Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Prvi put letimo avionom

  1. #1
    svrcolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    164

    Početno Prvi put letimo avionom

    Cure bok,
    prvi put bi letjela na stvarno daleki put (Singapur) avionom. Ja sam dosada letila jedanput i stvarno nemam pojma o avionu. Išli bi sa moje dvoje djece, L. 5,5 ga. i Lc. 6 mjeseci.
    Molila bih Vaša iskustva. Isto tako me zanima kako su Vam bebe izdržale put, kako su letile (sjedalica, bassinet ili u krilu), da li ste nosile posebno hranu (kašice) ili se mogu dobiti u avionu, za starije dijete da li neki posebni jelovnik. Ma pišite što više.
    Kako se put približava, meni je sve veća panika, pogotovo što nisam ljubitelj aviona a moram biti jako hraabra

  2. #2
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Ti sama sa dvoje djece? Mislim da ti je to malo previše...Ako ti novci nisu problem nemoj u ekonomsku klasu.

  3. #3
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Rezerviraj puno unaprijed i traži krevetić za bebe. To ti svakako prepuručam, pogotovo za tako malu bebu. Ta su mjesta i nešto prostranija.

    Dosta ovisi o tome kojom kompanijom letiš. Ja sam prošli puta naručila dječji meni za svojeg šestogodišnjaka. Sigurnije je, jer hrana za odrasle na tim azijskim letovima zna biti razmjerno začinjena. Za bebu bih ja radije ponijela što joj inače daješ od kašica. U avionu uvijek imaju nešto, ali obično to nije neki veliki izbor i može se dogoditi da recimo imaju samo hranu za bebe od 9 mj. i starije. Vode možeš dobiti koliko želiš (u nekim avionima možeš i sama do nje), vjerojatno i sokova za veće dijete.

    Raspitaj se kako je s kolicima na aerodromima preko kojih ćeš putovati. Jer ako ne dopuštaju vlastita kolica u tranzitnoj zoni (npr. Dubai), nema smisla da ih vučeš sa sobom jer ionako nećeš moći doći do njih. U tom slučaju ih je bolje checkirati s ostalom prtljagom i nemati s njima brige do kranjeg odredišta. Neke zračne luke imaju svoja kolica koja možeš posuditi (ponesi rezervnu platnenu pelenu za staviti ispod bebe). Toplo preporučam maramu ili sling, pogotovo ako putuješ sama.

    Također pazi da imaš dovoljno vremena između letova. Bolje sat više nego 10 minuta premalo. Kad treba juriti s jednog terminala na drugi, to nikako nije jednostavno s dvoje djece. Ja ne uzimam ako nije barem 1,5 sata (minimum minimuma, bez obzira što ti kažu u agencijama), a poželjno je barem 2 (za na primjer Frankfurt i to je na knap).

    Toliko mi za sada pada na pemet. Pitaj. Imaš nešto o bebama u avionu na ovim temama:
    Beba u avionu
    Beba i autosjedalica. Ima još, samo stavi avion u pretražnik.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    5

    Početno

    Svake godine letim dugim letom, sa sinom od 10. Trebace ti puno snage zbog presjedanja zbog ceg se trebas pripremiti,provjere , kontrole.. posebnog jelovnika nema, dobicete isto. stjuardesa ce ti pokazati gdje da presvlacis bebu, i obilazice te cesce nego druge. Na dugim letovima djeca se uznemire i placu ali bi isto bilo i u dugom redu u trgovini, poneses im sta najvise vole i bice dobro. Mozda da uplatis za lozu ( biznis klasa ) dok cekas avion, jer za ekonomi bude puno ljudi pa se samo stvara veca nervoza. Nemoj da panicaris , sretan ti put !

  5. #5
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Ponesi dovoljno igracaka/knjiga za starijeg, ali ima i crtici na ekrancicu pa ako voli crtice mozes i tako dio puta rijesiti. Tempiraj nocni let, kako bi sto vise prespavali, kad kupujes kartu odaberi sjedala, u sredini u prvom redu, tamo ima mjesto za zakaciti bassinet. Ako mladja jos cica, bit ce ti lakse, ako place lakse je usutkas Kad zaspi stavi ju u bassinet, ponesi dekicu da joj ne bude hladno...
    Imas izabrati kod rezervacije i jela, imas child meal za starijeg, obicno neki sendvici zgodno slozeni kao smajlic ili sl i voce, za mladju dobijes kasice u avionu, mislim da ne smijes nositi svoje (nisam sigurna)
    Nadam se da ides s muzem ili nekim, a ne skroz sama... drzim fige

  6. #6
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Smije se nositi hrana za bebe samo što mora biti originalno zapakirana. Dječji meni nude gotovo svi ali ga moraš dogovoriti pri kupnji karte.

  7. #7
    svrcolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    164

    Početno

    Ne putujem sama , ide i moja mama sa nama pa će nam valjda biti lakše. Putujem za 2 mjeseca (tada će Lc. imati 8 mjeseci), da li je to dosta vremena za rezervaciju? Pregovaram sa jednom agencijom za karte, pa me zanima da li se mjesta odmah bukiraju ili se to radi prilikom check in-a. Odnosno kad dogovaram krevetić? To bi mi svakako odgovaralo. I da li se ta usluga posebno plaća? U ponudi je karta za bebe 900 kn (da li to ulazi u tu cijenu)?
    Planirala sam letjeti preko Zuricha i imam samo 1h za presjedanje. Šta mislite da li će to biti dovoljno? Taj let mi je super, jer je već muž letio, leti se njih domaćom kompanijom, najkraće traje let, samo jedno presjedanje, ne čeka se puno na transfer (što mi puno znači zbog male bebe). Stariji voli crtiće pa se nadam da će to biti ok. Jedino mislim da bi bilo dobro naručiti dječji jelovnik (koliko vidim Croatia ga ima kao i Singapore airlines). Kad se jelovnik naručuje kod kupnje karte ili check in-a?

  8. #8
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Sve naručuješ kod rezervacije karata, a onda oš provjeriš kad plaćaš kartu da je sve kako si dogovorila. I dječji meni i krevetić. Krevetić se ne plaća posebno, to je u cijeni.

    Pitat će t vjerojatno koliko je teška beba jer krevetići su za bebe do 11 kg. Čak i ako ste blizu s kilažom, svakako uzmi. Ja sam uzela i za nešto starije dijete (1,5 god.), imao je taman 11-12 kg, ali bilo je ok. Ako ništa drugo dobro ti dođe za odlaganje stvari.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    191

    Početno

    Nadam se da još uvijek dojiš?! AKo da, prilikom uzletanja/sletanja stavi bebu na sisu. To ti je zbog razlike u tlaku. Beba ne zna da mora jako udahnuti, a ako je na sisi to onda uvijek tako glatko prođe.

  10. #10
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Zürich ti je odlična zračna luka za presjedanje. Imat ćete, doduše, samo sat vremena, pa ti je sasvim svejedno kakav je aerodrom.

    Ipak, samo informacija za slučaj nekakvog zastoja ili kašnjenja drugog leta; u Zürichu postoji fantastično opremljena igraonica za djecu i bebe. Dio za bebe opremljen je čak i kinderbetima (nakon svakog djeteta se presvlači posteljina), a da ne pričam o prematalicama, igračkama i sl.

    Ostalo su ti cure već napisale. U avionu možeš dobiti dekicu i jastuk za djecu. Dječju hranu i piće smiješ nositi kroz aerodromsku kontrolu, jedino što će te možda tražiti da je otvoriš i pred njima pojedeš zalogaj/popiješ gutljaj.

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Provjeri s avio kompanijom, ili s nekim tko je putovao na toj relaciji, moze li se nositi opcenito neka vlastita hrana. Kao backup, cisto zato sto avionska moze biti dovoljno gadna da je starije dijete nece jesti. Na primjer prema Americi mozes nositi vlastite sendvice, cokoladice i svastanesto, jedino ne daju tekucine, to obavezno ide u kos. Nisam nikad vidjela nikakve krevetice za djecu, uvijek su ih mame drzale u krilu. To one jako male. Veca djeca ipak imaju svoje sjedalo. Na nasim letovima stjuardese obicno nadju bolje mjesto za roditelje, ako su originalno imali nesto bezveze. Obicno ih stavljaju na prvo sjedalo lijevo ili desno, u avionima s tri reda. Tamo ima prostora za dodatnu opremu, a i za starije dijete, ako zeli ustati ili cak biti na podu. No naravno, ovaj dio ovisi o avionu.

    Na Deltinim letovima, na primjer, narudzba posebnog menija nikad nije prosla. Svaki put odaberem, nikad ne dobijem. Onda se jos dogodi da, ako ne sjedimo u prvim redovima posluge (posluzuju s pocetka i kraja reda), vec negdje u sredini aviona, vise nema vegetarijanske hrane dok dodju do nas. Pa onda ne jedes nista, na primjer, ako ti gumena piletina nije omiljeno jelo. Cak ne nude ni bezveznu zemljicu s putrom u zamjenu. No Delta/Northwest su poznati gadovi, u principu. Zato svakako provjeri mozes li ponijeti svoje.

    Nama je najdrazi aerodrom u Amsterdamu. Sve uvijek fino klizi, lijepo je uredjen, lako se snaci, svi govore engleski i svakako zele pomoci. Charles De Gaulle je obavezno mjesto za preskociti, s druge strane. No nekako mi se cini da neces u tom smjeru.

    U svakom slucaju, sretan put i dobar provod zelim!

  12. #12
    hatatitla avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    223

    Početno

    Nemam nikakav pametan dodatak na odgovore, ali imam pitanje za dugoletace s djecom- kako bebe podnesu vremensku razliku ako su vec ustalile nekakav ritam spavanja?

  13. #13
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    POgledaj na onim linkovima gore, negdje sam ja o tome već pisala. Ja sam dva puta bila u Australiji s djecom od 8,5 mjeseci i od godinu i pol i nikad nije bilo problema. Možda prvu noć ili se prvo jutro rano probude. Odmah su uhvatili ritam, puno bolje od nas odraslih. Dapače, sa starijim mi se dogodilo da je drugu noć nakon štos mo stigli prvi puta prespavao cijelu noć!

  14. #14
    svrcolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    164

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    Zürich ti je odlična zračna luka za presjedanje. Imat ćete, doduše, samo sat vremena, pa ti je sasvim svejedno kakav je aerodrom.

    Ipak, samo informacija za slučaj nekakvog zastoja ili kašnjenja drugog leta; u Zürichu postoji fantastično opremljena igraonica za djecu i bebe. Dio za bebe opremljen je čak i kinderbetima (nakon svakog djeteta se presvlači posteljina), a da ne pričam o prematalicama, igračkama i sl.

    Ostalo su ti cure već napisale. U avionu možeš dobiti dekicu i jastuk za djecu. Dječju hranu i piće smiješ nositi kroz aerodromsku kontrolu, jedino što će te možda tražiti da je otvoriš i pred njima pojedeš zalogaj/popiješ gutljaj.
    Meni je samo važno da se uspijemo prebaciti u tih sat vremena, a malo mi je bad što baš ja nemam iskustva sa avionima pa se bojim da se ne pogubim. Valjda ću se snaći.
    Već sam naručila bassinet (hvala puno na infu) i dječji jelovnik. Koliko vidim Singapore airlines je tu odličan i dobra su iskustva mama sa tom aviokompanijom.

  15. #15
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,306

    Početno

    Suprug i ja prvi put letimo avionom u Kanadu. Karte smo uzeli preko weba...e sad...imam printane karte, putovnice, jos moram uzeti ETA-u. Sjedala nam nigdje ne pisu, putujemo 1. sa Cro.Airl., a onda KLM. Preko njihove applikacije mogu birati mjesto ali dodatno se placa...ne razumijem taj dio...ili sjedala dobijemo kod check-in-a? Negdje sam procitala da postoji mogucnost da uopce ne sjedimo skupa?!! Nadam se da ne... Imate li kakve savjete za prvi let? Malo me vec panika hvata i strah, da li ce sve dobro proci, da li cemo se snaci i sl...

  16. #16
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Putovali smo u Montreal. Sjedala sam uzela na chek inu, ionako nisam znala koje je dobro, koje ne, bio mi je prvi prekooceanski let
    Nije to tako komplicirano, gledaš kako drugi, tako i ti. Mi smo išli preko Pariza, tamo je malo... uf, sve pregledavaju, nisu ni malo ljubazni, no toliko toga novoga vidiš, da je to manje važno.
    Budi spremna na jako dugo čekanje na imigration kad sletiš u Kanadu. Kod nas su sletila tri jumbo jeta i oko 1600 ljudi je stalo u redove u isti čas. Pitaju te zašto dolazoš, imaš li povratnu kartu i rezerviran smještaj. Nas dvoje smo brzo to obavili.
    Let traje 6-7 sati, gužva je neopisiva. Možeš se prošetati po avionu, uzeti vodu i sokove, vidjet ćeš gdje je to.
    Djeca plaču, neki se ljudi rašire izvan svojih sjedala, neki tako spuste naslon sjedala da ne možeš ni jesti. Ima lijepog i ružnog na putu.

  17. #17
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Ako ti nije preskupo, uzmi emergency sjedala, ima mjesta za noge. Koji ti je avion? linkaj ako ima tlocrt aviona.

    Ali, da - ako ces uzimati na checkinu mjesta, dobiti ces sto ce ostati u tom trenutku. Mozda necete biti zajedno. Meni bi bilo vise strah da me stave do prozora a do mene nekog krupnijeg, onda nemozes mrdnuti, kao sardina u konzervi. Ali 6 sati nije tako puno. Dok podijele hranu, pogledas film ili dva i vec si tamo. Ja volim sjedala uz prolaz, ne moram nikoga dizati da idem na wc, a uvijek se mogu rasiriti na tu stranu i malo noge izbaciti.
    Uzmi onaj jastuk za oko vrata.

  18. #18
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Suprug i ja prvi put letimo avionom u Kanadu. Karte smo uzeli preko weba...e sad...imam printane karte, putovnice, jos moram uzeti ETA-u. Sjedala nam nigdje ne pisu, putujemo 1. sa Cro.Airl., a onda KLM. Preko njihove applikacije mogu birati mjesto ali dodatno se placa...ne razumijem taj dio...ili sjedala dobijemo kod check-in-a? Negdje sam procitala da postoji mogucnost da uopce ne sjedimo skupa?!! Nadam se da ne... Imate li kakve savjete za prvi let? Malo me vec panika hvata i strah, da li ce sve dobro proci, da li cemo se snaci i sl...
    Odaberi sjedala i uplati. MM i ja kad smo putovali sa svojim, tada trogodisnjakom, ljubazno smo zamolili putnike da se zamijenimo za mjesta kako bismo mogli sjediti zajedno. Na jednom letu nismo imali problema, ali na povratnom letu, studentica koju smo zamolili je odbila. Ok, njena volja, nije morala, ali ipak sam u sebi zaželjela da joj baš tada moj sinčić pokaže sav repertoar svojih nestašluka i da joj prisjedne taj trosatni let što se djelomično i dogodilo

  19. #19
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Nisam nikad platila za odabir mjesta i uvijek smo sjedili zajedno. I kad nas je bilo petero. Samo nemoj doc u zadnji tren na check-in i 99% cete sjediti zajedno. Iako, meni to uopce nije big deal, 6 sati prodje za tren pogotovo ako ima filmova i hrane - a na prekooceanskim letovima obicno bude.
    A drugo, preko aplikacija obicno check-in se moze odraditi i online 24 sata prije puta, i tamo se isto mogu birati sjedala a besplatno je.

  20. #20
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    U većini kompanija točno 48 h prije leta možeš napraviti online check in, dakle izabereš si sjedala i isprintaš si boarding pass ili ne moraš ni to. Prije toga se odabir sjedala plaća.

  21. #21
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,306

    Početno

    Da, gledala sam preko weba avio kompanije, neka sjedala su naravno već popunjena, ali ima ih...za nas dvoje rezervacija sada bi bila 300kn...razmislim još koji dan.

    Hvala svima!

  22. #22
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ne trebas nadoplatit, sjedit cete zajedno. Samo napravi check in preko weba. Mi nikada ne nadoplacujemo ( osim niskocjenovci, a sada ni to ne vise jer su veci pa mogu izdrzati sat vremena da sjede sami).

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Jučer sam čula da smiješ biti na emegersy mjestu samo ako si u kondiciji,možeš vladati situacijom i sposoban si otvoriti vrata aviona u slučaju najgoreg,malo sam se začudila kad mi je to osoba koja je imala dosta prekooceanskih pričala
    Tak da bolje provjeriti gdi smiješ sjesti.
    Inače nemam vlastito iskustvo u letu

  24. #24
    sljokicaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    172

    Početno

    Mi smo do sada obično dobivali zajedno mjesta bilo radili online boarding ili na aerodromu, OSIM ako putujemo s Ryanairom koji namjerno razmijesti na suprotne krajeve ako ne platiš.
    Ja sam sad trudna pa malo proučavam kakve su nam mogućnosti, pošto ne živimo u HR. I baš sam neki dan pročitala da trudnice ne smiju na emergency mjesto, pa pretpostavljam ni mala djeca onda.
    Kada ste najranije putovami s bebama, od koliko mjeseci? Na daljim letovima sam često vidjela bebe u tim košarama, ali kako su ovi naši letovi do HR u onim najmanjim airbus zrakoplovima ne znam kako tamo to rješavaju, vjerojatno moraš bebu u krilu imati. No to me brine kako s malom bebom koja još ne sjedi, da li ju u slingu možeš ili kako?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj sljokicaa prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo do sada obično dobivali zajedno mjesta bilo radili online boarding ili na aerodromu, OSIM ako putujemo s Ryanairom koji namjerno razmijesti na suprotne krajeve ako ne platiš.
    Ja sam sad trudna pa malo proučavam kakve su nam mogućnosti, pošto ne živimo u HR. I baš sam neki dan pročitala da trudnice ne smiju na emergency mjesto, pa pretpostavljam ni mala djeca onda.
    Kada ste najranije putovami s bebama, od koliko mjeseci? Na daljim letovima sam često vidjela bebe u tim košarama, ali kako su ovi naši letovi do HR u onim najmanjim airbus zrakoplovima ne znam kako tamo to rješavaju, vjerojatno moraš bebu u krilu imati. No to me brine kako s malom bebom koja još ne sjedi, da li ju u slingu možeš ili kako?
    Prvi put smo putovali s Frankom kad je imala 9 mjeseci, u Frankfurt, i sjedila je meni u krilu.
    u polasku je cijelo vrijeme zabavljala putnike iza i ispred sebe, a u povratku (išli smo navečer) je cijeli let prespavala meni u krilu.

  26. #26
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj sljokicaa prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo do sada obično dobivali zajedno mjesta bilo radili online boarding ili na aerodromu, OSIM ako putujemo s Ryanairom koji namjerno razmijesti na suprotne krajeve ako ne platiš.
    Ja sam sad trudna pa malo proučavam kakve su nam mogućnosti, pošto ne živimo u HR. I baš sam neki dan pročitala da trudnice ne smiju na emergency mjesto, pa pretpostavljam ni mala djeca onda.
    Kada ste najranije putovami s bebama, od koliko mjeseci? Na daljim letovima sam često vidjela bebe u tim košarama, ali kako su ovi naši letovi do HR u onim najmanjim airbus zrakoplovima ne znam kako tamo to rješavaju, vjerojatno moraš bebu u krilu imati. No to me brine kako s malom bebom koja još ne sjedi, da li ju u slingu možeš ili kako?
    Stavis je u krilo isto kako bi je drzala u krilu da sjedis bilo gdje drugdje. Dobijes poseban pojas za bebu koji zakacis na svoj pojas.

  27. #27
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Jučer sam čula da smiješ biti na emegersy mjestu samo ako si u kondiciji,možeš vladati situacijom i sposoban si otvoriti vrata aviona u slučaju najgoreg,malo sam se začudila kad mi je to osoba koja je imala dosta prekooceanskih pričala
    Tak da bolje provjeriti gdi smiješ sjesti.
    Inače nemam vlastito iskustvo u letu
    Nije istina da ne smijes, vec na pocetku leta, kad osoblje krene objasnjavati sto je sto i gdje se nalazi, objasne i emergency exits i pitaju zele li ljudi koji tamo sjede mijenjati mjesto s nekim drugim. U principu trudnice, mala djeca, osobe s PP... nece dobiti kartu na tim mjestima, odnosno odmah ce biti razmjesteni, za slucaj da su je sami kupili.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Meni već software za kupovinu nije dao kupiti te karte, čak možda i roditeljima kad sam kupovala koji su bili u šezdesetima.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •