Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 96

Tema: Pijelon - bubreg

  1. #1
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno Pijelon - bubreg

    Drage moje,

    ja sam u 28 tjednu i juce mi je na pregledu Dr rekla da je 'pijelon' kod mog bebaca na gornjoj granici normale sto iznosi 7 mm. Ona kaze da to ne mora nista da znaci, jer se moze desiti da ce ostati na tih 7mm ali i da ukoliko nastavi rasti moze doci do problema te da ce me u tom slucaju morati ranije poroditi da bebin bubreg nebi trpio. Za one koje ne znaju (kao sto nisam ni ja znala) pijelon je naime dio bubrega u koga se "izlivaju" fini kanalići koji "sabiraju" mokraću! Iz pijelona se mokraća preko uretera odvodi do mokraćne bešike. I sada ako se to ne filtrira kako treba, bebica moze dobiti infekciju. Uglavnom puno sam zakomplikovala, interesuje me da li je neka od vas imala iskustva sa ovim.
    Unaprijed hvala na svakom odgovoru.
    Jako sam zabrinuta .

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    72

    Početno

    Nažalost, ja osobno nemam iskustva s tim, ali moja šefica ima. Naime, kako je ona meni pričala, njezinom sinu je to ustanovljeno tek kad se rodio što znači da to potječe iz razdoblja kad je bio fetus. Njezin sin sad već ima oko 7 godina i još uvijek ima taj problem i sad čekaju za operaciju. Dakle, poanta je u tome da nije lijepo ali rješivo. Ai, nemoj odmah pomišljati na najgore jer to tvojem bebaču nije sa sigurnošću ustanovljeno. Samo se drži i sve će se riješiti.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    bebano mojoj prijateljici je dr reko istu stvar i htio je hitno porodit...
    kad je došla kod dr starčevića u petrovoj na uzv ovaj ju je poslo kući i reko nek dođe kad bude imala trudove jer joj je s bebom sve u redu i s bubregom...
    i evo njen momčić krenuo u malu školu jesenas ...
    ~~~~~~~~~~~~~

  4. #4
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Disney/Gago,

    hvala puno na odgovorima.
    Dobro je znati da nije sve tako crno (kako se ucini na prvi momenat) i da ima rjesenje.

    Puno vas pozdravljam

  5. #5
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Moj sin ima proširen pijelon.

    Otkrili s 4 mj. a sad ima 9mj.
    Sumnjali su da se formiralo tako još u trudnoći, ali on ima i fimozu pa su neodlučni. Uglavnom ginica nikad ništa nije spominjala :? sad mi je i njeno iskustvo :? jer ako se naknadno proširilo za baš tom brzinom. Pa mi je logičnije da se to zakompliciralo još u trbuhu.
    Dobio je crvenilo po piši i guzi, radili urin. Kako je bio loš i s bakterijama, išli smo na UVZ.

    Srećom smo išli privatno u Helenu pa smo izbjegli čekanje na UVZ i preglede. Odmah antibioticima sanirali bakteriju i s vremenom se smanjila razlika u veličini. U početku je pijelon bio veći za 2-3 puta.
    Ponovo kontrolu imamo za 1 god.

    Voljela bih da smo znali na vrijeme, pa da smo možda mogli nešto više uraditi po tom pitanju :/ a ovako ostaje samo niz pitanja.

  6. #6
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Na tvom mjestu bih tražila drugo mišljenje! Uvijek neko drugi zna nešto više...


  7. #7
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Postoji li negdje tablica s mjerama pijelona po tjednima trudnoće?

  8. #8
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ne znam po nedeljama trudnoce, ali na anomaly scanu oko 20. nedelje bi trebalo da je manji od 7mm. Na engleskom je to 'renal pelvis,' ako se ne varam.

  9. #9
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Hvala. Nama je jedan 5, drugi 3. Dr nije bila zabrinuta, ali je rekla da ćemo pratiti.

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Uspjela sam naći dobar tekst koji pojašnjava sve što me zanima:
    http://www.medicc.org/publications/m...iterature.html

  11. #11
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Mi smo 25+5 i jedan 6 mm, a drugi 9 mm. Međutim, dr nije spominjala nikakvu gornju granicu, rekla je da je to češće kod dječaka i da će nadzirat. Možda me samo nije htjela strašiti. Što da radim? Da idem i privatno?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    59

    Početno

    Da kod dr Kosa

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Može li se tu nešto napraviti kada je već stanje takvo kakvo je, ili treba cejat porod pa onda s djetetom kod urologa?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    59

    Početno

    Treba pratit prenatalno. Dr Kos je doista strucnjak i on ce znat. Obicno nije nista strasno rade se kontrolni uzv poslije poroda. Nama je sve poslije bilo ok ali smo pratili kojih godinu dana uzv i urinokulture.

  15. #15
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Možeš mi linkat nj stranicu, nešto? Našla sam neku polikliniku Vili, ali kad gledam dr koji tamo rade nigdje ne spominje Kosa.

  16. #16
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Je li vam rekao možda što je moglo utjecati? Prehrana, stres, infekcije?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Je li vam rekao možda što je moglo utjecati? Prehrana, stres, infekcije?
    Koliko sam ja informisana, to je genetski i nasledno, tj. ne utiče ni prehrana, ni stres, ni infekcije.
    Kod mnogih se stanje povuče nakon rođenja ili u prvih par godina života deteta.

  18. #18
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,387

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš mi linkat nj stranicu, nešto? Našla sam neku polikliniku Vili, ali kad gledam dr koji tamo rade nigdje ne spominje Kosa.
    Kos je prije radio u Viliju, sad ima svoju polikliniku
    http://www.ginekos.hr/

  19. #19

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Hvala.

    Danas na UZV-u je pokazalo 3.5 mm i 7.6 mm. Prilično odstupanje. Kako god, jedan je puno veći, a i bubreg sam je već uvećan.
    Dr objasnila da se radi o suženju, negdje na putu od bubrega do mjehura. Budu pratili.

    Čitala sam na internetu nešto o tome. U više od pola slučajeva hidronefroza detektiranih prije rođenja stvar se riješi sama od sebe. Nitko joj ne zna uzrok.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    59

    Početno

    Da. Samo treba pratiti

  22. #22
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Drage zenice,

    Mom starijem sinu je otkriven pijelon. U cca 25tt. Do kraja trudnoce bio je oko 10mm.
    Od nasih doktora nisam dobila nista konkretno od odgovora osim da se prati. I sreca da sam isla taj uzv u bolinicu pa su tamo i otkrili jer moj doktor nije imao pojma o tome.
    Najveca sreca da je moja sestricna ginekologica (na moju zalost u Munchenu) i da mi je dala upute.
    Kaze ona; pijelon se cesce dogada kod djecaka, i cak preko 90%na desnoj strani. Medicina jos nije otkrila zasto se to dogada. U Hrv.se tolerira do 10mm, a u Njemackoj do 12mm. Ono sto je rekla da obavezno ako milsim da necu moc sama , neka netko ide u radaonu s menom da prati da li je beba popiskila nakon poroda. Kod prijema napomenuti za pijelon, i nakon poroda,obavezno traziti UZV bubrega.
    Tako sam postupila. Uzv je bio skorz uredan, nakon rodenja i nakon sto se beba popiskila.

    Nadam se da sam vas imalo informirala.

  23. #23
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Taj UZV odmah naprave u rodilištu? Jer meni je op nešto govorila da vodimo bebu nakon poroda specijalistu urologu.

  24. #24
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Taj UZV odmah naprave u rodilištu? Jer meni je op nešto govorila da vodimo bebu nakon poroda specijalistu urologu.
    Da da odmah trazis u bolnici uzv. A onda ce te pedijatar dalje ako bude potrebe uputiti...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    59

    Početno

    U bolnici sigurno ali preporuce i kontrolu. Preporuka za dalje je dr Cvitkovic u poliklinici Helena, odlicna doktorica. S njom se mozete konzultirati i prije poroda i sve ce vam objasniti

  26. #26
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Evo da vam se prikljucim na temoi.
    Jucer sa 20+2 tt. Oba prosirenja kod curice 3,6 i 3,8 mm. U poliklinici Ginekos., kod dok. Ujevic. Kaze da je granica 4mm. i ako bude u utorak na 4 i vise, moram na amnio. Kaze da je povezano sa down sindromom.

  27. #27
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Sanjo, samo nagadjam, al s obzirom da ti je i sin imao povecan pijelon, mozda kod vas i genetika igra ulogu... Drzi se!

  28. #28
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    I ja sam to rekla... Medjutim nije mi ginicka dala za pravo na to. U biti dala bi da nosim decka, al kod curica je to neobicno i jos na oba. Aaahh

  29. #29
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    Moj sin je imao pijelaktaziju na jednom bubregu koja je u kasnijoj trudnoci presla u hidronefrozu. Mrzila sam ici na ultrazvuk...nemam ni jednu sliku lica (ali bubrega koliko hoces). Rodila sam u Varazdinu, drugi ili treci dan su napravili ultrazvuk i nakon sto sam dosla doma javila sam se u pol.Helena. Njih se moze odmah kontaktirati cim se sazna za problem. Sretno

  30. #30
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Calista prvotno napisa Vidi poruku
    Moj sin je imao pijelaktaziju na jednom bubregu koja je u kasnijoj trudnoci presla u hidronefrozu. Mrzila sam ici na ultrazvuk...nemam ni jednu sliku lica (ali bubrega koliko hoces). Rodila sam u Varazdinu, drugi ili treci dan su napravili ultrazvuk i nakon sto sam dosla doma javila sam se u pol.Helena. Njih se moze odmah kontaktirati cim se sazna za problem. Sretno

    Ne znam zasto tek sada vidim tvoj post. A u kojem tt si rodila? Koliki je bio pijelon mm? Kako ste lijecili?

  31. #31
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    Rodila u 37. tt...inducirani VBAC. Prosirenje je raslo od 20. tt i mislim da je bilo vece od 14mm na kraju trudnoce. Javila sam se prof.Cvitkovic u polikliniku Helena koja me uputila kod urologa. Do operacije (sa 17 mj.) mi je maleni bio na profilaksi i pojacano pracen. Operacija je bila heminefrektomija - odstranili su mu osteceni dio bubrega. On je imao hidronefrozu uzrokovanu jakim VURom/duplim ureterima

  32. #32
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    Ili cak 25mm ... ne znam vise. Jako veliko i znam da je dijagnoza iz pijelaktazije presla/prerasla u hidronefrozu

  33. #33
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Hvala Calista na objasnjenju. Poprilicno me strah ;(
    U srij.smo na uzv pa se nadam da je stagnirao !

  34. #34
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    Sanjo, zelim ti da bude sve OK. Ako mozes javi se vec sada prof.Cvitkovic u Helenu. Ona ti moze puno toga objasniti. Sretno

  35. #35
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Hvala ti puno
    Izvrstan savjet, javit cu joj se! Hvala puno

  36. #36
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    sad sam nasla i ovu friskiju temu pa dizem

  37. #37
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    sad sam nasla i ovu friskiju temu pa dizem
    Ginger kolko si sad tt? I kolko je mm?

  38. #38
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    jucer na 26+6 kaze 58
    u pon idem drugom dr sa malo boljim uzv-om

  39. #39
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    opet fali zarez
    5,8

  40. #40
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    To je dobro. Nije veliko prosirenje. Mislim za te tt. I meni je oba puta stagnirao do cca 30tt. Taman smo dosli na 10 i 12mm.
    Ako si u Zg.toplo preporucam moju dok.Ujevic, pol.Ginekos ili dr.Kosa.

  41. #41
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    hvala ti Sanja
    kazem, ova moja nije radila paniku, rekla je da je uvecan, ali u prihvatljivim okvirima i da cemo pratiti
    i svakako napisati u napomeni za rodiliste
    nisam iz zg, al idem danas tamo, kod dr.Radoncica
    on je dobar, ima dobru novu aparaturu, plus, znamo se poduze (vidi potpis)

    a gle, ne zivciram se prejako, zapravo jako malo s obzirom na svoj karakter
    ne znam, nekako imam osjecaj da je beba ok i da ce sve biti u najboljem redu
    a i prema onome sto sam procitala, ne mogu nista napraviti
    jedino ici ranije roditi ako se jako poveca i obavezno pratiti i kontrolirati nakon rodjenja
    naravno da ne bih htjela ranije roditi, a pogotovo ne inducuranim (radije bih na carski)
    plus, smanjuju mi se opcije za mjesto poroda ako postoje neke komplikacije...i tak...

  42. #42
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Ovak je bilo kod nas
    25+2= 4,5 i 5,7
    29+2= 7,9
    32+2= 7,6 (smanjio se)
    34+2= 8,0 desni
    36+4= 12mm desni
    37+4= 10 desni, 9mm lijevi.

    Vazno kod prijema u rodiliste napomenuti. I pratiti da je beba odmah se popiskila. Puno dojiti, da beba punoo piski... I zatrazi uzv bubrega jos u rodilistu.

  43. #43
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    hvala Sanja
    danas na uzv-u kaze moj dr da su pijeloni 3,6 i 5,9
    ali da se ne brinem, jer okolnog tkiva bubrega ima preko 1 cm, mjehur je ok i ne vidi se nikakvo zadrzavanje tekucine
    uglavnom
    redovni uzv i to je to

  44. #44
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    aha, ako netko bude kasnije pretrazivao pa ga zanimalo kad je to bilo, ovo su mjere na 27+2 tt

  45. #45
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Tocno tako. Nije potrebno se drzati iskljucivo 10mm kao zadnju mjeru. Sve dok okolno tkivo nije optereceno i ima ga dosta!

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    H
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 31.01.2017. at 07:11

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Joj nekaj mi Oslo krivo

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Bok!Evo i meni 22tt i vec su na 7mm i 10mm dr govori da treba pratiti i da mozda dođe do prijevremenog poroda.

  49. #49
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Vanila, drzim fige da se ne povecava dalje
    a kazu da se i u trudnoci mogu smanjiti
    jesi isla jos nekome po drugo misljenje? cisto da provjeris na jos jednom uzv-u

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Tek sam prije par dana otkrila privatno na 4d ultrazvuku i odmah me je dr preusmjerila u kbc tamo mi je doktor potvrdio i narucio opet za 10 dana da vidimo sta se desava.najgore je sta je na oba bubrega i prerano....sad mogu samo cekati a to cekanje i razmisljanje o svemu tome dovodi do ludila

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •