Stranica 19 od 20 PrviPrvi ... 917181920 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 901 do 950 od 995

Tema: Kako održavate svoj dom čistim?

  1. #901
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam odlučila trošak čišćenja u glavi staviti u kategoriju "rezije" zajedno s telefonima, internetom i tv. Mogu bez tog kao što teoretski možemo i bez ovog drugog, ali radije ću dat novce za to nego za neke druge stvari. Pa dokle ide...

  2. #902
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Iste smo sillyme , meni je to ulaganje nakon zdravlja i putovanja, sljedeće na popisu. Nije mi žao centa jer imam puno ljepše i meni draže načine za provesti vikend od čišćenja stana.
    Održavam čistim i urednim, al da bi se sad primila cijelog stana ma nema šanse, to platim i bok. Time is money.

    Vratim se petkom s posla i kad uđem u svježe opran stan, divim se, a i veselim slobodnom vikendu

  3. #903
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Je l moguće da ste digle ovu temu na osmi mart?

  4. #904
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam odlučila trošak čišćenja u glavi staviti u kategoriju "rezije" zajedno s telefonima, internetom i tv. Mogu bez tog kao što teoretski možemo i bez ovog drugog, ali radije ću dat novce za to nego za neke druge stvari. Pa dokle ide...
    Ma meni uopće ne bi bio bed platiti nekog. Nisam nikad imala redovitu, to bi vjerojatno olakšalo stvari. Ovako sam prvo morala dogovarati termin, pa jurit s posla da joj otvorim stan, na odlasku zalupi vrata, to nije problem. U nekoliko navrata su mi uništile nešto. Jednom mi se skulptura razbila. Znam da nije namjerno, ali mi je žao. Ja sam pokušala s - jedan veliki zadatak i ostalo po sitno po dolasku, pa sam ju od tih većih zamolila da opere pločice u kupaoni. Ona ih je samo obrisala, tako mogu i ja za 5 minuta. A i nisam osoba koja rado pušta druge u svoj privatni život. Sad sam pred kapitulacijom. Morat ću preko neke agencije unajmit nekog jednom mjesečno.

  5. #905
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja to jednostavno riješim da je uvijek naručim ujutro prije izlaska iz stana i predamo joj stan.
    Što se tiče izlaska jednostavno je.

    Kod mene često i bude neko dijete u stanu, pa mora u svojoj sobi slušat usisavač i sl. hahaha

    Meni je idealno svaka 2 tj (al dogodi se često da bude svaka 3 tj npr ako sam na putu džaba njeno čišćenje moji doma sami s MM će sve uneredit u par dana hahaha, pa je tad naručim kad se ja vratim).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.03.2023. at 14:14

  6. #906

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Meni, nažalost, ne može u kategoriju "režije"... ne može u niti jednu kategoriju jer su sve popunjene ...
    Ove godine, dvije plaće mi odoše na dječja putovanja i maturalce.

    Pogled na hrvatske i europske znamenitosti je važniji od pogleda na prljave prozorske okvire ...

  7. #907
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Maturalce?!

  8. #908

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    da, ove godine dva maturalca, dva putovanja (a tek je godina počela, do ljetovanja nismo još ni došli ...) i još možda međunaordna sportska natjecanja ("ono-kad-se-nadaš-da-se-neće-kvalificirati" zbog lokacije natjecanja)

  9. #909
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Bome Vrijeska veselo
    Ja ipak držim fige

    A ti maturalci su fakat preskupi, užas!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.03.2023. at 23:35

  10. #910
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto radi cistilica ako dodje jednom mjesecno ili svaka tri tjedna? Imam osjecaj da mi je onda bolje i da ne dodje. Ne mogu tri tjedna cekati da mi oriba kade i skoljke, sudopere... a ni da usisava i pere podove. Ako ja cistim sve ostale tjedne/dane, a mogu onda i taj treci ili cetvrti tjedan? Ili to jednom mjesecno perete zavjese i svastanesto? (Nemam zavjese, nije da ne perem. )

    Mi smo imali tetu svaki tjedan, ali digla je cijenu, a nista nije valjala ni po nizoj pa sam je se rijesila po kratkom postupku. Prije toga smo imali agenciju, oni su bili skroz ok, dolazili su svakih 14 dana, sto nije bilo dovoljno pa smo ih prestali narucivati. Za svaki tjedan su mi preskupi.

    Nabavili smo psa da opravdamo prljave podove.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 12.03.2023. at 10:14

  11. #911
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Potpis na Kaae, isto sam ja pomislila kad sam pročitala neke postove.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #912
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ne znam za druge, ja plaćam 1x tjedno 5h čišćenja. Naravno u medjuvremenu cistimo i mi ali samo umivaonike, kuhinjske putove, usisavanje podova i sl. Nemamo kućnih ljubimaca i njihovih dlaka.

    Plus evo sad će proljeće treba prozore oprati, to će biti otprilike još 2x po 4h...
    Vrt rjesavamo sami kao i terase...

    Što me podsjetilo na moju prijasnju odluku koju sam prekršila - nikad kuća!
    Posljednje uređivanje od sillyme : 12.03.2023. at 10:51

  13. #913
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Napravi detaljno pospremanje, znači pere pločice (na zidu) u kupaonici, pere namještaj, kuhinjske fronte, vrata, pa onda periodično prozore, pećnicu itd. U međuvremenu se naravno održava.

  14. #914
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Da, obje varijante imaju svoje prednosti. Ako je svaki tjedan cca 3-4h, onda imaš osjećaj da ne moraš ništa čistiti jer će čistilica detaljno usisati i oprati sve podove, oribati kupaonu, wc i preletjeti po kuhinji.
    No, onda ostaje ekstra plaćanje za "ostale poslove" jednom mjesečno, ove koje je Mima spomenula.

    Ako pak dolazi samo jednom mjesečno za ove velike poslove, onda imaš dojam da i nemaš čistilicu jer ionako usisavaš, pereš, ribaš sanitarije/kuhinju svaki tjedan.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 12.03.2023. at 16:41

  15. #915
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Meni se nakupilo tih velikih poslova, znaci pranje stolarije, temeljitije ribanje plocica u tuš kabini, plocice u kuhinji, kutije od roleta, rolete, prozori, balkoni... Cini mi se da mi je taman tako da dodje jednom mjesecno pa da ja mogu polako odrzavati.

  16. #916
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nama je kuca sva u prozorima (skoro pa doslovno). Iznutra operem ja (to mi je puno manja tlaka od svakodnevog ciscenja), a za vanjsko pranje narucim jer nema sansi da se ja penjem. No to je jednom do dva puta godisnje. Zivot u sumi je razlika, nema smoga, na primer, a pticju kakicu ignoriram, ako im se zaleti pod kutem. :D Prozore peremo u principu u kasnu jesen, nakon zetve. Iako nismo neposredno ni uz kakvo polje, svasta vjetar donese. Zidne plocice nemam, a ove u tusu ocekujem da operu svaki tjedan (ako ciste). Ovo s frontama (izvan onoga sto ja obrisem kad vidim da je prljavo), to su mi sve stvari za jednom, dva puta godisnje. A mozda smo samo prljavi.

    Ono sto cistim non stop su radne plohe u kuhinji pa sam recimo to skinula s popisa za cistilicu. Cemu gubitak vremena kad ja obrisem pedeset puta na dan (bijele su, a i po njima hoda macka). WC-e obrisem svakodnevno, to je uvijek kaos s dvoje djece.

    Zapravo bih rado da mi netko moze prodati vrijeme pa da ja napravim sto treba. Planirala sam reorganizirati ormar i odvuci brdo robe u donaciju ovaj tjedan, lijepo organizirala posao... i onda dobila kovid. Izgleda da mi stvarno nije sudjeno ciscenje.

  17. #917
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Napravi detaljno pospremanje, znači pere pločice (na zidu) u kupaonici, pere namještaj, kuhinjske fronte, vrata, pa onda periodično prozore, pećnicu itd. U međuvremenu se naravno održava.
    Yep upravo tako, pere svaki put pločice u kupaonici/wc-u, a imam ih do stropa, namještaj, na ljestavama cijele kuhinjske fronte (isto do stropa), svaki put ubaci nešto extra prozore, neki kuhinjski elemenet koji isprazni i opere, oriba pećnicu, kuhala za vodu/kavu, svaki put izmiče noćne stoliće i čisti sve kutke...ima toga.

    Meni je ovako svaka 2 do max 3 tjedna savršeno, već 4 tj mi je previše. Svaki tjedan bi mi također bilo previše jer ipak trebam "pripremit" stan za njen dolazak, razmaknut stvari, sve na svoje mjesto nije da trebam, al ja tako volim, a ujedno mi to prilika za spremanje.

    U međuvremenu mi održavamo, nemamo malu djecu, ni ljubimce, kad ona počisti to se sve sjaji i blista, nekako automatski i mi više pazimo, manje se prlja, ne usisavam, to radi roomba (jedna od boljih investicija), nastojimo što manje nereda radit, svatko vraća za sobom (barem nastojimo). Kad su čiste plohe lako se pređe krpom.


    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ono sto cistim non stop su radne plohe u kuhinji ... obrisem pedeset puta na dan (bijele su, a i po njima hoda macka). WC-e obrisem svakodnevno, ....
    Izgleda da mi stvarno nije sudjeno ciscenje.
    Kaae, bome ove dvije rečenice mi nisu spojive i čini mi se da ti je sudjeno čišćenje ipak

  18. #918
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ma da, sve je to divno i krasno, aliiii stari ljudi nisu bez razloga radili generalke baš u proljeće. Sezona grijanja završava, može se otvoriti vrata, a da ne bankrotiraš i ne navučeš išijas od propuha... Tijekom zime nakupi se u kući prašine i koječega, ali nije najpametnije prati prozore i širom otvarati vrata dok temperatura nije dovoljno visoka da to ne bude dodatni trošak (zbog grijanja).

    Neki dan zavirila sam iza kuhinjskog radijatora, a tamo čopor mačaka (prašina i paučina). Mogu ja to djelomično ukloniti metlicom, ali učinkovito čišćenje moguće je samo uz pomoć parnog čistača. To ću u idućih nekoliko tjedana taman obaviti. Do sad sam oprala prozore i zavjese samo u dnevnoj sobi. Prošli vikend bila sam kod mame i tate po istom poslu, pa doma nisam radila ništa. Sinovi su bili doma pa su odradili osnovno: bacili smeće, pospremili, usisali i oprali kupaonicu, ali recimo, nisu ubacili filtere iz nape u perilicu, nisu oprali pločice u predsoblju itd. Kad nismo svi na broju, ni ne stignemo sve planirano obaviti. Idući vikend je drugi dio proljetne rezidbe (a već smo i zakasnili, iako smo veći dio riješili) pa za pranje prozora opet neće biti prilike. Budem ja to u tjednu, jedan po jedan prozor.

    Jedva čekam ljeto, jer se spremamo krečiti. To mi je napor, ali se i veselim, jer ćemo tom prilikom izbaciti gomilu furde iz ormara i riješiti se hrpe suvišnih stvari. To je povremeno nužno učiniti.

    Eh da - ne možemo se ovdje svi uspoređivati, jer su nam potrebe različite. Dok su mi djeca bila mala i valjali se po podu, obraćala sam više pažnje na to da podovi budu čisti, prala wc više puta dnevno i slično, a prozore 1x godišnje. Sad imam drugačiju dinamiku. Prozore uglavnom opere mlađi sin, balkone održava muž, a stariji sin i ja čistimo unutra. Ne uzrujavam se ako se nešto ne stigne, ali (kako je već napisano više puta) ne valja raditi preduge pauze jer nastane kaos.

    Teta čistilica - da mi je naći pouzdanu osobu koja bi imala ključeve i kojoj ne bi smetalo preskakanje preko ruksaka i kabela, to bi dolazilo u obzir, ali ovako - kraj četiri odrasle osobe u ne prevelikom stanu, radije smo bez toga za sada, iako vidim da ću u budućnosti morati ponovno razmisliti o tome. Sve u skladu s potrebama i mogućnostima.

    Onima koji vole humor i praktičnost preporučujem ovu knjigu o kojoj sam već više puta pisala, ali ne škodi ponovno spomenuti - Paula Jhung: Kako izbjegavati kućanske poslove https://www.superknjizara.hr/hr/kako...07-paula-jhung
    Ima dobrih praktičnih savjeta o tome kako urediti dom da čišćenje ne bude tlaka.

  19. #919
    Zenii avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    (Slavonija u srcu)
    Postovi
    754

    Početno

    Peterlin, meni je super čitati kako su vrijedni svi članovi tvoje obitelji, pogotovo kako dečki pridonose, evo sam odmah sina poslala da iznese jednu vreću smeća u kantu,hahaha...
    A što se tiče čišćenja radijatora baš se veselim podnom grijanju koje radimo u kući i zidovima bez radijatora

  20. #920
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja ne znam kakve ja to radijatore imam (nemam one starinske) al kod mene uopće nema paučine Prašine sasvim sigurno da

    Peterlin je u pravu da svi trebaju sudjelovati na neki način, a posebno treba djecu što više uključivati. Svi po malo i onda nije previše posla za jednoga ili dvoje.

    No i tu postoje različite dinamike unutar obitelji, neka djeca su po cijele dane van kuće, naravno da im nećeš kad se napokon naveče ukažu uvalit kućanske poslove. Netko daleko putuje, netko ide u glazbenu ili je profi sportaš uz redovnu nastavu...svega ima..različite životne okolnosti...

    Nije i ne može bit jednako kod svih. Netko ima stančić, netko oveći stan, neku kuću i okućnicu...netko ljubimce, netko promenadu gostiju...i tako

  21. #921
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Zenii prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, meni je super čitati kako su vrijedni svi članovi tvoje obitelji, pogotovo kako dečki pridonose, evo sam odmah sina poslala da iznese jednu vreću smeća u kantu,hahaha...
    A što se tiče čišćenja radijatora baš se veselim podnom grijanju koje radimo u kući i zidovima bez radijatora
    Eh, to je marketing, hehehe.... Nije to uvijek idealno. Ne da se ni meni baš svaki put. Ja bih voljela da oni to svaki put samostalno naprave, a ne da često na whatsapp dobiju podsjetnik od mene. Uostalom, odrasli su, to je i njihov dom, a mi imamo uzrečicu koja ima svrhu psihoterapije: "Nije sjajno, ali je bolje nego je prije bilo..." Osim toga, nitko od nas ne voli baš puno vremena trošiti na to, pa razdijelimo zaduženja da smo čim čim prije gotovi.

  22. #922
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, bome ove dvije rečenice mi nisu spojive i čini mi se da ti je sudjeno čišćenje ipak
    Nista nisam cistila, nije mi bilo sudjeno. Nije mi bilo ok boraviti u muzevoj spavacoj sobi dok imam kovid. Negativna sam od danas, brzo je proslo.

    A brisanje WC skoljke mi svakako nije ravno ciscenju. Uzmem maramicu i obrisem i/ili natocim nesto u skoljku. Radnu plohu brisem jer je koristim, sto cu drugo s njom?

  23. #923
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto se kuhinje tice, ne znam je li do velicine prostora, ali ne znam sto bih to prala s fronti kuhinjskih ormara da bi se njihovo pospremanje zvalo generalnim ciscenjem. Ako netko primi ormar prljavim prstima, to se vidi i obrise odmah. Drugih naslaga nema, a da bi ih trebalo prebrisati vise od valjda jednom godisnje.

    Kuhinja u stanu u Zagrebu je izgledala drugacija, trebalo ju je prati.

  24. #924
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Mene zanima što radite s namještajem da ga svaka tei dana treba prat?
    Kod mene je sav namještaj bijel i perem ga možda jednom u tri mjeseca. A možda ja imam niske kriterije. Ili ih nemam :whatever:

  25. #925

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Svaki dan nakon kuhanja/obroka očistim radne površine u kuhinji, operem štednjak i sudoper. Robota upalim isto svaki dan, a onda par puta tjedno prođem močom ako ostane koja veća mrlja. WC čistim svako drugi dan u smislu da prođem sanitarom školjku, umivaonik i pod. U našoj sobi nemam šta čistiti, rastresem krevet i roba ide ili u ormar ili na pranje. Šta se dječje sobe tiče tu pod uredno smatram da je relativno usisano, da su kreveti napravljeni i da nema odjeće po podu. Hoće li po podu bit njihovih igračaka, muzičkih instrumenata i slično me ne dira. Dnevni se mora urediti uvečer prije spavanja jer se ne podnosim ustati u đumbus. Sve radimo podjednako tako da van kuhanja ne znam jel potrošim pola sata dnevno na kućanske poslove. Generalku radim dvaput godišnje, muž i ja svaki dan po jednu prostoriju, za kuhinju odvojim dva dana znači tjedan dana sve skupa

  26. #926

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Kako u pola sata dnevno napraviš sve to?! i kuh elemente, i wc, i dnevni, i podovi, i pospremiti ...
    ili ste utrenirane ili imate dva kuhinjska elementa ili ste minimalisti pa nemate uopće stvari po stanu

  27. #927
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Kako u pola sata dnevno napraviš sve to?! i kuh elemente, i wc, i dnevni, i podovi, i pospremiti ...
    ili ste utrenirane ili imate dva kuhinjska elementa ili ste minimalisti pa nemate uopće stvari po stanu
    Ili imaju niske kriterije, dodala bih.
    Nemoguće je počistiti stan za pola sata, a da stvarno bude čisto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  28. #928
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ili imaju niske kriterije, dodala bih.
    Nemoguće je počistiti stan za pola sata, a da stvarno bude čisto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Može i to ako nema puno stvari i ako je generalno dobro održavano (ako svi savjesno vraćaju stvari na mjesto, pa se ne troši vrijeme na pospremanje). Nisu bez razloga hotelske sobe i naročito kupaonice dizajnirane tako da ih se može lako I BRZO očistiti. Još jedan uvjet je da nema puno kvadrata i da nema puno stvari. Kad se riješiš viška stvari, sve ide lakše. To sam iskusila puno puta u podstanarstvu. Kad se moraš seliti, likvidiraš sve viškove, pa u novom stanu "prodišeš". Na određen način fali mi to i sada. Alternativa nije generalka nego preuređenje ili barem krečenje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 20.03.2023. at 08:42

  29. #929
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Eh meni treba puno više od pol sata ali ne zato kaj imam visoke kriterije
    Ili da napišem niskim kriterijima unatoč...

    Ima nešto i u sposobnosti svih ukućana da redovito održavaju higijenu i red
    A bome i spretnosti glavne osobe zadužene za čišćenje

  30. #930
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ako je stan čist ne treba puno za održavati ga čistim. Pola sata dnevno je sasvim dovoljno za održavanje. Kuhinju počistim dok kuham i nakon kuhanja, kupaonu održavam a detaljno očistim jednom tjedno. Usisavanje, brisanje prašine, pranje podova često delegiram djeci. Imam osjećaj da je stan čistiji a manje čistim. Ili lošije vidim.

  31. #931
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je stan čist ne treba puno za održavati ga čistim. Pola sata dnevno je sasvim dovoljno za održavanje. Kuhinju počistim dok kuham i nakon kuhanja, kupaonu održavam a detaljno očistim jednom tjedno. Usisavanje, brisanje prašine, pranje podova često delegiram djeci. Imam osjećaj da je stan čistiji a manje čistim. Ili lošije vidim.
    Ovako je nekako i kod nas... Jutros sam prala kadu jer mi se učinilo da je rub prašan (u kupaonici je kombi bojler, a grijanje još uvijek povremeno radi, pa navlači prašinu). Obično svaki put kad sam u kuponici obrišem nešto - lavabo, slavine, što već mi zapne za oko da je prljavo... Vikend mi treba da povremeno očistim perlatore od kamenca (to često delegiram mužu), operem podove (to često delegiram sinovima - svatko nešto) i sl.

    Kad smo već kod toga, zaboravila sam sinoć ubaciti filtere od nape u suđericu. Moji muški se toga ne sjete. Već dulje vrijeme razmišljam da napravim "checklist" ilitiga podsjetnik što treba raditi i u kojim intervalima, ali nije to u kamen uklesano. Radije čistim kad vidim da treba. Ako vidim masne packe oko kvaka, obrišem odmah, jer me pika vrit da to gledam. S druge strane, kad je više odraslih u kući, teško je to provoditi dosljedno, jer uvijek će netko nešto ostaviti ili zaboraviti (recimo, izvaditi stvari od teretane iz torbe). Više ljudi = više točaka nepouzdanosti, ali i više mogućnosti za delegiranje... Tja, na kraju sve to ipak prođe nekako. Živimo kako možemo, a ne uvijek kako bismo htjeli.

  32. #932

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Kako u pola sata dnevno napraviš sve to?! i kuh elemente, i wc, i dnevni, i podovi, i pospremiti ...
    ili ste utrenirane ili imate dva kuhinjska elementa ili ste minimalisti pa nemate uopće stvari po stanu
    Stignemo. Pola sata nas troje odraslih. A četvrti sam sređuje svoje igračke. Stariji napravi krevete sebi i bratu i složi njihovu odjeću i stvari. Ja rastresem krevete, prođem wc, muž očisti kuhinju.
    Nemam previše stvari, jer imamo mali stan pa se vodim onom jedna stvar se kupi, jedna mora vani.

  33. #933
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Stignemo. Pola sata nas troje odraslih. A četvrti sam sređuje svoje igračke. Stariji napravi krevete sebi i bratu i složi njihovu odjeću i stvari. Ja rastresem krevete, prođem wc, muž očisti kuhinju.
    Nemam previše stvari, jer imamo mali stan pa se vodim onom jedna stvar se kupi, jedna mora vani.
    Ajme, ovo je ideal koji nikad nisam postigla, svaka vam čast! Preduvjet je da su roditelji vrijedni i sistematični, muž i ja sistematični nismo, a nije nam mrsko ni ljenčarit, ako se može

  34. #934
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme, ovo je ideal koji nikad nisam postigla, svaka vam čast! Preduvjet je da su roditelji vrijedni i sistematični, muž i ja sistematični nismo, a nije nam mrsko ni ljenčarit, ako se može
    Potpuno te razumijem

  35. #935
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa i ja radije biram odmor... sta's cistit' ako nije nuzno.


    A kriteriji su nam sigurno razliciti. Kod mene cisto znaci da nije nehigijenski nastrojeno. Sudoper isperem svaki dan, oribam otprilike jednom tjedno. U njega bacam hranu, obicno nije neki otrov. WC obrisem maramicom vjerojatno svaki, svaki drugi dan. Cesce ako je prljav (djeca imaju 10 i 7 godina, nista im ne vjerujem). U kotlicu je tableta za ispiranje, a nalijem neku kemiju 1-2 puta tjedno. Izvana ga obrisem po potrebi, ili jednom tjedno. U letu. Kade cistimo jednom tjedno ili jednom u 10 dana. Isperu se svaki dan nakon tusiranja, a nitko u njima ne obavlja nuzdu. Ako unutra zavrsi nesto odvratno, iz bilo kojeg razloga, operem odmah.

    Kuhinjske plohe obrisem svaki dan jer ih svaki dan koristim, plus po njima hoda macka. Pod ne perem svaki dan jer imamo psa i macku i nema sansi da je cist. Ne smeta me uopce jer nemamo bebe koje puze. Ne nosimo cipele po kuci. Tu se, u vrticima i skolama, uopce ne nose slape i nitko zbog toga nije nesto bolestan (rekla bih da djeca izostaju iz vrtica i obolijevaju u pravilu rjedje od onog sto vidim po HR, no to je mozda i do velicine prostora i broja djece po sobama) tako da cemo i mi sigurno prezivjeti. Usisam sigurno nekoliko puta tjedno, ali samo tamo gdje treba (mali usisavac, skupljam mrvice i nakupine dlaka). Detaljno usisavamo svakih 10-ak dana. Prasinu brisem kad je vidim, a ionako se skuplja samo na povrsinama koje se ne koriste redovito.

    Sto se opcenitog dojma tice, neki bi sigurno rekli da je sve super i cisto, a neki bi okrenuli ocima i tracali me po forumima. :D

  36. #936

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Preselili smo se u manji stan, tak da ga očistim jako brzo i čistim redovno.

    Svaki dan pometem i svaki drugi dan obrišem pod mokrom krpom, prozore perem cca. 1x mjesečno, kupatilo čistim na svaka 3,4 dana, kuhinju svaki dan poslije kuhanja i sve mi bude čisto bez da se umorim

  37. #937
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Mrzim generalna čišćenja. Nakupilo mi se valjda sedam različitih boca kemikalija i sve o čemu razmišljam je ne kako će stan biti čist već kako trujem okoliš, a masti se ne daju skinuti ekološki prihvatljivim kemikalijama. Plus, ionako će biti nered za pola godine jer... nered mora biti. Ali ću pritom otrovati i sebe i sve oko sebe.

  38. #938
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Mrzim generalna čišćenja. Nakupilo mi se valjda sedam različitih boca kemikalija i sve o čemu razmišljam je ne kako će stan biti čist već kako trujem okoliš, a masti se ne daju skinuti ekološki prihvatljivim kemikalijama. Plus, ionako će biti nered za pola godine jer... nered mora biti. Ali ću pritom otrovati i sebe i sve oko sebe.
    Ne moraš se pretrgnuti, drži se higijenskog minimuma i dobro.

    Meni zlata vrijedi parni čistač, mali ručni. Bez kemikalija... Filtere nape operem u suđerici. Masne dijelove nape i peći dohvatim sa wd40. Mikrovalnu i običnu pećnicu čistim octom i sodom bikarbonom u vodi. Ponekad koristim i teže kemikalije, ne baš često.

    Povremeno me uhvati ista ova bezvoljnost koju si opisala, zbog uzaludnosti tih poslova, ali kad vidim u kojem smjeru se razvijaju stvari ako dulje vrijeme zapustim redovito čišćenje, kad sve ode ispod higijenskog minimuma, ipak se primim posla. Nema spasa. Nije lako, pogotovo uz djecu i posao, ali ne sviđa mi se alternativa (svinjac).

    Granica je koliko nereda i zmazanoće mogu podnijeti. Ništa drugo. Nije me briga što drugi misle, osim ljudi s kojima dijelim životni prostor.

  39. #939
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Eh, da... Probaj uključiti djecu i napraviti od toga zabavu ili izazov. Moji su sad u fazi da ne stignu kao prije, ali uskoče vikendom, jer u tjednu rade.

    Dok su manji, lakše će se primiti krpe i metle, ali je bitno da steknu naviku. Istina, u početku naprave gori nered nego kad sve obaviš sama, ali s vremenom se to isplati. Dobro je i kao psihoterapija, da nemaš osjećaj da si kućna pomoćnica.

    Naravno, ne treba pretjerivati, sve s mjerom. Ako se koji put čišćenje preskoči, nema veze, pogotovo ako je s dobrom svrhom. Sve bu dobro.

  40. #940
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Mah nisam imala to kaj zovu generalnim čišćenjem već jako dugo, sram me i reć koliko. Ali evo otrovala sam se klorom i šprcnula sam se limunskom kiselinom u oko. Al da, kak veliš Peterlin, to bolje malo po malo održavati nego da se nakupi. Decu jesam nekaj angažirala poslednje vreme i čak ih je veselilo na moje sveopće zadovoljstvo. Nevjerojatna su ta deca. Mene je moja mater poteravala da se svega ostavim jer ništa nisam znala (a kak naučit).

  41. #941
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Krenula sam čistiti isopropilom skoro sam se ugušila.

    Nego, ima li dim kadulje ikakvu korisnu primjenu, vidjela sam da to neki pale, ali na netu sve nalazim samo da se time čisti negativna energija u što naravno ne vjerujem.

  42. #942
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Krenula sam čistiti isopropilom skoro sam se ugušila.

    Nego, ima li dim kadulje ikakvu korisnu primjenu, vidjela sam da to neki pale, ali na netu sve nalazim samo da se time čisti negativna energija u što naravno ne vjerujem.
    Dim kadulje tjera kukce - komarce, muhe i slično. Na taj način istjera i negativnu energiju (zezam se malo, ali protiv kukaca djeluje dosta dobro, samo se meni ne da to paliti. Moja mama je imala običaj paliti kadulju, ružmarin, tamjan i slično još dok smo imali peć na drva. Sad mi je to komplicirano, iako alternativaši to pale u woku. Nisam nikad probala. Više volim lavandu koju ne treba paliti, a imam svoju, pa kadulju rijetko koristim. Protiv kašlja mi je bolji mliječni napitak (špina se šećer, zalije vrućim mlijekom i ubaci listić sušene kadulje).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 07.09.2023. at 11:58

  43. #943
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ajmeeee, da sam znala... ovo stoji tu čitavo ljeto, a kukacaaaa.

  44. #944
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Provjeravam i tuđu pamet, evo vidi: https://www.galbanum.hr/clanci/fitot...-energije.html

    Svežnjić osušenih grančica kadulje u ljetnim noćima zapalite na plamenu roštilja ili u lampicama za tamjan jer njezin dim tjera sve vrste kukaca.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 07.09.2023. at 12:02

  45. #945
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ajme to je neko vrijeme prakticirala sveki, dok smo joj mi govorili da stavi one mrežice protiv komaraca. Komarce nije otjeralo ali je mene gušilo ući u zadimljenu kuću (iako inače volim kadulju). Tvrdila je i da sprej od lavande tjera komarce, a sva izbodena. Srećom preveli smo je na "mračnu stranu" - mreže protiv komaraca na vratima, sprej s adekvatnom koncentracijom DEETa ili ikaridina i to su stvari koje pouzdano djeluju.

  46. #946
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Meni se ništa od tog što kao tjera nije pokazalo, jednom sam našpricala viseću uljem lavande i limunske trave ili čega i muha nonšalantno sjedne na netom prebrisanu površinu. Kak? A i biokill sam pošpricala na nekim mjestima kao da ubije moljce, a sljedeći dan vidim njih tri sjede na tom mjestu. Wtf.

  47. #947
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ima li smisla parnim čistaćem onaj kad pušta paru pod pritiskom očistit radijatore? Ne znam čime bih inače pogurnula tu prašinu van.
    https://pevex.hr/parni-cistac-sencor-ssc-3001yl

  48. #948
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li smisla parnim čistaćem onaj kad pušta paru pod pritiskom očistit radijatore? Ne znam čime bih inače pogurnula tu prašinu van.
    https://pevex.hr/parni-cistac-sencor-ssc-3001yl
    Da, uvijek ih tako čistim i više ni ne znam nekako drugačije haha

  49. #949
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, uvijek ih tako čistim i više ni ne znam nekako drugačije haha
    X

  50. #950
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ovo je najbolja stvar ikad. Ne mogu vjrv da nisam za ovo znala prije.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •