Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 209

Tema: prije 7000 godina smo "pripitomili" životinje

  1. #51
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    da je ovo istina, Dalmacija mi izumrla, odnosno Dalmatinci. iako logika govori da bi nam riba trebala biti stalno na jelovniku, istina je ta da 99% obitelji jede meso svaki dan
    I ne samo Dalmacija. Moja 91-godišnja baka je jela (i još uvijek jede) meso svakodnevno. I dvije-tri šalice crne kave. Znam, uvijek postoje iznimke, samo što poznajem previše takvih iznimki.

  2. #52
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    I ne samo Dalmacija. Moja 91-godišnja baka je jela (i još uvijek jede) meso svakodnevno. I dvije-tri šalice crne kave. Znam, uvijek postoje iznimke, samo što poznajem previše takvih iznimki.
    Ćuj, moja prabaka je svaki dan i dvije male rakije maznula, pa dogurala u odličnoj formi do 96. Umjerenost je ključ svega. :D

  3. #53
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ćuj, moja prabaka je svaki dan i dvije male rakije maznula, pa dogurala u odličnoj formi do 96. Umjerenost je ključ svega. :D
    Apsolutno.

  4. #54
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ah, sad ste me vratile u djetinjstvo, ljeta na selu - neprocjenjivo
    baba bi povela nas klince na livadu, uzela komad slanine, kapule i fiiinog domaćeg kruha, te bocun hladne izvorske vode.
    ja dijete iz grada, odraslo na (kršitelj koda) sokićima i abc siru i šunki, rahitična i anemična bi u tih mjesec dana zasjala!
    i uvijek sam volila domaću hranu, a ta spominjana juha sa nogicama i želucima meni je bila favorit!
    danas nema takvih juha, šmrc...
    Posljednje uređivanje od flopica : 05.06.2011. at 17:48

  5. #55
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    i da, moja baka ima 87, a raki
    ja uz kavu je bila kao što ja danas pijem vodu uz kavu
    sami ipak u malim količinama, da ne iskompromitiram svoju babu, ipak

  6. #56
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae ovo je prekrasno, šokiralo me koliko zapravo izgleda kao da je negdje kod nas, usred like, gorskog kotara...
    Ovim zivotinjama je tamo stvarno jako lijepo.

    Btw, jesi vidjela drugi album, gdje douliramo kravi?

  7. #57
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Vidiš i moja none je pila prošek svako jutro. Al ona je bila vegetarijanka 50 godina od svoje 40 do 90, kad je umrla u snu, a niti godinu prije toga još je mogla most napravit - 7 tibetanaca i zdrava prehrana čuda ćine.
    Kaae i ja sam kibnula fotke na face-u, super farmica!

    Ja brijem da će moja bit nešto ala ona iz Praščića Babe-a, samo sam ja u svojoj viziji malo mršavija od one bake

  8. #58
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Nemam puno šta pametno dodati na ovu temu, ali već dugo razmišljam i pitam se šta jedemo i čime nas truju, pogotovo meso.
    Nisam neki mesojed i mogla bih vrlo lako živjeti bez mesa. Od kada sam rodila i kada je J počela jesti nešto osim mog mlijeka, stalno razmišljam o tome i njoj kuham organski uzgojeno i bio, ali za nas kao obitelj nažalost je takva prehrana preskupa. Sva sreća pa kući imamo vrt, pa jedan dio uzgojimo sami.
    Ono što sam zapravo htjela reći je da kad sam prohodala s MM-om koji je dalmatinac, šokirala sam se kad sam vidjela da je ovdje u Dalmaciji meso na svakodnevnom meniju. I njima ručak bez mesa nije ručak. Trebalo mi je jako dugo vremena s obzirom da živimo s njegovima da ih malo preokrenem, tako da sad i prođe koji dan bez mesa, ali npr MM-ov tata u životu valjda nije pojeo bezmesni obrok, a tako i sva starija muška populacija ovdje.

  9. #59
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ma prije je prehrana bila izbalansirana.
    u teću raštike na čorbu bi ubacili, kako bi moja baba rekla - prst slanine. a raštika svojim djelovanjem poništava loše strane slanine.
    mesa je bilo o svecu i prazniku. ako i tada.
    živilo se na puri, jajima, milijeku i mliječnim proizvodima, povrću iz vrtla (dalmatinska zagora).
    moji nisu jeli ribu jer su bili brdsko-planinski ljudi iz zagore. kakva riba...

    na žalost, ja sada živim u mjestu uz more a više ribe ima kupiti u mom vlajlandu nego ovdje. sramota.
    tako da se ribe najedem kad u staraca u zagoru dođem.

    a da se sve iskorištavalo znam. moj dida bi u podrumu imao krompire podijeljene po veličini. najprije bi se jeli najsitniji. da ne propadnu. i nije bilo ŠANSE da uzmeš srednje ili veće dok se najsitniji nisu pojeli. da ne pričam koliko puta je bio ljut kako koru gulim. trebalo je što tanje. hebi ga, većinu života su bili na rubu gladi, to ostavi traga na ljudima.

    velika razlika onda i sada je u kvaliteti namirnica. svo sjeme je moja baba čuvala i sijala iz godine u godinu. danas toga više nema. danas u STARTU imaš škartno, modificirano povrće, pa da se trudiš ko mali mujo (ili moj stari, koji rukama trijebi krumpirovu zlaticu, umjesto da prska) nećeš imati tako kvalitetnu spizu.
    o životinjama danas da ni ne pričam - sve je nafilano antibioticima, hormonima rasta, živi užas.

  10. #60
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što sam zapravo htjela reći je da kad sam prohodala s MM-om koji je dalmatinac, šokirala sam se kad sam vidjela da je ovdje u Dalmaciji meso na svakodnevnom meniju.
    ovo je kriva percepcija dalmacije (ko što npr. u masterchefu imaju krivu percepciju pa su cijeli tjedan dalmacije furali ribetinu. di je tu meso, divljač?) - nije dalmacija samo uski morski pojas.
    ja sam iz kraja u kojem se kaže da se jede sve što gmiže, hoda, puže il pliva. dakle- svaka moguća životinja. od janjetine do žaba i puževa. isto tako su moji hometown ljudi jako opterećeni hranom, vjerojatno najviše u hr. uvijek je mora biti, i uvijek u ogromnim količinama. toga uz more nema.
    i uvijek mora biti mesine. povrće je popratna pojava.
    riba oduvijek rijetka, sa malom prevagom morske nad pastrvama.
    pričam o dalmatinskoj zagori.

  11. #61
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ma nisam ja nikada mislila da Dalmatinci jedu samo ribu, nego da jedu raznovrsno. Ne kažem da je svugdje tako, ali u ovom dijelu gdje sam ja tj da se točnije izrazim, njegova uža i šira obitelj i prijatelji ovdje jedu uglavnom meso i to po mogućnosti pečeno i svaki dan za ručak i večeru. U mm-ovoj kući dok nisam ja došla nisu da tako kažem upotrebljavali žlicu, jer se variva nisu jela. I danas kad skuham varivo, za MM-ovog tatu se mora ispeči meso sa strane.

  12. #62
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Ako smučkaš zdjelicu mješanih žitarica sa jogurtom, malo sira i voćku, dobit češ fakat full energije, samo što nije praktično - opet jedna boljka današnjeg društva - ko će sad sve to vucarat sobom, lakše uzet sendvić od špeka.
    Roza, nisi shvatila, ne govorim o danas, nego o vremnu (npr. moje bake) koja je cijeli dan radila na njivi, ili deda koji je npr. cijeli dan kopao u vinogradu.
    1.) nisu imali miješane žitarice za pojesti s jogurtom, a
    2.) ponavljam - čovjek je morao dobro jesti, da bi mogao cijeli dan kopati.

  13. #63
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moja mama i dan danas, usred Zagreba u kojem cijeli zivot zivi, kuha juhu od pilecih nogica, zeludaca, grkljana i one male masne guzice. Sve to kupuje na Kvatricu, kod mesara.

    S druge strane, ja juhu kuham od... kamena. I magije. Jer nemam gdje kupiti nogice i grkljane. Tek se tu i tamo zalomi da netko shvati sto hocu pa mi to sacuva/proda/svastanesto.

    Sto se tice hranjenja onim sto uspjeva u odredjenom podrucju, skroz sam za to, kad je odrzivo. U Zagrebu nisam jela jagode i tikvice zimi, sto zbog cijene, sto zbog odurnog okusa svega sto je dovuceno u grad van sezone. Ovdje jedem sto mi se jede, samo pazim odakle je i kako je uzgojeno. Da to ne radim, vec da se orijentiram na ono sto ovdje raste, jela bih krumpir, alfa-alfu, soju u zrnu i, naravno, kukuruz. I jabuke.

    Sve ostalo uspijeva u toliko kratkom roku da, ako zelim lokalni paradajz, moram platiit oko $1.25 po komadu. A to ne zelim. Pa kad moj vlastiti presusi, onda kupim u ducanu, sto cu. Uzgojen gdje god, dok god mi se svidja porijeklo i nacin. Jagode uopce ne mogu uzgojiti ako ne zelim puskom natjeravati rakune. Itd.

  14. #64
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Roza, nisi shvatila, ne govorim o danas, nego o vremnu (npr. moje bake) koja je cijeli dan radila na njivi, ili deda koji je npr. cijeli dan kopao u vinogradu.
    1.) nisu imali miješane žitarice za pojesti s jogurtom, a
    2.) ponavljam - čovjek je morao dobro jesti, da bi mogao cijeli dan kopati.
    Istina, nisu imali, ali zašto? Jer tada nije bila navika jesti "musle" s jogurtom nego špek s kruhom. Zato treba spojit neke nove trendove sa starima i dobiješ idealan spoj. A ja sam bila vegetarijanka 15 godina, i vjeruj mi bilo je dana kad sam i orala i kopala od jutra do sutra na veganskoj prehrani, i nikad nisam ostajala bez snage. Imam jako puno frendova danas koji žive samoodrživo a vegetarijanci su ili jedu jako malo mesa, također po cijeli dan rade jer su poljoprivrednici i nema baš puno opcija, samo se treba educirati po pitanju ishrane i znati izbalansirati namirnice tako da ti ničeg ne usfali, a u voću, povrću, grahoricama, žitaricama, mljeku, jajima, ribi, pa onda na kraju i mesu ima sve što je organizmu potrebno i bez konstantnog jedenja mesa. Feta raženog kruha sa maslom, medom i škripavcem i čaša mljeka ti da energije da moš radit satima.

  15. #65
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    samo se treba educirati po pitanju ishrane i znati izbalansirati namirnice tako da ti ničeg ne usfali, a u voću, povrću, grahoricama, žitaricama, mljeku, jajima, ribi, pa onda na kraju i mesu ima sve što je organizmu potrebno i bez konstantnog jedenja mesa.
    u ovome je bit. raznoliko, svega pomalo, umjereno.

  16. #66
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    ja sam isto mišljenja da ljudi jedu previše mesa. meso svaki dan za ručak mi je apsolutno tu mač. ja ga kuham cca 2 puta tjedno i to mi je ok, a 99% obitelji koje znam moraju imati meso na meniju svaki dan.
    isto sam bila vege 6 godina i osjećala sam se baš super. (zbilja ne znam zašto sam uopće počela jesti meso.)

    što se tiče factory farminga, *ebiga, to je cijena dostupnosti mesa. ironično je da povrće postaje sve skuplje, a meso sve jeftinije. na kraju mi je skoro jeftinije napraviti faširance, nego varivo od povrća.
    ja bih isto pristala plaćati nešto skuplje meso, koje je proizvedeno u prirodnijim uvjetima.

  17. #67
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    u ovome je bit. raznoliko, svega pomalo, umjereno.
    X

  18. #68
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam isto mišljenja da ljudi jedu previše mesa. meso svaki dan za ručak mi je apsolutno tu mač. ja ga kuham cca 2 puta tjedno i to mi je ok, a 99% obitelji koje znam moraju imati meso na meniju svaki dan.
    Slažem se, ovako i mi. Dva puta tjedno meso, tri puta varivo, onda rižota/tjestenine, puno povrća, grahorica...
    I slažem se da je nekad jeftinije napraviti faširance, nego kupiti kilogram povrća.

  19. #69
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    ja sam iz familije gdje se jede uglavnom povrce iz vlastitog vrta dosla u "brak" s covjekom kojem rucak bez mesa nije rucak... i riba je nesto sto se jede na Badnjak...
    ok, uvela sam svoje pomalo ali jos uvijek moramo jesti dosta mesa...
    deep down sam svjesna sto rade svim tim zivotinjama ali ustvari ne zelim o tome razmisljati... nastojim se uvjeriti da je šnicla oduvijek bila šnicla a ne dio necije noge...
    smatram da su ljudi svejedi i takvi trebaju biti, priroda nas je takvima napravila, imamo zube kojima mozemo zvakati meso, i da meso definitivno ne bi trebalo izbjegavati... opcenito niti jednu hranu ne bi trebalo izbjegavati (osim ako ju bas ne volis) i sve konzumirati u umjerenim kolicinama... pa cak i alkohol (spominjali ste bake i rakije)
    a da bi mogli to sve skupa raditi na jedan humaniji nacin prema zivotinjama - mogli bi... a i oni koji to rade ne bi trebali to toliko masno naplacivati - mozda bi ljudima takvo meso bilo prihvatljivije kad bi bilo financijski dohvatljivo...

  20. #70
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam isto mišljenja da ljudi jedu previše mesa. meso svaki dan za ručak mi je apsolutno tu mač. ja ga kuham cca 2 puta tjedno i to mi je ok, a 99% obitelji koje znam moraju imati meso na meniju svaki dan.
    isto sam bila vege 6 godina i osjećala sam se baš super. (zbilja ne znam zašto sam uopće počela jesti meso.)

    što se tiče factory farminga, *ebiga, to je cijena dostupnosti mesa. ironično je da povrće postaje sve skuplje, a meso sve jeftinije. na kraju mi je skoro jeftinije napraviti faširance, nego varivo od povrća.
    ja bih isto pristala plaćati nešto skuplje meso, koje je proizvedeno u prirodnijim uvjetima.

    slažem se
    meso da svakako
    ali ne svaki dan
    nema stvarno potrebe
    i ne ovakvo kakvo mi jedemo
    masovna proizvodnja ga je napravila tako dostupnim da je najeftinije jesti meso

    meni je problem što MM-u obrok bez mesa nije obrok
    nije on od količina
    ali mora biti "malo, da zamiriši"

  21. #71
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Kaae , krava nema pojma kako je sretna, samo ne znam jesam dobro skužila da ona jede posteljicu, to mi je previše.
    ako neko ovdje na forumu misli da je to prihvazljivo, nek se molim ne uvrijedi na ovaj komentar .

  22. #72
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    pobježe post, ma meso se i po mom mišljenju jede u enormnim količinama, znam hrpu obitelji u kojima je ručak bez mesa jednostavno neprihvatljiv, meni to nije jasno nikako

    i još sam primjetila da se nekako potiho smatra ako jedeš variva ili povrće ili tjesteninu bez mesa smatra da je to zato jer si "siromašan" za kupit mesine, prestrašno!

    ako ne zakolješ bar 2 praseta il ne kupiš najmanje 4 svinjske polovice, to je zato jer si u krizi s lovom, loše ti ide u životu, nema to veze sa stavom, navikama, brigom o zdravlju, ma kakvi..

  23. #73
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Nisu ni variva neka majka, raskuhano povrće (makar, moram priznat da i mi jedemo dosta variva, jer tako djeca najradije pojedu povrće).

  24. #74
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Nisu ni variva neka majka, raskuhano povrće (makar, moram priznat da i mi jedemo dosta variva, jer tako djeca najradije pojedu povrće).
    Mislim da su variva ok, pogotovo ako se, primjerice, zaguste sa zobenim pahuljicama. I ako se ostale dane jede dovoljno svježeg povrća (u salatama, recimo).

  25. #75
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da su variva ok, pogotovo ako se, primjerice, zaguste sa zobenim pahuljicama. I ako se ostale dane jede dovoljno svježeg povrća (u salatama, recimo).
    slažem se!

  26. #76
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    i uvijek sam volila domaću hranu, a ta spominjana juha sa nogicama i želucima meni je bila favorit!
    danas nema takvih juha, šmrc...
    kod mene ima
    najbolji mi je mozak od kokoške!

  27. #77
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj bijelko prvotno napisa Vidi poruku
    kod mene ima
    najbolji mi je mozak od kokoške!
    ja kuham juhu od kokošjih "otpadaka" iliti od stvari na kokoši koje ljudi više "ne jedu"-nogica, dupeta, vrata...
    a onda od tog mesa napravim paštetu.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    330

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    što se tiče factory farminga, *ebiga, to je cijena dostupnosti mesa. ironično je da povrće postaje sve skuplje, a meso sve jeftinije. na kraju mi je skoro jeftinije napraviti faširance, nego varivo od povrća.
    ja bih isto pristala plaćati nešto skuplje meso, koje je proizvedeno u prirodnijim uvjetima.
    gdje se moze nabaviti takvo meso u hr?
    Posljednje uređivanje od Abys : 05.06.2011. at 23:39

  29. #79
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ma vi mene ne razumijete kakva je to juha bila!
    kokoš fina, domaća, baba je koprivom hranila i svim nečim prirodnim, a juha se žutila ko dukat
    pa baba u nju zakuha još domaće rezance, od onih domaćih jaja,
    koja nisu anemična ko ova koja ja kupujem,
    a unutra fiiiine mrkvice, one slatkaste, iz vrtla...
    ma nema šanse da danas iko takvu juhu može skuhat

  30. #80
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ma vi mene ne razumijete kakva je to juha bila!
    kokoš fina, domaća, baba je koprivom hranila i svim nečim prirodnim, a juha se žutila ko dukat
    pa baba u nju zakuha još domaće rezance, od onih domaćih jaja,
    koja nisu anemična ko ova koja ja kupujem,
    a unutra fiiiine mrkvice, one slatkaste, iz vrtla...
    ma nema šanse da danas iko takvu juhu može skuhat
    ja imam domaće kokoše, mrkve, jaja i pravim rezance
    jedino mi brašno upitna podrijetla
    etotina

  31. #81
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    predajem se
    pozoveš me na juhu?
    Posljednje uređivanje od flopica : 05.06.2011. at 23:58

  32. #82
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    krumpiric, sredile smo ju! i ja imam mamine domaće rezance, ona čak mrkvu još stavi u trap da joj traje.....

    kad sve ovo čitam presretna sam što sam odrasla na selu, morala kupiti zlatice s krumpira i pljeviti bašću. a koja mi je tlaka bila, kad se samo sjetim...
    sad kad idem svojima pa se dokopam kruha iz krušne peći, brašno skoro pa sami rade, samo ga mlinar "malo" samelje..... uh! zato sam se i vratila s godišnjeg s viškom kila.

  33. #83
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae , krava nema pojma kako je sretna, samo ne znam jesam dobro skužila da ona jede posteljicu, to mi je previše.
    ako neko ovdje na forumu misli da je to prihvazljivo, nek se molim ne uvrijedi na ovaj komentar .
    čuj, tom cruise misli da je papanje posteljice prihvatljivo

  34. #84
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae , krava nema pojma kako je sretna, samo ne znam jesam dobro skužila da ona jede posteljicu, to mi je previše.
    ako neko ovdje na forumu misli da je to prihvazljivo, nek se molim ne uvrijedi na ovaj komentar .
    Nravno da je pojela posteljicu.

    Moram priznati da me u jednom trenutku bilo strah da ce me pogoditi ili teletom (koji je to manevar, ti zadnji trenuci poroda ) ili posteljicom i svastanecim sto je izaslo van.

    Enivej, to je, jel, offtopic.

  35. #85
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    jednom sam išla s mojom bakom u posjet njenoj rodbini na selo i dobila sam nekoliko kokica-red je da dijete dobije nešto kad prvi put dođe u goste. to je bila nedjelja,a u ponedjeljak ih je baka priklala u veškuhinji. bezglave kokoši i krv koja lipti ostale su mi u sjećanju do danas. iduće ljeto kad sam išla derala sam se iz sveg glasa: neću kokoš! neću kokoš!
    godinama ne jedem meso, ali ga jedu moja djeca i kućni ljubimci, i muž

  36. #86
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Mene uistinu zanima gdje kupiti kvalitetno "domace" meso. Nije mi bitno koje vrste... Moje mlade dijete jede puno mesa i trazi puno mesa. Muz isto, a i mene kad sam iscrpljena puno vise privlaci meso (do prvog poroda mi je porcija bila cca 2 komadicka mesa na tjedan).

    Razmisljamo o vrtu, drzala bi mozda i kokosi, ali meni su zivotinje ako samnom zive ljubimice i prilicno sam sigurna da ih ne bi mogla jesti, nego samo za jaja...

    Za svu ostalu hranu se trudim kupiti sto provjerenije, prirodnije, ali za meso nemam nikakvih izvora. Ajd nek mi neka dobra dusa javi kakvu info po tom pitanju (moze na pp)
    Posljednje uređivanje od smedja : 06.06.2011. at 09:58

  37. #87
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    krumpirić se hvalila juhom, ko joj je kriv što se samoinicijativno pozivam
    smedja, ja isto ozbiljno razmišljam da se počnem baviti držanjem peradi, jer me stvarno , stvarno strah što moje dijete konzumira
    (imam prostor, imam i volju, jedino se treba malo potruditi oko osiguranja adekvatnog mjesta )
    i nije mi bed, koliko god sad ovo okrutno zvučalo usmrtiti životinju zbog hrane, valjda mi tolerancija porasla gledajući baku kako to hladnokrvno obavlja - ono, puna kuća čeljadi, ručak mora biti na stolu, nema tu sad mjesta nekim emocijama

    a ova nakljukana piletina, čisto me pere neka paranoja da će mi dijete sa 8 početi dobivati dlačice i razvijati se

  38. #88
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj gorka prvotno napisa Vidi poruku
    .

    Pitanje je……objasnite mi kako su to naši preci pripitomili životinje za hranu? I kakva je to grozna rečenična konstrukcija pripitomili smo ih za hranu, ako i dalje kokoši žive u kokošinjcu, jarići u toru, krave u štali, a i pese vežemo lajnama. Isto tako bi mogli zatvoriti i neku divlju divokozu i reći pripitomljena je samo zato što ćemo ju koknut, nabost na ražanj i omastiti bradu i prste.
    moram priznati da mi tvoje pitanje nije najjasnije. sto je tebi tu sporno?

  39. #89
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ovako bih ja rekla.
    danas ispada da je najveći, ultimativni rizik - jesti. jesti ispada opasnije po život od izleta u ratnu zonu, npr. vikend za dvoje u kabulu mi izgleda manje rizičan od pileće juhe za stolom.
    il po novom, salate od krastavaca iz ekološkog uzgoja.
    il nedaj bože, po najnovijem, klice graha u salati.
    eto, nije im bilo dovoljno meso, pa su pobili milijone kravi radi kravljeg ludila. al to nije bilo ništa naspram genocida nad peradi. e, onda je i svinjetina došla na red. i sad krastavci, zelena salata i klice graha.

    odnosno, ja bih rekla, kako su već prije napisali neki, da je ključ u umjerenosti.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 06.06.2011. at 10:30

  40. #90
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ovako bih ja rekla.
    danas ispada da je najveći, ultimativni rizik - jesti. jesti ispada opasnije po život od izleta u ratnu zonu, npr. vikend za dvoje u kabulu mi izgleda manje rizičan od pileće juhe za stolom.
    il po novom, salate od krastavaca iz ekološkog uzgoja.
    il nedaj bože, po najnovijem, klice graha u salati.
    eto, nije im bilo dovoljno meso, pa su pobili milijone kravi radi kravljeg ludila. al to nije bilo ništa naspram genocida nad peradi. e, onda je i svinjetina došla na red. i sad krastavci, zelena salata i klice graha.

    odnosno, ja bih rekla, kako su već prije napisali neki, da je ključ u umjerenosti.
    Al činjenica jest da je hrana iz masovne proizvodnje full rizična. Niko ne govori o krastavcima iz mog vrta, nego o onima sumnjivog porijekla kakve prodaju preprodavači na pjacama il veliki marketi gdje se ne zna ni kakvo je sjeme korišteno, ni kakva je bila priprema zemlje, nit koja gnojiva su bacali po tom i kakve pestiide.
    Nema ništa zdravije od juhe od domaće kokoši za koju znaš što je jela i u kakvim je uvjetima živila, al juha od one nazovi piletine iz Konzuma fakat nije zdrava.

  41. #91
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    ma prije je prehrana bila izbalansirana.
    u teću raštike na čorbu bi ubacili, kako bi moja baba rekla - prst slanine. a raštika svojim djelovanjem poništava loše strane slanine.
    Loše strane prsta slanine itekako poništi cijeli dan krampanja
    i ne mogu vjerovati da se netko na rodi začudio što krava pojede psteljicu

  42. #92
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    moram priznati da mi tvoje pitanje nije najjasnije. sto je tebi tu sporno?
    Ni meni baš nije jasno.

  43. #93
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    danas ispada da je najveći, ultimativni rizik - jesti.
    Činjenica jest da danas živimo prelagodno i zato iz svega radimo paranoju, s druge strane želimo li živjeti kvalitetno i ne krepati od nekih nezgodnih bolesti bolje je da ne idemo linijom manjeg otpora, hranimo se brzim obrocima i provodimo dane pred tv-om.
    Umjerenost i racionalnost je korisna i u promišljanju o načinu života kojeg vodimo. I sve te megaparanoje od kravljeg ludila, svinjske gripe i sad evo krastavaca s ešerihijom rađaju se jer ljudi osjećaju da nemaju kompas u svojim rukama, zavaljeni na ugodnoj stolici sjede na brodu koji ide prema santi leda, a ne žele s njega sići i sami veslati u svom čamcu. Evo RG ova je za tebe

    S druge strane i gorka u prvom postu mi djeluje paranoična, ne razumijem - zgražaš se nad jednostavno iznesenom povijesnom činjenicom da su ljudi pripitomili životinje za hranu? Pa kako je onda tekao razvoj događaja po tebi?

    Premda, možda bi zbilja bilo bolje da smo ostali sakupljači i lovci kao oni simpatični likovi iz filma Bogovi su pali na tjeme. Ali samo smo slijedili starozavjetnu uputu Sveznajućeg i Svevidećeg - plodite se i množite, napunite svu zemlju te je sebi pokorite... još jedna za RG

  44. #94
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja mislim da ce tu biti tuzbi i tuzbi.
    ovo sa klicama rekli sinoc. danas ujutro na vijestima kazu, zapravo moraju jos provjeriti.... ali ja mislim da svi ducani koji drze klice, mogu ih odmah u kos hitnuti...

  45. #95
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    koje budale, sa neprovjerenim informacijama. ovo je sve urota mesne industrije sad će nabrajat povrće po povrće pa će na kraju ljudi odustati od svega osim pomfita i mesine, užas
    hvala ti bože na komadićku vrta kojeg moj stari obrađuje.

  46. #96
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Neće ljudi odustat od ničega, to su gluposti, 5 dana ne jedeš paprike, 5 dana krastavce, 5 dana klice, do sljedeće afere sa sljedećom hranom.
    Bolesti je uvijek bilo i bit će. Lošeg i senzacionalističkog novinarstva nije.

  47. #97
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Moja sveki je odmah kupila krastavce, trebalo joj je neka 3 dana da se odluči sigurno im je pala cijena...

  48. #98
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Činjenica jest da danas živimo prelagodno i zato iz svega radimo paranoju, s druge strane želimo li živjeti kvalitetno i ne krepati od nekih nezgodnih bolesti bolje je da ne idemo linijom manjeg otpora, hranimo se brzim obrocima i provodimo dane pred tv-om.
    Umjerenost i racionalnost je korisna i u promišljanju o načinu života kojeg vodimo. I sve te megaparanoje od kravljeg ludila, svinjske gripe i sad evo krastavaca s ešerihijom rađaju se jer ljudi osjećaju da nemaju kompas u svojim rukama, zavaljeni na ugodnoj stolici sjede na brodu koji ide prema santi leda, a ne žele s njega sići i sami veslati u svom čamcu. Evo RG ova je za tebe

    S druge strane i gorka u prvom postu mi djeluje paranoična, ne razumijem - zgražaš se nad jednostavno iznesenom povijesnom činjenicom da su ljudi pripitomili životinje za hranu? Pa kako je onda tekao razvoj događaja po tebi?

    Premda, možda bi zbilja bilo bolje da smo ostali sakupljači i lovci kao oni simpatični likovi iz filma Bogovi su pali na tjeme. Ali samo smo slijedili starozavjetnu uputu Sveznajućeg i Svevidećeg - plodite se i množite, napunite svu zemlju te je sebi pokorite... još jedna za RG
    Nema te tjednima a onda dođeš i odmah pravo u srce Moram priznat ovo sa santom leda i brodom i čamcem, krasno izrečeno!

  49. #99
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    moram priznati da mi tvoje pitanje nije najjasnije. sto je tebi tu sporno?
    Koliko sam ja shvatila , mislim da je otvaračici teme sporno to što su se ljudi usudili pripitomiti životinje za hranu, tj. koliko je to moralno i etično prema živim bićima koja su visoko na ljestvici svijesnosti i razvoja .

    Ali mi odosmo u drugom smjeru kao i obično (ja prva). :D

  50. #100
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Neće ljudi odustat od ničega, to su gluposti, 5 dana ne jedeš paprike, 5 dana krastavce, 5 dana klice, do sljedeće afere sa sljedećom hranom.
    Bolesti je uvijek bilo i bit će. Lošeg i senzacionalističkog novinarstva nije.
    Treba prati namirnice. I termički obraditi. I to je to.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •