Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Reclaiming & Repurposing

  1. #1
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno Reclaiming & Repurposing

    Radite li to?
    Od nečeg starog, neupotrebljivog u trenutnoj formi i funkciji, napravite nešto drugo, upotrebljivo/nosivo/lijepo?
    Koliko često i koliko uspješno?
    Šta od čega pravite?
    I da li vam se to (kao meni) pretvorilo u način života i sveopšteg funkcionisanja? Toliko da morate do kraja "iscijediti" svaku mrvu funkcije iz datog materijala, i nekad ga u više navrata pretvoriti u nešto korisno? Ponekad do tačke da mi je žao baciti nešto za šta znam da se može prenamijeniti, iako lično ja za to nemam vremena. Pa onda, jelte, imam mnogo projekata na čekanju

    Evo, ja ću započeti.
    Već i vrapci na grani znaju da prepravljam našu odjeću u dječiju. Moje pantalone u šmizline, MM-ovu majicu u njene pantalonice za igru; ako je u pitanju majica dugog rukava, donedavno sam mogla "izvući" i pidžamu; vuneno i končano pletivo, ako se može isporiti oparam i pletem/heklam nešto drugo od njih; ili ako ne može isječem i napravim longies
    Stare, izblijedjele, flekave majice, posteljina, ostaci od krojenja postanu "predivo" od kojeg pravim korpe, torbe, podne prostirke i slično. One koje su baš neupotrebljive za bilo šta drugo, isječem u krpe za brisanje
    Jako puno peškira je završilo u pelenama.
    Gomilu plastičnih vrećica upotrijebila sam da napravim heklani - držač za plastične vrećice (koja ironija :hihihi: ) Koristimo ih kao vrećice za smeće - one obične, malo veće, iz prodavnice, koje, iako redovno nosim ruksak u nabavku, nekako nikako ne možeš izbjeći. A bile su počele da preplavljuju mikromini špajzu...
    Zimnicu čuvam je u teglama i flašama koje su prethodno sadržavale nešto drugo
    MM pravi/prepravlja/popravlja namještaj, lampe, satove...

    Eto tako kod nas. Kako je kod vas?

  2. #2
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Da, redovito. Od svoje majice izvučem malcu dvoje hlače! Šivala sam mu i papučice. Uglavnom njemu šivam od svoje/MM odjeće koja je poflekana pa kod krojenja iskoristim nepoflekani dio. Upravo sam od starih tabletića (koje nema šanse da koristim, ikad) napravila platnene vrećice. Ako ništa, ide u krpe za brisanje. Čak i moje stare gaće
    Stari ručnici idu u platnene uloške. Stari lonci postaju tegle za vanjsko cvijeće.
    Kod odabira proizvoda radije biram onaj sa ponovno iskoristivom ambalažom.
    Funkcionalnost prije svega

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Slabo mi ide. Koristimo:
    - stare vrečice,
    - stari veš za brisanje poda ili prašine,
    - u jogurtice sadimo flance,
    - flaše za zimnicu
    - stare plahte koristi dijete kao šator
    - kartonske kutije za igranje
    To je uglavnom to.

  4. #4
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Nisam baš neka majstorica, par puta sam napravila neke lutkice od uništene i stare robe. Sad planiram malo se baciti u neke veće projekte, možda sašiti par torbi i nešto dječje odjeće od neupotrebljive robe. Možda mi uleti kakva inspiracija ovdje, pa pratim...

  5. #5
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    jel se ovo broji:
    ostavila sam tek kupljeni prašak za veš u autu jer mi je bilo puno za nositi, a prašak mi nije odmah trebao (kupila na akciji, da se nađe), sutradan sam skužila da mi auto konačno fino miriše, pa sam ga vozala još 20-tak dana dok mi nije zatrebao.nisam kupila osvježivač za auto.
    u mene svaka stvar ima bar još dvije alternativne upotrebe.
    danas sadim živicu od stevie

    a ovako to rade malo kreativniji od mene

  6. #6
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,234

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    jel se ovo broji:
    ostavila sam tek kupljeni prašak za veš u autu jer mi je bilo puno za nositi, a prašak mi nije odmah trebao (kupila na akciji, da se nađe), sutradan sam skužila da mi auto konačno fino miriše, pa sam ga vozala još 20-tak dana dok mi nije zatrebao.nisam kupila osvježivač za auto.
    - ovo je kao ono rasipanje klinčića po podu

  7. #7
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Broji li se to sto smo kupili stol i stolce od tzv. reclaimed drva?

    Ne znam koristiti sivacu masinu pa ne prekrajam. Znam, vise-manje, krojiti, ali sijem uglavnom samo rucno. Pa onda bas i ne sijem, jel. Vecina ambalaze je ovdje neupotrebljiva pa je recikliram, a kupujem ono sto se reciklirati moze. Cuvam kartonske kutije pa u njih pakiram ono sto saljem preko bare.

    Zapravo, moram priznati da uopce nemam stare i neupotrebljive robe, na primjer. Ono sto se stvarno vise ne moze nositi pretvorim u krpe.

    Staru drveninu iz ove kuce smo dijelom donirali, a dijelom zapalili s ostalim smecem koje se smije paliti.

    Ma pojma nemam. sad kad ovako razmisljam, izgleda da uopce nemamo dotrajalih stvari. Sto je u principu moguce - preselila sam s pet kofera i naknadno donijela jos dva, tri. Sve dotrajalo je ostalo mami na grbaci.

  8. #8
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    prima ne broji se što koristiš dual purpose stvari

    Kaae ne se sekiraj, nakupiće se, tek si uselila

  9. #9
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Nemam niti jednu kreativnu kost u sebi pa ne prekrajam odjeću, ali uvalim tetama u vrtiću i odjeću i posteljinu i čudesa s kojima znam da bi netko kreativan mogao čuda napraviti. Broji li se to?

  10. #10
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Prvo što mi je palo na pamet je da od lijepih čarapa koje imaju rupe na peti odrežem gornji dio i koristim kao gumicu za kosu , a mm šizi od toga .
    U vrtu koristim čašice jogurta i sl. za sadnice, štapiće od sladoleda za natpise (ok, uvijek mi se obrišu ali koristim) na sadnicama, špagice od bala sijena za vezivanje pomidora i koječega još. Hvatalice za muhe od pet boca. Komposter je od euro paleta.
    Guma od džipa postat će stalak za suncobran, auto guma=ljuljačka. Sadim cvijeće u odbačenim padelama iz šume, radim gredice za cvijeće od starih crijepova ili drvenih greda.
    Za dječji rođendan smo ispilili drvo kao panjiće za sjedenje koji su kasnije postali cjepanice za peć, ove godine će biti novih.
    Ponovo i ponovo koristimo bočice s raspršivačem; od deterđenata-npr za ocat za čišćenje, od kozmetike za kozmetiku, repelente i sl.
    Motor od frižidera nam je kompresor za gume .

    Kutije od voća iz dućana koje uzimam umjesto vrećica su super za igranje, spremanje stvari, gnijezdo za kokoši...

  11. #11
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    slabo...ne umem da šijem, pletem ni heklam. kupujem retko, ali voleeeem da imam par lepih stvari i za nas i za decu. dakle, ne recikliram, više trošim na novo...
    srećom, čuvarni smo, pa duugo i pažljivo nosimo odeću, koja potom postane odeća za po kući, pa na kraju krpe za pod i prašinu...
    takodje i stara posteljina.
    ipak, ja više prosledjujem no što menjam namenu.
    devojke jedna od druge nasledjuju odeću, role, klizaljke, bicikle...od njih dobiju komšijske bliznakinje. malac nasledjuje od jednog elegantnog, dobrostojećeg rodjaka. potom sinčić od prijatelja nasledjuje od njega, a poslednji u nizu je koleginicin bebac...
    svekrvi prosledim tegle, staklene flaše, teglice od kašica, plastične kutije...
    ostalog malo toga čuvam, jer nisam "hrčak" tip. dajem u dobrotvorne svrhe i rado bacam nepotrebno.
    i divim se kreativcima koji svemu nadju namenu!
    Posljednje uređivanje od Vishnja : 09.04.2011. at 22:23

  12. #12
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    i, da. sad sam se setila jednog kurioziteta moje hrčak-svekrve: u staru, puknutu nošu posadila je cveće u bašti. iako me njene akcije slične vrste često iziritiraju, ova mi je izmamila osmeh na lice. baš slatko i simpatično izgleda!

  13. #13
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    vještičice, imale bi o čemu razgovarati da se nađemo
    Sad mi je bed jer ja flekave majice odmah koristim za krpe za pod, a ne prethodno kao predivo (iako ih zapravo ni ne možeš kasnije koristiti za krpu kad su jednom heklane pa smo i dalje 1:1 )
    Da pokušam ovako na brzinu navesti par stvari za koje mi se čini da još niste spomenule:
    - plastičnu ambalažu kao igračke za pješćanik
    - spužvu od dotrajale podloge za presvlačenje kao punivo za oveći
    jastuk-tabure
    - staklenke mijenjam kod susjeda za gotov med (njegovi rade med, možda i vi imate nekoga u svojoj blizini)
    - od starog miljea
    http://www.flickr.com/photos/50272084@N05/5609777260/
    - od stare bunde
    http://www.flickr.com/photos/5027208...n/photostream/
    - još miljea
    http://www.flickr.com/photos/50272084@N05/5609199053/

    ....
    Ima toga jako puno, odjeća za klince i mene, namještaj, ukrasni predmeti...

  14. #14
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Od stare robe i žice, napravila sam Betlehem sa svim likovima (od mamine stare bunde (za kosu) su dobili rokerski štih
    Staru kariolu prebojala, super posuda za cvijeće, isto napravim sa svim starim loncima, polijevačama...
    Dva panja+daska= vrtna klupica
    Čepovi od deterđenta- osnova za Božićne anđele
    Umjesto kupovanja ukrasnih tegli, obične plastične prebojala i ukrasila
    Stare novine iskoristim kad pravim pinjatu K. za rođendan
    Imam puuuuno projekata, to mi je uz vrt hobi, neki ispadnu super, neki baš i ne (jer sam brzopleta i nestrpljiva), ali mene i malenu jako vesele.

    O moj najdraži projekt je bio kad sam iskoristila šibice i rižu da ukrasim spomenar, spomenar je kisio ispod mog kreveta jedno 5 godina u kutiji. Nikako skontati odakle mi toliko moljaca u sobi,a stalno kupujem kamfor

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •