Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 53 od 53

Tema: Odgoj, genetika, društvo ili......?

  1. #51
    Solange13 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    399

    Početno

    Pažljivo pratim ovu temu, jer sam i sama znala često razmišljati o tome... klasika, želim biti dobra mama, pružiti svojoj djeci najbolji start što mogu. I meni se čini da su nasljeđe i odgoj podjednako zastupljeni, i teško mi je izdvojiti jedno. Zaista mislim da je oboje JAKO važno. I da roditelj odna ipak puno može učiniti (znači, da citiram Mitovski: naš odgoj tj ljubav koju pružamo svom djetetu, ponašanje prema njemu, odnos mene i MM-a, komunikacija, primjer koji joj dajemo, igra i sve ostalo) - 50 % nije malo. i to je utješno.Ali, puno puno toga je i u, kako kažete-genetici. Ja bih čak rekla -duši koja se rodila.A što se tiča primjera iz života. Moj sibling
    i ja smo maximalno jednako odgojeni(koliko mogu biti 2 razl. osobe) izloženi istim obiteljskim okolnostima, društvenom okruženju (ista ekipa), da bi na kraju ispali 2 dijametralno suprotna karaktera.

  2. #52
    zajecka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb u mom srcu
    Postovi
    168

    Početno

    Koliko god se uvjeravam da svoju djecu toliko različitog karaktera s različitim genima odgajam isto sve manje iz dana u dan vjerujem u to.
    Zašto? Nastojim ih odgajati jednako ali ne ide samim tim jer imaju različite potrebe i ponašanja na koje ja različito i odgovaram. Npr. jedno je skromno od rođenja drugo želi i više nego što ima, tu je presudan gen. Jedno je odgovorno samo po sebi a drugo uopće ne nastoji bit odgovorno dapače privlači ju baš suprotno, kako da se zabavi, kako da izvuče što bolju korist bez obzira na druge itd...
    Moj odgovor na njihovo različito ponašanje ne može biti isti.
    Naravno da ću ovom lakše odgojivom djetetu lakše dopustiti da prijeđe neke dopustive granice, a kod drugog ću se bojati uopće približiti se granici jer znam koje će biti posljedice za dijete i za okolinu.
    Npr. jedan je mogao ostati sam s djecom već s 4g. a da se nije maknuo iz dvorišta dok drugo dijete to neće usvojiti niti sa 6 ilii 7g.
    i što sam dopustila jednom ne mogu i drugom zato jer se ne ponašaju isto.
    A kako sve utječe oko nas na jedno i drugo uopće ne mora značiti da će na kraju ova pozitiva kod prvog i ostati takva, da se neće promjeniti a isto tako i da neće neki negativan gen na kraju postati totalno pozitivan. Znači osim genetike i sve ostalo utječe po meni jednako.
    A tako smo i moj brat i ja totalno različiti em po genetici em po odgoju, nismo skrenuli s puta ali sasvim drugačije gledamo i na roditelje i na svijet koji nas okružuje. I ne bojim se toga dapače ne želim da moja djeca isto razmišljaju i djeluju zato jer ih ja možda pokušavam isto odgajati. Volim im prilaziti individualno. Iako se neka pravila moraju poštivati koja smo mi odredili da su važna za oba dvoje.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    sunožno na Zemlji
    Postovi
    6

    Početno

    Evo jedno odlično predavanje od Dr. Grega Forbesa na tuemu pa vidite sami. Jako pametno jako zanimljivo i jako duhovito.
    Uživajte.

    http://www.youtube.com/watch?v=3vMC3...el_video_title

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •