Stranica 1 od 45 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 2229

Tema: Prenatalna dijagnostika (double, triple, AC, PAPP...)-da/ne

  1. #1
    sunma

    Početno Prenatalna dijagnostika (double, triple, AC, PAPP...)-da/ne

    Bok. Imam 35 g i u 17 sam tjednu. Prva mi je trudnoća. Dosad je sve bilo ok, ali dobila sam double test u koje je rizik za Down 1/173, tj povećan. Odmah sam otišla kod dr Kosa u polokliniku Vili na 3D ultrazvuk i kaže da je sve ok. 16.01. imam zakazanu amniocentezu, ali me je užasno strah. Pokušajte mi pomoći da donesem odluku.

    pinocchio editirala naslov topica u skladu s temom

  2. #2
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Pogledaj malo, vec je dosta napisano na temu amniocinteze:

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...t=amniocinteza

  3. #3
    Rianea

    Početno

    Cega te je strah postupka ili posljedica?
    Postupak nije nista strasno, boli malo manje nego obicna injekcija.

  4. #4
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    nemoj ici na amniocentezu ako nisi sigurna sto ces s rezultatima
    imaj na umu da nijedan rezultat nije 100% siguran

    osim toga, ako ne zelis ici na amniocentezu, ne moras....

    odluka na teska i samo je na tebi i muzu
    drzim palceve

  5. #5
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    Ja ti samo mogu reci da ti taj test nije 100% pouzdan i tacan.
    Sa obzirom na nasu strucnu medicinu i tehniku, male su sanse da postoji neki rizik i ostecenje ploda.
    Ja da sam na tvom mjestu, ja nebi isla poslije 3D ultra zvuka koji je pokazao da je sve ok.
    Neznam, dobro razmisli i uradi sto mislis da je naj bolje.
    Ako mislis da ces ostatak trudnoce provesti na iglicama i puno razmisljati o posljedicama, onda uradi to.
    Zelim ti sve naj bolje za tebe i tvog bebaca!!

  6. #6
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    I ako odes, miruj, miruj, miruj i miruj danima. Neki dr-i kazu da ne treba, ali svakako se nakon te pretrage nekoliko dana treba zesce cuvati (ruzno iskustvo od bliske frendice) a i kasnije pripaziti.

    Pusa

  7. #7
    sunma

    Početno

    mislim da cu ipak ici. Držite palčeve

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    ehej

    ja sam u naletu idiotizma obavila amniocentezu (rodila sam s 37)

    isto je krenulo sa preporukom zbog godina

    prvo sam obavila biopsiju tkiva koriona (cvs) i tamo su nasli marker kromosom. onda su ganjali otkud dolazi marker i kao nije im bilo dovoljno materijala pa sam otisla i na amniocentezu

    u hrvatskoj je koliko znam rizik da ti ode beba 2-3 % a vjerovatnoca da ti beba nije ok je u promilima tako da je rizik zapravo ogroman

    dio price koj ti pretpostavljam niko nije spominjao je da su rezultati amniocenteze gotovi kad je beba oko 20 tjedana a tad ti je beba najcesce vec tolio velika da ju osjetis kako se mrda

    to tad nije prekid trudnoce nego ti izazazivaju prijevremeni porod i ne znam koliko imas muda za to u slucaju da nesto nije ok.

    po meni se na ultrazvuku sve vidi ako ides kod specijaliste i u trenu kad ti mogu vrlo precizno reci da li beba ima DS ili spinu nakon amniocenteze to isto ti moze reci i ultrazvuk a ne izlazes bebicu riziku

    ono sto ti sad mogu reci je da sam ja bila rjesena da idem u prekid samo u slucaju da dijete ima neku uzasnu deforlaciju ili poremecaj tipa staklene kosti ili anomalije bubrega, srca i slicno, nesto sto bi mu unistilo zivot. DS i slicno meni i partneru nije bio razlog da nemamo dijete

    ja sam 36 sati nakon amniocenteze uredno odradila trening sa psicom, agility, uz puno brzog trcanja

    amniocentezu sam obavila u amsterdamskoj sveucilisnoj bolnici kod doktora buur-a koje je tamo stvanro strucnjak i koliko sam od njega dobila podatke kod njih je rizik da dodje do prekida trudnoce znatno manji nego u hr. on sam me na neki nacin pokusavao odgovoriti od zahvata

    u slucaju da idemo na jos jedno dijete necu ici na amniocentezu

    ako ti ikako mogu pomoci slobodno pitaj

  9. #9
    sunma

    Početno

    Hvala na informacijama, ali ja sam i dalje sva van sebe. 3D uz mi je napravio jedan od najboljih u ZG i rekao je da ne trebem AC, a ako i je down sumnjam da bih mogla prekinuti, ali ipak, jer moja gin je rekla je omjer komplikacija na SD-u čak i 1/400 kod amniocenteza.
    Ako je netko radio na Svetom duhu amniocentezu molim da javi kako je tamo? E da , posteljica mi je smještena sprijeda, da li znate da li je to problem kod amnioceteze.
    Imam još tri dana da odlučim, ne znam šta????????????????????????

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    i ja sam bila van sebe a da ti ne velim koliko je strasno iscekivanje rezultata a mrvolinac ti raste pod srcem i otprilike od trena kad si mu prvi put vidila srce kako kuca u tebu su prolupali svi oni zastitnicki majcinski instinkti i vrlo je diskutabilno da li bi se i odlucila na prekid cak i da su rezultati losi

    ako ti je tip na ultrazvuku preporucio da ne ides na amniocentezu ozbiljno si razmisli da li da ga poslusas

    ionak ti rade test samo na bolesti koje su vidljive na ultrazvuku a meni se nekad cini da sva ta ekipa kaj obavlja takve pretrage samo trazi zamorce

    samo pikanje nije posebno bolno ali taj strah da se bebi nesto ne dogodi je uzasan i iskreno vjerujem da fetus osjeca sto se dogadja i da na neki nacin djetetu ostane trauma

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    664

    Početno

    Mene su svi odgovarali od amnio. Ali MM i ja smo se odlučili za to jer je double test pokazivao povećan rizik 1/555. Mi jednostavno nismo bili spremni na neke rizike i na živciranje do kraja trudnoće. Nismo požalili, učinit ćemo to i drugi puta. Sam postupak nije bolan niti nešto neugodan. Naša bebica je mrak. Ali, kao što su rekle cure gore, doble i amnio ima smisla raditi samo ako si spremna za neke teške korake.

  12. #12
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    zene, meni je strasna pomisao da bi netko dijete, u 20. cak i 20.-i nekom tjednu pobacio i to na taj nacin da ga mora roditi i da umre zasto sto nije savrseno i potpuno zdravo

    ja sam mozda pristrana, zato sto imam brata s Downovim sindorom, i meni to nije nikakva tragicna cinjenica, dapace

  13. #13
    sunma

    Početno

    Danas sam trebala ići na amniocentezu, ali sam zaključila da je puno veći rizik od komplikacija nego da bude problema s bebom. Odluka je bila teška, ali nadam se ispravna. Do 19.06. ću se strpjeti, i nadam se da ću ustanoviti da sam ispravno postupila.

  14. #14
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    sunma, drago mi je da si tako odlucila a po mom misljenju i najispravnije moguce

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    sunma, držim fige da sve bude u redu, ma bit će
    bravo za hrabrost. pšomazi bebicu u trbuhu

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    124

    Početno

    Ja ću roditi drugo dijete sa 36,5 i tražila sam doktoricu uputnicu za double ili triple test no nije mi htjela dati jer se kao dugo čekaju rezultati a u Rijeci se amnio obavlja od 16-18tj.,konzultirala sam se sa tatinom tetom - ginekologicom u mirovini i rekla mi je da se amnio može obaviti do 20 tj. i da idem kod nekog dobrog privatnika.U petak 13. išla sam kod privatnika na 3D UZV koji mi je napravio sve markere za downov sindrom + što me pregledao i vaginalnom sondom . Svi markeri su negativni a cista koje nije trebalo biti ( dr-i u bolnici na zadnjem UZV-u rekli su da je pukla a pregledali su me samo preko trbuha )je još prisutna ali nema problema.Njegova preporuka je ili amnio ili barem triple test.Tako ja idem u Zg u četvrtak kod susjeda privatnika koji će mi napraviti UZv a onda u privatni laboratorij na triple gdje se nalazi čekaju 1 dan i onda ćemo vidjeti rezultate.

  17. #17
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    sunma, drzim fige da sve i bude, tj. da je u redu.

    ja mislim da bih postupila isto kao i ti.

  18. #18
    sunma

    Početno

    Cure, hvala na podršci, nadam se da će sve biti ok.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno amniocinteza DA

    Pa ovako, svakako se slazem da je to ful individualna odluka,medutim ja osobno bi se na to odlucila i da imam 28 godina, mada imam 36 i isla sam na amniocontezu na preporuku doktora.Naravno da treba razmisliti o svim mogucnostima koje ti moze donjieti rezulat, no pponekad i nema vremen aza razmisljanje.Od dva zla koja ti se mogu dogoditi vezano za amnio, ja sam izabrala za mene ono manje.A to je rizik od spontanog pobacaja (ja sam ih imala 2, vrlo rana prije ove trudnoce, sada sam u 18 tjednu) koji je vrlo rijedak.Za mene osobno je veci rizik i veca nervoza iscekivanja do samog proroda hoce li dijete bti OK, mada i za to uvijek postoji rizik i ustvari briga nikad ne prestaje, mislim da cak nakon poroda tek pocinju prave brige.rezultate jos uvijek cekam ali pokusavam pozitivno misliti i vjerujem da ce sve biti OK; ne opterecivati se prije vremena.Ja sam cak isla i na Double test prije amnio i rezultati su mi bili ok, ali i nakon toga sam se odlucila na amnio.naime, rezultati Double testa nakon 35 godine su jako nepouzdani i vecina ih je "pozitivnih".Mozda ce te utjesiti da se informiras o tome na web stranici dr. Harni.A sama amnio je za mene bio jako bolan postupak i pun straha i brige, pogotovu odmah nakon toga, lezala sam prakticki sa sve 4 u zraku i mirovala taj dan.A evo, kako je to individulano i kako sve zene nemjau istu toleranciju na bol i razlicito regairaju, od svih kod kojih sam se raspitala i koje su bile na amnio rekle su da to nije nista, da nista ne boli i sl.Tako da sam ja prilicno hrabro krenula na sam postupak, ali neugodno sam se iznenadila.meni osobno je bilo bolno, vrlo neugodno, uhvatila me panika i da te ne plasim, ali na kraju, opet bi prosla kroz sve to samo da budem sigurna da je sve ok s bebom i da barem smanjim brige i strah do samog poroda i pokusavam sto vis euzivati u svojoj trudnoci.Valjda sam ja jedina s takvim iskustvom,ali takva sam i ne mogu si pomoci.frendica mi je rekla da ako me je boljela amnio da cu umrijeti od bolova na porodu, pa vdijeti cemo!U svakom slucaju, mislim da je sam postupak vrlo uobicajen za sve doktore a negdje se vrsi cak i ambulantno i svakako bi ga preporucila, za mirnije iscekivanje zdrave bebice.ne znam sto mi nose rezultati,ali vjerujem da ce biti sve OK. THINK PINK!

  20. #20
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    1:300 je rizik od pobačaja. Postoji metoda kombiniranog testa: iz uzorka krvi trudnice i nuhalna svjetlost bebice se mjere, detalje ne znam, ali znam tko zna Točnost metode je 94%.

  21. #21
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    omjer 1:300 se odnosi na amniocintezu, ne napisah

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno Amnio DA!!!!!

    Pa cure ne znam sto da vam kazem, svatko ima pravo na izbor.ja opet ponavljam da imam i 20 godina isla bi amnio opet jer zelim biti sigurna da cu barem sto se bolesti koje se mogu otkriti amniocintezom roditi zdravu bebu.za mene osobno vrijedi ono "Bolje sprijeciti nego lijeciti". Mozda vam je i poznat moj slucaj, bila na amnio u razmaku od 4-5 tjedana 2 puta i svaki put sam zdurala sve to, i postupak i cekanje rezultata i sve ostalo. Bilo je tesko,ali je sada sv eto iza mene. A vjerujte mi amnio i cekanje rezultata je malenkost koja te moze docekati za vrijeme trudnoce.Ima i 100 puta gorih stvari, vjerujte mi!Niti jedan UZV ne moze otkriti ono sto moze amnio koja je 99,9 % sigurna.Double test je nepouzdan i ja se uopce ne bi obazirala na njega niti na UZV.Statistike pokazuju da i kad je UZV uredan i Double test OK, uvijek postoji onaj 1:10000 i naravno da s esvatko od nas nada da nije taj 1%,ali netko kora biti taj 1% jer seinace takve statistike ne bi radile niti prezentirale.ja sam u svom slucaju mislila da sam taj 1%, hvala Bogu izbjegla sam tu nesrecu i sve je oK!Ali nikad ne znas sto te ceka.Zato amniocinteza DA!

  23. #23
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    A ja smatram da je stres u trudnoći, mada možda neopipljiv, vrlo lošeg djelovanja na buduću mamu i bebu i mislim da uopće nije tako zanemariv faktor u cijeloj priči.
    Barbie, kad se sjetim kroz koje si ti muke i dileme nedavno prolazila, e da bi se ustanovilo da je s bebom ipak sve ok (i da je cijela ta frka oko zdrave bebe), ja baš ne bih to tako velikodušno svakom poželjela. A takvih sličnih primjera na forumu ima kolko hoćeš (prevelika/premala beba, premalo/previše plodne vode, je hidrocefalus/nije hidrocefalus, uzv markeri na DS uredni /ili ne, itd, itd...). Ispada da su zaista rijetke trudnice kojima se ne pronađe bar neka "mana".
    Svatko tu bira za sebe, ali činjenica je da sva ta tehnologija hoće često stvoriti problem tamo gdje ga nema (po principu ako tražiš, na koncu ćeš već nešto i nači), a mislim da je to baš posebno istaknuto u trudnoći koja sama po sebi nije patološko stanje.
    A kako netko već reče, zapravo statistički gledano je nekoliko puta veći rizik da dođe do spontanog pobačaja kao posljedice takvog zahvata nego da dijete ima neku od malformacija, drugim riječima, rizik da će dijete imati neku bolest ili poremećaj je daleko manji od rizika samog zahvata.

    Svatko tko razmišlja o amniu bi to trebao znati, kao i ono što je već spominjano (a možda i najbitnije u cijeloj priči), da znaš što bi učinila ako nalazi ispadnu loši.

    Sjećam se da je jednom davno netko od forumašica na sličnu temu napisala da čak i u slučaju da joj uzv pokaže da je beba s teškim malformacijama s kojima ne bi mogla preživjet, da bi ona radije odlučila roditi nego pobaciti.
    Jer u svakom slučaju takva beba bi umrla, ali bi nakon poroda to bila prirodna smrt, a ne inducirani pobačaj.
    Možda je to nekome teško razumjeti, ali ima nas koji i tako razmišljamo.
    Da ne velim koliko puta se liječnici znaju i zeznut pa jedan preporuči kiretažu jer je beba prestala rast, pa žena kod drugog ginića na uzv vidi da joj beba najnormalnije raste.
    Mene je iskreno cijele te slijepe vjere u tehnologiju malo strah, jer gdje se tu izgubio čovjek, bolje rečeno žena, među svim tim strojevima...
    Ali to su samo moja razmišljanja, ništa službeno ...

  24. #24
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Svatko tko razmišlja o amniu bi to trebao znati, kao i ono što je već spominjano (a možda i najbitnije u cijeloj priči), da znaš što bi učinila ako nalazi ispadnu loši.

    Sjećam se da je jednom davno netko od forumašica na sličnu temu napisala da čak i u slučaju da joj uzv pokaže da je beba s teškim malformacijama s kojima ne bi mogla preživjet, da bi ona radije odlučila roditi nego pobaciti.
    Jer u svakom slučaju takva beba bi umrla, ali bi nakon poroda to bila prirodna smrt, a ne inducirani pobačaj.
    Možda je to nekome teško razumjeti, ali ima nas koji i tako razmišljamo.
    ja se u ovom nalazim i potpuno razumijem takav stav.
    amnio kod mene ne bi imala aspolutne nikakve svrhe jer mislim da nikada ne bih prekinula trudnoću zbog bilo kakve, male i velike, malformacije.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    kad se samo sjetim da mi je zbog krivo "očitanog" UZV-a preporučena kiretaža na koju ja nisam htjela pristati,pozli mi.
    ne bi išla na amnio jer trudnoću ne bi prekinula bez obzira na nalaz.
    mislim da si to nikad ne bi nogla oprostiti.

  26. #26
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Drage forumasice.

    Odluka ici ili ne na amnio bila najteza odluka u zivotu (mozda sam to vec rekla i na ovim forumima negdje). Sa strepnjom sam pratila Barbie-ine postove i ta, na kraju fala bogu sretna prica, me jako, jako pogadjala.

    Barbie, kad bi svih 10.000 zena kod kojih je vjerojatnost da se pronadje samo jedno dijete sa down sindromom islo na amniocentezu, nakon postupka te agresivne pretrage pobacilo bi se 100-300 zdrave djece (u hrv je rizik na amnio 1-3%). Stoga statistiku treba gledati u oba smjera...

    Amniocenteza DA (kod onoga tko to zeli) ali ima smisla samo kada rizik to opravdava. Besmisleno je raditi amnio mladim zenama bez ikakvog rizika (familijarno naslijedje etc). S druge pak strane, kod starijih zena, kod kojih je trudnoca uspjela nakon dugo vremena i mozda im je to jedina sansa u zivotu da imaju dijete, mnogo zena se odluci na neagresivne opcije (dijagnosticki ultrazvuk sa markerima kod iskusnih lijecnika i triple test) koje kod dobrih rezultata rizik bitno smanjuju i opet dovode smislenost amniocenteze u pitanje.

    I na kraju, ta teska odluka pada na roditelje. Ono sto bi ja zeljela vidjeti u ovoj zemlji i sto sam trazila na nekoliko mjesta je razgovor sa strucnjacima koji ce mi pomoci oko odluke. Jer, svi smo mi laici, a radi se o najvaznijim odlukama koje za nas osobno moraju biti ispravne (kasno je poslije reci nisam znala). To nisam dobila. Geneticar me izbacio iz ordinacije nakon dva konkretna pitanja. Nivo naseg razgovora je "iglica vam udje u trbuh"... bla, bla... Moj prvi lijecnik (vrlo poznat i na glasu kod kojeg sam isla privatno) mi je preko telefona kad sam htjela dogovoriti razgovor odbrusio "javite mi sto ste odlucili, ja se u to necu mjesati". Nisam trazila da netko donese odluku umjesto nas, ali sam htjela valjanu informaciju. Na zalost, ostao mi je internet i intenzivno searchanje od dva tjedna (ne moram vam reci koliko sam bila izludjena od toga) i jos puno toga dok nisam dosla do informacija koje mi je davno ranije trebao dati i objasniti moj lijecnik. Istovremeno, u Becu (imam trudnu frendicu) te ne pustaju na amnio bez detaljnog razgovora sa lijecnikom, bila zena u rizicnoj grupi ili ne.

    Zato mislim da svaka trudnica mora znati koju pretragu i zasto radi, sa kojim rizicima. Informirajte se!

    Veliki pozdrav svima.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Citiraj Teta Eta prvotno napisa
    Drage forumasice.


    Barbie, kad bi svih 10.000 zena kod kojih je vjerojatnost da se pronadje samo jedno dijete sa down sindromom islo na amniocentezu, nakon postupka te agresivne pretrage pobacilo bi se 100-300 zdrave djece (u hrv je rizik na amnio 1-3%). Stoga statistiku treba gledati u oba smjera...

    Statistike ne postoje bez ikakvog razloga, s time se slazem.Ma ja se slazem sa svim vasim misljenjima jer smo svi razliciti i imamo drugacija misljenja.Hvala Bogu da imamo pravo birati, DA ili NE!Ali ja osobno se zalazem za DA jer sam takva osoba, jer si covjek jednostavno moras u glavi posloziti stvari i zamisliti se u buducnost i s kojim od dva zla koja ti se mogu desiti na amniocintezi bi se lakse nosila u zivotu.Samo je u tome stvar.
    Amniocenteza DA (kod onoga tko to zeli) ali ima smisla samo kada rizik to opravdava. Besmisleno je raditi amnio mladim zenama bez ikakvog rizika (familijarno naslijedje etc). S druge pak strane, kod starijih zena, kod kojih je trudnoca uspjela nakon dugo vremena i mozda im je to jedina sansa u zivotu da imaju dijete, mnogo zena se odluci na neagresivne opcije (dijagnosticki ultrazvuk sa markerima kod iskusnih lijecnika i triple test) koje kod dobrih rezultata rizik bitno smanjuju i opet dovode smislenost amniocenteze u pitanje.

    Pa vidis tu se ne slazem s tobom.Prvo nisam sigurna da li nakon 37 godina kada je to obavezan postupak u trudnoci mozes odbiti uopce.Zapravo bilo bi glupo da ne mozes odbiti, nitko te ne moze prisiliti na to!No mislim da je u Sloveniji bas tako, da jednostavno moras ici na amnio nakon 37.Muz mi je Slovenac pa znam jer sam i u svoj ovoj ludoj situaciji kontaktirala i neke doktore iz Ljubljane!A s druge strane, amnio ne otkriva samo Down (to je jedina bolest s kojom dijete prezivi izvan majcina tijela), no postoji i mogucnost mozaicizma (kao sto su meni sumnjali) kada nema nikakvih markera, kada su svi testovi OK, jer se taj kobni kromosom moze naci samo u jednoj jedinoj stanici i vec je to los rezultat(to su jako rijetki slucajevi,ali postoje),li ishod je isti kao i Down, kako bi s ereklo, blazi oblik.A ne moras imati nikakve obiteljske genetske bolesti, niti nista!A naravno da postoje i slucajevi kada zena tesko uopce zatrudni (obicno je to IVF) pa nikakve pretrage ne dolaze u obzir,kao kod moje drage kolegice, koja je zatrudnila IVF-om, nosila blizanke i strogo mirovala i nikakve pretrage osim UZV-a nije smjela raditi.Ali ona nije imala izbora,a da je imala isla bi obavezno na amnio mada nema ni godine niti u obitelji nikakvih genetskih bolesti.

    I na kraju, ta teska odluka pada na roditelje. Ono sto bi ja zeljela vidjeti u ovoj zemlji i sto sam trazila na nekoliko mjesta je razgovor sa strucnjacima koji ce mi pomoci oko odluke. Jer, svi smo mi laici, a radi se o najvaznijim odlukama koje za nas osobno moraju biti ispravne (kasno je poslije reci nisam znala). To nisam dobila. Geneticar me izbacio iz ordinacije nakon dva konkretna pitanja. Nivo naseg razgovora je "iglica vam udje u trbuh"... bla, bla... Moj prvi lijecnik (vrlo poznat i na glasu kod kojeg sam isla privatno) mi je preko telefona kad sam htjela dogovoriti razgovor odbrusio "javite mi sto ste odlucili, ja se u to necu mjesati". Nisam trazila da netko donese odluku umjesto nas, ali sam htjela valjanu informaciju. Na zalost, ostao mi je internet i intenzivno searchanje od dva tjedna (ne moram vam reci koliko sam bila izludjena od toga) i jos puno toga dok nisam dosla do informacija koje mi je davno ranije trebao dati i objasniti moj lijecnik. Istovremeno, u Becu (imam trudnu frendicu) te ne pustaju na amnio bez detaljnog razgovora sa lijecnikom, bila zena u rizicnoj grupi ili ne.

    Bas mi je zao da si imala takvo iskustvo.Istina, niti meni prvi puta kada sam dosla na SV na amnio nije nitko nista objasnio, niti sta je to, niti koje su posljedice, niti kakav je to postupak, nista.ja da se nisam raspitala i informirala ne bi pojma imala kakav je to postupak. samo sam potpisala na brzinu neki papir ali tamo nista nije pisalo, koji su rizici i sl.No drugi puta kad sam trebala ponavljati amnio, onda sam fino nazvala svog doktora i njemu se pozalila na cijelu situaciju i kako mi nitko nije nista niti objasnio niti me uputio, on je tada nazvao geneticarku i kada sam dosla bila je vrlo ljubazna s nama (moj suprug je isto isao naravno) i sve nam fino u detalje objasnila.Zasto, kako, koji su moguci ishodi, sto napraviti i sl.Tako da se vjerojatno moras malo grubo izboriti za tvoje pravo, i napraviti scenu ako je potrebno jer tek onda ce netko reagirati.Nakon toga su svi bili izuzetno ljubazni prema nama.A tako kako je u becu bi trebalo biti i kod nas, ali na zalost nije!I u Ljubljani je drugacije nego kod nas, ipak su oni EU!

    Zato mislim da svaka trudnica mora znati koju pretragu i zasto radi, sa kojim rizicima. Informirajte se!

    Apsolutno se slazem s tobom. No na samom kraju, odluku ipak donosis samo ti (osnosno ti i tvoj partner), doktori i geneticari ti mogu samo objasniti, pomoci!



    Veliki pozdrav svima.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    amnio nakon 37. nije obavezno napraviti (bilo bi glupo da je) kao što si i rekla -nitko te ne može prisiliti na to,a ne vjerujem ni da je obavezan u sloveniji ili u bilo kojoj drugoj zemlji.

  29. #29
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Barbie prvotno napisa
    No mislim da je u Sloveniji bas tako, da jednostavno moras ici na amnio nakon 37.
    Niti u jednoj demokratskoj zemlji takav postupak niti smije biti, niti je obavezan, bez obzira na dob trudnice.

    amnio ne otkriva samo Down (to je jedina bolest s kojom dijete prezivi izvan majcina tijela)
    Tu misliš na, pretpostavljam, bolesti koje se mogu detektirati amniocentezom? Pitam zato jer postoje razne anomalije (bdw, grozan mi je taj izraz, al ne znam bolji :/ ) s kojima dijete može (pre)živjeti izvan maternice, nije DS izuzetak u tome, samo ne znam jeli ove ostale moguće u naprijed otkriti. Sve sigurno nije, barem ne za sad.

  30. #30
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    U Ljubljani rade Screening Tripple Test, koji je obavezan i koji je tocniji od obicnog Tripple Testa koji se radi kod nas. (Netko je o tom testu pisao zadnjih tjedana). Samo kod loseg rezultata tog testa preporuca se Amnio. Amnio nije obavezan. To je informacija koju sam ja dobila ovo ljeto.

    Za one koje zanima, o rizicima interesantan clanak

    http://www.fetal-medicine.com/Sonogr...20Syndrome.htm

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj Teta Eta prvotno napisa
    U Ljubljani rade Screening Tripple Test, koji je obavezan i koji je tocniji od obicnog Tripple Testa koji se radi kod nas.
    a što je sa ženama koje ne žele ići na taj test?dođe policija po njih? :?
    nitko nikoga ne može prisiliti ni na što.

  32. #32
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    S obzirom da je test prilicno pouzdan (97%) a i izvodi se rano, izmedju 10 i 14 tjedna i nije agresivan pretpostavljam da vecina zena zeli to obaviti. Mislim da je "obavezan" (citaj: preporucuje se kao rutinska pretraga, kao u hrv npr amniocenteza) za rodilje starije od 35 kako bi se mogla izbjeci amnicenteza.

    Policija ce doci po tebe jedino ako dobijes pticju gripu ili SARS (ili nedaj boze nesto slicno), zato cure, cuvajte se Jaruna!

  33. #33
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    glupo je takav test karakterizirati kao obavezan i pricati o njemu kao rutinskoj pretragi
    isto mislim i za amniocentezu

    moze se trudnici ponuditi kao mogucnost, to ok, ali pod obavezno ili rutinski - hm

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Teta Eta prvotno napisa
    S obzirom da je test prilicno pouzdan (97%) ...
    Prilično... i onda ispadne da si u onih 3%.
    Taj test bi meni bio samo nepotrebno živciranje. :/

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    sd-ž
    Postovi
    80

    Početno

    Planiram treću trudnoću i imam 32 godine.Da li u svojim godinama bih trebala u slučaju trudnoće raditi posebne pretrage.
    Čula sam da ako zbroj godina oba roditelja prelazi 70 treba raditi kromosomske pretrage.

  36. #36
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    curly
    ne trebas raditi nikakve dodatne pretrage

    porazgovaraj sa svojim ginekologom, ali osim redovne kontrole trudnoce, ne moras ni double/triple testove, ni amniocentezu

    to su pretrage koje su neobavezne

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    sd-ž
    Postovi
    80

    Početno

    hvala!

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa
    Citiraj Teta Eta prvotno napisa
    U Ljubljani rade Screening Tripple Test, koji je obavezan i koji je tocniji od obicnog Tripple Testa koji se radi kod nas.
    a što je sa ženama koje ne žele ići na taj test?dođe policija po njih? :?
    nitko nikoga ne može prisiliti ni na što.
    Pa nitko ne sili niti da ides na preglede ginekologu u trudnoci.Ako ti tako zelis i tako si najmirnija, mozes doci samo u bolnicu i poroditi se, a vjerujem da to mozes cak napraviti i doma ako ti je to zelja!Stvar osobnog izbora!
    Npr. meni je murja dosla na vrata jer sam "ignorirala" opomene ZETA za placanje kazne!Nebu ti dosla murja na vrata da te odvede npr. na ginekoloski pregled jer si u drugom stanju!

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Barbie prvotno napisa
    Npr. meni je murja dosla na vrata jer sam "ignorirala" opomene ZETA za placanje kazne!
    Ideš!

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Barbie prvotno napisa

    Zato mislim da svaka trudnica mora znati koju pretragu i zasto radi, sa kojim rizicima. Informirajte se!

    Meni je ogormna razlika izmedju informiranja i reklamiranja,
    a moram priznati da mi tvoji postovi vrlo cesto zvuce bas kao reklama, a to mi je nekako tuzno s obzirom da trudnocu i porodjaje dozivljavam kao najbolji dio zivota. Pogotovo ovu trecu bez previse pregleda, s jednim ultrazvukom i prirodnim porodom.

  41. #41
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Marta,

    ovaj quote sam ja napisala a ne Barbie. Ne znam da li se cijeli komentar odnosio na mene ili na Barbie, ali barem znam da sam se ja trudila (i nadam se da sam u tome uspjela) pisati objektivno o informacijama do kojih sam sama dosla i to kako bi drugima bilo lakse nego meni. Pritom sam nastojala ne nametati moje odluke.

    Imam osjecaj da je ova rasprava otisla malo u krivom smjeru, od nerazumjevanja statistike (vjerojatno nam zato i docovi cesto puta ne zele nista reci da ne bi krivo shvatili, a i ne znam tko nam u zivotu ista garantira sto posto) do nepotrebnog podsmjeha. Za mene je ova tema ipak jako ozbiljna - pa je ovo i moj zadnji komentar na ovom postu.

  42. #42
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Joj, oprosti Teta Eta, nisam uopce imala komentirati tvoj post koji mi je totalno na mjestu. Krivo sam quotala, zao mi je.

    Htjela sam reci da meni osobno Barbini postovi zvuce malo ko reklama za amniocentezu.

    Uopce nisam imala namjeru sumnjati u ispravnost necije odluke, i ne sumnjam da je tesko. Ono sto me je podbolo je nekakav stav koji viri iz tih Barbinih postova da ako se nisam na sve istestirala da sam ili neodogovorna ili neinformirana ili u krajnjem slucaju bahata.

  43. #43
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    a mene ste sada totalno zbunile
    rodila sam prvo dijete u 29g,sada imam 34 i još nisam trudna
    zar bi morala ići na te pretrage zbog godina :?

  44. #44
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne moras ici. Amniocenteza se preporuca prvorotkama koje su starije od 36 ili 37 godina, ne znam tocno.

  45. #45
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ne moras ici na te pretrage, ni da imas 40 godina, ako ne zelis...
    ja samo zelim naglasiti da su ovo pretrage koje se ne moraju raditi

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Htjela sam reci da meni osobno Barbini postovi zvuce malo ko reklama za amniocentezu.

    Draga, meni je jako zao ako si to shvatila kao reklamu, no to je tvoj problem.Ja samo iznosim svoje osobno misljenje i mislim da svatko to ima pravo na ovom forumu.A s obzirom sto sam sve prosla, upravo radi amnio (tako da ne znam kako mozes pomisliti da ja nesto REKLAMIRAM jer ono sto sam prosla ne bi nikome pozeljela,a pogotovu to ne bi htjela REKLAMIRATI), samo se cvrsto drzim svog stava i bez obzira na sve, ako budem imala srece jer planiram imati najmanje dvoje djece, opet cu se odluciti na amniocintezu.Ali nemoj to shvacati osobno i kao neki nagovor i kao neku reklamu, to sam ja, individua koja tako misli i ima takav stav prema tom postupku.A da li ces ti ili bilo tko drugi odluciti se na taj postupak, apsolutno zavisi od tebe same, nitko te ne moze nagovoriti niti prisiliti ako to ne zelis!

    Uopce nisam imala namjeru sumnjati u ispravnost necije odluke, i ne sumnjam da je tesko. Ono sto me je podbolo je nekakav stav koji viri iz tih Barbinih postova da ako se nisam na sve istestirala da sam ili neodogovorna ili neinformirana ili u krajnjem slucaju bahata.[/quote]

    Opet nesporazum!Jako mi je zao sto sve tako osobno shvacas!Niti jednom u mojim javljanjima nisam imala namjeru nekome nesto nametnuti, niti bilo kome reci ovo sto si ti sada rekla i kako si ti sebi to protumacila.Svatko odgovara sam za sebe i sam odlucuje , a ako ti sama za sebe mislis to sto mislis, ja ti opet tu ne mogu pomoci.Evo, oprosti ako sam te mozda "uvrijedila" mada te uopce ne poznajem i ne pada mi na pamet da nekome na ovom forumu namecem svoje stavove.Pa sve ste vi odrasle i zrele zene i svaka valjda zna sto zeli i sto ne zeli.Cisto sumnjam da bi ijednu od vas mogla nagovoriti na nesto ili joj nesto nametnuti, samo zato sto JA tako mislim!Jednostavno ti imas drugaciji stav od mene u tom pogledu i ja ga postujem i uopce ga ne osudujem i imas ga pravo iznijeti na ovom forumu.Kao i svi mi!THAT'S ALL!!!!!!!Sretno!

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    sd-ž
    Postovi
    80

    Početno

    ..cure....skrećemo sa teme...

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj Barbie prvotno napisa
    Nebu ti dosla murja na vrata da te odvede npr. na ginekoloski pregled jer si u drugom stanju!
    nisam ni mislila da bude već sam htjela biti malo sarkastična u vezi termina "obavezan pregled" jer ja smatram da ništa nije obavezno niti se mora obaviti neka pretraga ako to ne želiš.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    377

    Početno

    Sad će se ovdje pisati i da se ne smije reklamirati amniocenteza!!??? Malo stvarno pretjerujete ovdje i shvaćate sve osobno.

  50. #50
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    a zasto bi se reklamirala?
    ako tko hoce, hoce

    a red je da lijecnik upozori trudnicu da nije obavezna i moguce posljedice izvrsenja iste

Stranica 1 od 45 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •