Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: kašalj=šlajm=mučnina?!

  1. #1
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno kašalj=šlajm=mučnina?!

    imam već temu o mučnini moje 6 godina stare djevojčice, no da postavim i ovdje sa drugim prizvukom
    jel moguće da joj je svaki dan muka( iako jako dobro jede preko dana) od šlajma koji iskašlje i uredno proguta?
    naime, nos joj curi već sigurno mjesec dana, i to onako fino žuto zeleno, uz to povremeno jako zrelo kašlje i iskašlje puno i to naravno proguta,ne zna pljunit.unazad 4 dana kašlje baš jako.
    sad je to već lagano prešlo u blagi bronhitis, dobili smo novocef tablete, pije ih dva dana, nos je prestao curiti, kašalj je još intenzivan, zreo, za gutanje dušu dalo

    više ne znam kako da se postavim na tu mučninu, malo malo pa se žali, doduše samo jednom je uslijed toga i povraćala.
    apetit joj je super, jede sve, no naveče , a pogotovo ujutro to je strašno, sva je van sebe, muka joj je. i tako..
    pedijatrica je pitala jel povraćala, ja sam rekla da je jednom, no nisam spomenula mučninu smatrajući da se podrazumijeva.
    a sad pitam vas za isksutvo

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da, to povraćanje je tipično za bronhitis. Imaš na onom topicu o bronhitičarima i astmašima puno materijala o tome.

    Moj mlađi tako povraća šlajm gotovo od rođenja, tj. od prve svoje zime. Izgleda da smo napokon našli rješenje za njega, a to je slana soba. Rješenje nije univerzalno, jer stariji sin ne reagira tako dobro, ali jako sam zadovoljna... Napokon mu se nos oslobodio i može disati po noći bez da otvara usta.

    Kad smo kod povraćanja i mučnina - ove jeseni vodila sam djecu gotovo tri tjedna svakodnevno u slanu sobu. Nakon trećeg boravka moj mlađi se po noći tako ispovraćao da je bilo grdo gledati. Da nemam to iskustvo s povraćanjem šlajma tijekom dugih godina (on ima alergijsku astmu i sklon je bronhitisima) mislim da bih se jako prepala.

    Povraćanje šlajma je prava blagodat jer se na taj način tijelo čisti. Može čak doći i do proljeva ako bakterije iz šlajma prežive u crijevima (tome je sklon moj stariji, ali događa mu se puno rjeđe nego mlađemu). Za pomoć kod mučnine izazvane šlajmom ne možeš pogriješiti sa probioticima (u vidu jogurta, ali možeš davati i u obliku kapsula ili ampula - biorella, linex, prolife - sve je to slično). To stabilizira crijevnu floru i pomogne kod mučnine. Daje se na prazan želudac između obroka, a dobro djeluje i na imunitet.

    S druge strane, jedino trajno rješenje je ukloniti uzrok, ali nije to tako jednostavno. Ako je to nos (zelene bale koje se slijevaju otraga), trebalo bi krenuti od toga. Pitaj pedijatra za savjet. Ja sam nakon pustih godina već umorna od klipsanja doktorima, pa se češće snalazim doma. Mojima pomaže propolis (pastile za djecu, za cuclanje - svejedno koje, dobar je i sprej za usta i kapi za nos na bazi propolisa) i islandski lišaj (vole pastile, ali ima i sirup).

    U svaku juhu i varivo stavljam luk, dajem djeci jesti sirovi luk (sa špekom i u salatama), ponekad im zapržim šećer, zalijem mlijekom i stavim listić kadulje. Dobar je i sljez. Ima puno tih domaćih lijekova koji pomažu.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zaboravih napomenuti da postoji metoda lupkanja po leđima za oslobađanje od šlajma. To je namijenjeno prvenstveno za bebe i manju djecu, ali probaj - ne može škoditi. Dijete nek legne tako da joj je glava malo niže od guze (npr. legne ti preko krila) i lagano je tuckaj po leđima od struka prema lopaticama, ritmički i uvijek u tom smjeru prema glavi, minimalno 10-15 minuta. Ako imaš sreće, šlajm će se odlijepiti i dijete će ga uspjeti iskašljati. Moj mlađi je kao beba redovito povraćao zelenu sluz i to smo često radili. Sad su već dečki veći i nije to tako često, ali borimo se još. Ako je to kod tvoje curice redovita pojava, možda bi vam dobro došlo alergološko testiranje... Ne znam. Ja to gledam prema svojoj djeci, a kod vas je možda neki sasvim drugi uzrok, pa uzmi savjete s rezervom.

  4. #4
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    i dobro je nos obilno ispirati fiziološkom otopinom, čak i ako nos nije pun
    tako se čiste ti kanali i razrjeđuje sluz
    nama to puno pomaže

  5. #5
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    jao, Peterlin, hvala ti puno! spasila si me ogromnog tereta!!! objasnila si baš ono kako je, ne samo "to je normlano" već točno objasnila odakle dolazi ta mučnina! puno ti hvala, stvarno!

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Drago mi je ako sam pomogla...

    Uz novocef (antibiotik) svakako djetetu daj neke probiotike bar još tjedan dana NAKON završetka kure. Jedino ti je ograničenje da se ne smiju uzimati istovremeno, nego probiotik daješ između antibiotika i između obroka. Objasnit će ti u ljekarni.

    I svakako poslušaj laumi što se tiče ispiranja nosa. To sam sasvim zaboravila, a radimo to redovito. Fiziološka otopina je zakon. Moji čak u školu nose sterimar ili aquamaris, da imaju na dohvat ruke kroz dan.

  7. #7
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    imam ja baš ono za ispiranje nosa, ne mogu se sad sjetit kak se zove, kao aladinova svjetiljka, kupial u ljekarni, uz to kupila sol, original za ispiranje, ma već sam sto puta rekla da ne znam šta bih bez toga!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dušu joj isperem( da tako kažem), izađe što valjda nikad ne bi!
    užiavm to radit, ona baš i ne, ali ja, kas vidim kako joj očistim nos i isnuse, stvarno uživam!!!!!!!!!!!!!!!

    zove se Rinihorn
    Posljednje uređivanje od nataša : 10.11.2011. at 12:14

  8. #8
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Peterlin ti je sve najbolje opisala kako stvari stoje, a ja ti želim napisati da na žalost cijelo djetinjstvo pamtim po mučninama (svoje) jer sam bolovala od bronhitisa, a kasnije od astme, tako da iskreno suosjećam s tvojom curom. Svako dobro tebi i njoj! lp

  9. #9
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin ti je sve najbolje opisala kako stvari stoje, a ja ti želim napisati da na žalost cijelo djetinjstvo pamtim po mučninama (svoje) jer sam bolovala od bronhitisa, a kasnije od astme, tako da iskreno suosjećam s tvojom curom. Svako dobro tebi i njoj! lp
    hv ala ti puno na lijepim riječima!
    nisam ni znala da taj bronhitis ima takve veze sa mučninom...
    inače, moja cura sad pije antibiotik, nos je dobar, kašalj je prerastao u fini zreli, no mučnina ujutro i naveče još je prisutna, mislim da u manjoj količini, ali tu je. kad se mogu nadat da će prestat?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Antibiotici mogu oštetiti sluznicu želuca, pa možda i od tuda mučnine.
    ...
    Nakon svega ovog korisnog, ja bi samo dodala da je mlijeko jedno od najvećih uzročnika sluzi u tijelu, pa ga je dobro ukinuti dok ne dođe do poboljšanja. (uz mlijeko to su još i mliječni proizvodi,brza hrana, pržena hrana, ledena hrana i hladni napici, tjestenina i kruh-ne znam dali se misli samo na bijelo brašno ili i na integralno)
    Ja sam se puno puta uvjerila u to. Doduše, nismo bronhitičari niti asmatičari, ali kod nas bude slučaj da čim joj počne curiti nos ili čujem po disanju da se na to sprema, ja potpuno ukinem mlijeko i sve se zaustavi.
    Mislim da se djeci koja inače proizvode puno sluzi može barem osjetno na taj način pomoći.
    I piti puno vode (ne sokova i sl., već obične vode sobne temperature) jer samo ona može prodrijeti u stanice i tako hidrirati tijelo koje se pretjerano isušuje zbog velike proizvodnje sluzi.
    Voda je također potrebna i limfnoj tekućini da bi mogla vršiti svoju funkciju, a i crijevima kako bi toksini redovito odlazili putem stolice.
    I još nešto: smanjiti tjelesnu aktivnost dok je dijete bolesno jer organizam treba snagu da se bori sa bolešću...
    Sve je ovo iz knjige "Savršeno zdravlje za djecu i odrasle", John Douillard

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    I mi povraćamo od šlajma - srednji ne, ali najstariji i sad s 13 godina obavezno povraća kad ima taj produktivni kašalj. To se zna vući i po dva tjedna, povraća sami šlajm ali i često hranu jer ga bilo kakva sluz u ždrijelu tjera na povraćanje. Pogotovo mu bude gadno ako popije u to vrijeme mlijeko ili kakao pa tada ukidamo mlijeko i dajemo puuuno čaja.
    Ja sam sretna kad povrati šlajm jer je unatoč godinama sklon to gutati umjesto da pljuje i "hračka".

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Da još dodam - vidjela sam reklamu za Pranarom (tako nekako) eterično ulje, mješavina kajeputa, ravensare i eukaliptusa rad. koje se može staviti u aromalampice i navodno znatno pomaže kod kašlja u djece. Prodaje Kemig, nema nigdje u ljekarnama ali ima u njihovom centru u Bauerovoj. Još nismo kupili ali svakako namjeravamo, škoditi nemože.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •