Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Srebrni pribor za jelo

  1. #1
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno Srebrni pribor za jelo

    Dakle naslijedili smo krasan srebrni pribor za jelo.Vidi se da nikad nije upotrebljavan a mene boli glava od tih krasnih stvari kojima napuniš kuću a nikad ih ne upotrijebiš.
    Tako mi odlučili da pijemo svaki dan iz kristalnih čaša da koristimo krasnu skupocjenu posteljinu (mada takve stvari nikad sama ne bi kupovala) i na kraju da stavimo i srebrni pribor u svakodnevnu upotrebu.
    E sad ne znam jedino da ne dobijem time više posla nego je potrebno dali se on može prati u mašini (sumnjam) ili barem ručno,običnim deterdžentom ili nešto posebno i treba li uz to nekakvo održavanje ili samo peri deri?
    Zna li tko možda više o tome? :?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ne smiješ ga prati u perilici (ni srebro ni aluminij), ako ga opereš odmah neće ti pocrniti. Znam da užasno pocrne od majoneze, e sad da li je to od jaja ili octa, ne znam. Dobro se čisti s arf-om.

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ma ja bi to ili prodala ili dalje nekom poklonila

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ma ja bi to ili prodala ili dalje nekom poklonila
    po kratkom postupku

    ps. čekaj neku svadbu-lijepo se vidi kao poklon, a nek se mlada dalje bakće sa srebrninom

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    580

    Početno

    Nije preporučljivo jesti gljive sa srebrnim priborom.
    Bolje proslijedi to dalje.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    102

    Početno

    Ja srebreni pribor perem u perilici inace sve sto nemoram raditi sama ostavljam tim divnim kucnim aparatima . Istina koristim ga samo za goste pa nisam sigurna o posljedicama svakodnevnog pranja u perilici.
    Neki dan sam procitala da je jako zdravo jesti srebrenim priborom, ali ako ti je odrzavanje problem onda to prosljedi dalje nekome ko ima vremena da to cisti i polira.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    118

    Početno

    Ja sam ga do pred par dana koristila non stop, ali mi je jako nezgodno baš to što potamni ako ostane hrane i ne operem odmah. Ja sam ga prala s običnim deterđentom, a s vremena na vrijeme i s arfom. Čak sam ga jednom očistila s nekakvom kemijom za srebrninu, samo što sam ga poslije ispirala valjda 10 puta.
    Uglavnom meni je bio jako nepraktičan pa sam si kupila običan beštek.

  8. #8
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Srebrno suđe je fora jer srebro djeluje antibiotski i općenito je jako zdravo. Malcu smo kupili srebrnu žličicu (čistoća 950) kada je bio beba.

    ALI...

    Srebro samo po sebi nije posebno tvrdo pa se legira. I tu kreću problemi. Materijali s kojima se nekad legiralo više nisu prihvatljivi u prehrani i dobro je ustanoviti čega unutra ima. Sasvim je moguće da je OK, ali je dobro biti siguran.
    Danas je nekakva norma srebro čistoće 925 (promila srebra) koje je hajde-hajde tvrdoće i tako-tako se polira. Mehanička svojstva su bolja kod manjih udjela srebra, ali to baš ne bih stavio na stol.

    Poliranje je najjednostavnije obaviti ručno pomoću posebne krpe (natopljene kemijom) za poliranje srebra, a potom se opere kao bilo kakvo drugo suđe, ali ne u suđerici.

    Čisto srebro (999) je mekano i prilično se teško polira, a zlatari i dranguljari ga baš ne vole. Mislim da bi bilo jako fora imati pehar za vodu od takvog materijala.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Gdje se ovih dana (vidim da je topic star) može kupiti kvalitetan srebrni pribor za jelo?

  10. #10
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Zlatarna Krznarić. Ponesi torbu para.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Hvala. Nije za mene

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •