Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Kad dečki ulaze u pubertet?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno Kad dečki ulaze u pubertet?

    Mislim ,znam ono što i google zna o tome , ali me zanimaju realna iskustva...
    Primjetila sam kod svog 9-godišnjaka neke simptome koji upućuju na početak i ostala sam u šoku , mislila sam da to ide kasnije...
    S ženskim pubertetom imam iskustva , ali o muškom pojma nemam.

  2. #2
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Moj ima 10 i debelo je u pubertetu. Fizički još ne, nema nikakvih znakova ali ponaša se baš onako glupo pubertetski

  3. #3
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Meni je psihologinja u PCM rekla da su se granice pomakle,
    u četvrtom razredu su već u punom pubertetu,
    to traje cijeli peti razred, da bi se u šestom situacija već smirila.
    U sedmom-osmom već ulaze u adolescenciju.
    Kako to u praksi bude izgledalo, vidjet ćemo,
    zapravo, tko preživi, pričat će.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ma ja sam primjetila fizičke znakove .
    Za psihičke manje - više , on je vrtoglav od rođenja.

  5. #5
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Mi ni ne spadamo u ovu skupinu, a ja komotno mogu reći da je moj u puberetetu. Zovu to kao mali pubertet, ali taman kad taj mali prođe poćet će veliki i koja razlika....Još malo budu u pubertet ušli čim se rode....
    Posljednje uređivanje od ana.m : 20.06.2011. at 23:24

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    negdje izmedju
    Postovi
    248

    Početno

    "Mali pubertet" ima svoje draži, al se znatno razlikuje od normalnog.
    Ne bih se složila s tolikim pomicanjem granica - imam doma desetogoišnjaka i nećaka uskoro 16 godina (prvi gimnazije), pa gledam i vidim razliku. Nećak je ful u pubertetu. Moj još nije.
    DOduše, prvrtanje očiju, lupanje vratima, "ne čujem ne vidim i ne razumijem" i ostala slična ponašanja imam oduvijek i ne smatram ih znakovima početaka puberteta :lol
    U PCM-u su meni također rekli da su se granice pomakle - ali na način da počinje tijekom četvrtog razreda, a ne da je u punom zanosu u 4. razredu. To je ipak (srećom) nemoguće.

  7. #7
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    S 10 godina:
    - još uvijek im je obitelj važnija od društva
    - nemaju potrebu za ekstravagantnim frizurama i odjećom (kod cura i šminkom), piercingom i tetovažama
    - nemaju želju ostati vani do sitnih noćnih sati
    - nemaju želju rođendane slaviti do jutra
    - ne upuštaju se u eksperimente s cigaretama, alkoholom, drogama, seksom, vožnjom auta
    - ne razmišljaju o bježanju s nastave
    - idu spavati u normalno vrijeme
    ...

  8. #8
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Nemam dojam da je A. u pravom pubertetu. Neke naznake su tu, povremeno, u doživljaju svijeta i jako emotivnim reakcijama.
    Bilo bi mi drago da zaživi tema o pubertetu (za curice i dječake), ima dosta forumaša kojima su djeca tu negdje na početku puberteta. Vi s pravim pubertetlijama, vi ćete nam bit dragocijeni , tim više to vas je malo.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj NetkoMiOteoNick prvotno napisa Vidi poruku
    S 10 godina:
    - još uvijek im je obitelj važnija od društva
    - nemaju potrebu za ekstravagantnim frizurama i odjećom (kod cura i šminkom), piercingom i tetovažama
    - nemaju želju ostati vani do sitnih noćnih sati
    - nemaju želju rođendane slaviti do jutra
    - ne upuštaju se u eksperimente s cigaretama, alkoholom, drogama, seksom, vožnjom auta
    - ne razmišljaju o bježanju s nastave
    - idu spavati u normalno vrijeme
    ...
    A evo kaj se događa sa 16 godina:
    -postali smo dosadni, ali još uvijek ljetuje s nama
    -ne tetovira se, ne pierca, svejedno mu je kaj oblači, redovito se presvlači, pere, brije i šiša bez moje inicijative
    -nije vani do sitnih noćnih sati, ali izlazi puno češće nego ranije i na facebooku je do sitnih noćnih sati-to je valjda današnja birtija
    -rođendan nije slavio zadnjih par godina, na vlastitu inicijativu
    -za cigarete, alkohol, drogu i sex ne pokazuje pretjerani interes (ne znam dal da se brinem ili veselim)
    -ne bježi s nastave, kad nije obavio nešto na vrijeme ja pišem ispričnicu, pod uvjetom da se to ne dešava prečesto (dva do tri puta u polugodištu)
    -ne ide spavati u normalno vrijeme i najrađe bi prespavao cijeli dan. ne mogu prigovarati-bila sam ista.
    Posljednje uređivanje od gita75 : 17.11.2011. at 12:12

  10. #10
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Moj se ponaša ko da im 16,17 i već me dovodi do ludila. Ima dugu kosu, to mu je tradicionalna, obiteljska crta, ćaća mu je bio dugokos do prije par godina, sad mu je striko. Ja obožavam dugu kosu kod dečkiju ali ova njegova je stalno preko očiju, preko lica, jedva da uspijem viditi onaj mrki pogled ispod kose..živcira me samo kad ga vidim. Stalno nešto mrmlja, pametuje, mudruje, filozofira, na svaku moju ima prepametan odgovor..vrti očima, belji mi se kad se ja okrenem (srećom imam malog izdajjicu od 5 godina koja mi sve kaže), zaljubljen je ko bleka po stoti put, radi budalu od sebe radi cura (dobro, to je oduvijek prisutno), počinje svirati gitaru a ja čitav život trpim teror s gitarom-prvi brat, pa muž, pa ja pa sad on. Facebook je skroz in, horori su isto in (to mu nedam a fejs mu je dozvoljen valjda tri dana mjesečno jer je stalno u kazni pa mu zabranim), vrijeđa sestru i brata jer misli da je više cool dok to radi..izigrava odrasloga, voli nabaciti koju psovku i nekidan pitao oca može li povući dim cigarete. Ovaj mu dao, onaj jadan se skoro udavio i rekao da neće nikad pušiti ali poanta je da on sad može prijateljima pričati kako je pušio. Sve u svemu, grozan mi je. A u 3. mj će tek napuniti 11. Pa ko će preživiti sve ono ostalo? A sestra mu je godinu mlađa pa onda opet i njen pubertet?? Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  11. #11
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Trina, ako se dobro sjećam negdje si pisala da si imala buran pubertet, a pretpostavljam i TM.

    Što se dobije kad se smućkaju vaši geni?

    Zato ćete više uživati kad pregurate bure i oluje.
    I ovo dvoje starijih će pomoći oko urazumljivanja mlađih.

  12. #12
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ajme, ajme, ajmee... ubit ću te Ovakav odgovor mi nije trebao. Je, bilo je burno kod oboje. A iz puberteta sam izašla tek kad sam rodila. Muž još nije čini mi se

  13. #13
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    a kad su krenuli prištići, jače znojenje da li je moguće da se jave prije dlačica i mutiranja?

  14. #14
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Moj će uskoro 12, ali nema još ni jednog fizičkog znaka puberteta ( psihičkih imaaaaaa ).

  15. #15
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Prištići, jače znojenje, masna kosa, produljivanje ektremiteta i lagano mijenjanje izgleda lica (ali stvarno, prvo sam mislila da haluciniram, ali mi je par ljudi došlo i samo to prokomentiralo (mislim na ekstremitete i lice)) - sve s 11 u našem slučaju.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Moji su još mali, ali ih imam trojicu, blizance i trećeg mlađeg 18 mj. od njih. Bit će veselo kad svi više-manje istodobno uđu u pubertet

  17. #17
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    a kad su krenuli prištići, jače znojenje da li je moguće da se jave prije dlačica i mutiranja?
    Meni se nekako čini da dlačice krenu prve, tako bar kažu, a evo i mojem mangupu je krenulo prvo sa tih par dlačica, drugih fizičkih znakova još nema, ten ok, glas dječji, ne smrducka još.
    No, pretpostavljam da je to individualno...

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Moj stariji još nema 12 godina, a ima cipelu 42 i narastao je ove zime na preko 160 cm. Sav je dugačak, krakat i nespretan, kao da se ne može naviknuti na duljinu ruku i nogu.

    I počeo je puno više jesti, više od nas odraslih u nekim periodima. Mora namiriti taj nagli rast. On je bio obožavatelj slatkiša, ali sad se preselio na šnicle, ribe, variva i drugu "pravu" hranu. Zadnjih mjesec dana konstantno ostanemo mm i ja gladni jer dođemo doma zadnji, a djeca sve pojedu. Počela sam prilagođavati količine novim potrebama, he he he...

    Od ostalih znakova nema još ništa, osim smušenosti (koja je bila tu i prije puberteta).

  19. #19
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Sav je dugačak, krakat i nespretan, kao da se ne može naviknuti na duljinu ruku i nogu.
    E ovo se kod nas dogodilo prošlo ljeto, prvo sam skužila da nekako čudno hoda, onda sam ukapirala problem. Nije jadno dijete znalo kako sad s tim drugačijim udovima upravljati, no naučio se nakon par mjeseci, sad mu već super ide

  20. #20
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    M. je još negdje oko 154, ali noga je skočila na 42, tako da hoda nespretno, kao na lopatama. I jede prilično mnogo. Fizičkih znakova puberteta nema, osim što su pomalo počele rasti dlačice, ali na psihičkom planu ima puno novosti kojima se moramo prilagođavati.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Moj ima nogu 38 , ali ima skoro 160 cm , a za 5 mjeseci će tek 10 godina ....

  22. #22
    boška avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    99

    Početno

    joj moj će u 8mj navršiti 10g,al je isto već na početku puberteta
    učiteljica mi se žali na njegovo zadirkivanje školskih kolega
    a i doma to radi zadnja 2mj,izluđuje mene i sve oko sebe
    al što je počeo jesti,nikad mu nije dosta
    skoro nakon svakog pranja nekaj od robe mu je malo
    dal to majca il hlače il čarape
    sad je na 35kg,146cm,a noga nekaj između 35 i 36

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Moj sin ima 10 godina, a negdje sa 9 je počeo više jesti. Sada ima 36 kg a visok je 142 cm. Uvijek je bio normalne težine a sada mi se nekako zaokružio i malo se brinem jer previše o hrani razmišlja, npr. ponekad me dva sata poslije ručka pita što je za večeru. Fizičkih znakova puberteta još nema pa ne znam da li se trebam brinuti i reducirati mu obroke ili to mogu pripisati pubertetu. Slatkiše ne jede puno više ga zanimaju konkretni obroci.

    Što mislite?
    Posljednje uređivanje od Water : 15.04.2012. at 22:00

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ja sam reducirala iz razloga što je počeo jesti puno previše ugljikohidrata.
    Mesa , voća , jogurta dozvoljavam koliko god želi ali kruh , slatkiše i slično dajem na kapaljku.

  25. #25
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    dalmatinka, ne bi desetogodišnjaku trebalo braniti da jede. Znaš li ti koliko njemu treba hrane da iz djeteta postane muškarac? Puno. Godinama. Sve do dvadesete negdje.

    Ok, slatkiše možeš smanjiti, ali ništa drugo. On mora dobivati i ugljikohidrate. Puno hrane, dovoljno sna i tjelovježbe da bi ostvario sve svoje tjelesne potencijale. U visinu, širinu i duljinu.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    mojem velikom otpal prvi prišt.

  27. #27
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Našla sam dobar citat: "...kako je moj otac bio glup kada sam imao 12 godina, sada mi je 21 i ne mogu shvatiti koliko je toga naučio u tako kratkom vremenu", M. Twain (o razdoblju adolescencije)
    Tema i iskustva (Peterlin, Trina..) su super.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    dalmatinka, ne bi desetogodišnjaku trebalo braniti da jede. Znaš li ti koliko njemu treba hrane da iz djeteta postane muškarac? Puno. Godinama. Sve do dvadesete negdje.

    Ok, slatkiše možeš smanjiti, ali ništa drugo. On mora dobivati i ugljikohidrate. Puno hrane, dovoljno sna i tjelovježbe da bi ostvario sve svoje tjelesne potencijale. U visinu, širinu i duljinu.
    Ništa ja njemu ne branim nego ne kupujem i ne pripremam ono što ne želim da jede.
    Da se njega pita za doručak bi jeo burek , za ručak samu tjesteninu a za večeru pommes.
    Kakva je to hrana?

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    363

    Početno

    Ja mislim da i pubertet ima svoje faze koje konkretno prolazim sa svojim sinom koji je sada 15godisnjak.Sve te faze u datom trenutku nam se cine najtezima i nepremostivima,ali kad dodje nova faza uvidimo koliko smo bili u zabludi.Priznajem jedva cekam da odraste,ali bit roditeljstva nije samo uzivati u lijepom i kad cvate cvijece u odnosima majka djete,vec pruziti potporu i kad dodju losi dani jer majka je najveci oslonac i sigurna luka u koju taj nas teeneger moze uploviti.Sa 10g je bio sanjar i lakovjeran i sve sto mu se obecalo vjerovao je(konkretno rastavljena sam od njegovog oca pa mislim na oceva obecanja),ta faza me izludjivala koliko god se trudila nisam mu mogla predociti stvarnost jer on je vjerovao u snove i zablude.Sad kad je ta faza prosla uvidjam da se nisam ni trebala truditi objasnjavati jer nije urodilo plodom,a s vremenom je uvidio sam.Zatim dolazi znatizelja i istrazivanje svijeta odraslih(11-13g)e ta faza je bila ludilo.Tad sjedaju na skutere(tudje)vozili bi se u autima(sa starijim teenegerima)i dogodilo se prvo i zadnje pijanstvo(hvala Bogu sad bjezi od alkohola ko od vraga),zatim dolazi faza "ja sam najpametniji i sve znam najbolje za sebe",e to sad prolazim,nedaj Boze kontriranja,elokventan je do srzi na svaku moju,a o facebooku da ne pricam,zarazeni su s time ko s najjacom drogom i krecu prvi izlasci i probijanje leda do kad smije,ali tu treba malo pritegnuti uzde jer su jos balavi.Kad sve saberem u biti imam jednog zdravog,normalnog teenegera u kuci koji kad me poljubi izbrise sve nepodopstine jer mi smo ipak samo mame.Sretno cure u borbi!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    363

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    Našla sam dobar citat: "...kako je moj otac bio glup kada sam imao 12 godina, sada mi je 21 i ne mogu shvatiti koliko je toga naučio u tako kratkom vremenu", M. Twain (o razdoblju adolescencije)
    Tema i iskustva (Peterlin, Trina..) su super.
    E ova ti je super!

  31. #31
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj renchy prvotno napisa Vidi poruku
    E ova ti je super!
    Jel da je otprilike ono što i ti kažeš, a kada se sami osvrnemo na svoj pubertet, ispadne tako nekako kao što kaže M. T.

  32. #32
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ne znam ima li veze s puberteteom ili čim (veojatno nema s obzirom da nema još ni 8). ali...Ovaj moj mene izluđuje!
    Ajme meni! Kao prvo mrgud je samo takav. Taj nikad s ničim nije zadovoljan. Osim ako ga pustiš na kompjuter i ne pitaš ga kada misli završiti, a kako naravno ipak uvijek ima ograničenje, to je durenje samo takvo. Ili se ljuti, dogovara ili cmizdri što je još i više izluđuje.
    Mene će izluditi ta njega mrgudna faca. Prošli tjedan ujutro, on se digao, obuko i oblači cipele, ide on u školu! Velim ja njemu da ne može još da je još rano, neka pričeka idemo sad ioanko svi skupa, pa ne bude stajo pored školom. On se naljuti. I pita može li na komp (već smo imali milion razgovora o tom kompjuteru pogotovo u ranje jutarnje sate i prije škole). Naravno, ne može, kakv kompjuter prije škole. I on na krevet i ne znaš je li ljut ili kaj mu je ali grč u želucu imam od tog njegovog ponašanja!! UF!
    Evo, to je bilo malo jadanja a da ne otvaram drugu temu...

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam ima li veze s puberteteom ili čim (veojatno nema s obzirom da nema još ni 8). ali...Ovaj moj mene izluđuje!
    Ajme meni! Kao prvo mrgud je samo takav. Taj nikad s ničim nije zadovoljan. Osim ako ga pustiš na kompjuter i ne pitaš ga kada misli završiti, a kako naravno ipak uvijek ima ograničenje, to je durenje samo takvo. Ili se ljuti, dogovara ili cmizdri što je još i više izluđuje.
    Mene će izluditi ta njega mrgudna faca. Prošli tjedan ujutro, on se digao, obuko i oblači cipele, ide on u školu! Velim ja njemu da ne može još da je još rano, neka pričeka idemo sad ioanko svi skupa, pa ne bude stajo pored školom. On se naljuti. I pita može li na komp (već smo imali milion razgovora o tom kompjuteru pogotovo u ranje jutarnje sate i prije škole). Naravno, ne može, kakv kompjuter prije škole. I on na krevet i ne znaš je li ljut ili kaj mu je ali grč u želucu imam od tog njegovog ponašanja!! UF!
    Evo, to je bilo malo jadanja a da ne otvaram drugu temu...
    Prošla sam ovo sa mlađim sinom... Čini mi se da tvom dječaku predstoji (još jedan) razvojni skok. Pokazalo se to i kod nas - dijete je bilo preraslo stari način komunikacije, a nije još znalo drugačije... Našeg sina je spasila glazbena škola. Isto, dobro mu je došla nedavna terenska nastava da se malo odlijepi od krila obitelji. Nekom drugom to može biti trening ili neka druga NOVA aktivnost uz koju se osjeća odraslije - modelarenje, pisanje priča, briga o kućnom ljubimcu, razno... TV i računalo su u našoj kući isto stvari koje se koriste uz ograničenja i djeca sad to već prihvaćaju ok jer imaju druge stvari koje ih okupiraju. Ja sam prestala zvocati oko toga ako se prije igrica napišu sve zadaće i nauči sve gradivo za školu (to uzme sasvim dovoljno vremena da za računalo ne ostane puno).

    Probaj uključiti sina u neke "odrasle" aktivnosti - moji su s tatom u petak sklapali balkonske ormare, prije Uskrsa su čistili garažu, mm je sam nanjušio što djeci treba pa se prema njima počeo ponašati kao da su odjednom postali veliki. Upalilo je jako dobro. I baš im je dobro došlo druženje s tatom na muški način (ostave me doma i odu u Bauhaus na sat vremena - dobro je i njima i meni).

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam ima li veze s puberteteom ili čim (veojatno nema s obzirom da nema još ni 8). ali...Ovaj moj mene izluđuje!
    Ajme meni! Kao prvo mrgud je samo takav. Taj nikad s ničim nije zadovoljan. Osim ako ga pustiš na kompjuter i ne pitaš ga kada misli završiti, a kako naravno ipak uvijek ima ograničenje, to je durenje samo takvo. Ili se ljuti, dogovara ili cmizdri što je još i više izluđuje.
    Mene će izluditi ta njega mrgudna faca. Prošli tjedan ujutro, on se digao, obuko i oblači cipele, ide on u školu! Velim ja njemu da ne može još da je još rano, neka pričeka idemo sad ioanko svi skupa, pa ne bude stajo pored školom. On se naljuti. I pita može li na komp (već smo imali milion razgovora o tom kompjuteru pogotovo u ranje jutarnje sate i prije škole). Naravno, ne može, kakv kompjuter prije škole. I on na krevet i ne znaš je li ljut ili kaj mu je ali grč u želucu imam od tog njegovog ponašanja!! UF!
    Evo, to je bilo malo jadanja a da ne otvaram drugu temu...
    Ovaj post kao da opisuje mog sina koji je i inače oduvijek težak karakter a sada je pretežak, stalno se nešto svađa i ljuti, a kako će tek biti kasnije majko mila.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •