Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: sumnja na mononukleozu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    655

    Početno sumnja na mononukleozu

    ima 17 mjeseci i nakon jednotjedne visoke temperature do 40,5 i tri vađenja krvi, mokraće, hitne, pedijatra postoji sumnja (još uvijek ne 100 posto) da malac ima mononukleozu. u zaraznoj vele da je mononukleoza, pedijatrica veli iz istih nalaza da nije. sklonija sam vjerovati njoj jer mi je logičnija u objašnjenju, ali svejedno radimo serologiju sljedeći tjedan pa ću biti 100 posto sigurna. uz to što sam u šoku da je tako mali možda pokupio takav virus imam i sto pitanja - šta sad? ok, dijeta, mirovanje, puno tekućine...ali kakve su posljedice...kada povratak u normalu, vrtić, šta je s imunitetom nakon toga...ima li tko kakvih osobnih iskustava? savjeta? kako pomoći djetetu da se što prije oporavi

  2. #2
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Posljedica mononukleoze nema. Moguće su komplikacije tijekom bolesti. ali su rijetke (pogotovo kod tako male djece) i ako se ne jave, nema nikakvih dugoročnih posljedica.
    Vjeruje se da je imunitet nakon preboljenja doživotan.
    Ne možeš ništa napraviti da brže prođe, već čekati i simptomatski liječiti dijete i pustiti ga da se odmara.

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ako posljedica nema, odakle mojoj sestri sum na srcu... kojeg je dobila s objasnjenjem 'posljedica mononukleoze'? Sum jos uvijek postoji, njoj je 30 godina, a mononukleozu je preboljela tamo negdje kad joj je bilo 10...

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Mom su Mislavu dok je bio mali (5 godina) sumnjali na mononukeozu. Tek nakon mjesec i pol otkrilo se da je bila toksoplazmoza. Dugo je imao povećane limne čvorove na vratu. Da li ti je dijete bilo u doticaju sa životinjom?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    655

    Početno

    imamo mačku, ali limfni čvorići na vratu su mu povećani i puno prije nego što smo dobili macu. toksoplazmoza? a kako se to manifestira, liječi?
    šum na srcu vjerujem da može biti i bez mononukleoze...mislim, tko može sa sigurnošću tvrditi da je šum zbog toga ili zbog nečeg drugog. ali valjda to nećemo dobiti

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ako posljedica nema, odakle mojoj sestri sum na srcu... kojeg je dobila s objasnjenjem 'posljedica mononukleoze'? Sum jos uvijek postoji, njoj je 30 godina, a mononukleozu je preboljela tamo negdje kad joj je bilo 10...
    Šum srcu nije dijagnoza. On može upućivati na problem na srcu, žilama i zaliscima , ili biti fiziološki bez ikakvog utjecaja na normalnu funkciju srca i optoka. Dakle ,( ovako kao nedoktor) mogla bi reći ili je šum postojao i prije pa nitko na njega nije obraćao pažnju, ili je došlo da nekog oštećenja koje ne utjeće na funkciju.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    209

    Početno

    Citiraj anamix prvotno napisa Vidi poruku
    ima 17 mjeseci i nakon jednotjedne visoke temperature do 40,5 i tri vađenja krvi, mokraće, hitne, pedijatra postoji sumnja (još uvijek ne 100 posto) da malac ima mononukleozu. u zaraznoj vele da je mononukleoza, pedijatrica veli iz istih nalaza da nije. sklonija sam vjerovati njoj jer mi je logičnija u objašnjenju, ali svejedno radimo serologiju sljedeći tjedan pa ću biti 100 posto sigurna. uz to što sam u šoku da je tako mali možda pokupio takav virus imam i sto pitanja - šta sad? ok, dijeta, mirovanje, puno tekućine...ali kakve su posljedice...kada povratak u normalu, vrtić, šta je s imunitetom nakon toga...ima li tko kakvih osobnih iskustava? savjeta? kako pomoći djetetu da se što prije oporavi
    Mi smo preboljeli prije mjesec i po. Dakle, svježi smo.
    Ne brini se, nije toliko strašno ako se poštuju preporuke ljekara. Kod nas je bila blaža verzija, ali je svejedno teško. Nema još 3,5 godine.
    Dakle, ono što je najgore u tom uzrastu je mirovanje. Dakle, sve uradi da dijete zabaviš kako bi mirovalo. Mada, dok se oni loše osjećaju i sami imaju potrebu da odmaraju. Ishranu prilagodi, dakle - ništa konzervirano i ništa sa vještačkim bojama! I to dvoje, dakle mirovanje i ishrana je pod obavezno. Sve ostalo je manje bitno.
    Zavisi od faze u kojoj se nalazi kakvo će biti liječenje. Neka djeca primaju injekcije, a mi smo na kraju dobili samo sirup-antibiotik.
    Čudi me da ga nisu pregledali, nama je dr to rekla čim je prepipala stomak i onda su nalazi samo potvrdili.
    Sa vrtićem će malo pričekati, u zavisnosti od nalaza. Mi nismo išli mjesec dana, zbog imuniteta. Odmah neka počne da pije nešto za imunitet. I to bi bilo to.
    Posljedica nema, to sam i ja pitala. Bolest je sama od sebe dosadna i to je to.
    Jetra i slezena su uvećana i pod rizikom i teoretski slezeno može da pukne, ali zato imaju nas da ih smirimo
    Ne brini se, nije toliko strašno koliko grozno zvuči.

  8. #8
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ako posljedica nema, odakle mojoj sestri sum na srcu... kojeg je dobila s objasnjenjem 'posljedica mononukleoze'? Sum jos uvijek postoji, njoj je 30 godina, a mononukleozu je preboljela tamo negdje kad joj je bilo 10...
    to je bila kaae,
    a sad malo citiram samog sebe:
    Moguće su komplikacije tijekom bolesti. ali su rijetke (pogotovo kod tako male djece) i ako se ne jave, nema nikakvih dugoročnih posljedica
    Klasična mononukleoza ne ostavlja posljedice, ali komplikacije mogu ostaviti posljedice.
    Ako nema komplikacija, nema ni posljedica...

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj anamix prvotno napisa Vidi poruku
    imamo mačku, ali limfni čvorići na vratu su mu povećani i puno prije nego što smo dobili macu. toksoplazmoza? a kako se to manifestira, liječi?(
    Manifestiralo se u počeku visokom temperaturom i natečenim limfnim čvorićima. Liječenje je simptomatsko. Kasnije se temperatura normalizira ali čvorovi ostanu duže vrijeme. Jednom mjesečo išli smo na Frana Mihaljevića na kontrolu krvnih nalaza. Nakon godine dana stanje se obično normalizira.
    Kažu da bolest nema posljedica. Međutim, nekako mislim da sve - način života, prehrane, bolesti koje prebolimo, stresovi koje pretrpimo - imaju utjecaja na nas...
    Mačku više ne bih imala u kući nakon tog iskustva. Moram priznati da sam se jako sekirala. A prošlo je sve relativno dobro.
    Posljednje uređivanje od ljiljan@ : 30.05.2011. at 22:12

  10. #10
    sunašce avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Moja Magdalena upravo leži tamo sa dijagnozom momonukleoze.Njoj je njena pedijatrica(uskoro bivša)na osnovu uvećanih limfnih čvorova i CRP-a 4 prepisala Klavocin antibiotik nakon kojeg je dijete dobilo temp.38,8 koju nismo mogli nikako skinuti 3 dana,a nakon 6 dana antibiotika dobila je osip koji se od jutra do večeri tako proširio i ružno izgledao da smo radi njega i hospitalizirani.Zato NIKAKO Klavocin ako dijete ima mononuk.inače nikakvih ostalih simptoma nije imala osim otečenih limfnih žlijezda.

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    moji su isto kad su zadnji put dobili klavocin dobili temperaturu, tak da od tad su ak već nekaj trebaju na zinatu, jest da ima okus po cementu, ali bar nemaju posljedica

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj sunašce prvotno napisa Vidi poruku
    Moja Magdalena upravo leži tamo sa dijagnozom momonukleoze.Njoj je njena pedijatrica(uskoro bivša)na osnovu uvećanih limfnih čvorova i CRP-a 4 prepisala Klavocin antibiotik nakon kojeg je dijete dobilo temp.38,8 koju nismo mogli nikako skinuti 3 dana,a nakon 6 dana antibiotika dobila je osip koji se od jutra do večeri tako proširio i ružno izgledao da smo radi njega i hospitalizirani.Zato NIKAKO Klavocin ako dijete ima mononuk.inače nikakvih ostalih simptoma nije imala osim otečenih limfnih žlijezda.
    Da. Ostalo mi je dosta toga u sjećanju iz tog mučnog perioda.
    Mononukleoza je virusnog porijekla, ali ju je jako lako zamijeniti za anginu i vrlo teško dijagnosticirati. Ne znam zašto, ali pencilini samo pogoršavaju stvar.
    Ali ne brini se, u bolnici će oni to sredii na najbolji mogući način. Brzo ozdravljenje želim Magdaleni!
    Posljednje uređivanje od ljiljan@ : 07.06.2011. at 23:17

  13. #13
    sunašce avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Hvala draga.Nadam se da ćemo sutra kući nakon 8 mučnih dana i noći.Nije mi jasno zašto netko prepisuje terapiju za nešto ako nije siguran,a ne šalje dalje na pretrage,imam dojam da se sve to moglo izbjeći(boravak u bolnici)da je bilo samo malo više pažnje i interesa.

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Moj je dojam da je u većini pedijatrijskih ordinacija u Hr rad kao na proizvodnoj traci. Kad dođem s malim pred kraj radnog vremena, doktorica jedva gleda od umora. Nemam pojma može li uopće razmišljati ili samo štanca recepte.

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    samo me zanima jel potrebno bližnje testirati na mononukleozu ako slučajno ista postoji u obitelji?

  16. #16
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ne

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Znaci ne može se ni zaraziti običnim kucni pranjem suda?

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Mislila sam ako se normalno opere sude kod kuge ili ipak treba odvajati bestek?

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Kod kuce

  20. #20
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    testiranje i odvajanje bešteka su dvije različite stvari
    prenosi se slinom, znači treba paziti na higijenu
    to da
    definitivno
    ali nema potrebe za testiranjem
    i ne postoji testiranje

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Jeli onda treba odvajati bestek i kod pranja? Samo pitam i preispituje jer sumnja postoji

  22. #22
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Jeli onda treba odvajati bestek i kod pranja? Samo pitam i preispituje jer sumnja postoji
    Ja nisam ništa odvajala, sve prala ručno jer nemam suđericu.
    Jedino sam zabranila ljubljenje.
    Veš sam isto normalno prala. Nitko nije pokupio.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    kolko vam je to trajalo? ni koji simptomi su vam bili?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 25.11.2017. at 11:46

  24. #24
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kolko vam je to trajalo? ni koji simptomi su vam bili?
    Kaj? Bolest ili kontrola ponašanja?
    Osoba je zarazna cca. godinu dana, tako je nama rečeno.

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    a koji simptomi su bili da je neko na to posumljal?

  26. #26
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a koji simptomi su bili da je neko na to posumljal?
    Nije nitko ništa posumnjao. Zaključili na hitnoj prema nalazima krvi.

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    A koji simptomi su bili za ić na hitnu

  28. #28
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A koji simptomi su bili za ić na hitnu
    A Jelena O. zakaj ljudi idu na hitnu? Dijete je bilo bolesno.
    Ako sumnjaš odi kod dokice i traži uputnicu za laboratorij.

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Sve sam ja to napravila cekamo labos

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •