Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 67

Tema: Učite li sami djecu strani jezik?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    181

    Početno Učite li sami djecu strani jezik?

    Ima li netko da sam podučava dijete nekom stranom jeziku i kako to radite?
    On jako puno priča, na razini skoro četverogodišnjaka, i čini mi se da ima sluha za jezik. A ja predajem engleski i njemački i nekako bi mi bilo šteta da mi dijete ne počne od malih nogu učiti barem jedan od njih. Kod nas u selendri nema nikakvih igraonica niti vrtića s učenjem stranih jezika pa bih ja to s njim sama.
    Jel ima netko iskustava s tim? Gdje nađete materijale, ideje...? Koristite li strane slikovnice, TV programe..., učite pjesmice?

  2. #2
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    nemam još odgovor, samo pratim

  3. #3
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Nisam profesor jezika, i nisam kvalifikovana za propisno "učenje" djeteta, ali učim je po malo engleski.
    Kad sam čula i vidjela da je mnogo toga shvatila po sluhu i iz konteksta iz crtanih filmova, te da zna mnogo riječi i zapitkuje šta znači neka koju ne razumije, kupila sam knjigu za učenje engleskog. Ovu - Engleski za predškolce. Ako želiš prelistati knjigu pogledaj na stranicama Kreativnog centra - ovdje
    "Učimo" povremeno, bez nekog reda i moranja. "Čitamo" i igramo igre iz knjige, lijepimo naljepnice. Nekad je drži nekoliko dana za redom, nekad ne želi. Ne primoravam je, bitno mi je da želi da uči i da je to veseli.
    Kad sam ja bila klinka mi smo u vrtiću imali učiteljicu engleskog. Sad to više nema. A mislim da je zgodno da se sa jezikom započne rano.
    Ima četiri godine i par mjeseci.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Mi smo djecu više IZLAGALI engleskom jeziku nego što smo ih učili (cd-i s pričama i pjesmicama, crtići bez prijevoda npr. Bob Graditelj, bojanke, slovarice, abeceda, pjesmice, opći pojmovi: dijelovi tijela, boje, nazivi za životinje, hranu i slično...)

    Mlađem sinu je išlo odlično i dali smo ga u englesku vrtićku grupu. Sad u školi uče njemački, ne stignemo se više puno baviti engleskim (iako ga stariji uči kao drugi jezik) ali mlađi me iznenadi jer puno toga mu je ostalo u uhu...

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Moji su obožavali ovaj cd za engleski jezik (vrlo je jednostavan i primijenjen predškolskoj dobi): http://www.nakladahaid.hr/home/

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo djecu više IZLAGALI engleskom jeziku nego što smo ih učili
    Ovako nekako, kod nas nikakvo strukturirano podučavanje kod kuće ne prolazi ni pod razno.
    Ali kroz ta "izlaganja" dosta je i naučio (brojati na njemačkom i engleskom, nazive životinja, neke druge riječi, i sl. - za predškolski uzrast sasvim dovoljno).
    Malo mi je žao što u školi neće imati njemački od prvog razreda, mislim da bi mu taj jezik bolje "legao", ali što je - tu je, prilagodit ćemo se situaciji.

  7. #7
    spunky125 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    657

    Početno

    tak i mi, crtići na engleskom, nekad spontano izvali thank you, up, three u brojanju.

    tete u vrtiću puštaju Doru, kombinacija eng-hrv i to mu je ušlo u uho, nekad kaže i bye, jer ga ja i koristim u svom pozdravu-nekad ne kužim razliku izlaska iz učionce i kuće, itd.

  8. #8
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Sa starijim malim sam imala fazu komunikacije na engleskom kad god smo bili izvan kuće - otkad je imao godinu i pol do negdje treće godine. Kad smo bili sami, a bilo je to često, uvijek sam mu pričala na engleskom, malo su me čudno ljudi gledali, ali nije me bilo briga. Kad mi je par mjeseci nakon što smo počeli s tim, došla sestrična iz Kanade, i nas dvije smo pričale samo na engleskom i mališa je sve razumio, čak je počeo koristiti i sam engleske riječi. No onda smo odjednom malo popustili s tim, što mi je žao, iako danas stvarno rastura sve (recimo na dvd-ima često namjerno ne stavi hrvatski titl ili sinhronizaciju, jer mu je bolje na engleskom, a i na netu sve samo na engleskom traži), a imamo i dan danas ponekad faze pričanja na engleskom, pa ako ste dobre u nekom stranom jeziku, možete i to iskoristiti, a počnite kad su što manji

  9. #9
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    samo na brzinu, struka mi engleski za predškolce, i od 1-4 razreda djecu, pa ću ti se javiti poslije 2 sa materijalima i načinima kako, šta i gdje...

    može?

  10. #10
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    I mi isto samo izlazemo engleskom, ako nesto pita ja mu kazem, bez presinga. Moram priznat da engleski bolje izgovara nego hrvatski, vjerovatno zbog mekog r.
    Poceli smo malo vise s tim izlaganjem nakon sto je nedavno u ducanu zvao i trazio MM-a "where are you" Skroz smo se iznenadili, nemam pojma otkud mu to ali primjecujem sve vise da razumije kad gleda npr. Mickey Mousa na engleskom. Ja mu pomognem oko izgovora a ostalo on sam uci.

  11. #11
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Samo daj
    Mi to onako spontano i više u smislu ispravljanja pogrešaka. Malac je stalno izložen engleskom i dade se skužiti koliko mu je dosta, a onda se malo smanji izloženost i dobro.

  12. #12
    TINAZG avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    57

    Početno

    Još ne aktivno, čekam da bolje nauči i hrvatski iako vidim da hvata neke riječi s npr. Dore i stranih kanala s crtićima... ali budem... meni je recimo tooo much 400 kn koliko dođe engleski u vrtiću, ionako će tamo naučiti par riječi i koju pjesmicu.. ti mogu i ja sama s njom kad vidim da je spremna...

  13. #13
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj TINAZG prvotno napisa Vidi poruku
    Još ne aktivno, čekam da bolje nauči i hrvatski iako vidim da hvata neke riječi s npr. Dore i stranih kanala s crtićima... ali budem... meni je recimo tooo much 400 kn koliko dođe engleski u vrtiću, ionako će tamo naučiti par riječi i koju pjesmicu.. ti mogu i ja sama s njom kad vidim da je spremna...
    Da, nama je engleski u vrtiću isto bio bezveze, pogotovo jer je on već znao i više nego što se učilo, no išli su njegovi prijatelji pa je htio i on

  14. #14
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    eliot..
    predškolsku djecu je bitno naučiti abecedu, brojeve i najbitnije pojmove koje koriste u svakodnevnom životu (maćka, auto, kuća, pas, tata, mama, brat..) dakle uči ih se razumijevanju..uz igru naravno (bojenje, pjevanje, plesanje, crtanje... čitanje...)

    To češ postići sa "flash cards" dakle kartama na kojima je slika nečega, i ispod piše šta je to..
    Isto tako predškolci vole pjesmice, a to su naše dobro poznate "nursery rhymes":

    npr.
    Hickory dickory dock
    The mouse ran up the clock
    The clock struck one
    The mouse ran down
    Hickory dickory dock

    dakako koristit češ različite boje tonova na riječima, kako bi djetetu bilo zanimljivo...

    Evo nekih stranica koje sam ja koristila u radu:

    nursery rhymes

    flash cards

    a evo i jedan filmić:
    http://www.youtube.com/watch?v=pGtzBtbaw-Q

    ......sretno....
    Posljednje uređivanje od andynoa : 10.05.2011. at 15:41

  15. #15
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Ja "radim" sa brbljivicom od 5 godina engleski kod kuce. Ona je bila izlozena engleskom jeziku kao mala djevojcica, ali sa njom je pricano gotovo iskljucivo na hrvatskom. Nekoliko mjeseci se druzila (po nekoliko puta tjedno) sa djecom kojima je materinji engleski. Tada je puno pokupila (i nevjerojatnom brzinom). Zadnje dvije godine se druzi samo sa nasom djecom, ali u grupi u vrticu bi trebali paralelno uciti engleski. Cini mi se da je to tamo jako klimavo...

    Ono sto ja radim, ponekad citam price (kratke, par puta tjedno) prije spavanja. Ne citam joj nikada price na hrvatskom, nego ako vec citam - onda na engleskom. Nekoliko puta dnevno se prebacim na engleski i obratim na engleskom. Ona, naravno, vise voli da pricamo na hrvatskom jer ga potpuno razumije, ali sitnim potkupljivanjem ju dobijem da pricamo na engleskom (ne predugo, par minuta do 10 max nekoliko puta tjedno). Peppu Pig gleda iskljucivo na engleskom (kupili u konzumu za 10 kuna na nekoj rasprodaji nekoliko dvd/a).

    Rezultat, razumije gotovo sve obicne jednostavne stvari. Potrebno joj je ponekad vremena, npr u pricama, ali ako se recenica ponovi i postavi joj se pitanje, uglavnom razumije. Odgovara u recenicama, ponekad indijanskim, ali slaze recenice, kratke (i slatke).

    Kada inzistira da bulji u komp, odem na www.uptoten.com, gdje klika sama na pjesmice po izboru (ne mislim da je tamo nesto bog zna sto naucila, ali barem je u duhu jezika).

    Preporucam za manje klince dvd Peppa Pig, engleski je jednostavan, pravilan izgovor, recenice se ponavljaju i prosiruju, dodaju nove rijeci.

  16. #16
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    uptoten je zakon! Sven smije igrati samo vikendom (ja sam ga uvjerila da ja to ne znam upaliti, samo tata zna ) i isto povezuje dosta, posebno voli imenovati boje na engleskom.

  17. #17
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj andynoa prvotno napisa Vidi poruku
    eliot..
    predškolsku djecu je bitno naučiti abecedu
    Smijem li pitati zašto abecedu?
    Osobno ne mislim da im abeceda ičemu služi dok ne počnu slovkati. Ne znaju ni hrvatsku, a ni ne treba im prije škole.

    Ja bih vam pozornost skrenula na jednu važnu činjenicu za ovu dob: živi ljudi su malcima znatno važniji modeli od crtića. Pa pazite kakvom su izgovoru izloženi. Ako u ovoj ranijoj dobi usvoje loš izgovor, bit će ga jako teško ispraviti. I obratno - ako usvoje dobar, ostat će dobar čak i ako ne budu nastavili s jezikom u kontinuitetu.

  18. #18
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    MM je živjeo u Australiji i radio u Americi, a ja isto solidno govorim engleski. Puno se po kući zafrkavam na engleskom tako da je već odmalena naučila neke riječi.
    Sada kad ide u školu, njoj je to super i koristim svaku priliku kad gledamo film da i "slušamo" film.

    Imam kolegicu (i dobru prijateljicu) koja je prof. eng i njem. i koja je svoje kćeri od malena naučila njemački (engleski će ionako lakše naučiti u školi).
    Uglavnom od cca 3-će godine im je puštala crtiće na njemačkoj satelitskoj, prije spavanja čitala slikovnice na njemačkom (vrlo povoljno na ebay.de) i kasnije davala edukativne igrice na kompu (kupljene u Njemačkoj).

    Šta da ti kažćem, mala špreha kao da se rodila tamo. Onaj e zapravo bilingualna.

    Tako da u potpunosti podržavam tvoju ideju i preporučam da kreneš s njemačkim jer kao što znaš...TV, pjesme, kmpjuter...okruženi smo engleskim.

  19. #19
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku
    Smijem li pitati zašto abecedu?
    Osobno ne mislim da im abeceda ičemu služi dok ne počnu slovkati. Ne znaju ni hrvatsku, a ni ne treba im prije škole.
    Zato što im učenje abecede može pomoći na putu do čitanje i kasnije pripreme za školu..
    Nisam mislila da dijete bifla napamet abecedu, nego da kroz kartice na kojima na primjer piše slovo A i nacrtan je avion shvaća slovo i riječ, ako me kužiš što želim s time reći..

    zato i postoji hrpa interaktivnih igara, i kako treba s njima raditi, od te druge godine za koju eliot pita..

  20. #20
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj andynoa prvotno napisa Vidi poruku
    Zato što im učenje abecede može pomoći na putu do čitanje i kasnije pripreme za školu..
    Nisam mislila da dijete bifla napamet abecedu, nego da kroz kartice na kojima na primjer piše slovo A i nacrtan je avion shvaća slovo i riječ, ako me kužiš što želim s time reći..

    zato i postoji hrpa interaktivnih igara, i kako treba s njima raditi, od te druge godine za koju eliot pita..
    U redu, neka je tako, iako se ne slažem. Prosječno dijete od 2, 3 pa i katkad ni od 4 godine kognitivno nije spremno za učenje slova. Ni na kojem jeziku, pogotovo ne na stranom prije nego na svojem materinskom (ne kreće se badava u školu između 5. i 7. godine). Pokazati im sličicu aviona da to povežu s pojmom avion (na kojem god jeziku), to je u redu, ali pokazati trogodišnjaku slovo A da ga poveže s avionom, neće kod većine djece uroditi nikakvim plodom (u toj dobi). To je jednostavno prerano za takve kognitivne sposobnosti koje uključuju viši stupanj apstrakcije. Istina, oni će to naučiti (tj. "naštrebati" će konkretne kartice), ali to će biti kratkotrajno znanje.

    Predškolce je dovoljno izlagati dobrom jezičnom unosu. A dobar je jezični unos prirodan, tj. autentičan i bogat (čest).

    Za sve roditelje koji imaju dvojbi i bilo kakvih nedoumica oko stranog i drugog jezika, toplo preporučam knjigu Mirjane Prebeg-Vilke Vi, vaše dijete i jezik, a za malo zahtjevnije ili naprednije, knjigu Marte Medved-Krajnović Od jednojezičnosti do višejezičnosti.

  21. #21
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    Freja, slažem se i sa tobom, ali stojim i iza sebe..

    Danas sam sa susjedom logopedicom pričala o ovome, i obje smo se složile, ona sa svoje medicinske strane za NE abecedi, ja sa svoje učiteljske za DA abecedi..
    Mi radimo po šablonama, a ne po instinktima, i mislim da je to ponekad najveća greška kod svih učitelja... mene na fakultetu nisu ništa o neurološkim procesima koji se npr. događaju kod čitanja itd. dok je ona učila sasvim nešto drugo..

    eto...
    eliot nadam se da te nisam previše zbunila

  22. #22
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    [QUOTE=Peterlin;1886075]Mi smo djecu više IZLAGALI engleskom jeziku nego što smo ih učili (cd-i s pričama i pjesmicama, crtići bez prijevoda npr. Bob Graditelj, bojanke, slovarice, abeceda, pjesmice, opći pojmovi: dijelovi tijela, boje, nazivi za životinje, hranu i slično...)
    QUOTE]

    Potpisujem ova za svoju prvu curu, "podučavali" smo engleski, ali i glazbu na ovakav način. Danas su to jedine dvije stvari koje joj odlično idu i koje stvarno voli.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    [QUOTE=Mater Studiorum;1886853]
    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo djecu više IZLAGALI engleskom jeziku nego što smo ih učili (cd-i s pričama i pjesmicama, crtići bez prijevoda npr. Bob Graditelj, bojanke, slovarice, abeceda, pjesmice, opći pojmovi: dijelovi tijela, boje, nazivi za životinje, hranu i slično...)
    QUOTE]

    Potpisujem ova za svoju prvu curu, "podučavali" smo engleski, ali i glazbu na ovakav način. Danas su to jedine dvije stvari koje joj odlično idu i koje stvarno voli.
    Da, da... i za glazbu isto vrijedi, baš kao i za strane jezike. Eno moje dvojice u glazbenoj školi (od svoje volje) zahvaljujući činjenici da smo negdje prije škole nabavili klavijaturu iliti "sintić" kao igračku, pa im se dopalo.

  24. #24
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj andynoa prvotno napisa Vidi poruku
    Danas sam sa susjedom logopedicom pričala o ovome, i obje smo se složile, ona sa svoje medicinske strane za NE abecedi, ja sa svoje učiteljske za DA abecedi..
    je li ti prijateljica logopedica rekla i da se djecu ne bi trebalo podučavati strane jezike dok nisu usvojili izgovor vlastitoga jezika? je li ti opisala koji se sve problemi javljaju kad djeca uče jezik a za njega nisu spremna?

    freja je napisala, nije isto slušati roditelje koji pričaju npr. engleski (jer im je to npr. materinji jezik) ili slušati crtiće.
    meni je nedavno prijatelica logopedica pričala o klincu koji ima strašne probleme s izgovorom hrvatskoga jezika, pod utjecajem njemačkih crtića. ja se pitam koliko je sati dnevno to dijete bilo izloženo crtićima a koliko hrvatskom jeziku koje je čulo od roditelja i okoline? i kad je to počelo? to mi je nekako tužno

    dakle, prije svega treba razlikovati usvajanje i učenje jezika. za ovo prvo nije nikad prerano, za ovo drugo treba paziti kakvim se jezičnim uzorima, u kojoj količini i u kojoj dobi izlažu djeca. Mislim da je za UČENJE stranog jezika bitno da je dijete prije toga naučilo svoj materinji jezik. za usvajanje je to nebitno. (to ima najviše veze s onim neurolingvističkim pojmovima koje ste na faxu preskočili )

  25. #25
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    Pa sve je rekla, i dosta smo o tome pricale...

    Sutra cu uzet literaturu s faksa i trazit cu sta, gdje i kako, jer je i ona sama rekla da toga nema, a bome se ni ja nejecam da smo ista takvog ucili, ucili smo poremecaje (disleksija, disgrafija itd.) a za procese se ne sjecam stvarno, i sutra cu ic gledat to i nadam se da nece ispast da sam zaspala na tom predavanju..

  26. #26
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    mi smo imali super kolegij na tu temu na poslijediplomskom studiju. neurolingvističke osnove višejezičnosti

    i još nekoliko sličnih kolegija, o dvojezičnosti/višejezičnosti i neuronešto/neuroneštodrugo

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    87

    Početno

    mi učimo engleski od 2. godine otprilike..... sad ima 3,3 i zna već ponešto... brojati na engleskom do 10 zna odavno, na njemačkom također.... abecedu nezna još cijelu, ali blizu smo... zna i neke riječi, najviše učimo kroz pjesmice i crtiće na engleskom... njemački mi je slab, pa ga učim samo ono što i sama znam... al zato engleski do škole planiramo svladati malo bolje (jako ga zanima)
    Posljednje uređivanje od *Tončica : 11.05.2011. at 00:50

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    je li ti prijateljica logopedica rekla i da se djecu ne bi trebalo podučavati strane jezike dok nisu usvojili izgovor vlastitoga jezika? je li ti opisala koji se sve problemi javljaju kad djeca uče jezik a za njega nisu spremna?
    Debeli potpis!

    Moj stariji je imao smetnje govora i sluha kao mali i po preporuci logopeda nismo ga upisali u jezičnu grupu u vrtiću, iako smo razmišljali o tome, ali smo se ipak za svaki slučaj raspitali. Sva sreća....

    Da je to bila ispravna odluka vidjelo se u prvom razredu kad je krenuo strani jezik - to mu je bio najteži predmet dok nije dorastao.

    Daklem, sve s mjerom. I nema pravila koja bi vrijedila za svako dijete...

  29. #29
    ježić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,862

    Početno

    Ja se isto ne slažem za učenje abecede. Prema nastavnom planu učenici tek u 5. razredu (5 godina učenja) moraju znati abecedu, iako se prema nekim školskim udžbenicima ona počinje uvoditi već od 2. razreda.
    Ok je ova paralela povezivanja slova sa slikovnim prikazom nekog predmeta, ali ona više vrijedi za hrvatsku abecedu ne za englesku. Engleska abeceda izgovara se drugačije nego što se piše. Pokažeš li djetetu npr. sliku banane i slova B to je još donekle u redu, /bi:/ kao banana, ali što je npr. sa slovom C koje se izgovara /si:/ a nalzi se npr. u riječi CAKE koja se izgovara /keIk/ ?

    Sad sam ga stvarno iskomplicirala, ali htjela sam reći da je abeceda totalno nebitna za usvajanje engleskog u tako ranoj dobi. Puno bitnije je djecu izložiti dobrom zvučnom uzorku potkrijepljenom s puno slikovnih materijala, usvajenje cijelih gotovih fraza, ne izoliranih riječi, učenju kroz pokret, TPR. Za to su odlične pjesmice, nursery rhymes, brojalice, crtići, slikovnice, stvarni predmeti, igračke...

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Mislim da je ovo s abecedom zapravo krivo shvaćeno...

    Za predškolce to nije abeceda naizust kao pjesmica, jer oni ionako ne znaju čitati, nego se radi o početnom učenju slova. Moji su imali jednu slikovnicu (zaboravih kako je išlo, bila je u stihovima):

    a is for apple...
    b is for bed...

    U ovoj fazi to je dosta.

  31. #31
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    I mi smo izlagali stariju engleskom. Kroz zabavne web sadrzaje za djecu i citanje knjiga koje su pisane na eng koje smo joj prevodili dok je gledala u eng tekst. S osam godina je pocela sama sebi citati tako da si je prevodila tekst, sada (10) to radi bez problema.
    Ali ona, ako za nesto mogu reci da ima zicu, ima za jezike, a posebno obozava citati (i da joj se cita ).

    Od web sadrzaja, ovaj tren se sjecam da je koristila ovo:
    www.uptoten.com
    www.starfall.com
    + igrice na kompu Reader Rabbit (nekoliko razlicitih, za razlicitu dob)

    Citali smo joj R. Munscha (sad ga ona cita bratu), Magic tree house (sad ona cita meni), My secret unicorn i Rugratse razne (nesto smo kupovali preko web knjizara, a dosta nam je poklonila i posudila draga frendica ).

  32. #32
    ježić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,862

    Početno

    Super su i interaktivni CD-i Tell Me More Kids

  33. #33
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    znate kako sam ja naučila talijanski?
    u mojoj familiji se govorilo talijanski, naročito obje none (išle u školu za vrijeme italije), onda kad nisu htjeli da mi djeca razumijemo što govore
    ne trebam ni reći da sam MRZILA talijanski. dok ga nisam naučila. a nije im dugo trajalo, odjednom su skužili da sve razumijemo

  34. #34
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je ovo s abecedom zapravo krivo shvaćeno...

    Za predškolce to nije abeceda naizust kao pjesmica, jer oni ionako ne znaju čitati, nego se radi o početnom učenju slova. Moji su imali jednu slikovnicu (zaboravih kako je išlo, bila je u stihovima):

    a is for apple...
    b is for bed...

    U ovoj fazi to je dosta.
    pa o tim pjesmicama ja i govorim cjelo vrijeme, ne o štebanju abecede
    npr još jedna:
    Aa-Bb-Cc-Dd-Ee-Ff-Gg

    Hh-Ii-Jj-Kk-Ll-Mm-Nn-Oo-Pp

    Qq-Rr-Ss, Tt-Uu-Vv

    Ww--Xx, Yy-and-Zz,

    Now I know my A-B-C

    Come on now and sing with me.

    Aa-Bb-Cc-Dd-Ee-Ff-Gg

    Hh-Ii-Jj-Kk-Ll-Mm-Nn-Oo-Pp

    Qq-Rr-Ss, Tt-Uu-Vv

    Ww--Xx, Yy-and-Zz,

    Mother will be pleased with me

    Now I know my A-B-C.



    ajde nećemo više o abecedi, može?

    ima na stranicama british councila par igrica koje bi bile prikladne za tu dob:
    http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo još samo ovo...

    Abeceda (čak i ovakva u stihovima) je za predškolce i pripada u predčitalačke vještine, na hrvatskom, engleskom i drugim jezicima. Ne učiš abecedu (ni hrvatsku) dvogodišnjaka, tako da je stvar zapravo bespredmetna.

    Učenje jezika treba prilagoditi dobi. Čak i rimovana abeceda je za naše četverogodišnjake neprimjerena, iako je mali englezi uredno uče u maloj školi.

    Najbolji mi je ovaj način učenja koji cvijeta opisuje - ako netko u obitelji govori i razgovara s drugim osobama na nekom drugom jeziku, dijete obično nauči. Istu situaciju imao je mm - njegovi djed i baka su razgovarali na njemačkom (osobito o stvarima koje nisu za dječje uši) sve dok nisu otkrili da on uredno razumije...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.05.2011. at 10:36

  36. #36
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Najbolji mi je ovaj način učenja koji cvijeta opisuje - ako netko u obitelji govori i razgovara s drugim osobama na nekom drugom jeziku, dijete obično nauči. Istu situaciju imao je mm - njegovi djed i baka su razgovarali na njemačkom (osobito o stvarima koje nisu za dječje uši) sve dok nisu otkrili da on uredno razumije...
    mm i ja komuniciramo na engleskom kad nećemo da nas keksićka razumije
    neki dan, totalno spooky situacija, mi razgovaramo na engleskom a ona nas gleda i kaže: ja vas sve razumijem
    naravno, ne razumije sve, samo nešto (kuži kako se kaže vrtić, baka, svekrva, tvoja mama, ide mi na živce itd )

    ne znam, morat ćemo mm i ja na tečaj nekog egzotičnog jezika ili npr. znakovnog

  37. #37
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    mm i ja komuniciramo na engleskom kad nećemo da nas keksićka razumije
    neki dan, totalno spooky situacija, mi razgovaramo na engleskom a ona nas gleda i kaže: ja vas sve razumijem
    naravno, ne razumije sve, samo nešto (kuži kako se kaže vrtić, baka, svekrva, tvoja mama, ide mi na živce itd )

    ne znam, morat ćemo mm i ja na tečaj nekog egzotičnog jezika ili npr. znakovnog
    esperanto sigurno neće razumijeti

  38. #38
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj andynoa prvotno napisa Vidi poruku
    esperanto sigurno neće razumijeti
    e, neće, ali će ga prebrzo naučiti, jer je prejednostavan

    treba nam neki prirodni jezik, i to po mogućnosti s drugog kraja svijeta.
    samo što, bojim se, mm i ja bi potrošli previše vremena dok bismo to naučili. a i ona bi naučila s nama

    bojim se da nam nema spasa

    btw, moje dijete zna hrpu pjesmica na engleskom, većinu onih koje ste stavile, i još poneku. mislim, zna ih na svoj način. nekad kad počne nešto recitirat moram se dobro skoncentrirat da uopće skužim o kojem se jeziku radi Njena baka je učiteljica engleskog i ima nevjerojatnu potrebu dijete podučavati tim pjesmicama, od malena.
    ja s djetetom komuniciram na dva jezika, jer su mi oba materinjska, ali mi ne pada na pamet učit je engleski (još) jer mislim da od toga ne bi imala nikakvu korist (iako sam, između ostalog, i prof. engleskog)

  39. #39
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Čitam i pratim . Imate li neki zgodan link gdje bi se mogle skinuti te zgodne pjesmice (ili kupiti :D)? To bi mi bilo zgodno puštati npr. u autu ...

  40. #40
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    Citiraj cvijetak prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam i pratim . Imate li neki zgodan link gdje bi se mogle skinuti te zgodne pjesmice (ili kupiti :D)? To bi mi bilo zgodno puštati npr. u autu ...
    http://www.nurseryrhymes4u.com/NURSE...ICANDSONG.html
    zelene točkice su ti s glasom

    http://www.landofnurseryrhymes.co.uk/

    probaj na ova 2..

  41. #41
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    puntice, a nisi cula da je nepristojno u drustvu razgovarati na nekom jeziku koji svi ne razumiju?
    to ti ga dode ko dosaptavanje u drustvu

    o temama koje nisu za djecje usi, ne razgovaram pred djetetom. iznimno koristimo neke sifre za imena osoba koje tracamo, kad mi nije problem da dijete cuje sto o necijem ponasanju mislim, ali nije bas zgodno da zna o kome se tocno radi.

    mi slusamo pjesmice, gledamo crtice i neke filmove na stranim jezicima.

    moje dijete je inace dvojezicno, i bas zbog toga se ne zamaram previse. jedan strani jezik ce svakako dobro znati

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Jan je isto dvojezična beba, ja s njim govorim hrvatski, mm njemački i s obzirom da ima 19 mjeseci jako puno priča i razumije na oba jezika. Ali to je već neka druga tema, da ne bude previše off topic.

  43. #43
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Evo sto smo ja i mama radili ispred mladje sestre ako nismo htjele da nas razumije: ispred svakog sloga ubaciti "ke".
    Pa bi "nisam u kuci" zvucalo ovako : ke-ni ke-sam ke-u ke-ku ke-ci
    Zvuci komplicirano ali brzo se ufuras i govoris i razumijes bez razmisljanja o ubacivsnju ke.
    Jedino sto kad tad i djeca to shvate

  44. #44
    ježić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,862

    Početno

    Citiraj cvijetak prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam i pratim . Imate li neki zgodan link gdje bi se mogle skinuti te zgodne pjesmice (ili kupiti :D)? To bi mi bilo zgodno puštati npr. u autu ...
    Ja sam nedavno kupila cd-e u Algoritmu, mislim za nekih 16 kn komad. Još su imali akciju kupi 3 plati 2.

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    ja se uopce ne bi opterecivala s tim sto je ili nije dobro..ja imam bratice, zive u svicarskoj i od malena super govore francuski (materinji), hrvatski (mamin jezik), talijanski (tatin jezik), engleski a naucili su jos i njemacki kasnije..od malena su s roditeljima pricali na nasem odnosno talijanskom, u vrticu francuskom i danas su poligloti.
    moje dijete s 2,5 god. zna englesku abecedu i dio slova povezuje..to smo naucili uz pjesmice i uopce se ne opterecujem da li joj je previse, ne tjeram je, sama voli to pjevati i sama je zapamtila..dida stalno pjeva s njom na engleskom i vec sad ih zna djelomicno bar desetak na engleskom..super su mi slikovnice, flash cards, crtici na stranom jeziku..uglavnom, mislim da nista nije beskorisno i dok dijete voli i zabavlja ga samo navalite..

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    181

    Početno

    Ajme super mi je koliko odgovora na ovu temu...
    Vidim da svatko radi kako najbolje zna i kako misli da mu je najbolje za njegovo dijete.
    Hvala na svim linkovima!
    Evo je G. baš maloprije prvi put otpjevao sa mnom pjesmicu "The wheels on the bus", točno od početka do kraja. Ma ja njemu oduvijek pjevam uglavnom te engleske pjesmice, i voli ih slušati, ali ih nikad nije pokušao on pjevati, iako na hrvatskom puno pjesmica pjeva sam. Eto danas smo i engleski propjevali, jupiiii!
    Crtane gleda isključivo na engleskom, Baby TV.
    Uvest ćemo i kratke slikovnice koje ću mu onda čitati samo na engleskom, netko je ovdje stavio tu ideju. A ako je ne nađem za kupiti, lako je napraviti.
    Oprezna sam s uvođenjem pozdrava, "molim", "hvala" i sl. na engleskom jer mi to upravo usvaja na hrvatskom pa ga ne bih htjela zbuniti. Ipak on nije u nikakvoj dvojezičnoj sredini. S tim ćemo poslije početi kroz igru.

  47. #47
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    I mi smo izlagali stariju engleskom. Kroz zabavne web sadrzaje za djecu i citanje knjiga koje su pisane na eng koje smo joj prevodili dok je gledala u eng tekst. S osam godina je pocela sama sebi citati tako da si je prevodila tekst, sada (10) to radi bez problema.
    Ali ona, ako za nesto mogu reci da ima zicu, ima za jezike, a posebno obozava citati (i da joj se cita ).

    Od web sadrzaja, ovaj tren se sjecam da je koristila ovo:
    www.uptoten.com
    www.starfall.com
    + igrice na kompu Reader Rabbit (nekoliko razlicitih, za razlicitu dob)

    Citali smo joj R. Munscha (sad ga ona cita bratu), Magic tree house (sad ona cita meni), My secret unicorn i Rugratse razne (nesto smo kupovali preko web knjizara, a dosta nam je poklonila i posudila draga frendica ).
    Potpisujem.
    http://www.starfall.com je zakon. Tu je moja naucila citati engleski.
    Magic tree house serija knjiga dolazi nesto kasnije, ali je isto genijalna.
    I nas je put bio spontano izlaganje djeteta zanimljivim sadrzajima na engleskom: stripovima, crticima, pjesmicama, igricama...
    Da sam ucenju engleskog prisla "ozbiljno", ne bi bilo nista od toga. Kad bi moja cura namirisala da ju nesto pokusavam nauciti, pokazivala bi veliki otpor prema tome, no prevesti nesto zabavno i smijesno je uvijek O.K.
    Za malo vecu djecu sa naprednijim engleskim (ili ako vam se da uzet dijete u krilo pa prevodit) ova igrica je zakon (i besplatna):
    http://www.poptropica.com/

  48. #48
    Baby Boy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Primorje - Istra
    Postovi
    57

    Početno

    Pošto mi u kući već govorimo 2 jezika djeca su to nekako sama shvatila, ne vidim problem, u kući govorimo talijanski a vani u vrtiću i školi govore hrvatski....

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Ja bih dijete učila njemački jezik , pa me zanima imate li kakve preporuke za stranice za učenje njemačkog za dijete početnika?

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    181

    Početno

    Ne dolaze mi u obzir još nikakve igrice na kompjuteru, samo bismo zasad pjevali i igrali se s ponekom frazom na stranom jeziku. Razmišljam da uvedem nekog novog medu među njegove igračke pa da medo govori samo engleski, tipa pozdrave i slično.
    A za njemački i mene zanima, radije bih da ga učim njemački (a nemam ni ja nekih izvora) jer engleski će ionako pokupiti...

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •