Stranica 3 od 12 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 552

Tema: Ovo je zabranjeno!

  1. #101
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    oprosti, ali kakve veze ima način odijevanja s nestankom Antonie?
    nije valjda da je ta djevojka personifikacija onih kakvi ne bismo željeli da naša djeca budu

    pa dijete je samo stopiralo, kao i 90% nas u njezinim godinama...

    to nemam nikakve veze sa stopiranjem,niti sa njezinim godinama. u tom kraju je stvarno normalno stopirati - to im je način života jer nemaju drugog prijevoza. Ja sam kao mlada cura poslom puno išla po terenu i to baš u tom kraju. Čest sam bila sam u autu (nisam još tada imala mobitel) i stajala bih stoperima svih godina jer mi ih je bilo žao da čekaju a ja imam prazan autu. Ne trebam vam niti napisati kako su me gledali muški kolege na poslu - tipa: jesam li normalna.

    I ja sam stopirala, ali ne po zagrebu (ok, bilo je i toga), ali oni stvarno nemaju puno drugih mogućnosti

  2. #102
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Što reći na ovo?
    da se bave najstarijim zanatom na svijetu, to reći. šta drugo reći, ne kontam
    i inače ne kontam kako je sad diskusija krenula u ovom smjeru
    cajke?
    pa ako će to bit najveće zlo, onda bih odmah potpisala da moji slušaju cajke. al ne doma, tolko liberalna nisam

  3. #103
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    da se bave najstarijim zanatom na svijetu, to reći. šta drugo reći, ne kontam
    i inače ne kontam kako je sad diskusija krenula u ovom smjeru
    cajke?
    pa ako će to bit najveće zlo, onda bih odmah potpisala da moji slušaju cajke. al ne doma, tolko liberalna nisam
    ma mogu i doma, kupit ću im slušalice :mgreen:

  4. #104
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ni ja ne razumijem kako se uopće došlo od početnog posta do teme o cajkastom looku i cajkama. to je ovdje već prežvakano nekoliko puta. dijete je nestalo. točka. sve da je i bila obučena ne znam kako, ma da je gola bila,mogao ju je sresti normalan, odgovoran čovjek. možda bi joj udijelio savjet da ne ide takva po svijetu jer postoje perverzni zločinci kojima će lakše privući pažnju. osim ako je nije sreo isti takav zlikovac, kojem opet mislim nije ni važno toliko kako je obučena. važno mu je da je mlada i nezaštićena. važno mu je da može zadovoljiti svoju zvijer iznutra.
    mene najviše brine što je zapravo okidač, kako prepoznati takve ljude... jer nije se jednom desilo da je zapravo misteriozni zlikovac bio fini, dobri prvi susjed, kućni prijatelj.i to je ono što me jako plaši, dakle što se dogodi u glavima tih ljudi, ta nevjerojatna metamorfoza?

  5. #105
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    nema to nikakve veze s odjećom.
    ja sam najgore životno iskustvo doživjela u trapericama, martama i puloveru.
    i svejedno čula da sam si sama kriva, jer sam sigurno izazivala.

    kakav mentalitet u nas vlada, to je čudo jedno. toga ima samo na brdovitom balkanu.

  6. #106
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    . toga ima samo na brdovitom balkanu.
    i u švedskoj :larson:

  7. #107
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    nema to nikakve veze s odjećom.
    ja sam najgore životno iskustvo doživjela u trapericama, martama i puloveru.
    i svejedno čula da sam si sama kriva, jer sam sigurno izazivala.

    kakav mentalitet u nas vlada, to je čudo jedno. toga ima samo na brdovitom balkanu.
    eto ti, ja sam ne jednom čula da "ko zna kako je izgledala" kad ju je neko napao, ma mislim...
    neki ljudi ( bojim se mnogi) uopće nemaju svijest o tome da se nikoga ne napada, ne maltretira, ne drapa i ne znam što sve ne,
    jer jednostavno takve stvari nisu prihvatljive. jer nemaš na to pravo. jer trebaš ljude poštivati, njih i nihov integritet, tjelesni i duhovni.

    možeš imati neke porive, ali pobogu imaš i ratio jerbo si razumno biće koje se upravo po tome razlikuje od ostalih "životinja".
    ma meni je to toliko gnusno i nepojmljivo da nemam što više dodati, ježim se kakvi luđaci hodaju oko naše djece...

  8. #108
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Ja ću braniti ne znam kako, živimo na drugom kraju grada od Jaruna i Bundeka, naš jako dobar prijatelj se na službenoj dužnosti utopio na Jarunu, a bio je jaaako dobar plivač odlićne fizičke kondicije.
    Ja nikada nisam stopirala i nije mi palo na pamet, i nikada nebi, nemam m..a.
    Za seks, ću ih učiti odgovornom ponašanju i ne vidim niše loše u tome kada budu zreli za njega da ga i primjenjuju, o o odgoju u krščanskoh dihu, ha ha ja znam jako puno prodanih duša po tom pitanju, čije mame misle da su još uvije djevica jer nisu udane,,

  9. #109
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i u švedskoj :larson:
    jesi ga čitala ?
    jer tamo je upravo balkanska mafija ubojita

  10. #110

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Ja mislim da je za Antonijin nestanak kriv splet okolnosti. Ne jedna i izdovojena činjenica ili događaj, već naprosto svašta nešto. Ja znam da od mojih roditelja nisam mogla cimnuti ni milimetra, ni lijevo ni desno. Kakvo presvlačenje kod prijateljice??? Obučem se doma, dođem u boravak pozdraviti roditelje i reći da odlazim, poslušati još upute i ćao. Bilo je trenutaka kada mi je tata znao reći, jel ti neće biti hladno??? Bilo mi je jasno da je majica predekoltirana i da je poželjno da zagrnem nekakav šal, bolero ili već nešto. Da ne odem na praksu nije bilo teoretske šanse. Pa moji su svako malo bili na informacijama. Kako je moguće da dijete cijelu godinu ne ide na praksu, a roditelji to ne znaju. Netko je zakazao. Ustvari, zakazali su roditelji samim time što nisu išli na informacije, a i vlasnik trgovine koji nije obavijestio školskog voditelja praktične nastave da učenica ne ide na praksu. Možda ja idealiziram, ali tako bi to trebalo ići. Gledam svoju mamu. Voditelj je prakse u srednjoj strukovnoj školi, a isto tako voditeljica je objekta u koji neki od učenica idu na praksu. Čim nekoga nema duže od dva dana, zove roditelje. Njeno je da obavijesti, a šta će oni- njihov problem. Isto tako, ostale objekte u koji učenici idu na praksu, dužna je obići i sa njima telefonski kontaktirati. Ako voditelj prakse pošteno radi svoj posao, nema šanse da se na kraju godine konstatira da učenika ili učenice većinu školske godine nije bilo na praksi. Reagira se na vrijeme i to roditelji znaju.
    Mi smo ti koji odgajamo svoju djecu. Ja uopće ne računam na škole i ine odjgojne ustanove. Kako ih odgojimo, takvi će nam biti. Pročitala sam i mišljenja na nekim drugim temama. Čude me izjave- ja mom djetetu plaćam bus i zašto bi se starijem ustalo?
    Odjeća ne čini čovjeka. Slažem se. Ne čini, ali nešto govori. Kockica koja čini kompletnu sliku. Ako netko vječno hoda prljav, nije smrdo?! Ne znači da je karakterno loša osoba, ali da je smrljiva, a je.

  11. #111
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    A da je stopirala na putu do prakse i nestala, bili to radilo neku razliku?
    Nije to nikakav splet okolnosti, samo je bila na krivom mjestu u krivo vrijeme, naletila na manijaka i to je to. Mogla je stopirat i u crkvu isto bi se dogodilo.

    Samo se nadam da neće ishod bit najtragičniji, iako ne znam što je gore, silovanje i smrt, ili silovanje i prodaja u bielo roblje, navlačenje na heroin i sav drugi pakao koji otete cure/žene prolaze.

  12. #112
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da je za Antonijin nestanak kriv splet okolnosti. Ne jedna i izdovojena činjenica ili događaj, već naprosto svašta nešto. .
    đizs rena, o čemu ti pričaš??
    ovaj tvoj post bi imao smisla kad bi bila riječ o tome da je antonija pala razred. il dobila ukor. pa da raspravljamo o spletu okolnosti koje su dovele do toga.
    ovdje je riječ o samo jednoj okolnosti.

    samo je bila na krivom mjestu u krivo vrijeme


  13. #113

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Kažem da je splet okolnosti, jer ustvari ne znamo šta je ustvari bilo. Mišljenja sam da osim toga što je bila na krivom mjestu u krivo vrijeme ima još nešto. Svaka priča ima svoju pozadinu. Ako je istinita priča da je sjela u kamion, a vidjela je da kamionđija želi promijeniti smjer kretanja kako bi njoj ugodio, zar nije previdjela opasnost od manijaka? Sjesti u kamion nepoznatom čovjeku u tako čudnim okolnostima (okretanje kamiona) mi je čudno. Žao mi je djevojke, jako. Nemojte misliti da je osuđujem. Ne. Žalim je. Svaki dan čitam vijesti i nadam se u sretan ishod ove priče.
    Praksu sam spominjala u konteksu nečijeg posta u kojem se praksa i nemogućnost maturiranja spominju kao razlog bijega. Naravno, ako je bijeg u pitanju.

  14. #114
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja mislim da ste vi mene pogrešno shvatili. Ja uopće nisam imala namjeru ovdje nestalu Antoniu strpati u isti koš s ovima kaj se droljasto oblače. Tema je o zabranama, a netko je spomenuo takvo oblačenje pa sam se samo nadovezala u duhu teme kako to zabraniti i kontrolirati. A onda sam samo još dodala kako je možda nekad bolje i par puta špijunirati kaj dijete radi i kak se ponaša nego da mu se nekaj dogodi, da napisala sam da ne bi bila još jedna Antonia, ali u smislu da joj se ne dogodi nešto loše, a ne da je Antonia nestala jer je bila tak obučena...

  15. #115
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Kažem da je splet okolnosti, jer ustvari ne znamo šta je ustvari bilo. Mišljenja sam da osim toga što je bila na krivom mjestu u krivo vrijeme ima još nešto. Svaka priča ima svoju pozadinu. Ako je istinita priča da je sjela u kamion, a vidjela je da kamionđija želi promijeniti smjer kretanja kako bi njoj ugodio, zar nije previdjela opasnost od manijaka? Sjesti u kamion nepoznatom čovjeku u tako čudnim okolnostima (okretanje kamiona) mi je čudno. Žao mi je djevojke, jako. Nemojte misliti da je osuđujem. Ne. Žalim je. Svaki dan čitam vijesti i nadam se u sretan ishod ove priče.
    Praksu sam spominjala u konteksu nečijeg posta u kojem se praksa i nemogućnost maturiranja spominju kao razlog bijega. Naravno, ako je bijeg u pitanju.
    E da, baš će djevojka od nekih 50-60 kg sama savladat kamijonđiju koji je odlučio skrenut. Kad je taj skrečo već je bilo prekasno, nije baš da možeš predvidjet da će te neko otet do trenutka dok te ne otme, a onda se valjda i taj neko osigura da otmica uspije...ali bilo kako bilo, nemamo što više pisat o ovoj nesretnoj djevojci, oteta, il u bijegu, nije joj lako kao ni obitelji, nekako mislim da nije OK od svih nas da pišemo o tome jer ti ljudi upravo prolaze najgore trenutke svojih života, a mi ubijamo dosadu na forumu. Dao Bog da je živa i zdrava i da brzo bude opet sa svojom obitelji.

  16. #116
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    E da, baš će djevojka od nekih 50-60 kg sama savladat kamijonđiju koji je odlučio skrenut. Kad je taj skrečo već je bilo prekasno, nije baš da možeš predvidjet da će te neko otet do trenutka dok te ne otme, a onda se valjda i taj neko osigura da otmica uspije...ali bilo kako bilo, nemamo što više pisat o ovoj nesretnoj djevojci, oteta, il u bijegu, nije joj lako kao ni obitelji, nekako mislim da nije OK od svih nas da pišemo o tome jer ti ljudi upravo prolaze najgore trenutke svojih života, a mi ubijamo dosadu na forumu. Dao Bog da je živa i zdrava i da brzo bude opet sa svojom obitelji.
    X, pogotovo na zadnju rečenicu.

  17. #117
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja sam od kad sam majka nekako jako osjetljiva na te nezaštićene mlade ljude.
    Svaki put kad vidim krhku curicu od 50 kg, pa još obučenu u nešto prekratko, prozirno, kako se u nedoba penje tamnim uličicama mojeg kvarta stegne me iznutra.
    Pa to je nezaštićeno! Znam da ne bi trebalo biti tako na svijetu, ali jest, imaš svakakvih ljudi i ja svojoj kćeri to neću dati, niti sinu, da ide sam tako noću ulicama gdje nema prometa i ljudi.
    Jednom davno, u inozemstvu, gdje sam studirala družila sam se kojekakvim ljudima iz svih dijelova svijeta, kako se stranci već drže.
    Svi su živjeli u jednom domu, ja spletom okolnosti u drugom, nekih 100 m udaljenom, kroz neki šumarak.
    Svaki put kad bih išla doma nakon večere, druženja ili partija jedan Afganistanac bi ustao, krenuo sa mnom, otpratio me do vrata, pozdravio i to je to. Meni uopće nije bilo jasno što on radi jer znam da nije bio zainteresiran za mene, a ni ja za njega u nekom ljubavnom smislu. Čovjek je živio neki svoj život, pričao s nekim ljudima, ali kadgod bih ja ustala ići, išao je i on - od prvog dana.
    Kad sam ga pitala zašto me uvijek prati, rekao je da je njemu nezamislivo da sama djevojka ide kroz taj mrak, da on to mora, da će on ići za mnom, da ne moram niti pričati s njime, ali to je pitanje njegove časti.
    Pa me uvijek tako pratio, naravno, pričali smo, i išli jedno uz drugo. Naviknula sam se na to.
    U jednom periodu sam mislila da je lud i da će me on napasti jednog dana.
    Znala sam mu se ismijavati, stvarno jesam, ali njega to nije bilo briga.
    Nije me napao, nije se dao isprovocirati, nije uopće doživljavao cijelu situaciju kao nešto ekstra. To se kod njih tako radi.
    Sada, kao majka, dajem punu potporu takvim ponašanjima. Da klinci idu u grupama. Da cure ne idu sami, a ni dečki, ako ne moraju.
    Ne znam koji su to uvjeti u tim selima, ali da mlada cura ide cestom sama - ajme. Pa valjda ima netko da ide dio puta, da naštimaju da idu u grupi, da se seljani koji imaju aute dogovore kad koji ide.
    Ne znam.
    Ali ta nebriga mi je zabrinjavajuća.
    Isto kao i kod mene na zagrebačkom brdu.
    Osobno se već spremam na nespavanje u teenagerskoj dobi, jer ću biti jedan od onih manijaka koji spavaju u autu pred discom. Nema dijete što samo ići bilo kuda. Ili taksi, ili auto, ili ću pješke po njih, uopće me nije briga.

  18. #118
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Meni ja ta priča tak lijepa i nostalgična ....

  19. #119
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ah, Ifigenija, lijepa priča, ali ovo o sjedenju ispred diska, i ne dati ovo i ono. I ja sam tako mislila i govorila dok su bili mali, ali nekako s vremenom....
    Da su bar uvijek doma, ali nisu, skoro nikad. I to ide u mamin staž, taj strah dok ih ne vidiš, ta misao gdje su. Da bar mogu biti oštrokođa, ali ne mogu i puštam...

  20. #120
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Meni nije jasno što vam znači to "obučena kao droljica ili cajkuša"? Niste li vi kao cure kad ste išle u grad, obukle ponekad dublji pa i duboki dekolte? Niste li nekad obukle minicu? I sad je cura koja iskombinira to 2 za grad, drolja? Ma dajte! Svaka cura koja ima šta za pokazati, to će i pokazati...zato i jesmo ženske i ako se smatramo lijepima, volimo se ponekad izazovno i obući...barem dok smo mlade. Znam i nemali broj žena od 60 koje izbace dekolteičinu pa ih nitko ne zove droljama, čak štoviše, one su gospođe. Ima u takvim izrazima i ženske ljubomore, moramo priznati
    Ali nikako nečiji način odijevanja ne smije biti opravdanje za zlotvore koji hodaju ovom zemljom! Za to nema nikakvog opravdanja i gotovo!

  21. #121
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Čekaj...tebi je stvarno u redu da djevojčica od 14 obuče na sebe dopichnjachu, ono nemre se sagnuti, a da joj se gaće ne vide i majcu iz koje joj malte ne strše bradavice?? I još se našminka tako da izgleda bar 3-4 godine starija? Stvarno ti je to u redu? I pustila bi tako svoju kćer van? Ajd molim te ne izmišljaj. Mislim da nema majke, a još manje oca koji bi to dozvolio...
    S 14 može u kvartu u ljetno doba do 10, normalno obučena, po nikakvim birtijama i to je vrh za tu dob!

  22. #122
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Nisam mislila da ovdje pričamo o curicama od 14 godina. Curice od 14 godina-naravno da mogu samo u svom kvartu do 10 biti vani, u skunjici i u majici na bretele-nema problema. I opet će se naći netko tko će i to dijete nazvati droljicom-pogotovo u mom selu malenom. I mene to ne tangira ni najmanje, jer da me brine, izludila bih i sebe i svoje dijete, a to ne želim. Šminka je druga tema...treba naučiti dijete da ima ukusa kad se šminka, a ne da na sebe nanese malter. Ili djeci možda treba zabraniti da se šminkaju, da se oblače kako žele, da imaju dečka i da izlaze u grad i sa 17 godina? Mislim da je oblačenje stvar osobnog ukusa...i osobno- ne bih tolerirala da dijete hoće obući minicu u školu ili u crkvu, ali u grad neka je slobodno obuče. To me stvarno ne opterećuje, niti mislim da je cura koja obuče minicu u grad drolja. Za svaku priliku postoji odjeća. Isto tako ne bih svom sinu dopustila da sav u crnom sa 3 šestice na majici ili lubanjom ide u crkvu, ali ako se želi tako oblačiti kod kuće-neka izvoli. I bikiniji su droljasti, zar ne? Ali ok su na plaži. Tako je meni minica ok u diskoteci. Ma valjda kužiš što želim reći.
    Svoje dijete ću savjetovati danas-sutra kad se oblači za grad: "Ili minica, ili dekolte...ne zajedno"...pa ako hoće nek prihvati, ako neće, ne mora...jer toga sam se i ja pridržavala, ali opet smatram da je to stvar osobnog ukusa.

  23. #123
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko djece poznajte koju su maturirali na jesen,u drugom roku?Ja ni jedno.
    Ne znam za sto je bitno postrojavanje (ajd, nitko se nije ni postrojio ), ali znam ja barem jednu. Vjerojatno i vise, ali ne pamtim, bilo je to davno.

    Cura koju znam je morala na popravni iz matematike prije mature pa je maturirala na jesen, u drugom roku. Dobila je ocjenu odlican, zavrsila je fakultet i poprilicno je uspjesna zena u tridesetima.

  24. #124
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    vidim ja, krenulo je da niko ništa neće branit, a sad se već zabranjuju minice, dekoltei, izlasci nakon 10 i birtije

  25. #125
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a ne znam ja što znači "branit" i "neće branit"

    ti ćeš baš eksplicitno reći djeci: ne smijete se drogirati!

  26. #126
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Kaae,iznimke uvijek postoje.Znam ja ženu koja je završila večernju srednju i dva fakulteta nakon toga.

    ana.m-potpis,iako mislim da je ponekad lakše ići linijom manjeg otpora,pa popustiti u nekim situacijama za koje smo prije mislili da nikad ne bi.Pod tim ne mislim na garderobu.Ako nešto nije primjereno,nema šanse da popustim.

  27. #127
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a ne znam ja što znači "branit" i "neće branit"

    ti ćeš baš eksplicitno reći djeci: ne smijete se drogirati!
    Moja kolegica je imala mamu koja je pušila travu i govorila da je probala i ovo i ono, i tata isto, i oni su njoj rekli da je to super, da nek proba, i to je bilo smiješno, i pušili su travu skupa.
    To ne bum. Niti ću reći da su lake droge okej, niti da je u mladosti u redu istraživati.
    Kod nas je to no-no.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Dobro, vi koji branite ili mislite braniti- kako nesto zabraniti sedamnaestogodisnjaku? Kojim metodama? Sto kad na vase eksplicitne zabrane odvrati sa e bas hocu?

  29. #129
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, vi koji branite ili mislite braniti- kako nesto zabraniti sedamnaestogodisnjaku? Kojim metodama? Sto kad na vase eksplicitne zabrane odvrati sa e bas hocu?
    Da se to ne bi desilo i da im to ne bi palo na pamet reći jednog dana treba misliti malte ne od kad se rode. Naravno da ima teško odgojive djece, imam jednog doma...ali mislim da mu neće ipak pasti na pamet ovak nekaj izvaliti...Može jedino ostati doma + škola...

  30. #130

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Da se to ne bi desilo i da im to ne bi palo na pamet reći jednog dana treba misliti malte ne od kad se rode.
    S ovim se debelo slazem, ali lako mi se slagati s svoje pozicije mame lako odgojive dvogodisnjakinje.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Najbolji (najgori) primjer sedamnaestogodisnjakinje mi je vlastiti. Doma+skola jednostavno ne bi proslo. Pa makar skakala kroz prozor. A ebashocu mi je bila svaka druga.
    Posljednje uređivanje od lunja : 21.06.2011. at 23:46

  32. #132
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, vi koji branite ili mislite braniti- kako nesto zabraniti sedamnaestogodisnjaku? Kojim metodama? Sto kad na vase eksplicitne zabrane odvrati sa e bas hocu?
    Oni koji misle braniti sigurno nemaju doma takvoga. Razgovor i primjer djeluju puno bolje od zabrane.

    No, lunja ti si i pored "e baš neću-e baš hoću" ispala kakva treba, zar ne?

    Nema nam druge nego se nadati najboljem uz odgoj i vjeru u dijete.

  33. #133
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kolegica je imala mamu koja je pušila travu i govorila da je probala i ovo i ono, i tata isto, i oni su njoj rekli da je to super, da nek proba, i to je bilo smiješno, i pušili su travu skupa.
    To ne bum. Niti ću reći da su lake droge okej, niti da je u mladosti u redu istraživati.
    Kod nas je to no-no.
    Ifigenija, ne mislim ni ja proklamirati drogu i vikati da je baš cool, niti predlagati da smotamo jedan, sigurno. već sad pričamo o takvom ponašanju i zašto je to loše i što ti se može dogoditi. o usađivanju takvih vrijednosti bespredmetno je govoriti, valjda svaki normalan rofditelj želi djetetu zdravlje na prvom mjestu. ali da ti budem iskrena, ja osobno smatram da tu postoji puno više faktora koji određuju što će dijete probati ili neisprobati.
    i fakat znam puno ljudi koji su svašta nešto probavali u svom životu i danas su normalni, odgovorni, zreli ljudi i roditelji. (ovim ne opravdavam eksperimentiranje takvim stvarima)
    s druge strane znam podosta i onih koji ni cigaretu zapalili nisu u životu a ponašaju se kao da su na teškim drogama.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Oni koji misle braniti sigurno nemaju doma takvoga. Razgovor i primjer djeluju puno bolje od zabrane.

    No, lunja ti si i pored "e baš neću-e baš hoću" ispala kakva treba, zar ne?

    Nema nam druge nego se nadati najboljem uz odgoj i vjeru u dijete.
    Pa, na kraju balade, i uz dosta srece, jesam.

    I kad gledam svoju djevojcicu kako studiozno proucava slikovnice, ne cini mi se bas tip koji ce zapaliti joint ili stopirati.

    Ali ne mogu joj jednom ne ispricati da je mama prostopala 80 tisuca kilometara. I tada bila najsretnija u zivotu. Ne mogu joj presutjeti one meni vazne stvari koje sam presutjela svojoj majci.

    Ne mislim joj predlagati da zajedno smotamo joint, ali cu joj ispricati, o tome i o svemu drugom s cim cemo se susresti u zivotu, pozitivne i negativne strane. Reci cu joj svoje iskreno misljenje.

    Nadam se da cu uspjeti sacuvati njeno povjerenje u mene. Sad dok je mala, to je povjerenje tako stvarno, gotovo opipljivo. Kasnije, povjerenje postaje krhko i tako se lako izgubi. Ljubav ostaje, nju je tesko iskorjeniti.

  35. #135
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, vi koji branite ili mislite braniti- kako nesto zabraniti sedamnaestogodisnjaku? Kojim metodama? Sto kad na vase eksplicitne zabrane odvrati sa e bas hocu?
    dobro ako odgovori SAMO to ...
    nema metoda, samo se nadaš da će se doma vratiti u jednom komadu, živ i zdrav...

    i da, čuvajte se "fine" djece... što su ti u stanju napraviti, meni ne padne na pamet ni u najluđem snu...
    a trenutno ne sanjam, jer je moje derle otišlo na INmusic... pa mi baš i nije do spavanja. tolko o nesanici koju neki priželjkuju

  36. #136
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Moram priznat da je i meni malo bezveze što se u prvom postu daje primjer Antonie i time aludira na to da bez autostopiranja ne bi bilo tih manijaka.
    Ma no, mene je Antonijin primjer samo podsjetio na mene. Jer se isto to moglo dogoditi meni ili bilo kojoj drugoj curi. Autostopiranje nije ok jer ne znaš kome ulaziš u auto, a ulaziš u njegov prostor, ulaziš muškarcu koji je jači od tebe i koji ti može svašta napraviti. Nitko ne kaže da bez autostopiranja ne bi bilo tih manijaka. Osim toga, možeš ustopati i nekog sasvim poznatog, može te povesti tvoj vlastiti, ne znam, sad serem, ujak pa ti napraviti sranja. Naravno da to nije bit, ali je opasno i mislim da su se svi s tim složili. MIslim da nitko od cura nije rekao, ma stopanje je super!

    A homeschooling? Pa ne znam baš. Na toj temi nisam ništa pisala jer nisam imala potrebu, čak mi se ne da o njoj niti razmišljati. Možeš ti svoje dijete držati uz sebe godinama, naučiti ga svemu na ovome svijetu, no, ono na kraju mora izaći u taj svijet (mislim, ne mora, ali se pretpostavlja da hoće, ne?) i steći neka svoja iskustva. Pa može zakasniti na bus iz grada, zadnji bus, a da mu roditelji nemaju auto pa krene stopirati. Kao i toliki i prije i poslije njega. I da se baš njemu dogodi sranje. Eto. Tako da ništa nije garancija.

  37. #137
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    [QUOTE=Ifigenija;1911557]
    Ne znam koji su to uvjeti u tim selima, ali da mlada cura ide cestom sama - ajme. Pa valjda ima netko da ide dio puta, da naštimaju da idu u grupi, da se seljani koji imaju aute dogovore kad koji ide.
    Ne znam.
    Ali ta nebriga mi je zabrinjavajuća.
    Potpuno se slažem s tobom, no, stvarnost je puno okrutnija. Većina ljudi gleda svoj posao i potpuno ih je briga za bližnje, niti im pada na pamet kako bi mogli pomoći.
    To što ti pišeš, meni je prvo palo na pamet kada je netko ovdje spomenuo kako rijetko voze autobusi u tom kraju.
    S druge strane, teško je takvo nešto i organizirati. Možeš ti skupiti petero djece i reći im da u toliko i toliko budu na cesti da će netko doći po njih. I onda je peto dijete imalo dodatnu nastavu. I ok, netko bi se vratio ili pričekao to peto dijete, ali istovremeno roditelja koji vozi čeka neodgodiv posao kod kuće i ne pokupi ga. I opet se dogodi sranje. Ne zna, no, da bismo se mogli više truditi i paziti jedni na druge, bilo bi nam bolje. Svima.

    Osobno se već spremam na nespavanje u teenagerskoj dobi, jer ću biti jedan od onih manijaka koji spavaju u autu pred discom. Nema dijete što samo ići bilo kuda. Ili taksi, ili auto, ili ću pješke po njih, uopće me nije briga.
    Eh da, mislim da ću i ja biti jedna od tih i takvih ludih mama. Jadno moje dijete, vjerojatno će me zaobilaziti u širokom luku. NO, možda im budem ok jer ću ih razvoziti po cijelom gradu, ako treba, samo da sretno stignu kući.
    Imam frendicu čiji je tata uvijek po nas dolazio kada smo išli na koncerte u Vk. Uvijek smo se s njim sprdali, vozio je prastaru škodu, drndavu, ali je s druge strane bilo lijepo onako krepan, umoran, istrošen sjesti u tu staru škodu i znati da će te dovesti pred vrata tvog doma. TEta me je uvijek puštala kada je znala da će on ići po nas, no, nikada nije bilo laži, izmišljanja...
    Evo, moja snaja (bratova žena) stalno vozika klinca (18 godina) po gradu, njegove frendove. Kupi ih noću, dovozi kući. Nije joj lako jer je mali i problematičan. Netko bi rekao, što ga nisu bolje odgojili (sama često upadam u zamku takve osude, no, mene moj odgoj tek čeka pa bolje da šutim), ali odgojili su ga kako su najbolje znali i ona je sad mama najbolja što može biti svome djetetu, ali i prijateljica njegovim prijateljima i ja joj se divim.

    Eh da, i ovo "slobodnije" oblačenje - dekoltirano, minići... Ja se nisam nikada, ali baš nikada tako oblačila i stvarno se nadam da se moje dijete neće tako oblačiti. Nadam se da će svojom odjećom slati drugačije poruke, poput mene... meni je na majicama pisalo Smrt fašizmu, sloboda narodu! Istina, to je bila jedina majica koju mi je teta zaplijenila i sakrila jer, ne zato jer se nije slagala s mojim stavovima nego zato jer se bojala da me netko ne namlati.

  38. #138
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a ne znam ja što znači "branit" i "neće branit"
    ma to ti je kao ona razlika između kazne i snošenja posljedica. koju nikad nisam u potpunosti savladala

    branit znači kad sikapika kaže maši - ne smiješ na šodericu.
    kad ja kažem J ne smiješ s biciklom na cestu.
    kako je beti rekla, zabrane nisu nikakva garancija, al su tu.

    imati će dozvolu izlaska do tad i tad (ili zabranu kako god), neću im reći dođi kad hoćeš, ali nije ti dobro biti vani do pet ujutro. znam da se sve loše može dogoditi i do deset navečer, ali kažem, ja jednostavno nisam taj tip od tih mama "prijateljica" iako bih možda i htjela biti, ne kažem. al već sad znam da nisam.
    a to je isto povezano s odgojem, valjda. ja nisam nikad imala potrebu mami pričati o prvom poljupcu i prvom seksu. al bome nisam imala ni grižnju savjest

    droge? za sad mislim da je jedino oružje protiv toga, iskreno, ne odgoj nego - oprez. naš. jer to jako ovisi i o tipu djeteta. pa će netko biti us*an i nikad ne probati, neko nikad neće ni doći u priliku da proba, netko će sa stavom - šta se meni može desiti, ništa, probati, i ostati na tome. a netko će se i navući. ovdje je čini mi se najopasniji stav roditelja - ma ne bi moje dijete nikad. ja sam ga dobro odgojila, ne bi on. ma to je samo pubertet pa je zato takav. jer ima i "dobre" djece (dobre pod navodnicima, mislim na normalan odgoj i brižne roditelje) koja su se navukla na teške droge.
    ne mislim da ćemo biti dežurni policajac, al da ću ga nakon izlaska škicnuti da vidim u kakvom je stanju, e to bome hoću.
    inače, prošlu nedjelju, pet popodne, dolazi J s frendovima sav u panici, svi viču ko pomahnitali - tamo u parku se drogiraju. i s balkona vidim dva dečka kako odlaze, kad su ovi luđaci počeli vikati. i mislim si, vidi - mladi, zgodni, zdravi dečki, tipo 15-16 godina, sunce, pet popodne, biće rekli da idu na kupanje, i eto ti.

    tako da dok su doma, bit će sigurno pod kontrolom. a kad i ako npr odu na faks u drugi grad, s 19, onda je to drugo. i isto se može desiti, al ipak je drugo probati drogu s 19, nego s 14.

    a ne znam, pustite me još malo da uživam, o tome ću misliti za par godina, za sad smo na bicikli

  39. #139
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Ifigenija, ne mislim ni ja proklamirati drogu i vikati da je baš cool, niti predlagati da smotamo jedan, sigurno. već sad pričamo o takvom ponašanju i zašto je to loše i što ti se može dogoditi. o usađivanju takvih vrijednosti bespredmetno je govoriti, valjda svaki normalan rofditelj želi djetetu zdravlje na prvom mjestu. ali da ti budem iskrena, ja osobno smatram da tu postoji puno više faktora koji određuju što će dijete probati ili neisprobati.
    i fakat znam puno ljudi koji su svašta nešto probavali u svom životu i danas su normalni, odgovorni, zreli ljudi i roditelji. (ovim ne opravdavam eksperimentiranje takvim stvarima)
    s druge strane znam podosta i onih koji ni cigaretu zapalili nisu u životu a ponašaju se kao da su na teškim drogama.
    Ma jasno, ali tema je - što ćete braniti. Drogu, svim sredstvima.

    A za ovo zadnje se slažem i cerim se ko luda

  40. #140
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Da bi dijete slušalo roditelje kad odraste i da mu/joj ne bi padalo na pamet reći nešto tipa: E baš hoću, na roditeljsku zabranu, dijete treba trenirati da sluša od rane dobi. Rane mislim od 6-7 mjeseci na dalje, i bit uporan u odgoju sve dok ne odraste.

  41. #141
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    A apropo izazaka u dominđi i širokom dekolteu, jesam nekoliko puta, i znam koja mi je stvar bila na pameti kad sam izlazila takva, tako da, da, kad se tako cura obuče, komodno se može reč da se obukla ko droljica. Ne ponosim se tih dana niti najmanje.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Da bi dijete slušalo roditelje kad odraste i da mu/joj ne bi padalo na pamet reći nešto tipa: E baš hoću, na roditeljsku zabranu, dijete treba trenirati da sluša od rane dobi. Rane mislim od 6-7 mjeseci na dalje, i bit uporan u odgoju sve dok ne odraste.
    Da ne vidim par puta rijec dijete, rekla bi da je ovo ispalo ravno iz prirucnika za odgoj pasa.

  43. #143
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Da bi dijete slušalo roditelje kad odraste i da mu/joj ne bi padalo na pamet reći nešto tipa: E baš hoću, na roditeljsku zabranu, dijete treba trenirati da sluša od rane dobi. Rane mislim od 6-7 mjeseci na dalje, i bit uporan u odgoju sve dok ne odraste.
    Taka sam se slatko nasmijala na ovu tvoju izjavu. Baš ti hvala. Ionako sam ljuta na svih, svi su apsolutno nemogući, muž, djeca, moja mama(iako sad kad sam ovo napisala, možda sam ja nemoguća, a ne oni svi, ali to je već druga tema), tako da mi je smijeh jako dobro sjeo.

    I lunjin komentar .

  44. #144
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Nisam ni očekivala da će moj komentar o treniranju djeteta polučit ičim osim ismijavanjem we've been trough this before, al neka, ja treniram svoje dijete od 7 mjeseci i ono sa 16 mjeseci super sluša sve moje upute i pri tom ne skida osmijeh sa lica niti lije suze (kao djeca mnogih mojih poznanika koji suzama i vriskom ucjenjuju roditelje i dobijaju sve što požele, bilo to dobro za njih ili ne), meni je to dovoljno da znam da sam upravu. Naš trening mi se u gazilijon slučajeva pokazao zlata vrijedan a ponekad za njega i spasonosan.

  45. #145
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Roza, da tvoje dijete može reći E, baš hoću sa 16 mjeseci trebala bi usrdnu pomoć gospođa iz centara za darovitu djecu sad i odmah na mjesečnoj bazi.
    Uživaj dok je maleni i dok bi se i dalje prodao da ga lijepo pogledaš i daš mu Kiki.
    I sigurno je da je strogost, disciplina i granice tajna uspjeha. Slažem se.
    Ali uz granice njima treba i samosvijest, a to nažalost po nas grade sukobima i konfliktima i sudarima s nama i tako. I grozno je, i nema roditelja koji to ne bi izbacio iz svog života da se ikako može. Onaj koji to ukine taj je faktički ukinuo dijete kao osobu. Ne da im treba dopustiti da nas šamaraju, da rade što hoće i dure se, ne, ali to sa neposluhom, konfliktima i problemima je dio života. Bolje da se naplače sad, nego kasnije.
    E, i psa se trenira, jer treba napraviti 10 stvari u životu, cijelom životu, a čovjek ipak ima koju funkciju više od sjedi, lezi i donesi štap.

  46. #146
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Isto kao i ti - stopiranje, kupanje i skakanje u vodu koja nije za kupanje, pa još vožnju motorom, alkohol više od čašu-dvije, droge u bilo kojem obliku, pušenje...
    haujesnou
    inače, svi pušači su to jer su im roditelji dozvolili.

  47. #147
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    neću braniti ništa, jer sam i sama radila sve nabrojano do sada.

    ali ću se nadati da ću im usaditi svijest da izbjegavaju očigledno rizične situacije: ako stopiraju, neka stopiraju u paru; ako se kupaju na rizičnim mjestima, neka barem bude puno ljudi okolo; ako piju, neka nađu mjeru; ako se voze na motoru, neka imaju kacige i duge nogavice i rukave...
    xx

  48. #148
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ne stignem sada vise, principjelno se slazem sa peterlin, zdenkom i ostalim na tom tragu.
    medutim kratko bih dodala, da me uzasno, ali zaista uzasno smetaju izrazi :
    ode van kao droljica...
    govoriti tako nesto o djeci/mladima koju ne poznajemo, pa ma kako ona obucena bila, mi je grozno. i to zapravo vise govori o mentalnom sklopu onih koji to izgovaraju, nego o djeci ili mladima.
    ne sto bi se meni takva vrsta oblacenja svidala, nego zato sto mislim da donositi sudove o ljudima na osnovu njihovog izgleda, ili nekih izdvojenih trenutaka, ponasanja, je naprosto krivo.
    drugo, mislim da nove generacije mladih imaju sasvim drugacioji stav prema oblacenju, goloj kozi i slicno. sto znaci da jedno te isti "izgled" danas i prije 30 godina "znaci" nesto sasvim drugacije, jer se je kontekst jako promjenio.

    drugo, ma kako jedna djevojka/mladic se obukli i izgledali, to nikom , ali nikom ne daje za pravo davanje obezvrjednjujucih komentara, a kamoli ponasanja prema njima. valjda smo dosli na taj stupanj civilizuacije.
    ja sam sa 16 nosia topiće i minice i da sada izgledam isto, i sada bi obukla minicu.fala.

  49. #149
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam ni očekivala da će moj komentar o treniranju djeteta polučit ičim osim ismijavanjem we've been trough this before,
    Nisam ismijavala, samo sam se smijala. Zbog sebe. Ja ne mogu istrenirati ni psa, ni mačku, ma ni papigu, a kamoli dijete. Jedino s mužem sam polučila kakav-takav uspjeh .

    Idem brzo nekome nešto zabraniti. Imate kakvu ideju?
    Možda će me marelice poslušati i postati pekmez.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    E, i psa se trenira, jer treba napraviti 10 stvari u životu, cijelom životu, a čovjek ipak ima koju funkciju više od sjedi, lezi i donesi štap.
    Psa se trenira zato jer se moze. Jer mu je, kao clanu copora, urodjeno da zeli udovoljiti vodji copora, odnosno covjeku (probajte istrenirati macku).

    Dijete, a pogotovo dok ne izadje iz ego faze, uopce ne zeli udovoljiti roditeljima. Zeli zadovoljiti svoje potrebe- za jelom, spavanjem, sigurnoscu a i zabavom, hranom za mozak.

    Moje je da ga usmjerim. Al da od njega zahtjevam da bude bezpogovorno poslusno- cini mi se ne samo neprimjereno nego i unaprijed izgubljena bitka.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •