Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 248 od 248

Tema: Razgovor o smrti

  1. #201
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Kris, što znači u potpunosti razumjeti smrt?
    ako dijete shvaća da je osoba umrla, da će se zakopati u zemlju i da se više nikada neće vratiti, što još treba razumjeti?
    sva daljnja pojašnjenja se razlikuju, ovisno u kakvom okruženju dijete živi (ateisti, vjernici)

  2. #202
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ljuti me to opće podcjenjivanje dječjeg razumijevanja svijeta. Ima djece koja razumiju neke stvari bolje od odraslih. Imaju li odrasli kapacitet da shvate neizbježnost smrti? Jer uglavnom se ponašamo kao da ćemo živjeti vječno, i kao da će svi ljudi oko nas živjeti bar koliko i mi. Nitko zapravo ne razmišlja o tome, niti je svjestan toga, dok se ne dogodi. Onda se opet većina ne može nositi s emocijama. Baš i nismo puno različiti od desetogodišnjeg djeteta. Ljudi se čitavu povijest muče s pitanjem smrti, i zapravo nismo došli do odgovora. Jednostavno, tu negdje u godinama kada nam prvi put prođe misao kroz glavu da svi umiremo, stanemo i ne uspijemo saznati više o tome ostatak života.

    A što rade odrasli kada djeca pitaju? Izmotavaju se, uljepšavaju, izmišljaju, jer ni sami ne znaju, i strah ih je - jako, jako strah.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 05.06.2016. at 13:24

  3. #203
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Pa i alternative. Djeca u osnovnoj skoli rijetko postavljaju pitanje zasto moraju ici na vjeronauk.
    Osoba koja je na temi iznijela ono sto su je ucili nije zasluzila odgovor da ne lupeta.
    N.grace...kao sto vidiš u copy paste, ne razumiju konacnost smrti do 10 godine. Godina dvije sim tam.
    Prenosim ono sto znam iz svog iskustva i ono sto su me ucili ljudi koji bi trebali a i jesu autoritet u razvojnoj psihologiji i pedagogiji.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  4. #204
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    N.grace zalovanje jest kompleksan proces. I ne mozes tvrditi da jedan tako kompleksan proces dijete od 8 ili manje godina shvaca isto kao npr.13godisnjak. Uostalom mi odrasli cesto mislimo da znamo sto djeca osjecaju i navigiramo se prema onome sto su nam rekli a sto im je u glavama...hm. Meni je moja cura danas rekla da ne moze vjerovati da kada je imala 7 ili malo vise godina kada smo setali, da je iza svakog ugla mislila da stoji brezuljak sa magicnim dvorcem
    Djedovo odsutvo nisu shvacali kao nesto strasno jer ga nisu poznavali. Ono nema ga i ok. Tek sada kada su veci, shvacaju da je to i njihov gubitak.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  5. #205
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    http://www.poliklinika-djeca.hr/publ...jucem-djetetu/

    Kao sto vidis nakon 7god razumiju a u adolescenskoj dobi POTPUNO razumiju.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  6. #206
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i alternative. Djeca u osnovnoj skoli rijetko postavljaju pitanje zasto moraju ici na vjeronauk.
    Osoba koja je na temi iznijela ono sto su je ucili nije zasluzila odgovor da ne lupeta.
    N.grace...kao sto vidiš u copy paste, ne razumiju konacnost smrti do 10 godine. Godina dvije sim tam.
    Prenosim ono sto znam iz svog iskustva i ono sto su me ucili ljudi koji bi trebali a i jesu autoritet u razvojnoj psihologiji i pedagogiji.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
    A što da kažem nekom tko dođe s kategoričkom tvrdnjom, a ne kaže otkud to. Kao da je napisala "Ljudi do 18 g imaju pojačanu aktivnost limfnih čvorova." Zvuči kao čvrsta, znanstveno utvrđena činjenica, a ništa o tome otkud i kako je došlo do nje. Jbg, na forumu ipak ne pišu titule, da znamo s kime razgovaramo. Pa kada tako netko u jednoj rečenici nešto kaže to nije nikakvo objašnjenje. A i ne stoji da je smrt za djecu apstraktan pojam do 11 g. Apstraktno bi značilo da stvarno pojma nemaju što sada to znači što je netko umro, niti konačnost života, niti išta. Ipak, razumiju. Kao što smo nas par ovdje već i kazale. Dublje kontemplacije o smrti su često izazov i pristojno odraslim ljudima, tako da ...

  7. #207
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    S tog teksta piše ovo:

    "Najčešće predrasude koje odrasli imaju vezano uz gubitak u dječjoj dobi:
    Dijete nije svjesno gubitka/onoga što se događa"

    te

    "Djeca od 7. god. do adolescencije
    razumiju neizbježnost, konačnost i nepovratnost smrti"


    Potpuno razumijevanje smrti? Možeš li to definirati? Prilično sam sigurna da većina ljudi smrt ne razumije potpuno. Pogotovo jer se tim pitanjem ljudi zaokupljaju tisućljećima i još nitko nije pronašao konačan odgovor. Prema tome?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 05.06.2016. at 14:41

  8. #208
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    A ispod toga ti pise za adolescente da POTPUNO razumiju. To nisi kopirala.
    Ja nisam tvrdila da nisu svjesni. Ne izvrci.
    Ponudila sam svoje iskustvo:izgubila sam i oca i baku u jako kratkom vremenu i ono sto su me poducili. Nemam nikakvu namjeru se raspravljati sa tobom. Njih smatram kompetentnijima i od sebe i od tebe.


    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  9. #209
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    I da...mali ispravak. Vjerujem buduci da su na netu ipak clanci novijeg doba da je kao sto sam napisala godina sim tam. Jer ipak su iskustva djece kroz 10god od kada sam to ucila ucinila svoje. Iz generaciju u generaciju se pokazuje napredak ili nazadovanje u emocionalnoj inteligenciji i shvacanju okoline. Pa tako i stabilnost identiteta nastupa ranije ili kasnije ovisno o kognitivnom razvoju u ranijoj dobi.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  10. #210
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ne, to nisam kopirala. To sam tražila da mi pojasniš. Što je to potpuno razumijevanje smrti? Možeš li ti reći za sebe da potpuno razumiješ smrt? Ako da, ne znači li to da potpuno razumiješ i život, i smisao svega?
    Ovdje se prvo tvrdilo da djeca do 11 g ne razumiju apstraktno, pa da do 10 g razumiju konačnost, ali ne i neizbježnost smrti, i tako.
    Svašta se tvrdilo.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 05.06.2016. at 15:07

  11. #211
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Tu zelis da ti ja objasnim razliku izmedu razumjeti i potpuno razumjeti?Ja vjerujem da ti razumijes kako je zenama koje imaju dvoje male djece. Ali potpuno ces ih razumjeti uskoro


    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  12. #212
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ajd salu na stranu. Ja pod potpuno razumjeva gledam ovako: shvacala sam ja da se on nece vratiti ali dio mene to nije prihvacao, tako sam izmisljala scenarije ili ti mehanizme kako bih se nosila sa time. U nekoj kasnijoj dobi prihvatila sam to u konacnosti i njegove stvari koje su ostale su mi bile dragocjene. Tu sam tek prihvatila tezinu gubitka. Prestala stvarati mehanizme obrane i do kasnije dobi se sasvim ok naucila nositi sa time.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  13. #213
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Da, to je dobro objašnjenje. Samo, i odrasli nerijetko imaju mehanizme obrane kada nekoga izgube. Ne prihvaćaju prvih mjesec, dva, godinu, koliko već traje tugovanje, da osobe stvarno više nema. Tu su težina gubitka, i sve u paketu, ali traže druge načine da si olakšaju težinu bola. Sada, recimo, moja majka vjeruje u zagrobni život. Ja ne. Ona se nada da će mog oca opet jednom vidjeti. Je li ona zaista shvatila konačnost? To potpuno razumijevanje je prilično mutna voda s obzirom na to da većina ljudi na ovom svijetu ne vjeruje da je smrt konačnost života. Ne čini mi se da to dolazi s odraslošću, već je to poimanje prilično individualno.

    A opet da spomenem djecu iz ratom pogođenih područja. Netko tko je vidio trupla na svoje oči nema zabluda. Njima je poimanje smrti bitno drugačije nego kod odrasle osobe koja smrt nikada nije tako grubo doživjela. Realnije. Tu se ne radi o godinama nego iskustvu. Shvaćaju li konačnost i neizbježnost u svoj svojoj punini sa 10 g - o bogme, da.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 05.06.2016. at 16:11

  14. #214
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    E pa sada bih o tome trebala priupitati svoje vukovarce ili kumu kojoj je otac, (ovcara)baka, dva ujaka i tetka svi su mucki ubijeni ali ipak ne bih kopala po tome. Cesto se dotaknemo tih tema pa ako ikada naletim da bude zgodno da ju priupitam budem. Pogotovo sada kada je ona i sama majka. Djeca po kojoj se radi neka statistika ipak ne spadaju u te.
    Ali mogu ti reci da su ta djeca danas odrasli ljudi koji i nisu bas u potpunosti razvili dobre mehanizme.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  15. #215
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Kris, hvala na objašnjenjima i na linku
    tamo piše da djeca od sedme godine razumiju konačnost i nepovratnost smrti
    meni je bilo potpuno jasno (u dobi od pet godina) da smrt znači da je osoba prestala postojati
    djeca u dobi od 11 godina su već u petom ili čak šestom razredu osnovne škole i ne razumijem kako ne bi shvaćala što znači smrt

  16. #216
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    I da...mali ispravak. Vjerujem buduci da su na netu ipak clanci novijeg doba da je kao sto sam napisala godina sim tam. Jer ipak su iskustva djece kroz 10god od kada sam to ucila ucinila svoje. Iz generaciju u generaciju se pokazuje napredak ili nazadovanje u emocionalnoj inteligenciji i shvacanju okoline. Pa tako i stabilnost identiteta nastupa ranije ili kasnije ovisno o kognitivnom razvoju u ranijoj dobi.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
    Potpis. S tim da je to kod mene dvadeset godina.
    No, ono što ja primjećujem jest da su nekad djeca bila naprednija po pitanju shvaćanja i smrti i života.
    Tako da je granica, iz mog iskustva, od 11 godina često i veća.
    A svi oni koji misle kako dijete od npr 5 godina ZNA i razumije da je baka umrla i zakopana i istrunula u zemlji (ispričavam se, ali to sam tu pročitala) se jako varaju.
    Ne znači da ako je netko vidio leš da razumije smrt.
    Djeca često, prečesto smrt poistovjećuju sa snom, smrt shvaćaju kao kaznu: tipa- tata se naljutio i poginuo zato jer sam bila zločesta.
    Da sad ne spominjem anđele, očekivanje povratka umrlih i sl.
    Banalno, ali tako je.
    I mnogi od 25 misle kako su jaaako pametni pa poslije skuže da ipak nisu, ali to je sve normalno i sve je to proces odrastanja.
    Neki odrastu prije, neki kasnije, neki nikad.
    Tako je sa svime u životu.

  17. #217
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    U anđele vjeruju jer im time napune glavu odrasli. Baš ko i što odrasli vjeruju, ah, u svašta. A evo, neki misle da znaju što i kako drugi razumiju, pa opet lupetaju, iznova i iznova.

  18. #218
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Kris, hvala na objašnjenjima i na linku
    tamo piše da djeca od sedme godine razumiju konačnost i nepovratnost smrti
    meni je bilo potpuno jasno (u dobi od pet godina) da smrt znači da je osoba prestala postojati
    djeca u dobi od 11 godina su već u petom ili čak šestom razredu osnovne škole i ne razumijem kako ne bi shvaćala što znači smrt
    Palo mi je na pamet nesto...mozda sam na krivom tragu pa me ispravite ako fulam. Djeca od 5-7godina su puno neopreznija i sklona izletavanju/trcanja za loptom/zaboravljiva na cestu od djece 11-13 god? Istina ili ne?
    Oboje skupine znaju da ih auto moze ozljediti/usmrtiti.


    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  19. #219
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ja sam doista i rekla tati kada smo ih ispracali 91` da on nece biti dobro. Mozes si samo zamisliti u kojoj mjeri sam krivila sam sebe. Ravno sf-u.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  20. #220
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    A svi oni koji misle kako dijete od npr 5 godina ZNA i razumije da je baka umrla i zakopana i istrunula u zemlji (ispričavam se, ali to sam tu pročitala) se jako varaju.
    evo, ja sam ZNALA i razumjela da je moj voljeni kum umro, da je u zemlji i da ga više nikad neću vidjeti
    i ne varam se nimalo
    a to što te nije briga što vjerujem i mislim potpuno razumijem, jer je osjećaj obostran

  21. #221
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam doista i rekla tati kada smo ih ispracali 91` da on nece biti dobro. Mozes si samo zamisliti u kojoj mjeri sam krivila sam sebe. Ravno sf-u.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  22. #222
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Prvo smo postavili okvir djeca do 11 g, i djeca od 11 g na više. Te smo utvrdili da ne stoji početna tvrdnja o djeci do 11. Ide od 7 g neko razumijevanje. I da, djeca sa 7 g se zalijeću u sve i svašta, ali da se to mijenja s 11 zbog svjesnosti o pogibelji, ne znam. Više je faktora u igri. Na početku ta nestrpljivost da dijete sve vidi, istraži. Ono je sa 5 g impulzivno. Sa 11 g već manje. Impulzivnost nema veze sa svijesti o smrti. Ona je tu jer se jednostavno mozak još nije razvio dovoljno da kontrolira želje, nagone, pa bude ono što je na umu to je i na drumu. Ako ta impulzivnost ostane ono može super razumjeti da će poginuti ako ne bude pazilo, ali kvaka je što ne može kontrolirati pažnju.

  23. #223
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Zuta, mogla bi malo stati na loptu.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
    Nema šanse - ona mora (kao i moja djeca) to naučiti na teži način. A ja se pitam jesmo li i mi bili takvi u mladosti.

    Izvor - ne znam koliko je kompetentan, ali je pisan dovoljno prizemnim jezikom da meni tehničaru bude razumljivo: http://www.sensaklub.hr/clanci/blogo...objasniti-smrt

  24. #224
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Peterlin, ona samo bezveze trolla.
    Kako tu, tako i na svim drugim temama.
    Ne zamaraj se.

  25. #225
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, ona samo bezveze trolla.
    Kako tu, tako i na svim drugim temama.
    Ne zamaraj se.
    Ma nije, mlada je jako.... Ja ti u njezinim postovima vidim način razmišljanja svoje djece, pa imam potrebu nonstop nešto objašnjavati.

    Ali pusti... Lijepo joj je Kris rekla - neke stvari dođu s godinama. Život te nauči sve ono što ti treba. A ako odbiješ, opet te nauči.

  26. #226
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ništa nisi pogriješila. Reci djetetu da je deda bio jako star i umoran i da će i ona u raj kad bude tako stara i umorna.

    Ja sam četverogodišnjakinji koju sam čuvala silom prilika objašnjavala gdje je baka koja je umrla, zašto ide u zemlju... nemam pojma kako mi je to palo na pamet, ali pokazala sam joj zvjezdano nebo i rekla da je bakina duša sad tamo negdje i da je gleda, iako smo tijelo ostavili u zemlji. Upalilo je. Ne možemo znati kako će se to posložiti u malim glavama, ali trudimo se najbolje što znamo.
    X

    Prošli mjesec smo imali tragediju u obitelji i ovako nekako smo i mi kćeri objasnili smrt njene bake (i ona će uskoro napuniti 4 godine). Dok smo bili na sahrani, curku je čuvala moja sestra i otišla je s njom malo u prirodu, na izvore riječice u blizini naše kuće u Dalmaciji. U jednom trenutku C. je ubrala neki plavi veliki cvijet a sestra je pita da li ga želi odnijeti mami... A ona će: "Ne, pustit ću ga niz ovu rijeku neka ide mojoj baki M. u raj!"

  27. #227

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    I nas su zadesila dva tužna događaja. Prvo je u prosincu umro moj djed, a onda u travnju i moj tata. Za moje dijete ( sedam godina) su ta dva događaja šok. Kada je umro moj djed potreslo ga je, ali shvatio je o čemu je riječ. Sada, kada mi se je razbolio otac, moje dijete je vodeći se događajem iz prosinca, samo konstatiralo da je nakon bolesti logičan slijed djedova smrt. Sve smo mi to teoretski obradili i kao jasno je, ali naša mala zajednica se opasno ljulja.
    Moje dijete je imalo napade ljutnje, plača, potiskivanja, tuge, odbacivanja.... ne znam što sve ne. Teško je i borimo se. Od najboljeg učenika u razredu, nanizao je neke trojke. Zamišljen je, teško se koncentrira na školsko gradivo i imamo ogromnih problema.
    Sva sreća što je kraj nastave tu.
    Računam da će ljeto donijeti bistrije umove i mali predah od svega.
    Inače, stvarno ne zanam kako bi.
    Već sam razmišljala da potražim stručnu pomoć, no učiteljica mi je savjetovala da pustim da vrijeme učini svoje. Sabrat će se.
    Ali, nizanjem tih lošijih ocijena i naš odnos se ljulja. Onda se i muž tu natakne svojim biserima.... pa se lijepo vrtimo u krug....
    Nadam se da ćemo do jeseni ojačati.

  28. #228
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Možda ipak da odvedeš dijete psihologu?
    Često se ni mi odrasli ne možemo nositi sa takvim situacijama bez stručne pomoći, a kamo li djeca.

  29. #229
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Siroto malo. Bude sa vremenom rijesio sve. Puno tu malu glavicu muci. Tu je i strah da ce i roditelji tako, pa nemogucnost utjecanja da promjeni to do toga da moze uzrokovati nesto. Ja kada sam odrasla, zalila sam sto me nisu odveli nekome. Mislim moji nisu bas najsjajnije postupili ali ti se trudis. Slusaj sebe, ako mislis da bi mu itko mogao malo pripomoci, odvedi ga.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  30. #230
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Uh. Meni su rekli onako drito u glavu. Bila je vecer,druga djeca su mi rekla da su me trazili neki vojnici. Znala sam da je to tata i stric. Konacno sam vidjela strica i jos dvojicu sa njime. Kada me podigao, gledala sam mu preko ramena i pitala gdje je tata? Rekao je da ga vise nema, ubili su ga srbi. To je bilo to. Nisu niti znali drugacije. Sj* familija, nema kaj
    To je bilo ispred stana, usla sam u stan i uzela citanku i krenula vjezbati citanje sa razumijevanjem jer mi je tata rekao da je to vazno.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  31. #231
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Joj, Kris

  32. #232

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Da, ja mislim da mi kao odrasli, smrt ne shvaćamo u pravom smislu riječi sve dok nam se ne dogodi da nas nečija smrt pogodi. Kako je tek onda djeci?! Nastojim razumjeti i naći opravdanja, no teško je. Kažem, hvala Bogu pa dolazi ljeto. Nadam se da ćemo razbistriti glave. Ako ne, tražit ćemo stručnu pomoć.
    Zanimljivo je da iz istog predmeta on ujutro dobije 5, a dva sata kasnije iz istog predmeta, iste tematike, dobije trojku.
    Nevjerojatno.
    Nastojim se sabrati. Gledam bliske ljude kako žive sa smrću djeteta. Uhhhh... koliko je tu bilo nesporazuma. I pametim njene riječi- svatko gubitak doživljava na svoj način i svaki način je ispravan. Nema osude i ispravljanja. Naprosto treba dati vremena vremenu da učini svoje i osjećaje smjesti na pravo mjesto. Konačno, ni puknuta noga ne zacijeli u par dana. Tako i osjećaji, duša, štogod. Ožiljci ostaju, no što ćemo, to je život. Ma samo da se stvari u maloj sinovoj glavici razvrstaju. Mislim da bi i meni bilo lakše.
    Posljednje uređivanje od rena7 : 06.06.2016. at 18:58

  33. #233
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Tako je. Nakon traume svasta se mjenja. Mene je sa 5god pokupio auto. Zelena buba. Umjesto straha od automobila, prelazila sam cestu kako sam htjela. Bilo je faza extremne opreznosti ali i neopreznosti i osjecaja nepobjedivosti. Bedasto dijete, sta ces Treba naci nacin.Sam ne moze.Ili ce vrijeme uciniti svoje.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  34. #234
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Kris, ne mogu ni zamisliti kako ti je bilo...

  35. #235
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Kris draga :hug:

  36. #236
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    A kaj ces ima i gorih sudbina. Valjda zato sada imam dobar zivot
    Imam ljubavi u životu za jos toliko osoba koliko ih sada imam koje mogu zvati obitelji.
    Ta krhost zivota te nauci da nikada ne ostavljas blisku osobu u nedoumici koliko ju cjenis i volis, pa bilo to dijete/decko/muz/clan obitelji. Koliko god da mi je tesko i ponekada mi se cini/lo da sam emocionalni invalid, svjetski se trudim biti ona osoba na koju ce djeca biti ponosna. I tako prodje vrijeme i shvatis da se vise i ne trudis vec jesi. Naucis iskomunicirati emocije. Vidis radost u pomaganju itd...

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  37. #237
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    Kris saljem ti veliki zagrljaj.

  38. #238
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    A kaj ces ima i gorih sudbina. Valjda zato sada imam dobar zivot
    Imam ljubavi u životu za jos toliko osoba koliko ih sada imam koje mogu zvati obitelji.
    Ta krhost zivota te nauci da nikada ne ostavljas blisku osobu u nedoumici koliko ju cjenis i volis, pa bilo to dijete/decko/muz/clan obitelji. Koliko god da mi je tesko i ponekada mi se cini/lo da sam emocionalni invalid, svjetski se trudim biti ona osoba na koju ce djeca biti ponosna. I tako prodje vrijeme i shvatis da se vise i ne trudis vec jesi. Naucis iskomunicirati emocije. Vidis radost u pomaganju itd...

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

    Ovo je tako lijepo čitati.
    Drago mi je da si sretna i voljena.

  39. #239
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Uh. Meni su rekli onako drito u glavu. Bila je vecer,druga djeca su mi rekla da su me trazili neki vojnici. Znala sam da je to tata i stric. Konacno sam vidjela strica i jos dvojicu sa njime. Kada me podigao, gledala sam mu preko ramena i pitala gdje je tata? Rekao je da ga vise nema, ubili su ga srbi. To je bilo to. Nisu niti znali drugacije. Sj* familija, nema kaj
    To je bilo ispred stana, usla sam u stan i uzela citanku i krenula vjezbati citanje sa razumijevanjem jer mi je tata rekao da je to vazno.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  40. #240
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Uh.

  41. #241
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Pa dobro cure, nisam to pisala da se sada pekmezite. Vec kao iskustvo, mozda pomogne nekom.
    Ajmo glavu gore


    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  42. #242
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ma daj, srce mi je puklo.. Sto zbog tebe, sto zbog sve ostale djece koja su to prozivljela i upravo dozivljavaju.
    Boli ovaj svijet.

  43. #243
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Pa dobro, dok sam pisala nacin i mene je steglo a zamisli, moje je iskustvo ja se nekako tjesim da su ljudi sada educiraniji nego 91' bar kaj se djece tice.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  44. #244
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Pa dobro, dok sam pisala nacin i mene je steglo a zamisli, moje je iskustvo ja se nekako tjesim da su ljudi sada educiraniji nego 91' bar kaj se djece tice.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

    Ma kakvi.
    Imam situaciju iz 2013. gdje je mama izvršila suicid.
    Prvo je tata to mjesec dana tajio od djece pa kad sam mu rekla da im mora reći jer će se inače dogoditi da ih na cesti presretne neka susjeda i krene grlit, kukat u stilu: jadni vi, mama vam se ubila, a to će tek napraviti šok kod djece, onda je on oboje odveo na groblje!
    Iako smo mu pripremili literaturu, kolegica soc. pedagogica je razgovarala više puta s njim i objasnili smo mu kako reći, no on je odabrao drugi način.
    Odveo ih u cvječarnu da izaberu cvijeće i zatim na grob i rekao im:" tu je mama".
    Curici od 7 i dečku od 9.
    Naravno da djeca NISU shvatila.
    Iako su znali da je mama bolesna i da je stalno po bolnicama.
    Nisu shvatili.
    A tko i bi?!?
    Poslije smo puno, puno razgovarali i prošli svakakve faze od negiranja, krivice pa i ljutnje na mamu koja ih je tako brutalno ostavila.
    Dečko je čak u par navrata lakirao nokte i pokušao se našminkati ko mama, a cura je spavala u maminoj odjeći.
    Danas su oni izvana ok djeca, ali onaj šok sa groblja, vjerujem, neće nikada zaboraviti.
    To je sigurno ostavilo veliki ožiljak na duši.

  45. #245
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Kris, meni je drago da si napisala svoje iskustvo i podijelila svoje znanje s nama.
    Mnogi roditelji su izgubljeni u takvim situacijama.
    Em žaluju, em moraju i o djeci brinuti kako im reći, objasniti...
    Zato je dobro iznositi svoja iskustva i dobra i loša kao i ono što su nas učili.
    Zato i jesmo tu, da si pomažemo.

  46. #246
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    a joj sva sam se rastužila na obje priče od Kris i Tanči, tuga golema...

  47. #247

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    12

    Početno

    Kad su meni rekli da ćemo svi jednog dana umrijeti oblio me hladan znoj od glave do pete. Meni su rekli da kad narastem da će tada već postojati lijek protiv smrti... Saznanje o smrtnosti bilo je poprilično traumatično, no nisam imao neke dugotrajne posljedice od toga, mislim da me prošlo za dan-dva. Sjećam se da mi je u tom trenutku bilo neshvatljivo kako uopće možemo umrijeti jednom kada smo stvoreni i nije mi bilo jasno zašto bi Bog stvorio život sa rokom trajanja. Život i smrt mi nekako u tom trenutku nisu išle zajedno. Mislio sam, ako si živ onda si živ i nemožeš umrijeti, a ako te nema tada niti ne postojiš. Mislim da je najsmislenije i najjednostavnije reći djeci da naša tijela stare, odnosno da se kroz život mijenjaju, ali da naše duše ne stare i ne umiru već samo prelaze u neku drugu fazu života koju mi ne poznajemo - jednako kao kad je beba u majčinom trbuhu i misli da je to jedini način života i ne može si zamislit da postoji nešto izvan majčine utrobe...

  48. #248
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Beba ništa ne misli o životu u majčinom trbuhu.

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •