Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Pismo Željka Tadića Jadranki Kosor povodom dolaska Pape Benedikta XVI. u Hrvatsku

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno Pismo Željka Tadića Jadranki Kosor povodom dolaska Pape Benedikta XVI. u Hrvatsku

    http://www.nisam-vjernik.org/2011/04...7073#f3875e239

    Poštovana predsjednice Hrvatske Vlade,

    Ovo pismo Vam upućujem povodom predstojećeg posjeta gospodina Ratzingera i zbog Vaše izjave da se radi o povijesnom događaju.
    Kako je već prošlo nekoliko mjeseci od najave dolaska, te je ostalo još veoma malo vremena do posjeta pape, molio bih Vas da mi ovom prilikom objasnite zašto je, po Vama, opravdano potrošiti milijune kuna u ovim kriznim vremenima? Dio tog novca smatram svojim, jer ja kao porezni obveznik uplaćujem u zajedničku kasu u koju posežete da biste financirali dolazak gospodina Ratzingera.

    Smatram kako je neprihvatljivo potrošiti milijune na događaj od kojeg Hrvatska neće imati nikakve dobiti. Istina, moral vjernika će narasti, ali jesmo li spremni to platiti milijune? Zar je za to potrebno platiti milijune?
    Što je s velikim brojem ne samo ireligioznih osoba već i vjernika koji smatraju da nema opravdanja za ovaj potez, potez koji neće pomoći obiteljima koje taj dan neće imati hrane i koje neće moći vidjeti papu jer nemaju struje ili čak tv-prijamnik da gledaju izravan prijenos?
    Ono što će nam ovaj posjet donijeti nije vrijedno milijuna koji će biti potrošeni.

    Uz ovo, papin posjet unosi nelagodu u dio stanovništva jer prisjetimo se njegovog povezivanja nacizma s ateizmom:

    Even in our own lifetime, we can recall how Britain and her leaders stood against a Nazi tyranny that wished to eradicate God from society and denied our common humanity to many, especially the Jews, who were thought unfit to live. I also recall the regime’s attitude to Christian pastors and religious who spoke the truth in love, opposed the Nazis and paid for that opposition with their lives. As we reflect on the sobering lessons of the atheist extremism of the twentieth century, let us never forget how the exclusion of God, religion and virtue from public life leads ultimately to a truncated vision of man and of society and thus to a “reductive vision of the person and his destiny” (Caritas in Veritate, 29).

    Čak se za naših života možemo prisjetiti kako su Britanija i njeni vođe stajali nasuprot nacističkoj tiraniji koja je željela istrijebiti Boga iz društva te je zanijekala našu zajedničku ljudskost mnogima, posebno Židovima, koje je smatrala nedostojnima života. Također se sjećam stava tog režima ka krćanskim pastorima i vjernicima koji su govorili istinu u ljubavi, protivili se nacistima i platili to protivljenje vlastitim životima. Dok se prisjećamo otrijeznujućih lekcija tog ateističkog esktremizma dvadesetog stoljeća, ne zaboravimo kako isključenje Boga, religije i vrlina iz javnog života vodi u konačnici ka okljaštrenoj viziji čovjeka i društva te “reduciranoj slici čovjeka i njegove sudbine” (Caritas in Veritate, 29).

    (naš komentar)
    Mene osobno kao ateista i antifašista ovakvi govori vrijeđaju stoga što ne odgovaraju povijesnim činjenicama i ne doprinose izgradnji odnosa između religioznih i nereligioznih osoba, za koje se ja osobno veoma zalažem.

    Također, moja je građanska dužnost da izrazim svoje neslaganje s dolaskom osobe koja svojim djelovanjem pridonosi zataškavanju sada gotovo svakodnevnih skandala koji potresaju crkvu.

    Ne vidim, dakle, ni ekonomsku ni moralnu opravdanost ovog spektakla i usuđujem se reći da nas je takvih mnogo i svakim danom sve više. Stoga neću pogriješiti ako kažem i da Vam se obraćam ne samo u svoje ime, nego i u ime velikog broja ljudi koji dijele moje mišljenje, a to je da postoje stvari u Hrvatskoj koje imaju daleko veći prioritet: ekonomija, gospodarstvo, zdravstvena skrb, školstvo; da nabrojim samo neke.
    Iz tog razloga bih Vam bio veoma zahvalan ako bi ste mi obrazložili zašto bih trebao smatrati da je posjet pape Benedikta XVI. veliki povijesni događaj, koji donosi nadu i ohrabrenje.

    S poštovanjem,
    Željko Tadić
    http://ateizam.org
    +385981669807

  2. #2
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    što je pjesnik htio reći? mislim, u čemu je poanta ove teme?
    još malo prepucavanja na vjerskoj razini? ima toga dosta i bez ovog pisma.

    ni prvi ni zadnji "spektakl", novac je naša vlada trošila i na sto puta luđe i gore razloge, a tko je željko tadić anyway?
    skroz promašen topic po mom mišljenju.
    još jedno postrojavanje za i protiv
    mogla si jednostavno otvoriti anketu...

  3. #3
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    ma nek se gospodin opusti i ode u šoping
    šta tu ima prosvjedovat protiv gospodina Ratzingera

  4. #4
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    što je pjesnik htio reći? mislim, u čemu je poanta ove teme?
    još malo prepucavanja na vjerskoj razini? ima toga dosta i bez ovog pisma.

    ni prvi ni zadnji "spektakl", novac je naša vlada trošila i na sto puta luđe i gore razloge, a tko je željko tadić anyway?
    skroz promašen topic po mom mišljenju.
    još jedno postrojavanje za i protiv
    mogla si jednostavno otvoriti anketu...
    X

  5. #5
    Franciska75 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    ma nek se gospodin opusti i ode u šoping
    šta tu ima prosvjedovat protiv gospodina Ratzingera
    Posljednje uređivanje od Franciska75 : 11.04.2011. at 12:57

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    ne znam čemu ovakve teme, kad će se na kraju sve svest na prepucavanje to je ZA, a tko PROTIV.
    Nažalost, većina tema na RODI tako završi.

  7. #7
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Stray, morat ćeš mijenjat taktiku..Vidiš da se nitko ne peca na ovo...

  8. #8
    reny123 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    894

    Početno

    Mislim da je čovjek pošteno rekao. A navodno je demokracija.

  9. #9
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    ma nek se gospodin opusti i ode u šoping
    šta tu ima prosvjedovat protiv gospodina Ratzingera

    stvarno, sram ga može bit, a eno h&m samo čeka njegov dolazak.

  10. #10
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa Vidi poruku
    Stray, morat ćeš mijenjat taktiku..Vidiš da se nitko ne peca na ovo...
    Pa da, dodaj bar neki svoj komentar, koje je tvoje mišljenje, ili bi ovo pokrenula kao neku peticiju?
    Moje mišljenje bilo bi da nemam ništa protiv dolaska pape, ali imam protiv trošenja tolikog novca - zašto ne može jedno bez drugog?

  11. #11
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Moje mišljenje bilo bi da nemam ništa protiv dolaska pape, ali imam protiv trošenja tolikog novca - zašto ne može jedno bez drugog?
    X

    ma nek dođe i on i dalaj lama i swami tralalala i svi, al brate 30 milijuna kuna iz proračuna koji više praktički ni ne postoji za doček jedne osobe je u najmanju ruku umobolno. uvjerena sam da bi mu mnogo katolika drage volje besplatno ustupilo i smještaj i hranu. 30 milijuna za što? moj osušeni kikiriki u glavi to nikak nemre sračunat.

  12. #12
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ustvar je Papa Ratzi bezobziran
    Ja ne bih išla u goste nekom za koga znam da će upasti u dugove da bi me ugostio

  13. #13
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    ma nek se gospodin opusti i ode u šoping
    šta tu ima prosvjedovat protiv gospodina Ratzingera
    x

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ustvar je Papa Ratzi bezobziran
    Ja ne bih išla u goste nekom za koga znam da će upasti u dugove da bi me ugostio
    a ne znam.
    s druge strane znam da ima puno ljudi iz raznih dijelova Hrvatske koji se spremaju doći do Zagreba,posebno mladih koji dolaze na ono bdijenje s Papom koje je najavljeno.i vesele se dolasku.

    i meni je drago što dolazi,baš su nekako teška i depresivna vremena.kao što mi je bilo drago svaki put kad je dolazio Ivan Pavao II

    ono što mi se ne sviđa,a to smo vidim pokupili od engleskih novinara koji su radili istu stvar,jest činjenica da je u najmanju ruku bezobrazno primat gosta a onda nabijat na nos koliko njegov boravak košta.

    dolazio je i Bush u Zagreb(dakle isto državnik)s neviđenim mjerama osiguranja,pa se nisu pisala pisma Jadranki Kosor.Odnosno Sanaderu,on je tad bio kapetan plovidbe,jel.

    ovaj Željko Tadić u svakom slučaju ima pravo na mišljenje,to stoji
    Posljednje uređivanje od ronin : 11.04.2011. at 17:42

  15. #15
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ne volim teme u kojima osoba koja ih je započela ne napiše ni a u naslovnom postu.
    koliko vidim, tu je samo citirano pismo nekog anonimusa (ili - oprostite mi ako nemam pojma tko je on)
    ova mi se tema čini jako slična onoj koju je s-c isto otvorila (o trudnici koju muž vara) pa se nikad više ne javila. takve teme zovem kostima i ne namjeravam u nju zagristi. barem dok ne vidim kako koščice žvače s-c.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    nemam ja misljenje o dolasku pape i detalju da to placaju hr poreski obveznici bez obzira na vjeroispovjest ili ateizam a ja nisam hr poreski obveznik (sto ne znace da se ne mogu tome iskreno cuditi)

    jedan dio mene vidi katolicku crkvu danas kroz velike skandale sa pedofilijom koji sve cesce izlaze na vidjelo i katolicka crkva se sve bolje udaljava od vjere kao takve

    u tu mi pricu o siromastvu u hr i placanje spektakla oko papinog dolaska spada i gradnja svega i svacega na temu crkve. uzas mi je da se proracun nateze podizanjem cijena djecijih vrtica, da su porezi na hranu tako visoki a ima se love za ovakve dogadjaje

    papa koliko vidim ne hodocasti po zapadnoj europi i nikome se ne priredjuju takvi cirkusi i ne trosi se lova na to (sto ne znaci da i na zapadu ljudi ne kopaju po kontejnerima sa smecem da bi jeli)

  17. #17
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    ne volim teme u kojima osoba koja ih je započela ne napiše ni a u naslovnom postu.
    koliko vidim, tu je samo citirano pismo nekog anonimusa (ili - oprostite mi ako nemam pojma tko je on)
    ova mi se tema čini jako slična onoj koju je s-c isto otvorila (o trudnici koju muž vara) pa se nikad više ne javila. takve teme zovem kostima i ne namjeravam u nju zagristi. barem dok ne vidim kako koščice žvače s-c.
    Mislim da je pravi naziv trolanje.

  18. #18
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    što je pjesnik htio reći? mislim, u čemu je poanta ove teme?
    još malo prepucavanja na vjerskoj razini? ima toga dosta i bez ovog pisma.

    ni prvi ni zadnji "spektakl", novac je naša vlada trošila i na sto puta luđe i gore razloge, a tko je željko tadić anyway?
    skroz promašen topic po mom mišljenju.
    još jedno postrojavanje za i protiv
    mogla si jednostavno otvoriti anketu...
    X

  19. #19
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    nažalost ne vjerujem da ću doživjeti dan kad ću kao ateist prestati financirati katoličku crkvu.
    ja eto želim moje novce uložiti u dobrobit životinja a ne kršćana i ponosim se s tim.

  20. #20
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    vjernika sam, ali iskreno ovog papu, koji nosi prada cipelice za 2000eura mi se ne da ni gledati! sve je to kićenje, predstava, za neznam kog, zaluđeni narod! za mir, molitvu i meditaciju mi ne treba gledanje pape koji se vozi u autići i svi padaju u trans...dovoljna mi je zelena livada, svježi zrak i malo tišine! iskreno, ne shvaćam vas koji idealizirate toliko ljude /osobe??
    pa Bog je u srcu i ne treba mi nikakva osoba i dolazak te osobe da bi to spoznala/osjetila ibiloštodrugo!!!

    a što se tiče pape ivana pavla II, on je bio sasvim nešto drugo - karizmatik po mnogočemu...donio encikliku 80-ih godina(mislim) da bi katolička crkva, ukoliko djeluje u okruženju siromašnijem od crkve same, trebala rasprodati sve što ima, pa čak i svete simbole (kaleže, raspela) da bi pomogla ljudima oko sebe! gdje su sve te njegove ideje??

    gadi mi se današnje katoličanstvo
    Posljednje uređivanje od kudri : 17.04.2011. at 12:10

  21. #21
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    i iskreno, smatram da je dobra tema baš za filozofski kutak jer bi možda svi mi trebali razmisliti kako vjerujemo u bogu (vjernici naravno)...da li nam vjera podrazumijeva odlaženje u crkvu u prvi red ili gledanje pape i pljeskanje njemu u čast ili iskreni razgovor u duši, srcu sa bogom...

    sad će me svi popljuvati, znam...sori

  22. #22
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    kudri, nema te što tko popljuvati, podijelila si svoj pogled na stvari, i ja tako razmišljam !

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •