Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: ASTMA

  1. #1
    KolkeFo

    Početno ASTMA

    Ja sam u šoku. Jedan od blizanaca (1g) je dobio dijagnozu ASTMA. Završio je u bolnici iza badnjaka na 9 dana, pa je bio doma 10 dana.
    Slijedi viroza 3 sa temp. 3 dana, onda krenu šmrklji i napad (teško disanje). Sad je u opet u vinogradskoj bolnici već 2 dan.

    Tamo dobiva kortikoide venski (samo dve doze) da smiri napad pošto ne reagira jako na ventolin. Inače ima prepisan kao trajnu terapiju flexotide aerosol ujutro i navečer preko baby halera.

    Tko ima više iskustva sa Astmom da se posavjetujem s njim molim. Dajte recite nešto pametno i utješno.

    Inače, pretraživanje na RODI ne radi, a uz blizance nemam vremena pretraživati sve postove.. možda netko zna koji post o astmi prije?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    moja lea ima alerg. astmu koja je ustanovljena s njene 2 i pol god (sad ima 7 i pol)
    flixotide također uzima trajno,a ventolin po potrebi.
    puno joj je bolje nego prije,al sam i ja izbacila dosta stvari koje su joj smetale (alergija na prašinu).
    išla sam i u astma školu na srebrnjaku gdje možeš dosta toga naučiti

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    ASMA im je radna dijagnoza.Malac je vjerojatno imao bronhitis sa opstrukcijom i spazmom pa oni to vode pod asma.Moj klinac je u dobi od 1,5 godinu kad je krenuo u kolektiv imao oko 5 teških bronhitisa u 6 mj.(nakon 2 bronhitisa ispisali ga iz vrtića).Vodila sam ga na Srebnjak imunologu i alrergologu na testiranje koje je otkrilo da nema podlogu u alargiji(asma ima podlogu u alergiji) i da je to stvar imuniteta.Naime rođen je 4 tj ranije pa i to nije pomoglo.Nadam se da ti je malac sad dobro.Čuvaj ga od virusa,na prve znakove kašlja i teškog disanja idi odmah pedijatru da izbjegnete bolnicu i kupi bebyhaler da ga možeš sama liječiti doma ako opet dobije bronhitis.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Vidih da imaš bebyhaler i da ga koristite.Ja bih na tvom mijestu otišla na alergološko testiranje kad se situacija smiri .

  5. #5
    KolkeFo

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Vidih da imaš bebyhaler i da ga koristite.Ja bih na tvom mijestu otišla na alergološko testiranje kad se situacija smiri .
    znas, ja sam muž..
    hvala na iskustvu, tvoja priča mi se dosta poklapa sa našom.
    U Vingradskoj još čekamo otpusno pismo od prošle hospitaliztacije, a tamo ćemo navodno vidjeti rezultate alerg. ispitivanja koje je moguće dobiti iz krvi. (nekih par komada).

    Daj opiši pliz kako izgleda to alerg.ispitivanje koje ste prošli..
    Bedira me jako kaj je sve došlo naglo, a uz našu pravovremenu intervenciju ventolinom bilo mu je sve lošije. U bolnici je nakon 3 h od prethodnog dobio još jedan udisaj, malo je bilo bolje, no ne zadugo. Kak je kod vas djelovao ventolin?

    Dodatno bed: odmah smo bili kod pedijatrice pri prvim simptomima bolesti, vadili su krv, i nisu mogli za ziher reći jel se radi o virozi ili o bakteriji. Tako da mu je pošto je slijedio vikend, a povratnik je iz bolnice, dala Klavocin da izbjegne bedove, no kako rekoh, kad su nakon tri dana krenuli šmrklji, četvrti dan - napad, uz antibijotik oralno i bivacin (također antib.kapi) na nos.

    Kaj veliš? Hvala najpunije.

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Bronhitis je najčešće virusna bolest i tada su leukociti u granicama normale.Ako se radi o virusu ne pije se antibiotik nego samo koristi ventolin(djeluje trenutno-širi krvne žile,olakšava disanje) i flixotid(djelovanje počinje nakon oko 3 dana-izlučivanje sluzi).Moj malac je znao od laganog kašljucanja i curenja iz nosa u roku 12-24 završit na hitnoj sa opstrukcijom.Nakon našeg trećeg bronhitisa dr. ga je držala na flixotidu danima dok ja nisam odlučila otiči na svoju ruku na Srebrnjak ,kod dr.Richtera.Tamo ga je temeljito preslušao dr. izvadili su mu krv(kks,crp,ukupni i spec.Ige) I radili su mu kožne testove.Nakon 2 tj.došli smo na kontrolu i niti jedan nalaz nije upučivao na alergiju te je dr. rekao da prestanemo sa flixotidom jer mu više ne treba i da su sve tegobe stvar lošeg imuniteta.Kad smo koristili ventolin on je na njega dobro reagirao(treba znati dobro koristiti bebyhaler-klinci su nemirni)ali je imao jake nuspojave(hiperaktivnost;nesanica,nepovezano pričanje).Dobri savjeti za bronhitis su izbacivanje kravljeg mlijeka(stvara sluz u organizmu),smanjivanje šećera i narančinog soka(također stvara sluz) ,a dobro je piti sljezov čaj. Pozdrav.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Bronhitis je najčešće virusna bolest i tada su leukociti u granicama normale.Ako se radi o virusu ne pije se antibiotik nego samo koristi ventolin(djeluje trenutno-širi krvne žile,olakšava disanje) i flixotid(djelovanje počinje nakon oko 3 dana-izlučivanje sluzi).Moj malac je znao od laganog kašljucanja i curenja iz nosa u roku 12-24 završit na hitnoj sa opstrukcijom.Nakon našeg trećeg bronhitisa dr. ga je držala na flixotidu danima dok ja nisam odlučila otiči na svoju ruku na Srebrnjak ,kod dr.Richtera.Tamo ga je temeljito preslušaKad smo koristili ventolin on je na njega dobro reagirao(treba znati dobro koristiti bebyhaler-klinci su nemirni)ali je imao jake nuspojave(hiperaktivnost;nesanica,nepovezano pričanje

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Kad smo koristili ventolin on je na njega dobro reagirao(treba znati dobro koristiti bebyhaler-klinci su nemirni)ali je imao jake nuspojave(hiperaktivnost;nesanica,nepovezano pričanje
    kak je dobro reagirao kad je imao takve nuspojave :?

    baš ne vjerujem da se doktori tak razbacuju dijagnozama i da za dijete kažu bezveze da ima astmu :? i uz to prepišu trajno uzimanje flixotida:zbunj

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Dobro je reagirao znači da je lakše disao,ali to ne znači da nije imao nuspojave.Lijek ima zadatak da olakša disanje, tj.širi krvne žile i podiže adrenalin,nuspojave su takve kakve jesu kod nekog jače izražene kod nekog slabije.Što se tiče dijagnoze,kad se osoba zaprimi u bolnicu vodi se pod jednom dijagnozom koja se može, ali i ne mora potvrditi nakon što se naprave svi testovi.Svaki kronični bronhitis danas se vodi pod asma.Ipak ,mislim da asma ima svakako podlogu u alergiji.Moje dijete je bilo tjednima na flixotidu (tako je rekla dr. u dz) dok ga nisam odvela specijalistu i napravila testove :/ .Kad smo dobili rezultate rekao je da dijete nije alergično i da ne treba flixotid,osim po potrebi(ako opet dobije bronhitis).Ne kažem da je sa svima tako,samo kažem da treba čekati rezultate za točnu dijagnozu.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    ...slovo T je izgubljeno...(astma)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    sori,al da moje dijete ima takve nuspojave taj lijek sigurno ne bi više uzimalo :/
    a kad se dijete zaprimi u bolnicu,ne može dobiti dijagnozu ako ona nije potrđena.kaj ne bi tak trebalo biti?
    D. i L. imaju alergiju,ali D. nema astmu i nitko ga nije vodio pod tom dijagnozom bez obzira na bronhitis

  12. #12
    KolkeFo

    Početno

    fala curke, sad mi je sve jasno..

    čekam otpusna pisma pa pićim na srebrnjak čuti njihovo mišljenje.

    Vid je došao doma, sad je ok, al buraz Pavel kuri 40 pa bumo dalje vidli...

    thnx

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    ja sam po netu naletala na informacije da astma moze bit povezana sa pusenjem roditelja, takodjer sam natrcala na podatke da gel u pelenama hoce izazvat astmu

    prekjucer smo pak natrcali na informaciju da plivanje za bebe dok im jos pluca nisu razvijena od klora hoce takodjer izazvati astmu

  14. #14
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Kako isključiti asmu ako postoji samo (roditeljska) sumnja da je astma?
    Postoji li privatni specijalist kojem bi se moglo odvestu dijete?

    hvala!

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,968

    Početno

    U ZG-u, privatno:

    Poliklinike za pedijatriju Alergovita
    Pol. Helena

    Ne znam ko još, ali mislim da ih još ima.

    Ali, astmu ti ne daju tako jednostavno - tj. ne zalijepe dg. brzo i ne očekuj, osim ako stanje nije izrazito loše pa je s vrata kristalno jasno da je to astma, da ćete nakon 1 pregleda imati dg.

    Tj., mislim da će teško ići ono - dobar dan, mi došli kod vas na pregled da isključimo astmu, ne znam koje ti je očekivanje, ali nekako si se tako izrazila.

    Vjerojatno će se, umjesto stavljanja dg., koncentrirati na to treba li djetetu terapija i koja.

    Evo, dijete čak može ni ne odreagirati na alergotest, ili, ako je malo, neće se pokazati alergija, a, recimo, moje je gotovo sigurno alergično na inhalacijske alergene, brezu - jer već 2 godine ima bronhoopstrkciju u vrijeme cvatnje - 3. mjesec, a moguće je i na grinje, jer su problemi počeli odlaskom u vrtić.

    Te alergijske komponente se navodno dosta nasljeđuju.

    Sve funkcionira tako da dobije terapiju za dišne probleme, tj. da se problem menadžira, a ne toliko da zalijepe odmah dg. - mi, ni nakon 2 godine, još kao nemamo službeno astmu, sad piše "astma in obs", prije se zvalo "recidivirajuće bronhoopstrukcije".

    Terapija najčešće izgleda, ako je baš potrebna, da dijete tijekom godine, minus ljeto, bude na tim inhalacijskim kortikosterodima kao profilaksa, vrlo često taj flixotide. Mi smo s njim zasad jako zadovoljni i dijete više ne kašljuca stalno, pogotovo bi to bilo izraženo noću, a sve je počelo odlaskom u jaslice. Tj. ne razmišljamo ono grozno kortikosteroidi, jer sam ja đir vjerujem dr-ovima da je manji bed za dijete od stalnog manjka kisika taj blagi kortikosteorid.

    Također, ako sam dobro shvatila, bolje je bit na toj profilaksi od astme, nego prečesto kao posezat za ventolinom, on je navodno štetniji.

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.10.2011. at 01:34

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,968

    Početno

    To jest, ako sam dobro shvatila, dijagnoza astme je proces, većina počne kao bronhoopstrukcija, ako sam dobro skužila, pa onda ako su one česte i bude dosta kriterija za to, onda to postane dg. astma. Ako ti ovde ne bude još odgovora, pitaj na topicu Bronhitičari, astmaši itd. - tamo se okuplja ekipa koja će ti sigurno znat bolje sve reći.

  17. #17
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    To jest, ako sam dobro shvatila, dijagnoza astme je proces, većina počne kao bronhoopstrukcija, ako sam dobro skužila, pa onda ako su one česte i bude dosta kriterija za to, onda to postane dg. astma. Ako ti ovde ne bude još odgovora, pitaj na topicu Bronhitičari, astmaši itd. - tamo se okuplja ekipa koja će ti sigurno znat bolje sve reći.
    a i ovisi o tome od kuda potječu bronhoopstrukcije.
    ako je podloga alergijska, dobiješ brzo dijagnozu astme, a ako su viroze onda ti lijepe svaki puta drugu dijagnozu, uvijek nešto nespecificirano, akutno pa kronično...

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    a i ovisi o tome od kuda potječu bronhoopstrukcije.
    ako je podloga alergijska, dobiješ brzo dijagnozu astme, a ako su viroze onda ti lijepe svaki puta drugu dijagnozu, uvijek nešto nespecificirano, akutno pa kronično...
    Mi smo dijagnozu alergijske astme čekali do djetetove sedme godine, a bronhoopstrukcije je imao od rođenja. Ne smijem ni pomisliti koliko bi se antibiotika spasili da se na vrijeme postavila prava dijagnoza... no sad je dijete na kortikosteroidima, a nisam baš sigurna da je to manje zlo, ali osjeća se bolje. Ne pamtim kad smo posegli za ventolinom u zadnje 3 godine, a nije stalno na terapiji.

  19. #19
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,968

    Početno

    Nama je očito alergijska podloga, jer najgore je u 3.-mu, i postoji špranca od 2. godine pogoršanja u trećemu kad je breza, i cijela kuća i park nam je u brezi i ne možemo se toliko zabarikadirat da je izbjegnemo, ali na prick testove, recimo, ne reagira, tj. to se ne lovi ni preko pricka, niti preko krvi. Pulmologica nam je rekla da navodno postoji neki lab u Austriji di bi se mogle radit neke pretrage koje bi to točno možda ulovile, ali da od toga nemamo nikakav value add jer je terapija ista - opet flixotide i singular, tj. to nema nikakvu terapijsku vrijednost. I da to što se ne lovi tu kod nas ne znači da nema alergijsku astmu.

    Sve ovisi. Nekome se preko kože ili krvi točno utvrdi i kod nas iz prve na što je alergičan - breza, lijeska itd. Opet, to se ne mora odmah pokazati, ne odmah prvi put itd.

    Hoću reći, dr-ovima je manji cilj, ako sam dobro shvatila, odmah dati ili otkloniti dg. astme. Bitno je odrediti neku terapiju koja pomaže, a onda se dijagnoza, vrlo često, protokom vremena iskristalizira, ne ono - odmah, na prvom pregledu kod pulmologa.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.10.2011. at 08:52

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Pa ja imam iskustvo mog brata koji je kad je prestao uziati kortikosteroide narastao u godini dana preko 10cm.

    Moje najstarije dijete je pilo godinama te flixotide, ratom je ispod donje krivulje a endokrinološki nalazi su mu u granicama normale, znači ne zna se zašto ne raste. Ja pretpostavljam da tu kortikosteroidi imaju utjecaja. A za dječaka nije baš lijepo da ostane jako nizak, to psihološki jako loše djeluje na njih i često se jako iskompleksiraju zbog toga.
    Ove godine mu ih ja neću početi davati jer ću vidjeti kako će biti.

  21. #21
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj ivanas prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ja imam iskustvo mog brata koji je kad je prestao uziati kortikosteroide narastao u godini dana preko 10cm.

    Moje najstarije dijete je pilo godinama te flixotide, ratom je ispod donje krivulje a endokrinološki nalazi su mu u granicama normale, znači ne zna se zašto ne raste. Ja pretpostavljam da tu kortikosteroidi imaju utjecaja. A za dječaka nije baš lijepo da ostane jako nizak, to psihološki jako loše djeluje na njih i često se jako iskompleksiraju zbog toga.
    Ove godine mu ih ja neću početi davati jer ću vidjeti kako će biti.
    moj je godinama na flixotidama i među najvećima je u svojoj generaciji.
    mislim da je to ipak više stvar genetike.

  22. #22
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Hvala cure na odgovorima.
    Čitam puno o astmi i "bronho" problemima, pa su mi se neke stvari razjasnile putem.
    Mi nemamo alergijske podloge, gotovo sam 100% sigurna, nego lijepimo virozu za virozom, kašlje manje (ljeto) il više konstantno, ja to vidim kao sekret koji se spušta po stražnjem zidu i smeta, pa zakašlje (najčešće jednom) da to počeška kašljem jer su smeta., pa za 10 min. opet jednom i tak stalno i stalno već preko godinu dana.
    Bili smo i na ORL-pregledu, veli sve ok.

    Shvatila sam da su djeca šmrkava u predškolskom dobu, al kako im se imunitet jača, to bi trebalo bit sve lakše i bolje i rijeđe. Jesam li dobro shvatila?
    Kod nas kao da stvar ide sve gore što je starija, zato razmišljam da ju pregleda specijalist (i presluša!!!!) koji je baš za to, jel to pulmolog ili alergolog ili netko treći?
    Voljela bih privatno, da mogu sa liječnikom progovorit par rečenica i savjetovat se, da nisam na traci kao što to obično biva po bolnicama.

    Ako imate još koji savjet, iskustvo, bila bih vam zahvalna
    Posljednje uređivanje od iki : 24.10.2011. at 10:03

  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,968

    Početno

    ORL ti ne može dijagnosticirat astmu / bronhoprombleme, koliko ja kužim.

    Treba ti pulmolog/alergolog - gore navedeni privatno, a državno Srebrenjak i Klaićeva (čekanja od par mjeseci za Srebrenjak, vjerujem da je Klaićeva brže).

    Inače, ako kašljuca cijelu godinu i to ne staje, pogotovo noću, pa i neka je produktivno (jer može i to, ako dobro kužim, bit od alergije - da i nos stalno curi), to bi bio neki onako... indicija možda da je ipak nešto alergološki ili bez alergije, ali u smjeru bronhoproblema-astme.

    Pulomolozi, ako sam dobro shvatila, ne smatraju normalnim da dijete kontinuirano kašlje ono, cijelu godinu više-manje bez prestanka, bez obzira na kolektiv, vlažnu klimu itd.

    Samo slušanje neće dati dijagnozu, mjeri se ona saturacija pluća i ako kašalj baš nikako ne staje, onda se kreće s nekom terapijom.

    Ako nisi testirala, ne možeš znati što je po srijedi. Od kolegice mali je kašljao cijelu godinu, išli u ped, u ORL, na kraju joj je pukao film i napravila testiranje privatno i ispala breza, lijeska itd., malome je na terapiji, navodno, puno bolje.

    Astma i imunitet - ma i nema ono totalno jednoznačne veze, tj. nećeš izbjeć astmu bildajući imunitet, tj., to su ti dvije struje roditelja - med versus kortikosteroidi (ugrubo, neki to sintetiziraju).

    Dakle, ovako bih ti ja - na taj konstantni kašalj bih ipak inciirala obradu kod pulmologa / alergologa.

  24. #24
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Hvala!

  25. #25
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Zna li netko postoji li/prodaje li se igdje u RH nešto ovakvo za astmaše...mini putna boca s kisikom:
    https://www.oxy2.ru/products/kislorod1_prana-k12l-mask.html
    Posljednje uređivanje od kudri : 18.03.2021. at 10:23

  26. #26
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

  27. #27
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Jesam, nema.

  28. #28
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    https://www.airbreath-oxy.com/

    A jel bi ovo kaj pomoglo

  29. #29
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.airbreath-oxy.com/

    A jel bi ovo kaj pomoglo
    Ovo izgleda dosta slično!! Hvala na trudu! proslijedit ću prijateljici link

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •