Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Fotoaparat

  1. #1
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno Fotoaparat

    Nisam znala gdje smjestit ovo pitanje, pa evo ga tu.
    Imam Sony digitalni fotoaparat koji ima opciju red-eye reduction, tako da kad slikavam bljesne jednom, pa nakon 1-2 sekunde drugi put i zbog toga nikako da slikam osmijeh moga malog zlata koje se non stop smije, a na svakoj slici ispadne ozbiljan ili namršten jer se između dva blica predomisli.
    Kad isključim blic onda mi slika ispadne skroz mutna, ono kao da slikavam npr. auto koje juri 300 na sat.
    Zna li tko kako riješit ovaj problem?

  2. #2
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    iskljucis red eye a ostavis samo blic i onda slika tako kako zelis....to je funkcija koju ima svaki aparat samo izmedju ove dvije koje ti korsitis.
    koliko se sjecam kad ima nacrtano kao oko na displayu onda je red eye ukljucen, a kad nema vec je samo kao ona munja onda je blic ukljucen

    ne znam jesam li ti bas jasno objasnila :/

  3. #3
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Pa onda će mu biti crvene oči...
    Dobro, provat ću tako pa što ispadne.

    A reci mi zašto bez blica slike ispadnu loše, odnosno trebala bi koristi stativ?

  4. #4
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    ne mora znaciti da ce mu oci biti crvene, a i ako budu danas se to jako lako rjesava u nekom od programa za obradu slika...

    a slike bez blica su lose ako ti nije dobro osvjetljenje u sobi.
    pitanje je sta ti mislis pod tim da su slike lose...
    da su mutne ili da su tamne?
    stativ mislim da sluzi samo da fixira aparat i nista vise...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    meni slika ispadne mutno npr. ako se M. malo pomakne,baš kao da slikam jureći auto

  6. #6
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Eto baš to što Romina kaže, ako se samo malo pomaknem (a ruka nikad ne može biti 100% mirna), slika ispadne kao da mahnitam sa aparatom :?

  7. #7
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    ma to se mozda beba pomakne...sumnjam da ti mrdas rukom toliko da ne mozes uslikati
    osim toga one slike sto si stavila su skroz ok

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    ma ja mislim da nije toliko stvar u ruci :/ mislim da tak ispadne jel se npr. bebac pomakne taman kad aparat skljocne.Zato mi imamo najviše slika dok spava

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    slikice i naravno bebica su prekrasne

  10. #10
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj mamaNjojza prvotno napisa
    ma to se mozda beba pomakne...sumnjam da ti mrdas rukom toliko da ne mozes uslikati
    osim toga one slike sto si stavila su skroz ok
    Pa to i jest problem, kad slikam npr. stol isto ostane "u letu", a ja stvarno držim ruku mirno. Valjda reagira i na najmanji pokret kad se pritisne okidač, ne znam...
    A što mu dođe ona opcija SCN, tu isto ispadaju slike grozne i sa blicom i bez njega..

  11. #11
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Ja red eye reduction više ni ne uključujem, s obzirom da i s njim ostaju oči crvene. Pogotovo ako se slika više osoba. Jedna je s ok očima, a svi ostali su crvenooki. Uglavnom i tako i tako to crvenilo više manje uspješno eliminiram u Photoshopu.

  12. #12
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Uglavnom ti je dobro rekla mamaNjojza.

    Evo mali foto crash course for dummies i malo o tome kako stvari funkcioniraju (tj. kako ih ja razumijem).

    U trenutku kad stisneš okidač u fotiću se otvori shutter i tada svjetlost osvjetljava sliku na film (ili na senzor kod digitalnih fotića).

    Što duže je shutter otvoren to duže svjetlost osvjetljava film i to je fotka osvjetljenija i svjetlija. Fotoaparat, popularno zvani idiot, sam određuje vrijeme koje mu treba za osvjetljavanje filma. Kod ambijenata u kojima ima dovoljno osvjetljenja shutter je otvoren 1/125 sekunde ili čak i kraće. 1/125 (stodvadesetpetinka) sekunde bi trebalo biti dosta da u većini prilika zadovolji potrebe i napravi dovoljno brz snimak bez nekih zamjetnih pokreta.
    U pravilu kod nekakvih "normalnih" snimki to je dovoljno kratko da objekt snimanja (dijete) i snimateljeva drhtava ruka ne stignu napraviti pomak u kadru da bi slika bila mutna.

    Kod tamnih ambijenata vrijeme snimanja bez blica moze biti i pola sekunde. Čak i da imaš stativ, koji će ti kompenzirati za drhtanje tvoje ruke (tome služi, a ne kao nosač za fotoaparat), svejedno ne možeš računati da će ti dijete biti mirno.
    Inače, teško se može subjektivno odrediti što je pretamno, a što nije, jer se oko i ljudski mozak adaptiraju na tamu.

    Slika ti je mutna kad unutar jednog snimka zbog dužine osvjetljavanja (duže otvorenog shuttera) imaš nekakav pokret, bilo zbog pokreta objekata koji se snima, bilo zbog snimateljeve drhtave ruke (ili čak oboje zajedno).

    Optički zoom u takvim uvjetima dodatno potencira mutnoću, jer ono što je rotacija foto aparata uslijed snimanja od jednog milimetra u ruci, to na 5 metara udaljenosti može biti i 10 centimetara.

    Inače, SCN je tzv. Scene Mode. Omogućuje podešavanje white balancea i ostalih unutarnjih postavki, ovisno o situaciji. Vjerojatno imaš setinge za snijeg, plažu, portrete, noćne portrete, krajolike itd.
    White balance je postavka kojom određujes temperaturu boje svjetla u ambijentu fotografiranja, ne bi li kompenzirala boje na fotki i dobila istinski neutralne sive (ako su ti sive boje neutralne tada i sve ostale boje na slici djeluju uvjerljivo).

    Ukratko, ne smijete se micati dok se slikate bez blica u mračnijoj atmosferi. Niti ruka snimatelja, niti objekt snimanja. Ako je potrebna brzina fotografiranja, onda po mogućnosti slikaj bez blica, s dovoljnom rasvjetom. Tj. sve ti mora biti snažno osvijetljeno.
    Dok slikaš s blicom, isključi red eye removal pa sredi crvenilo u Fotošopu ili nekom sličnom programu (mnogo novih malih foto alata ima red eye removal koji navodno rade sasvim OK).

    Također kod filma možeš uzeti film veće osjetljivosti, a kod digitalca možeš dignuti ISO vrijednost sa 100 na 400, 800 ili 1600. Ova opcija će ti kod digitalca simulirati veću osjetljivost i dati svjetliju sliku u mraku s kraćim snimanjem (kraćim otvaranjem shuttera), ali će zauzvrat dodati više šuma (noisea) na sliku.
    Potraži ovu opciju na fotiću, možda je i imaš, isprobaj i koristi ako ti se ova trgovina svjetosti za šum učini OK.

    Uzmi i u obzir da idiotov blic, u trenutku kad blicne, dobro osvijetli sve unutar 1-2 metra, a onda osvjetljenje s linearnim rastom u udaljenosti eksponencijalno pada, tako da već na 4 metra imaš skoro potpuni mrak.

    Zbog svih ovih komplikacija s idiotima suprug i ja smo uzeli nešto malo skuplji digitalni foto aparat, ali zauzvrat smo dobili to da aparat okine sliku u onom trenutku baš kada stisneš okidač (nema cekanja), ima vrlo malo šuma na senzoru, snima RAW format koji je izuzetno pogodan za korekciju loše eksponiranih fotografija, brzo snima u cache i na karticu tako da je vrlo jednostavno snimiti cijelu seriju fotki jednu za drugom, itd...
    Uz ovu investiciju u nešto malo znanja i par tisuća kuna barem smo sigurni da nam zanimljive i lijepe fotke djece neće pobjeći zbog lošeg fotoaparata, kao sto je bio slučaj dok smo se koristili idiotom.
    Iskreno preporučujem. Koga zanima više, može me PMati da baš ovdje ne reklamiram proizvod za koji nisam plaćena.

    Loša stvar bi bila kad bi ti slika bila mutna jer ti je npr. fotić pao na pod i neka od leća se pomakla, ali to očito nije slučaj jer, kako kažeš, u pravim uvjetima dobivaš i oštre fotke.



    p.s. Ono s početka vezano uz shutter kod SLR aparate (Single Lens Reflex – to su uglavnom bolji amaterski, poluprofi i profi uređaji) je kod idiota malo drugačije, ali zamislimo da je kod svih isto da sad dodatno ne kompliciramo objašnjenje.

    p.p.s. Otvor blende također može utjecati na svjetloću fotke, a sukladno tome i na brzinu snimanja. Možeš napraviti još jednu "trgovinu": otvoriti blendu i povećati ulaz svjetlosti tj. svjetloću fotke i brzinu snimanja, ali zato smanjiti dubinsku oštrinu, no nekako si mislim da tu mogućnost idioti, uglavnom, nemaju. Pogledaj možeš li pomicati nekakvu f/stop ili f/xy vrijednost. Ako možeš, tada ju podesi na što manji broj.

  13. #13
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Lex, hvala na trudu!
    Ajde mi još objasni što ti znači "idiot", ja sam mislila da se to odnosi na one obične najjednostavnije aparate s filmom. Kad kažeš idiot jeli misliš i na digitalne koji nisu profesionalni ili.. jer ovaj moj mi baš izleda, odnosno slikava idiotski, a platila sam ga 3,500kn prije 2 godine (Sony DSC-P10).

    Kad sam slikavala moju curu prije 4 godine s idiotom sve su slike ispale fenomenalne, boje tako prirodne, svaki smješak ulovljen.. jedini problem je što nisam mogla slikati portret, ali ni s digitalnim mi to baš ne uspijeva, blic opet previše osvijetli sliku, a lice ostane izobličeno.
    Evo baš danas slikavam moga N. i gledam ga na krevetu izgleda preslatko, na onom ekranu od fotoaparata izgleda super (on, boje.. sve), okinem kad slika na ekranu nešto sasvim drugo od onoga što ja vidim pred sobom - ispao je nekakav siv, plav.., previše osvijetljen, sve ostale boje nekako hladne i neprirodne..?

  14. #14
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    Lex, hvala na trudu!
    Ajde mi još objasni što ti znači "idiot"...

    ... ispao je nekakav siv, plav.., previše osvijetljen, sve ostale boje nekako hladne i neprirodne..?
    Nema na čemu, Arijana.

    Idiot su bili oni fotići koji su imali fiksni objektiv, bez promjene zooma i ičega, koji su hvatali sve unutar 1-5m, itd.
    Danas su idioti mali digitalni fotići koji to, u stvari, i nisu, tako da si tu u pravu.

    Fotić koji ti imaš nije loš i ima dobru rezoluciju. Sony i inače ima vrlo kvalitetan senzor.
    No, čim se pojave malo ekstremniji uvjeti koji zahtijevaju ili brzu reakciju ili neki drugi specifični seting, tada tzv. idiot ne može odraditi posao. Nisam sigurna za tvoj.
    Sjećaš li se što sam napisala o osjetljivosti filma? Tvoj aparat može ići do ISO 400, dok ovaj koji ja koristim ide do ISO 1600. To ne pišem da se hvalim, već da vidiš razliku i koliko, zapravo, više dobivaš iz SLR foto aparata.

    Što se boje tiče, imaš uključen automatski white balance i njegova rutina očito ne može dobro odrediti vrijednosti. Stavi ga na M (manual) i probaj namjestiti najbolju vrijednost. Nemoj koristiti niti zoom. Stavi ISO na 400 i probaj aperture value staviti na što manji broj.

    (Nikad nemoj koristiti digitalni zoom.)

    Probaj uslikati malog s tim postavkama pa mi javi kako je ispalo.

  15. #15
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Jesi li ikako uspjela, Arijana?

  16. #16
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj ~lex~ prvotno napisa
    Stavi ISO na 400 i probaj aperture value staviti na što manji broj.
    Digitalni zoom ne koristim, ISO sam stavila na 400, ali ne znam što ti je aperture value - nisam to našla na aparatu. White balance ima opciju Auto ili umjetno svjetlo, neonsko, sunce, oblačno... pa sam stavila na umjetno svjetlo.

    Još ga nisam slikala - odgovor na topicu "Dojenje na zahtjev, jako zahtjevne bebe"

  17. #17
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Na mom Fuji digitalnom fotiću blic se više neće otvoriti. Ne znam zašto. Gdje bi se to u Zg moglo odnijeti na popravak?

  18. #18
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Kupila bih fotić...kako se uopće ne kužim u navedeno, molim Vas preporuke.

    Želim fotić koji će biti jednostavan za korištenje, za fotkanje rođendana, izlete u prirodu, djece...i da te fotke budu lijepe.

    Na što trebam obratiti pažnju kod kupnje? Koja Išla bih do cijene max.2000kn (iako vjerujem da i u pola manje bih nešto našla)

    Hvala

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    koliko veliki te zanima da stane u džep ili ipak veći ?

  20. #20
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Može veći prikladan za putovanja i sl.

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    mi smo velikom kupili u https://yellowstore.hr/o-nama/ nađem ti kasnije model koji, znaju imati i popuste za žutu srijedu

    uglavnom, aparat, torbicu, karticu, punjač mislim da je sve skupa bilo oko 1500 kn ( ok to je bilo pred 3 godine)

    zip ovoga https://yellowstore.hr/proizvod/niko...ix-b500-black/
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 30.01.2019. at 13:29

  22. #22
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Gledaj da ostaviš novaca za memorijsku karticu jer je gnjavaža prenositi slike svako malo jer nema memorije. Imam Olympusov kompaktni FE310 već deset godina, s tim da mi je od prije tri godine počeo zapinjati, otkako sam prolila kavu, a djeca se igrala s njim. Inače sam jako zadovoljna. Ima 8 Mpx. Fotke ljudi, posebno u pokretu, dobro ispadnu kada je fiksiran, inače i ne toliko. Nikada ne koristim blic jer užasno ispadne svaka fotografija. Tad je koštao 1200 kn, što znači da danas sigurno možeš kupiti slatko malo čudo za te novce. Ili poluprofesionalni na oglasniku.

  23. #23
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    A Canon? Koliko Mpx da gledam? Blento sam totalni...

  24. #24
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Vidim da i jeftini pametni telefoni imaju više Mpx nego moj fotić tako da vjerujem da će ti za osobnu upotrebu biti dovoljno bilo što između 8 i 12 Mpx.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2019
    Postovi
    6

    Početno

    ja imam Canon 1200D i prezadovoljna sam. poluprofi je i za početnike ili za nekog tko koristi za putovanja i slično je super

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •