Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 66

Tema: Hipertonus kod bebe???

  1. #1
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno Hipertonus kod bebe???

    Jako sam uplasena jer smo dobili uput za fizijatra jer mali izgleda ima hipertonus misica. Ima sada 2.5 meseca. Ja sam citala ranije o tome i jeste mi bilo samoj sumnjivo jer dosta pri oblacenju zateze noge, onako skroz ih istegne da ih ne mogu saviti. A sad kad mu je pedica htela da savije noge da vidi kakvi su kukici, opet to uradio i ona rece da je precvrst i da idemo na Institut za cerebralnu paralizu (naziv me sam sablaznio) da prekontrolisu i mozda cemo raditi vezbice. Jos je napomenula da tu mogu dobiti produzenje porodiljskog koje mi istice tek februara 2012, i ja se naravno prepadnem, jer vidim da to znaci da cemo vezbati i duze, a onda i procitam o mogucim posledicama, cerebralnoj paralizi i svemu - ne treba da pominjem da oka nisam sklopila...
    Inace rucice ne drzi u pesnici, sto je njima takodje simptom, ono drzi nekad, ali odavno ih ispruza u sake. Na porodu je plodova voda bila zelena, kaze da je hipertonus cest kod beba koje su patile pri rodjenju.

    Ima li ko iskustvo sa ovim? Da li smo zakasnili sa vezbama? Jel po ovom opisanom nama to jaci hipertonus ili ne...? Uh, sto pitanja imam.

  2. #2
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    hipertonus samo znači da beba ima malo čvršće mišiće koje treba razgibati, ništa to nije strašno!!! Fizijatar će za početak pregledati bebu i onda vam pokazati kako da vježbate s njom i to je to...stvarno nemaš razloga za paniku...

    moji su oboje rođeni kao nedonošćad...sa curicom sam išla na vježbice do njezine godine dana (onda je dostigla vršnjake), a sa mlađim sam krenula sad (ima 4,5 mjeseca)

    nisu te prekasno poslali, a to što te poslala u Institut za cerebralnu paralizu vjerojatno smatra da bi tamo beba mogla dobiti adekvatne vježbice ili je to jedino mjesto gdje vas je mogla poslati...
    Mi u Zg idemo na Goljak

  3. #3
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    mi smo vježbali na Goljaku, N. je nedonošče...

    vježbali tamo smo dok nije prohodala (s 13,5 mjeseci), a bila sam s njom do drugog rođendana na dopustu - u tom vremenu smo još hodali po kontrolama i samostalno "vježbali" (zapravo je poticali raznim igrama)

    nemoj se pretjerano brinuti, ali vježbe shvati ozbiljno, kod djece s nekakvim teškoćama u razvoju važno je izbjeći nepoželjne obrasce pokreta i naučiti ih ispravne (na ispravan način se okretati na bok, na ispravan način se posjedati, na ispravan način raditi iskorak)

    da te utješim, nama su dali grozne prognoze, da je stanje jako loše, da je pitanje hoćemo li to uspjeti ispraviti...
    malo zbog toga da nas uplaše i trgnu i da ozbiljno shvatimo situaciju, a malo i zbog toga jer nitko ne može garantirati da će zbilja sve biti OK

    a N. je danas jako spretna petogodišnjakinja koja je upravo naučila voziti bicikl na 2 kotača i počela se voziti na rolama
    a u tome su joj posve sigurno pomogle upravo vježbe koje smo radili od dolaska kući iz bolnice (u početku su ti te vježbe zapravo obični baby handling - ispravno postupanje s bebom - držanje, presvlačenje i onemogućavanje izvijanja. tek kasnije idu "ozbiljne" vježbe)

  4. #4
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    lady.x
    mislim da se hipertonus malo teze/duze popravlja nego hipotonus.Ali,sve je tako individualno.
    Takodje mislim da niste zakasnili,da za sve imate dovoljno vremena.
    Dobro je da odete na temeljan pregled,jer jedino tako ces znati na cemu si,
    i bices mirnija,ma koliko ce truda biti potrebno da se stanje popravi.
    Moj mali je od rodjenja bio hipoton,ali na vezbice smo krenuli tek sa 6 meseci.
    Vezbali smo dosta dugo,ali je sve postigao,prohodao s 18 meseci.
    Od pocetka smo bili u Zotovicu.

  5. #5
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Hvala vam!
    Kod fizijatra smo zakazali za 11.5. Tad cemo imati malo vise od 3 meseca. Jedva cekam da vidim na cemu smo. Ne znam postoji li nesto sto do tada treba da primenjujem, da izbegavam nesto ili radim nesto posebno kada je u pitanju baby handling? Ili su preporuke koje se odnose na to individualne?
    Ako imate neki link, bila bih zahvalna.

  6. #6
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    nama su rekli da je u principu lakše vježbati i poticati djecu s hipertonusom nego hipotonusom

  7. #7

  8. #8

  9. #9
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Hvala vam!
    Ja nekako mislim da je lakse raditi vezbe kad je hipotonus u pitanju. Ovako ne znam kako bih mu na silu savijala npr. nogice kad ih onako zgrcenim drzi.
    Neke stvari o baby handlingu sam znala, ali sam recimo pogresno presvlacila dete, onako drzeci za nogice (tako kod nas na zalost i patronazne rade). A za uzimanje sa kreveta mi je rotacija nesto sto sam primenjivala dok njemu nije postao omiljeni polozaj da ga nosim na ramenu, od tada mi jako tesko rotacijom podici ga i staviti na rame pa uzimam onako pogresno - kao paketic.

  10. #10
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Nemoj ništa raditi na silu, postiže se samo kontraefekt.
    Dijete ono što uradi SAMO onda i zapamti, a ako ti forsiraš i skupljaš mu noge, dijete pamti ono što on sam radi, odupire se kvrčenju i samo još više grči noge.
    Vježbe su tu da potiču dijete da samo radi sve željene pokrete i sprečavaju da se rade neželjeni pokreti.
    Znači da spriječimo i ublažimo hiper tonus mišića moramu raditi puuuno maženja i nježnosti, a to je najmanji prblem zar ne. Time se dijete i njegovi mišići opuštaju.....
    Ima mnogo o svemu ovdje:
    http://forum.roda.hr/threads/34128-M...godini-života
    http://forum.roda.hr/threads/52936-H...ight=izvijanje
    http://forum.roda.hr/threads/2649-iz...ight=izvijanje


    Znači samo puno maženja i pravilnog hendlanja, a mislim da prave vježbice dolaze tek za koji mjesec...znači vi ćete morati preventivno
    vježbati i usmjeravati dijete (što nikako ne znači da dijete to ne bi i samo dobro napravilo) radi nekog faktora rizičnosti.
    U tom slučaju ti je bolje spriječiti i umanjiti bilo kakve neželjene motoričke smetnje sadqa , nego npr. kasnije sa godinu dana i kasnije, kad je dijete već možda usvojilo neželjene i krive motoričke radnje...

    I mi smo imali hipertonus i sve smo odradili školski...nadam se da će sve biti u redu, držite se!
    Posljednje uređivanje od oka : 19.04.2011. at 22:31

  11. #11
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj ništa raditi na silu, postiže se samo kontraefekt.
    Dijete ono što uradi SAMO onda i zapamti, a ako ti forsiraš i skupljaš mu noge, dijete pamti ono što on sam radi, odupire se kvrčenju i samo još više grči noge.
    Vježbe su tu da potiču dijete da samo radi sve željene pokrete i sprečavaju da se rade neželjeni pokreti.
    Znači da spriječimo i ublažimo hiper tonus mišića moramu raditi puuuno maženja i nježnosti, a to je najmanji prblem zar ne. Time se dijete i njegovi mišići opuštaju.....
    Ima mnogo o svemu ovdje:
    http://forum.roda.hr/threads/34128-M...godini-života
    http://forum.roda.hr/threads/52936-H...ight=izvijanje
    http://forum.roda.hr/threads/2649-iz...ight=izvijanje


    Znači samo puno maženja i pravilnog hendlanja, a mislim da prave vježbice dolaze tek za koji mjesec...znači vi ćete morati preventivno
    vježbati i usmjeravati dijete (što nikako ne znači da dijete to ne bi i samo dobro napravilo) radi nekog faktora rizičnosti.
    U tom slučaju ti je bolje spriječiti i umanjiti bilo kakve neželjene motoričke smetnje sadqa , nego npr. kasnije sa godinu dana i kasnije, kad je dijete već možda usvojilo neželjene i krive motoričke radnje...

    I mi smo imali hipertonus i sve smo odradili školski...nadam se da će sve biti u redu, držite se!
    Hvala za ovo.
    Vidis, ja se bojim da nisam gore napravila zbog sleeceg: On je imao problema sa stolicom, desi se da dugo ne kaki i pedijatar (koja nije primetila hipertonus) nam je rekla da mu dizemo nogice i kolenima pritiskamo stomak ne bi li se pokrenula creva. Mozda se tonus njemu zbog ovoga dodatno pojacao? Nismo na silu savijali kolena, jer je nemoguce kad ih ukruti, ali pokusavali smo... Time smo mozda pogorsali stvar.
    Da li on treba sada sa 2.5 meseca da se okrece sa ledja na bok i obrnuto?

  12. #12
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ma nee, niste ništa loše napravili, to ti se dijete takvo rodi ili se dogodi na porodu ...to je nemoguće dokazati i velika većina djece su vježbači,
    a polovica niti ne primjete ništa pa tek kasnije u životu rješavaju neke pogrešne radnje...

    Ti nikako nisi mogla utjecati na to, kažeš da ima hiper tonus, možda vas pošalju na UZV mozga na kojem se utvđuje da li je bilo prisutno krvarenje na mozgu (što je razlog hiper ili hipotonusa i na
    taj način se utvrđuje da je dijete neurorizično pa se preventivno rade vježbe)...
    Na tom UZV se utvrđuje stupanj krvarenja i prepisuju se vježbice...

    Mi smo imali I-II stupanj i sve smo odradili školski, ma savršeno...

    Kad kažem da nisi mogla utjecati na to kažem zbog toga jer je dijete preemalo, samo 2 mjeseca, i te radnje sa nogicama ne mogu dovesti
    dijete da postane hipertonično.
    A na onom prvom linku motorički razvoj djeteta sve ti lijepo piše kad bi se dijete trebalo okretati mislim da to dolazi negdje sa 4 mjeseca?
    Ne sjećam se više.
    Fizijatri će se držati tablica i poticati tvoje dijete na okretanje i druge radnje, a i ti dok ćete vježbati.
    Naravno da postoji odstupanje da neka djeca nešto rade prije, a neka kasnije.
    Ali dok je dijete pod nekom recimo dijagnozom i vježbač,
    onda se od njega traži i potiče da prati te tablice iako možda i ne bi bilo ništa da i kasnije savlada određene radnje, ali kažem, potiče se samo zbog neurorizičnosti.

    Ma sve će biti u redu, tvoja bebica je još mala i trenutno je navažniji pravilan baby handling i maženje...

  13. #13
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Mislim da je kod nas razlog dug porodjaj i zelena plodova voda, to sam nalazila da se desava u tim slucajevima.

  14. #14
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    nemoj se brinuti da je prekasno, moja beba je 2 mjeseca bila u bolnici i tamo se izvijala i nitko joj nije ispravljao krive obrasce pokreta, a onda smo još 3 tjedna čekali termin za prve pokazne vježbe...

    imaš dosta o izvijanju i vježbanju na forumu mame i bebe

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Citiraj mirjana prvotno napisa Vidi poruku
    nama su rekli da je u principu lakše vježbati i poticati djecu s hipertonusom nego hipotonusom
    Ovo je istina. Hipertonus češće ima dobru prognozu nego hipotonus (to naravno kad se gleda na većem uzorku djece, pojedinačno je uvijek individualno).
    2,5 mj. je idealno doba za početak vežbanja jer sve to tek počinje pa može razvoj ići bez ikakvog kašnjenja. Moj Filip je vježbao od 2 mj i iako je bio očito čvršći i do 1. godine i palac bi mu često bio u šaki dok miruje - sve je radio po normama, čak i ranije (propuzao s 6 mj., prohodao s 10 mj). Ok, fina motorika mu je i sad mrvičak lošija, nije baš najspretniji s škarama, no nisam ni ja, pa mi niš ne fali (ima me i viška).
    Dakle, ne brini se. Vjerojatno će napraviti i UZV mozga da vide ima li krvarenja ili hipoksije (obično od poroda) i koji stupanj (I i II stupanj krvarenja obično prolaze bez posljedica, hipoksija je nešto opasnije no i to se da rješiti uz vježbe). Samo bez panike i redovito vježbanje uz svakodnevne aktivnosti. I baby handling (vidi na google, možeš odmah početi). Ako se izvija - drži u jajetu sjedalici, ne na ravnom. Ma reći će ti sve fizijatar.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    75

    Početno hipertonus kod bebe

    ovom prilikom želim Vam poželjeti sve naj naj i puno snage,jer će te je jako trebati.Cure su Vam dosta toga napisale,ali započetak mislim da je jako bitan UZV mozga ili neki CT,jer je jako bitno da li se radilo o hipoksiji ili samo o krvarenju.Nažalost hipoksija je jako ozbiljna stvar koja ostavlja puno veće posljedice.Mislim da su vas uputili na pravo mjesto,jer mislim da su na tom institutu jako dobri.Nemora na kraju ništa biti strašno,ali što je sigurno je sigurno.I da djete se mora pratiti u globalu.Nažalost i cerebralana paraliza,što se naiskrenije nadam da neće biti kod Vas slučaj se postepeno razvija.I zato je jako bitno na vrijeme krenuti i preduprijediti sve patološke obrazsce.Ovo vam govori majka dječaka sa cp,koji je nažalost doživio hipoksiju i sad kao dijagnozu ima cp.Još jednom Vam želim svu sreću ovog svjeta i da sve prođe naj naj ....sa Vašim klincem

  17. #17
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Danas smo bili na snimanju kukova (koji su btw ok), ali je i fizijatar primetio hipertonus, najvise po stopalima, koja su okrenuta ka unutra. Onako male prste krivi ka unutra, a palac stoji normalno. Tako da i ona nam je dala uput fizijatru, za sedam dana cemo ici.
    Meni se cini da on sad drzi noge malo opustenje, odnosno redje ih zateze, ali to za stopala zaista do sad nisam obracala paznju, danas kao da ih vidim prvi put i bas mi deluje krivo..

  18. #18
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Dakle ovako - konacno bili kod fizijatra. U celini nije tako strasno, pa nas nije ni poslala na uzv ni ct. Decak ima generalno povisen tonus misica, ali se to kod nogu povuklo, ostalo ne izrazeno kod ramenog pojasa zbog cega zabacuje glavu unazad i to treba da korigujemo vezbama. Pise da u pronaciji oslonac ne zadovoljava i stopala su mu kriva ka spolja, u valgusu.
    E, sad ono sto mene buni je pristup nase fizioterapeutkinje vezbama. Do sad sam dosta iscitala o ovome i koliko sam videla princip je taj da se navodi da beba sama nesto uradi - da sam otvori sake, povije glavu ili sta vec. A ona mi je pokazivala uglavnom vezbe gde se dete sili da to napravi (npr. okrenem ga na bok i guram glavicu ka napred). Meni se cini da on tako jos veci otpor pruza i jos vise se izvija pa to izvijanje sada jos vise primecujem. Videcemo na kontroli ima li efekta.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1

    Početno

    hej,ja sam nova... Imam curicu 5 godina ,s njom sam išla na vježbe radi stisnutih šakica na kraju vježbali svaki dio tijela...sad je sve super...rođena je mj.dana prije... Moje drugo dijete,TIA,stara 2 mj. isto ima stisnute šakice i glavica joj neprati tijelo kad ide iz ležećeg u sjedeći položaj... bez obzira što sam to slićno već prošla u meni postoji zabrinutost... inače sve ovako je uredu vidim prati i igračke,gleda svoje rukice,i kad je potrbuške diže glavicu, samo koju minuticu...slijedi ljutnja.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Ćao, već sam postavila jedno pitanje na drugom mjestu. Mogu li opet?
    Imam bebaća od 3,5 mjeseca i ima taj hipertonus. Koji mu je najbolji položaj i mjesto na kome će da boravi ako nisam u mogućnosti da budem pored njega i držim da stalno i popravljam? Krevetac, vrtić sa ogradom, pod... Voljela bih da bude na strunjači na podu, potrbuške ali ne znam da li smije. Fizijatrica mi je rekla da ako je potrbuške, ja stalno moram da pridržavam karlicu. Kakva su vaša iskustva?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Konacno sam skontala kako se ovo koristi...
    Vidim da ima korisnih stvari. Moram kad stignem malo pretražiti.
    Slažem se sa jednim postom, nažalost mnogi medicinski radnici pogrešno postupaju. Mislim da sam ja malo doprinjela stanju svoje bebe. Sa prvom sam jako pazila kao da je od stakla pa da se ne razbije. Vidjela sam u bolnici da neke babice prevrću bebice kao da su drva. Glavice su im visile sa svih strana. Naprijed, nazad, bočno.. Ja došla kući i nastavila kao one. Naravno, nije svaka, neke su zaista donosile i spuštale bebe pažljivo, iz naručja. A ja eto vidjela samo ono što ne treba.
    Bebica je izgleda bila previše opuštena, šakice su mu bile odmah otvorene. Dok se trudio da podnese taj moj ritam sad se previše stisnuo. Nije ovo samo laičko blebetanje, zaista sam pročitala jedan članak koji je sve to opisao, samo malo stručnije.
    Vjerovatno bi manje postao krut da sam odmah znala pravilno postupanje.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Da li bi mu možda koristila ona elastična ležaljka, ne znam kako se zove. Izgleda kao onaj maksi kozi samo nije čvrsta već je elastična i beba u njoj leži kao u mreži. ( ovo je on već skoro i prerastao, ali eto...)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Aha, vidim da je neko napisao da je dobro držati dijete u onoj savijenoj nosiljci. Pretpostavila sam jer se ne može izvijati u njoj. To imam. vidjela sam i neke koje se sastoje iz jednog elastičnog komada možda je to još bolje.
    I meni je prvi porod dugo trajao beba a voda cijelo vrijeme curila. sve je poslije bilo ok samo je beba imala žuticu i bila stalno uspavana, bila je i malo malokrvna prvih dana.
    Drugi porod je bio brz i lagan ali je posteljica bila zrela već duže vrijeme. bebać je isto imao žuticu.
    Žutica je bila povezana sa rh inkopatibilijom. Oboje su radili UZ mozga i bio je ok.
    Uglavnom, nisam se nešto ni iznenadila ni nasikirala kad je doktorica rekla da je krut. Moj brat već ima dvoje velike djece i oni su imali sve moguće zezancije. Jedno je bilo i "vježbač". Mala je mogućnost je u pitanju nešto ozbiljno. Treba slušati doktore, neće im naškoditi ništa a može samo biti koristi. Moj dječak čak mnogo bolje jede otkad vježba.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    8

    Početno

    Ladyx i mi imamo tu vjezbu,probaj dok je dobre volje nekako mu privuc paznju da se sam savine, mozda ti muz moze pomoci tako da zvecka ili mase sa necim, nesmijes na silu ga savijat jer ako on nece a ti ga guras imam osjecaj da jos vise jaca ledja, meni sad pali piksa sa zvakama, to zvecka ko ludo, a prije toga sam ga nekako namamila tako da sam mu stavila svoje koljeno da cica nadam se da sam pomogla

    Kaca pa kolko znam bebe bi morale vecinu vremena provoditi na ledjima i na ravnom, da im se kicma ne spiga

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Ipak bolje na ravnom? Ok. Mogu ga onda držati na podu ili u vrtiću sa mrežicom. Da ne bude stalno u krevecu. I prvo dijete je bilo stalno na podu ili u vrtiću. Mogla se igrati do mile volje a da ne može pasti.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Bratova ćerka je bila kruta, prohodala sa 10 mjeseci. O prijateljice dječak takođe a prohodao sa 9 mjeseci.

  27. #27
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Mo smo se za samo dva meseca vezbanja resili hipertonusa! Jeeeeeeeee! Ostao je samo problem krivih stopala.

    kaca, najbolje da fizijatar da zavet kako drzati bebu zavisno od vaseg problema. Nama je za zabacivanje glave unazad preporuceno da ga povremeno drzimo tako kao u mrezi, skvrcenog. A za svu decu se inace sto vise preporucuje boravak na podu.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    8

    Početno

    Bravo! Koliko put dnevno ste vjezbali?Kako mislis kriva stopala? Vec par dana gledam i cini mi se da mu je jedno stopalo vise prema unutra, onako dok mase i jako su bublast tabanici, a imamo vec 5 mjeseci, je da ima i kilazu

  29. #29
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Citiraj milkyway prvotno napisa Vidi poruku
    Bravo! Koliko put dnevno ste vjezbali?Kako mislis kriva stopala? Vec par dana gledam i cini mi se da mu je jedno stopalo vise prema unutra, onako dok mase i jako su bublast tabanici, a imamo vec 5 mjeseci, je da ima i kilazu
    Uglavnom 3x dnevno - kako kad je raspolozen. Nama su stopala kriva ka spolja. Isto nam je jedno vise krivo. Sad to vezbamo, videcemo - za dva meseca je kontrola

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Lady.x tek sad vidim da si napisala povremeno držanje u mrežici. Dobro, i meni su slično rekli, da ga držim isključivo onako savijenog u rukama. da što više liči fetalnom položaju. Ako leži pa krene da zabacuje glavu pokazala mi je da mu nekako dignem nogice i stisnem guzu i karlicu prema dole. Odmah se ispravi.
    Hvala na savjetima!!!!!!!!!!1

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    8

    Početno

    Ladyx ma rijesit cete vi to za cas, ak ste hipotonus rijesili rjesit cete i tabane )

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Čini mi se da je bebi malo manje krut. I doktorica je rekla da je sada jedini problem što se izvija, tj zabacuje glavu u bočnom položaju.
    Nikako da ga duže ostavim na podu jer starije dijete skače oko njega i bojim se da ga ne povrijedi. Stavila sam ga u vrtić sa ogradicom. Mislila sam da ga iz vrtića neću moči podizati na ispravan način ali mogu bez problema.
    Pustila sam ga da radi šta hoće i nisam ga ispravljala. Izvijao se naravno. Primjetila sam ovo. Izvije se dobro kada pokušava da se prebaci sa leđa bočno. Ako mu prebacim nogu preko noge odmah se ispravi, savije u pravilan položaj i tako ostane. Znači ne izvija se dok leži na boku već dok pokušava da se sam prebaci. to je izgleda i smisao nekih vježbi koje smo radili. Da mu savijem nogu u koljenu, prebacim i tako prevrnem dijete na bok ili leđa. Da on navikne na pravilno.
    Mislim da će se prestati izvijati kada se sam upraksa i dobije dovoljno snage da prebaci čitavo tijelo.
    Posljednje uređivanje od kaca80 : 10.08.2011. at 11:37

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Bili smo juče na kontroli i doktorica je zadovoljna. Ne treba više raditi dosadne vježbe ponavljanja rukicama i nogicama. Već je bilo sve teže i teže vježbati, otima se , vrti... Doktorica reče da ih je prerastao. Pitah je za taj hipertonus reče da je i njega prerastao. Nastaviću da radimo vježbe prevrtanja i slično a to je više i igra nego vježba. To će valjda malo pomoći kad počne da sjeda i da se diže. Uglavnom sve je sad ok.
    Negdje sam pročitala objavu jedne žene koja je bila u inostranstvu i napisala da tamo tih dijagnoza i terapija za djecu nema. Pitala sam doktorice kako je to moguće. Ona kaže da je to vjerovatno dijelom moguće jer u većini zemalja majke već u porodilištu nauče pravilnom bebi hendlingu. A već mi je ranije rekla da je taj bebi hendling koji sam tek sada naučila glavni dio terapije.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Za svu djecu , pa i ovakvu, dobro je držanje na podu ili u vrtiću sa mrežicom.

  35. #35
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Da ali ja sam baby handling manje vise primenjivala od rodjenja, mnoge mame kojima deca imaju hipertonus jesu.
    Kod nas je nejverovatnije hipertonus posledica fizioloske zutice, mnogi su uzroci .... A mislim da u inostranstvu ne uzimaju u razmattranje neka sitna odstupanja koja se javljaju u ranoj dobi i prolaze sama od sebe.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Da, da, upravo mi je doktorica tako i rekla. oni toliko i ne prate ta sitna odstupanja. A da je za ta sitna odstupanja upravo handling najvažniji. nisam se dobro izrazila.
    Možda zavisi i od beba pojedinačno.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    8

    Početno

    BOK cure,ja sam ovdje nova.naime,moja malena je rođena carskim rezom zbog polozaja zatkom i rodila se teska 4400 g.prije par dana bili smo privatno u neuropedijatra i dijagnoza joj je hypertonica torticollis.uglavom sakice povremeno otvara,spontana motorika oskudnija.tonus je povisen vise na gornjim ekstremitetima.UZ mozga uredan.
    trebam li se brinuti,jesu li teske te vjezbice i koje su poslje posljedice?hoce li kao svoji vrsnjaci moci sjediti i hodati normalno?jako sam zabrinuta.i imam jos veci problem.prije mjesec
    dana su joj stavili Pavlikove remencice,pa me zanima hoce li oni usporavat napredak.sve zbog zatka....unaprijed vam se zahvaljujem

  38. #38
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Evo, ja sam postavila ovu temu, vidis koliko sam brinula. Imao je hipertonus, pa zabacivanej glave inazad, pa povisen tonus ramenog pojasa, pa onda kad se to sredilo tonus nogu... Uglavnom sa 6.5 meseci je ustao, seo i propuzao. Sa 10 meseci i nesto pravio prve korake, sa 11 vec fino hodao. Jedina posledica na kojoj jos radimo su stopala koja su kriva bas usled tog hipertonusa ali i to ide na bolje Samo polako, sve dodje na svoje.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    8

    Početno

    Citiraj lady.x prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, ja sam postavila ovu temu, vidis koliko sam brinula. Imao je hipertonus, pa zabacivanej glave inazad, pa povisen tonus ramenog pojasa, pa onda kad se to sredilo tonus nogu... Uglavnom sa 6.5 meseci je ustao, seo i propuzao. Sa 10 meseci i nesto pravio prve korake, sa 11 vec fino hodao. Jedina posledica na kojoj jos radimo su stopala koja su kriva bas usled tog hipertonusa ali i to ide na bolje Samo polako, sve dodje na svoje.
    hvala puno,mene jedino zanima hoce li joj pavlikovi remencici otezavat napredak?i zasto baby hendling ne prakticiraju od rodilista nego ih tamo sestre
    nose kao vrece?

  40. #40
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    u rodilištu sestre kako god nose sve rade po babyhandlingu. samo to rade tako nonšalantno i brzo da izgleda grubo. no sve je to baby handling u pravom smislu. bar moje rodilište (Ri)

  41. #41
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Citiraj pčelica_maja_23 prvotno napisa Vidi poruku
    u rodilištu sestre kako god nose sve rade po babyhandlingu. samo to rade tako nonšalantno i brzo da izgleda grubo. no sve je to baby handling u pravom smislu. bar moje rodilište (Ri)
    I kod nas isto, samo sto ne uce mame kako se pravilno nosi i drzi beba

  42. #42
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    Citiraj lady.x prvotno napisa Vidi poruku
    I kod nas isto, samo sto ne uce mame kako se pravilno nosi i drzi beba
    nažalost. možda da ih pitamo bi

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Ne znam da li u mom porodilištu postupaju po hendlingu jer naše bebe su još uvijek povijene u pelene pa se i ne vidi.
    Ovo sa malim vježbačima zvuči mnogo gore nego što zapravo jeste.
    Moj mali je već tri puta išao na vježbe, trudila sam se koliko mogu da sve ispoštujem, nisam mogla baš u bocu. Ovaj forum je pun moje kuknjave zbog raznih stvari.))
    Rezultati su sad super. U nekim stvarima je zaostajao mjesecima, nešto je postigao na vrijeme.
    Znali su me driblati i u savjetovališu, kao katastrofa što sa 9 mj ne sjedi.
    Na fizijatriji su mi rekli da se ne nerviram na to. Da će kad stekne sve te vještine biti u njima čak i spretniji od vršnjaka jer smo mi sve učili pravilno. Evo ga sa 11mj sjedi stabilno, lako prelazi sve položaje. Hoda uz namještaj toliko spretno da ga više ne moram ni nadzirati.
    A za te remenčiće ne znam, nosila ih mala od rodice i nije se žalila da je imala nekih problema.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    A fizijatrica mi je rekla da bi bilo dobro zaposliti i fizioterapeuta u porodilištu radi obuke babica i pacijentkinja.
    Posljednje uređivanje od kaca80 : 14.03.2012. at 10:10

  45. #45
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    podižem
    cure imaju hipertonus, jedva malo jače, druga manje, i ići ćemo na vježbe na goljak
    oo što ne kužim-niko od neonatologa (3) u bolnici nam nije rekao da je nalaz uzv mozga krvarenje 1. st., samo su govorili da su cure super, rođene s 37 tjedana, nisu bile u inkubatoru, tek nakon pregleda fizijatra sam guglala kraticu iz otpusnog pisma, u kojem se onda vidi da se radi o krvarenju, a ne traži se kontrolni uzv, dok se kod druge cure traži kontrolni uzv, a kod nje nije itvrđeno krvarenje, izgleda kao da je neko radio copy paste na tim otpusnim pismima, i ne razumijem da mi niko nije rekao za krvarenje nego se samo traži pregled neuropedijatra po potrebi
    da ne spominjem da niko u rodilištu nije spomenuo baby handling za nedonoščad, kao ni patronažna ni pedijatar
    Posljednje uređivanje od mare41 : 20.08.2013. at 18:26

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    To krvarenje zapravo i ne znaci puno. Zapravo ne znaci ništa . Gleda se samo stanje djece. Tako da se ne zderes zbog toga , vjerojatno bi mnoga djeca imala takav nalaz kad bi se uzv radio svima.

  47. #47
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    ok, thanks, u tom smislu nam je i pedijatar tumačio, al ostaje i dalje upitnik zašto nismo prije upozoreni, da li kasnimo s dva mjeseca na med. gimnastiku? jer, fiziterapeut me pitao da li smo već vježbali, a nismo ni znali da trebamo

  48. #48
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ne boj se , nije frka stignete. Ako su mala odstupanja kao kod vas zaista nema brige. ( mi smo sa E . počeli tek sa 8 mj. vježbati zbog operacija prije, i sve je stigla za 4 mj . vježbe ).

  49. #49
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    hvala ti
    dogovorili smo te prve vježbe na goljaku pa onda polako dalje, vjerojatno ću onda drugu godinu dobiti njegu, ne može se to znati toliko unaprijed?

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    hvala ti
    dogovorili smo te prve vježbe na goljaku pa onda polako dalje, vjerojatno ću onda drugu godinu dobiti njegu, ne može se to znati toliko unaprijed?
    Njegu mozes tražiti i prije godine dana. Nakon rodiljnog ju mozes koristiti ako odobre ( mislim da je to nakon 4 mj , nisam sigurna kako je po novom ). Povoljnije to je za financije , a roditeljski ti ostaje za kasnije . Jedino njegu ( i dd ) mozes dobiti samo na jedno dijete , pa odaberite onu koja treba vise vježbati .

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •