Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: Banane

  1. #1
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno Banane

    Ovo će možda zvučati glupo, ali trebam odgovor.

    Nedavno došla ja kući iz dućana i između ostalog kupila i banane, a taman nam došla mm teta u goste, i kad je vidjela da klinci jedu banane
    digla cjelu frku da djeca ne smiju jesti bana zašto im to dajem kao navodno gledala je na tv emisiju kako su pričali o bananama da su opasne, da su zaražene nekim crvima koji ako se pojede razara probavu i crijeva i da nema gore stvari za želudac nego da djete pojede bananu itd itd da ne duljim. Ja sva u čudu kažem da su to gluposti i da takvo što nisam čula i da je istina da bi nas lječnici upozorili.

    Da stvar bude gora tu priču pokupila i moja svekrva i sad me pili do daske svaki put kad klinci jedu bananu. Jednom sam ju uhvatila kako je bacila banane, a klinci ih obožavaju.

    Sad mene muči sumnja dal je to istina , jer znam da ova stalno sjedi pred televizorom i ne propušta niti jedan dnevnik niti bilo što, a banane se uvoze odsvakud i svakako.

    Zna li netko nešto o tome ili je to samo bolesna mašta tete hipohondrice.

    Htjela sam zvati dok. al mi je neugodno ak je glupost znam da će mi se smijati, nekako mi je lakše pitati na forumu.

  2. #2
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Moj sin i u vrticu jede banane, nekako sumnjam da bi im tamo davali da se ne smije. Nisam nikad cula za nikakve crve niti ikakve zabrane da se banane jedu al opet nisam ni informirana o dogadajima u svijetu jer ne pratim vijesti. Mada, vjerujem, da je to stvarno istina, da bi vec doslo do mojih usiju.
    Ja bi i dalje klincima davala banane na tvom mjestu a ako zelis mir u kuci nemoj ih davati pred osobama koje smatraju da pokusavas ubiti svoju djecu bananama ili jednostavno reci (ja sam svadalica pa bi ja tako) da bas hoces davat i da te bas briga i da si nemajka

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ma to sa crvima u bananama je užasno stara priča, prvi put sam je čula prije najmanje 25 godina

  4. #4
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    da ima istine bilo bi barem negdje spomenute, u 24 sata velika vijest.
    Moji jedu banane, pazimo da ih ne pojedu previš i pazim da ne diraju previše koru, nekako sam zabrijala da koru špricaju svim i svačim da ju održe friškom, mislim šrpicaju i druge stvari( da znate šta rade s jabukom, breskvom, nektarinom nakon što ju uberu :bljuc

  5. #5
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ovo s korom su i moji čuli, sad ne daju unuci da guli agrume ni banane... ali za razaranje probavnog sustava nisam čula.
    Još sam čula (opet čula ) da se strašne bolesti mogu pokupiti iz onog malog crnog što bude na jednom kraju banane.

  6. #6
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    a ja čula totalno nešto drugo... to malo crno da je najzdravije od banane, a i da je banana najzdravija ako ima crnu koru...

    nikad nisam čula da banane izazivaju nešto više osim zatvora... a i iskusila sam to isto (tamanim ih, ne znam dal zbog oblika ili zbog okusa...), ali isto tako sam okusila strašan proljev nakon kave + banana za doručak.. tako da sam promjenila vrijeme jedenja banana..

    evo tekst sa rode o bananama:
    BANANA

    Banane su veoma zdrava i hranjiva namirnica koju djeca zbog izrazito slatkog okusa, ali i mekane teksture, najčešće vrlo rado prihvaćaju.

    Jedna srednje velika banana sadrži oko 1 g proteina, 27 g ugljikohidrata (uključujući 14 g šećera i 3 g vlakana), 15% dnevno preporučene doze C vitamina, 20% dnevno preporučene količine vitamina B6, te 20% dnevno preporučene količine kalija.

    Kada kupujete banane, uvijek birajte one bez vidljivih oštećenja, ali ne kupujte ni one jako zelene. Banane će stajanjem sazreti, a možete ih čuvati u papirnatoj vrećici. Skladištenjem u frižideru usporiti ćete proces zrenja za otprilike tjedan dana. Iako će kora pocrnjeti, plod će biti dobar.

    Banana sadrži tri prirodna šećera: saharozu, fruktozu i glukozu. Ti šećeri, u kombinaciji sa vlaknima koje banana sadrži, čine je pravim energetskim poticajem. Također bogata željezom, banana potiče produkciju hemoglobina u krvi i tako pomaže kod anemije.

    Ovo voće, zbog visokog udjela vlakana, pomaže regulirati probavu.

    Navodno je izvrsna pomoć i kod uboda komaraca. Umjesto kreme, ubod natrljajte unutarnjom stranom kore banane. Mnogi tvrde da pruža nevjerojatno olakšanje od iritacije i svrbeža.

    Bananu možete bebi ponuditi zgnječenu vilicom ali i odlomljene zalogajčiće, budući da je iznimno mekana. Naravno, kod hranjenja nikada dijete ne ispuštajte iz vida.


    ako ikome vjerujem to je onda Roda!!

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Banane su dobra hrana, ali treba biti umjeren. Kod djece je to pola do jedna ali ne svaki dan. Ja moram uzeti bananu na dan radi sadržaja kalija, naravno da mi je draža banana nego tableta. Ali, rečeno mi je da ne jedem banane koje imaju više ili puno crnih točkica. U njima je došlo do fermentacije i nisu više ono što banana treba biti, a to je: zrela i žuta.

    Evo zanimljivosti o banani:
    http://www.slideshare.net/sejtanka/banane

    http://zena.hr/clanak/zdrava_hrana/b...avlja/783.aspx

    Zahvaljujući poslu znam ponešto i o transportu i skadištenju banana. Zato nikada ne diram bananu rukama kojima sam gulila koru ( ili ih dobro oprati u međuvremenu). Preporučujem takav postupak.

  8. #8
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    U Mateljanovoj knjizi Najzdravije namirnice svijeta, navodi se kako je banana u idealnom stupnju zrelosti zuta sa crnim tockicama... e sad kome vjerovati...

  9. #9
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Uh, dobro je, sad mi je lakše disati.

    Nisam se uspjela prije javiti a, u međuvremenu sam imala opet aferu.
    Dotičnim gospođama sam rekla da će djeca jesti banane , pa makar pokupili sve bolesti svijeta, a gosp. teta uzme bananu i raskoli je i pronađe u njoj one male crne točkice i sva važna mi gurne pod nos i veli "evo to ti je to o čemu su pričali, to su sigurno jajašca od crva" a ja sva bjesna uzmem taj komad banane i pojedem i kažem da mi ne mora doći u bolnicu u posjete. Možete samo zamisliti izraz njenog lica .
    Dobile su sada materijala za 7 dana da razglabaju uz kavu, al će mi se štucati!

  10. #10
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    Pa majke mi zar one nisu nikad jele banane, pa svaka banana ima crne točkice unutra, to su valjda njezine košpice...

    stvarno ti je zabavno..

  11. #11
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Zloćko, reci ti njima ovo iz tvog potpisa...

    Svaka čast iznimkama, ali puno savjeta tih iskusnih žena, iako u dobroj namjeri zna biti baš naopakih!!

  12. #12
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    čuj, kad pomisliš da se banane bolesno špricaju, pa da ih beru zelene i odstoje jako dugo u hladnjačama , onda ti je valjda jasno da one nisu eliksir mladosti, ali da ćeš se odmah otrovati od njih mislim da je isto glupost
    mi ih jedemo kad nam dođe volja, ali držim se da je bolje pojesti sezonsko domaće voće, pa ak je i špricano, bar je friškije

  13. #13
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Citiraj andynoa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa majke mi zar one nisu nikad jele banane, pa svaka banana ima crne točkice unutra, to su valjda njezine košpice...

    stvarno ti je zabavno..
    Ne nisu nikad jele bananu!!!!

  14. #14
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ovo sto pomikaki spominje za malo crno u banani nisu u sredini male tockice niti gnjili dio banane. Vec je to kao malena peteljcica na donjem dijelu banane. Kad se oguli obicno ostane u kori, a ako ostane u banani je to obavezno izvadim jer sam i ja citala da je taj dio najnezdraviji.

  15. #15
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Hajmo sad svi po jednu bananu

  16. #16
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj miniminia prvotno napisa Vidi poruku
    čuj, kad pomisliš da se banane bolesno špricaju, pa da ih beru zelene i odstoje jako dugo u hladnjačama , onda ti je valjda jasno da one nisu eliksir mladosti, ali da ćeš se odmah otrovati od njih mislim da je isto glupost
    mi ih jedemo kad nam dođe volja, ali držim se da je bolje pojesti sezonsko domaće voće, pa ak je i špricano, bar je friškije
    ovako i ja razmišljam... premda bih i ja poludjela da mi razne tete dolaze s ovakvom pričom (sjajan potez s jedenjem zaražene banane ), banane ne smatram poželjnom namirnicom s obzirom na navedeno. Pojedemo ih ponekad, ili zapravo, mm i svekrva ih kupuju a ja ne

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo sto pomikaki spominje za malo crno u banani nisu u sredini male tockice niti gnjili dio banane. Vec je to kao malena peteljcica na donjem dijelu banane.
    Da, to je to.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    pazim da ne diraju previše koru, nekako sam zabrijala da koru špricaju svim i svačim
    ja perem sve, pa tako i banane. Naranče, MANDARINE, sve.
    I većina ljudi me gleda ko da sam pala s Marsa. A ja ne mogu mandarinu oguliti i onda prstima dirat ono što stvaljam u usta, NE MOGU.

    Ono crno iz banane ne jedemo, bacamo obavezno

  18. #18
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    E drage moje , kod mene nikada dosadno.

    Danas nam u posjeti opet bila "draga teta" i vidjela kako malenom ušpricavam sprej za nos koji nam je preporučio otorinac i fino me upozorila da to nikako nije dobro stavljati u nos, jer ona poznaje čovjeka koji je od toga dobio rak mozga, i završio je tragično ,a ja joj velim ; isto ko i ja od zaražene banane

    Onda je tek sljedila bujica kako smo mi mladi bezobrazni , kako ne poštujemo starije , u njihovo vrijeme... bla bla bla ...

    Blago meni....

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    mislim da je bananu jako vazno oprati i ne dirati puno koru pa ono unutra

  20. #20
    andynoa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    SZ HR bliže ravnici, a ravnica je u uvijek u srcu
    Postovi
    1,166

    Početno

    [QUOTE=zloćko;1898706

    Onda je tek sljedila bujica kako smo mi mladi bezobrazni , kako ne poštujemo starije , u njihovo vrijeme... bla bla bla ...

    Blago meni....[/QUOTE]

    stvarno ne poštuješ starije, baš si zloćko..

  21. #21
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ta tvoja teta ko tetka iz bosanske krupe iz "štefica cvek u raljama života"


    beti3, ako ti fali kalij paradajz ti je najbolji izbor

    ja ne perem agrume ni banane, ali ih ogulim, operem ruke i onda idem jesti

  22. #22
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    a70v, znam za paradajz, ali mi je zimi silno neukusan, pa mi je lakše pojesti bananu. Doduše, pojedem i konzervirane rajčice kad mi banane dosade.
    Ove dane krećem po friškim paradajzima i zaboravljam banane do zime. A tek kad počnu zrijati u vrtu! ( rajčice, ne banane, ha,ha ).

    I ja uopće ne znam što je to crno u banani, ja to jednostavno ne nalazim. Uglavnom kupujem Bonita ili Rica banane, imaju ipak bolji ukus.

  23. #23
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Citiraj andynoa prvotno napisa Vidi poruku
    stvarno ne poštuješ starije, baš si zloćko..

  24. #24
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ono što treba izbjegavati kod banane je onaj vrh - suprotno od peteljke.
    Taj je vrh u biti cvijet, pa kad se oplodi iz njega se razvija plod.
    U cvijetu se može skupiti svega i svačega, pa je preporučljivo to skinuti sa vrha banana.
    Inače potpisujem da je banana jako ukusno i višestruko korisno voće.

    Ovo mi spada u kategoriju da se noću ne smije sušti dječji veš, jer mrak će djecu odnjeti....

  25. #25
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što treba izbjegavati kod banane je onaj vrh - suprotno od peteljke.
    Taj je vrh u biti cvijet, pa kad se oplodi iz njega se razvija plod.
    U cvijetu se može skupiti svega i svačega, pa je preporučljivo to skinuti sa vrha banana.
    Inače potpisujem da je banana jako ukusno i višestruko korisno voće.

    Ovo mi spada u kategoriju da se noću ne smije sušti dječji veš, jer mrak će djecu odnjeti....
    e baš tako , ima i još ono da odjeću ne smiješ prilikom pranja jako stiskati jer će ga boljeti trbuščić...

  26. #26
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    ha ha, što mu tek radi centrifuga na 1000 okretaja
    e moja zloćko, sva sreća pa sam ja daleko od takvih, a imala bih i ja materijala
    e stvarno si me nasmijala!
    moram priznati da sam ja jako komotna kod jedenja agruma i banana,
    limun operem prije rezanja i cijeđenja, ali naranče i mandarine ne...
    nekada operem ruke prije jedenja, nekada ne, posebno ako sam vani
    i s bananom je isto, posebno ako petljam s M. vani
    baš ću morati malo više pripaziti
    i da, baciti one tri crne banane iz špajze jer mi je frižidr pun ŠLJIVA, JABUKA, BRESKVI, KAJSIJA, RINGLOVA I KRUŠKICA!!!

  27. #27
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Jedno mi je došla jedna svekrova rođakinja u goste nakon poroda ,a moja bebica je plakala poslje papanja imala je grčeve. Drga bakica mi je rekla, da nju to ne boli trbušćić nego bradavice na prsima , jer to su joj sigurno vještice došle po noći i sisale, i da trebam kraj djeteta držati svijeću zapaljenju da gori po cjelu noć, jer to tjera vještice, i pomogućnosti da bude ona žuta tanka svijeća.

    A kakvih sam još savjeta dobila stid me i pisati.
    Posljednje uređivanje od zloćko : 03.07.2011. at 00:13

  28. #28
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj zloćko prvotno napisa Vidi poruku
    Jedno mi je došla jedna svekrova rođakinja u goste nakon poroda ,a moja bebica je plakala poslje papanja imala je grčeve. Drga bakica mi je rekla, da nju to ne boli trbušćić nego bradavice na prsima , jer to su joj sigurno vještice došle po noći i sisale, i da trebam kraj djeteta držati svijeću zapaljenju da gori po cjelu noć, jer to tjera vještice, i pomogućnosti da bude ona žuta tanka svijeća.

    .

  29. #29
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Evo da se još malo smijete:

    Kad se ide kod male bebice, onda se obavezno u đepu mora ponjeti kutijica sa šibicama ili žigicama, malo soli u vrećici, i obavezno prije nego se pogleda djete pogledat u svijetlo, a ako je zima i gori peć, onda stati iznad peći i tri puta protrljat dlanovim...
    Zašto ne znam , znam samo da sam jedva čekala da ode kući.
    Posljednje uređivanje od zloćko : 04.07.2011. at 20:16

  30. #30
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    U zadnje vrijeme se to obično rješava sa 100kn u džepu...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •