Stranica 27 od 41 PrviPrvi ... 17252627282937 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,301 do 1,350 od 2022

Tema: Zahtjevna djeca

  1. #1301
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Bubilo jadna, baš si se uvalila
    Nije uopće lako ovako se izložiti komentarima. Ja ti sve vjerujem, samo da znaš :D
    I mislim da si u pravu da ne postoji ta metoda kojom će ona DANAS (ili za mjesec dana, ili za tri) promijenit ponašanje. Ona je takva, i to će trajati još neko vrijeme, dok ne sazrije malo. A ono što treba je njegovati vaš odnos, i svoje živce čuvati koliko se može.

  2. #1302
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Slazem se s vertex.

  3. #1303
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Ova tema je pravi eye-opener. Sad vidim da je moja negdje srednje zahtjevna, a Bubilo mogu reći samo veliko hvala na hrabrosti i podršci, jer kad čovjek nešto prizna, onda mu se doda, jel?

    Nešto što sam ja uočila je sljedeće - kako djeca ne raspoznaju sve svoje emocije, ne raspoznaju tj ne mogu verbalizirati ne svoje a ni moje, a osjećaju da nisu u redu, reagiraju. Sve u životu je povratna sprega, ja kažem/napravim, ti na to odgovoriš/napraviš, uzrok-posljedica koje emocije skroz zakompliciraju. Emocije djece su bože moj šarolike ko svijet, karakteri isto..kod nas vidim pali da sam ja vrhunski skulirana i bez uzbuđenja, nježna, bez osuda, ali čvrsta.
    Samo kaj život nije knjiga Jespera Juula.
    Budi ti zen kad si iznerviran da ne kažem kad si u nekim sranjima.
    Zato postoje - psihoterapeuti

  4. #1304
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,505

    Početno

    lavko još ćeš se ti utješit na ovoj temi

    Adio Mare
    na normabele ajme smorilo me već kod čitanja.

    BB tebi veliki, najveći za iskrenost !!!

  5. #1305
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Evo, upravo je selojtepom zalijepila jedan flomaster i ostatke wc papira od sinoć oko špageti zavjese .
    Igrali smo se doktorice, i samo je u trenu odlepršala da mora nešto napraviti.

    (Da, ide u vrtic, al trenutno je doma zbog kozica. Energije ima do besvijesti).

    Edit: za AdioMare
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 08.06.2017. at 10:44

  6. #1306
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Bogami...sad sam uvidjela još jedan svoj problem, nije da nisam znala, ne valja idealizirati ništa. To mi kruti radimo.

  7. #1307
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, upravo je selojtepom zalijepila jedan flomaster i ostatke wc papira od sinoć oko špageti zavjese .
    Igrali smo se doktorice, i samo je u trenu odlepršala da mora nešto napraviti.

    (Da, ide u vrtic, al trenutno je doma zbog kozica. Energije ima do besvijesti).
    Ja kad radi nešto bezveze što nema svrhu al nije opasno sve manje reagiram. Poslije zamolim da pospremi, pomognem joj ako treba (natežemo se i tu ofkors) i bok.
    Ak nije nož u ruci, sve je ostalo rješivo.

  8. #1308
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hvala cure!

  9. #1309
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    mislim da bi nam super došla tema "što sve djeci padne na pamet"
    i ne toliko zahtjevni znaju imat svoje blistave trenutke

    moj je recimo jednom, imao je mislim 3 godine, otišao u kupaonu, vratio se gol i plave guze. prvo sam ga gledala u čudu i razmišljala otkud flomasteri u kupaoni, a onda skužila da je uzeo moj lak za nokte.
    suze su mi tekle dok sam mu u kadi čistila guzu acetonom, a i dan danas ne razumijem taj trenutak gdje on nađe lak za nokte u polici i prvo što mu padne na pamet je da skine hlače i oboja vlastitu guzicu.
    nije nalakirao ništa drugo ni na sebi ni oko sebe

  10. #1310
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,505

    Početno

    tang ajme ideje ...
    i moj sin je znao imat neke svoje bisere.

  11. #1311
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Uh to smo sestrična i ja napravile kao male - uzele bojice i pobojale ne guzice, nego naprijed, jer smo htjele imati dlake da budemo velike! Groznoooo

  12. #1312
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ako je vjerovati mojima, ja sam bila dijete iz noćne more :D
    ne kaže samo moja mama, priča se nadaleko, od strina preko tetaka, ujaka i druge rodbine.
    zvali su me majstor lale ili majstor kvariš. ne znam otkud to, dal je bio neki crtić tipa "majstor lale" pa otud.
    mama se potpuno prestala šminkati s mojih 3, 4 jer sam joj pronašla ama svaki ruž gdje god ga bila sakrila i pokrečila zidove.
    da se ne priča da sam od rođenja sisala samo jednu sisu i mogli su me umiriti samo ponekad, vozeći me u tačkama.

    hvala Bogu, nije se obistinilo mamino dao Bog i tebi tako
    smirila sam se nakon puberteta. dok se nisam udala, radila sam štetu

  13. #1313
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Tang upišat ću se (a to mi ovih dana uopće nije teško) .

  14. #1314
    Vlattka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    435

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da bi nam super došla tema "što sve djeci padne na pamet"
    i ne toliko zahtjevni znaju imat svoje blistave trenutke

    moj je recimo jednom, imao je mislim 3 godine, otišao u kupaonu, vratio se gol i plave guze. prvo sam ga gledala u čudu i razmišljala otkud flomasteri u kupaoni, a onda skužila da je uzeo moj lak za nokte.
    suze su mi tekle dok sam mu u kadi čistila guzu acetonom, a i dan danas ne razumijem taj trenutak gdje on nađe lak za nokte u polici i prvo što mu padne na pamet je da skine hlače i oboja vlastitu guzicu.
    nije nalakirao ništa drugo ni na sebi ni oko sebe
    Ne komentiram ovu temu, samo pratim jer se ne osjecam dovoljno iskusnom (a ni uspjesnom) da bih ista dodala, ali ovo moram komentirati. Genijalno [emoji1]

    Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk

  15. #1315

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da bi nam super došla tema "što sve djeci padne na pamet"
    i ne toliko zahtjevni znaju imat svoje blistave trenutke

    moj je recimo jednom, imao je mislim 3 godine, otišao u kupaonu, vratio se gol i plave guze. prvo sam ga gledala u čudu i razmišljala otkud flomasteri u kupaoni, a onda skužila da je uzeo moj lak za nokte.
    suze su mi tekle dok sam mu u kadi čistila guzu acetonom, a i dan danas ne razumijem taj trenutak gdje on nađe lak za nokte u polici i prvo što mu padne na pamet je da skine hlače i oboja vlastitu guzicu.
    nije nalakirao ništa drugo ni na sebi ni oko sebe
    Lako za to, hajd skini ruzicasti marker s bijele kuhinje

  16. #1316

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    LOL sećam se da je tangerina već jednom pisala o tome i muž je došao da vidi na šta se ja toliko smejem !

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, upravo je selojtepom zalijepila jedan flomaster i ostatke wc papira od sinoć oko špageti zavjese .
    BB, moji su ošišali svoju špageti zavesu a što je najbolje, ja sam to primetila tek nakon što su oni odavno i zaboravili šta su uradili .
    NIKAD nisam saznala gde su nestali ošišani krajevi .
    Sad više nemaju nikakvu zavesu, jer mi je pre par nedelja konačno pukao film na dete koje ne može da mi odgovori zato što izvlači iz usta pola metra šarenog konca dok piše dosadan domaći....
    MM je uz uzdah zaključio da su "u čizmara najgore čizme", tj. u prosvetara najgora deca .

  17. #1317
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa zasto ju zvaču?

    Nego, misliš da nemam nista bolje?
    Godinama uopce nismo imali zavjese, i onda MM kupi to i postavi. Prvih dana je stalno vukla jednu po jednu nit jer "joj baš treba takva špagica". Sve dok jedan dan nije tako jako povukla snop da je izvukla karnišu. Nije nitko i ništa stradalo, a karniša i zavjesa su završile u garaži. Imali smo ih valjda 2 tjedna. Dugo su bili u garaži, i nedavno ih MM vrati. Nije više čupala, ali se stalno zamatala u njih. Sve dok si jedan dan nije omotala par niti oko vrata i počela skakati s tim. U sekundi ju je naravno zarezalo, pocela plakati, mi dotrčali, vrat skroz crven od urezane špage. Još je poslije danima imala ožiljak na vratu kao da ju je netko davio užetom . Do jutros se nije bavila tom zavjesom.

    Možda bolje da stanem, sad već sigurno zvučim ko barun minhauzen .

  18. #1318

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mogu samo jedno pitati... Sam ja jedina koja ne dozvoljava igru/eksperimente s hranom koji neće biti pojedeni?

  19. #1319
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Mislis na zavjese ili na pravu hranu?

    S sad ozbiljno. Mislis jedina medju roditeljima zahtjevne, srednje zahtjevne ili nezahtjevne djece?

  20. #1320

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zasto ju zvaču?
    Eeee, kad bi ja to znala .
    Na moje pitanje zašto? sležu ramenima.....
    A kačili smo zavesu natrag jednom nedeljno, i to zato što su suze ronili na pomisao da je skinem i jaaaako se kajali...pih. Kad bolje razmislim, to je najbolje iskorišćena igračka u kući .
    Casa, moji mogu da se igraju hranom koliko hoće, ako su u dvorištu, i ako je to nešto što mi inače u obilju raste u bašti.
    Upravo gledam kako je ćerka dograbila kanticu za vodu i izgubila se u dvorištu. Što je siguran znak novog kreativnog napada. Pretpostavljam da će kao i obično uključivati blato i bobice .
    Kraj šk. godine je izgleda stresniji nego što ona spolja pokazuje .

  21. #1321

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa jedina među roditeljima koji svoju djecu doživlja aju zahtjevnim.. Moji su razlozi plitki... Kad je zahebani bio u toj fazi, nismo imali para... A sad se kao razvio stav da je to hrana, da je vrijednost sama po sebi...
    Bb, si probala umivanje?

  22. #1322

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu samo jedno pitati... Sam ja jedina koja ne dozvoljava igru/eksperimente s hranom koji neće biti pojedeni?
    Nisi.
    Meni to ide užasno na džigericu.
    Dozvoljavam samo sušene začine, ako se "kuha" juha, ali to ga je davno prošlo, ne sjećam se kad se to zadnji put zatražilo.

  23. #1323
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Citiraj Evelina prvotno napisa Vidi poruku
    Nisi.
    Meni to ide užasno na džigericu.
    Dozvoljavam samo sušene začine, ako se "kuha" juha, ali to ga je davno prošlo, ne sjećam se kad se to zadnji put zatražilo.
    I ja sam tu.

    Zna se što nisu igračke - namirnice, krpe za čišćenje (to ima svoje), lonci i posude (također ima nekoliko dopuštenih)... imam granice, i ne želim da moram strepiti ako odem na wc da će napraviti neku glupost

  24. #1324
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja sam dozvoljavala. dala bih joj 5-6 pašti, malo riže, malo brašna, malo polente...šta je to, sve zajedno 2-3 kune. za malo mira, dobra cijena :D
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 08.06.2017. at 17:09

  25. #1325
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Bb, si probala umivanje?
    Sebe ili nje?
    Ne bi to uspjela jer ju je u trenutku krize tesko fizicki svladati, bacala bi se, lupila glavom u umivaonik ili nesto sl. Ali sam ju znala u tim trenucima staviti u kadu... Malo bi jos vristala, al onda bi se pocela igrati u kadi.

  26. #1326
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    bubilo, nemam ni savjet, ni odgovor. (a principjelno mislim da ti to sasvim pristojno hendlas, u smislu da nisi na rubu zivcanog sloma)
    samo sam dosla reci, da se dugo nisam tako nasmijala.
    izvaditi gumu iz vrata za biciklu! carica!
    kupus, tresnje, kakao ...

    (bome ja se tebi divim, da si se odlucila na jos jedno dijete)

  27. #1327
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Volim izazove .

  28. #1328
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    liepo ti to sve sakupi i zapisi napisi knjigu ala:
    michel aus lönneberga (astrid lingren)

    i za utjehu: michel se razvio u odlicnog covjeka... tako kaze knjiga, a roditelji su prezivjeli

  29. #1329
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu samo jedno pitati... Sam ja jedina koja ne dozvoljava igru/eksperimente s hranom koji neće biti pojedeni?
    Nisi. Ja isto nisam dala, a u pedagoške svrhe sam znala uvjeriti mlađega da kuša užas koji je smiješao (npr juhu od začina).

    Dozvoljavala sam i poticala korištenje hrane koja se kasnije pojede, npr izradu životinja od krastavaca i patlidžana, a onda sjeckanje istih, nakon čega se napravi đuveđ ili sataraš, guljenje krumpira šupljim nožem, sjeeckanje za francusku salatu...

    Godinama moji beru voće na gruntu, iskoštavaju višnje i šljive onom napravom s federom koja nije bezopasna. Godinama gule i čiste paprike za ajvar. Bratemili, treba ih upogoniti da uče i rade nešto korisno. Onako kako su tvoji počeli s palačinkama.

    Offt. Jedva čekam kraj škg jer to znači da oni kuhaju, ne nužno sve i ne nužno svaki dan, ali često. A bilo nam je svakako. Možda ne baš ovako kako bb piše, ali bilo je i tih elemenata. Preživjeli smo. Morala bih ovdje postaviti slike, imam štošta dokumentirano. File sd zove kreativni nered.

  30. #1330
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Upalim taj smrdljivi fels i ovo mi iskoči:

    "If you have a creative mind, it’s like owning a border collie. You have to give it something to do or it will find something to do, and you will not like the thing it finds to do."

    Ništa nije slučajno što bi rekao moj psihijatar.

  31. #1331
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Psihijatar ti je u pravu. A border collie je pasmina koju je jaaako teško odgojiti, ali kad jednom uspiješ, nemaš više nikakve brige.

  32. #1332
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,505

    Početno

    BB
    Bome volis izazove !

    Ti se meni cinis 10 x vise skulirana nego ja.
    ja eksplodiram na puno manje sitnice al to me hebe juznjacki temperament al sve brzo i zaboravim.

  33. #1333

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Bb, si probala umivanje?
    Samo da se osvrnem na ovu metodu, nisam stigla jucer.
    Pokusala par puta i odustala jer moji ne odustaju nego me prate u stopu i ne daju mi da se odmaknem :D To mi je cudno, spremno odu na hladjenje kad ih posaljem, a meni ne daju da odem na svoje hladjenje :D
    Jedino mogu vrisnuti na njih da se maknu od mene, ali to bas i ne zelim.

  34. #1334

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    pa, al ja sam se s djetetom išla umit. Ono digneš vrištećeg, uđeš u kupaonicu, zatvoriš vrata, spustiš vrištećeg koji se baca i skida ti hlače, a ti se poliješ ledenom vodom. Ako si jaaaako na rubu, iščetkaš zube do krvi. I tek onda kas si se smirio, i kad je dijete izvrištalo najgori dio umiješ i dijete. Ili ako je vrištanje i dalje u punoj snazi, onda sjedneš na wc školjku i pričekaš.

  35. #1335
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Umivanje ili vrtenje fidget spinnera, maknuvši se u svoj prostor ili s njima u prostoriji, ključno je da u toj situaciji uzavrele krvi mi odrasli uspijemo nekako kako znamo i umijemo smirit sebe da bi uspjeli ishendlat situaciju

    Iskreno, ni u kojoj drugoj situaciji u životu nisam to morala na takav način, s odraslima kad se posvađaš skroz je drugačije, a meni barem, ni intenzitet emocija nije za usporedit
    I točno se sjećam sebe kad sam skužila "ova situacija se ne može riješit ni na koji drugi način", i kad sam se uspila prizemljit, došlo mi je da sama sebi spomenik dignem

    Ali kod nas je to bilo valjda tuce puta sve skupa, ne mogu zamislit kako je kad bi to čovjek trebao radit svaki dan po nekoliko puta

  36. #1336
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mog starijeg iskljucivanje NIKAD nije palilo. To ga je jos vise izbacivalo iz cipela ( da ne pricam kako je izgledalo kad sam pokusala primjeniti savjete iz prirucnika za samopomoc. Cudim se da nam socijalna sluzba nikad nije došla na vrata.) . Skretanje paznje i ukljucivanje je puno bolje palilo, ovisno o situaciji.
    Ok , on je zaista specificna prica , ali ne pali kod svih isto.

    Tek sad čitam nastavak teme. Sirius, kod moje zahtjevne (5,5) nikad nikakve kazne nisu palile, a pogotovo ne isključivanje, to je bio okidač za dugotrajne scene od kojih me boljelo srce jer je to nju užasavalo na više razina, baš je bila u drami nakon toga.
    Kod nje je palilo, kad se smiri, puno razgovora i uključivanja...i tek iza četvrte, pete godine vidim koliko je to sve imalo smisla, iako mi se stoput činilo da nema, jer je sad sve strpljivija i razumnija, uglavnom dijete za poželjet, mnogo starija u glavi, uz i dalje mnogo zahtjeva za dodirima, pažnjom, uključivanjem i mogućnosti za kontrolu (to joj je važno). Ok, kad dođe sljedeća loša faza, moram se vratiti na ove pohvale, ali moram priznati da sad već neko vrijeme nije bilo toliko loših faza kao dok je bila manja.

    No, ona ima jednu drugu crtu, užasno voli pravila i kad joj se pojasne, onda ih usvoji (i nameće drugima). To je bio jedini jednostavan dio njenog odgoja.

    Onda sam dobila manje zahtjevno dijete, vedrije, zadovoljnije i samostalnije...koje ne obadaje granice ni 1%. Isto tako miješa sve što može smiješati u čaše i tanjure, radi eksperimente, nema autića koji nije pokušao rastaviti (a ima ih jaaaako puno) i ne pale objašnjavanja da se igračke ne razbijaju i zbog čega (starija nije nikad kidala igračke, iako moram reći da se nije ni toliko igrala s njima kao mlađi).,, On jednostavno stvari radi po svom i čini mi se da ćemo kasnije imati većih problema s njim nego s njom.

    Ona već sad prijeti odseljavanjem iz kuće jer ponekad vičemo na nju (to joj je najgora kazna), a on se smješka, bude nevjerovatno simpatičan i nastavlja po svom...pjevuši i krši pravila i to ga ni najmanje ne dira. Kazna? Boli ga dupe Ali voli biti pohvaljen pa kroz tu ključaonicu unosimo pravila.

    A od dreke i tuljena, doslovno ludim i mislim si da nisam ja baš tip za djecu kad mi to toliko smeta. Onda dođem tu i utješim se malo

  37. #1337

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    on se smješka, bude nevjerovatno simpatičan i nastavlja po svom...pjevuši i krši pravila i to ga ni najmanje ne dira. Kazna? Boli ga dupe Ali voli biti pohvaljen pa kroz tu ključaonicu unosimo pravila.
    Ovakav je moj nezahtjevni. Identican. Isto se bojim da je to gora opcija od ovih dvoje zahtjevnih. Oni imaju jak karakter, bore se za sebe, ali s njima znas na cemu si. Ovaj ne skida kez sa lica bilo da je u andjeoskom raspolozenju, bilo da je u neredu. Iako je vrlo vrlo rijetko u neredu, kad pocne praviti nepodopstine nista ne dopire do njega.

  38. #1338
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo bili kod psihologice i rekla nam je da ne inzistiramo na puno pravila ako to stvara preveliki otpor, mislim da je bilo maksimalno 5 i to koja su nam jako bitna. I stavila je veliki fokus na naš odnos, da ne dopustimo da se naš odnos pretvori u konstantnu borbu, da je bolje kod nekih stvari popustiti, da je dugoročno bolje
    I nama je ovo rečeno.
    Baš sam htjela BB napisati kod onog opisa gdje se bori s djetetom, da mi to izgleda kao njihova borba za moć i kontrolom. To je meni ili netko rekao ili sam sama shvatila da smo moja kćer i ja ponekad bile u takvom odnosu, ona nije popuštala i jako joj je važna ta kontrola (a i meni je , zapravo ona se pored mene jake (recimo) rodila još jača i upornija jer je to bio jedini način da obje učimo životne lekcije (malo duhovnosti, haha)

    S malim nema borbe za moć, on bi najradije s mene visio ko krpelj barem 18 sati, a ostatak bi radio gluposti, tj. sve ono što mu je prethodno rečeno da nije dobro, poželjnoi i sl. jer to tada postane još atraktivnije. Ima svoj film i fura, najsimpatičnija je štetočina koju sam ikad vidjela, ali je zapravo s njim jednostavnije provoditi vrijeme nego sa starijom.

  39. #1339
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    E, baš to. Nisam zaključavala ali sam stajala ispred vrata i vukla kvaku dok je on mahnito lupao, plakao, i pokušavao izaći. Ma stvarno se osjećaš ko kreten.
    Potpis na Vertex i na ovo od Jen. Točno to se i nama dogodilo. Par puta pokušali, ali ne da nije uspjelo, nego je sve trajalo dulje i gore, a kasnije sam skontala da joj je to ostala trauma. Nakon svake ovakve scene, u sebi sam oplakivala njen i svoj (naš) jad...

    BB, odi s malom kod Vlahnsky, mislim da prima iza četvrte godine, bit će savjeta i za nju i za tebe, ne može škoditi.

  40. #1340
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Nista ne mrzim vise nego kad si ne mogu pomoci nego urlam i na silu postavljam granicu sto me tjera u krivnju pa u jos vecu tjeskobu pa u jos vecu deracinu.
    I još samo ovo da potpišem i nadovežem: pa u još veću krivnju i tjeskobu

    A da sam zen nisam, niti ću ikad biti, zen me čini nervoznom. Najbolje biti u odnosu koji nije zen, ali nije ni borba za moć.

  41. #1341
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    pa, al ja sam se s djetetom išla umit. Ono digneš vrištećeg, uđeš u kupaonicu, zatvoriš vrata, spustiš vrištećeg koji se baca i skida ti hlače, a ti se poliješ ledenom vodom. Ako si jaaaako na rubu, iščetkaš zube do krvi. I tek onda kas si se smirio, i kad je dijete izvrištalo najgori dio umiješ i dijete. Ili ako je vrištanje i dalje u punoj snazi, onda sjedneš na wc školjku i pričekaš.
    Ne da ću probat nego prvom prilikom!

  42. #1342

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Pa hajde, kad već iznosimo najprljaviji veš mom je nakon zaključavanja isto ostala trauma i znao mi je to spomenuti.
    Ustvari, on je u tom urlanju i šizenju negdje ubacivao da mora piškiti, a ja ga od sveg urlanja kroz zatvorena vrata uopće nisam razumjela. Nakon par minuta (kad sam ga uspjela razumjeti) sam ga odmah pustila van i znao mi je to svako toliko objesiti na nos.
    Tada sam se ozbiljno ispričala, jasno sam mu rekla da sam tada pogriješila, da nisam znala što da radim i da sam postupala kako su mi rekli u knjigama, i da sam jako jako tužna radi toga, da je to meni isto bilo grozno i da više nikad neću.
    Nikad mi to nakon toga nije spomenuo, sjećam se da mi je tada dao pusu i da smo se zagrlili, i stvarno, kao da je to tada postalo ad acta.

  43. #1343
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Jel mi možete malo objasniti tu borbuz za moći i kontrolom?

  44. #1344
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    Ne da ću probat nego prvom prilikom!
    Oooo, nije casa jedina - ja sam bome polijevala i sebe i mlađeg sina istovremeno, hehehe.... Obično bi tako i završilo, od vrištanja od suza do vrištanja od smijeha....ali to treba pogoditi trenutak i radnu točku, ne uspije svaki put. Nema veze. Dovoljno je da se smiri, ne mora se smijati.

  45. #1345
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    Jel mi možete malo objasniti tu borbu za moći i kontrolom?
    Probaj se malo opustiti i ne razmišljati previše unaprijed (znam, znam, to je stvarno teško za nas koji imamo žrvanj u glavi i sve prežvakavamo 100 puta, ali je nužno).

    Često pomogne ako "u rukavu" imaš dovoljno raznih aktivnosti koje možeš ponuditi za skretanje pažnje. Nama je pomoglo. Jest da je bilo trenutaka kada je stan izgledao kao da je došla kći od Bubilo, ali to je tako...zabaviš dijete, a zabaviš I SEBE, često i muža uključiš i eto terapije za sve umočene...

  46. #1346

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    Jel mi možete malo objasniti tu borbuz za moći i kontrolom?
    Prosto je: svako od nas želi da autonomno odlučuje o svojim postupcima. A po mogućnosti da kontrolišemo i sva ostala zbivanja u našem svetu, uključujući i naše roditelje, partnera, decu. Prepoznaješ li tu želju kod sebe ?
    Naša deca takođe žele da im se prizna pravo da sami odlučuju o onome šta će raditi. I još bi bilo divno kada bi i ostatak sveta radio sve onako kako oni zamisle .

    E sad, pošto i mi i naša deca često imamo slične potrebe za kontrolom i dominacijom, ali različite ideje o tome kako bi dan trebalo da se odvija i kuća da izgleda, rezultat je sukob između naših i njihovih zamisli.
    Gde se često sukob proteže na najnebitnije gluposti, jer je deci, kao i nama, potrebno da se bar u nekom delu svog života osećaju kao gospodari situacije, pa će se deca npr. pola sata natezati sa nama oko pranja ruku samo zato što nisu želeli da operu ruke ČIM uđu u kuću, nego tek kad skinu jaknu - ali to ne umeju da nam objasne, a nas izdaje strpljenje, pa se sve završi eksplozijom i zajedničkim umivanjem u kupatilu .
    Eto, ja sam to tako shvatila, ispraviće me drugi ako grešim .

  47. #1347
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Jest da je bilo trenutaka kada je stan izgledao kao da je došla kći od Bubilo, ali to je tako...


    A ha ha ha ha... Mislila sam da imam samo jednako zahtjevno dijete kao i svi sa zahtjevnom djecom, a sad je ispalo da je posebna kategorija .

    Ovo sto se tice umivanja i hladenja, ja obicno ne bih bas precesto poduzimala ista oko toga sto ona samo bijesni, u smislu ako urla, baca se i slicno. Tu bi ju obicno samo pustila da to odradi sama sa sobom. Ono moje urlanje na nju bi nastupilo nakon sto bi nas udarala ili u tom bijesu nesto bacala, prosipala, razbijala... Urlala bih kao pokusaj odgojne mjere na udaranje i unistavanje. Ako samo urla, ne bih bas nesto specijalno reagirala, u smislu umivanja i sl.

    Danas ju je cuvala baka veci dio dana pa nemam svojih dogodovstina, al baka rece:
    "Rekla sam joj da obuje papuce, ona da nece, ja njoj kazem da mora, ona mene udari, ja joj kazem da se to ne smije, ona pocela vristat". Eto, nije samo kod mene takva .

    I sjetila sam se, od 17.mj. do skoro 3.god. je imala cuvalicu (poslije vrtica i za bolesti), i ja bih uvijek strepila kakva je bila. A ova uvijek "sve je bilo ok s njom"... Neki dan se nasla na kavi s cuvalicom, a ona ce... "S njim je bilo lako, ali s njom se nesto dogovoriti, kad si utuvi, nije bilo sanse". A ja ono "sad mi tek to priznaš".

  48. #1348

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Ok, ne kužim to zatvaranje djeteta u sobu. Zaključavanje?! Pa kaj je to?! Oprostite, al meni je to scena iz horora. Koja ja razlika od "ne po guzi" od zatvaranja samog djeteta u sobu? Ne, ne mislim da sam savršena mama. Al fizičko i psihičko kažnjavanje mi je strava.
    Pa to je moje dijete, znam ju kak diše, kaj ima u glavici i dok se glupost sprema napravit i uvijek se pokušam postavit na njeno mjesto kad me iznervira, pokušamshvatit zašto radi to što ne želim da radi i kako će na nju utjecat moja kritika, opomena, što već.

  49. #1349

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Npr oblačenje papuča. Kad je bila manja, sad ima 7, Nije htjela obući, donesem joj i obučem, bez ljutnje, prodika. Postgla sam svoj cilj. Oblačenje papuča. Cilj mi nije da me posluša.
    Danas kad joj kažem da ih obuče, ona to i uradi, zna zašto.
    Zato da se ne prehladi. A ne zato jer sam ja tak rekla. To je razlika.

  50. #1350

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma meni je tocno ovo sto je miffy napisala razlika izmedu moja tri sina i ovog mog sina o kojem sam pisala ovdje. Djeca izrastu i djeluju u skladu s onim sto je za njih najbolje u skladu s okolinom i njihovoj moci prepoznavanja situacija. Tako se mojoj trojci ne nateze oko nebitnog im dok se njemu nateze.On kao da ne moze prepoznati okolinske faktore niti svoje vlastito rasudivanje od jacine svoje zelje. I to iskonske zelje za koju je u trenutku spreman poginuti. Ponekad bih shvatila i razmjela kako su neki roditelji odlucili pozvati egzorcista. Pocelo je s prvo levu pa decnu cipelu kako bi urlao s dvije godine do sadasnjeg tuljenja od tri i po sata sto su mu kopacke postale premale. I ne pomaze sto si izuo pa nanovo obukao cipelice niti sto si s njim u suzama krokodila pogledao broj vece kopacke koje si spreman naruciti cim on od suza uspije odabrati.
    Imam cetvero djece i kad mi ljudi ovako kao miffy govore znam da nemaju takvo dijete.I sama bih prije treceg tako govorila. Moj sin je na kraju u opisnom nalazu okarektiziran sa smetnja iz autisticnog spektra. I nije to neka dijagnoza, vec samo kao opisno ali dovoljno da on jest drugaciji i nama, roditeljima i braci pa i tetama u vrticu tezi .
    Posljednje uređivanje od casa : 09.06.2017. at 22:28

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •