Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 93 od 93

Tema: zaručnićki tečaj

  1. #51
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    naš zaručnički tečaj je bio toliko dobar da smo se čak odlučili vjenčati u toj crkvi (franjevačka crkva Sv. Križa u Sigetu). kasnije smo tamo i djecu krstili
    tečaj je vodio župnik fra Josip Koren, jedna od onih osoba koje vraćaju vjeru u svećenike

    jedino mi se nije sviđao bračni par kojeg su pozvali, bili su previše tradicionalni za moj ukus

  2. #52
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj M&A prvotno napisa Vidi poruku
    Za krstenje i krizmu treba kuma sa svim sakramentima.
    Na vjencanju nije kuma nego svjedok i moze biti bilo koje vjere ili totalni ateista
    I na krštenju može biti svjedok (bez svih sakramenata, razveden i sl.).
    Mogu se krstiti djeca iz vanbračnih veza, i djeca iz miješanih brakova (gdje je jedan roditelj druge vjere).
    Svim slučajevima sam osobno svjedočila.

    Znam da na vjenčanju kuma može biti ateist, a upravo zato me i zasmetao pokušaj nagovaranja da promijenim kumu samo zato jer nije krštena.


    Koksy


    Citiraj spajalica prvotno napisa
    pcelicabretele su ti špaline
    E, to je prava hrvatska riječ za tirake

  3. #53

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    202

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    I na krštenju može biti svjedok (bez svih sakramenata, razveden i sl.).
    Ovo zaista nisam znala, prvi put cujem. Kum na krstenju bi trebao biti osoba koja ce se uz roditelje brinuti za duhovni odgoj djeteta i bila sam uvjerena da ta osoba mora imati sakramente.

  4. #54
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Kina, nisam ni ja znala.
    Dok nisam vidjela
    I baš je pop naglasio da je to svjedok, a ne kum.

  5. #55
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    .
    ono sto mi je bilo takodjer zanimljivo je kolanje koverte. prvi dan su nas prozivali da nam daju kovertu s nekim papirima, drugi dan smo je mi vracali s lovom kojom smo platili tecaj, treci dan su oni vratili nama kovertu s nekim papirom, koji smo mi opet popunili i vratili cetvrti dan, a peti dan samo u toj koverti dobili potvrdu o zavrsenom tecaju. pa ti sad izostani jedan dan


    inače, ja sam bila kuma na crkvenom vjenčanju, i mislim da su pitali - a jel bar krštena daj šta daš

  6. #56
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Na krštenju ne bi smjela biti osoba koja nema sve sakramente...traži se čak i potvrda istoga! Barem su nama tako kad smo bili kršteni kumovi, a i od kumova moga djeteta franjevci su tražili isto. Uvijek se začudim koliko "pravila" vrijedi po tom pitanju...
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 02.05.2011. at 09:23

  7. #57
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    Kina, nisam ni ja znala.
    Dok nisam vidjela
    I baš je pop naglasio da je to svjedok, a ne kum.
    ok, svjedok, ali za krštenje je potreban i kum?! tko se krsti može imati oboje, ili samo kuma, ali ne može imati samo svjedoka!?

  8. #58
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    našla sam nešto http://www.zupasvmateja.hr/index.php...ivot&Itemid=59
    Zakonik kanonskoga prava Katoličke crkve donosi sljedeće odredbe za kumstvo:
    Kan. 874 –
    p.1. Da bi se komu dopustilo preuzeti službu kuma/e, potrebno je:
    1. da ga odredi sam krštenik ili njegovi roditelji ili onaj tko ih zamjenjuje ili,
    ako tih nema, župnik ili krstitelj i da je prikladan te da ima nakanu obavljati tu službu;
    2. da je navršio šesnaestu godinu života, osim ako dijecezanski biskup odredi drugu dob ili ako župnik ili krstitelj smatraju da zbog opravdana razloga treba dopustiti iznimku;
    3. da je katolik, potvrđen i već pričešćen i da provodi život u skladu s vjerom i preuzetom službom;
    4. da nije udaren nikakvom zakonito izrečenom ili proglašenom kanonskom kaznom;
    5. da nije otac ili majka krštenika
    p. 2. Krštenoj osobi koja pripada nekatoličkoj crkvenoj zajednici dopušta se da
    bude samo svjedok krštenja, i to jedino zajedno s katoličkim kumom.

  9. #59
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    ok, svjedok, ali za krštenje je potreban i kum?! tko se krsti može imati oboje, ili samo kuma, ali ne može imati samo svjedoka!?
    E vidiš, moguće.
    Mi inače na krštenju imamo i kuma i kumu, pa je moguće da je barem jedno od njih dvoje po propisu (a onda drugi može biti svjedok).
    Npr., ja sam bila kuma na jednom krštenju gdje mi je "partner" bio samo svjedok

  10. #60
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    E vidiš, moguće.
    Mi inače na krštenju imamo i kuma i kumu, pa je moguće da je barem jedno od njih dvoje po propisu (a onda drugi može biti svjedok).
    Npr., ja sam bila kuma na jednom krštenju gdje mi je "partner" bio samo svjedok
    pa, da, točno to i kažem
    naravno da može biti svjedok (ili 2-3, koliko želiš) ali ne možeš izbjeći kuma ili kumu. Netko mora biti kum na krštenju. svjedok je moguć ali nije obavezan. ali kum je neophodan, bez kuma nema krštenja

  11. #61
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Ja sam bila na 2 zaručnička tečaja..jedan na kojem je inzistirao župnik Crkve u kojoj smo se vjenčali i to je naravno on držao-o čovjeku imam svakavo samo ne lijepo mišljenje (to je druga tema)ali mogu reći da nam je bilo OK, čak zanimljivo (29.04. sam prodslavila 5 godina braka pa se slabo sjećam detalja jer je bilo davno).

    Drugi tečaj je bio onaj službeni, jako zanimljiv, pogotovo bračni par, i jedan svečenik, a onaj ginekolog mi je iskreno bio malo bespotreban...još i to da je slajdove vagine pušta za oltarom brrr...imali smo par upitnika, mislim da ih još imam za razmišljanje - to mi je bilo super, jer sam si ista takva pitanja ja postavljala prije nego sam rekla ;da...a ovako je i MM morao razmisliti o tome,ha,ha jer je njemu ono brak normalna stvar (kao pa je već bio u njemu)

    -prisila na brak-imate pravo ako se dokaže na "crkveni razvod braka, razrješenje od postelje)
    -laganje o bolestima, neplodnosti itd. isto
    -razvod pod drugim uvjetima za KC ne postoji ni u slučaju nasilja- ali moram naglasiti da nam apsolutno nitko nije govorio da moramo trpiti nasilnika, batine itd.
    -govrili su ljudi o svome braku, o kompromislima, o tome da nije sve crno bijelo, o tome da si supružnici moraju pomagati a ne da sve mora žena, o tome kako to konkretno izgleda u njihovome braku, o tome kako neke stvari oko roditeljstva, pomaganja u kući vidi muškaraca a kako žena i kako se tu mora napraviti kompromis a ne sve svaliti na jednoga a drugi da radi što hoće itd.
    -uglavnom za mene jako lijepi zaručnički tečaj, niti malo konzervativan a opet u duhu katoličke vjere -jer to i je katolički zaručnički tečaj

  12. #62
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam bila na 2 zaručnička tečaja..
    Misliš - vi, ti i tvoj muž.
    Pretpostavljam da nisi bila sama na svim tim tečajevima.

    Oprosti, ali eto, ja sam u 8 godina braka naučila govoriti mi.

    Evo, to bi ja rekla parovima da me kojim slučajem pozovu za predavača na tečaju (), od sada ste jedan mi, a ne dva ja.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    E vidiš, a mene to mi baš smeta. Ja sam ja, ostala sam ja. Sa svojim željama, vjerovanjima, stavovima, odgojem, obrazovanjem, prijateljima...i obogatila sam život s još jednom osobom koja je isto ja, a zajedno smo mi. Ali ne mi u svakoj rečenici. Ja volim jedno, on voli drugo, naše dijete voli treće...i ne idemo svugdje skupa da smo uvijek mi i mi i mi u svakoj rečenici.

    Iznervira me to mi, pogotovo kod novopečenih parova.

    A što se krštenja tiče, kum/a mora imati sve sakramente i ne smije biti razvedena.

  14. #64
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    a jeste smješne, niti je uvijek ja niti smo uvijek mi.
    Evo mi smo odabrali vjenčat se u crkvi, ići na zaručnički tečaj, mi smo odlučili roditi djecu, mi ih odgajamo...mi odlučujemo gdje ćemo živjeti, mi odlučujemo i gdje će tko i što radit, nikako ja ili on sam na svoju ruku...
    Moram priznat da u većini slučajeva smo ipak mi, pogotovo otako imamo djecu.
    I moram priznat uopće ne primjetim da sam se izgubila u tome mi, dapače moj ja je nekako i čvršći...
    Evo i ja sam odlučila da ćemo imat još jednu bebu i sad samo čekam da i on to odluči pa da to postane naša odluka

  15. #65
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    mi, vi... he he!
    mi, MM i ja, jelte smo bili na zaručničkom tečaju dok još nismo niti odredili datum vjenčanja (to je svećenika jako začudilo). Mislim čak godinu dana prije, nisam sigurna, no tada smo već živjeli zajedno.
    I meni su bila smiješna predavanja o kontracepciji, a tamo već hrpa bebolinaca u pupama. No, opet, dobro je i u braku znati nešto više o kontracepciji, načinima, koja kako djeluje..., planiranju obitelji.
    Moram priznati da se ne sjećam previše detalja oko tečaja, nisam ničime bila zgroznuta niti me se nešto posebno dojmilo.
    Znam samo to da me zapravo jako smeta to što se taj tečaj MORA obaviti jer hrpetina parova tamo niti su praktični vjernici niti ih je to šta doticalo... došli su, platili, dobili svoje žigove (i oni koji nisu prisustvovali) i ajmo, vjenčaj se. Meni je to bezveze.
    Kao što mi je bezveze sva ta pompa oko vjenčanja u crkvi, a puno njih malte ne ni ne zna gdje im je crkva niti u nju redovito idu.
    MM je ateist, no pristao je na crkveno vjenčanje zbog mene.

  16. #66
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    .
    I meni su bila smiješna predavanja o kontracepciji, a tamo već hrpa bebolinaca u pupama. No, opet, dobro je i u braku znati nešto više o kontracepciji, načinima, koja kako djeluje..., planiranju obitelji.
    Naravno da je dobro. Ali na zaručničkom tečaju se o tome ne nauči ništa niti korisno niti točno.

  17. #67
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da je dobro. Ali na zaručničkom tečaju se o tome ne nauči ništa niti korisno niti točno.
    uglavnom je tako
    a ako se i nešto nauči, onda je puno prekasno za to.
    mislim, zaručnički tečaj bi bilo savršeno vrijeme za učenje o kontracepciji da svi ulaze u brak kao djevice i djevci, ali nekako se bojim da nema puno takvih u današnje vrijeme (što dokazuju i trbusi, jel)

    kako se može dogoditi da u današnje vrijeme netko može zapravo nešto naučiti o vrsti i načinu djelovanja kontracepcije na zaručničkom tečaju?! zar se te stvari ne bi trebale naučiti puno, puno ranije?!

  18. #68
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    uglavnom je tako
    a ako se i nešto nauči, onda je puno prekasno za to.
    mislim, zaručnički tečaj bi bilo savršeno vrijeme za učenje o kontracepciji da svi ulaze u brak kao djevice i djevci, ali nekako se bojim da nema puno takvih u današnje vrijeme (što dokazuju i trbusi, jel)

    kako se može dogoditi da u današnje vrijeme netko može zapravo nešto naučiti o vrsti i načinu djelovanja kontracepcije na zaručničkom tečaju?! zar se te stvari ne bi trebale naučiti puno, puno ranije?!
    ma naravno da bi, ali kad pogledaš kako mnogi pojma nemaju o kontracepciji, dobro je da barem nešto čuju pa makar na zaručničkom tečaju
    ili znaju sve o kontracepciji, a ne znaju o prirodnoj kontracepciji
    naravno, i ja mislim da zaručnički tečaj nije ni vrijeme ni mjesto za to, više bi trebalo govoriti o poštovanju, ljubavi, ravnopravnosti u braku...

  19. #69
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Pa osim ako ne mišliš rađati svake godine i u braku čovjeku treba nekakvo planiranje roditeljstva u nekom obliku koji se ipak razlikuje od mladenačkih zgoda i nezgoda u kojima je čovjek siguran da još nije vrijeme. Za to doba crkva nudi apstitnenciju kao jedinu opciju, a za brak prirodno planiranje. Sad ako smo i proživjeli mladenačke ljubavi drugačije čak i ako smo došli s bušicom, to što smo došli na crkveni zaručnički tečaj znači da nas barem zanima što crkva nudi od te točke dalje, dakle tijekom bračnog života. Prirodno planiranje obitelji kakvo Crkva nudi je duboko povezano s poštovanjem, ravnopravnošću, ljubavlju i osobnim razvojem tako da je spolnost u braku kako to KC vidi svakako jedna te ista tema, a ne neki odvojeni segment. Štono je danas moderno reći Kc na to gleda - holistički
    Posljednje uređivanje od pikula : 15.05.2011. at 10:19

  20. #70
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    naš zaručnički tečaj je bio toliko dobar da smo se čak odlučili vjenčati u toj crkvi (franjevačka crkva Sv. Križa u Sigetu). kasnije smo tamo i djecu krstili
    tečaj je vodio župnik fra Josip Koren, jedna od onih osoba koje vraćaju vjeru u svećenike

    jedino mi se nije sviđao bračni par kojeg su pozvali, bili su previše tradicionalni za moj ukus
    I mi

  21. #71
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Pa osim ako ne mišliš rađati svake godine i u braku čovjeku treba nekakvo planiranje roditeljstva u nekom obliku koji se ipak razlikuje od mladenačkih zgoda i nezgoda u kojima je čovjek siguran da još nije vrijeme. Za to doba crkva nudi apstitnenciju kao jedinu opciju, a za brak prirodno planiranje. Sad ako smo i proživjeli mladenačke ljubavi drugačije čak i ako smo došli s bušicom, to što smo došli na crkveni zaručnički tečaj znači da nas barem zanima što crkva nudi od te točke dalje, dakle tijekom bračnog života. Prirodno planiranje obitelji kakvo Crkva nudi je duboko povezano s poštovanjem, ravnopravnošću, ljubavlju i osobnim razvojem tako da je spolnost u braku kako to KC vidi svakako jedna te ista tema, a ne neki odvojeni segment. Štono je danas moderno reći Kc na to gleda - holistički
    ne znam kad osjećam više poštovanja prema sebi, kad natežem sluz po WCu i mjerim temperaturu prije nego se iz kreveta dignem il jednostavno odem u dućan kupiti kondome? Ko se tu poštuje?
    Ne pričam o sebi, jel, nego inače...Crkva koristi kao ideju ono što joj trenutno odgovara, nekad je to bilo http://www.youtube.com/watch?v=r-L3JMk7C1A
    sad je Crkvi jasno da beskonačno oplođivanje neće ići s normalnim društvenim uvjetima-danas-pa smišljaju nešto blizu tome. Bez obzira šta je u konačnici nesigurno i glupavo. Jer nije ni every sperm is sacred, a bogme nije ni adekvatna kontracepcija ako želiš planirati obitelj.
    Crkveni zaručnički tečaj je nešto što mi je uvrijedilo inteligenciju. Prvo je o braku pričao netko tko nema pojma o braku-i osim toga ima predivno mišljenje o ženama, a onda se pojavio bračni par koji je imao teoriju da im je "svako dijete donijelo novo bogatstvo"-prvo stan, drugo kuću...i da se roditi djecu uvijek isplati, jer se nakon djece "sve sredi", svako dijete "nosi svoje bogatstvo". Evo, ja ih imam dvoje, radim, pa stan nikako da padne s neba. Možda to ide nakon broja 3-4-5.

  22. #72
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Poštujem tvoje mišljenje i ne bih te razuvjeravala Samo bih dodala -Ja nisam najspretnija s tim toplomjerima i našla sam si personu - svi aparatići i trakice koji se koriste za olakšavanje začeća mogu se koristiti i za precizno izbjegavanje jajašca. No svak ima svoje... Ne bih se štela mešati.
    Posljednje uređivanje od pikula : 15.05.2011. at 10:45

  23. #73
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    naravno da poštujem da nekom to odgovara, meni nikako ne, nema šanse da bi tako mogla imati sigurnost u planiranje obitelji, naprotiv, tome nimalo ne vjerujem.
    i da bi se u nekom širem pogledu mogla složiti da pilula ili slični hormoni djeluju na tijelo na način koji možda nije preporučljiv/prihvatljiv dijelu populacije (mada je po meni to kao da se smatra da drugi hormonalni lijekovi nisu prihvatljvi)
    KC promovira planirano rađanje, a način na koji ćeš ti to planirati (ne ti, bilo tko) nebi nikako trebao biti predmet zaručničkog tečaja. Budimo realni, cilj je da rađaš kad želiš, ne kad se dogodi, kako je to Bogu bliže spriječiti začeće rastezanjem sluzi nego nečim drugim-ne mogu i neću nikad moći skužiti .Njemu eventualno može biti "bliže" uopće ne spriječavati začeće (every..) i kao druga opcija-korisiti što hoćeš osim abortivnih sredstava.

  24. #74
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Crkveni zaručnički tečaj je nešto što mi je uvrijedilo inteligenciju.
    X
    Bar u ovom kontraceptivnom dijelu. I tumačenju MPO

  25. #75
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    KC ne promovira planirano rađanje. Enciklika Humanae Vitae virnite, ako vas zanima bit stvari, a ne samo rekla kazala.
    Jedno od osnovnih definicija braka (crkvenog) je da bude temelj obitelji s djecom, ali nije jedina i ako nije moguće imati djecu ima brak i dalje vrlo važnu ulogu u posvećivanju osobnog života drugoj osobi, osim toga svetost svakog života i osobe kao osnova kat.vjere određuje veliku odgovornot za donošenje svakog novog člana obitelji na svijet i Enciklika Humanae Vitae jasno govori o važnosti i promišljenosti te odluke, u duhu, umu i srcu za oba bračna druga. Naravno da se na zarčuničkim tečajevima govori dosta površnije i dosta generalizrano, kao i na bilo kojem tečaj uza širu publiku uostalom, a i nije to HACCAP pa kvaliteta oscilira značajno.
    Ali kome je važno i bitno može naći kvalitetan zaručnički tečaj i duhovnu pripremu zabrak. Koga ne zanima nego je samo došao reda radi pa si krati vrijeme ćaskanjem i traženjem dlake u jajetu sigruno će naći upravo takav tečaj koji će mu to omogućiti.

  26. #76
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    A i to sa sluzi... Ne moraš rastezat sluz, halo? Kaj da su rekli da moraš pisati samo običnom olovkom na tom tečaju ti bi mislila da to piše u Bibliji?
    Zakaj je gadljivo određivat ovulaciju test trakom da ne bi dobio bebu, a normalno zato da bi dobio bebu? U čemu je razlika?
    Poanta planranja obitelji prema KC je da dobro promiliš i da uz odricanje rasteš duhovno i u zajedništvu ili ako se ne moraš odricati da rastete u broju i veselju.
    A kojom ćeš ti metodom upoznait bolje svoje tijelo i njegove promjene kroz ciklus, pa to stvarno nije propisano. Netko osjeća ovulaciju, netko pms, nekome ne pomaže ništa osim mjerenja temp ili test raka, povećala... meni je persona jedina pouzdana i njezinih 96% je meni dovoljno. Da imam neku životno ugrožavajući situaciju ako ostanem trudna apstinirala bih jer bi mi u tom slučaju i 1 promil bio previše.
    Testove ovulacije ne spominju na tečajevima jer ipak nešto sitno košta, a toplomjer svatko ima, ali ako ćemo uspoređivati cijene, čak i najskuplja metoda tipa persona stvarno nije neka velika investicija ako želiš biti miran.

  27. #77
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ali o kakvom je odricanju rijec, ako trakom trazis ovulaciju? Odricanje od bebe, valjda? Jer seksa se, ocito, nitko ne odrice. A seksu je cilj radjanje djece. Barem po tom nekom strogom tumacenju.

    Vec rekoh da je nas zarucnicki tecaj bio daleko od ovih prica, nije bilo nikakvih predavaca i nitko mi nije uvrijedio inteligenciju. Naprotiv. Cak me svecenik podsjetio da mozda i ima nesto u katolickoj crkvi sto nije militantno, zastarjelo i opcenito spartanski nastrojeno.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    skićem se
    Postovi
    210

    Početno

    Mi smo jedni od rijetkih koji su izbjegli zaručnički tečaj.Naime kako smo iz priča znali kakve tamo nebuloze i priče pričaju ja sam rekla svećeniku da mi nikako ne možemo biti na tečaju jer MM radi na terenu i dolazi kući rijetko a i ja sam tek počela raditi .Čak nam je i ispovijed bila u dvije države.Svećenik nam izašao u susret i vikend prije svadbe nas pozvao na kavu u našem mistu da popričamao.Tako da smo sve obavili u kafiću ,lipo nas čovjek savjetovao ,poželio nam sreću itd...

  29. #79
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Tako je bilo i kod nas, kam. Osim dijela o kaficu.

  30. #80
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    I mi smo također izbjegli tečaj (s tim da ja ni nemam papire, niti sam krštena ni bilo što drugo) jer je mm u ono vrijeme bio na duljem službenom putu izvan Hrvatske. A dosta smo se natražili gdje i kako se uopće možemo vjenčati u crkvi bez toga.

    Franjevci su nas spasili. Uredno smo umjesto tečaja odradili tri razgovora sa svećenikom koji nas je kasnije vjenčao (kao osobe različite vjere, uz dozvolu biskupa). Djeca su krštena u istoj crkvi. Da stvar bude bolja, mm je isto bio kršten u toj crkvi jer su mu u roditelji tada stanovali u toj župi (Marija Lurdska). Mene nitko nije tjerao ni na tečaj ni po sakramente... Gdje je volje, nađe se i načina.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.05.2011. at 19:05

  31. #81
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ali o kakvom je odricanju rijec, ako trakom trazis ovulaciju? .
    vid nje, radi se o odricanju u plodne dane. al kolko se često moraš seksati kad ta 2-3- dana mjesečno bez seksa potpada u odricanje, to te ja pitam

    ja npr kad pročitam ovo pikulino odricanje (a na više tema ga je spominjala) jel moram reć da sam malo zavidna

    al ok, barem rastemo duhovno i u zajedništvu, preko svake mjere rastemo duhovno i u zajedništvu

  32. #82
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Čekaj, zar se to ne radi svaku večer? Pa, nećeš valjda čitati u krevetu ( TV neću ni spomenuti). Bit će da sam krivo informirana jer nismo bili na zaručničkom tečaju.

  33. #83
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Nama nisu priznali cinjenicu da je MM na terenu, morao je uzeti godisnji i jos smo svaki dan putovali iz Samobora u Petrovu.

  34. #84
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    pikula, opet ponavljam, a s tobom mi se neda svađati (ni sa kim, doduše)-a parole me ne zanimaju-samo činjenice.
    Nije mi gledanje sluzi gadljivo, nije meni ni mooncup gadljiv-a on je puno "živopisniji" od sluzi, nego ne vidim što je "dostojanstvenije" u rastezanju sluzi nego u kupnji kondoma. Ništa.
    Razlika je jedino u tome što je Crkva odlučila tako postaviti granice-a ja tome temelja ne vidim. I rastezanje sluzi i kondom i "vadi ga" metoda-ima isti cilj-ne imati dijete. Ne rasti u zajedništvu. Posvetiti se više sebi-i rođenoj djeci i mužu.
    Ne znam koliko čovjek u tome raste i postaje bolji - jer se baš ta dva dana ne seksa?
    Neseksanje 2 dana mjesečno u braku nije odricanje, nego život. I to vrlo dobar, ako ćemo gledat mene. Mene minimalno (malo sam rekla) toliko nema doma jer sam na putu. A tamo se ne seksam. Tamo sam da imamo za živjeti-za djecu i brak i zajedništvo-jelte?
    Meni te parole-ta 2 dana se ne predajemo pa rastemo u odricanju-smješne. U biti-možda sam samo ljubomorna jer je nekom 2 dana odricanje.
    Ljudi žive zajedno bez seksa, zbog tisuće razloga-od bolesti, do čuvanja trudnoće...to je ljubav i brak.
    A ovo je predstavljeno kao legitimna metoda kontroliranja plodnosti-i ništa drugo- čak i postotke ti navodiš-96%-šta ima veze koliko je posto, ako je poanta u odricanju i širenju ljubavi?
    Samo što takva metoda čuvanja od trudnoće paše samo malom broju ljudi-ostali nemaju takav organizam, uopće ga ne mogu upratiti-niti imaju ŽIVOTNE uvjete da kad im se poklopi 576 stvari koje im je život nasadio na glavu, još moraju misliti na to koji je dan u mjesecu i oće li se odreći ili će se širiti u ljubavi.
    Poanta sve kontracepcije je ista-ne imanje djece.

  35. #85
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    I rastezanje sluzi i kondom i "vadi ga" metoda-ima isti cilj-ne imati dijete. Ne rasti u zajedništvu. Posvetiti se više sebi-i rođenoj djeci i mužu.
    Ne znam koliko čovjek u tome raste i postaje bolji - jer se baš ta dva dana ne seksa?
    Neseksanje 2 dana mjesečno u braku nije odricanje, nego život. I to vrlo dobar, ako ćemo gledat mene. Mene minimalno (malo sam rekla) toliko nema doma jer sam na putu. A tamo se ne seksam. Tamo sam da imamo za živjeti-za djecu i brak i zajedništvo-jelte?
    Meni te parole-ta 2 dana se ne predajemo pa rastemo u odricanju-smješne. U biti-možda sam samo ljubomorna jer je nekom 2 dana odricanje.
    Ljudi žive zajedno bez seksa, zbog tisuće razloga-od bolesti, do čuvanja trudnoće...to je ljubav i brak.
    Poanta sve kontracepcije je ista-ne imanje djece.
    Slažem se, kontracepcija je - kontracepcija, onemogućavanje začeća, kojom god se metodom služili.
    I potpuno se slažem s ovim dijelom o bolesti, čuvanju trudnoće... iskusili smo i jedno i drugo.

  36. #86
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Nama nisu priznali cinjenicu da je MM na terenu, morao je uzeti godisnji i jos smo svaki dan putovali iz Samobora u Petrovu.
    Mi smo vjencani u Petrovoj i doputovali smo samo jednom, iz Amerike.

    cvijeto, pa odricati se moras stalno, osim ako ne zelis djecu, ono, konstantno. Jerbo nije seks zbog uzitka, itakoto.

  37. #87
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku

    cvijeto, pa odricati se moras stalno, osim ako ne zelis djecu, ono, konstantno. Jerbo nije seks zbog uzitka, itakoto.
    ja bi takav način poštovala, ako se seksaš samo radi djece-poštujem-to je pravo odricanje za Svevišnjeg.
    ako neseksanje 2 dana mjesečno u vrijeme ovulacije-nazivaš odricanjem u duhu (ilibogtepitajkako), a ne kontracepcijom-onda mi se samo smije.
    To je samo forma i naziv-sadržaj je kontracepcija.

  38. #88
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ja sad upadam s neba pa u rebra al stvarno
    ne mogu se ne upitat - to postoji?
    da se neko seksa samo u cilju pravljenja djece?

    vi poznate nekog takvog?
    po meni je to grijeh...

  39. #89
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ja sad upadam s neba pa u rebra al stvarno
    ne mogu se ne upitat - to postoji?
    da se neko seksa samo u cilju pravljenja djece?

    vi poznate nekog takvog?
    po meni je to grijeh...

  40. #90
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    ja bi takav način poštovala, ako se seksaš samo radi djece-poštujem-to je pravo odricanje za Svevišnjeg.
    ako neseksanje 2 dana mjesečno u vrijeme ovulacije-nazivaš odricanjem u duhu (ilibogtepitajkako), a ne kontracepcijom-onda mi se samo smije.
    To je samo forma i naziv-sadržaj je kontracepcija.
    To i ja kazem. Pa mi je onda sve skupa nejasno (bas kao i tebi, uostalom). Ok, nije nejasno, vec licemjerno i bez imalo logike.

  41. #91
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ovako nešto sam zadnji put čula kad je don Baković gostovao na tv 90tih, bilo mi je smješno i grozno kao i danas i vjerujem da je to stvarno srednji vijek.
    Bračni čin je vrhunac bračne ljubavi i zato je vrhunski užitak, dragi Bog je to lijepo uskladio, grijeh je samo kad je sebično i nije okrenuto suprugu/zi i kad narušava integritet i dostojanstvo druge osobe. Kontracepcija sprečava začeće iako je ono moguće tijekom odnosa , a metode planiranja koriste samo izbjegavenje preioda kad je začeće moguće. U stvarnom životu to može biti samo 2 dana, ali kao što ste opisale može se desiti i da su ta dva dana, jedina dva dana kad ste u mogućnosti pa disciplina mora bit na nivou. Ne radi se uostalom o tome da netko ima odnose samo zato da im djecu nego da jednostavno priznaš sam sebi da je prirodna posljedica tog čina kad tad novi čovjek i da to poštuješ - iskreno meni je metodu izbjegavanja plodnih dana najbolje opisati koa childspacing, odnosno da si dalje otvoren životu jer ta metoda nema nikakve kontraindikacije ili nuspojave na ipak začeto dijete (zarazliku od hormoalne, spriale itd. ), ali da pokušavaš imati veće razmake između djece kako ne bi baš svakih godinu dana imao bebu, ako misliš da to nije dobro ili ne možeš zbog zdravlja itd

  42. #92
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ali stvarno mi nije jasno zašto na temi zaručnički tečaj toliko objašnjavanja osnovnih pojmova - svatko ima svoje mišljenje, napisali smo kako nam je bilo, nekom super, nekom loše, kaj sad... Ako nekog ne zanima i nikad se nije raspitao što stoji u osnovi toga što se poušava prenijeti na zaručničkom tečaju sigurno mu neće trić truć na forumu razjasniti stvari, ako se čvrsto držiš svojih dojmova i zaključaka, a ne želiš bolje upoznati materiju, tko sam ja da ti smetam... Toliko od mene

  43. #93
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    Nisam nikad bila na zaručničkom tečaju jer nisam katolkinja.
    Meni je seks za vrijeme ovulacije ujedno seks u kojem najviše uživam (šta nije to i medicinski dokazano da je žena upravo u to vrijeme-barem fizički-najspremnija za isto?), tako da bi teško podnijela odricanje od njega baš u to vrijeme . Nekako mi ta teorija da bi se žena trebala odricati seksa u vrijeme ovulacije ide na ruku nekakvog uskraćivanja žena za zadovoljstvo koje joj može pružiti seks u tom periodu kad je ajmo reći najpodatnija .

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •