Stranica 5 od 45 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 2229

Tema: Prenatalna dijagnostika (double, triple, AC, PAPP...)-da/ne

  1. #201
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Nisa prvotno napisa
    Mislim na tebe, Ina, zaslužuješ svu sreću ovoga svijeta.
    Naravno, i Ina, i ti, Nisa!

  2. #202

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Vjerojatno sam zazvučala lekcijaški.

    Da treba zahvaljivati, uputila sam prvenstveno sebi. Mislila sam da je željeti dobro i pomagati druge dovoljno. Možda sam se osjećala previše jako i veliko u cijeloj toj priči. Sada sam dobro tresnula o zemlju. I izvukla najbolje, vjerojatno zato i nalazim toliko snage da idem dalje. Svi kažete kako sam hrabra i jaka. Valjda stvarno jesam.

    Najveći je blagoslov što možemo i na ovaj način komunicirati. u ovo, za mene teško vrijeme, vaše riječi bile su, i još su, velika utjeha.

  3. #203
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Nisa
    ina, autizam svakako nije najtezi poremecaj kojeg se (ne) moze otkriti in utero.

  4. #204
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Mama J., ma da, vjerojatno sam u krivu, ali meni osobno i subjektivno izgleda teži od Down sindroma pa sam ga zato navela samo usporedbe radi.

  5. #205

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Mama J., ma da, vjerojatno sam u krivu, ali meni osobno i subjektivno izgleda teži od Down sindroma pa sam ga zato navela samo usporedbe radi.
    Ne znam za autizam, ali za Down sindrom mislim da ima dosta razlike od slučaja do slučaja. Jednom sam na jednoj večeri kod prijatelja komunicirala s jednom djevojčicom s Down sindromom. Njene reakcije nisu brze, nije živahna kao ostala djeca, ali je iznenađujuće osjećajna. Tada petogodišnjakinja, spazila je da imam masnicu na nozi i s tolikom nježnošću i suosjećajnošću me ispitivala gdje sam se udarila, kada je to bilo, da li me još uvijek boli Neopisivo drago dijete. Skrećem s teme...sorry!

  6. #206
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Ma, ne skrećeš. Na tako nešto sam mislila.

  7. #207
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ina, shvaćam, nisam uopće mislila na to jel DS teži poremećaj od autizma.
    htjela sam skrenut pozornost na to da amniocenteza može otkriti
    određene poremećaje ili bolesti (od kojih je najčešća trisomija ili Down sindrom),
    ali da isto tako postoje i poremećaji ili bolesti koje ne može otkriti, puno težih i od autizma.
    da se stavi u perspektivu da AC (kao i svi ostali screening testovi) ipak otkriva samo ono što uglavnom može otkriti (jer ne može ni DS 100% otkriti, ostaje onih nedetektiranih 10%),
    ali da to nije dijagnostička metoda nego screening test na određene poremećaje.

  8. #208
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ina, shvaćam, nisam uopće mislila na to jel DS teži poremećaj od autizma.
    htjela sam skrenut pozornost na to da amniocenteza može otkriti
    određene poremećaje ili bolesti (od kojih je najčešća trisomija ili Down sindrom),
    ali da isto tako postoje i poremećaji ili bolesti koje ne može otkriti, puno težih i od autizma.
    da se stavi u perspektivu da AC (kao i svi ostali screening testovi) ipak otkriva samo ono što uglavnom može otkriti (jer ne može ni DS 100% otkriti, ostaje onih nedetektiranih 10%),
    ali da to nije dijagnostička metoda nego screening test na određene poremećaje.
    Apsolutno se slažem, ne može amniocenteza otkriti sve poremećaje, to su nam svi objasnili - ona je screening za 2-3 najčešće kromosomopatije ili kako se to već kaže, nemam tu dileme i to je svim doktorima prva rečenica (bar za ove koje sam ja pitala i s kojima sam razgovarala). O tome što amnio jest i nije mi je jako pomogao gore na jednoj od prethodnih stranica linkani link kanadske ginekologice uzet s jednog srpskog foruma, tu su mi nekako najbolje bili objašnjeni rizici i razlozi pro i contra i što amnio može, a što ne.

  9. #209

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Drage moje,
    nazvala sam danas pedijatricu s intenzivne. Dva od tri obdukcijska nalaza gotova su i ne pokazuju ništa određeno. Genetski nalaz u redu je. Mislim da to znači da se amniocentezom bolest moje bebe ne bi otkrila. Moja beba nije bolovala od nekog sindroma, nije se radilo o kromosomopatiji.

    Pitala sam da li je viroza probavnog sustava koju je imala čitava moja obitelj kada sam bila u 5 tj. trudnoće mogla napraviti takvu štetu. Odgovorila je da je vrlo moguće, posebno u tako ranoj trudnoći. A viroza je bila gadna, čak je i moj suprug koji gotovo nikad nema povišenu temperaturu, bio nesposoban ustati iz kreveta čitavog dana.

    Ja sam tada popila jedan Lekadol, računajući da ta jedna tableta ne može naštetiti bebi.

    Jumbina me je podsjetila da se zna da zračenja, lijekovi i viroze, posebno u vrlo ranom stadiju trudnoće mogu (ali i ne moraju) biti opasni za plod. Naše dvije preminule bebe očit su primjer.

  10. #210
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Nisa, .

  11. #211

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Nisa,

  12. #212

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    19

    Početno

    Nisa

  13. #213
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    kada je najbolje raditi amniocintezu.. U kojem zjednu i do kojeg tjedna?

    Da li to neka od vas zna?

  14. #214
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    16-i tjedan.

    ako imas vremena procitaj ovu pricu

  15. #215
    mare78 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    61

    Početno

    curke, trebam nekoliko odgovora na pitanja, savjete, bilo što u tom smjeru- ovo pitam u ime moje sestre,ona je trudna 11 tjedana, za sada sve ok, nema klasičnih simptoma trudnoće (na čemu joj mnoge zavide), zadnji pregled kod ginekologa je otvorio neke teme- naime, u obitelji njenog muže je je muško dijete sa sindromom Down,a prateći malo povijest unatrag bilo ih je još, sve su to muška djeca koja su rođena sa istim sindromom- gin. joj je preporučio da obavi amniocentezu na Sv.Duhu (ona živi u Zd), ja sada malo čitam vaša iskustva i nisam baš oduševljena istima- kako se zapravo izvodi cijela pretraga, do koje je mjere pouzdana, koje bolesti mogu biti dijagnosticirane i sa kojom sigurnošću? hvala, unaprijed, svi savjeti i mišljenja su dobrodošli!

  16. #216
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Meni je ovo bio zanimljiv članak: http://birthinternational.com.au/art...dietsch01.html

  17. #217
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Meni je u odluci najviše pomogao ovaj - sa sitea www.doktor.co.yu - neka kanadska ginekologica spr. porijekla koja piše koji je status prenatalnog skrininga u Kanadi i što se tamo radi, objašnjeno je što amniocenteza može, što ne, koji su njeni rizici, koje kromosomopatije može detektirati i kako se izvodi i u kojim slučajevima se preporuča:

    http://www.doktor.co.yu/forum/viewtopic.php?t=10486

  18. #218
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Citiraj mare78 prvotno napisa
    curke, trebam nekoliko odgovora na pitanja, savjete, bilo što u tom smjeru- ovo pitam u ime moje sestre,ona je trudna 11 tjedana, za sada sve ok, nema klasičnih simptoma trudnoće (na čemu joj mnoge zavide), zadnji pregled kod ginekologa je otvorio neke teme- naime, u obitelji njenog muže je je muško dijete sa sindromom Down,a prateći malo povijest unatrag bilo ih je još, sve su to muška djeca koja su rođena sa istim sindromom- gin. joj je preporučio da obavi amniocentezu na Sv.Duhu (ona živi u Zd), ja sada malo čitam vaša iskustva i nisam baš oduševljena istima- kako se zapravo izvodi cijela pretraga, do koje je mjere pouzdana, koje bolesti mogu biti dijagnosticirane i sa kojom sigurnošću? hvala, unaprijed, svi savjeti i mišljenja su dobrodošli!
    Mare78, ključno je da tvoja sestra sama sa sobom razluči što bi radila ako dobije pozitivan rezultat tj. da li joj je bitno da unaprijed zna. Računa se da 1 od 200 žena pobaci uslijed posljedica amniocenteze, najčešće kao komplikacije zbog infekcije. Sama pretraga meni osobno nije bila teška, niti bolna u fizičkom smislu i to kratko traje, ali u smislu nervirancije - ići-ne ići - hoće biti sve OK, čekanje nalaza je bilo užasno teško. Ja sam išla kod dr. Kosa privatno u Polikliniku Vili, sam zahvat nije dugotrajan - dezinficiraju trbuh, UZV pregledaju bebu, uvedu iglu uz pasku UZV-a, kratko uzmu uzorak plodne vode, ostane se ležati još 3 h i to je to, sutradan opet na UZV da se vidi je li sve OK. Meni je indikacija bio loš double test (1:84) i visoke godine (38). Odluka o amnio je najteža koju sam dosad donosila, vrlo je osobna stvar, tj. odluku donosi tvoja sestra, nakon što se vrlo dobro informira. Moj uzorak je otišao u Postojnu u priv. lab, stigao nakon 8 dana rezultat, ne znam točno koliko se čeka po bolnicama, ali par tjedana otprilike. Bitno je i tko izvodi amniocentezu (koji doktor) i ima li u tome isustva (meni je to bio kriterij za odabir dr. Kosa), čula sam da su na SD-u OK. Također, dr. Kos mi je objasnio da u nekom malom postotku - tipa 5-8% rezultati amniocenteze na Down mogu biti nejednoznačni i onda se preporučaju daljnje pretrage. Inače, navodno je amniocenteza na Down definitivna i pouzdana pretraga, osim nekog uvijek mogućeg kravala (ljudska pogreška, zamjena rezultata u laboratoriju).

    Postoji i neinvazivnija pretraga, tzv. PAPP test, koji se obavlja u Vinogradskoj bolnici - obično vađenje krvi i UZV (mislim da mora biti do 13. tjedna trudnoće) - pouzdan je 85%, što je bitno više nego dosadašnji double i triple testovi, iako ti je tu isto malo konkurencija Vinogradske i Petrove, tako da svi doktori koji gravitiraju Vinogradskoj više preporučaju PAPP test, a dr-ovi oko Petrove se još kunu u triple (Vinogradska radi PAPP i double, Petrova triple, pa je to nekako očekivana reakcija). Ja sam se držala onoga što mi je rekao dr. Kos, kojeg su mi svi, od priv. ginekologa, do socijalaca, istakli kao najvećeg kužera na području prenatalne dijagnostike u Hrvatskoj - on se drži PAPP test tj. njega smatra najpouzdanijim. PAPP se sad može izvest i iz Splita, priv. Poliklinika CITO - tamo ti izmjere nuhalni nabor, izvade krv u labu i imaju organiziran transport krvi za Vinogradsku.

    I site Poliklinike Harni je dosta informativan vezano za prenatalno testiranje i koje su najmodernije metode u svijetu (taj integrirani prenatalni skrining koji se u nas ne provodi). Svakako bih joj savjetovala morfološki UZV od 18-20 tjedna, di se gledaju UZV markeri za Down, ali opet, to mora bit doktor s dobrom mašinom i znanjem (znači, ne socijalac, nego neki specijalist, a bojim se da to opet znači put u ZG i neki od privatnika - Pol. Harni, Pol. Vili) ili ST (Pol. Cito), ne znam kakva je situacija u ZD pa ti ne mogu reć' za tamo.

    Evo sitea Pol. Harni:

    http://www.poliklinika-harni.hr/teme.../04_double.asp

    Sretno u odlukama, jednom kad se odluka donese onda je lakše, koma je taj proces odlučivanja !

  19. #219
    inikaaaaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    čakovec
    Postovi
    444

    Početno

    ja sam za da .. ali postavlja se pitanje što onda kada nalaz nije u redu :?

  20. #220

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    46

    Početno

    Po meni svatko ko se odluci na amnio treba imati jasno da ako rezultati ispadnu losi da slijedi pobacaj,u protivnom zasto uopce ici na amnio?I ja sam je isto napravila. I jos prije trudnoce sam odlucila da cu ici(nikakve triple i double, nisam radila jer su oni relativno nepouzdani i bili su skroz nepotrebni, s obzirom na moju odluku.

  21. #221

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj mati prvotno napisa
    Po meni svatko ko se odluci na amnio treba imati jasno da ako rezultati ispadnu losi da slijedi pobacaj,u protivnom zasto uopce ici na amnio?
    valjda slijedi pobacaj samo ako zena tako odluci. razlozi za odlazak na amnio su individualni. postoje zene, koliko god to cudno nekome zvucalo, koje ne mogu donijeti unaprijed odluku o tome sto ce napraviti u slucaju loseg rezultata. tu ne pomazu racionalizacije.

  22. #222

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    Citiraj mati prvotno napisa
    Po meni svatko ko se odluci na amnio treba imati jasno da ako rezultati ispadnu losi da slijedi pobacaj,u protivnom zasto uopce ici na amnio?
    valjda slijedi pobacaj samo ako zena tako odluci. razlozi za odlazak na amnio su individualni. postoje zene, koliko god to cudno nekome zvucalo, koje ne mogu donijeti unaprijed odluku o tome sto ce napraviti u slucaju loseg rezultata. tu ne pomazu racionalizacije.
    Kod donošenja odluke ne valja izgubiti iz vida da uslijed AC može doći do pobačaja zdravog djeteta. Nisam sigurna da je to samo 1%-tna mogućnost. Znam za dva takva slučaja, a i tu na Rodi je naveden jedan.

  23. #223
    mare78 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    61

    Početno

    ina33 i sve ostale curke- hvala na savjetima i na linkovima! sve ću joj printati i dati na razmatranje! hvala!!!

  24. #224
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Mare, navodi se da se pobačaj zdravog djeteta zbog komplikacija kod amnio događa od 0,5-2 posto slučajeva - ako ginić koji izvod amniocentezu iskusan (preporuča se pitati koliko godišnje zahvata izvodi, koliko je imao pobačaja ikomplikacija), i ako je trudnoća neproblematična i ako žena nema iskustvo prethodnih spontanih pobačaja, ako nema infekcije itd. Znači, ovi postoci gore su ti za zdravu trudnoću, što god to značilo. To ti je otprilike 1 u 200, a trebaš i znati da žene koje su radile amnio u glavnom se ne javljaju na forum, jer je to "kontra struje" - ja sam, kad sam bila u svojim dilemama, dobila dosta PP-ova jer nisu htjele javno pisati. Sretno, ma što odlučila, koliko god je to grozno teška odluka - neka proba vizualizirati kako bi se osjećala da, ne dao Bog, dođe do komplikacija i ona pobaci, a onda stignu nalazi da je dijete bilo zdravo, i drugi slučaj, da rodi dijete s Down sindromom kako bi se s time nosila. Odgovor zaista je u tome što bi ona napravila s nalazom, a to joj ne može reć' niti jedan doktor, niti jedna cura s foruma. Neka joj je sa srećom u donošenju odluke, i neka živi s njom u miru !

  25. #225
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Htjela sam reći da se baš ne javljaju žene koje su napravile amnio, a da je rezultat bio nejednoznačan i da je prošlo sve OK... Više sam iskustava kako to izgleda našla na nekom sprskom forumu... U svakom slučaju, tu ti se cijela paradigma mijenja, i dok su prije ginići (često nepotrebno) i po defaultu svaku ženu preko 35 upućivali na amnio i radili pritisak u tom smjeru, sad su i pacijenti i cijela struka malo lost oko toga jer su se pojavili novi testovi koji su pouzdaniji od doublea i triplea i taj integrirani probir koji se vani radi i koji de facto smanjuje broj preporučenih amniocenteza, što je super, a liječnička struka je isto malo lost, pa imaš jednih koji obavezno kažu idite, drugih ma ne morate itd., kriteriji su se malo zbrčkali. Po meni i po raznim infaćima glavni stručnjak u Hrv. za prenatalnu dijagnostiku je dr. Kos, a on nikao ne "gura" pacijente na amniocentezu, mogla bih reći čak i obrnuto, u svakom slučaju na vrlo OK način vam pomogne donijeti odluku.

  26. #226
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ina jako lijepo od tebe, da ti ne pises pp-ove, nego javno.
    i ne razmisljas o "strujama".

  27. #227
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Seni, hvala, ma ne osjećam se ja sad ko' neki revolucionar ili tako nešto. Meni je jako pasao taj moderni pristup dr. Kosa, koji nam stvarno ukazuje na ozbiljnost odluke amnio da ili ne i apsolutno informira pacijente koje su moguće posljedice te osnažuje pacijenta da preuzme odgovornost za tu odluku, ma kako teška bila, i na tome mu stvarno hvala, jer puno je lakše reć' - idite, ili ne idite, crno-bijelo, on mi je, s ozbirom da sam bila u velikim dvojbama, pomogao shvatiti nijanse "sivog" i pomogao u tome da MM i ja donesemo odluku za nas.

  28. #228
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Seni, hvala, ma ne osjećam se ja sad ko' neki revolucionar ili tako nešto. Meni je jako pasao taj moderni pristup dr. Kosa, koji nam stvarno ukazuje na ozbiljnost odluke amnio da ili ne i apsolutno informira pacijente koje su moguće posljedice te osnažuje pacijenta da preuzme odgovornost za tu odluku, ma kako teška bila, i na tome mu stvarno hvala, jer puno je lakše reć' - idite, ili ne idite, crno-bijelo, on mi je, s ozbirom da sam bila u velikim dvojbama, pomogao shvatiti nijanse "sivog" i pomogao u tome da MM i ja donesemo odluku za nas.
    pa tako nekako "osnazujuce" u smislu samoodgovornosti zvuce i tvoji postovi.
    pravo osvjezenje.

  29. #229

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    Citiraj mati prvotno napisa
    Po meni svatko ko se odluci na amnio treba imati jasno da ako rezultati ispadnu losi da slijedi pobacaj,u protivnom zasto uopce ici na amnio?
    valjda slijedi pobacaj samo ako zena tako odluci. razlozi za odlazak na amnio su individualni. postoje zene, koliko god to cudno nekome zvucalo, koje ne mogu donijeti unaprijed odluku o tome sto ce napraviti u slucaju loseg rezultata. tu ne pomazu racionalizacije.
    Kod donošenja odluke ne valja izgubiti iz vida da uslijed AC može doći do pobačaja zdravog djeteta. Nisam sigurna da je to samo 1%-tna mogućnost. Znam za dva takva slučaja, a i tu na Rodi je naveden jedan.
    ali ja uopce nisam komentirala cinjenicu da je rizik od pobacaja nakon amniocenteze 1%. da, naravno da postoji rizik. nego ne mogu prihvatiti recept po kojem odluka da se ode na amnio ujedno znaci da je zena u tom trenutku nacisto sto ce uciniti ako rezultat ne bude dobar. logicno zvuci - ako je netko 100% siguran da ce roditi dijete bez obzira na rezultat, cemu uopce riskirati odlazak... ali tu se ne radi o logici. nekim zenama je nemoguce donijeti odluku unaprijed i nisu sigurne sto ce tj. sto bi napravile. i to treba razumjeti.

  30. #230
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Slažem se, Danka_. Onda trebaju vidjeti kao par čemu više naginju. Mislim, ima parova koji žele zadržati dijete, ali ipak žele znati kakvo dijete žena nosi. Mislim, na temelju nekog od kriterija moraju se oni, pacijenti, par, odlučiti da li da rade amniocentezu ili ne, na temelju najboljih mogućih suvremenih raspoloživih informacija. Htjedoh reći, ta odluka ne može biti odluka liječnika i teška je za donijeti, mi gore samo pokušavamo dati neka svoja razmišljanja na tu temu, što je nama pomoglo itd. Možda će nekom biti najlakše ići po inerciji i prepustiti se savjetu liječnika ili prijateljice, bez dodatnog čačkanja. I to je onda dobra odluka za tu ženu i taj par. Nema gotovove "kuharice" što i kako u toj dilemi, niti će je ikad biti, na žalost.

  31. #231
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Samo, to često i liječnici pitaju prije amnioa - što par namjerava napraviti s rezultatom. Nas je pitalo, mi smo rekli što mislimo da bismo napravili i pitali smo da zašto nas pita i ali se moramo odmah izjasniti? Dr. je rekao da ne, nego samo nam pokušava pomoći u donošenju odluke. Jednako tako, odbijao je pitanja "doktore, šta vi mislite trebam li ja na amnio" - rekao je vi to morate znati. Metoda inercije - rekla ova ili ona prijateljica, pisalo na Eodi, rekao ovaj ili onaj doktor, ako je tako nekome lakša, sasvim je dobra, samo ipak ona nije bila za mene, a Bog mi je svjedok da sam pokušavala i na taj način presjeć' stvar, ali ipak mi neki crv nije dao mira i morala sam ja to sve ipak isproučit i posložit za sebe jer... ja sam takav tip i to je u skladu samnom i sa MM-om.

  32. #232
    VIRA

    Početno Re: amniocenteza da/ne

    Citiraj sunma prvotno napisa
    Bok. Imam 35 g i u 17 sam tjednu. Prva mi je trudnoća. Dosad je sve bilo ok, ali dobila sam double test u koje je rizik za Down 1/173, tj povećan. Odmah sam otišla kod dr Kosa u polokliniku Vili na 3D ultrazvuk i kaže da je sve ok. 16.01. imam zakazanu amniocentezu, ali me je užasno strah. Pokušajte mi pomoći da donesem odluku.
    ,

    I ja imam 35god u 17 tjednu sam napravila amniocentezu kod dr Kosec u Vinogradskoj bolnici, bilo je super, ništa me nije boljelo, :D doktorica je superiška, nakon 15 minuta sam otišla doma i odmarala 2 dana. Po pričama sa foruma mislila sam da će me boljeti za poludjeti i da ću imati komplikacije, međutim više me je boljelo vađenje krvi iz prsta, nego AC :D . Meni je nalaz double testa bio 1/50 visoko rizičan i na preporuku doktora sam otišla na Ac da smirim živce obzirom da sam imala jedan spontani prije toga i jednu kiretažu (kemijska trudnoća). Nakon 4 tjedna sam nazvala Rebro labos i rekli su mi da je nalaz u redu. Naravno da mi 4 tjedna dok sam čekala nalaze nije bilo "veselo", ali Bože moj pa svaka trudoća je rizik i uvijek se može desiti neka frka. Savjest mi je čista napravila sam sve u svojoj moći da mi beba bude ok, a sada je sve u božjim rukama (kao i sve ostalo).Mislim da sve ovisi o glavi i da svaka od nas treba odlučiti po svome unutarnjem osjećaju, da napomenem, meni je suprug bio i je velika podrška, a to svakoj ženi puno znaći, u dvoje je ipak lakše.
    Sretno svima sa AC!!!!!!!!!!!!!

  33. #233
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    a moje iskustvo je totalno drugačije. 7.1. sam naručena bila na amnio i 3 puta su mi boli trbuh i igla im se začepila (da lije to masno tkivo, kapilar, ili mišić) ne znam... od bolova drugi i treći put srušila sam se u nesvjest i ležala 15 dana u bolnici. Ponovilisu mi je prekjučer i nije me toliko bolilo ali beba se eto već dva tri dana rita u meni.

    Nije to bezazlena pretraga..... uopće, dosta je invazivna.napravila sam amnio sa 18 + 5 i nadam se da bu nalazi došli do 22 tjedna.

  34. #234
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Citiraj modesty_blaise prvotno napisa
    a moje iskustvo je totalno drugačije. 7.1. sam naručena bila na amnio i 3 puta su mi boli trbuh i igla im se začepila (da lije to masno tkivo, kapilar, ili mišić) ne znam... od bolova drugi i treći put srušila sam se u nesvjest i ležala 15 dana u bolnici. Ponovilisu mi je prekjučer i nije me toliko bolilo ali beba se eto već dva tri dana rita u meni.

    Nije to bezazlena pretraga..... uopće, dosta je invazivna.napravila sam amnio sa 18 + 5 i nadam se da bu nalazi došli do 22 tjedna.
    Uh, žao mi je. Vibram da vrijeme iščekivanja bude što kraće. Inače, moguće je i otići u Pol. Vili dr. Kosu i tamo se onda naplati samo pikanje, a da se plodna voda nosi u bolnicu uz uputnicu. Meni je taj dio bio bitan jer sam htjela znati koji će me dr. pikati, ali nema ni tu garancije kako mi je i dr. objasnio, mene je skoro pikalo kroz posteljicu jer je bebica taman bila ušla u jedini slobodan džepić (prednja posteljica), što bi isto diglo rizik zahvata... Bol igle nisam gotovo ni osjetila - usporedivo papa nalazu recimo... Jesu li ti rekli zašto su te morali više puta pikati i kako to da nisu uspjeli uzeti prva dva puta uzorak i zašto te toliko bolilo?

  35. #235

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    18

    Početno

    ina33 predivno si sve napisala i nahvalila doktora.
    hvala ti puno!

    ja sam ovdje cesto, ali sad prvi put javno

    imam 36 god, 13 tt, za 2 tjedna idem na triple test, a moj dr. mi ne preporuca amniocintezu zbog rizicne trudnoce.
    kaze da je kod mene u postotku veci rizik od pobacaja, nego sto je rizik od malformacija.

    međutim, def. cemo odluciti nakon rezultata triple testa.


    ali svako iskustvo i svaka informacija mi dobro dođe da si sve realno posložim u glavi.
    želim biti dobro informirana prije krajnje odluke.

    da li mozda znate kakav nalaz tripla je preporuka za amnio?
    hvala

  36. #236

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    18

    Početno

    i da dodam... Yasminina prica o amniocintezi me potaknula da kopam i trazim sto vise informacija, te da dobro, dobro razmislim o svemu.

  37. #237
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Citiraj aca prvotno napisa
    .

    da li mozda znate kakav nalaz tripla je preporuka za amnio?
    hvala
    To bi ti trebalo pisat na rezultatima triplea. Meni je na mom doubleu - 1:84 - pisalo preporuka amnio, tj. ne piše ti "preporuka amnio", nego "povišen rizik za trisomiju 21". Kako je rizik amnniocenteze 1:200, vjerojatno se za svaki od rezultata koji je manji od 1:200 razmišlja da je rizik povećan. Jesi radila kombinirani probir - on je najreprezentativniji i ima puno manje lažnih pozitivnih od triplea i doublea - ako gravitiraš Petrovoj, vjerojatno te na to nisu slali jer se ta pretraga obavlja u Vinogradskoj... Ako bude bilo što dubiozno, od srca preporučujem dr. Kosa - i loš triple ne mora ništa značiti, odluka je na tebi i ginić ti neće reći idi-ne idi, ali će ti dr. Kos sve točno isprezentirati kako je i koji su rizici - olakšat će vam eventualnu odluku (ne gura niti u smjeru amnioa, niti protiv - objasni vam sve rizike i razloge za i pušta vas odlučiti).

  38. #238
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Mislila sam reći "kako je rizik od pobačaja i komplikacija kod amniocenteze 1:200"... to treba čitati da jedna na 200 žena ima komplikacije, a, na žalost, moguć je i spontani pobačaj... zato ti se gleda uvijek što je kod neke žene veći rizik - da će pobaciti uslijed amniocenteze ili da će imati dijete s trisomijom 21 i dalje se savjetuje što i kako da se par lakše odluči.

  39. #239
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Ovo 1:200 računa se kod zdravih, nekompliciranih trudnoća - znači, loši brisevi, krvarenje u trudnoći, povijest spontanih - diže taj rizik. Ma koliko bilo teško, dr. Kos će vas načelno pitati je li znate što biste s rezultatom i zašto se ev. odlučujete na amnio itd. Ne morate se odmah odlučiti, ali morali biste otprilike razmišljati u nekom smjeru jer je pretraga invazivna, ma koliko rutinska bila - u velikoj većini slučajeva će završiti OK, ali, na žalost, u nekim slučajevima neće pa paru moraju dobro biti isprezentirani i rizici postupka. Želim vam dobar triple test !

  40. #240

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    18

    Početno

    draga ina, jos jednom hvala

    ja sam kod dr. Š iz Petrove, vec godinama, jer se borim sa sekundarnim sterilitetom.. imala sam vanmatericnu i missed u 5 mj.t. te premda je ova trudnoca uredna, spadam pod rizicne trudnice zbog anamneze.

    Nazalost nisam isla u Vinogradsku jer su bili blagdani, pa sam isla na put, a sad je vec prekasno, a i iskreno nisam razmisljala i opterecivala se time (premda mi je dr. spomenuo) jer mi je bilo bitno samo dogurat do 12 tjedna!

    moj dr. tvrdi da je za mene (statisticki) veci rizik amnio, nego moguce malformacije.
    također, objasnio mi je sve rizike i postupak amnio u detalje, te preporucio AS u 20 tt kod dr. Kosa.
    sto se dr. tice, zadovoljna sam,vrlo je otvoren, uvijek spreman za silna objasnjenja na moja nemoguca pitanja i realan.
    uzv mi uvijek radi njegov kolega, navodno također vrsan dijagnosticar (ne znam jel smijem pisat imena, a mogu ti i na pp).
    uglavnom za sada tvrde jedan i drugi da je bebac ok, na uzv nema sumnji da nesto nije u redu, sve mjere odgovaraju trudnoci i da nema brige.

    ali ja sam ti veeliki panicar.. tesko sam dosla do ove trudnoce i voljela bih biti sigurna da je sve OK (premda nikad ne mozes biti siguran, a i amnio ne otkriva velik broj anomalija).

    savjet mog dr je nakon tripla razgovor i odluka sto dalje..

    a ja zelim saznati sto vise detalja, kako bih mogla odluciti na dan D.
    ponavljam, moj dr. mi nece preporuciti amnio ako nalaz tripla bude ok.
    to je njegov stav, ali kaze odluka je na kraju ipak moja.

    oprosti sto pitam.. ali ..
    da li je tebi uzv bio dobar usprkos losem triplu?
    i, hvala jos jednom

  41. #241
    Zoranova draga avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Balkan & Bliski Istok
    Postovi
    193

    Početno

    Rezultat mog triple testa nije bio bas najbolji. Inace, trudnoca bez ikakvih problema, svaki ultrazvuk ok. Imala sam 35 punih godina za vreme trudnoce. Preporuceno mi je da idem na amniocentezu, ali sam to odbila, jer nisam zelela da rizikujem da izgubim bebu. Dete je rodjeno zdravo.

    Kada se setim toga, pomislim kako mozda danas ne bih imala svoju cerku da sam pristala na amniocentezu.

  42. #242
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Citiraj aca prvotno napisa
    oprosti sto pitam.. ali ..
    da li je tebi uzv bio dobar usprkos losem triplu?
    i, hvala jos jednom
    Kombinirani probir (vinogradska) - dobar, dr. preporučila double kao ajmo još i to - double indicirao amnio - anomaly scan kod kosa bio dobar, ali je bila onda ova situacija: 2 argumenta ZA amnio (godine - 37, double 1:84), 2 argumenta PROTIV (dobar kombinirani kojemu dr. Kos puno više vjeruje od doubleova i tripleova i skoro me špotao što sam uopće na to išla; dobar AS - svi markeri ultrazvučni OK). Objasnio nam je sve kako stvari stoje, koliko je koja od tih statističkih (kombinirani, double, triple) i posrednih (UZV markeri tj. AS u 20 tjednu) pretraga pouzdana, objasnio rizike amniocenteze i pitao nas što da radimo, na što smo se odlučili.

  43. #243
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Mi smo se odlučili na amnnio zato jer je postojala neka rezerva vezano za reprezentativnost rezultata kombiniranog (trudnoća krenula kao blizanačka, blighted ovum), plus kombinirani se u hrv. radi tek mislim godinu i pol. Tako smo dospjeli i do doublea i ubedirali se s njegovim rezultatima. Nakon dugog dumanja što da radimo - teško ostvarena trudnoća, a to nam je i dr. Kos istaknuo - ipak smo se odlučili za amnio. Amnio protekla bez komplikacija vezano za sam zahvat (jedno pikanje), dr. Kos rekao nakon postupka da vjeruje da će sve proć ok, iako u medicini nema nikad sto posto - bio je jako pažljiv u tome da nam prezentira rizike - jer 1 od 200 učinjenih amniocenteza se uistinu i zakomplicira. Rekao je i to da u protekle 2 godine nije imao loš ishod amniocenteze, i nama je jako bilo bitno i to - da znamo koji će nam je liječnik izvoditi. Rekao je i ovu mogućnost što se yasmine dogodilo - da se rijetko događa, ali da čak ni amnio nije uvijek kraj pretrga. Ali, navodno je amnio da ili ne za tih par trisomija koje gledaju (izričito je istaknuo da to ne znači da će se dijete roditi zdravo jer nema takvog testa danas), tj. pogrešna dijagnoza je gruba greška laba (zamjena nalaza) - a i to se u nekom malom broju slučajeva može dogoditi.

  44. #244
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Znam sve kod kojih si - jasno mi je. Ja ti nisam radila triple, nego double - a li su slični po točnosti - oko 70%-tak posto i manje. Sve moraš isto razmisliti i sama prije, ma koliko bilo teško, tako smo i mi i kad smo se suočili sa svim mogućnostima i njihovim rizicima, bilo nam je lakše odlučiti. Čisto statistički, tvoj dr. je u pravu, jedino probaj zavrtit statisku sebi u glavi i vidjet kako bi se nosila s ovom ili onom varijantom, a to ti ne može niko umjesto tebe - a da je teško - teško je. Amnio je rutinska pretraga u kontroliranim uvjetima (UZV), pogotovo ako će ti je radit kužer tipa Kosa, ali je i invazivna koja može imat kobne posljedice - 1 u 200 žena pobaci kao rezultat komplikacija amnioa (uglavnom zbog nedetektiranih infekcija u endometriju), na žalost. Ja sam prije amnio imala loše briseve, ali sam više-manje bila sigurna da je stvar samo dolje u cerviksu jer sam par mjeseci prije igrom slučaja radila biopsiju endometrija na baketerije (prilikom laparaskopije), tako da su mene zbog neplodnosti već totalno ispregledavali izvana i unutra.

  45. #245

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    18

    Početno

    ina33 jos jednom hvala na detaljnom i iskrenom objasnjenju..

    i ja sam kao i ti u zadnje 2 godine ispregledana totalno (histero, laparo, brisevi nekoliko puta, hormoni, KS,urinokultura, neke dodatne pretrage, papa... ) i sve je uvijek bilo uredno, tako da me s te strane nije strah..
    također, nakon neuspjelog postupka prije ljeta, ova beba je dosla prirodno (1. u 6 god, ostale 2 trudnoce ostvarene uz hormonske terapije i ciljane odnose, ali zavrsile lose) i sasvim slucajno (sljedeci postupak trebao biti u proljece)..

    uglavnom, realno znam koji su rizici moje odluke bilo amnio ili ne, ali odluka je iznimno teska..
    i znam sto bi ucinila da su nalazi amnio losi.. tako da mi se sve vise cini da ukoliko bude indikacija za amnio da cu na amnio ici.

    za sada je jedina indikacija mojih 36 godina... vidjet cemo za tjedan dana..

    jos jednom hvala

  46. #246
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    aca, sretno. ako razmatraš amnio, prilikom savjetovanja prije amnioa, svakako napomeni dr.-u koji bi ti je eventualno radio ishode prethodnih trudnoća - naime, i to može dići rizik amnioa, tako mi je bar objasnio dr. kos - tj. prethodni spontani u anamnezi dižu rizik.

  47. #247
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Drage curke,

    ja sam radila amnio sada u utorak, prije 4 dana, pa me zanima koliko dugi vi sto ste radile amnio niste izlazile iz kuce. Iskreno, vec me je zivcana uhvatila, jer se osjecam dobro. Prva tri dana sam bukvalno lezala, spavala, pila sve sto su mi dali i mirovala. Dr mi je rekla da se ne smijem glasnije i nasmijati. Toga sam se pridrzavala jer su mi neke curke rekle da su ta prva 3 dana najbitnija, ali me zanima kada mogu izaci iz kuce i voziti kola. Ponavljam osjecam se dobro, nista me ne boli. Koliko ste vi koje ste radile amnio bile u kuci??

  48. #248

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    144

    Početno

    Ja sam samo prvi dan mirovala (nisam skroz lezala) a drugi isla na posao i vozila. Moj dr. je meni rekao da mogu sve lagane aktivnosti (ne dizati utege, ne vjezbati i sl.)

  49. #249
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    E super Irena23 bas ti hvala. Ma da i meni se ovo ucinilo previse, pa zene nakon poroda ustanu drugi dan, a sada da se ja izlezavam 15 dana. Bez potrebe.
    Svakako je danas divan dan, idem lagano prosetati i frizeru :D . Poludila sam od ovog lezanja, tj ljencarenja.

  50. #250
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,994

    Početno

    Dan amniocenteze i sutradan do kontrolnog UZV-a. Kako je kontrolni UZV bio OK, već u petak navečer sam bila na jednoj svadbi, uz odobrenje liječnika (amnio je bila u srijedu ujutro) - naravno, nisam skakala niti plesala, većinu sam prosjedila, otplesala jedan lagani ples.

Stranica 5 od 45 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •