Stranica 2 od 45 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 2229

Tema: Prenatalna dijagnostika (double, triple, AC, PAPP...)-da/ne

  1. #51
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Očito da ništa nije zabranjeno, ali valjda ni nama nije zabranjeno da damo svoje mišljenje.
    Ili je???

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa
    Citiraj Barbie prvotno napisa
    Nebu ti dosla murja na vrata da te odvede npr. na ginekoloski pregled jer si u drugom stanju!
    nisam ni mislila da bude već sam htjela biti malo sarkastična u vezi termina "obavezan pregled" jer ja smatram da ništa nije obavezno niti se mora obaviti neka pretraga ako to ne želiš.
    Mislim da se obaveza odnosi samo na sustav zdravstvene zaštite da ti ga omogući.

  3. #53
    Rency avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    tu negdje...
    Postovi
    601

    Početno

    hej cure jako sam u bedu i uopce nemam pojma sta napravit zadnji put kad sam bila na pregledu kod svoje doce to je bio 16 tjedan pitala me dal imam koga u familiji sa kakvim anomalijama na sto sam ja rekla da ne uopce nerazmisljajuci, da bi se sad u 18 tjednu smislila na dvije osobe koje su sa nekim poteskocama u razvoju, bliza familija ja imam 24 g i sad a sad sam pala u dilemu dal radit AC ,citam ovaj topic ali tu se sve radilo sa curkama straijim od 30 i nesto godina nitko da je imao nesto u familiji, sta vi mislite dal bih ja trebala na AC ili da odem na 3D uzv dal bi se na njemu nesto vidjelo da ne valja valjda ste me shavatile jel sam se totalno pogubila u mislima

  4. #54
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Joj, Rency, nemaju ti veze godine s tim, nego tvoj stav o tome da li bi rodila dijete s nekom vrstom anomalije ili oštećenja?!

    Sjedni i dobro razmisli što bi učinila da znaš da nosiš dijete koje nije zdravo. Ako smatraš da je to tvoje dijete, ma kakvo bilo, ne opterećuj se s nepotrebnim pretragama. Ako misliš suprotno, tada dolaze u obzir sve druge opcije. I to je samo tvoj izbor i TM, nitko ti ovdje ne može reći šta da napraviš.

  5. #55
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    rency, ja imam brata s DS, znaci, ne moze biti blize pa nisam ni jednom isla na amniocentezu....

    i sanjica ti je dobro odgovorila

    najbitnija stvar je da znas sto ces s rezultatima, ako te bas zanimaju i sta ces ako ne budu kakve ocekujes....

    i naravno, da znas rizike samog zahvata...

  6. #56
    Rency avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    tu negdje...
    Postovi
    601

    Početno

    ma jucer mi je valjda bio takav dan da sam tako razmisljala mislim da necu ici, mislim da sam bez veze dizala paniku danas sam se malo smirila i malo drukcije razmisljam sta bude bude u startu sam razmisljala pozitivno tako da cu tako i nastavit hvala vam puno

    ________________________
    nasa cvrckica dolazi 26.08.2006.

  7. #57
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    super rency!

  8. #58
    Rency avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    tu negdje...
    Postovi
    601

    Početno

    hvala

  9. #59
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno upravo dobiveni nalaz triple testa

    Jako mi je drago sto sam procitala, prvi put u zivotu, toliko toga o amniocent.Glupavo vjerojatno ali uopce nisam pomislila-do sad!-da je to nesto sto se moze ali i ne mora otici napraviti.Jednostavno mi nitko nije spomenuo mogucnost izbora,a meni,iskreno,nije palo napamet da mozes odbiti.Ono sto mi je je odmah sijevnulo kroz glavu:Aha,to napravis i onda znas"stanje"(jako gruba rijec)...Cekaj malo, i kaj onda???Opet moj,ko Martin u oblacima,mozak,odjednom zakljucuje:Ti si ta ili mi roditelji smo ti koji onda odlucujemo. U slucaju anomalija,spoznate su prije.Ne znam ,to su jako teske teme...
    Mislim da moj decko i ja imamo drugacija stajalista o tome.On je poznavao kolegu s bolesnim djetetom i tezinu koju je,ja prepricavam sto mi je on rekao,nosila cijela obitelj.S druge strane,on nema bebu u trbuhu a da je to ikako moguce, sumnjam da bi joj u bilo kom slucaju mogao odlucit prekinuti zivot.Ovako moze funkcionirat vise iz glave ali,ja tako mislim,vec da vidi jedan ultrazvuk (nije jos nikad), znam ja njegovo dobro srce-dilema bi nestala ko da je nikad nije ni bilo.

  10. #60
    devet_mjeseci avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    679

    Početno

    Sjećam se jednog posta, prije (čini mi se) dvije godine kojeg je otvorila forumašica koja je pobacila nakon AC. Bila je liječnička greška, doktor je (kako je napisala) taj dan imao loš dan... Iskreno, nemam čak snage niti tražiti u tražilici (ako još uvijek negdje postoji) taj post jer sam plakala ko kišna godina. I sam tekst je počinjao nekako u stilu: Teško je shvatiti da si se baš ti našao među 1% onih koji su izgubili i to zato jer je liječnik imao loš dan... Bilo je to nešto prestrašno. Ne treba posebno isticati da se pokazalo da je dijete bilo zdravo i da je pretraga bila u potpunosti suvišna.

    Slažem se da mogućnost izbora mora postojati. Ali mora se biti spreman i na prihvaćanje rizika. Osobno nisam među onima koji govore za stvari za koje je mala vjerojatnost da se dogode "ma neće se to baš meni dogoditi". Nazovite to kukavičlukom ili ziheraštvom, ali takva sam. Kad bi se taj rizik odnosio isključivo na mene, bila bih hrabrija, ali ako taj rizik uključuje kockanje (i to možda potpuno suvišno) sa djetetovim životom, nema teoretske šanse. Kao što je već netko napisao - ako mi dijete i ode prirodnim putem nakon poroda, to će biti prirodnim putem, jer tako mora biti. Neću sebi stavljati u ruke odluku o životu i smrti jer ipak smatram da na to nemam pravo, kao ni moj doktor. Savijest je najgori sudac i ne znam koliko žena bi moglo živjeti sa mišlju da je pobacilo jer bi dijete imalo teškoće u razvoju, a one se nisu bile spremne lišiti svog konfora u životu.

    No, s druge strane, nemam dijete s poteškoćama u razvoju (za sada još nemam nikakvo dijete) pa možda razmišljam previše isključivo, u stanju sam sužene svijesti. Imala sam tri vrlo rana spontana (blighted ovum, missed ab i nešto što ne bih ni znala da nisam jako rano radila test), pa znam potpuno sigurno da me nitko (ako će sve biti u redu) neće ponovno odvesti na stol. U svakom slučaju vjerujem da je to izuzetno teška odluka koju ću osobno, ako mi je ikada spomenu, sigurno odbiti. Ali sve to je isključivo na nama i nitko nema pravo odlučivati u naše ime.

  11. #61
    sunma

    Početno

    Drage Rode, ovdje MD od Sunma. Veoma sretno i veselo želim želim zaključiti ovu temu. Danas, 01.07. na SD rodila se potpuno zdrava curica Adriana, koja je i bila impuls za ovu raspravu. Mi nismo na kraju željeli amniocentezu i ispalo je sretno i veselo, ali smatram da je pravo svakog roditelja da bez ikakve prisile sam odluči o tome u skladu sa svojim uvjerenjima, ami smo nakon dugog razmišljanja odlučili da ne možemo prihvatiti rizik od 0,5 - 2% u zamjenu da će nam to olakšati ostatak trudnoće. Puno hvala na svim Vašim topicima.

  12. #62
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj sunma prvotno napisa
    Drage Rode, ovdje MD od Sunma. Veoma sretno i veselo želim želim zaključiti ovu temu. Danas, 01.07. na SD rodila se potpuno zdrava curica Adriana, koja je i bila impuls za ovu raspravu. Mi nismo na kraju željeli amniocentezu i ispalo je sretno i veselo, ali smatram da je pravo svakog roditelja da bez ikakve prisile sam odluči o tome u skladu sa svojim uvjerenjima, ami smo nakon dugog razmišljanja odlučili da ne možemo prihvatiti rizik od 0,5 - 2% u zamjenu da će nam to olakšati ostatak trudnoće. Puno hvala na svim Vašim topicima.
    predivno,čestitam od srca

  13. #63

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Jako me razveselila ova vijest. Iskazala si da posjeduješ veliku hrabrost i zato ćeš biti najbolja i najveća potpora svome djetetu u njezinu odrastanju. Zajedno sa svojim suprugom. Čestitam vam oboma!

  14. #64
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Sunma familiji od (i hvala za info)

  15. #65
    sunma

    Početno

    hvala na lijepim zeljama. Moram jos samo reci da je biti na porodu kao otac divna stvar i da bih to svakom preporucio ako postoje uvjeti, te puno hvala stvarno odlicnim babicama i doktoru na SD, svaka cast, izvrsni su!

  16. #66
    devet_mjeseci avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    679

    Početno

    Jao kako mi je drago! Obožavam happy end-ove. Čestitam! :D

  17. #67

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    71

    Početno

    Bok!!!

    Ja sam već na prvom pregledu dr. spomenula da od MM sestra ima klinca s DS i rekao mi je da se ne moram bojati jer se to prenosi po ženskoj liniji i ovisi o starosnoj dobi majke.

    Sad sam u 7. tjednu i više tome ne razmišljam, ali kad smo saznali da sam trudna, bili smo mrvicu zabrinuti.

    Sjetim se onda tog malog andjela od 7 godina i samo se nasmijem... Prekrasan je.

  18. #68
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj anam prvotno napisa
    ... ne moram bojati jer se to prenosi po ženskoj liniji i ovisi o starosnoj dobi majke...
    Za ovo pouzdano i ja znam, jer smo se svojevremeno savjetovali na Rebru u genetskom savjetovalištu. Dakle, ako vam majka ili sestra ima dijete sa DS imate 50% (odnosno 25%) šanse da vaše dijete ima također, ali dijete sa DS je dar od Boga i treba ga prihvatiti s puno ljubavi.
    To je bar moje mišljenje.

  19. #69

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    I moje mišljenje, također. Zato sam i odbila amnio. Iako silno želim zdravo dijete i vjerujem da je moj bebač zdrav, znam da je Bogu svako njegovo stvorenje drago. Kada sam se trebala odlučiti za amnio, upitala sam se što ako rezultat bude loš, hoću li moći učiniti onaj logični slijed događaja iza toga. Prvo što mi je palo napamet - dijete se treba roditi u prosincu, kako bih dočekala Božić u slučaju da...? Ovaj, idući, više nikada, niti jedan...Iako ne osuđujem nikoga, jer život je težak i zahtjevan ionako i razumijem da se ljudi boje!!!

  20. #70

    Početno

    Zelela bih da svim zenama, koje su u nedoumici oko amniocenteze, predocim nekoliko stvari, u nadi da cu makar nekoj pomoci da donese ispravnu odluku. Naime, radim kao novinar u casopisu koji se bavi trudnocom i bebama do godinu dana. S obzirom na to da sam za zaista kratko vreme imala priliku da se upoznam sa svim i lepim i ruznim, tj. tuznim stvarima koje donosi trudnoca, mislim da je na svakoj zeni da, uz pomoc lekara i naravno, partnera - sama donese odluku na koje preglede ce ici, a na koje ne. Kako sam i sama u blagoslovenom stanju :D , odlucila sam da, bez obzira na to sto sam mlada, zdrava i sto niko ni sa muzevljeve ni moje strane nije imao neka genetska oboljenja uradim sve preglede, kao i - amnicentezu. Razlozi su sledeci: poznajem nekoliko zena koje imaju decu sa Daunovim sindromom i koje kazu da bih sigurno abortirale da su to znale dok su bile trudne. Deca sa Daunovim sindromom, kao sto znate, zive jako kratko i to je veliko psihicko opterecenje za sve roditelje. Za dete i da ne pricam - ono nije trazilo i sigurno da nije zelelo da se takvo rodi. Ostale deformitete, koji takodje mogu da se vide amniocentezom, ne treba ni pominjati. I zasto se onda igrati sa tudjim zivotima, kada je nauka toliko napredovala?! Ne zelim da me niko pogresno shvati, ali pre bih abortirala, nego da znam da ce se moje buduce dete muciti ceo zivot, a da toga nije ni svesno. A sto je najgore od svega, sto ce (iz razloga sto mu je zivotni vek veoma kratak) - umreti pre mene. Za mene je to - strasno!

  21. #71
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Ovo što navodiš su predrasude o Down sindromu, a ne činjenice.

    S http://birthinternational.com.au/art...dietsch01.html (australska stranica):

    Is honest, accurate information about persons with Down's syndrome being provided, so that true choice and autonomy are enhanced?

    Life expectancy
    55 years for the 98+% of person's with Down's syndrome who do not die in infancy from uncorrectable heart defects (Thase 1982)

    Average IQ
    60 - 70 (able to make decisions) (Pueschel, Canning and Murphy 1978; Rynders & Horrobin 1990) and IQs for people with Down syndrome have steadily risen throughout the 20th century (Pueschel, Canning and Murphy 1978).
    The majority are in the low, mildly intellectually delayed range (Pueschel, Canning and Murphy 1978).

    Less than 5% of persons with Down syndrome are severely to profoundly intellectually delayed with early intervention and required education (Connelly, Russell & Morgan 1984).


    Reading levels
    Kindergarten to 12th grade, with an average of 3rd grade (Rynders, Spiker & Horrobin 1978) - the Sydney Morning Herald is written for a 5th grade reading level.

    Employment probability
    75 - 90%, with current supported-employment programs (Martin et al 1985).

    Independence
    The vast majority of adult persons with Down Syndrome are capable of independent or group-home living arrangements (Turnbull & Turnbull 1985).

    Impact on families
    More likely to be positive than negative (Murphy 1982; Gath 1978).
    A s obzirom da amniocenteza isto ima svoj rizik, do određene dobi bi se prije nju moglo nazvati igranjem sa životom nego rađanje bez amniocenteze. (mislim da je tek od 35. godine rizik da se rodi dijete s Downom veći od rizika amniocenteze)

  22. #72

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Draga Verona, uopće ne sumnjam u tvoje dobre namjere, ali svaka medalja ima dvije strane. Nije ni meni bilo lako donijeti odluku o odbijanju amniocenteze, ali...
    Što je za nekog strašno, za drugog je blagoslov. Različiti smo i trebamo te različitosti uvažavati. Uglavnom na ovom forumu i jest tako. I to je dobro. Ipak, mislim da bi dobro bilo čuvati se oštrih izraza, jer i na ovom forumu ima roditelja i rođaka djece s poteškoćama u razvoju koji imaju u sebi dovoljno ljubavi za tu djecu da zajedno s njima prolaze kroz njihove teškoće i radosti. Mislim da čovjek čovjeku ne smije slati poruku da je takvo dijete bilo bolje ne roditi, jer je to vrlo okrutno i te plemenite ljude može jako povrijediti. Svakome je ostavljeno pravo na izbor i svatko sam snosi posljedice svog izbora, u to se ne treba nitko miješati na tako grub način. Uostalom, nitko od nas ne zna što ga u životu čeka, već zbog toga potreban je oprez na riječima.
    Amniocenteza s 99,9% garantira da će se roditi dijete bez kromosomskih anomalija na koje je testiranje vršeno, a ne na sve koje se mogu pojaviti. Ali koja to pretraga garantira da neće doći do iznenadne smrti novorođenčeta, različitih bolesti u razvoju djeteta, srčanih bolesti, tumora, narkomanije, alkoholizma i tako dalje, i tako dalje...Ostaje nam vjera, pa makar samo u dobrotu i ljubav i milost za one koji druge vjere nemaju, jer bez toga se ne bismo ujutro ustali iz kreveta, a kamoli napravili neke značajne stvari u životu.

  23. #73

    Početno

    [quote="VedranaV"]Ovo što navodiš su predrasude o Down sindromu, a ne činjenice.

    S http://birthinternational.com.au/art...dietsch01.html (australska stranica):

    Is honest, accurate information about persons with Down's syndrome being provided, so that true choice and autonomy are enhanced?

    Life expectancy
    55 years for the 98+% of person's with Down's syndrome who do not die in infancy from uncorrectable heart defects (Thase 1982)

    Average IQ
    60 - 70 (able to make decisions) (Pueschel, Canning and Murphy 1978; Rynders & Horrobin 1990) and IQs for people with Down syndrome have steadily risen throughout the 20th century (Pueschel, Canning and Murphy 1978).
    The majority are in the low, mildly intellectually delayed range (Pueschel, Canning and Murphy 1978).

    Less than 5% of persons with Down syndrome are severely to profoundly intellectually delayed with early intervention and required education (Connelly, Russell & Morgan 1984).


    Reading levels
    Kindergarten to 12th grade, with an average of 3rd grade (Rynders, Spiker & Horrobin 1978) - the Sydney Morning Herald is written for a 5th grade reading level.

    Employment probability
    75 - 90%, with current supported-employment programs (Martin et al 1985).

    Independence
    The vast majority of adult persons with Down Syndrome are capable of independent or group-home living arrangements (Turnbull & Turnbull 1985).

    Impact on families
    More likely to be positive than negative (Murphy 1982; Gath 1978).

    Preuzeto sa sajta http://en.wikipedia.org/wiki/Down_syndrome
    Individuals with Down syndrome may have some or all of the following physical characteristics:[2] oblique eye fissures with small skin folds on the inner corner of the eyes, muscle hypotonia, a flat nasal bridge, a single palmar fold (simian crease), a protruding tongue (due to small oral cavity, poor muscle tone, and an enlarged tongue near the tonsils), a short neck, white spots on the iris known as Brushfield spots,[3] excessive flexibility in joints, congenital heart defects, excessive space between large and second toe, and a single flexion furrow of the fifth finger. Most individuals with Down syndrome have mental retardation in the mild (IQ 50–70) to moderate range (IQ 35–50),[4] with scores for children with Mosaic Down syndrome (explained below) some 10–30 points higher.[5] In addition, individuals with Down syndrome can have serious abnormalities affecting any body system.

    Svakome je ostavljeno pravo na izbor i svatko sam snosi posljedice svog izbora, u to se ne treba nitko miješati na tako grub način

    mislim da je na svakoj zeni da, uz pomoc lekara i naravno, partnera - sama donese odluku na koje preglede ce ici, a na koje ne.
    Naravno da sam za to da svaka zena treba da donese odluku o amniocentezi, ali sam ja ovde iznela svoje misljenje. Izmedju amniocenteze i toga da budem jedna od 200 zena koja ce dobiti spontani ili rodjenje deteta sa Daunovim sindromom, izabrala bih ovo prvo. Imam prijeteljice koje imaju decu sa DS i nema sumnje da je njihova ljubav prevelika, sto je i normalno. Medjutim, ja sam zaista osetljiva kada su deca u pitanju, ucinila bih sve da budu maksimalno zasticena, tesko se osecam kada vidim da su bolesna i od gripa, nadam se da me razumete. Tako da je MOJ, LICNI stav - za amniocentezu.

  24. #74
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    liljana

  25. #75
    lara26 avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    split
    Postovi
    306

    Početno

    samo malo o duzini zivota djece sa downovim sindromom: doktor koji je mojoj sestri prognozirao zivot do najvise pete-seste godine zivota, umro je lani. ona je u svibnju napunila 34!
    i koliko ja znam downov sindrom se ne prenosi ni po kakvoj zenskoj liniji, a i o starosti majke kao uzroku bi se dalo raspravljat. nepoznato je zasto i kako se down javlja.
    zaista ovo o zenskoj liniji prvi put cujem. jel znate malo vise?

    ja sam u svojoj trudnoci odbila amniocentezu, jer kako je netko vec bio napisao cinilo mi se bespotrebno radit pretragu koja moze uzrokovat u 1 do 2 posto slucajeva pobacajem, da bi se utvrdilo 1 posto mogucih genetskih poremecaja.

    ali razumijem zasto to ljudi rade

  26. #76
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    Verona je napisala "Za dete i da ne pricam - ono nije trazilo i sigurno da nije zelelo da se takvo rodi. Ostale deformitete, koji takodje mogu da se vide amniocentezom, ne treba ni pominjati. I zasto se onda igrati sa tudjim zivotima, kada je nauka toliko napredovala?! Ne zelim da me niko pogresno shvati, ali pre bih abortirala, nego da znam da ce se moje buduce dete muciti ceo zivot, a da toga nije ni svesno."

    ja se s tim ne slažem već smatram;
    Voljeti svako ljudsko biće, rođeno ili nerođeno, to je osnovi preduvjet mira, to je cilj i razlog našeg rađanja!
    samo svijet bez nasilja može očekivati mir; Ubijanje nerođene djece, jedan je od najtežih oblika nasilja!

    Rođeno dijete ima tisuću želja, a nerođeno samo jedno - da bude rođeno!

    Na svijetu nema veće vrijednosti od ljudskog života i zašto onda čovjeka ubijati!
    ako bi se bilo kakav pregled poduzimao sa svrhom pobačaja. već je u nakani zao.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    36

    Početno

    Verona ocito misli kako abortus nije ubojstvo pa makar on bio i nakon 3. mjeseca trdnoće

  28. #78

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj banshee prvotno napisa
    Verona ocito misli kako abortus nije ubojstvo pa makar on bio i nakon 3. mjeseca trdnoće
    Abortus je nasilni prekid života...to ne može nitko opovrgnuti...bez obzira u kojem mjesecu trudnoće. S 6 tjedana trudnoće bebi kuca srce.
    A osim toga, malo ljudi može shvatiti da je ljepota života u služenju drugima i prihvaćanju i poneke žrtve poradi toga...a ne samo u ugađanju sebi...pogledajte kako su na kraju tužni i nezadovoljni ljudi koji si samo ugađaju...

  29. #79
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    ljiljan@, ja sam ta za koju si pitala na pret - pret - pret prošlom topicu dok si bila još trudna - u toj dobnoj skupini i nisam radila ni ac, ni druge pretrage koje mi je ginica htjela napraviti, bila sam kod nje svega dva puta, dva uzv, što mi je još uvijek žao, jer mi je taj drugi nametnula i još sam uvijek bijesna kad se toga sjetim, ali to je druga priča... nisam radila nikakve genetske testove, jedan vaginalni pregled, koji isto ne bih napravila da se mene pitalo, a što se tiče stava dr-ice, koja je još k tome i privatnica kojoj sam masno plaćala, njeno objašnjenje na moje pitanje o jednoj od pretraga koje mi je htjela napraviti bilo je - "pa mi to svim trudnicama radimo."
    no, da skratim, imam krasnog, zdravog i naprednog sinčića kojeg sam unatoč silnoj starosti i zagorjelim i pohabanim genima k tome rodila sama doma.
    inače, i meni starije dijete ima četrnaest godina.
    puse svima, divne ste!

  30. #80

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Puhovi, svaka ti čast !!! I ja sam odbila AC, pa iako MM i ja imamo zajedno 90 godina i naši su "zagorjeli" geni proizveli divnog dječaka. Da sam samo imala više hrabrosti u trudnoći otkantati doktorska mišljenja i ultrazvučne preglede imala bih mirniju trudnoću. No dobro je da postoji ovaj forum i da možemo slobodno razgovarati o svim temama, jer poznajem nekoliko žena koje su radile AC a da uopće nisu bile u potpunosti svjesne opasnosti koje zahvat sobom nosi, a ionako su imale namjeru roditi dijete ma kakvo ono bilo. U tom slučaju AC uopće nema smisla. Zato naša Zrinka dobro znade svakoj trudnici koju muče nedoumice posložiti problem - prvo si treba postaviti pitanje znadeš li što ćeš s rezultatom???

  31. #81

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    Imam 26 godina i trudna sam 19 tjedana. Zbog komplikacija prilikom prve trudnoće koja je završila abortusom zbog malformacija ploda uzrokovanih kromosomskim poremećajem išla sam u 15 tjednu na amniocintezu kod dr. Kosa u Poliklinku Vili (ni triple ni double test nisam radila). Uzorak se slao u Postojnu i za 10 dana su me zvali da je sve ok.Kod nas se na Rebru čeka mjesec dana i mislim da bi svaka od nas poludila do tad. Sam zahvat uopće nije bio bolan, iako je to nikad ne bi napravila u nekoj bolnici zbog samog pristupa pacijentu. I mislim da Downow sindrom ne bi trebao biti glavni razlog za amniocintezu jer postoje puno gori oblici poremećaja, pa sad svako nek odluči da li bi radje napravio amniocintezu i eventualno AB ili rodio dijete sa smetnjama u radu mozga, srca, bubrega....i šansom da preživi 5 minuta nakon poroda.Žao mi je ako je ispalo okrutno, ali takva je istina.

  32. #82

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Again, ništa nije okrutno, to je tvoj izbor koji nisi donijela uslijed neinformiranosti. Čestitam ti na trudnoći Osobno me zbunjuje ovako precizna prognoza tvoje prve trudnoće...valjda liječnici znaju...ali kod odraslih osoba je teško procijeniti tijek neke bolesti, kako je tako lako kod nerođenih...ne znam.
    Ono što je loše je kad žene pristupaju zahvatu ne znajući da ga mogu odbiti i ne znajući za njegove rizike. Znam za slučaj žene koja je imala spontani nakon AC, zatim stigao nalaz AC da je sa bebom sve OK, a to joj je bila prva i zadnja trudnoća u životu jer se liječila od neplodnosti. Njena je odluka bila da dijete prihvati i rodi bolesno ili zdravo, a AC je uradila da ne razočara svog liječnika. Sve to joj je i danas prva misao ujutro i zadnja navečer...

  33. #83

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    [quote="ljiljan@"]Again, ništa nije okrutno, to je tvoj izbor koji nisi donijela uslijed neinformiranosti. Čestitam ti na trudnoći Osobno me zbunjuje ovako precizna prognoza tvoje prve trudnoće...valjda liječnici znaju...ali kod odraslih osoba je teško procijeniti tijek neke bolesti, kako je tako lako kod nerođenih...ne znam.
    Naknadno je precizno utvrđeno šta je točno bilo, a i kod MM je nađena kromosomska greška koja se može a i ne mora odraziti na plod. U ovoj sad trudnoći srećom nije se pokazalo bitnim. U prvoj trudnoći su me isprepadali i šokirali- od laganog krvarenja sam u roku sat vremena saznala da srce kuce ali imam 2 hematoma posteljice, prijeteći pobačaj, zadebljan nuhalni nabor vidljiv i na običnom i na 3D UZV, i nije me dugo trebalo uvjeravati na AB. Iako, da imam više godina i da dugo pokušavam ostati trudna ne vjerujem da bi to napravila jer psihički oporavak traje dugo.Stvar je u tome da mi svi u biti imamo u sebi neki 'loš' gen i naravno da to nitko ne ispituje dok se nešto ne dogodi. Ne bih sad htjela nikoga sa svim ovim preplašiti, a isto tako ni nikoga nagovarati na AC. Ko god da je radi preporučujem dr. Kosa.

  34. #84
    bauba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    399

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Znam za slučaj žene koja je imala spontani nakon AC, zatim stigao nalaz AC da je sa bebom sve OK, a to joj je bila prva i zadnja trudnoća u životu jer se liječila od neplodnosti. Njena je odluka bila da dijete prihvati i rodi bolesno ili zdravo, a AC je uradila da ne razočara svog liječnika. Sve to joj je i danas prva misao ujutro i zadnja navečer...

    odbijam ikakva testiranja izuzev redovnih uzv.
    mene je liječnica uvjeravala (profesionalno, dobronamjerno) da je tripple običan testić krvi, pokazatelj i ako on otvori neku mogućnost poremećaja-obavezna je amnio. recimo da postoji razlog zbog kojeg mi je preporučen tripple.
    ta me mogućnost pržila dva tjedna: ne što bih ja uradila s nalazom nego što bi znanost uradila sa njime.
    bila sam čista u odluci "normalnog" poroda dok me liječnici nisu počeli uvjeravati da je bolje... (neću ni izgovoriti!)
    potpisujem nekoga tko je lijepo rekao u prethodnim postovima: ja nisam ta koja odlučuje o životu i smrti svoga djeteta.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    59

    Početno

    Moram se i ja nadovezati na ovu temu. Kad sam bila na pregledu moj gin je pomenuo mogućnost amnocinteze, ali mi je jasno rekao da će on najprije pratiti stanje djeteta, i da samo u krajnjem slučaju će me poslati na amnocintezu, jer da to kod njega nije praksi, kao kod drugih liječnika. S obzirom da imam 35 godina, ovo mi nije prva trudnoća, imam sina od 13 godina, ali sam imala dva spontana pobačaja. Toliko sam se radovala ovoj trudnoći pa da sam idem na amnocintezu i da mi se nešto desi djetetu, mislim da sam u stanju nekoga ubiti. Vjerujem u ginekologa, u njegovo mišljenje. A toliko je žena rodila i sa 40 godina, prva moja baka, a vraga je onda bilo amnocinteze.
    Nisam pobornik toga, ako je nužno onda da, ako nije onda ne.

  36. #86

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    35 godina? Pa ti si mlada cura!!! Ja sam rodila s 40 (bez AC).

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    348

    Početno

    Mene je ginić uporno nagovarao na tripple test, odbila sam, pa onda na AC isto sam odbila.Liječila sam se zbog neplodnosti i jedva dočekala trudnoću tako da mi rezultat ne bi ništa značio.Inače postupci su mi bili sugerirani zbog toga što imam ujaka koji ima DS i brata epileptičara.Rodila u 33-oj savršenu curicu, a i da je imalo "drugačija" meni bi ionako bila savršena.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    Mama sam maloga Tina rođenog sa nizom malformacija mozga , bubrega,spolnog organa i sa četiri srčane greške. Ono o čemu trebate razmisliti je kakav je život s bolesnim djetetom,kakav je njegov život imate li snage prolaziti kroz sve to!?! Pokušat ću Vam opisati neke detalje [/u]iz Tinovog života. Sat dva nakon rođenja voze ga na Rebro i počinje život na iglama uvedenim u arteriju,pokoja u venu,preslab je da jede pa mu kroz nos uvode sondu (plastičnu cijev) do želuca i kroz nju mu nasilu dajemo jest-povraća neprestalno. Svaki dan EEG , EKG, UZV mozga,srca,infuzija,transfuzija,prva operacija srca,reanimacija,dren iz srca,dren iz pluća,30-ak aparata spojeno na bebu od jedva 2550 grama i staru dva tjedna. Druga operacija srca ,nakon tjedan dana , upala pluća,oštećenje svih organa pa i kože,respirator.Nekim čudom preživi,ni jedan doktor ne zna kako i mi ga vodimo kući.Bilo mu je 4 mjeseca.Ne spavamo mjesecima,jer se guši.Stavljam mu sondu kroz nos u želudac i tako ga hranim jer na usta nikako neće da jede,ma koliko mi pokušavali! Svaki put plače on i ja i MM. U 6 u jutro prvi lijek,7 - 10 lijekova dnevno,zadnji u ponoć. Svaki put povraća jer ima GER refluks zbog korištenja sonde. Svaki drugi dan neka kontrola,posebno se najavljujemo jer ne smije doći u kontakt s drugom djecom ili ljudima da nebi dobio infekciju. Goste,rodbinu,prijatelje iz istih razloga ne zovemo. Oni koji dođu imaju povez preko usta i ne smiju ga dirati. Sami smo,MM cijelu noć ne spava,a u 5 ujutro ide raditi. Tin plače,stalno ga nešto boli ,a ja ne mogu ništa napraviti da mu bude bolje! Očajni smo ! Tin puni 9 mjeseci života,pozlilo mu je! U bolnici nakon 10 dana i svih pretraga tvrde da nije srce. Za ZG ga ne možemo prevesti,a osjećamo da u OS ne znaju što mu je ! Kod kuće smo, nije mu dobro... NE DIŠEEEEE! Napola gola jurim u bolnicu pokušavam ga reanimirati , ne uspjevam. Čekamo pred vratima,aparati pište... NEMA GA VIŠE;UMRO JE;SPASIO SE ! Od rođenja sad ga prvi put ništa ne boli!
    Prošlo je 8 mjeseci da ga nema! Ne dostaje nam svaki dan,svaki tren!
    Ni jedna pretraga,osim klasičnog ultrazvuka ne može u trudnoći pokazati oštećenje kakvo je on imao. Čekam drugu bebu i molim Boga da mi i drugo dijete neće morati proći kroz sve ovo,jer to NIJE ŽIVOT !

  39. #89
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    O, bože, jumbina, strašno mi je žao zbog tvog Tina... ne vidim ekran od suza.

    Drzim ti fige da sve bude ok sa tvojom malom mrvicom koju nosiš

  40. #90
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    strašno potresno, uistinu mi je žao i vas roditelja i malog tina koji je morao toliko patiti!

    pa ipak, kako se odlučiti na abortus, kad liječnici toliko puta pogriješe u svojim dijagnozama?

    osim toga, čuda se ponekad zaista događaju, kao na primjer ovo:

    http://www.vecernji.hr/newsroom/zani...43924/index.do

  41. #91

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    Ne znam kako se odlučiti! Ja ne znam nakon svega, što bih odlučila,ali znam da svatko ima pravo na svoju odluku koja je preteška i ma kako odlučili za nešto će te se kajati. Svatko treba donjeti odluku sam,svjesan posljedica i svjesan u što ulazite. Teško Vam mogu predočiti kakav je život s bolesnom bebom,a to jedino ovdje želim. Ja Vam ne mogu reći pobačaj DA ili NE !!!! Znam samo da život postaje jako kompliciran i to od emocija, preko borbe sa predrasudama ( prema ovakvoj djeci ) u okolini do financija!

  42. #92

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    Čudo je bilo što nam je sin živio i toliko ! Ali čuda se događaju rijetko i ostaju samo hladne statistike. 0,5 % djece u Hrvatskoj rađa se sa Tinovom srčanom greškom,a manje od 5 % ih doživi 30 godina starosti,s tim da svake dvije godine mooora na novu operaciju srca.
    Kad smo došli na Rebro bilo je 6-ero djece na intenzivnoj. Nijedno danas nije živo. Tin je živio najduže !

  43. #93

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Jumbina,voljela bih da postoje riječi koje će te utješiti, ali znam da ih je jako teško naći. Divna si! Nadam se da ti je lakše kad si ovo iskustvo podijelila s nama.

  44. #94
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Čudo je bilo što nam je sin živio i toliko ! Ali čuda se događaju rijetko i ostaju samo hladne statistike. 0,5 % djece u Hrvatskoj rađa se sa Tinovom srčanom greškom,a manje od 5 % ih doživi 30 godina starosti,s tim da svake dvije godine mooora na novu operaciju srca.
    Kad smo došli na Rebro bilo je 6-ero djece na intenzivnoj. Nijedno danas nije živo. Tin je živio najduže !

  45. #95

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    Ne smatram sebe divnom. Nisam rođena jaka,događaji u životu su me doveli da moram kroz sve to proći. Jednostavno živim svoj život ! Ponekad suze,ponekad smijeh !

  46. #96

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Jumbina, i meni su se oči zamutile od suza i tvoja priča ohrabrila me da predočim svoj stav. Vidim da su žene uglavnom protiv AC, no svatko ima pravo na svoje razmišljanje. Ja osobno još uvijek ne znam i dvoumim se. Imam 40 god., MM ima 46, u 11. tjednu trudnoće sam i moram se odlučiti hoćemo li se upuštati u takvu opasnu pretragu. Neodlučna sam jer u našoj obitelji i mi imamo priču. Polubrat moje mame u djetinjstvu je, za vrijeme II svj. rata, obolio od meningitisa i ostao retardiran. Moja majka svjedoči kako život s njim, za nju mladu djevojku nije bio lagan i često je u napadima sebičnosti molila oca da polubrata pošalju u neku instituciju. On za to nije htio čuti. Često je izražavao svoje strahove što će s njegovim sinom biti ukoliko se njemu nešto dogodi. I nažalost, dogodilo se. Dogodio se zemljotres u Skopju i u zgradi koja se složila sa zemljom samo troje ljudi preživjelo je, pogađate, među njima mamin polubrat. (Moja majka tada je boravila kod moje bake i tako se spasila). Od tada polubrat je boravio u raznim staračkim domovima u nedostatku boljih institucija. Moja majka, udala se za oficira i s njim napustila Makedoniju te se nije bolje mogla brinuti za polubrata osim što ga je redovno posjećivala kad god bi došla u Skopje. I sama se sjećam tih staračkih domova, gdje se mamin polubrat nije mogao dobro osjećati jer onako djetinjast nikako se nije slagao sa starim ljudima. Pamtim smrad i nećistoću. Usprkos svemu bio je uvijek veseo, pričljiv i pitao za nas sve. Umro je pred novu godinu od infarkta. 15tak dana nakon toga ja sam divnim čudom zatrudnjela jer smo drugu curicu dobili nakon IVF/ICSI u mojoj 36.godini zbog velikih problema koje je imao moj suprug. Prva misao koja mi je prošla glavom bila mi je:neka nam je Bog na pomoći, sada nam je bolje da budemo zdravi da možemo u svakom smislu i na najbolji način brinuti o našoj djeci-računajući da ćemo dobiti zdravo dijete. A što ako naše treće dijete nije zdravo? Vjerojatno je osuđeno na neku instituciju u nekoj daljoj budućnosti a mislim da je to noćna mora za svakog roditelja, nešto o čemu nitko ne želi ni razmišljati. Ovo je još jedna strana medalje. A ja i dalje ne znam.
    Pronašla sam na internetu da postoji jedna nova metoda KOMBINIRANI PROBIR i obavezna je za sve trudnice u Europskoj uniji ukoliko potpišu i pristanu na takvu metodu A NIJE INVAZIVNA I OPASNA KAO AC. Navodno se od nedavno kod nas obavlja u bolnici Sestre milosrdnice, spominje se nekakav formular kojeg teba popuniti. Taj test provodi se među trudnicama svih dobi i svrstava ih u one s visokim, srednjim i niskim rizikom za kromosomske malformacije, pa se prema rezultatima preporučuje biopsija korionskih resica ili AC. Mislim da će moji potezi teći najprije u tom smjeru.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    P.S.
    Informacije o kombiniranom probiru (combined test), našla sam na stranicama poliklinike Harni, i test otkriva rizik jedino za sindrom Down. Na stranicama bolnice SD, pronašla sam da ima mnogo vrsta trisomija i drugih kromosomskih poremećaja (oko 15tak) a takvi se vjerojatno otkrivaju jedino AC ili biopsijom korionskih resica. Ako netko više zna o tome, molim, da se javi.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Draga Jumbina,
    krajnje zbunjena prepirkama i svime što sam pročitala u forumu na ovu temu, izluđena vlastitom nedoumicom i tvojom potresnom pričom propustila sam reći ti najvažnije. Zaista je vrijedna divljenja tvoja hrabrost da uz mnogo detalja ispričaš svoju priču, vjerujem da si svaku svoju utipkanu riječ zalila s mnogo suza. Jer samo takva priča, na taj način iznesena, mogla nas je sve natjerati da se zamislimo, čak i one koje se tvrdo protive AC. Možda je i moja priča "udavila", ali smatram da nas samo takve detaljne ispovijesti mogu dovesti do pravih istina i natjerati nas da uvidimo kako medalja ima ne dvije nego deset strana. Molim Boga za tebe i tvoju novu bebu i želim ti da uskoro u rukama uspavljuješ jednog malog, zdravog anđela, izljubiš mu bezbroj puta punašne obraščiće i tako umanjiš svoju bol i prazninu koje sada mora da su ogromne. Voljela bih da se i dalje javljaš i pišeš o svojim odlukama i tijeku trudnoće. Mislim da sve želimo diljeliti s tobom tvoje strahove i davati ti podršku u svakom trenutku. Mislim da je važno da se čuje i tvoja priča, tvoja strana medalje.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb - Sesv.
    Postovi
    284

    Početno

    Ne želim ništa komentirati. Na kraju krajeva: svatko živi sa svojim odlukama, ma kakve one bile, no u jednom priješnjem topiću sam napomenula da stvari ne ispadnu uvijek onakve kakvima se prvotno čine i predstavljanju.
    ...današnji večernji:
    http://www.vecernji.hr/newsroom/news...56474/index.do

  50. #100
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Jumbina,

    Anka, jako potresan clanak.

    Mislim da je jako bitno da sve mi koje se odlucimo na AC, unaprijed znamo sto cemo napraviti u slucaju ako rezultati pokazuju odredjenu malformaciju. Tesko je tu biti pametan i sabran i povuci neku granicu... nekome je dijete sa Down-ovim sindromom predragocjeno da bi ga pobacila i smatra ga jednako vaznim kao bilo koje drugo dijete, a netko ce na takvo dijete gledati kao retardirano.

    U svoje dvije trudnoce nisam isla na AC (u drugoj sam odbila), no ako opet zatrudnim, ne znam sto cu napraviti.

    Jumbina i Nisa,

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •