Pokazuje rezultate 1 do 47 od 47

Tema: Aparatić za zube i predpubetetlija

  1. #1
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno Aparatić za zube i predpubetetlija

    Pozdrav.
    Zubarka nas uputila kod ortodonta radi malo krivog zagriza i dvojki koje strše van. Ortodontica nam rekla nek dođemo za godinu dana kad poispadaju mliječni. To je sad.
    Sin, 12 god nije oduševljen s idejom nošenja fiksnog aparatića iz par razloga. Nijedan od prijatelja ga nema, samo par djevojčica koje zna. Ne izgleda mu to lijepo. I čuo je da se frflja u govoru s tim aparatom.
    Budući da ga još imam pod kontrolom , poslušati će me i ići samnom na pregled da ga dobije i nositi će ga .
    No ja više nisam sigurna da li da inzistiram na tome. Kolko čitam, s aparatićem nije baš jednostavno. Zna biti neugodno, boljeti, problemi su s pranjem zubi i kvarenjem zubi...to s frfljanjem nisam ni znala, to mi on veli....
    Možda da ga ne mučim sa svime time, jer ni nema tako veliki problem....
    Kakva su vaša iskustva i razmišljanja o tome?

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Kod nas je "in" imati aparatić. Još ako su prozirne bravice.

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja sam sina od 16 godina odvela na pregled i prepustila mu odluku.

  4. #4
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Meni su kad sam bila u tim godinama govorili da mi treba aparatic radi zguzvanih zubiju. Mama mi nije bila za jer realno uopce nemam nekih problema,al je rekla da odlucim
    Nisam htjela i dalje nemam probleme.

    Ja ne bih inzistirala. A aparatic moze nositi i kasnije (evo ima ga moja susjeda s 30+god)

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Tjerajte djecu da nose aparatić, bit će vam zahvalni kad se približe 50. godini. Samo malo lošiji zagriz jedan je od uzročnika paradentoze.
    Moja frendica muku muči sa škljocanjem i boli u vilici, zubar joj rekao da je to zbog iskrivljenih gornjih zubiju. A tata joj je bio zubar koji je smatrao da su malo krive "fronte" šarmantne.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 09.11.2018. at 22:59

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pa bas i nije tako.
    Meni je paradontologica rekla da sam se spasila jer nisam pristala na fiksni aparat u ranim dvadesetima zbog malo zguzvanih zuba.
    Obzirom da mi je zubni meso jako sklono upalama kaze da bi pomicanje zubi u celjusti bilo kobno.

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Inace, nemam niti jedan rizicni faktor za lose zubno meso osim genetike.
    I sin je potegnuo isti gen.
    Posljednje uređivanje od sirius : 09.11.2018. at 23:03

  8. #8
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    A eto, meni rekli drukčije. Inače sam počela nositi mobilni aparatić s 13 g. samo noću, ali nitko me nije kontrolirao pa ga nisam ni nosila, a sad paradentoza nagriza.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Imam krive zube. Tko je odgovoran za moje nenošenje aparata, kasno je raspravljati.
    Ali, ima ih i moj sin. Ne kao ja, ali ima. Uopće nema diskusije. Aparat se nosi svaku večer, po danu ne treba. Mobilni. Ne smeta mu. Ne boli. Ne žulja. Ništa.
    U slučaju da treba fiksni, dogovor je da platimo prozirni. To je maksimum na koji pristajem.
    Posljednje uređivanje od rena7 : 10.11.2018. at 00:11

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Najmanji problem je platiti prozirne bravice. Fiksna terapija cesto ukljucuje vadenje trajnih zuba i potrebu za izuzetnim higijenom.
    U slucaju mog sina vjerojatno nakon toga i kirurske zahvate na celjusti kad zavrsi njezin rast oko 25 godine.
    Svaka terapija zahtjeva suranju osobe koja je u tretmanu. Bez toga nista. U svakom slucaj ako je estetika u pitanju osoba ciji su zubi treba sudjelovati u procesu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.11.2018. at 00:16

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Ako pričamo o blago rotiranim zubima, slažem se.
    Ali, ako pričamo o neravnim, zgužvanim zubima, onda se ne slažemo.
    Ja ih imam i znam što trpim. To nije žrtva od godinu- dvije koliko se nosi aparat, nego cijeli život i svaki dan po nekoliko puta. Ne slažem se da je riječ o estetskom problemu, nego medicinskom. Nicanje zubi je bolno, posebno umnjaka, higijena je otežana, vađenje zubi je kompliciranije, nakupljanje kamenca je pojačano, spuštanje zubnog mesa, pucanje konca između dva zuba, pa se snađi kako ćeš to izvadit, zakrenut korijen, pa ga hajde čisti u slučaju potrebe .......... i da ne nabrajam dalje.... nije jednostavno kako se čini, a ni malo površno.
    Imam stomatologa u obitelji, pa je sa strane stručne intervencije situacija lakša, ali da je složen problem, bome je.

  12. #12
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ovisi koliko su zgužvani. Moji nisu puno i nemam baš nikakvih problema, stvarno. Meni su donje jedinice malo jedna prema drugoj, donje petice prema van, i jedna gornja, ali ful manje
    Da, jedan od razloga zašto moja mama nije htjela da dobijem aparatić je da mi nije dala vaditi zdrave zube, ma ni jedan da je samo jedan trebao

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A jel uvijek mora koji zub van,do sad nam to nisu rekli za klinku?

  14. #14
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Ne.

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne moraju se uvijek vaditi zubi, ovisi o anomaliji.
    Ali se zapravo cesto na pocetku ne kaze da ce se mozda morati vaditi zubi nakon mobilng aparata. Ako se relativno rano krene u ortodonciju ne mogu se predvidjeti odmah svi potrebni koraci.
    Ali to progovara iz mene 5 godina rada kao asistentice ortodontu.
    U svakom slucaju kod nosenja fiksnog aparata mora se imati puna suradnja djeteta u svakom koraku, i odredena ozbiljnost u odrzavanju higijene i prehrane. Bez toga moze nastati steta na zubima .
    Sad iz ove pozicije odvela bih dijete prije postavljanja fiksnog aparata i.paradontologu da vidi stanje zubnog mesa.
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.11.2018. at 08:00

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Jasno, treba suradnja i kod nosenja mobilnog aparata ..
    Ali kod njega se kod ne nosenja nece dogoditi nikakva steta na zube. Nece se ispraviti, ali nece biti stete po caklinu.

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Iz moje pozicije vadenje cetvorki je najmanji problem.
    Moja djeca imaju puno egzoticnije anomalije koje se ne mogu tako jednostavno sloziti.
    Ali stariji zapravo ima problem koji moze sredivati jedini kirurg ( rezanjem kost) nakon zavrsetka rasta celjusti u odrasloj dobi, plus zguzvani zubi ( manje) u gornjoj celjusti koji su samo estetika.
    A mala , koja je krenula ( u dugotrajniiiiii) tretman ima istu takvu tendenciju da joj donja celjust previse raste u odnosu na donju sto se ne moze srediti nikakvim aparatima ( ako se desi , jer se to desava tek kad krene ozbiljan pubertet).
    Plus , ima samo jednu trajnu dvojku gore.
    Trebala sam bolje gledati potencijalne kandidate u zube kad sam oca djece birala. Genetika se uvijek preslika.
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.11.2018. at 08:12

  18. #18
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Nosila sam fiksni aparatić tri godine. I dočekala sam ga kao ozebo sunce. Nisam frfljala s njim i nisam imala nikakvih problema s kvarenjem zuba. Prala sam zube nakon svakog obroka i sve ok.
    Doduše, malo je drugačije kad jedva čekaš krenuti u preslagivanje zuba (ja sam imala 19 godina) i kad ti ga nametnu.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  19. #19
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Trebala sam bolje gledati potencijalne kandidate u zube kad sam oca djece birala. Genetika se uvijek preslika.
    Zato sam ja sretna, što jedan zet više nije opcija.

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Zato sam ja sretna, što jedan zet više nije opcija.
    Cuj, i ovi s savrsenim zubima skrivaju svasta. Posebno u eri ortodoncije.

  21. #21
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Cuj, i ovi s savrsenim zubima skrivaju svasta. Posebno u eri ortodoncije.
    Da, ali nekvalitetni zubi, niti najbolji ortodont ne pomaže. Govorim baš o genetskoj kvaliteti samog zuba.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali nekvalitetni zubi, niti najbolji ortodont ne pomaže. Govorim baš o genetskoj kvaliteti samog zuba.
    Kako to mozes znati ako su zubi sanirani?
    Ako nisu druga stvar. Ja bih rekla da su moji zubi daleko od kvalitetnih , jer se lako kvare i bez najava cesto propadne zivac jer karijes ide u dubinu. Ali izvana i od naprijed izgledaju vrlo solidni, bijeli su, veliki, odrzavani i njegovani.

  23. #23
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ok, nitko nije provjeravao koliko sam zivaca izvadila na trajnim kutnjacima do svoje dvadesete godine. I da li.imam koji stift i krunicu.
    MM ima genetski izostanak trajnih jedinica gore, to je zakacilo mladu.
    Inace, mi smo u ambulanti imali zene sa 50+ koje su imale kompletne totalne gornje proteze , a njihovi muzevi to nisu znali.
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.11.2018. at 11:29

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam jako zdvojna oko aparatića. Moja kći ne podnosi ništa što boli, odbija intervencije na sebi, a za izgled zuba za sad nije zainteresirana. zubi su joj ravni i lijepi, ali gornji su istureni prema van.

    Imam na poslu mladu kolegicu koja je imala ogromne probleme s fiksnim aparatićem, bolove, stalna namještanja, pa kad to vidim totalno sam obeshrabrena i od pokušaja.

    Ove jeseni je najbolja prijateljica moje kćeri dobila fiksni aparatić, ništa joj nije smetalo niti ju bolilo, pa sam to iskorištavala da pred mojom špriča kako joj je to sve bezbolno - ali nedavno je ta curica nakon namještanja imala teške bolove, krvarenje desni, uglavnom užas jedan, nije išla par dana u školu, tako da sad moja ima vrhunski argument kontra aparatića

  25. #25
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Možda bi se ta isturenost mogla sanirati i mobilnim aparatićem. A. ga je nosila 6-7 mjeseci po kući i noću i dva prednja zečja zuba došla su joj u ravninu s ostalima, već sad sve pristojno izgleda. Sad je dobila nevidljivu fiksnu konstrukciju na gornje kutnjake za žicom uz nepce, to joj širi gornju vilicu, a onda će tek dobiti pravi fiksni.
    Nema nikakve bolove, osjetila je po 1 dan malu neugodu koja je odmah prošla.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 10.11.2018. at 13:37

  26. #26
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, nitko nije provjeravao koliko sam zivaca izvadila na trajnim kutnjacima do svoje dvadesete godine. I da li.imam koji stift i krunicu.
    MM ima genetski izostanak trajnih jedinica gore, to je zakacilo mladu.
    Inace, mi smo u ambulanti imali zene sa 50+ koje su imale kompletne totalne gornje proteze , a njihovi muzevi to nisu znali.
    Moji roditelji oboje imaju sve zube na broju al su se na meni poklopili neki recesivni geni tako da mi fali 6 trajnih zuba. I to u fronti. Kad sam imala nekih cca 12 godina smo saznali da u tatinoj familiji fali donjih trajnih. Do tad je mama bila "kriva" jer je s njene strane falilo gornjih. Brat i sestra oboje imaju savršene zube. Što se mene tiče, džabe su si u zube gledali.

    Aparatić me spasio da okupi ovo što se razbježalo i izrotira u pravi smijer tako da dole nisam morala ništa nadograđivati, a gore imam dva lepa mosta.
    Vidjet ćemo kako će mojoj djeci grah pasti po tom pitanju.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  27. #27
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kako to mozes znati ako su zubi sanirani?
    Zato jer je sam čovjek rekao da ima loše zube koji se mrve. Što god to značilo.

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Joj sirius, kad te citam mam mi zlo krene. Znaci decki imaju dobre zube, al maloj nedostaje vec i mlijecna dvojka, plus ima progeniju... To ce biti teska borba...

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Najmanji problem je platiti prozirne bravice. Fiksna terapija cesto ukljucuje vadenje trajnih zuba i potrebu za izuzetnim higijenom.
    U slucaju mog sina vjerojatno nakon toga i kirurske zahvate na celjusti kad zavrsi njezin rast oko 25 godine.
    Svaka terapija zahtjeva suranju osobe koja je u tretmanu. Bez toga nista. U svakom slucaj ako je estetika u pitanju osoba ciji su zubi treba sudjelovati u procesu.
    Moj stariji je u toj vreći - vadili su mu četiri trajna zuba, ali to se moralo napraviti jer su mu rasli u dva reda. Budući da ja imam isti problem koji je parcijalno riješen (popeglali su mi mobilnim aparatom zečje zube, izvadili samo jedan trajni, ali nije u ono vrijeme bio običaj nositi fiksni aparat, to se kasnije dijelom vratilo na staro, ali je još uvijek bolje nego je moglo biti da uopće nisam imala terapiju).

    Moj stariji sad nosi samo retainer, zubi su mu ispeglani, zagriz ok (više mu ne škljoca čeljusni zglob kao prije). Nosio je mobilni aparatić otkad su mu počeli ispadati mlječni zubi, a kasnije fiksni nekih godinu i pol - mislim. Tko zna kako bi bilo da to nije riješeno. Imao bi zube ko morski pas, u više redova. Tu čak estetika nije najvažnija.

    Mlađi nosi fiksni sad otprilike godinu dana, ali ima manje gadnu situaciju. Njemu su svi trajni zubi stali u čeljust. Uskoro će i on završiti s fiksnim aparatom i preći na retainer.

    Kažu da nije nešto strašno - boli (zapravo steže) tjedan dana kod prvog stavljanja fiksnog aparata (ne nosača nego bravica i žice) i kod svakog zatezanja drota ta osjetljivost traje dan-dva. Bitno je da se redovno održava higijena zubi - nije to sport za lijenčine i nemarne. Isto i kad imaju retainer - treba to redovno nositi, jer inače sav trud ode....

    Eto, u petak će moji sinovi na redovnu kontrolu u Perkovčevu, pa ćemo vidjeti što dalje. Stariji je zadovoljan, jer sad može normalno zatvoriti čeljust, a prije to nije bio slučaj. Hoću reći - pri donošenju odluke o fiksnom aparatu i općenito terapiji kod ortodonta, treba voditi računa kakva je situacija. Moj mlađi bi komotno možda prošao i bez fiksnog aparata - imao bi samo isturene prednje zube, ali stariji nije mogao normalno žvakati - kod njega se stvarno to moralo urediti.

  30. #30
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Imam krive zube. Tko je odgovoran za moje nenošenje aparata, kasno je raspravljati.
    Ali, ima ih i moj sin. Ne kao ja, ali ima. Uopće nema diskusije. Aparat se nosi svaku večer, po danu ne treba. Mobilni. Ne smeta mu. Ne boli. Ne žulja. Ništa.
    U slučaju da treba fiksni, dogovor je da platimo prozirni. To je maksimum na koji pristajem.
    I moj sin bi htio mobilni, ali...
    Za mobilni sam čula od više ljudi da i nije baš efikasan. Nosi se par godina uz nikakve ili minimalne pomake i izgubi se vrijeme.
    A i naša ortodontica radi isključivo s fiksnim.

  31. #31
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    [QUOTE=Peterlin;3071

    Kažu da nije nešto strašno - boli (zapravo steže) tjedan dana kod prvog stavljanja fiksnog aparata (ne nosača nego bravica i žice) i kod svakog zatezanja drota ta osjetljivost traje dan-dva. Bitno je da se redovno održava higijena zubi - nije to sport za lijenčine i nemarne. Isto i kad imaju retainer - treba to redovno nositi, jer inače sav trud ode....

    Hoću reći - pri donošenju odluke o fiksnom aparatu i općenito terapiji kod ortodonta, treba voditi računa kakva je situacija. Moj mlađi bi komotno možda prošao i bez fiksnog aparata - imao bi samo isturene prednje zube, ali stariji nije mogao normalno žvakati - kod njega se stvarno to moralo urediti.[/QUOTE]

    Upravo to me muči. Ti neugodni osjećaji, bolovi...a i inače je osjetljiviji.
    I higijena.
    Sad ga tjeram na pranje zubi, a kamoli kad bi to trebalo biti puno češće i puno detaljnije....

    ... mislim da se ipak nećemo upustiti u tu avanturu ...

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj s3ja prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo to me muči. Ti neugodni osjećaji, bolovi...a i inače je osjetljiviji.
    I higijena.
    Sad ga tjeram na pranje zubi, a kamoli kad bi to trebalo biti puno češće i puno detaljnije....

    ... mislim da se ipak nećemo upustiti u tu avanturu ...
    Gle, mi smo imali sličnih problema i ovako smo mi to rješavali: dobili su motornu četkicu - ovakvu https://images-popusti.njuskalo.hr/d...dm-3819570.jpg (ima različitih nastavaka), svaki ima još i svoje namjenske četkice za aparatić, one uske Curaprox-ove (pokušavam staviti sliku) http://prodaja.zelena-apoteka.com/ku...-single-402551

    Ne boj se boli - to se rješava sprejem Tantum Verde, a sve skupa je puno manje zlo nego trajno imati problema tijekom života. Slažem se s onim što je čokolada napisala... Moj E. je bio takav, preosjetljiv i vrlo šlampav, ali prihvatio je bez problema i mobilni i fiksni aparatić. Kad mu je dr. na prvom pregledu rekla da nije dobra higijena zubi + pokazala kako treba četkati, nije više bilo nikakvih problema.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.11.2018. at 10:54

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Tjerajte djecu da nose aparatić, bit će vam zahvalni kad se približe 50. godini. Samo malo lošiji zagriz jedan je od uzročnika paradentoze.
    Moja frendica muku muči sa škljocanjem i boli u vilici, zubar joj rekao da je to zbog iskrivljenih gornjih zubiju. A tata joj je bio zubar koji je smatrao da su malo krive "fronte" šarmantne.

    Evo i mene s tim . Dakle, nosila aparatić, ali nisam vadila umnjake koji su bili urasli unutra pa je to kao bila operacija, otišla tada na faks i izmakla majčinom nadzoru. Danas, u 50-tima - veselje u smislu stalnog bola temporomandibularnog zgloba. Uslijedio je bio i udarac davno (u mladosti) u vilicu, ali ovi su se problemi javili sad, s godinama, prije sam samo "zgodno" školjcala i imala "simpatične" zube. Ako hoćeš ironiju do kraja - sada ne nosim aparatić tj. udlagu koju su mi izradili na Maksilofacijalnoj, zbog stalnih bolova (stalni mutan bol tog zgloba) , s kojom frfljam non-stop ali me makar nešto manje boli kad je ona u zubalu itd. Moš mislit ljepote kako to izgleda, ali je dovoljno bolno da me nije briga. A nije rečeno da neću niti operaciju razmatrat, iako pojma nemam koliko je uopće uspješna i koliko se rado na to liječnici odlučuju.

    Znam da ćeš teško njega motivirat strašeći ga problemima u 50-tima... ali kad dođeš u 50-te, isto bi rado bez bolova živio i sam si sebi mlad .

    Dakle moj vehementni glas za sređivanje zagriza, do kraja, ne pustit pa dobro je ovako, pa nema veze.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.11.2018. at 12:04

  34. #34
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I početna paradontoza zbog zgužvanog zagriza. Pri čemu imam genetski odlične nekvarljive zube, prvi živac vadila prošle god - tako da kud bi bilo da sam još prije imala većih cirkusa po čeljusti. Nije rečeno da to sad neće počet jer svako bušenje zuba zahtijeva da odem dan vremena načekavat u KB Dubravu da mi naštimaju udlagu (samo to oni rade).... pa sad apstiniram od redovnih zubarskih kontrola.

  35. #35
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Plus nije isto imat ortodontsku intervenciju u odrasloj dobi i u mladosti - nije isto uspješno u smislu predvidivosti da će popravljen zagriz u odrasloj dobi trajno ostat takav, nije isto bolno. Mladost je u prednosti definitivnoj. Carpe diem i riješi zube malome trajno, a ne poslije zezancije u zreloj dobi sa zubalom.

  36. #36
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Neke intervencije na losem zagrizu zbog razlike u rastu celjusti nisu moguce prije zavrsetka rasta kosti koje se obicno dogadaju oko 25 godina.
    Ima djece koja godinama nose aparat i na kraju zavrse kod kirurga u odrasloj dobi jer je donja celjust narasla puni vise od gornje.
    Posljednje uređivanje od sirius : 12.11.2018. at 12:56

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Neke intervencije na losem zagrizu zbog razlike u rastu celjusti nisu moguce prije zavrsetka rasta kosti koje se obicno dogadaju oko 25 godina.
    Ima djece koja godinama nose aparat i na kraju zavrse kod kirurga u odrasloj dobi jer je donja celjust narasla puni vise od gornje.
    Sve je to OK. Bolje opet na mlado (25) nego na staro (50), ja uspoređujem moju dobnu skupinu od koje neki sad nose aparate, i čini mi se da su rezultati još puno nepredvidljiviji nego kod mladih ljudi.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i mene s tim . Dakle, nosila aparatić, ali nisam vadila umnjake koji su bili urasli unutra pa je to kao bila operacija, otišla tada na faks i izmakla majčinom nadzoru. Danas, u 50-tima - veselje u smislu stalnog bola temporomandibularnog zgloba. Uslijedio je bio i udarac davno (u mladosti) u vilicu, ali ovi su se problemi javili sad, s godinama, prije sam samo "zgodno" školjcala i imala "simpatične" zube. Ako hoćeš ironiju do kraja - sada ne nosim aparatić tj. udlagu koju su mi izradili na Maksilofacijalnoj, zbog stalnih bolova (stalni mutan bol tog zgloba) , s kojom frfljam non-stop ali me makar nešto manje boli kad je ona u zubalu itd. Moš mislit ljepote kako to izgleda, ali je dovoljno bolno da me nije briga. A nije rečeno da neću niti operaciju razmatrat, iako pojma nemam koliko je uopće uspješna i koliko se rado na to liječnici odlučuju.

    Znam da ćeš teško njega motivirat strašeći ga problemima u 50-tima... ali kad dođeš u 50-te, isto bi rado bez bolova živio i sam si sebi mlad .

    Dakle moj vehementni glas za sređivanje zagriza, do kraja, ne pustit pa dobro je ovako, pa nema veze.
    Dakle, iz osobnog iskustva kažete, problem nije samo estetske prirode.
    Razumijem.
    Nemam bolove u zglobu, ali te neke sitne, popratne problemčiće imam. Hoće li stati ili ići dalje, a sam Bog zna.
    I da, zbog istog, sinu ne dajem izbor hoće li nositi aparat ili ne.
    Nosi.

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Da. I baš je zez. Ja sad izbjegavam druženja jer me boli govoriti... moram baždariti tj. ako imam dogovor s prijateljicom jednom, ne mogu i s drugom jer me previše boli. Učim se slušati

  40. #40
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Dakle, na kraju sam ipak u tipa 20-i nekoj bila prisiljena izvaditi sve umnjake jer su i dalje gurali 1-nice prema vani. Tada sam i ja bila još više bolesna, plus mama bolesna, pa je zubalo ispalo iz fokusa, ali čak i neke teže stvari su mi više u kontroli od zubala, koje je tad ispalo kao "nevažno", a "ko ima sve pravilno" itd. Žalim ko pas za tim što to nisam rješavala na vrijeme - na nešto se ne može utjecati, ali na nešto može.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Zubar je rekao da bi trebalo dijete nositi aparat i sad se vi premišljate zato jer je lijen prati zube i malo će ga boljeti?!?

    Ja sam nosila fiksni prije 30 godina (vani ga radila, ovdje se nije to još nosilo). Boli prvih nekoliko dana kad stave žice pa malo zategnu, ali poslije se navikneš na to.
    To je dugotrajan proces i mislim da većina djece prođe bez velikih bolova. Ako boli nakon mjesečnog zatezanja, treba naglasiti ortodonuti onda neće jako zatezati na kontrolama.

  42. #42
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Našla sam papir klinki se smiješi fiksni aparat

  43. #43
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moje dijete je s mobilnim aparatom ispravilo čuda.
    A isto je bio "osjetljiv na bol" i svasta, ali kad se poceo klimati trajni zub zbog krivog zagriza, nije bilo vremena za cendranje.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Koliki je otprilike trošak kod tih aparatića ? Jel HZZO pokriva što ?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Koliki je otprilike trošak kod tih aparatića ? Jel HZZO pokriva što ?
    Sin nosi mobilni, ništa nismo platili, sve pokriva HZZO.

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Koliki je otprilike trošak kod tih aparatića ? Jel HZZO pokriva što ?
    Da, do 18. godine. A nakon toga je cijena više tisuća kuna godišnje. Kolegica je platila 18.000 kn svoje liječenje u odrasloj dobi.

  47. #47
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da, do 18. godine. A nakon toga je cijena više tisuća kuna godišnje. Kolegica je platila 18.000 kn svoje liječenje u odrasloj dobi.
    Ako ortodont odobri, ako je problem više estetski po njihovom pravilniku onda mi je rečeno da je jeftinije otići kod privatnika nego recimo u Perkovčevoj.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •