Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 93

Tema: zaručnićki tečaj

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    303

    Početno zaručnićki tečaj

    prvo,odgojena sam u katoličkoj obitelji,vjerujem u boga,ne idem u crkvu, udala sam se za osobu koja je razvedena i zbog toga morala tražiti alternativni gradza krštenje,pišem ovoda ne ispadne da pljujem vjeru
    dakle,brat mi idena zaručnićki tečaj gdje osoba medicinske struke kaže kako djevojčice dobiju ranije menstruaciju jer na njihove hormone djeluje to što im još u vrtiću objasne da nisu došli iz kupusa i zbog medija
    a rastava nikako,zbog djece,po cijenu batina
    koje je medicinsko objašnjenje za takve tvrdnje, ako su točne, ako nisu,odakle im pravo, pa, ja sam bez riječi

  2. #2
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Medicinsko objašnjenje provala sa zaručničkog tečaja? Mora da se šališ!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    303

    Početno

    al ajde,pročala im je osoba medicinske struke, ljudima svakakvih profila pa kuda mi idemo, ja sam užasnuta, voljela bi čuti nekog tko to argumentirano opravdava

  4. #4
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj rokobj prvotno napisa Vidi poruku
    ...dakle,brat mi idena zaručnićki tečaj gdje osoba medicinske struke kaže kako djevojčice dobiju ranije menstruaciju jer na njihove hormone djeluje to što im još u vrtiću objasne da nisu došli iz kupusa i zbog medija
    a rastava nikako,zbog djece,po cijenu batina
    koje je medicinsko objašnjenje za takve tvrdnje, ako su točne, ako nisu,odakle im pravo, pa, ja sam bez riječi
    činjenica je da curice danas ranije ulaze u pubertet (i ranije dobivaju mengu i ranije im rastu cice), ali to je zbog hormona u hrani (pogotovo u piletini koju svi danas jedemo više nego drugo meso), to će ti potvrditi bilo koji doktor!
    ali ovo objašnjenje mi je i to od osobe medicinske struke...


    a što se tiče rastave...neznam kaj bi rekla...

    btw, kad sam ja išla na zaručnički tečaj (osim ostalih nebuloza koja sam tamo čula) jednu večer nam je predavao bračni par (negdje oko 40-ak godina)...
    uglavnom on je nju nekoliko puta prevario i to jednom kad je ona bila ili trudna ili nakon poroda (ne sjećam se više) i onda su se oni pomirili i sada sretni žive zajedno...njemu je sve to Bog oprostio jer se on onda pokajao...
    sve je to pričao muž dok je žena samo stajala sastrane...

  5. #5
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Kod nas je na tim zaručničkim tečajevima 90% budućih mladenki u drugom stanju.
    Tako da mi je genijalan dio u kojem se priča o planiranju obitelji, potomstvu i tako to. Mislim, očito je da je većina parova tu lekciju uspješno svladala

    Svakako, ja ništa od toga nisam uzimala previše ozbiljno, ipak je to sve zajedno bilo malkice previše licemjerja za moj ukus.

  6. #6
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ni ja nas tecaj nisam uzimala ozbiljno, svaki dan je bio drugi predavac i svaki je imao svoju teoriju braka, nastajanja djece, ukljucivanja vjere u odgoj djece i slicno. Priznajem da sam ja bila jedna od onih u zadnjim redovima koji su se vecinu vremena smijuljili jer smo se stvarno nebuloza naslusali...Svecenik nas je cak uvjeravao da Bog ima antene tj, satelite preko kojih nas vidi i cuje...pa ko bi to onda shvatio ozbiljno??

  7. #7
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Meni je frendica koja se udavala za dugogodišnjeg dečka u šoku pričala kako su im rekli na tečaju da ženina neplodnost ili bolest reproduktivnih organa je osnova za crkveno razvrgavanje braka... a oni se lječili od neplodnosti...

  8. #8
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim da će ovo bit novi topic muškarci na ženskim forumima... Rokobj.. nemoj se ljutiti, ali ovo od Cubane bih potpisala, mislim da je tu problem u upravljanju očekivanjima (tvojima). Odakle pravo ljudima za sto stvari, to je jedna šira tema... Sigurno ne dobivaju curice mengu prije jer su izložene medijima, a u svim strukama ima ljudi koji tumače svijet na sebi svojstvene načine, nailazila sam i na mišljenja da su ciste na jajnicima posljedica neusklađenosti same sa sobom i slično, imaš mišljenje da je IVF "silovanje jajne stanice" itd. Generalno, mislim da ti većina medicinara ne bi podrpla tu tezu o medijima i ranijem ulasku djevojčica u plodnost, a ovo s brakom ti nije medicinsko pitanje.

  9. #9
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je frendica koja se udavala za dugogodišnjeg dečka u šoku pričala kako su im rekli na tečaju da ženina neplodnost ili bolest reproduktivnih organa je osnova za crkveno razvrgavanje braka... a oni se lječili od neplodnosti...
    To su i nama rekli ali u kontekstu da ako zena zna da je neplodna i ne kaze to prije braka svom zarucniku te on to sazna tek kasnije, ima pravo na temelju toga razvrgnuti brak. Jasno i obrnuto, ako on presuti njoj.

  10. #10
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mi smo to odradili privatno, u jednom danu, u sest pari ociju. Nije se pricalo ni o kakvim nebulozama, samo smo prosli ono sto treba znati, a da je vezano uz sam obred i poneko pocelo katolicke crkve. Sve u svemu, vrlo ugodno druzenje.

    Inace sam cula svasta o raznim predavanjima i slicnom.

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    To su i nama rekli ali u kontekstu da ako zena zna da je neplodna i ne kaze to prije braka svom zarucniku te on to sazna tek kasnije, ima pravo na temelju toga razvrgnuti brak. Jasno i obrnuto, ako on presuti njoj.
    Ovo je objasnjeno i nama. Neplodnost i mentalne bolesti/smetnje, ali samo ako su zatajene prilikom ulaska u brak.

    Zapravo mi je to i logicno, neovisno o crkvi.

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo mi je to i logicno, neovisno o crkvi.
    x. Ja sam, isto neovisno o crkvi, mužu navodila i obiteljsku anamnezu, za svaki slučaj i bez zafrkancije, mirnija sam da zna.

  13. #13
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ali i ako je djevojka trudna, a dečko se nećka ali se da nagovoriti na brak bilo od strane djevojke ili roditelja ima osnovu za poništenje . Jer je pod prisliom ušao o brak.

  14. #14
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Jedino ako su ga pod ozbiljnim prijetnjama prisilili. Što mi je jako teško za povjerovati.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    303

    Početno

    sve rečeno stoji, ali osobe s ovog foruma su manjina ovog društva, nažalost, kažemi brat da je većina ljudi podržavala što je liječnica rekla, a ima ih svih društvenih slojeva i ti će tako odgajati svoju djecu, može čovjek doma lupati što želi, ali ovako,ne znam, ona prvo sramoti tu svoju struku
    razvod im nije opcija, ni kad ima nasija, zbog djece
    voljela bi da bilo ko od njih dodje k nama na sudi pogleda samo fotografije što bogobojazni muškarac može napraviti ženi
    bilo kakvo dijeljenje savijeta povlači odgovornost, pogotovo ovako javno

  16. #16
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Nemoj me krivo shvatiti, ako zasto tvoj brat i njegova buduca vec sad razmisljaju o rastavi a jos se ni ozenili nisu? Bez obzira sto kaze doktorica, svecenik, bracni par...odluke o braku i njegovom mogucem prekidu donose supruznici i nitko vise. Tako da meni i nije pretjerano jasno u cemu je tocno problem...

  17. #17
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino ako su ga pod ozbiljnim prijetnjama prisilili. Što mi je jako teško za povjerovati.
    Ne, nije to stvarni slučaj, to je primjer sa zaručničkog tečaja dan od strane bivšeg predsjednika Ureda za obitelj HBK.

  18. #18
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    naš zaručnički tečaj se sastojao od toga da smo jednom otišli do popa i on nam je u pola sata napričao svega i svačega i to je to. Ja trudna 7 mjeseci bila. Nama je on rekao ako u 5 godina braka ne dođe do djece, taj brak se može crkveno razvrgnuti i kao takav, neplodan, smatra se potpuno bezvrijednim jer smisao braka je obitelj, što podrazumijeva djecu. Mi smo se šokirali a on nam je to ponovio i razjasnio. Nije bilo govora o tajenju dijagnoza isl nego baš ovako kako sam napisala

  19. #19
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Nama je on rekao ako u 5 godina braka ne dođe do djece, taj brak se može crkveno razvrgnuti i kao takav, neplodan, smatra se potpuno bezvrijednim jer smisao braka je obitelj, što podrazumijeva djecu.
    Baš lijepo. A ako djece ima, onda i pokoji šamarčić nije tako strašan


    Koksy, mislim da ne razmišlja ovaj par s tečaja o rastavi (pa zaljubljeni su ljudi ako se idu vjenčati ), nego im se jednostavno ne sviđa taj dio o toleriranju nasilja u braku, i to zbog djece.
    Kao ni svima nama uostalom, jer nema veze sa zdravim razumom.

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj rokobj prvotno napisa Vidi poruku
    sve rečeno stoji, ali osobe s ovog foruma su manjina ovog društva, nažalost, kažemi brat da je većina ljudi podržavala što je liječnica rekla, a ima ih svih društvenih slojeva i ti će tako odgajati svoju djecu, može čovjek doma lupati što želi, ali ovako,ne znam, ona prvo sramoti tu svoju struku
    razvod im nije opcija, ni kad ima nasija, zbog djece
    voljela bi da bilo ko od njih dodje k nama na sudi pogleda samo fotografije što bogobojazni muškarac može napraviti ženi
    bilo kakvo dijeljenje savijeta povlači odgovornost, pogotovo ovako javno
    A šta da se tu radi... Ono, i meni je to koma, ali svakom svoje i svoj set uvjerenja. Koja odgovornost, nema ti tu odgovornosti. Gle samo borbe ova dva svjetonazorna programa za spolni odgoj, tu se nikad svjetovi pomiriti neće (tvrdnje da je homoseksualnost bolest, masturbacija zlostavljanje samog sebe itd. i suprotne tvrdnje). Svako misli svoje, a na svakoj strani vjerojatno i set pripadajućih medicinara suprostavljenih uvjerenja tj. neki su uvjereni da je to bolest, nekad i je bilo klasificirano bolest, tj. sve je to jedan povijesni kontinuum, sad klatno mahne ovamo, pa većina misli ovo, sad onamo, pa većina misli ono... di je znanstvena istina koji put je laiku teško prokužit.

    Mislim, ako može uvjerenje da je za ozdravljenje bitno ne znam... mišljenje pozitivno, da su bolesti izraz nesuglasja sa samim sobom, onda vjerojatno prolazi i ovo.

    Koja odgovornost, ljudi svašta tvrde, s diplomom ili bez nje, teško se danas kroz sve to probijati, nije baš da je objavljeno u znanstvenom časpisu, a i da je, ko bi to, osim uskog kruga shvatio, rečeno je tako... na crkvenom zaručničkom tečaju.

    Danas imaš ravnateljice škola što po školi stavljaju one amulete protiv zračenja itd. Jednu kakofoniju svega i svačega pa nekako... manje se čudim tome.

    A propos crkvenih dogmi (zabrana razvoda) one su tu konstanta, koliko ja znam (a ne znam puno), mislim, nije baš da su ono...uvjetovane. Ni ono o zabrani predbračnog seksa nije palo, iako je, koliko shvaćam od većine, teško provodivo, a ljudi su (većina) pronašli nekakve načine da to čuju, a žive drugačije.

    U stvari, ne kužim zašto se čudiš.

  21. #21
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Mm i ja smo valjda jedni od rijetkih kojima je zaručnički ostao u dobrom sjećanju.

    Svećenik nas je oduševio i da već nismo imali dogovorenog svojeg poznanika da nas vjenča, odmah bismo upali ovom (onako, skuliran čovjek, totalno stoji s obje noge na zemlji i to u 21. stoljeću, a izbija neki mir iz njega - baš kakvi bi svećenici trebali biti).

    Bračni par nije bio, došao je samo suprug (nismo saznali gdje je supruga nestala), i nakon prvih 10 minuta neke dosade tijekom kojih ništa nije rekao, počeo je prepričavat neke nebulozne dogodovštine iz mladosti tako da je cijela dvorana (preko 100 ljudi) umirala od smijeha - naravno, najmanje se doticao bračnog života, no i o tome je pričao samo anegdote vezane uz kompromise.

    Doktorica je jedina ugnjavila s dosadnim predavanjem biologije i anatomije, ali ništa nebulozno nije izjavila.

    Valjda ovisi gdje na koga tko naleti.

  22. #22
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Joj, nama je bilo jako romantično. Birali smo svećenika po osobnim preporukama i čekali smo da baš taj bude na redu. Imali smo meditacije na temu ljubavi s projekcijama likovnih djela, čitali smo poeziju, još se sjećam kako je svećenik kul čitao neku punokrvnu ljubavnu pjesmu , u pozadini slajd s kipom par u zagrljaju , neki su se kikotali par sekundi i onda je nastala tako lijepa tišina...
    predavanja liječnice su mi bila neobična i daleka tada, ali s vremenom mi polako sjedaju stvari i jasno mi je koliko su to kompleksne teme koje oni moraju sabiti u nešto kratko i informativno.
    Bračnog para se ne sjećam, odnosno znam da su bili, ali ništa mi nije ostalo
    A valjda kao i kod svega, čovjek mora napraviti informirani izbor. Pa ne idemo svi ni liječniku tamo gdje spadamo automatizmom

  23. #23
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Ja se od svog zaručničkog tečaja sjećam samo da sam morala izaći na zrak jer mi je pozlilo kad je liječnica, ginekologinja pokazivala slajdove porođaja u svoj ljepoti i veličini .
    Većina je gledala ili u pod ili su lice imali prekriveno rukama..
    Ni danas ne razumijem zašto smo to trebali gledati.Kao da nam je htjela zgaditi taj čin...
    Eto,ostala mi je u trajnom sjećanju i ona i slajdovi...zato se ne sjećam ni svećenika ni para ni ničega....jedino da sam bila među rijeeeetkima koja si nije gladila okrugli trbuščić..

  24. #24
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Mislim da bi se podeblja knjiga mogla napisat pod ranim nazivom "gluposti koje smo čuli na zaručničkom tečaju",
    što je šteta jel stvarno ima matrijala za pripovijedati, a ne baviti se kojekakvim nebulozama koje ih se na kraju krajeva i ne tiču.
    na žalost velika većina nas ne može birati nego ide na tečaj u župu u koju pripada.
    Posljednje uređivanje od Kosjenka : 30.04.2011. at 10:49

  25. #25
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    postoji li mogućnost da se na zaručničkom tečaju nešto pita predavače. onako kao na običnim predavanjima, digneš ruku i pitaš: molim vas možete li mi malo bolje objasniti taj i taj dio? nije mi jasno, preporučite mi literaturu iz koje crpite podatke? da li je rađeno neko istraživanje, kada i gdje?
    ili je zaručnički tečaj nešto drugo, a ne tečaj. (ili sam ja inženjer i u svakodnevnom životu pa mislim da predavnaje mora imati zaključke koji se mogu dokazati i izmjeriti).
    hoću reći , ne sjećam se predavanja na kojem sam bila a da nisam nešto pitala predavače, pa barem na pauzi .

  26. #26
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja sam htjela, ali me MM sprječio da uđem u polemiku.

  27. #27
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam htjela, ali me MM sprječio da uđem u polemiku.
    X

    I ja sam gladila trbušćić i bila na nj jako ponosna

  28. #28
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    meni je drago da se nisam udala

  29. #29
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    postoji li mogućnost da se na zaručničkom tečaju nešto pita predavače. onako kao na običnim predavanjima, digneš ruku i pitaš: molim vas možete li mi malo bolje objasniti taj i taj dio? nije mi jasno, preporučite mi literaturu iz koje crpite podatke? da li je rađeno neko istraživanje, kada i gdje?
    ili je zaručnički tečaj nešto drugo, a ne tečaj. (ili sam ja inženjer i u svakodnevnom životu pa mislim da predavnaje mora imati zaključke koji se mogu dokazati i izmjeriti).
    hoću reći , ne sjećam se predavanja na kojem sam bila a da nisam nešto pitala predavače, pa barem na pauzi .
    Mi smo bili na super tečaju. Pitanja su bila dobrodošla. Odmah su se ogradili (svećenik i ostali predavači) od pitanja predbračnog sexa i trudnoća uz primjedbu da se o tome polemizira na vjeronauku, a ne par tjedana pred vjenčanje.

    Nisu previše trkeljali o ljubavi i romantici i to mi je odgovaralo. Ja sam praktičar, da se ne volimo ne bismo niti bili tamo. Govorili su o prihvaćanju i uzajamnom upoznavanju u dubljem smislu što je jako važno za normalan brak.

    Svi redom su govorili o velikoj važnosti da bračni par od prvog dana shvati da su njih dvoje obitelj za sebe i da moraju, radi sebe i buduće djece, dati isto do znanja svojim roditeljima.

    Bilo nas je previše za neku dobru diskusiju, a bilo je i bisera koji su se smijuljili i protestirali što uopće moraju biti tamo. Jedan je izašao kad je psihologica objašnjavala važnosti odvajanja mlade obitelji od roditelja (valjda još nije bio spreman na taj korak ).

    Sve u svemu, jako sam zadovoljna. A posebno me oduševilo kad je svećenik prokomentirao nešto o tradiciji u našim krajevima i kako je vrijeme da se to odbaci jer nema nikakve veze sa naukom KC (isto vezano za roditeljsku skrb i ljubav spram svojih punoljetnih potomaka)

  30. #30
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    [QUOTE=isvetica;1879185]X

    I ja sam gladila trbušćić i bila na nj jako ponosna /QUOTE]

    Ajde, bit ću indiskretna,ako smijem...jel tebe svećenik pitao išta vezano za trbuščić?
    Meni je ispovijed pred vjenčanje bila prava noćna mora...nas 50 valjda, što mladenaca, što kumova smo čekali u redu u crkvi,a nekoliko svećenika je ispovijedalo na "punktovima", znači klečiš pred svećenikom,a dva metra iza leđa red ljudi koji čekaju....Intima nikakva.
    I svećenik me izgrdio na sav glas,zašto nisam priznala sve grijehe!?
    Tj, priznala sam,ali tek nakon što me on pitao...Ma...i sad kad se toga sjetim, pozlije mi...

    Pa baš me zanima jel ima još vas koje ste vidno razdjevičene ušle u brak ,a da vam je svećenik ispirao mozak ili radio scene (kao meni i to pred hrpom ljudi u crkvi).....

    ili sam ja ubrala jack pot?

  31. #31
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    edit:

    mog muža,tada zaručnika, na toj istoj ispovijedi,taj isti svećenik nije pitao ništa vezano za "ne sagriješi bludno".

  32. #32
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Ja sam na vrijeme uključila i taj grijeh u ispovijed
    Šta ste se vi ispovijedali na zarućničkom tećaju? Mi smo kod svećenika koji nas je vjenčavao.

  33. #33
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Ispovijed je bila jednu večer odmah iza tečaja.

  34. #34
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ja nisam vjernica, ali sam bila na tecaju koji je trajao 5 dana. bila sam u petrovoj crkvi u zbg i bilo nas je 125 parova. na tom tecaju sam cak naletila i na daljnju rodjakinu koja se takodjer udavala.
    cca 70% cura je tamo bilo trudno, cca 75% cura je sjedilo u crkvi u bretelama (ja sirota nisam ni sad sigurna da li se to smije, pa sam bila u kosuljama).

    i ja sam se za svoj pojam svega tamo naslusala i govorila svom buducem muzu: aha mos mislit (pogotovo na dio di se muzevima mora dati kad se vrate s posla da legnu i odmore, a zene za to vrijeme moraju utisati i sebe i podmladak). za to sam mu rekla da mora naci zenu koja je vjernica i koja ce to postivati. ja ne.

    bracni par koji je bio je blistao od srece u svojim 50tim godinama. i oni su imali dosta problema tipa nevjera i sl. ali su sve prevladali kad su otkrili koliko im vjera u tome pomaze. ne znam meni se cinilo sve to kao neka ispovjed.

    lijecnika sam, nakon druge recenice, prestala dozivljavati kao osobu koja ce me prosvijetliti u zivotu, mada mi jebio interesantan dio kontrole zaceca s opisima zenske sluzi u toku menstrualnog ciklusa. moram priznati da ga se cesto sjetim na WC skoljci

    sto se tice literature mi smo dobili par knjizica, potom dobili smo sto bi bilo dobro jos procitati, a mogli smo i kupiti potencijalno dobro stivo. jaga kupila nisam.

    pitanja nismo postavljali, a onog cega se jos sjecam je sok na razrjedjivanje u kanisterima.

    sve u svemu, meni taj tecaj je bio recimo vrata u vjeru, jer sam se udavala u crkvi radi MM-a da primi i taj sveti sakrament jer mu to znaci u zivotu. ali nakon tog tecaja ta vrata su se samo jos vise zatvorila, a ne otovorila. jer sta sam sve tamo cula jednostavno nije blisko ni meni a ni vremenu u kojem zivim.

  35. #35
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam htjela, ali me MM sprječio da uđem u polemiku.

    X

    Iako jednu sitnu polemičicu nismo izbjegli kad mi je pop prigovorio što mi kuma nije krštena, i pitao imam li koju krštenu prijateljicu da nju uzmem za kumu
    A bilo je još i komentara na nacionalnoj osnovi i tako to...
    Ali nisam mogla svih braniti, zauzela sam se samo za nekrštene ateiste


    Spajalice, koje uspomene, sluz i sok na razrijeđivanje
    I ne, u crkvu se ne smije ići golih ramena (a bretele su tirake, jel'da).

    Rosa, užas. Prvi put čujem za tako nešto. Inače se stvarno taj trbuščić uredno ignorira, baš nikad nisam čula da ga je pop kome spomenuo. Ali, ajde, bar ti zaručnik nije bio sagriješio

  36. #36
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Meni je sa tog zaručničkog tečaja u sjećanju ostala samo jedna stvar- kad vam muž nakon izlaska sa prijateljima (a mora nekad izaći, jel) dođe kući, kad god to bilo, nemojte ga dočekati na nož, nemojte ga ispitivati gdje je bio, nemojte ga tlačiti, budite sretne da se vratio, budite sretne da je živ i zdrav- i sve to izgovorila je žena.
    Omg
    Amen.
    Posljednje uređivanje od Gabi25 : 30.04.2011. at 22:55

  37. #37
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Budite sretne da se vratio...

  38. #38

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    508

    Početno

    Mi smo bili na zaručničkom susretu u Taboru koji je trajao od petka do nedjelje navečer. Bilo je prekrasno. Vodila su ga dva bračna para i svećenik. I mm i ja smo dobili po jednu bilježnicu u koju smo pisali svoja razmišljanja. Na kraju vikenda bila je cijela ispunjena. Još uvijek je čuvam...

    Susret je bio prožet molitvom, euharistijom, kao duhovna obnova. Nakon kratkog predavanja dobili smo pitanja za razmišljanje i povukli se svatko u osamu kako bismo odgovorili na pitanja. Nakon toga smo se našli i čitali odgovore svog zaručnika/zaručnice te razgovarali o njima.

    "Obradili" smo 15ak tema. Pitanja su obuhvatila stvarno sva područja života. Iako smo mi već dugo hodali i puno razgovarali, ovaj susret nas još više zbližio i kao da smo se ponovno upoznali.

    Ono što mi je nekako posebno bilo je što smo dobili tri pisma od zaručnika koji su prošli taj susret, a sad su već bili u braku. I sad kad se toga sjetim baš me prožme toplina. (Moram ih naći i opet pročitati.)

    Inače, susrete organizira Hrvatska zajednica bračnih susreta i stvarno ih preporučujem zaručnicima. Ali, i bračnim parovima jer imaju susrete i za njih.

  39. #39
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    I svećenik me izgrdio na sav glas,zašto nisam priznala sve grijehe!?
    Tj, priznala sam,ali tek nakon što me on pitao...Ma...i sad kad se toga sjetim, pozlije mi...
    Ja sam svom rekla da ako to možda nekome i je grijeh ali da se nadam da on ne očekuje da ikada kažem da mi je žao zbog toga.

  40. #40
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pretpostavljam da je spajalica bila kod onog drugog svecenika u Petrovoj. Nas zarucnicki je takodjer bio u Petrovoj, kao sto rekoh u sest ociju, bez ikakvih cuda. Vjerojatno zato sto je i bogu i ljudima bilo jasno da smo vise nevjernici nego vjernici i sve je bilo jako toplo i ljudski. Dobili smo jednu knjizicu koju sam otvorila te veceri samo da vidim sto je i, moram priznati, da iz nje nista strasno iskocilo nije. Osim prestrasno loseg prijevoda s njemackog.

  41. #41
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Nama je on rekao ako u 5 godina braka ne dođe do djece, taj brak se može crkveno razvrgnuti i kao takav, neplodan, smatra se potpuno bezvrijednim jer smisao braka je obitelj, što podrazumijeva djecu.
    Crkveni brak se moze ponistiti ako jedan od supruznika NE ZELI imati djecu,a ne zbog problema neplodnosti i sl.

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ali i ako je djevojka trudna, a dečko se nećka ali se da nagovoriti na brak bilo od strane djevojke ili roditelja ima osnovu za poništenje . Jer je pod prisliom ušao o brak.
    I obratno ako decko hoce da se zeni,a curi se ne udaje iako je trudna .Jer udati se ne zato sto zeli vec zbog trudnoce isto se smatra prisilom.
    Zato svecenik prilikom sklapanja braka pita mladence "da li ste ovdje dosli svojevoljno i bez prisile?"


    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je frendica koja se udavala za dugogodišnjeg dečka u šoku pričala kako su im rekli na tečaju da ženina neplodnost ili bolest reproduktivnih organa je osnova za crkveno razvrgavanje braka... a oni se lječili od neplodnosti...
    Ne,osim ako bilo koji od partnera zna za neku bolest (pogotovo nasljednu) koju presuti prije vjencanja.
    Crkveni brak moje frendice je ponisten jer je njen sad vec bivsi muz epilepticar i to se naravno od nje krilo.
    I ne samo bolest,vec kao razlog ponistenja moze biti i ako jedan od partnera zataji bivsi (civilno sklopljeni i razvedeni)brak,vanbracnu djecu...

  42. #42
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj M&A prvotno napisa Vidi poruku
    I obratno ako decko hoce da se zeni,a curi se ne udaje iako je trudna .Jer udati se ne zato sto zeli vec zbog trudnoce isto se smatra prisilom.
    Zato svecenik prilikom sklapanja braka pita mladence "da li ste ovdje dosli svojevoljno i bez prisile?"...
    Prisila je kad te netko prisili, natjera, a ne nagovori.

  43. #43
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Iako jednu sitnu polemičicu nismo izbjegli kad mi je pop prigovorio što mi kuma nije krštena, i pitao imam li koju krštenu prijateljicu da nju uzmem za kumu

    Inače se stvarno taj trbuščić uredno ignorira, baš nikad nisam čula da ga je pop kome spomenuo.
    Za krstenje i krizmu treba kuma sa svim sakramentima.
    Na vjencanju nije kuma nego svjedok i moze biti bilo koje vjere ili totalni ateista.

    Vezano za stomacice,i ja sam bila jedna od mnogobrojnih polaznica zarucnickog tecaja "u blagoslovljenom stanju" kako je to divno opisao nas svecenik koji je usput dodao da je sretan sto na tecaju nece morati prikazivati film "Nijemi krik" autora Bernarda Nathansona.

  44. #44
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj M&A prvotno napisa Vidi poruku
    ...da je sretan sto na tecaju nece morati prikazivati film "Nijemi krik" autora Bernarda Nathansona.
    Nisu li tu gadariju izbacili sa menija?

  45. #45
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se od svog zaručničkog tečaja sjećam samo da sam morala izaći na zrak jer mi je pozlilo kad je liječnica, ginekologinja pokazivala slajdove porođaja u svoj ljepoti i veličini .
    Većina je gledala ili u pod ili su lice imali prekriveno rukama..
    Ni danas ne razumijem zašto smo to trebali gledati.Kao da nam je htjela zgaditi taj čin...
    Eto,ostala mi je u trajnom sjećanju i ona i slajdovi...zato se ne sjećam ni svećenika ni para ni ničega....jedino da sam bila među rijeeeetkima koja si nije gladila okrugli trbuščić..
    Mi smo dobili na uvid i slajdove abortiranih fetusa... Sto nama trudnicama tamo nije bilo nimalo ugodno. Sjecam se posebno jedne slike, muska ruka a u njoj beba, svega 15-tak cm velika... Nakon sto sam izgubila bebu, koji mjesec nakon tog tecaja, ta slika mi se stalno vracala, evo i danas je se sjecam...stvarno nikad nisam shvatila poantu pokazivanja tih slajdova...

  46. #46
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Prisila je kad te netko prisili, natjera, a ne nagovori.
    Nije potrebno da nekog kalasnjikovim juris pred oltar.
    Sve ono sto nije tvoja i zelja,smatra se prisilom.
    Cak i nagovaranje .
    Ako nesto zelis nije potrebno da te netko nagovara i uvjerava,zar ne?

  47. #47
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj M&A prvotno napisa Vidi poruku
    Ako nesto zelis nije potrebno da te netko nagovara i uvjerava,zar ne?
    Također i ako nešto ne želiš imaš metode sprječavanja istog. Ali ne, možeš napraviti dijete i poslije još odustati od braka, dovoljno je da kažeš da su te nagovorili. Toliko o odgovornosti.

  48. #48
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo dobili na uvid i slajdove abortiranih fetusa... Sto nama trudnicama tamo nije bilo nimalo ugodno. Sjecam se posebno jedne slike, muska ruka a u njoj beba, svega 15-tak cm velika... Nakon sto sam izgubila bebu, koji mjesec nakon tog tecaja, ta slika mi se stalno vracala, evo i danas je se sjecam...stvarno nikad nisam shvatila poantu pokazivanja tih slajdova...
    Ajme koksy,grozno.
    Možda je i naša prikazala te slike,no muž je izašao samnom van na zrak jer mi je doslovce pozlilo.Tu večer se više nismo ni vratili u dvoranu.

  49. #49
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da je spajalica bila kod onog drugog svecenika u Petrovoj.
    ne znam, ne spadam pod tu zupu, a kako sam rekla nisam ni vjernica. na tecaj sam isla prije 10 godina.
    cijeli moj post je zapravo dozivljaj tecaja jednog agnostika.
    ono sto mi je bilo takodjer zanimljivo je kolanje koverte. prvi dan su nas prozivali da nam daju kovertu s nekim papirima, drugi dan smo je mi vracali s lovom kojom smo platili tecaj, treci dan su oni vratili nama kovertu s nekim papirom, koji smo mi opet popunili i vratili cetvrti dan, a peti dan samo u toj koverti dobili potvrdu o zavrsenom tecaju. pa ti sad izostani jedan dan
    pcelica bretele su ti špaline
    Posljednje uređivanje od spajalica : 01.05.2011. at 23:03

  50. #50
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Nama je na tečaju bio svećenik i to je to. Bila je mala grupa, svega 10-ak parova, moglo se fino razgovarati, razmijeniti mišljenja i sl. o braku, djeci, odgoju u vjeri, ljubomori, prevari... uglavnom, ostalo mi je u lijepom sjećanju. I bile su samo dvije "u blaženom stanju"

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •