Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 85

Tema: razlika između induciranog poroda i elektivnog carskog reza

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno razlika između induciranog poroda i elektivnog carskog reza

    Prvi porod mi je bio inducirani. Razlog indukcije- puknuće vodenjaka, sve ostalo ok. Tek mi je počeo kapati vodenjak i za dvadesetak minuta sam dobila drip. Nakon toga, sve ostalo u paketu što ide uz njega. Nakon poroda sam bila ošamućena danima. Ukratko- jadna. Kako je bilo djetetu, mojoj bebi, ne znam. Ono što sam vidjela prostim okom, bio je plav oko očiju, popucane kapilare u očima, deformirana glavica, spavao je danima, budila sam ga za hranjenje. Pedijatri su rekli da je ok.
    I sada ja pitam, koliko je inducirani porod dobar za dijete? Što dijete proživljava u tom trenutku, kakve mogu biti posljedice za njega?
    Čitala sam o elektivnom carskom rezu, dobar dio i na ovom forumu. Zaključak- nije dobar za dijete i djetetovo zdravlje (pod pretpostavkom da sam dobro zaključila).
    Zanima me onda, koja je razlika, ustvari koje je zlo manje, inducirani porod ili elektivni carski rez?
    Zbunjena sam, a puno je informacija i oprečnih mišljenja, a ja bi htjela razjasniti stvar. Razmišljam o drugom djetetu. Nikako ne bi htjela da oboje prođemo kao što smo bebač i ja prošli prvi puta. Znam da je prirodni porod najbolja opcija, ali svoj adut i vjerovanje u prirodni porod sam ispucala tamo gdje sam to najmanje očekivala. Ne želim pogriješiti ovaj puta. Želim biti informirana i spremna, pa eto- čitam.

  2. #2
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja sam bila inducirana i osjecala sam se kao ti, otprilike. drugo dijete sam rodila doma, bez icega, bilo mi je super i osjecala sam se genijalno poslije. tak da ne mora biti da si ispucala . e sad, na pitanje indukcija vs. carski.. mislim da je skroz individualno, neke zene super produ s indukcijom dok bi drugima bilo bolje da idu odmah na (sto se popularno naziva) in-labor, non-emergency carski. neka generalna preporuka (koje se kod nas, ja mislim, ne drze bas) je da, ako nakon 4 sata ndukcije nema pomaka, bolje ici na cr.

    joj sjecam se tog osjecaja, ko da su mi oduzeli porod. bljak. bas mi je zao. nadam se da ces se drugim porodom izljeciti

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja sam imala dva inducirana poroda, i osim što su bili malo prebrzi (oba puta cca 2,5 sata od prvog truda, bez obzira na minmalnu dozu dripa), nemam većih zamjerki. Znala sam u što ulazim, imala sam oba puta liječnika kojem sam potpuno vjerovala (što je meni jako važno), sat vremena nakon poroda bila sam kao da nisam rodila. Prvi put 3-4 površinska šava, drugi put ni to.

    Ali, ništa nije napravljeno protiv moje volje.

  4. #4
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    rena7 ne znam kad si rodila prvu bebu, ali danas se u nekim rodilištima možeš dogovoriti da ne dobiješ drip 20 min nakon puknuća vodenjaka, nego 12-24 sata. Za to vrijeme se stigneš sama poroditi. Meni su u Rijeci dali 12 sati bez intervencija a u Varaždinu te puste i duže. Osobno mislim da bih radije odabrala carski nego bjesomučno dripanje, radi bliske prijateljice koja je zbog dripa jako loše prošla na porodu.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Elinor što to znači radi dripa prošla loše? Kako loše, što je bilo? To su činjenice koje mene zanimaju. Htjela bi vidjeti kakve posljedice može ostaviti drip, a što za bebu nije dobro u slučaju elektivnog carskog. Ustvari, zašto se u većini naših rodilišta rade indukcije ako to nije dobro za bebu? Zašto se izbjegava elektivni ako ostavlja posljedice kao i indukcija? Želim si to razjasniti i donijeti pametnu odluku.

  6. #6
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Nemam iskustva s indukcijom, ali imam s elektivnim carskim tj. carskim na hladno (i to 2 puta).
    U mom slučaju nije bilo nikakve posljedice za bebu. A mislim da se izbjegava carski jer je doktorima kompliciranije, državi skuplje.... možda sam u krivu ali tako sam ja to doživjela, dok dripom ubrzavaju stvar, prištekaju ti ga i čekaju da se otvoriš.....
    Samo znam da se ježim tog dripa, gela i cijelog tog paketa

  7. #7
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    rena7, probaj ukucati u pretražnik "inducirani porod" ili "indukcija".
    postoje još dvije opcije koje nisi navela:
    - ne-hitni carski rez napravljen u porodu nakon što su trudovi započeli,
    što je puno bolja opcija za dijete nego elektivni, čisto radi činjenice da je dijete spremnije za porod
    i poslalo je hormonalni signal da su pluća zrela;
    - spontano započet vaginalni porod bez ubrzavanja dripom

    ovo zadnje je, kad je sve ok s djetetom i sa ženom, najbolja opcija.
    drip ima svoje ne baš male moguće nuspojave, pogledaj ova dva topica pa će ti biti jasnije što mislim
    http://forum.roda.hr/threads/9427-Is...-Odentu-1.-dio
    http://forum.roda.hr/threads/9831-Is...-Odentu-2.-dio
    na jednom od njih ima i dio o indukciji (ne sjećam se više jel u 1. ili 2. dijelu)


    ako se počne razmišljati o dripu, prva stepenica, tj. još bolje prevencija da se za tim ni ne stvori potreba,
    bila bi da imaš priliku odabrati/mijenjati položaj, da ne moraš neprestano ležati i zadnje (ili prvo!) ali ništa manje važno- da se osjećaš sigurno i da nisi uznemiravana.
    znam, teško je to sve dobiti u bolnici, ali recimo odlazak 20 min-pola sata pod tuš može napraviti čudo, šteta što se toga ne sjete prije nego se sjete dripa...
    ali na kraju krajeva, ako nitko ni ne traži-tko da se toga sjeti ?

    ako bi uza sve to i dalje intervencija zaista bila potrebna, bilo bi puno poštednije za dijete napraviti ne- hitni carski rez
    umjesto mučiti i dijete i majku dripom i mogućim cijelim paketom intervencija od kojih nerijetko na kraju opet bude i carski rez.

    no kao što sam rekla na početku, zašto ne razmišljati u smjeru da
    90ak ili više % zdravih trudnica u principu ni ne treba nikakvu intervenciju na porodu ? mnogo od "preventive" u rodilištima je nepotrebno i nije bez mogućih štetnih učinaka.
    Posljednje uređivanje od mamma Juanita : 18.05.2011. at 14:43

  8. #8
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa Vidi poruku
    - ne-hitni carski rez napravljen u porodu nakon što su trudovi započeli,
    što je puno bolja opcija za dijete nego elektivni, čisto radi činjenice da je dijete spremnije za porod
    i poslalo je hormonalni signal da su pluća zrela;
    Da, ako ne postoje medicinske indikacije za elektivni carski rez, što je važno spomenuti.

  9. #9
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Naravno, ali iz reninog posta nisam iscitala indikacije.
    Ako bi postojale, i onda bi bilo bolje ici
    na carski kad je porod vec zapoceo, ako je ikako moguce.
    Nisam prije navela da postoji i sve veci problem
    nezrele djece rodjene el.carskim koja trebaju
    tretman upravo zbog preuranjeno obavljenog carskog koji se
    orjentira prema EDD tj procijenjenom datumu.
    Posljednje uređivanje od mamma Juanita : 18.05.2011. at 15:45

  10. #10
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, ali iz reninog posta nisam iscitala indikacije.
    Ako bi postojale, i onda bi bilo bolje ici
    na carski kad je porod vec zapoceo, ako je ikako moguce.
    Nisam prije navela da postoji i sve veci problem
    nezrele djece rodjene el.carskim koja trebaju
    tretman upravo zbog preuranjeno obavljenog carskog koji se
    orjentira prema EDD tj procijenjenom datumu.
    Kakav tretman trebaju djeca?

  11. #11
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    inkubator, ponekad čak i respirator.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Citiraj Elinor prvotno napisa Vidi poruku
    rena7 ne znam kad si rodila prvu bebu, ali danas se u nekim rodilištima možeš dogovoriti da ne dobiješ drip 20 min nakon puknuća vodenjaka, nego 12-24 sata. Za to vrijeme se stigneš sama poroditi. Meni su u Rijeci dali 12 sati bez intervencija a u Varaždinu te puste i duže. Osobno mislim da bih radije odabrala carski nego bjesomučno dripanje, radi bliske prijateljice koja je zbog dripa jako loše prošla na porodu.
    Na Sv. Duhu imaju stav da moraš roditi do 24 sata nakon puknuća vodenjaka.
    Dakle, ako je sve ostalo ok, čekaju minimalno 12 sati (tu ovisi i u koje doba dana upadneš,
    jer neće ti dati drip usred noći nego će čekati u jutro, s tim da će bebu pratiti ct-om)
    Meni su ga na 1. porodu dali nakon 12 sati, a na drugom su trudovi sami krenuli unutar tog vremena.
    Ono što sam znala na drugom porodu, a ne na prvom je da čekajući trudove treba puno šetati,
    i što više raditi čučnjeve...
    Trebalo bi odvagati što je bolje za dijete, ali za majku, konkretno ja za sebe, bih
    uvijek birala indukciju, jer carski je ipak operacija, veliki rez preko cijelog trbuha,
    voljna sam pretrpiti par sati trudova da to izbjegnem...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    [QUOTE=mamma Juanita;1892168]Naravno, ali iz reninog posta nisam iscitala indikacije.

    QUOTE]

    rena7 je napisala: puknuće vodenjaka, sve ostalo ok

  14. #14
    zeljana02 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    766

    Početno

    ja sam nedavno prosla inducirani porod uslijed curenja plodne vode...iskustvo katastrofa...od 9 ujutro 2 puta gelirana, nisam se otvarala, na kraju drip i nasa sreca dosla je u 21.43...pitala sam dr. da idem na carski ali svi su govorili da je bolje na prirodan porod...beba je bila o.k. tokom mojih muka, super sam prodisavala, ali sam u par navrata klonula i mislila da necu izdrzati ...sva sreca pa je mm bio samnom cijelo vrijeme inace ne znam kako bi izdrzala...
    oporavljam se jako dobro, samo malo teze sjedim i iscrpljena sam zbog katastrofa hrane...nekak sad mislim da je sve super i ispalo, i da je bolje da nisam isla na carski...beba je odlicno sve podnijela i nije bilo nikakvih trauma...

  15. #15
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pa puknuće vodenjaka nije indikacija za drip i indukciju, nego početak poroda!

  16. #16
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj zeljana02 prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam nedavno prosla inducirani porod uslijed curenja plodne vode...iskustvo katastrofa...od 9 ujutro 2 puta gelirana, nisam se otvarala, na kraju drip i nasa sreca dosla je u 21.43...pitala sam dr. da idem na carski ali svi su govorili da je bolje na prirodan porod...beba je bila o.k. tokom mojih muka, super sam prodisavala, ali sam u par navrata klonula i mislila da necu izdrzati ...sva sreca pa je mm bio samnom cijelo vrijeme inace ne znam kako bi izdrzala...
    oporavljam se jako dobro, samo malo teze sjedim i iscrpljena sam zbog katastrofa hrane...nekak sad mislim da je sve super i ispalo, i da je bolje da nisam isla na carski...beba je odlicno sve podnijela i nije bilo nikakvih trauma...
    Tvoj porod nije bio prirodan, bio je samo vaginalni.

  17. #17
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Moja prijateljica je provela par sati pod užasnim drip-trudovima; patila je i beba (u biti je trebao carski). Beba je morala na kisik čim je izašla a mama je prošla sa epiziotomijom od puno centimetara i PTSP-om. Njezin opis poroda glasi ovako: kao da te netko satima šuta nogom u maternicui
    Trudovi izazvani dripom šibaju prebrzim tempom i nenormalne su jačine; ne dopuštaju ženi da se odmori između trudova jer pauze gotovo da i nema, a ako tijelo nije spremno za porod žena se ni uz sto sati dripa neće otvoriti i na kraju će završiti na carskom. I bebini otkucaju padaju za vrijeme truda pa možemo zamisliti kako se beba osjeća pod dripom.
    Nikako nisam pobornik carskog kao načina da se izbjegne porodna bol, ali bol koju su opisale žene koje su dripane do besvijesti je nenormalna i mislim da je carski bolja opcija.
    Ipak, drip ne mora biti nužno loš ako se da u pravoj situaciji i dozi. I ja sam ga dobila malo na prvom porodu, na samom finišu i nisam osjetila razliku prije i poslije dripa, ali da bih došla naručena na indukciju, tek tako na hladno-ne bih.
    U Varaždinu na tečaju nam je rečeno da se u slučaju indikacije za carski, ako je sve u redu, pričeka početak trudova i da se ženu pusti da odradi dio trudova prije operacije. Da li je to i u praksi tako ne znam, nisam imala prilike čuti iskustva, ali mislim da bi se beba u tom slučaju bolje provela nego beba iz indukcije.
    rena7 tijelo se na drugom porodu najčešće bolje snalazi i mislim da ćeš se uz dobru informiranost moći izboriti za porod kakav želiš.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    253

    Početno

    A šta ako moraš na inducirani porod..jer carski ne rade nego inducirani a ctg i količina plodne vode više nije dobra, znači nemaš kaj riskirati i čekati mogući prirodni porod ako do 41+3 ne počne. Ili ipak ste za čekanje? Dokad?
    Ana.m i Elinor, šta bi u toj situaciji napravile?

  19. #19
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    petronjela u toj situaciji ja bih na carski...
    Ja sam uvijek prije za carski nego za indukciju dripom, gelom...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    253

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    petronjela u toj situaciji ja bih na carski...
    Ja sam uvijek prije za carski nego za indukciju dripom, gelom...
    Ma razumijem to i ja bi iskreno prije na carski samo zbog manjeg šoka za bebača ali oni ne predlažu carski već drip. Mogu se frigati. Uglavnom, užasno je čitati nešto ovakvo a znati da ti je to jedina opcija i da te to neminovno čeka.

  21. #21
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Ja sam rodila sa 42+3, s time da porod ni tad nije počeo sam. Odlučili smo se za bušenje vodenjaka i to je bilo dovoljno, nikakve kemikalije nisu bile potrebne. Moram reći da me dr ni tad nije forsirao, znači da sam ja htjela čekati još koji dan, sigurno bi me pustio, ali kod mene je plodna voda bila ok.
    Petronjela, situacija koju ti opisuješ je teška i vjerujem da bih umirala od straha da nemam drugog izbora. Možda bi i u toj situaciji bilo dovoljno bušenje vodenjaka, ni sama ne znam zašto se to pod obavezno kombinira sa dripom (a čak mi je i dr. J. rekao da se tome čudi). Nigdje ne piše da se bebač mora roditi za 2 sata od prokidanja vodenjaka. Znači ja bih se probala dogovoriti za bušenje vodenjaka bez dripa, pa onda bi na temelju ctg-a odlučili da li i kada drip.

  22. #22
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja bi cekala. 41+3 je ok. ma i 41+7 je ok dok je beba ok i ovo, cekala bi.

    ja sam u prvoj T inducirana sa 42 tjedna, i nisam bas sretna kak je to ispalo. zato i kazem, sad bi cekala, nekak vise vjerujem bebi i sebi nego doktorskoj procjeni termina, a ni bolnicki protokol me vise ne tangira kao nekad

  23. #23
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Petronjela prvotno napisa Vidi poruku
    A šta ako moraš na inducirani porod..jer carski ne rade nego inducirani a ctg i količina plodne vode više nije dobra, znači nemaš kaj riskirati i čekati mogući prirodni porod ako do 41+3 ne počne. Ili ipak ste za čekanje? Dokad?
    ako je sve ok, čekala bih do kad treba
    ja sam rodila u 44. tjednu po z.m. ili 41+6 po uzv. dijete je procijenjeno na 41+6
    točno na 42 tjedna bila sam naručena na indukciju, više zbog mene nego zbog doktora. mene je uhvatila panika da sam trudna već predugo (od zadnje menge do poroda točno 10 mjeseci ) i bojala sam se da ne prenesem i ne znam što sve ne. doktri su mi govorili da ne brinem, da je sve ok, ali ja sam i dalje brinula. mlada luda

    na kraju me nisu inducirali, ali su me nafilali dripom da mi je pola od pola bilo dosta (iako sam ih molila da mi to ne daju). nikad to neću zaboravit. i hvala lijepa, ne bih ponovila. ja se ne otvaram, dijete krenulo vani, udara glavom u zdjelicu, ja se ne otvaram, dijete ide, oni pojačavaju drip, ja padam u nesvijest, djetetu se otkcaji smanjuju, panika, idemo na carski. mislim si: nema šanse, nakon 22h trudova, od kojih 5-6 na dripu, još mi samo fali carski.
    rodila sam u 2 truda. popucala od do. ne želim se uopće prisjećat

    dobro da smo i dijete i ja bili relativno ok, i da nismo imale većih posljedica, inače bih, majkemi, mogla nekoga ubiti
    Posljednje uređivanje od puntica : 18.05.2011. at 22:20

  24. #24
    zeljana02 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    766

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Tvoj porod nije bio prirodan, bio je samo vaginalni.

    u pravu si krivo sam napisala nije bio prirodan vec samo vaginalan...zurila sam se dok bebac spava pisati ...
    kod mene nije pukao vodenjak vec je voda otjecala sama i nakon 24 sata su odlucili za indukciju...

  25. #25
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Mislim da se ne treba bojati induciranog poroda. Moj treći porod je bio induciran. Prenijela sam 6 dana, ali to je bio vrhunac čekanja koji su moji živci mogli podnijeti ( nakon tragedije na 2. porodu). Vidjeli su da više ne mogu čekati i konzilijarno su odlučili da naprave indukciju, ako ja tako želim. I željela sam. Šest i pol sati od početka do kraja poroda. Samo drip, otvarala sam se brzo i u nekom času su probili vodenjak. Ni pukla, ni rezana (beba 3850). Apgar 10/10.

    Bol je bila ista kao i u prethodna dva poroda bez ikakvog dripa i s prirodno puklim vodenjakom. Jedino što su ovi "prirodni" trajali duže i bio je veći razmak između trudova u prvim satima. Možda ja imam neki drugi prag za porođajne bolove pa mi drip ne smeta ni malo.

    Carski rez nisam iskusila i ne mogu usporediti.

  26. #26
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Moj prvi je porod bio induciran! Bio je grozan, isforsan maksimalno!
    Drugi porod je bio isto induciran, završio hitnim carskim.
    Treći porod je bio elektivni carski. Dan prije termina. Beba procjenjena na točno 40tt.
    Najstarije dijete mi se čini najviše istraumatizirano porodom...

  27. #27
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Petronjela pa napisala si da ctg i količina plodne vode nisu ok - to onda nije za čekanje

    moj prvi porod je bio carski i nisam ga doživjela kao nešto traumatično
    trebao je biti planski (beba na zadak, nakon komplicirane i teške trudnoće), al mi je puko vodenjak otprilike tjedan dana prije nego je planiran
    osjetila sam nekoliko lakših trudova, al su me brzo sprašili u salu da se nešto ne zakomplicira
    i beba i ja super, ma sve 5

    moj drugi porod je bio vaginalni, al ne onakav kakav sam željela
    dio sam kriva ja, jer sam došla prerano, a bojala sam se duže ostati doma zbog prethodnog carskog
    dio je krivo osoblje- doktor starog kova i jedna jaaako neljubazna primalja
    uglavnom, nakon kojih 9-10 sati vlastitih trudova nisam se otvorila baš ništa pa su mi dali malo dripa (nakon objašnjavanja i nagovaranja)
    i mislila sam si, ajd dobro, kad sam već toliko trpila svoje trudove, da ne završim na kraju na carskom... ali, uf, pokajala sam se...
    stvarno me istraumatiziralo

    ako je sve ok, najbolje je čekati, ali ako nije, onda je ipak bolje poslušati liječnike...

  28. #28
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Ako ctg nije ok, ja mislim da to nije ni za drip. Kako će beba koja u startu nije dobro izdržati interventni porod?

  29. #29
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Elinor prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ctg nije ok, ja mislim da to nije ni za drip. Kako će beba koja u startu nije dobro izdržati interventni porod?
    slažem se
    al mi nije jasno zašto onda uopće predlažu inducirani, a ne odmah carski
    možda da digne malo paniku pa naprave cr?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Rodila tri puta, prva dva prirrodni vaginalni, s tim da mi je prvi put rađena epiziotomija. Treću sam trudnoću prenijela i došla do 42 plus jedan i onda sam sama zahtijevala indukciju. Uvijek sam bila protiv svih tih intervencija, ali u mojoj situaciji u kojoj mi do najbližeg rodilišta trebalo barem sat i15 minuta, a bila sam otvorena 4 prsta odlučila sam da ja stvarno ne želim rodit u kolima Hitne. I prva dva poroda su mi bila kratka, ono par sati od prvog truda do bebe. Oba puta sam u bolnicu došla na knap, a tad mi je rodilište bilo mnogo bliže. I ja svoju indukciju stvarno nisam požalila, doslovno sam rodila za dvadesetpet minuta sama u boksu istisnula glavicu, digla se na ruke i vidjela da je glavica vani pa pozvala babicu. I beba i ja smo bili odlično, i trudovi me nisu ništa više boljeli ni manje. Ja sam i inače dosta hladne glave i nisam od onih što vrište i zovu Gospu upomoć... Uglavnom jedina posljedica dripa koju sam ja osjetila su grčevi u nogama nakon što je beba izašla.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Mamma Juanita pročitala sam tekstove koje si preporučila. Imam djelomično jasniju sliku što se je samnom događalo tijekom prvog poroda. Drugi dio koji mi nije jasan, možda bolje da i nije. Čemu da si stavljam sol na ranu, a promijeniti ne mogu ništa. Htjela bi samo reći da priroda stvarno ima čudnu moć. Neke stvari koje navodiš u tekstu stvarno nisam znala. No zadovoljna sam sama sa sobom. Bunila sam se protiv događaja koji su ometali prirodni tijek poroda. Iako nisam znala što kaže Odent o tome, negdje u dubini duše sam osjećala da nije uredu što mi rade i na koji način. Naježila sam se na relaciju adrenalin-oksitocin. Naježila sam se na spominjanje autizma kao posljedice samog načina na koji žena rađa.
    Da ne duljim, dugujem ispriku, nemam pojma kome, ali eto forumašicama. Negdje na nekim temama sam bila protiv kućnih poroda. Oprostite, posipam se pepelom, tek nakon pročitanih tekstova razumijem sve žene koje su rodile kod kuće. Sila zakon mijenja. Ako nemaš izbora, stvoriš si opciju koja ti najbolje odgovara. Važan je krajnji ishod- beba ok, a mama zadovoljna.
    Ne, ne pada mi na pamet kućni porod kao moj osobni izbor, da se razumijemo. Za to ipak nisam dovoljno hrabra. I dalje tražim opciju za sebe. Imam nekakvu šemu u svojoj glavi i znam da ću biti najsretnija ako se dogodi onako kao ja želim. No ne želim donositi ishitrene odluke. Čitam dalje i pripremam teren. Imam vremena. Tek planiram trudnoću. Obeshrabruje me činjenica da se u našim rodilištima nije promijenilo baš ništa, svejedno bio to Varaždin, Zagreb ili Rijeka. Naći ću ja sebi mjesto i način. Idem kopati o elektivnom.

  32. #32
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja baš imam osjećaj da žene koje imaju loše iskustvo na jednom ili više poroda, odlučuju dvije krajnosti. Ili porod kod kuće (to su one hrabrije) ili se odlučuju na elektivni carski (kukavice kao ja).

  33. #33
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Znate li, do kog tjedna trudnoce treba doći da bi se moglo birati vrstu poroda?
    Prvi puta sam radjala u 35-tom tjednu i rekli su mi da je bolje za bebu da s dripom pojačaju moje trudove i ubrzaju porod. I za epiziotomiju su mi rekli da će to olakstati bebi. Nisu mi dopustili da se podizem u krevetu, rekli su mi da ako secpodizem u klececi polozaj pritiscem bebu, sto mi nije bilo jasno. Možda mi tu netko može objasniti?
    Iako bi mi bilo pametnije da vas uopće ne čitam i ne razmišljam o porodu

  34. #34
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    klara, mislim da je bitno da je beba donešena, dakle da si ušla u 38.tjedan
    ako je nedonošče, mislim da su onda stvari malo drugačije, al nemoj me loviti za riječ
    sigurno će se javiti netko tko više zna...

    i ja spadam u skupinu onih koje su tek nakon vlastitog vaginalnog poroda zapravo shvatile zašto neke žene žele rađati i rađaju kod kuće
    da se razumijemo, ja se to ne bih usudila, pogotovo jer je moj prvi porod bio carski (strah od rupture maternice)
    ako budem imala sreće biti trudna još jednom (iako je u mom slučaju malo bahato nadati se tome), ne znam kako ću na porod
    vbac kakav sam imala ne želim ponovo ... samo se nadam da ću biti hrabrija i uspjeti se izboriti za porod kakav želim
    za sada znam da bih u rodilište krenula puno kasnije, a i nadam se nešto boljem osoblju...
    Posljednje uređivanje od Ginger : 19.05.2011. at 09:59

  35. #35
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ne znam, meni inducirani i drip izgleda agresivniji za bebu. jesam li u pravu ?

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja mislim da je velika razlika kada i zašto se inducira porod. Npr. frendici su inducirali porod samo zato jer je "prenijela", zapravo prošao termin 5-6 dana. Niti se beba spustila, niti se počela otvarati, niti je cerviks bio smekšan. Niti je bilo razloga za žurbu. Naravno da su je izmrcvarili, i na kraju je završila na carskom.

    Meni su oba puta rekli da je porod "tu, unutar 24 sata". Cerviks sasvim mekan, drugi put sam bila otvorena 3 prsta, beba sasvim spuštena... i sve prošlo dobro i relativno lagano.

    Da dodam: ne razumijem liječnike koji ženu s lošim ctg-om (ili npr. mekonijskom plodnom vodom) pošalju na indukciju - ili, još gore, doma. To su (po meni) hitna stanja, a porod može trajati satima. Do tada dijete pati. Meni je to razlog za CR, odmah.

  37. #37
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    I liječnici su ljudi, ali ljudi koji imaju puno više znanja i iskustva od prosječne rodilje, pa možda se treba vjerovati njihovoj procjeni. Kud ćemo doći ako ne vjerujemo ničemu. Bez obzira na naša pojedinačna iskustva.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I liječnici su ljudi, ali ljudi koji imaju puno više znanja i iskustva od prosječne rodilje, pa možda se treba vjerovati njihovoj procjeni. Kud ćemo doći ako ne vjerujemo ničemu. Bez obzira na naša pojedinačna iskustva.
    Da Beti, naravno. Ali, zamisli situaciju da dođeš kod zubara. On ti pogleda zub i kaže da će ti ga popraviti. Ti zijevaš i čekaš popravak, no on ti na šutečki izvadi zub. Ni a, ni b, ni razloga, ni objašnjenja, nego jednostavno te prevari. Treba vjerovati takvoj procjeni? Neka hvala. Ja više ne vjerujem.
    Ana.m imaš oba iskustva. Misliš li da si pogriješila kada si nakon induciranog izabrala elektivni carski rez?

  39. #39
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nikako ne bih uspoređivala zubara i porodničara. Zubar ima jednog pacijenta, a porodničar DVA. Dupla odgovornost, dupla odluka. Oboje bi trebali na kraju poroda biti živi i zdravi. To je poanta.

  40. #40
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Prvi porod-inducirani, na dan termina, razlog lagano curkanje vodenjaka tog dana,veliko rodilšte, užas po mene, porod otpočeo i završio dripom, 13 kopči dolje, beba imama hematom na glavi,
    Drugi porod- inducirani, 7 dana nakon termina, razlog prenešena trudnoća i velika beba,veliko rodilište, drip od početka do kraja, posljedica 13 kopči po svim donjim dijelovima tijela, problemi sa debelim crijevom, i nervoza kod mene nakon toga, kod bebača veliki hematom na glavi
    Treći porod- prirodni, 20 sati bolova različitog inteziteta, 2-3 dana pred termin, malo, lokalno rodilište, od dolaska u bolnicu i pucanja vodenjaka do izgona prošlo pola sata ili malo više, bez šavova, pjesma, beba od 3.700grama, savršena glava bez hematoma, sve savršeno
    Četvrti porod- kod kuće( ovome se nadam za par godina, ja sam opet otišla u onu krajnjost da sebe mogu zamislit da rodim sama kod kuće samo da mi drip više ne daju).....

  41. #41
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Petronjela, nikad ne postoji samo jedna opcija.
    ako se ne osjećaš dobro s tim što ti nude, odi negdje drugdje.
    Posljednje uređivanje od mamma Juanita : 19.05.2011. at 13:45

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    77

    Početno

    Slazem se s Beti,a nekako mi tesko zamislit situaciju da rodilja ne zeli drip a ono dvije primalje ti nasilu guraju braunilu i prikopcaju drip dok se ti boris svim silama protiv istog.

  43. #43
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I liječnici su ljudi, ali ljudi koji imaju puno više znanja i iskustva od prosječne rodilje, pa možda se treba vjerovati njihovoj procjeni.
    slažem se, i u pravilu vjerujem
    ali puno njih se ponaša kao da mi nismo ni tu, sve rade bez ikakvog objašnjenja
    guraju drip i gdje treba i gdje ne treba, i ne samo drip i ne samo ginekolozi...
    mislim da ne tražim puno ako želim da mi se objasni što će mi i zašto raditi
    naravno, ako je u pitanju hitni postupak, onda za takva objašnjavanja nema vremena

    Ninjago, karikiraš, ne izgleda to baš tako
    prije nego su meni prikopčali drip (braunilu su mi stavili odmah, jer je prethodni porod bio carski pa ako se zakomplicira da to već imam) imala sam pol satnu raspravu prvo sa primaljom (koja je bila grozna) i onda sa doktorom
    uvjeravali su me da je tako bolje i za mene i za dijete (nakon 10sati mojih neefikasnih trudova) da će doza biti minimalna i bla bla bla
    i kao što Beti3 kaže, ipak su oni doktori pa im i vjeruješ pa sam tako i ja popustila
    što ću, nisam bila dovoljno jaka
    al da ne dužim, nakon svega nisam sigurna da je to bilo najbolje rješenje za mene i moje dijete
    ja od poroda imam traume, a beba je imala ogromnu oteklinu na glavi, izgledala je kao iz one serije čunjoglavi
    sve ostalo je srećom ok
    ma ne znam... možda treba proći još vremena...
    trebala bih napisati priču o porodu, možda netko izvuče koju pouku...
    Posljednje uređivanje od Ginger : 19.05.2011. at 17:13

  44. #44
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj Ninjago prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se s Beti,a nekako mi tesko zamislit situaciju da rodilja ne zeli drip a ono dvije primalje ti nasilu guraju braunilu i prikopcaju drip dok se ti boris svim silama protiv istog.
    ne trebaju upotrijebiti silu, dovoljno je da ti prigovore da zelis dovesti svoju bebu u opasnost ili tako neki suptilni psihicki pritisak. nije rijetkost.

    lijecnici zasad kod nas nemaju ni vremena ni volje ni znanja o fizioloskom porodu da bi svakoj zeni mogli dati ono sto joj je potrebno na porodu, i to uglavnom nije njihova greska nego stvar ovakvog sistema. njima je najbitnije da na brzinu "porode" zdravu zenu i zdravo dijete, to im i odgovornost nalaze, a u takvoj situaciji je tesko imati individualan pristup.

    naravno, zato bi bilo idealno da se zenama omoguci izbor mjesta poroda i trudnicka skrb po zelji, mozda bi pritisak na rodilista postao manji, bar s vremenom

  45. #45
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Glavni su im razlozi kad davaju drip: "da se beba dugo ne muci".
    I grozno je to sto se nekad zure i pozuruju jer im je smjena prikraju.
    Misljenja sam da ako je situacija takva da je drip neophodan da tad nece rodilju ni pitat ni obavjestavat vec ce joj ga dat i gotovo. A recenice tipa: "sad cemo malo dripica da se ne mucite" tako sloze da rodilja misli kako to treba tako, da ce uistinu bit lakse i njoj i bebi..

  46. #46
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    mikka, na možeš sve liječnike trpati u isti koš. Ima ih koji imaju i volje i znanja. Generaliziranje nije u redu.

  47. #47
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ne trpam ih sve u isti kos, vidis da ih pravdam. meni je potpuno jasno da oni ne mogu raditi u takvim uvjetima onako kako bi nama pasalo. ali iskreno sumnjam da imaju znanja o fizioloskom porodu. ne uce oni o tome na faksu. znanje o fizioloskom porodu se stekne samo iskustvom u takvim porodima, njih u bolnici skoro i da nema, a nasi doktori ne idu po kucnim. ista stvar s babicama, zasad.

  48. #48
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Ninjago prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se s Beti,a nekako mi tesko zamislit situaciju da rodilja ne zeli drip a ono dvije primalje ti nasilu guraju braunilu i prikopcaju drip dok se ti boris svim silama protiv istog.
    ja sam satima molila da mi ne daju drip
    i supjevala sam se izboriti dok sam bila u stanju
    ali nakon nekog vremena kad su mi počeli dolaziti svakih 15 minuta i govoriti da moje dijete pati jer se ja ne otvaram i zato što im ne dam da mi daju drip. ja sam ih molila da mi dopuste da malo hodam, da ne moram ležati, da koristim loptu...nije im se dalo. morala sam izmišljati svakih 10 minuta da moram na wc da me iskopčaju s ctg-a, a ležanje mi ni najmanje nije pasalo
    nakon nekog vremena počela sam im vjerovati da činim loše svome djetetu time što im ne dam da mi daju drip
    i tako sam dobila drip
    i onda je dijete počelo imati nepravilne otkucaje, nalazi ctg-a su postali loši, ja sam padala u nesijest...ali i dalje se nisam otvarala, iako je drip napravio to da dijete krene prema van, samo što nije imala di proć kad je na mene drip napravio obrnuti efekt, nisam se otvorila ni centimetar od kad su mi dali drip
    i onda su počeli da mi treba carski

    mislim, hvala lijepa, nakon svega što ste mi napravili bezveze, jer mi niste dali da se krećem i da čekam da se sama otvorim, još mi samo carski fali

  49. #49
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    mikka slažem se u potpunosti s tvoja zadnja dva posta

    dovoljno je da ti prigovore da zelis dovesti svoju bebu u opasnost ili tako neki suptilni psihicki pritisak
    ovako je otprilike bilo kod mene
    a rodilja u trudovima i nije neki suvisli sugovornik... nije mi isto bilo govoriti prije poroda kako neću ovo ili ono, i kad je porod započe

  50. #50
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Uče, a uče i o dojenju. Evo malo e-nastave sa riječkog medicinskog. Bilo bi lijepo da se javi neki friški student medicine i prosvijetli nas glede onoga što ih uče.

    http://www.medri.uniri.hr/katedre/Gi...tava/index.htm

    Ili da napravimo anketu: koliko je induciranih, koliko s lijekovima, a koliko fizioloških i naravno, koliko CR.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •