Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 57

Tema: Mucanje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    36

    Početno Mucanje

    Curica od skoro 3 godine je počela sve više i više mucati. Počelo je nešto tipa Šta-šta-šta-šta-šta je to? Ili Teta, ka ka ka ka ka kaj radiš? To je bilo samo kod kaj i šta, ali sada je počela i ma-ma-ma-ma-mama!
    Da li da idemo logopedu? Koji je uzrok toga? Nije pod nikakvim stresom dijete.
    Hvala!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Dosta djece prođe kroz fazu mucanja koja je prolazna. Ako smatraš da dijete nije imalo neki povod za mucanje (npr. da se jako preplašilo, da je dobilo brata/sestru pa je ljubomorno, itd.) sačekaj jedno vrijeme i nemoj je ispravljati kad govori, ponašaj se kao da se ništa ne događa. Ako mucanje potraje, odi logopedu.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    36

    Početno

    Dobila je brata, ali mislim da nije to. Bila je na operaciji krajnika. Možda to. Prije mjesec i pol. Ma na početku nije bilo strašno samo kaj i što. Nisam primjetila da se muči za izgovorom riječi Tipa p-p-p-p-p-papica, nego jednostavno ponavlja slogove ma-ma-ma-ma-ma-ma-maca. Sada se to razmahalo pa je počela du-du-du-du-duda, ju-ju-ju-ju-juha... Nije to baš neko zamuckivanje,samo ponavlja. Sve češće i češće. Bojim se uopće reagirati da ne pogoršam. Ne ispravljam ju nikako. Nisam sigurna kako se postaviti. Ona kaže ja bi ju-ju-ju-ju-juhice. Ja kažem: Dobro, dobit ćeš juhice! Ali polakše. Trudim se da u njenom prisutstvu pričamo polaganije.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Sve to može biti povod za mucanje, a ne mora. Strpi se još koji mjesec da vidiš hoće li proći, pa se onda odluči za odlazak logopedu. Ona je još jako mala, pa se ne moraš bojati da ćeš zakasniti (mucanje se ispravlja čak i u odrasloj dobi). Vrlo je važno da je nitko ne ispravlja kad govori.

  5. #5
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Lirijana prvotno napisa Vidi poruku
    Dobila je brata, ali mislim da nije to. Bila je na operaciji krajnika. Možda to.
    I samo dobivanje brata osjetljivom djetetu može biti dovoljno, a kamoli još i operacija. Još je jako mala i možda prođe uz mnogo pažnje i ljubavi, samo da joj se nitko ne ruga, ne vi naravno, ali ostala djeca.

    Govorim ti iz vlastitog iskustva sa sinom, prošlo je, ali je bilo dugotrajno i ne lako.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ahh, može biti da se baš poklopilo nekoliko stvari...

    Ja ne bih dizala paniku, ali ni zanemarila stvar. Uz puno ljubavi, dijete je ipak potrebno usmjeravati prema pravilnom govoru, baš ovako kako je opisano (polako i nenametljivo ponoviti riječ/rečenicu kako treba)

    Za svaki slučaj, još da pitaš struku (logopeda), možda na specijaliziranom forumu? Recimo ovdje, ako ti se nije mrsko registrirati: http://www.sbkt.hr/djecji/phpBB3/index.php

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    ovo što ti spominješ logopedi zovu brzopletost, ne mucanje. u dobi tvoje djevojčice je normalno i jako često samo od sebe prestaje.
    mucanje se ne smije ispravljati (utječe na samopouzdanje djeteta) no brzopletost se smije ispravljat jer dijete to ne doživljava kao neki nedostatak.
    okidač za mucanje/brzopletost može biti bilo što-čak i lijepi događaj-pozitivno uzbuđenje- tako da su kod tvoje malene dolazak brata i bolnica vrlo vjerojatno
    uzrok tome.
    po meni, ne bi bilo loše da se posavjetujete s logopedom. uputit će vas kako se točno odnositi prema malenoj.
    sretno i punostrpljena vam želim!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    da ne bi bilo "nismo znali"-ja pretpostavljam, ali ne mogu biti 100% sigurna da je ovo brzopletost (iako imam dvojicu takvih, a možda i troje doma).
    zato je najbolje posavjetovat se s logopedom.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ahh, može biti da se baš poklopilo nekoliko stvari...

    Ja ne bih dizala paniku, ali ni zanemarila stvar. Uz puno ljubavi, dijete je ipak potrebno usmjeravati prema pravilnom govoru, baš ovako kako je opisano (polako i nenametljivo ponoviti riječ/rečenicu kako treba
    S ovim bih se složila da je riječ o problemima artikulacije, ali budući da su uzroci mucanja najčešće psihološkog karaktera, ispravljanje u prolaznoj fazi može rezultirati trajnim problemom.
    Ja bih savjetovala da se problem (ako to uopće možemo nazvati problemom) zasad ignorira, pa ako potraje onda se javiti logopedu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    36

    Početno

    Upravo zato ja za sada ne reagiram. Ne ispravljam ništa. Možda prođe samo od sebe. Iako sam uplašena jer vidim da se pogoršava. Ne u smislu da prerasta u pravo mucanje nego ponavlja slogove kod sve više riječi. Ali kad pjeva nema traga mucanju. Nazvat ću sutra logopeda (ako nisu na godišnjem) i pitati trebamo li doći na pregled. Za sada mi samo pričamo polako blizu nje. Joj, tako je lako pogriješiti u koraku negdje!
    Hvala vam svima na savjetima!

  11. #11
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    I moja je prošla fazu tog zamuckivanja, sad ima 2,5. Počelo je polako pa se intenziviralo do mjere da je njoj počelo smetati što ne može izgovoriti pa se ljutila. Srećom, tako je bilo svega nekoliko dana. Nastavilo se mucanje još koji tjedan, mi smo ga ignorirali, strpljivo je slušali. Sad je prošlo. Sretno!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    36

    Početno

    Hvala Peterlin na linku. Pitali smo tamo. Možda jednostavno prođe samo od sebe.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    ako ne zamuckuje dok pjeva, onda je brzopletost. nju se smije isprvljat i to na način da ti počneš tiše pričat-potiče i nju da tiše
    priča, a time i sporije. možeš ju zaustavit i napomenut da sporije priča. mi sve to prolazimo sa uskoro petogodišnjakom ( a možda i s curkom).
    nadam se da je kod vas prolazno. kod nas nije-kod nas je nasljedni faktor u pitanju.

  14. #14
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno

    Kao prvo , nadam se da je sa tvojom curicom Lirijana sve u redu , a kao drugo- centar za govor i centar za pjevanje u mozgu nisu isti- tako su meni objašnjavali na terapiji. Osobno sam bila jedna od najboljih pjevačica u gimnazijskom zboru- a jedva sam rečenicu mogla izustiti pod pritiskom . Opširnije sam o ovome pisala u temi - ODJEDNOM ZAPINJANJE GOVORA.

  15. #15
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    a možda bi htjela sklepat rečenicu,pa sama sebe ispravlja kad vidi da neće dobro ispast,onda jednu riječ više put ponavlja,tak bar moj klinac radi
    Posljednje uređivanje od vindira : 05.04.2012. at 21:28

  16. #16
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Lirijana prvotno napisa Vidi poruku
    Da li da idemo logopedu?
    Moje je dijete također počelo mucati s cca 3 godine, prije su bila ponavljanja riječi, ali onda je počelo baš zapinjanje na jednom slovu i čak ponekad grčenje od muke da kaže određenu riječ. To je prošlo za tjedan-dva, ali se kasnije opet intenziviralo, i tako nekoliko puta isponova.
    Otišli smo kod logopeda s 4,5 godine, nakon razgovora s djetetom nam je rečeno da, premda je prisutno mucanje i još poneke govorne smetnje, za sad nije potrebno da ide na vježbe, budući da je najbitnije da ona nema straha od govora (logofobije), komunikativna je i vesela i jezično vrlo napredna (što također može biti uzrok mucanju). Moramo još na neke pretrage trećeg krajnika, jer da je moguće da joj to smeta pri disanju a tako i pri govoru. Osim toga, uzrok može biti i genetika, u našem slučaju mm je mucao kao dijete.
    U svakom slučaju, preporuka je da ne forsiramo, da je pustimo da govori mirno i da ne obraćamo pažnju (premda, ona je vrlo svjesna još od početka tog mucanja!), da pratimo stanje i da se javimo ako dođe do većih pogoršanja. Ali da se u pravilu mucanje može liječiti tek u odraslijoj dobi, te da je najnaprednija trenutno metoda dr. Novosela. Vježbe bi u ovoj dobi mogle samo potencirati problem.

    Ja sam i zbog tog odlaska logopedu bila zabrinuta, jer me je bilo strah da će dijete osjetiti da je postalo "slučaj" ali logopedica je bila jako ugodna, umirila nas je, a i nama je pao kamen sa srca kad smo vidjeli kako ona otvoreno i sigurno komunicira sa nepoznatom osobom - konačno je našla nekog tko nema pametnijeg posla nego da je sluša pa se bogme dobro raspričala . Ali premda se pred njom razgovaralo "u rukavicama" i činilo se da ne obraća pažnju na to što govorimo iz kasnijih pitanja bilo mi je jasno da je svega svjesna.


    I da, jako je teško to slušati - prvi čas smo bili u šoku, mislili jesmo li krivi, što smo sve učinili što je moglo utjecati. Onda sam upalila internet, pročitala par tekstova i vidjela da se u stručnim člancima na prvom mjestu spominje genetska sklonost, a na forumima i na kavicama grozni roditelji i stres i na kraju sam čvrsto odlučila da se zbilja neću živcirati, da je to sigurno najgora moguća reakcija. Rekla sam sama sebi da ima toliko djece koja su zlostavljana a ne mucaju, i opet djece koja žive u mirnim obiteljima pa mucaju. I da definitivno ima puno većih problema od mucanja. Toliko od mene za sad

    dodatno: http://forum.roda.hr/search.php?searchid=2288113

  17. #17
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj naniluc prvotno napisa Vidi poruku
    Kao prvo , nadam se da je sa tvojom curicom Lirijana sve u redu , a kao drugo- centar za govor i centar za pjevanje u mozgu nisu isti- tako su meni objašnjavali na terapiji. Osobno sam bila jedna od najboljih pjevačica u gimnazijskom zboru- a jedva sam rečenicu mogla izustiti pod pritiskom . Opširnije sam o ovome pisala u temi - ODJEDNOM ZAPINJANJE GOVORA.
    ovo je točno, poznato je da ljudi koji mucaju u pravilu prestaju mucati dok pjevaju.

  18. #18
    nina32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    359

    Početno

    Danas dječak puni 2 godine i 5 mjeseci. Unatrag desetak dana počeo je jako zamuckivati. Ponavlja riječi na početku rečenice, a potom zapinje i na pojednom slovu. Ima prilično velik vokabular, pravilno koristi prošlo i buduće vrijeme, a i korektno slaže rečenice u rodu, broju i padežu. Pretpostavljam da je kod njega u pitanju fiziološko mucanje i nadam se da će brzo proći. No što ako ne. Kada je najoptimalnije potražiti stručnu pomoć? Nakon mjesec, dva? Da pričekam treći rođendan? E da, i on je slavuj, pjeva po cijele dane, bez zamuckivanje, naravno

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    mislim da je dobro potraziti strucnu pomoc cim osjetis zabrinutost. rano je jos za bilo kakve vjezbe i slicno, no strucna te osoba moze umiriti, usmjeriti pozornost na neke eventualne pogreske u komunikaciji, pokazati kako razgovarati, sto izbjegavati itd. moj je mladji sin zamucao otprilike u toj dobi i posjet logopedu mi je puno pomogao. problem bi mozda nestao i sam od sebe, no ja sam se puno bolje osjecala nakon strucne procjene i uputa.

  20. #20
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Mucanje, odnosno brzopletost koju spominjete počelo je prije tjedan dana. Baš intenzivno da sam u šoku, jer iskreno nisam znala da se može javiti u djece koja imaju širok vokabular i lijepo pričaju i nisu imali nikakve smetnje do sada (3,3 god.). Nema stresa, dapače, a ni promjena. Mislim da je uzbuđenje, ima uvijek toliko toga za ispričati. Nadam se samo da će proći kroz koji tjedan.
    Ponavlja većinom prijedloge, veznike, prvi slog riječi.

  21. #21
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Mucanje, odnosno brzopletost koju spominjete počelo je prije tjedan dana. Baš intenzivno da sam u šoku, jer iskreno nisam znala da se može javiti u djece koja imaju širok vokabular i lijepo pričaju i nisu imali nikakve smetnje do sada (3,3 god.). Nema stresa, dapače, a ni promjena. Mislim da je uzbuđenje, ima uvijek toliko toga za ispričati. Nadam se samo da će proći kroz koji tjedan.
    Ponavlja većinom prijedloge, veznike, prvi slog riječi.
    normalno je...kod klinaca naizmjence dolazi do skoka u razvoju mozga i tijela...
    do mucanja dolazi zbog nekoordinacije istog (dakle sad je mozgić proradio, a tijelo ne može pratiti), trajati će oko 1,5 tjedan

    moj ima 5, dva puta smo već prošli navedeno

  22. #22
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Super! Baš ti hvala. Lakše mi je. Ionako je kasno progovorio, mada u složenim rečenicama pa sam strepila nad njegovim govorom.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Mucanje, odnosno brzopletost koju spominjete počelo je prije tjedan dana. Baš intenzivno da sam u šoku, jer iskreno nisam znala da se može javiti u djece koja imaju širok vokabular i lijepo pričaju i nisu imali nikakve smetnje do sada (3,3 god.). Nema stresa, dapače, a ni promjena. Mislim da je uzbuđenje, ima uvijek toliko toga za ispričati. Nadam se samo da će proći kroz koji tjedan.
    Ponavlja većinom prijedloge, veznike, prvi slog riječi.
    Boxica je lijepo objasnila - zna se dogoditi u ovoj dobi da im je brža pamet od jezika... To je prolazno. Ja se ne bih ni sjećala da je to moj mlađi imao, ali svekrva ga je snimila u toj dobi, pa postoji dokumentacija. Prošlo je brzo.

  24. #24
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Javljam da je mucanje nestalo. Možda to bude jedan slog u dva-tri dana, ali sve je ok. Štošta naučim. Hvala!

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Mojnajmanji je mucao u par navrata zadnje u ovo ljeto s 5 godina

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    opet muca

    kAK se naručuje u klaićevoj?

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    opet muca

    kAK se naručuje u klaićevoj?
    Ne znam za mucanje, ali naručivala sam sina na neurologiju. Poslala sam uputnicu e-mailom i dobila u roku pol sata odgovor s terminom.

    Evo, tu imaš kontakte: http://www.kdb.hr/index.php/18-front...ntry-framework

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    dobila info za klaićevu svakog se treba ponaosob nazvati, tak da čekamo idućih tjedan dana kad se određena prof vraća

    usput u suvagu dobila termin krajem 10 mjeseca

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    dobila info za klaićevu svakog se treba ponaosob nazvati, tak da čekamo idućih tjedan dana kad se određena prof vraća

    usput u suvagu dobila termin krajem 10 mjeseca
    Za Suvag ti je pravilo nazvati ih svaka 2 tjedna ili otići na šalter osobno, redovito se stvar ubrza ako im netko otkaže. Ja se baš spremam zvati za logopeda (termin 15.07. a meni bi trebao termin u svibnju ili bar do kraja školske godine). Ponekad te nazovu i sami - kad je u prvom polugodištu moj stariji trebao psihološko testiranje, zvali su nas u roku keks, možda smo čekali dva dana.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.04.2016. at 12:28

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    budem i tu taktiku probala

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    budem i tu taktiku probala
    Sretno! Bila sam prošli tjedan s mlađim sinom kod psihologa - baš kod logopeda je takva gužva i krkljanac da to već dugo nisam vidjela... Užas. Imam dojam da bi bilo posla i da ih je duplo više.

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    razmišljam malo i o Svetom Duhu, nije nam daleko a imamo gore i otorinca, okulista ima li ko iskustva s njihovim logopedima?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 29.04.2016. at 21:37

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    otkazala sam Suvag
    jer moj vjerovatno ima povremeno mucanje, tj. skrenula mi logopedica sa Svetog Duha pažnju da možda ima mucanje u doba kad cvate ono kaj mu smeta sad to je u istinu bilo prošle i početkom ove godine tako, veli čudna pojava je , ali takvih klinaca ima, ima li možda još netko s time problema?

    za sad pratimo, ali uglavnom od početka 6. mjeseca je ok

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    10

    Početno

    Tražila sam dugo novije postove u vezi mucanja, ali nisam ništa našla pa da podignem temu. Naime imamo muke po mucanja. Djevojčica ce za koji mjesec navrsiti 3 godine i vec mjesec i pol muca. Imamo period tobom dana kada je to jako jako, prvi slog ponovi i do 10 puta, zamuckuje na svakoj riječi, pa do djela dana kada je to manje izraženo!! Uz sve to ništa nam neide na ruku, muca otac (i više članova obitelji), dijete je dvojezično, kasno propričalo( cirka 1mj prije pojave mucanja). Voljela bi da se javi netko sa novijim iskustvima pristupa terapije tj ograde djeteta!!

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    10

    Početno

    Ispričavam se na pravopisnim greškama!! Voljela bi da se javi netko sa novijim iskustvom i pristupom terapije tj. obrade djeteta!! Kako radit sa tako malim djetetom kod kuće, koje vježbe! Tek u 5 mjeseca imamo zakazanu edukaciju roditelja kod logopeda!! Pa ako netko ima neki savjet jel do 5 mjeseca treba izdržat!

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Dobrodošla!

    Bilo je starih tema o mucanju. Evo linka na jednu od njih, ali davno je to bilo, pa možda linkovi nisu više valjani:
    http://forum.roda.hr/threads/64992-Mucanje

    Inače, za rješavanje mucanja svojevremeno je odlična bila bolnica u Varaždinu, logoped Darko Novosel, ali pojma nemam kako je sada.
    U Zagrebu imamo dobra iskustva sa Suvagom, ali zbog drugih problema iz domene logopedske terapije. Možda se javi netko s iskustvom baš u vezi mucanja. Htjela sam samo reći da je mucanje nerijetka pojava baš tijekom razvoja govora, dok djetetu mozak juri ispred jezika. Ja bih se svakako posavjetovala s logopedom. Ne mora biti ništa trajno, ali možeš dobiti barem dobre upute kako postupiti. Ako bude trebalo ići na terapiju, u ovoj dobi to je sve rješivo kroz igru, da dijete ne osjeti pritisak. Sretno!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    10

    Početno

    Peterlin hvala na odgovoru! Ovo su sve dosta stare teme pa neke preporuku nisu ni valjane!! Mi smo kontaktirali Varaždin i imamo online edukaciju u 5 mjesecu!! Inače ne živimo u Hrvatskoj.
    Upoznati smo sa pristupom prema djetetu u slučaju mucanja, i nebi bili ni toliko zabrinuti da "pola"familije nemuca i u odrasloj dobi. Na prvu meni kao laiku i osobi koja 15 godina živi sa suprugom koji muca, to njezino izgleda kao pravo mucanje. Svjesni smo da za neku konkretnu terapiju je još mala, ali možda netko ima neko iskustvo da uz pomoć određenih vježba kroz igru, da se stanje popravilo! Mi puno pjevamo, recitiramo,glumimo, igramo se sa plastelinom, koristimo puno rukice...

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ako ste već predbilježeni za Varaždin, vjerujem da će sve ići kako treba. Odlično radite s djetetom (razvoj motorike i govora).

    Budući da ne živite u Hrvatskoj, možda bi bilo mudro potražiti logopeda tamo gdje živite. Moram reći i to da kod dvojezične djece razvoj govora ne ide istom brzinom ni jednako glatko kao kod djece koja uče govoriti na samo jednom jeziku, ali to djeca savladaju i prerastu, jer su trajno izloženi i jeziku okoline i jeziku roditelja.

    Što se mucanja tiče - baci pogled i na ovo: https://www.logokor.hr/karakteristik...a-mucanje.html
    Spominje se i knjiga prof. Ines Galić Jušić: Što učiniti s mucanjem https://www.superknjizara.hr/hr/sto-...es-galic-jusic, ali ne znam gdje bi se to moglo naći. Piše da je rasprodano.

    Ovdje također možeš naći neke savjete i literaturu: http://os-ikozarcanin-hrvatskadubica...35/mucanje.pdf

  39. #39

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    10

    Početno

    Dijete ide i ovdje kod logopeda(Njemačka), ali nažalost nismo uopće zadovoljni sa pristupom! Oni ovdje više idu na to kako naučiti dijete prihvatit mucanje i olakšat mu mucanje, a ne probat (za)lječiti. Naša logopedica kaže da to nema veze sa disanjem dok se u Varaždinu dobar dio oporavka temelji na disanju!?! Neznam...ponekad mi se čini da živimo u drugom svijetu, al općenito jedino sa čime nisam zadovoljna životom u Njemačkoj je zdrastvo!! Njima ništa nije problem i sve je normalno.. Peterlin puno hvala na savjeti i linkovima...

  40. #40
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Sin moje susjede mucao je kao dijete, a sad se to kod njega pojavljuje izrazito rijetko i samo u situacijama žurbe i stresa. Ozbiljan i odgovoran mlad čovjek, siguran u sebe. Ne muca, nego mu je rečenica ponekad sasvim malo isprekidana. Ako se sjetim, pitat ću gdje je išao logopedu, ali mislim da je išao baš u Suvag.

    Evo njihove brošure: https://repozitorij.suvag.hr/islando...eam/FILE0/view

  41. #41
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Mamimamija prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete ide i ovdje kod logopeda(Njemačka), ali nažalost nismo uopće zadovoljni sa pristupom! Oni ovdje više idu na to kako naučiti dijete prihvatit mucanje i olakšat mu mucanje, a ne probat (za)lječiti. Naša logopedica kaže da to nema veze sa disanjem dok se u Varaždinu dobar dio oporavka temelji na disanju!?! Neznam...ponekad mi se čini da živimo u drugom svijetu, al općenito jedino sa čime nisam zadovoljna životom u Njemačkoj je zdrastvo!! Njima ništa nije problem i sve je normalno.. Peterlin puno hvala na savjeti i linkovima...
    Naravno da se temelji na disanju.

    Od moje seke sin (isto Njemačka) je katastrofalno govorio, valjda 20ak glasova nije ispravno izgovarao sa 6 god, njihovi logopedi se uopće nisu uznemiravali oko toga. Ono pa šta sad. Nitko ga nije razumio osim roditelja, a dijete treba u školu, pa su ga odgodili.Sada ima 8 god, bolje priča nego prije, ali i dalje nerazgovjetno, često ga ne razumijem. Neke glasove ne izgovara ispravno, očito mu nije dobar položaj jezik ili tako nešto.

    Što se tiče mucanja, od puno ljudi sam čula sve najbolje za Vž, svi daju preporuke za njih.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.03.2021. at 15:39

  42. #42
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Mislim da se kod njih ode na boravak u trajanju 1 (ili 2??) tjedna i radi u kontinuitetu s djetetom. Tamo je i Gibo riješio mucanje.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    10

    Početno

    Zbog korone u Varaždinu nema osobno ništa do 9 mj(ako i tada) nego je sve online!! Inace ima vise tečajeva u trajanju 5 do 14 dana!! Joj nadam se da cemo uspjet rješiti do škole sve jel po ovima ovdje ( u Njemačkoj) do 6 godina je sve normalno...

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku


    Naravno da se temelji na disanju.

    Od moje seke sin (isto Njemačka) je katastrofalno govorio, valjda 20ak glasova nije ispravno izgovarao sa 6 god, njihovi logopedi se uopće nisu uznemiravali oko toga. Ono pa šta sad. Nitko ga nije razumio osim roditelja, a dijete treba u školu, pa su ga odgodili.Sada ima 8 god, bolje priča nego prije, ali i dalje nerazgovjetno, često ga ne razumijem. Neke glasove ne izgovara ispravno, očito mu nije dobar položaj jezik ili tako nešto.

    Što se tiče mucanja, od puno ljudi sam čula sve najbolje za Vž, svi daju preporuke za njih.
    Sorry na offt, ali reci sestri da dijete odvede običnom otorincu, ne logopedu. Otorinac neka pogleda frenulum, onu pregradu ispod jezika. Ako je to skraćeno, može vježbati do sudnjeg dana, ništa od toga. Pitaj sestru može li dječak isplaziti jezik onako baš jako, prema nosu. Ako ne ide, sigurno je kratak frenulum. Napravit će mu cvak i u roku mjesec dva stvar bi se mogla riješiti. Sretno!

  45. #45
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma da je tako jednostavan problem Peterlin vec bi shvatili svi oko njega. Logopedi to prvo gledaju, a on je na logop.terapiji vec godinama.

    Koliko znam moze pošteno isplazit jezik

    Po mom skromnom misljenju krenulo se prekasno i nedostatno intenzivno (1 ili 2xtj).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.03.2021. at 21:31

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da je tako jednostavan problem Peterlin vec bi shvatili svi oko njega. Logopedi to prvo gledaju, a on je na logop.terapiji vec godinama.

    Koliko znam moze pošteno isplazit jezik

    Po mom skromnom misljenju krenulo se prekasno i nedostatno intenzivno (1 ili 2xtj).
    Govorim to jer sam baš nedavno imala sličan primjer - kolega ima sina iste dobi (5+) i svašta su pokušavali, vodili dijete pedijatru i logopedu i ništa, sve dok ja (laik, ali mater s iskustvom) nisam pitala jesu li bili na ORL provjeriti frenulum. Riješilo se. Isplati se provjeriti. Logopedi nisu liječnici. Nemoj se zavaravati da oni to prvo gledaju. Neki da, ali ne svi.

    S druge strane, šteta bi bilo ne poduzeti sve što se može da dijete progovori kako treba, jer čemu raditi invalida od normalnog zdravog djeteta? Blažena Hrvatska, ne znam što bih savjetovala za ovu situaciju kad moraš tražiti pomoć u sredini koja ne razumije važnost toga.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    10

    Početno

    Bilo bi baš zanimljivo da se jave stariji članovi, koji su još uvijek aktivni i koji su pisali na temu mucanje! Njihova djeca su sad već velika pa bi bilo zanimljivo čuti njihova iskustva!! U životu postoje veće prepreke i problemi od mucanja, al naravno da bi svi svojoj djeci željeli da su bez ikakvih briga i prepreka!! Mozak razumije puno toga, al ponekad je srce jače!!

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Ne preporučam ovo, samo dijelim iskustvo. Moj brat je mucao od početka osnovne do 5-6 razreda. Prošlo. Danas bi rekla da je uzrok bio prebrz intelektualni razvoj. Emocije nisu pratile.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    10

    Početno

    Oprosti što ne preporučaš? Možda sam malo plava hehe pa nisam razumjela?

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Ne preporučam čekanje da samo prode

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •