Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: vadjenje krvi

  1. #1
    zvijezdica

    Početno vadjenje krvi

    Zanima me kada ste prvi put vodile bebace na vadjenje krvi?Moj sin ima 7 i pol mjesec. i malo mi je preblijed pa se bojim da nije slabokrvan .

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mi smo išli s 6 mjeseci, poslala nas doktorica onako rutinski... vadili su joj iz prsta, a ona je tako plakala da ju je MM držao, a ja sam pored njih čučala na podu i cjepalo mi se srce...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    26

    Početno

    Moj mali je vadio 2 put još u rodilištu (možda i više), ali ja to nisam vidjela (fala bogu).

    Sada sa 3 mj je vadio krv i držao ga je tata. Sestra brzo pikne prstić i iscijedi. Mali nije ni rijeć reko. Valjda jel ga je tata držo. Da sam ga ja držala vjerojatno bi od nervoze (moje) počeo urlati.

    Inaće, kada ga cijepe uvijek urla.

  4. #4
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Nisam jos. Niti Petru (4 godine) niti Robija (skoro dvije).

    Kada su izlazili iz rodilista upiknuli su ih u petu i to je bilo to.

    Ovdje (u Kanadi) nije rutinski uzimati krv od klinaca.

  5. #5
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Jooj, i nas je pedijatrica poslala vaditi krv još u studenom jer je Fran njoj nekako blijed pa misli da je slabokrvan.Mi ga još nismo odveli jer nemamo srca slušati urlanje koje smo doživjeli kad su mu sa mjesec dana starosti vadili iz pete krv.Sestra je bila neka nervozna i neiskusna dako da su ga boli tri puta.To je bilo prestrašno.Ja ga sada šopam što više mogu s onim svim što mislim da ima željeza a i svaki dan smo na suncu.Uostalom, i ja nisam baš prirodno neka rumenka.Jel mislite da bih ga i ja trebala voditi na kontrolu bez obzira na sve???

  6. #6
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Vjerujem da imate loših iskustava, ali ako se mora...
    U Sigetu, u labosu, su sestre OK, zainteresiraju dijete "prčkanjem" po šprici, igli, stakalcima... i beba se koncentrira na to da ponekad ni ne osjeti!
    Orki je bilo najgore to što ju je držala za prst - oduzela joj slobodu!
    Neka vam se srca ne cijepaju, u slučaju bilo kakvog problema bolje je reagirati što prije. Neka vas to tješi!

  7. #7
    zvijezdica

    Početno vadjenje krvi

    Ovdje u Svicarskoj nemaju bas obicaj vaditi krv tako rano ali ja za Uskrs idem u Hrvatsku pa bi dole ipak malome provjerila krvnu sliku.Ja sam isto inace dosta blijeda mozda je na mene ,to me tako muci jer za sad mu dajem 2-3 puta tjedno piletinu i blitvu(koji su bogati sa Fe) naravno i druge stvari ...nikad dovoljno brige. :cry:

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Zvjezdice, nemoj biti tužna... bolje je da ga malo piknu, pa da onda pravovremeno, ako bude trebalo, počne piti željezo, ili što već, nego da poslije ima problema.
    Nažalost, to što jede namirnice bogatije željezom, ako ima sklonost anemiji - ne pomaže puno. Prihvati to kao "tako mora biti" i sve će biti super! Čuvaj te "plačljive smajliće" za neke druge problemčiće!
    Pusa tebi i bebonji!

  9. #9
    hana_kaj

    Početno

    Mark ima 2 godine,a dosad smo vadili krv...hmm...mislim 4 puta.
    Prci puta u Klaicevoj (iz prsta,star 3 mj),ni skuzio nije kad su ga onom"olovkom"piknuli,a ostale pute je vadio u nasem domu zdravlja,katastrofa.

    Iz vene,al ajd jos nekak da je zenskica bila brza i efikasna ,jer joj je mali dao rukicu s punim povjerenjem(doma se igramo doktora odavno,i on obozava ici k doktoru,nikada mu se nije nista jako zamjerilo,a da je bilo razloga,bilo je itekak),a ona u zelji da ga dodatno opusti i sprijatelji se s njim brbljala 2 minute kakvu ima lijepu majcu,kakvu kosu,pa tenisice..bla...bla..i Mark je zakljucio da moze ic,da je bio predugo miran i u suradnji.E onda smo ga iz petnih zila i muz i ja drzali,on rukice,ja nogice,a ona je iz TRECEG pokusaja pogodila venu,okretala igle po rukici,uzasss !!!

    Slicno je bilo sva 3 puta,pa sam nazvala laboratorij gdje sam ja kao trudnica obavljala sve krvne pretrage jer sam imala uzasne mucnine i napadaje povracanja bez upozorenja i nisam mogla nigdje ni sekunde cekat,a kamoli u "ustanovama",i dobila sam broj moba od sestre,terenke,koja na poziv dolazi doma djetetu vadit krv.

    Najbitnije u cijeloj prici je da je ta osoba(navodno,ako lazu oni mene,onda i ja sad vas lazem )specijalno obucena za vadjenje krvi maloj djeci.

    Kolko to kosta neznam,ali mislim da jos dugo necemo u nas dom zdravlja kod "krvopija" ...nek ne zamjere medicinari,ali nasa su iskustva stvarno neugodna.

    Pogotovo mi je bas zao Markica,jer se on ne boji i vjeruje mojim pricama i u ljude,i onda ga svaki put proburaze.Moram dodati da je i sistem odvratan.Djeca naime nemaju NIKAKVU prednost.Ravnopravno cekamo mi sa bebama i svi ostali.Penzica naravno ima najvise,a i najnervozniji su i stvaraju vece probleme na prijemu od nase djecice.

    Lab.je "Breyer "Gjure Dezelica 79, 3776-870(Zagreb)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Jednom? Dvaput? Triput??????
    Ja Vam to drage moje mamice više niti ne brojim. Zadnji put smo vadili prije tri tjedna na Zaraznoj jer smo pokupili šarlah. Njemu je to vađenje krvi već dobro poznato ( a ima samo malo više od 2,5 godine). I doktorica u labosu njemu iz prsta vadi krv i govori mu." Vidi Ivane kako vlakići idu u ovu cjevčicu." A on će njoj: "To je krv teta, ti ne kužiš!!!" Jadnica se zacrvenila.
    Ivan je inače sklon konvulzijama, pa kod svake bolesti volimo napraviti krvnu sliku, da vidimo kako stojimo s leukocitima i sl.
    To njih i ne boli, njih smeta kad im čvrsto primi rukicu i stišće prstić.

  11. #11
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Naravno da ih boli. Vadjenje krvi iz prsta boli vise od bilo kojeg drugog vadjenja krvi.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Pa nisam mislila da ih to uopće ne boli. Ali više plaču zbog toga što ih čvrsto drži, i kako je rekla Apricot, oduzme im slobodu.

  13. #13

    Početno

    Mi smo prošli tjedan vodili Jana. Točku na i, nakon 40 min. čekanja sa gripoznim ljudima, je dala sestra kada je rekla da tata mora izići van! Nakon što joj se on našibao, ipak sam morala ja izići i plakati vani. Uzrujani smo zvali i žalili se Ministarstvu ali još nismo dobili odgovor. Toliko o vađenju krvi!

  14. #14
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Mi smo vadili jednom i zamjerilo nam se. Znam da se neke stvari moraju odraditi, ali postoje lijepši načini. Ponjela sam penkalu i zamolila laboranta da Vanji s tim izvadi krv, rekao je da neće, ja sam ga probala lijepo zamoliti, rekla da je s tim bezbolnije, on je odbrusio da se neće sa mnom natezati, uzeo Vanjin prstić, uboo i tako ga bezdušno gnječio, dijete se zacenilo od plača. Znam da ja ne mogu biti objektivna, da je on radio svoj posao, ali mislim da je bio pregrub. Od tog dana imamo paniku s rezanjem noktiju, čim joj uzmem prstić da bi odrezala nokat počne histerično plakati, s nogicama nemamo problema, a nikada ne spava toliko čvrsto da joj mogu odrezati noktiće u snu.

  15. #15
    yawourkee

    Početno

    Matej je dosad sto se tice vadjenja krvi prosao grozno. Od njegovog sedmog mjeseca stalno ga se bode (sto vadjenje krvi zbog bolesti, sto zbog mjerenja kolicine koncentracije lijeka, sto zbog infuzija koje je primao).
    Jednom kad je imao napad i visoku temperaturu. sve zile su mu bile toliko krute da mu nisu mogli dati lijek, boli su ga u glavicu. Uzas jedan koliko je plakao.
    Sad je, isto kao i Anin sin toliko vec navikao, da se ni ne pomakne. Jedino mu smeta ako traje duze nego sto on ima strpljenja.

    Mi kod vadjenja krvi sada prakticiramo slijedece: u laboratoriju uzmemo epruvete i onda odemo na djecji odjel i zamolimo jednu od sestara (a vec ih dobro poznamo jer je do sada sest puta bio u bolnici) da mu izvadi krv. Tu bude najmanje trauma, jer one su puno spretnije od onih iz laboratorija, bar sto se djece tice.

  16. #16
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Mi smo prvi puta išli oko godine. To smo morali vaditi krv za vrtić iz prsta. i to je bilio koma vrištao je i plakao. Iposlije svaki put kada je išao vaditi je urlao.

  17. #17
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    jutros smo obavili najtraumatičnije vađenje krvi dosad, pa me zanima kamo vi vodite svoju djecu na vađenje krvi a da to ne ispadne horor?
    nisam ja držala tinu u krilu (2 godine) nego mm koji niije gledao da ne padne u nesvijest pa ne znam što se događalo, samo da napomenem da je malena mirno dijete i svaki put dosad vađenje krvi prošlo s malo suza i bez problema, sad je urlala unutra i gdje je ubod ima u produžetku ogrebotinu od igle vadila joj je onom debelom igletinom jer očito nemaju igle na vakum a plus sam bez obzira na uputnicu morala platiti CRP 50 kn

  18. #18
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    i da, zar se CRP i KKS ne mogu vaditi iz prsta?

  19. #19
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    CRP ide iz vene.
    na ovu tvoju situaciju ne znam sto bi napisala. nama je vadenje krvi bez suza uspjelo jednom, ali to smo se tri dana pripremali
    Pretpostavljam da su naletili na nekog tko nije imao tri sekunde za pripremiti dijete. Nadam se da ce drugi put biti bolje!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Meni se uredno smiju i nek se smiju, svejedno mi je, ali ja bez emle Vida ne vodim na nikakve preglede. Samo, oni ga neće namazati. Ok, ja zamolim da izađemo van, namažem, pričekamo 10-ak min i opet uđemo.

  21. #21
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj aishwarya prvotno napisa Vidi poruku
    jutros smo obavili najtraumatičnije vađenje krvi dosad, pa me zanima kamo vi vodite svoju djecu na vađenje krvi a da to ne ispadne horor?
    nisam ja držala tinu u krilu (2 godine) nego mm koji niije gledao da ne padne u nesvijest pa ne znam što se događalo, samo da napomenem da je malena mirno dijete i svaki put dosad vađenje krvi prošlo s malo suza i bez problema, sad je urlala unutra i gdje je ubod ima u produžetku ogrebotinu od igle vadila joj je onom debelom igletinom jer očito nemaju igle na vakum a plus sam bez obzira na uputnicu morala platiti CRP 50 kn
    vadimo obavezno privatno...ili u poliklinici Helena ili u Labor centru...
    za takvo nešto uvijek skupim novaca jer mi je najvažnije da imaju odličan pristup djetetu tako da stvarno nikad nije bilo suza, a druga stvar je da nikad nema čekanja po ambulantama sa kojekakvim boleštima

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Moja uvijek plače, ne voli vađenje iz vene, pa ćak i onda kad laborantica obavi iz prve (ovo sa običnom iglom je skoro pa normalna procedura obzirom da se kod djece ne može postići vakum zbog tankih žila, a daje pouzdanije rezultate nego kad se vadi na leptirić, jer tada može doći do grušanja ). Dakle,plače uvijek bez obzira na objašnjavanje i navike ( ja joj zbog potrebne terapije kod kuće vadim krvi iz prsta svaka dva dana , bez ikakvih problema i trauma).

  23. #23
    -tajana- avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    456

    Početno

    Citiraj tua prvotno napisa Vidi poruku
    CRP ide iz vene.
    na ovu tvoju situaciju ne znam sto bi napisala. nama je vadenje krvi bez suza uspjelo jednom, ali to smo se tri dana pripremali
    Pretpostavljam da su naletili na nekog tko nije imao tri sekunde za pripremiti dijete. Nadam se da ce drugi put biti bolje!
    Kod nas u laboratoriju krv za CRP vade iz prstića.

  24. #24
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    nisam znala da se djeci krv vadi običnom iglom, mislila sam da je to zbog štednje. Inače, išla je na vađenje krvi kad je bila manja na Rebru i tad su sestre koristile leptirić i bilo je OK, i još nekoliko puta nakon toga, ali sve smo obavljali u bolnicama
    jasno mi je da će plakati, nije to ugodno, ali ne baš toliko, a mrak mi je pao na oči kad sam na kraju vidjela još duge plave umjetne nokte laborantice

  25. #25
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    Citiraj -tajana- prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas u laboratoriju krv za CRP vade iz prstića.
    pa i meni se čini da kod naše pedijatrice vade krv iz prsta za CRP. rezultati su odmah i plaća se, naravno. ali i sad sam u labu platila jer to ne ide na uputnicu

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj aishwarya prvotno napisa Vidi poruku
    nisam znala da se djeci krv vadi običnom iglom, mislila sam da je to zbog štednje. Inače, išla je na vađenje krvi kad je bila manja na Rebru i tad su sestre koristile leptirić i bilo je OK, i još nekoliko puta nakon toga, ali sve smo obavljali u bolnicama
    jasno mi je da će plakati, nije to ugodno, ali ne baš toliko, a mrak mi je pao na oči kad sam na kraju vidjela još duge plave umjetne nokte laborantice
    Baš sam se jutros sjetila još nečega...bilo bi idealno kada bi osoba u pratnji bila opuštena i bez grča, obzirom da se tata boji i ne gleda , moguće je da ona osjeća njegov strah pa da je zbog toga još više nervozna. Što se tiče igle stavrno nije u pitanju štednja nego tehnika, i to zapravo ovisi o praksi laboratorija ili laboranta, ili o samim žilama kod osobe (sad ti stvarno ne muljam , ja sam po struci laborantica). Što se tiče crte od igle , ona nastaje prilikom vađenja igle kad laboratntica stisne malo više vaticu kod izvlačenja zbog sigurnosti da neće krenuti krv i nastati hematom, naravno može bez toga , ali to nije ništa strašno (igla samo zagrebe površinu kože ispod vate).

    Što se tiče umjetnih noktiju u plavoj boji, to je nešto apsolutno neprihvatljivo (apsolutno nehigijenski) , o tome nemam što drugo reći , niti jedan ozbiljan šef laboratorija to ne bi trebao dozvoliti svojim djelatnicima.

    Moguće je vaditi i CRP iz prsta, ali to ovisi o aparatu, tj. kolika mu je količina dovoljna da obradi uzorak (kad idemo u dom zdravlja , također vadimo CRP iz vene, dok je na nekim hitnim prijemima moguće iz prsta).

  27. #27
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    hvala sirius na objašnjenju, i ja sad mislim da bi bilo bolje da sam ja bila s njom, a išao je tata jer sam trudna i na mirovanju, pa da je ne dižem u krilo
    Posljednje uređivanje od aishwarya : 13.07.2011. at 14:21

  28. #28
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    nas to ceka za koji dan.ovaj tjedan kad muž uspije s posla otici.prvo vađenje krvi - samostalno,jer u bolnici su mu vadili kad je bia bolestan.ali tada se i naviknuo,a mi nismo bili pokraj njega,nego van ambulante.
    obavljamo KKS.nadam se da ce biti dobar. kad su ga cijepili samo je malo zaplaka taj tren i odma se umirija.

  29. #29
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    obavljeno vađenje krvi, jutros.sami bez MM. super je prošlo.nije plaka kad ga je bocnila u prst,nego kad je uzela njegovu ruku i stiskala.pošeteno se izvika.kad je stala sestra on super.al se mrštia i gleda ju je ljuto heheheh

  30. #30
    Leelee avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Agram
    Postovi
    228

    Početno Sigurno vađenje krvi

    Moje dijete dobro podnosi vađenje krvi (6,5 godina, skoro nikada nije ni zaplakao), ali ja ne; ali ne iz razloga što se bojim igle već iz drugih razloga:

    2 puta (dok je sin bio bebica), u različitim ustanovama, desilo se da su mu sestre htjele izvaditi krv krvavim rukavicama (par kapi krvi, teško za primijetiti, ali vidljivo) - na vrijeme sam primijetila i izreagirala; ali otada mi je ostao strah. Znači da između vađenja nisu mijenjale rukavice, odnosno štitile su samo sebe a ne i svoje pacijente.

    Ukoliko dođem na vađenje krvi i vidim da su laborantici ostale iste rukavice od prethodnog vađenja (posljednjih godina uglavnom idem privatno, znači ne govorim o domovima zdravlja) - znam zamoliti da iste zamijeni... S druge strane, s djetetom idem u dom zdravlja u vrijeme kad nema gužve (odnosno, kad mogu samo vaditi djeca ili hitni slučajevi) - i posljednjih godina uvijek stavljaju nove rukavice - iako ponekad samo jednu, što mi nije jasno jer na taj način ne štite ni sebe - jednom sam zamolila gospođu da stavi i drugu rukavicu i to je bilo dobro za nju jer kad je razmazivala krv po stakalcu obje rukavice su joj se okrvarile...

    Prvi horor koji pamtim vezano uz vađenje krvi je iz osamdesetih - sjećam se da je u novinama pisalo o vađenju krvi vezano uz polaganje vozačkog ispita (mislim da je bilo u Nišu) - da su stotinu kandidata vadili krv jednom iglom! (nadam se da je to ipak bila samo senzacionalistička izmišljotina, iako me tada, još k'o curicu, to prilično užasnulo...)

    Koliko pratite kod vađenja krvi je li s te higijensko/predostrožne strane sve u redu?

    Želim reći da vezano uz samo vađenje krvi djetetu nije bilo problema i da su uvijek vrlo korektno i angažirano, s obzirom da se radi o djetetu, vadile krv - prošlo je bez trauma i dijete bez ikakvog problema ide na vađenje, i da ne želim izraziti "generalnu nepovjerljivost" prema ljudima koji obavljaju taj posao.

  31. #31
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne znam što je bilo osamdesetih, ali devedesetih kad sam ja išla u školu za vađenje krvi su se koristili jednokratni zatvoreni sistemi. To znaći da je igla (naravno!) bila jednokratna te da se na nastvak na kojem je bila igla, umetnula epruveta sa vakumom bez da je i jedna kap krvi izašla izvan sistema .
    Onako , iz iskustva , nema šanse da se jednom iglom vadi krv više ljudi , pogotovo ne stotinama njih, bila bi tupa ko kolac (ako zanemarimo osnove zaštite od infekcije). Tako da vjerujem da je to bila izmišljotina.
    Što se tiče laborantica i jedne rukavice, nije štednja nego praktičnost, lakše se pipa vena ispod kože (puno je teže , nejad i nemoguće ,napipati venu koja nije vidljiva sa rukavicom).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •