Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 209

Tema: prije 7000 godina smo "pripitomili" životinje

  1. #1
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno prije 7000 godina smo "pripitomili" životinje

    Čitam knjigu o sirovoj prehrani Victorie Boutenko (odlična i za svaku preporuku) i piše kao su ljudi prije 11000 godina počeli s ratarstvom, a prije 7000 godina s pripitomljavanjem životinja.
    Dakle, najprije su skupljali samonikle biljke, plodove i sjemenke dok su bili nomadi, pa su im obitelji narasle i postalo im je teško seliti se za hranom, pa su se smjestili (priču o Eufratu i Tigrisu svi znamo). Skužili su da u tom plodnom području mogu uzgajati biljke da koliko toliko kontroliraju urod i kad su se obitelji još proširile, hrana im nije bila dostatna, a i neki su se naselili više prema sjeveru (hladniji pojas Zemlje u kojem nema toliko prinosa). Piše u knjizi da su shvatili kako pripitomiti životinje . Govori se u smislu hrane (ne pesi za čuvanje ili volovi za oranje) i isključivo prehrane obitelji.

    Pitanje je……objasnite mi kako su to naši preci pripitomili životinje za hranu? I kakva je to grozna rečenična konstrukcija pripitomili smo ih za hranu, ako i dalje kokoši žive u kokošinjcu, jarići u toru, krave u štali, a i pese vežemo lajnama. Isto tako bi mogli zatvoriti i neku divlju divokozu i reći pripitomljena je samo zato što ćemo ju koknut, nabost na ražanj i omastiti bradu i prste.

  2. #2
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Bila sam vegeterijanka, čak i veganka 15 godina (sad jedem meso u trudnoći jer eto kažu dobro je za mišiće i cerviks). Razlog zašto nisam jela meso i zašto još danas ne kupujem meso po mesnicama i dučanima, je taj odvratan odnos koji imamo prema životinjama. Ježim se factory farminga i iskreno mislim da bi svatko tko jede tvornički uzgojene životinje trebao poći jednom u uzgajališta i klaonice da se upozna sa procesom nastanka ručka. Mogla bih sad ovdje napisati toliko užasnih činjenica o factory farmingu da bi vam se današnji ručak zgadio - tipa detalj da se goveda hrane mješavinom cementa i smljevenih kostiju iste vrste kako bi se povečao volumen jestivog mesa jedne krave .
    Ali čak i seljaci koji danas imaju životinje za vlastite potrebe, tako reći, tretiraju ih kao robove, drže ih u užasnim uvjetima, bez ikakvog poštovanja bez ikakvog suosjećanja. Kad vidim kako se drže svinje po 15 komada u nekoj maloj oronuloj štalici, ne izlaze vanka cijelu godinu, hrane ih svim i svačim, nikad ne vide plavog neba, ne provaju zelene trave...užas.

    Mislim da je prije ipak bilo drugačije - ako izuzmemo okrutnu činjenicu da smo se navukli na meso, ljudi u prošlosti nisu svoje životinje tretirali kao smeće, kako ih mi tretiramo danas. Poštovali su ih, i ono života što su živjele, živjele su dostojanstveno i kako im je prirodno. Dakle kokoši nisu bile zatvorene u malene kokošinjce nego su bile free range, krave nisu jele samo dehidriranu hranu i sjeno već su pasle po pašnjacima, ljudi su držali taman onoliko životinja koliko je bilo potrebno da prehrane svoju obitelj, životinje su živjele u prirodnim uvjetima, nisu bile zlostavljane, imale su život i pored činjenice da su na kraju ipak bile hrana.

    Danas vlada megalomanija. Da ne izuzmemo totalno nebuloznu činjenicu da zbog tolikog silnog konzumiranja mesa 90% obradive zemlje koristi se u svrhu uzgoja hrane za sve te životinje, kojih onda ima dovoljno da se nahrani i prehrani (mislim Pre hrani) zapadni svijet dok u siromašnijim zemljama ljudi doslovce umiru od gladi, a zbog toga što to donosi najveći profit, pomisao da bi se glad u svijetu prepolovila kad bi se sva ta zemlja koristila za uzgoj ljudima jestivih žitarica, voća i povrća nikom nije nikakav faktor. Dokle god opstaju i rastu kompanije poput McDonaldsa i BigBurgera (Lijanovića, Gavrilovića, Pik itd.) stanje će ići samo na gore, iako kao uvode mnoge kontrole i nova pravila da se smanji okrutnost prema factory farming životinjama, ostaje činjenica da je njihov život pakao od 1 do zadnjeg dana.

    Zato je po meni najveći problem današnji odnos prema životinjama koji je sukladno današnjem načinu života, bez ikakvog suosjećanja i poštovanja.
    Ma trudna sam i hormoni me šoraju, odužila sam al meni je ova tema skroz bolna točka...

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    da, ne sviđa mi se niti malo naćin uzgoja i masovna proizvodnja,ali...

    Bojim se da je u knjizi zaboravljena činjenica da se prije ratarstva i uzgoja u torovima hranilo mesom ulovljenih divljih životinja.
    Teško da bi se ljudi mogli ovako razviti da su skupljali sjemenje i žvakali listiće po livadama, mislim vjerojatno jesu i to , ali jeli su i meso kao osnovu. Sigurno su ulov poštovali puno više nego većina ljudi šniclu u rashladnoj vitrini. Ali to nema vesze samo sa mesom, poštovali su ljudi prije puno više i žitarice koje su uzgojili ili sjemenke koje su našli na zemlji. Moderan čovjek je izgubio vezu sa prirodom .

    Hoću reći ježim se na masovnu proizvodnju koja je trenutno gotovo jedina opcija većine nas, ali u isto vrijeme mislim da je prehrana u koja uključuje meso (mlijeko, jaja) nije neprirodana za ljude. Hoću reći jednako mi je neprirodna i masovna prozvodnja povrća, voća i žitarica, ali vjerojatno je o biljkama lakše razmišljati kao o hrani bez tako velikih moralnih dilema.

  4. #4
    The Margot avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    sj-zap Hrvatska
    Postovi
    421

    Početno

    Strašno. Ja sam kao studentica davne `96 radila u Holandiji u jednoj velikoj mesnici preko ljeta. nakon toga sam 5 godina bila vegetarijanka, zgadio mi se život. Ne želim vam reći što sam tamo sve vidjela. Morala sam početi opet jesti meso jer imam jednu bolest (da sad ne dužim). i nemam drugih izvora esencijalnih aminokiselina od mesa. Znam da nije neki izgovor, ali ne jedem jariće, zečeve, janjce, nikakvu mladunčad.. Ipak, licemjerno je od mene i to jer sam u duši vegetraijanka i tako se osjećam... često me je sram jer pripadam ljudskom rodu koji se tako odnosi prema životinjama. Kad vidim nabijenog janjca ili prasca na kolac, povraća mi se i boli me srce istovremeno. To je sve što ću reći.
    I meni je ta tema ne slaba točka, nego se je grozim, zaista.
    Posljednje uređivanje od The Margot : 04.06.2011. at 19:00

  5. #5
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ne znam zašto, ali ne uzbuđuje me ta rečenica "pripitomili za hranu".
    Možda je to licimjerno, ali protivim se nehumanim uvjetima uzgoja stoke (kao i bilo kakvom nehumanom odnosu prema živim bićima), ali isto tako mislim da nam je meso potrebno kao hrana i redovno ga jedem.
    Ne mislim da su ljudi užasni.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    mislim da su ljudi preokrenuli u svojoj sebicnosti sve sto je bog zamislio

    umjesto da dijelimo zemlju sa zivim bicima mi sve pokusavamo podrediti sebi (cak se to kroz povijest radilo sa ljudima, robovi, osvajanje amerike, u europi svi ti silni ratovi i sto su sve ljudi radili jedni drugima)

    u principu svakog stigne karma i dobije natrag sve, i sto nije osvjestio koliko boli i nesrece nanosi drugim bicima i isto tako za ono sto je bio svjestan pa je ipak i dalje nastavio (recimo kod jedenja mesa, jer je to fino...)

    ja imam doma pripitomljene zivotinje. pse i macku i ne pada mi na pamet pojesti ih. (znam da u nekim drugim kulturama i psi i macke sluze i kao hrana)

    zanimljivo je kako se pojam pripitomljavanja koristi

    ja mislim da su ljudi najgora vrsta koja se pojavila na zemlji, nista im nije sveto i nikad im nije dovoljno. zagadjenje je samo dokaz ljudske sebicnosti

  7. #7
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    nismo mi najgora vrsta nego nas je previse, a neki se i "domisle" pa rade sranja

  8. #8
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Hoću reći ježim se na masovnu proizvodnju koja je trenutno gotovo jedina opcija većine nas...
    Potpisujem.
    Ali nisam i ne bih mogla biti vegeterijanka. Meni janje na ražnju pobuđuje sasvim drugačije osjećaje.

  9. #9
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne zelim biti vegetarijanka jer ne volim ogranicavati i sputavati i samu sebe, a i druge, relativno bespotrebno.

    Ne volim meso pa ga samim time jedem jako malo. Tako je i muzu pao grah, igrom slucaja, jer ja kuham. Meso koje kupujemo je s omanjih farmi, free range kokosi i krave koje pasu travu, a ne jedu kukuruzni napoj i mljevene kosti. U principu ne jedem divlje zivotinje, a jos manje nesto sto sam prethodno poznavala.

    Licemjerna sam u jednakoj mjeri kao i sto se tice vjere. Ono, od svega sto mi se svidja, uzmem pomalo.

  10. #10
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Slažem se sa Stray_cat i Mikkom. :/

  11. #11
    MarikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    710

    Početno

    ja se slažem sa Cubanom

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    A ja se slažem s Kaae.

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Mislite li da lav razmišlja o životu antilope prije nego je ulovi i pojede? Ili sokol o mišu? Ili pauk o muhi?

    Životinje jedu druge životinje. I to je tako. Zašto bi ljudi bili drugačiji?

    Ja meso jedem povremeno, janjac i odojak nisu moja vrsta hrane. Ali, nisam na strani vegetarijanaca. Kad poznaješ fiziologiju ljudskog tijela onda znaš da jednostavno moramo jesti meso da bi imali sve elemente za izgradnju vlastitog organizma.

    Taj "industrijski" uzgoj mi je odvratan, ali vjerojatno je takav jer je jeftiniji, a ionako se sve vrti oko količine novaca. Kad bi u ovom svijetu novac postao manje važan, gotovo usputan, mislim da bi bilo bolje i ljudima i životinjama.

    Jedino da se skupi kritična masa ljudi koji bi tražili da uzgoj životinja postane opet human, možda bi se promijenio način uzgoja. Skupiti toliko puno ljudi na gomilu danas je nemoguće, jer smo previše okrenuti sami sebi.

    I da vam dam primjer farme kojom sam se oduševila. U Liču je jedan (do nedavno građanin) kupio veliki komad zemlje i uzgaja goveda za meso. One su sve slobodne, pasu i spavaju vani. Namjerno sam rekla one, jer bikovi su predivlji i moraju biti odvojeni. Farmu se može posjetiti i vrlo je zanimljivo vidjeti nešto toliko drugačije od uobičajenog. Može se i drugačije kad se hoće.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 05.06.2011. at 01:01

  14. #14
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    nije nas SAMO nevjerojatno mnogo (jer smo si produžili život povećanjem skrbi i kvalitete života, a promoviramo i povećanu prokreaciju)
    nego je razvijeni svijet nevjerojatno raskalašen i nikad mu/nam nije dosta.
    mislim i da jedemo u prosjeku više od potreba-a posebno više mesa od naših potreba.

  15. #15
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Evo primjera farme koja me odusevila. U vlasnistvu je muzeve tete, na cijelom imanju radi samo njih cetvoro i tek tu i tamo plate nekoga da im pomogne. Imaju srne, kokosi, guske, pse, patke i oko 300 krava.

    https://picasaweb.google.com/barones...danDanNaFarmi#

  16. #16
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Poanta je u tome da dokle god mi budemo kupovali industrijsko meso iz factory farminga, životinje će patit na nezamislive načine da bi se najeo zapadni svijet, dok će u isto vrijeme velikim dijelom radi toga, siromašne zemlje postajati sve siromašnije.
    Ja ne govorim da treba prestati jesti meso, jer eto i mm je strastveni mesožder i planira imati svoje životinje (free range koje će usmrčivati s puškom da im što prije skrati muke) i iako bi mi bilo draže da može biti vegetarijanac pa da držimo životinje samo iz ljubavi a ne i iz potrebe, draže mi je da ako već mora jesti, jede životinju koju je volio, poštovao i pružio joj pristojan život kakav joj je Bog zamislio da ima.
    Jedan srednji korak za nas a velik za životinje bio bi kad bi se potrudili i kupovali meso koje je free range cruelty free sa privatnih farmi.
    Posljednje uređivanje od RozaGroza : 05.06.2011. at 09:07

  17. #17
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Kaae ovo je prekrasno, šokiralo me koliko zapravo izgleda kao da je negdje kod nas, usred like, gorskog kotara...
    apropos same teme, ja sam priznajem skroz neosvještena u pogledu tih životinja koje se uzgajaju da bi ih mi jeli.
    jednostavno nikad o tome ne promišljam na nekoj dubljoj razini , nekidan vidim pun kamion goveda, vrućina za poluditi, one muču, grozna i stravična scena, voze ih nekamo
    al mene to u tom momentu zgrozi, a onda idem kući i normalno pojedem odrezak, eto... valjda mi je dupe na visokom mjestu prioriteta

  18. #18
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Jedan srednji korak za nas a velik za životinje bio bi kad bi se potrudili i kupovali meso koje je free range cruelty free sa privatnih farmi.
    Slažem se. Kad ću si ga moći priuštiti.

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se. Kad ću si ga moći priuštiti.
    I kad će biti koliko toliko dostupno. Nije da se nudi na svakom čošku u Hrvatskoj, vani je već druga priča. Uvijek bi radije kupovala skuplje , a ukusnije i kvalitetnije (a i dobra vibra je poželjna) kad bi to bilo u nekom normalnom rasponu cijena ( a ne ko sad duplo npr.) vani je takva hrana 30-50 % skuplja ,a ne 100% ili preko 100% kako kod nas. Plus što je kod nas i obićna hrana skuplja nego vani.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    ocu reci da dio ljudi jede meso jer je to njima fino

    isto tako dio ljudi sexualno zlostavlja djecu jer ih to pali

    sve je to ljudska sebicnost

  21. #21
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    ocu reci da dio ljudi jede meso jer je to njima fino

    isto tako dio ljudi sexualno zlostavlja djecu jer ih to pali

    sve je to ljudska sebicnost
    Stray nije baš neka usporedba.

    Sirius istina nije baš lako dostupno, ali fakat kad se potrudiš ima al ne u količinama da jedeš svaki dan, nego možda jednom tjedno, ima čak i preko foruma par cura koje prodaju meso, free range cruelty free. Ja sam našla u Dubrovniku obitelj kod koje uzimam, al ovdje u ZG je priča skroz drugačija.

  22. #22
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    pa fino je, sta sad, to je nekima tako. sto nije opravdanje za masovnu proizvodnju. sjecam se da smo kod moje bake, kad bi dosli, mi klinci hvatali kokos po dvoristu, onda bi joj baka sa sjekirom skinula glavu i pojeli bi ju za rucak. ok, grozno za kokos, ali to mi je normalni aspekt hranidbenog lanca, lovina je uvijek u strahu i soku, to je tak. e sad, to je bilo jednom u ne-znam-koliko, nitko nije rekao da se meso mora jesti svaki dan za sve obroke (osim u mozda leskovcu, ma ni tamo ajde ). jednom tjedno je sasvim dosta, a zamisli da ljudi jedu meso jednom tjedno, koliko bi to ukupno manje bilo.

    ali kad pogledas dokumentarac "food inc." ili "our daily bread" zivot ti se zgadi. sta mi jedemo, ljudi moji, to je nesto prestrasno. tako da je moj projekt u zadnje vrijeme jesti manje i traziti hranu koja je uzgojena lokalno. po mogucnosti bez obijesnog bacanja (pomislite samo koliko se zivotinja viska ubije da bi se bacile ogromne kolicine mesa svaki dan, npr. u nekom lancu brze hrane) i bez luksuza u stilu jagode po zimi. to je to sto ja mogu i sto planiram napraviti.

  23. #23
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    ocu reci da dio ljudi jede meso jer je to njima fino

    isto tako dio ljudi sexualno zlostavlja djecu jer ih to pali

    sve je to ljudska sebicnost
    Tvoje izjave su stvarno za ubiti vola. :D
    Posljednje uređivanje od n.grace : 05.06.2011. at 12:17

  24. #24
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    ocu reci da dio ljudi jede meso jer je to njima fino

    isto tako dio ljudi sexualno zlostavlja djecu jer ih to pali

    sve je to ljudska sebicnost
    ti si kraljica provalivanja
    al kraljica
    da ljudi ne jedu meso jeli bi neusporedivo veće količine ostaloga
    a kako bi se to proizvelo-mora biti da bi raslo u prirodi na divlje

  25. #25
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    pa fino je, sta sad, to je nekima tako. sto nije opravdanje za masovnu proizvodnju. sjecam se da smo kod moje bake, kad bi dosli, mi klinci hvatali kokos po dvoristu, onda bi joj baka sa sjekirom skinula glavu i pojeli bi ju za rucak. ok, grozno za kokos, ali to mi je normalni aspekt hranidbenog lanca, lovina je uvijek u strahu i soku, to je tak. e sad, to je bilo jednom u ne-znam-koliko, nitko nije rekao da se meso mora jesti svaki dan za sve obroke (osim u mozda leskovcu, ma ni tamo ajde ). jednom tjedno je sasvim dosta, a zamisli da ljudi jedu meso jednom tjedno, koliko bi to ukupno manje bilo.

    ali kad pogledas dokumentarac "food inc." ili "our daily bread" zivot ti se zgadi. sta mi jedemo, ljudi moji, to je nesto prestrasno. tako da je moj projekt u zadnje vrijeme jesti manje i traziti hranu koja je uzgojena lokalno. po mogucnosti bez obijesnog bacanja (pomislite samo koliko se zivotinja viska ubije da bi se bacile ogromne kolicine mesa svaki dan, npr. u nekom lancu brze hrane) i bez luksuza u stilu jagode po zimi. to je to sto ja mogu i sto planiram napraviti.
    xx

  26. #26
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    ti si kraljica provalivanja
    al kraljica
    da ljudi ne jedu meso jeli bi neusporedivo veće količine ostaloga
    a kako bi se to proizvelo-mora biti da bi raslo u prirodi na divlje
    Za proizvesti mesa samo za prehraniti 1 obitelj potrebno je zemlje koliko je dovoljno za proizvesti žitarica, povrća i voća za prehraniti 4 obitelji. Dakle kad bi se reducirala potrošnja mesa, a povečala potrošnja povrća, voća i žitarica, Vuk sita a koza cijela - samo što to nije profitabilno - nema nikakve veze s tim koliko je čega potrebno ili ne ljudskom organizmu, jer i sa samo 1 obrokom mesa tjedno uz adekvatnu prehranu ostalim namirnicama, čovjek bi bio zdrav i sit. A koliline mesa koje se danas proizvode su abnormalne, također su abnormalne kolilčine mesa koje se bace zbog masovne proizvodnje.

  27. #27
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    RozaGroza, nisam sigurna da se slažem s tvojim postom.
    Moji roditelji su se prije bavili poljoprivredom i sličnim stvarima, pa sad računam, što treba za prehraniti jednu obitelj od 4 odrasla člana i 2 kom djece, kakva smo mi onda bili.
    Npr. imali smo kravu, sve mliječne proizvode smo pojeli, eventualno se prodali 2 litre mlijeka dnevno susjedi.
    Za kravu su potrebne enormne količine sijena (dakle ogromne livade i pašnjaci).
    Krava dio godine ne daje mlijeko, jer ima tele. E sad, ok tele možeš prodati ili pojesti.
    Kokoši, patke, guske - jedu ogromnu količinu kukuruza, uz što se redovno pasu. Dakle opet je preduvijet imati livadu gdje pasu i ogromnu oranicu za proizvesti kukuruz i pšenicu.
    Svinje - ogromne količine trave, stočnog kelja, runklje (ne znam književni naziv), opet kukuruz,...
    To je dio vezan za meso.

    Ne mesni dio je krumpir - opet vam treba ogromna površina za zasaditi krumpir da ga imaš za cijelu godinu, grah, grašak, mahune, repa, zelje,...

    Pokušajte samo staviti na papir koja količina hrane treba da prehrani jednu obitelj.

    Mi trenutno proizvodimo:
    - za cijelu godinu: krumpir, zelje, krastavci, mahune, grah, grašak, paprika, paradajz (te sve namirnice imamo kroz cijelu godinu u pravom obliku, ili obliku zimnice, ili npr. kao sos,...)
    - pekmez: šljive, marelice
    - veliku količinu voća smrzavamo: višnje, šljive, kupine, jagode, ribizli, joste,...
    - jabuke (bilo ih je do proljeća), kruške, trešnje, višnje, sljive, marelice, breskve,... - to sve imamo u priličnim količinama

    Ono što nam i dalje fali je domaće meso i proizvodi od mlijeka koje trenutno nemamo vlastito.

    Sir kupujemo od rodbine koja proizvodi.
    Meso isto tako (junetina, govedina).

    Poanta: proivodimo stvarno čudo hrane, naspram prosjeka, ali i dalje puno toga treba kupiti. Negdje, nekako,... a ne može se uvijek kupiti "na selu". Barem mi ne možemo, a stvarno smo blizu svega. Jednostavno nema dovoljno.


    Da dodam, Roza pokušaj staviti na papir koja količina hrane vam je potrebna kroz godinu, mislim da ćeš se jako iznenaditi.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 05.06.2011. at 14:15

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Anemaona , mislim da je stvar u klasičnom načinu uzgoja. Zapravo sam nedugo na HTV-u gledala dokumentarac o alternativnim načinima poloprivrede, neki od njih još turbo eksperimenatalni. Meni je bilo zanimljivo da je tamo optužena masovna proizvodnja žitarica i način na koji se to čini, i odnos proizvodnje i drastičnog smanjivanja količine fosilnih goriva. Moram probati naći filmić.
    Doduše, nema direktne veze sa temom, ali ima sa alternativama mesa. Iako se u filmu kritizira masovna proizvodnja , a ne alterantivni uzgoj slobodnih svinja koje jedu žireve.

  29. #29
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Anemona sve ovo što si napisala je zapravo u korist onog što sam ja napisala, za proizvesti mesa jaja ili mljeka dovoljno za 1 obitelj, treba ti toliko zemlje da se ja mislim da je i moje imanje od 6-7 hektara za našu dao Bog četveročlanu obitelj malo, ali ako organiziraš prehranu tako da unosiš dovoljno svega u organizam a reduciraš potrošnju tj. proizvodnju mesa, mljeka jaja itd. Dobiješ jako puno zemlje slobodne za uzgoj voća, povrća i žitarica za ljude. Jer da bi uzgojila dovoljno kukuruza za svinje čije meso treba godinu dana hraniti jednu obitelj trebaš dobrih 2-3 jutra samoa kukuruza možda i više (a da napomenem da kukuruz nije prirodna hrana za svinje i ja svoje životinje ne planiram njime hraniti), a na 2-3 jutra uspiješ uzgajati voća, povrća i žitarica za ljude za prehraniti nekoliko obitelji. Računica je da otprilike trebaš 200 m2 vrta za dovoljno povrća za 2 obitelji, dodaj još 2000 m2 za krumpir grah itd i 2000 m2 za vočnjak, i imaš stvarno jako puno zdrave i ukusne hrane koju ako je pravilno pohraniš možeš jesti čitavu godinu na manje od 1 jutra. Za referencu pogledajte Encyclopedia of coutry living napisala Carla Emery. Ona u knjizi piše da se na površini od 2-3 jutra da čak uzgojiti sva potrebna hrana za ljude uključujući i povrće i žitarice i voće i meso i jaja i mljeko.

    Sa kravama stvar jest malo zeznutija jer između ostalog traže velike pašnjake - alternativa tome ako baš želiš imati mljeko i sve mlječne proizvode su koze i ovce, prvenstveno koze, mljeko im je hranjivije i zdravije, zahtjevaju manje prostora, jednostavniju ispašu itd. Ja za mljeko planiram isključivo koze, kravu mislim da neću imati baš iz tog razloga što joj treba puno prostora da bi mogla živjeti normalan free range život a nisam sigurna da bih joj to mogla pružiti.

    Ja sam stavila na papir, i zapravo sam bila dosta zadovoljna sa svojom kalkulacijom, jer ako izbacim krave iz priče, imam zemlje ko u priči, ne samo za nas i našu širu obitelj i smoje i muževe strane, već ako bude prilike za prodat ili trampit.

  30. #30
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mislim da kao i kod svega tako i kod uzgoja mesa je velika razlika koje meso se jede. Koze i ovce obicno pasu na pasnjacima i travnjacima koji ionako nisu pogodni za uzgoj biljaka jer je tlo presiromasno -ako tako gledamo onda jedenjem janjetine i krumpira optimalno iskoristavamo dostupne resurse. Suprotnost tome je npr. industrijski uzgoj peradi i goveda koji se oslanja na kukuruz. Uostalom, ako ovu logiku tjeramo do kraja onda je logicni zakljucak je da bi svi trebali jesti divljac.
    Ja inace mislim da je bas vise mesna prehrana prirodnija ljudima, samo sto je to prije bilo puno raznovrsnije meso (uz divljac, glodavce i ribu smo jeli i kukce, licinke i sl - ne samo piletinu i svinjetinu kao danas). Koji je GI nemasnog komada crvenog mesa a koji kruha? Ja ne mislim da je spas u vecim kolicinama pod zitaricama i manje goveda nego je spas u manje stanovnistva - ali to je izgleda proces za koji ce trebati jos barem 100 godina na globalnoj razini...

  31. #31
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Razumjela sam te Roza, ali opet smatram da je jako teško uzgojiti dovoljno žitarica, voća i povrća za kvalitetnu ishranu cijele obitelji.
    Ponavljam, uzgajamo jaaaako puno.

  32. #32
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    ocu reci da dio ljudi jede meso jer je to njima fino

    isto tako dio ljudi sexualno zlostavlja djecu jer ih to pali

    sve je to ljudska sebicnost
    prestrašna usporedba, ogavna, uvredljiva... fakat se ponekad upitam koji ti je...

  33. #33
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    pogledajte filmiće sa strane

    http://www.themeatrix.com/#

  34. #34
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Za proizvesti mesa samo za prehraniti 1 obitelj potrebno je zemlje koliko je dovoljno za proizvesti žitarica, povrća i voća za prehraniti 4 obitelji. Dakle kad bi se reducirala potrošnja mesa, a povečala potrošnja povrća, voća i žitarica, Vuk sita a koza cijela - samo što to nije profitabilno - nema nikakve veze s tim koliko je čega potrebno ili ne ljudskom organizmu, jer i sa samo 1 obrokom mesa tjedno uz adekvatnu prehranu ostalim namirnicama, čovjek bi bio zdrav i sit. A koliline mesa koje se danas proizvode su abnormalne, također su abnormalne kolilčine mesa koje se bace zbog masovne proizvodnje.
    naravno, slažem se, to sam napisala u prethodnom postu-em jedemo previše, em jedemo previše mesa.
    ali da se, ako se ne jede meso u određenoj količini, jedu razne "zamjenske" stvari-kojih na kraju bude količinski više.
    Tako da vegetarijanstvo nije lijek-lijek je umjerenost.

  35. #35
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ja ih ne bi nazvala zamjenskim, nego je nekako prirodno da jedemo meso tu i tamo, ostale dane jedemo povrće, ribu, jaja, sir, grahorice, žitarice itd. To je sve jednako važno, al sigurno je da ako bi jeli meso svaki dan razbolili bi se, a ako bi jeli samo "zamjenske" namirnice koje su pažljivo kombinirane, ne bi. Eventualno bi bili malo mlohaviji, al ništa što se sa malo kopanja ili oranja tj teretane ne da srediti.

    A ovo sa umjerenošću se skroz slažem.
    Posljednje uređivanje od RozaGroza : 05.06.2011. at 16:44

  36. #36
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ih ne bi nazvala zamjenskim, nego je nekako prirodno da jedemo meso tu i tamo, ostale dane jedemo povrće, ribu, jaja, sir, grahorice, žitarice itd. To je sve jednako važno, al sigurno je da ako bi jeli meso svaki dan razbolili bi se, a ako bi jeli samo "zamjenske" namirnice koje su pažljivo kombinirane, ne bi. Eventualno bi bili malo mlohaviji, al ništa što se sa malo kopanja ili oranja tj teretane ne da srediti.

    A ovo sa umjerenošću se skroz slažem.
    Procitaj ovo:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Inuit_diet

    Malo je ekstremno, ali dokaz da cak i prehrana u kojoj se kalorije dobivaju gotovo iskljucivo iz mesa (proteina i masti) ne uzrokuje nuzno bolesti i omogucuje unos svih potrebnih nutrijenata.

  37. #37
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    al sigurno je da ako bi jeli meso svaki dan razbolili bi se.

    da je ovo istina, Dalmacija mi izumrla, odnosno Dalmatinci. iako logika govori da bi nam riba trebala biti stalno na jelovniku, istina je ta da 99% obitelji jede meso svaki dan

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ima naroda koji jedu gotovo isključivo samo meso i mlijeko pa su zdravi (ako ih ne uhvati lav ili se ne smrznu) , Eskimi i neka plemena u Africi su primjer. Isto tako ima naroda koji se hrane gotovo isključivo bez proizvoda životinjskog porijekla pa su isto zdravi. Zanimljivo je da i jedni i drugi oboljevaju od zapadnjačkih bolesti kad se prebace na takvu prehranu.

    Još jedna stvar koja je problematična kod mesne prehrane ( a onda se to odnosi i na uzgoj i količinu koja je potrebna za jelo) je prodaja samo određenih djelova životinje. Eto, tako mi viđamo fino izrezane šnicleke u dućanu, odstarnjene masnoće , vjerojatno se i određeni djelovi bacaju (ili još gore upotrebljavaju za koštani brašno , pa ne želim znati što se sve sa njim hrani) zato što nisu dovoljno otmjeni za prehranu. U zadnje vrijeme razmišljam kolika se jetrica, kožice , glave i sl. bace...ljudi koji su uzgajali životinje prije sigurno su i to koristili u prehrani, a ne samo pileći file naboden na ražnjić.

  39. #39
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Znam za (ja je laički zovem eskimsku) inuitsku prehranu. Al opet, gledala sam dokumentarac gdje se pokazuje da nije baš da jedu samo tuljane i masnoću, jedu puno ribe, jedu trave i alge, jaja...al da, da nema mesa i masti ne bi preživjeli. Mi koji smo "malo" južnije imamo izbor, situacija je skroz drugačija. Ali bilo bi sigurno dobro pratiti primjer u tom smislu da jedemo ono što je specifično za područje u kojem živimo i za godišnje doba u kojem smo. Tada je Hrvatska pozicionirana idealno jer stvarno imamo plodnu zemlju na kojoj skoro sve raste.

  40. #40
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ima naroda koji jedu gotovo isključivo samo meso i mlijeko pa su zdravi (ako ih ne uhvati lav ili se ne smrznu) , Eskimi i neka plemena u Africi su primjer. Isto tako ima naroda koji se hrane gotovo isključivo bez proizvoda životinjskog porijekla pa su isto zdravi. Zanimljivo je da i jedni i drugi oboljevaju od zapadnjačkih bolesti kad se prebace na takvu prehranu.

    Još jedna stvar koja je problematična kod mesne prehrane ( a onda se to odnosi i na uzgoj i količinu koja je potrebna za jelo) je prodaja samo određenih djelova životinje. Eto, tako mi viđamo fino izrezane šnicleke u dućanu, odstarnjene masnoće , vjerojatno se i određeni djelovi bacaju (ili još gore upotrebljavaju za koštani brašno , pa ne želim znati što se sve sa njim hrani) zato što nisu dovoljno otmjeni za prehranu. U zadnje vrijeme razmišljam kolika se jetrica, kožice , glave i sl. bace...ljudi koji su uzgajali životinje prije sigurno su i to koristili u prehrani, a ne samo pileći file naboden na ražnjić.
    Jel gledate Heston Bluementhal na RTL2 ima emisiju Neobična gozba, tip je 3 star Michelin kuhar tj. vlasnik restorana koji je nosioc. Taj kuha od kosti, koštane srži, kukaca, noga, iznutrica, glave, očiju nadalje. A gosti svi prste ližu.

    Inaće, dalmatinci su uvijek jeli više ribe, al s godinama (zadnjih škbk godina nemam pojma) je trend da se jede mesina. Pa ja vidim primjerom iz svog života, moja familja je prije dok sam bila mala jela ribu 3-4 puta tjedno, a sad ljudi koje poznam jedu ribu, AKO, jednom u 10 dana. Dakle u 30 godina su se navike toliko drastično promjenile. U nas se meso jelo eventualno neđeljom i to kokoš, i na praznike. Ostale dane smo jeli ribu i povrće.

  41. #41
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ima naroda koji jedu gotovo isključivo samo meso i mlijeko pa su zdravi (ako ih ne uhvati lav ili se ne smrznu) , Eskimi i neka plemena u Africi su primjer. Isto tako ima naroda koji se hrane gotovo isključivo bez proizvoda životinjskog porijekla pa su isto zdravi. Zanimljivo je da i jedni i drugi oboljevaju od zapadnjačkih bolesti kad se prebace na takvu prehranu.

    Još jedna stvar koja je problematična kod mesne prehrane ( a onda se to odnosi i na uzgoj i količinu koja je potrebna za jelo) je prodaja samo određenih djelova životinje. Eto, tako mi viđamo fino izrezane šnicleke u dućanu, odstarnjene masnoće , vjerojatno se i određeni djelovi bacaju (ili još gore upotrebljavaju za koštani brašno , pa ne želim znati što se sve sa njim hrani) zato što nisu dovoljno otmjeni za prehranu. U zadnje vrijeme razmišljam kolika se jetrica, kožice , glave i sl. bace...ljudi koji su uzgajali životinje prije sigurno su i to koristili u prehrani, a ne samo pileći file naboden na ražnjić.
    o, hm, a salame, hrenovke, paštete i ine divote? Od čega se to radi?

    Mi bi trebali jesti ono što kod nas uspjeva lako i normalno uz povremene izlete u tuđu prehranu-zabave radi
    Pa bi trebali jesti trešnje i breskve, rikulu i mrkve-sada-a zimi kupus-ne jagode
    I trebali bi jesti i meso i ribu i sve živo-u normalnoj količini.
    Pogotovo morsku ribu, janjetinu i sl-što kod nas uspjeva.
    Propaganda da kupujemo niskomasnu "zdravu" (hormonima nafilanu) kokoš i puru-jer je "bijelo meso" super-je samo propaganda.
    Zato nam djevojčice u 7.razredu imaju veće cice od mama.

  42. #42
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ih ne bi nazvala zamjenskim, nego je nekako prirodno da jedemo meso tu i tamo, ostale dane jedemo povrće, ribu, jaja, sir, grahorice, žitarice itd. To je sve jednako važno, al sigurno je da ako bi jeli meso svaki dan razbolili bi se, a ako bi jeli samo "zamjenske" namirnice koje su pažljivo kombinirane, ne bi. Eventualno bi bili malo mlohaviji, al ništa što se sa malo kopanja ili oranja tj teretane ne da srediti.

    A ovo sa umjerenošću se skroz slažem.
    Osim što si ljudi prije nisu mogli priuštiti da budu "malo mlohavi", jer se od komada poriluka i 3 krumpira slabo radilo cijeli dan.
    Ljudi su prije cije dan radili fizički naporne poslove i morali su se adekvatno hraniti, a da ne govorimo da je na njivu bilo lakše uzeti komad špeka i kruha, nego rajnglu poriluka.

  43. #43
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Još da se vratim na ove eskime jer su upravo oni idealan primjer cijele ove teme. Zakonom, i moralnim i službenim, dozvoljeno im je ubijati samo onoliko koliko je potrebno za prehraniti obitelj.

  44. #44
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Još da se vratim na ove eskime jer su upravo oni idealan primjer cijele ove teme. Zakonom, i moralnim i službenim, dozvoljeno im je ubijati samo onoliko koliko je potrebno za prehraniti obitelj.
    naravno, samo se mi ne bavimo proizvodnjom hrane svi, neki ju moramo kupiti, tako da oni što proizvode, moraju proizvesti i za nas.

  45. #45
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Osim što si ljudi prije nisu mogli priuštiti da budu "malo mlohavi", jer se od komada poriluka i 3 krumpira slabo radilo cijeli dan.
    Ljudi su prije cije dan radili fizički naporne poslove i morali su se adekvatno hraniti, a da ne govorimo da je na njivu bilo lakše uzeti komad špeka i kruha, nego rajnglu poriluka.
    Ako smučkaš zdjelicu mješanih žitarica sa jogurtom, malo sira i voćku, dobit češ fakat full energije, samo što nije praktično - opet jedna boljka današnjeg društva - ko će sad sve to vucarat sobom, lakše uzet sendvić od špeka.

  46. #46
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Ako smučkaš zdjelicu mješanih žitarica sa jogurtom, malo sira i voćku, dobit češ fakat full energije, samo što nije praktično - opet jedna boljka današnjeg društva - ko će sad sve to vucarat sobom, lakše uzet sendvić od špeka.
    da barem sendvič od špeka? što tome fali? Meni je to neusporedivo bliže prirodi od zašećerenih žitarica i peciva i inog što se doručkuje.

  47. #47
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    naravno, samo se mi ne bavimo proizvodnjom hrane svi, neki ju moramo kupiti, tako da oni što proizvode, moraju proizvesti i za nas.
    Pa da, ali, em oni proizvode puno više nego je potrebno (razlogom i zbog ovog što je navela Sirius, jer će se jetrica manje prodavat od lungića, pa se masu toga "nejestivoga" baca) em mi previše toga konzumiramo, evo moja svekrva kuha meso 6 dana u tjednu i petkom neku ribu jer kao ima 4 muška u kući, pa to je katastrofa, mali mi svaki dan ide 3 puta na wc jer ga je dokusurila ova prehrana, pa sam počela njemu ko i sebi kuhat posebno jer mi nije normalno da se toliko mesa jede.

  48. #48
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    da barem sendvič od špeka? što tome fali? Meni je to neusporedivo bliže prirodi od zašećerenih žitarica i peciva i inog što se doručkuje.
    Ja uvijek mislim na one neke zdrave opcije pa sam sad zapravo mislila na zobene pahuljice, posije i takve stvari

  49. #49
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    S tim da ne mislim da je špek (panceta) ultimativno zlo, zapravo mislim da u malim količinama može bit zdrava.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne dirate mi špek, molim.

    Ne znam krumpi, da se baš toliko toga iskoristi u salame i paštete, sigurna sam da se veliki dio i baci. u doba dok sam imala žive djedove i bake na selu, nedeljom se kuhala juha od kokošje sitneži, nogice su virile iz lonca , još imam traume. :D
    Svinje su jele bundeve iz vrta, ali šetale nisu, a mama je kuhala haladetinu od nogica i ušiju zimi.
    Hoće reći, ništa se nije bacalo, sigurna sam da se u masovnoj industriji dobar dio baca ili završava u nekakvim sumnjivim proizvodima daleko od originala i vrlo upitne nutritivne vrijednosti.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •