Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Malčiranje za početnika

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    36

    Početno Malčiranje za početnika

    Od ovog proljeća odlučila sam napraviti vrt i posaditi povrće i cvijeće (sve bio) i malo se informiram o svemu i naravno imam puno pitanja.
    Za početak zemlja je (cca 15x30) preorana i pofrezana, opljevljeno i zasađeno nešto, nešto još čeka da prođe opasnost od mrazeva.
    1.) malčiranje - zemlja je konvencionalno preorana, obrađena i sada posađeno izgleda jako golo. Kada početi s malčiranjem? Kada biljčice niknu? Pa okolo biljčica?
    Pokosili smo puno trave suvišne oko kuće i bilo je lijepo vrijeme i sušili na suncu (sada stoji zaštićeno).
    2.) kupila sam sadnice kokotac, lavanda, neven, bosiljak, vlasac, kadifica. Uz koje povrće da ih posadim? Da li da posadim na istu gredicu uz povrće? Ima li još koje cvijeće koje bi trebala kupiti, a da mi pomaže u povrtnjaku?
    Imam blizu šumu i da li bi šumska stelja na jesen bila dobra za malčiranje?

    Eto, hvala svakom tko se potrudi mi pomoć!

  2. #2
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    I mene zanimaju informacije o malčiranju.
    Tko nas ima volje uputiti na neke stranice?

  3. #3
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    ja bas nemam nekog znanja nego mogu samo iz vlastitog iskustva reci da sam malciranje isprobala sa jagodama i da je savrseno.
    Znaci jagodice (mjesecarke) sam posadila u 3 reda, razmak izmedju redova ccaa 35 cm , isto toliko i izmedju sadnica (one se rasire brzo). Znaci uokolo sadnica sam stavila SUHU slamu, moze i suho sijeno. Na taj nacin - ne moras pljeviti korov, jagodice ostanu ciste, jedino sto ako ih zelis razmnoziti nije bas, zato sam pustila jedan dio nepokriven, i dobila sam brdo novih mladica, koje sam prije 15 dana (prije nego je krenula vegetacija, cvatnja) presadila.
    BItno je da je sijeno/slama/ potpuno suho, ako nije, lako se uhvati rasti pa se treba pljeviti.
    Njih se moze naravno i ispod crne folije posaditi ali onda bi trebalo i navodnjavanje kap na kap i sl...ali to je za komercijalnu upotrebu,. ja nemam toliko puno jagodica

    Osim jagodica, izvrsne rezultate imamo sa sadnjom krompira pod sijeno. To je odlicno jer prakticki nema nikakvog posla oko okopavanja, nagrnjanja i sl...

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Posudite si ovo - odlično je:

    http://www.planetopija.hr/hr/knjizara/knjiga/890

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zaboravih napomenuti: ima toga po knjižnicama, nije nužno odmah se baciti u trošak.

    Ima još jedna zgodna knjiga iz iste serije (čisto da se vidi filozofija) ali meni je za praktičnu primjenu bolja Ruth Stout: http://www.planetopija.hr/hr/knjizar...page/10/page/3

  6. #6
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    bas me interesira ova prva od Ruth, idem vidjeti iz ovih stopa da li ima za posuditi u biblioteci

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    36

    Početno

    Od Silvek s biovrta sam dobila ovaj odgovor.
    "Ovisi o kojim se biljčicama radi - ako su u pitanju grah, krumpir, tikve i sl - može se već sad malčirati u tankom sloju, pa će te biljke dok niknu same nadići sve što im smeta i narasti, ali one jako sitne, tipa mrkva, peršin i sl tek dok niknu. Za te sitne dobra je strategija prvo sve pomalčirati, i onda razmaknuti malč tamo gdje se sije sjeme, dok je ostatak pokriven. A ako su tek posijane, bolje je pričekati)"

    Jučer smo malčirali grašak jer je niknuo. Nažalost, sijena nemam puno pa sam stavila malo okolo graška i prethodno malo zemljicu okopala jer je bila jako tvrda. Koliki sloj malča stavljate vi?

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Raspitaj se kod susjeda, sigurno netko prodaje slamu/sijeno, a još ti i dovezu. Ima i na poljoprivrednom forumu oglasa, ali bolje ti je potražiti taj materijal negdje u blizini. To nisu neki veliki novci... Ja ne kupujem materijal za malč jer nemam vrt (imam samo voćke) a kupine, ribizle i ruže malčiram travom i lišćem, čega se već nađe pri ruci. Ne treba mi toga puno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •