Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 180

Tema: Moje dijete ništa ne jede!

  1. #51
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj AmaranthQuinoia prvotno napisa Vidi poruku
    Mene najvise brine kalcij. Za zeljezo ne brinem jer svaki dan jede kupine,maline,tresnje,banane,meso tu i tamo,ribu tu i tamo. Al dobiva li dovoljno kalcija kroz dojenje?
    Itekako dobiva dovoljno kalcija, posebice ako dojis 5-7x dnevno. POred tvog mlijeka, hrana bogata kalcijem su sardine, spinat, repa, brokula,cak je i cornflakes bogat kalcijem, sezam, bademi, slanutak, smokve, narance, losos...
    Vjerujem da ima jos, ali ove namirnice mi prve padaju na pamet

  2. #52
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Sad sam se sjetila, isto tako, juhica sa kostima je vrhunski izvor kalcija

  3. #53

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Znači, to što nije neka izjelica, ne moram brinuti? Dovoljno joj je moje mlijeko?

  4. #54

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Citiraj Blekonja prvotno napisa Vidi poruku
    AmarantQuinoia imam isti problem samo moja je cura 16 mj. jaaaaaako slabo ide dohrana, nikad, ali nikad ju nije dobro prihvatila, sisa 100 puta dnevno pogotovo zadnjih mjesec dana od kad nas šišaju viroze, a pogotovo zadnjih 5 dana od kada je dobila varičele ...... užasno slabo jede, od obroka pojede jedino neloše ručak, ali!!! samo kada je nešto što ona "kao voli" (moš mislit, ona ništa ne voli po meni), večera nam je uvijek promašaj, tu i tamo će pojesti komadić sira i pancete, jedino što voli, a to me užasno frustrira, su peciva, ja je zovem "škartočić" nezdravo znam, ali u onim trenucima jada kada ne bi ništa osim sise pojela danima ništa, davala sam šta god samo da jede....tako je i dalje....
    A koliko kg ima tvoja cura? Moja isto većinu toga ne bi jela,ali joj zakamufliram s bananom ili s nečim što voli jesti (a voli uglavnom voće i palentu). Tak da tri puta dnevno jede voće-za doručak, pa kao kamuflaž s ručkom (riba i blitva umoćene u kašicu od marelice mmmm), pa onda opet za večeru joj uvalim bananu u gris ili što već jede. Banane se kupuju na dnevnoj bazi. Ja isto dođem u napast da joj dam nešto hranjivo,a ne baš pre zdravo, ali ona vjerojatno ne bi prihvatila. I mislim da radim veliku grešku;kad joj dajem jesti (npr ručak i večeru koje slabije pojede), stavim ispred nje knjigicu ili novine i onda joj listam i pričam, a ona nesvjesno otvara usta. I jedino tako funkcionira hranjenje. Kad i ako počne normalno jesti ću ispravljati greške, jer sad mi je najbitnije da ipak nešto pojede. Btw,moja ima 9600g, a visoka je 76cm. Prema krivulji kod pedice ispada da bi trebala imati 10kg (da prati svoj rast), jer je rođena sa 3630g.

  5. #55
    more avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    zapadna Istra
    Postovi
    134

    Početno

    AQ, ja svojem dajem sezam odavno i jako ga voli. Dajem mu poprženi pa mljeveni rukom u suribachiju, ili mu dajem maslac od prženog sezama, to kupim gotov. Nisam u strahu od nedostatka kalcija, isto dojim, ali nudim djetetu sve što smatram kvalitetnim, pa šta prihvati. Sezam u ovim oblicima baš voli. Recimo obožava integralnu tjesteninu prelivenu maslacem od prženog sezama začinjeno s malo miso paste.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    More, gdje kupuješ maslac od prženog sezama ?

  7. #57
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    More, gdje kupuješ maslac od prženog sezama ?
    Da li je to isto sto i tahini? Ako je, samo poprzis sezam. Pazi da ne zagori i obavezno poklopi jer puca kao kokice. Nakon toga ga sameljes i dodas tek toliko maslinovog ulja da nastane gusta pasta. Jednostavno i jeftino!

  8. #58
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj AmaranthQuinoia prvotno napisa Vidi poruku
    Znači, to što nije neka izjelica, ne moram brinuti? Dovoljno joj je moje mlijeko?
    Tvoje mlijeko je jos uvije najvrijedniji nutrijent koji tvoje dijete konzumira, a i najkaloricnije. Dokle god je moja kcer bila na mlijeku, uopce nisam brinula sto i koliko jede

  9. #59
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Je, bake su takve. Spremne su dubiti na glavi samo da dijete nije gladno.
    Je, kada su pravo siti (djeca, muški) to je čisto druga priča.

  10. #60
    more avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    zapadna Istra
    Postovi
    134

    Početno

    U Bio&Bio, neki nizozemski proizvodjač. Ima varijanta sa i bez soli, kupim bez. Ima i u DMu, ali taj nije fin, od sirovog sezama je.

  11. #61
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Moj od 3god ne jede.imao je neke traume u vrticu i od tada odbija.
    Prije je jeo sve...ali bas sve.od povrca i voca.do raznih vrsta riba,bakalara,brudeta,musuna...ma sve.svi su se cudili kako jede.
    Sad samo pohano..od puretine,piletine,snicle,tikvice...samo da je pohano,krumpir,mljecne proizvode svakakve,razna peciva.
    Psihologica je rekla da ga ne gnjavimo.svaki dan mu je ponudeno ono sto nezeli jesti...povrce i voce.a evo neki dan jedan griz jabuke.
    Laaaaagano napreduje.
    Krv je vadena.sve ok.ima sada 3god 9mj.
    Vocne sokove smo mu davali.ali nakon 30min proljev.pa samo odredene smije.a prirodne sokove kaze bljak.
    I obozava limunadu svijezu.uberemo limun u vrtu...i sve mi se cini da nam je zima hvala bogu prosla ili prolazi bez bolesti jer pije tako vitamin c.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    4

    Početno

    Jako je malo govora o pedijatrijskom poremećaju prehrane koji još uvijek (posebno u Hrvatskoj) nije opsežno istražen.
    Zove se Selective eating disorder SE ili selektivna prehrana kod djece.

    Naime, radi se o djeci koja još u ranoj dobi (od godinu dana) jedu hranu u vrlo uskom rasponu i odbijaju sve drugo, a opet uglavnom rastu normalno.
    Takvoj djeci ne vrijede uvjeravanja ni mito, kazne, pokloni, niti da ih se ostavi na stolu " dok ne završe svoju hranu". Roditelji selektivnih jedača redovito izvješćuju da su pokušali sve te stvari pa još i više, ali bez uspjeha.

    Ova djeca bi doslovno radije umrla od gladi nego jela hranu izvan njihovog raspona.

    A što je raspon! Obično su njihove omiljene namirnice takve da se roditelji mogu samo osjećati loše nudeći ih: kruh, palačinke, flips, mlijeko, čokolada, pommes frites. Uglavnom ne jedu povrće, voće ni meso (osim jedne ili dvije namirnice koje dijete samo prihvati). Možete li zamisliti koliko je frustrirajuće to za roditelje?

    Pod uvjetom da nisu istraumatizirana zbog njihovih prehrambenih navika ta djeca nemaju loše ponašanje, oni su dobra djeca, možda malo imaju neofobiju (strah od promjene i novih stvari), ali u cijelosti ta djeca definitivno nisu psihički bolesna.

    No, roditelji su u pravoj nevolji. Oni se osjećaju loše jer ne mogu kvalitetno hraniti djecu. Roditelji su posebno na udaru dobronamjernih savjeta: "Samo neka sjedi za stolom, jesti će kad bude dovoljno gladan ", "meni bi takvo dijete jelo.. i sl".

    Ali ne.. ona / on ne će. Apsolutno ne.
    I to nije neuspjeh roditeljstva, niti je to zbog neke nebrige. Ovo je dokazano poremećaj u prehrani.

    Onima koji i dalje vjeruju da se takvu djecu može natjerati na hranu koju mi želimo moram objasniti na ovaj način: „Što bi vi da vas netko uvjerava da morate jesti pseći izmet?“

    Razumijete što mislim? Vjerojatno, da ste bili prisiljeni morali bi povraćati - upravo ono što mnoga od te djece učine kada forsiramo s hranom izvan njihovog dometa. Vjerojatno se nećete predomisliti o ovoj poslastici, bez obzira na to što drugi misle i što su vam rekli da je to zdravo.

    Naravno da dijete treba pratiti liječnik i ako je potrebno dodavati mu vitamine i minerale.

    Smilujte se djetetu čiji mozak odbacuje ono što mi smatramo da je normalna hrana.

    Ako dijete raste normalno, trebamo biti opušteni. Ne dopustite ovim roditeljima osjećaj neuspjeha, podržite ih na njihovom dobrom putu podizanja djeteta koje uglavnom dobro raste, i neka se njihova djeca suoče sa stvarnim zadacima djetinjstva: zabavom, učenjem novih stvari, sklapajući prijateljstva i prolaženjem svog mjesta u svijetu.

    Preuzeto sa: Kartini Clinic koja se bavi poremećajima prehrane.
    Selective Eating in Children
    posted by Julie O'Toole on March 14, 2013 at 5:48pm


    prilažem web stranicu te klinike jer tamo možete pročitati puno više o tome, a
    ako nekoga zanima mogu i cijeli prevedeni tekst staviti ovdje.

  13. #63
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Mojoj curici će sada 6 godina,ali i danas se sjećam koliko sam suza prolila i živaca izgubila prilikom svakog obroka.Bila je mršavica,ali je bila i anemična,pa mi je sve gore padalo.Neće voće,neće povrće,neće meso,neće jaja,neće tijesto...
    Njen raspon je bio:palenta,pura,jogurt,kiselo vrhnje....Sve ostalo je natezanje.
    A komentari...Evo i sad mi se plače,jer ne mogu razumiti ljude i njihovu potrebu...ma ne znam kakva je to potreba,ni za čim...možda da se prave pametni,da te povrijede,da te još više dotuku...Svi komentari navedeni gore:ma jelo bi ono meni,jest će kad ogladni,pusti ga da ogladni ima da jede ko mećava,izvedi je napolje da se izigra pa će da izgladni i da jede...A onda kažu,pa što si je pustila da ogladni sad je pregladnila,ili pa sad se previše zaigrala i umorila,pa naravno da neće da jede...A sve se svede na to da si ti nesposobna i traljava mama.Nedavno su mi rekli da sam svoje dijete upropastila,jer joj nisam dala da jede.Ma mislim...Mislim da im neću moći oprostiti dok sam živa...

  14. #64
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    I samo da kažem da ona sada sasvim fino jede.Ali uvjek imamo problem sa anemijom,ali je bez obzira sasvim zdravo dijete,nikad bolesno (i kažu da sam je upropastila)

  15. #65

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Moja curica je sada stara 16 mjeseci. I dalje nije neki hranoljubac (pogotovo sada kada joj idu zubici jako van), ali nije ni tako lose. Ima dana kad bas ok pojede. Npr.palentu skoro uvijek jede i to ok kolicine. Spek voli isto i uopce ne znam koliko joj cesto to smijem davati (dajem joj mozda 1x u 10 dana).
    Ne znam koji je pravi savjet za nejelice. I sama sam bila nejelica i mrsavko i znam da nista nije pomagalo. Jednostavno,hrana mi se gadila. No izgleda da ipak to nena veze sa zdravljem,sto je i najvaznije. Ipak,bana roditeljina je lakse kada jedu.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Špek je itekak zdrava hrana,pogotovo domaći. Mozak se razvija zbog masnoća u hrani.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    I tak...nitko ocito nema problema sa nejelicama..a ja bih bas malo o tome..
    Moja curica je sada 19 mjeseci i opet je u fazi jako slabog apetita. Vjerojatno i od vrucina. Pojede ujutro par zalogaja npr palente,palacinke ili strudle sa sirom. Pa prije podnevnog spavanja par zlicica kasice s vocem (sa zobenima,grisom,rizom ili sl). Spava 3-4 sata i kad se probudi jos jedno sat vremena ne zeli jesti. Tako da ruca oko 16-17 malo juhe ili par zalogaja tjestenine. Za veceru mini kolicina necega-danas 1 srdelica.
    Znam da ne zvuci kao malo,ali malo jest. Ima oko 10,5kg i visoka oko 85cm.

  18. #68
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Skoro trogodišnjak i slabo jede. Recimo ima dva do tri dana u mjesecu kad pojede pošteno dva obroka. Nikada nije pojeo tri obroka ili neke međuobroke. On bi živio na maslinama i rižinom mlijeku, ponekad kojoj sjemenki, a u kriznim danima barem popije smoothie od voća i rižinog mlijeka. Pedica mi je rekla da ne brinem dok je zdrav i napreduje te da očito voli super namirnice jesti što je i poželjno(mislim mali dio njih). Jedino je dobro jeo kao dojenče, a paradoks - tada ga je pedica vodila kao rubnog s podhranjenošću. Normalno se razvija i zdrav je, čak ne izgleda mršavo, normalan je, možda malo sitniji. To mi je važno i da mu nudim raznoliko, ali zdravo za jesti.

    Npr. danas je doručkovao masline i kuhane bjelanjake od dva jajeta, ručao je pet žličica rižota, tri griza peciva. To je jedan od baš boljih dana.
    Nekad samo popije smoothie u cijelom danu ili pojede malo sjemenki. Nema baš nekih namirnica kojima se raduje. Nije nikada ni sok popio.

    Ne vole svi jesti. Ako su zdravi, dobro je.

  19. #69
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    I moja mrvica je slab jedac. Tako bar misli MM
    Meni se cini da je ok, jede stvarno raznovrsno, ali sve po par komadica, zlica. Npr za dorucak popije 1dl mlijeka (ne doji), pa zlici 2 muslija, par kriski banane. To je dobar dan. Nekad samo mlijeko i krisku banane.

    S 10kg i 78cm u 19 mj mislim da nemam razloga brinuti, no zivcira me mm sa svojom frustracijom oko (pre) malo hrane.

  20. #70
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Moj dvogodišnjak ( 86 cm, 10.5 kg) pojede za doručak fetu kruha sa nekim namazom (samo sredinu, uglavnom maslac i džem), popije malu šalicu mlijeka, oko podne pola banane, par borovnica ili tako neko sitno voće (fora mu je). Za ručak 4 vilice nečega i to je to. Popodne na moru ponovno voće i jogurt (kada samo to pojede bez problema).
    Navečer neki griz, pahuljice. Pojeo bi on i više kroz dan kada bi ja njemu davala svakih pola sata jesti, ovako brzo izgubi interes.
    A što se unosa tekućine tiče, do prije 2 mj nebi popio ni dec vode cijeli dan - dojen je. Sada kako su vrućine slisti si po 2 pollitarske bočice dnevno, najviše dok smo van i na plaži.
    Jako puno smo stagnirali na težini ove zime. Bio je u prosincu na operaciji glave, 2 tjedna u bolnici i tu je sve počelo. Pa do travnja bronhitisi, laringitisi svaka 2 tjedna i taman dobijemo koji gram, pa ga zbog bolesti opet izgubimo. Inače je rođen sa 3500, sa 3 mj 6800 a sa godinu 8500, dojen je, i jako je loše uopće prihvatio dohranu ( sa 7 mj počeli). Curica mi je za usporedbu sa 5 mj imala 9200
    Ima li išta za povećanje apetita za tako malu djecu?

  21. #71
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Ne znam sto bi bilo za apetit, osim B vitamina, ali svidja mi se ovaj recept s druge slicne teme:
    domacu "cokoladu": pomijesala puter, med, ulje od kokosa (ono koje ima miris kokosa), samljevene bijele bademe, cashews, lanene sjemenke i kakao u prahu.

    Moza tako nesto puno kalorija za nakon vecere? Iskljucivo nakon vecere, da tijekom dana ipak jede koliko toliko zdravo, povrce voce.

  22. #72
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Hvala na prijedlogu, probati ću pronaći recept ,obožava on slatko, nisam nikada pomislila na domaću varijantu čokolade. Ali ja eto izbjegavala davati slatko da mi ne počne odbijati ostalo , ovo poslije večere mi se sviđa, ionako sada odlazimo jako kasno na spavanje. Nekada na plažu ponesemo i palačinke sa linoladom, to isto obožava.
    Ah da, imamo i anemiju od Nove godine, htjela bi mu i više mesa ubaciti u prehranu. Uskoro imamo sistematski pa budemo vidjeli za taj B vitamin i željezo (uzimali ga samo 3 mjeseca).

  23. #73
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ako voli jesti po malo a cesto, zasto ne bi uvijek pri ruci imala razno voce i davala mu kad zeli?
    Bar sad ima raznog voca, a osim sto je puno vitamina, minerala ima i obilje vode i prirodnih secera.

  24. #74
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako voli jesti po malo a cesto, zasto ne bi uvijek pri ruci imala razno voce i davala mu kad zeli?
    Bar sad ima raznog voca, a osim sto je puno vitamina, minerala ima i obilje vode i prirodnih secera.
    x

    Tako je moj mlađi jeo godinama, ali doslovce godinama. Tek je negdje nakon desete godine počeo jesti više. Sad ima 14, on i brat (15) jedu kao odrasli, čak i više. Aliiii kad se sjetim - moj mlađi je imao jako osjetljiv metabolizam šećera i morala sam paziti da ima male obroke često, kao i da ne zakasnim pol sata s glavnim obrocima jer bi inače zapadao u napade deračine i zlovolje. Trebalo mi je dugo dok nisam otkrila da je sve zapravo lako rješivo hranom, pa smo godinama uvijek imali pecivo i bananu sa sobom, za slučaj hude sile. I bočicu vode.

  25. #75
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Ma zadovoljna sam ja i unosom voća i mliječnih proizvoda, mene muči to što jede malo kuhanoga. Pojede on sve i povrće i meso, ne odbija neku hranu, ali to je samo nekoliko zalogaja. Mi inače ručamo oko 15 h kada dođe muž sa posla, ali probati cu nam prebaciti ručak za podne, pa da mali pojede i u podne i kada tata dođe kući. A muž neka jede hladno Kažem, voće voli, to sitno pogotovo. Imali smo šumske jagodice u vrtu i čim bi izašli vani on bi se zaletio do njih i ako nije bilo crvenih počeo bi se derati. Sada mu kupujem borovnice i maline. Jede i sve ostalo naravno, imali smo i trešnje i marelice u vrtu isto, to bih mu sve očistila, nasjeckala i stavila na tanjurić da jede koliko želi.

  26. #76
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Deračina i zlovolja su nam dio svakodnevnice, samo ne znam koliko je to povezano sa metabolizmom. Istina, kada dođemo u lokalnu slastičarnu na sladoled, gdje je jako gužva, teta prodavačica već zna što slijedi pa mu doda kornetić da gricka I u lokalnoj trgovini slijedi deračina ako je gužva i odmah pokazuje na kruhić na pultu. U supermarketima prva stvar što uzmem je mliječna kiflica da si je gricka dok obavljam kupovinu. Zabavljam ga hranom. Ma vani mi jede super, kući za stolom iz tanjura je problem. Danas na more nosimo sendviće sa pohanom puretinom

  27. #77

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Lakse mi je kad vidim da vas ima jos. Ja sam isto bila nejelica i pocela sam jesti tek u pubertetu. Moj muz isto nije volio jesti. Mislim da je takvoj djeci pametno davati cesce, a pomalo, jer imaju male zelucice. Ja sam cak razmisljala o uvodjenju ribljeg ulja, ali odustala, najvise zato jer je ona zdrava i super joj krvna slika. Dok je tako, necu nista dodavati. Tu i tam me ulovi briga, al ipak nesto jede. Moj muz je cak zadovoljan.
    Mislim da jabuka dosta otvara apetit, pogotovo kisela, pa joj to dajem cesce.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj nela08 prvotno napisa Vidi poruku
    Problem
    je slijedeći: moja djevojčica od skoro 2,5 godine neće jesti - ništa!!!
    Sad će neki odmah pomisliti, da je to faza ili da djeca u toj dobi
    slabo jedu....i to je istina, ali nije baš tako jednostavno i užasno me
    to muči!!! <br>Ona nikad nije voljela jesti, nikad nije imala vremena za
    jelo, nikad ne traži jesti, nema neku omiljenu hranu koja uvijek
    prođe, jednostavno kako ona kaže: "Mama ja ne volim jesti!". <br>Prošli smo
    sve moguće faze u kojima je jela samo nešta, pa malo malo više toga, u
    malim količinama, pa nekad sam i imala osjećaj da se najela...., nije to
    meni ništa novo, ali sad zadnjih destak dana je apsolutno došlo do
    krajnjih granica i danas cijeli dan je popila 1,5 soka od jabuke to je
    bio doručak (žgance nije htjela, kruh s namazom nije htjela, mllijeko),
    ručak nije htjela, ali je pojela 3-4 griza kukuruznog peciva i sad spava
    a ja razbijam glavu što ću joj dati kad se probudi jer za sve kaže da
    joj je gadljivo i vidim da nema apetita ni malo, a opet mora od nečeg
    živjeti. Inače je iznimno aktivno i pametno dijete, dobro dijete, ne
    čini se bolesna, ali već razmišljam i da ju odvedem doktoru.

    Molim vas sve ideje, trikove, recepte šta god vam padne napamet, pomagajte!!!
    E da zadnjih dana joj dajem Pikovit sirup kao za
    apetit, na silu naravno jer nem dogovora i ne želi ga popiti
    dobrovoljno, ali ne pomaže ništa, barem za sada

    Draga Nela,

    posve te razumijem, prošla sam isto, pitajući se od čega mi dijete živi kada tako malo jede! Nama su malo pomoglo iduće stvari: redoviti obroci, uvijek u isto vrijeme, bez tv-a i neke dodatne stimulacije. Dakle, od ručka smo prestali raditi stand up komediju. Na tanjur bismo joj stavili malo i mi bismo jeli svoje i pričali neke svakodnevne stvari u lagano ju ignorirali jer je naučila da se sve vrti oko nje i njene prehrane. Ponekad bi stavila neki komadić u usta, a onda bi čak pokazala interes i za naše tanjure. Nije uvijek prošlo ,ali nekad bi pojela. U svakom slučaju, prestanite raditi dramu, je rona to očekuje. Također, mi najčešće na menij uimamo njena najdraža jela: bolognese, rižoto, juhu...sretno!

  29. #79

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Citiraj Ony prvotno napisa Vidi poruku
    Draga Nela,

    posve te razumijem, prošla sam isto, pitajući se od čega mi dijete živi kada tako malo jede! Nama su malo pomoglo iduće stvari: redoviti obroci, uvijek u isto vrijeme, bez tv-a i neke dodatne stimulacije. Dakle, od ručka smo prestali raditi stand up komediju. Na tanjur bismo joj stavili malo i mi bismo jeli svoje i pričali neke svakodnevne stvari u lagano ju ignorirali jer je naučila da se sve vrti oko nje i njene prehrane. Ponekad bi stavila neki komadić u usta, a onda bi čak pokazala interes i za naše tanjure. Nije uvijek prošlo ,ali nekad bi pojela. U svakom slučaju, prestanite raditi dramu, je rona to očekuje. Također, mi najčešće na menij uimamo njena najdraža jela: bolognese, rižoto, juhu...sretno!
    Ovo je dobar savjet, a isto to kaze i Jasper Juul. Ne treba ih drzati u centru paznje dok jedu (a ni inace), jer onda nisu dio zajednice.
    Mislim da je bitno prvo iskljuciti fizioloske uzroke nejedenja. Nela, mozda da zamolite pedicu da napravi sve pretrage. Bas nekidan mi je neka mama u parkicu pricala da je dijete pocelo jesti tek nakon operacije sinusa.
    Ako nije fizicke prirode, moze biti psihicki. Nekoj djeci se hrana jednostavno gadi.

    Mozes ju mozda odvesti u parkic i ponijeti svakakvu hranu i zanimljive igracke-kad se skupe druga djeca, ponudi ih hranom, a nemoj posebno obracati paznju na svoje dijete-mogla bi sama posegnuti za hranom.
    Pokusaj joj davati hranu koja otvara apetit-kiselkasto voce, mozda i riblje ulje.
    Neka joj hrana bude dostupna da moze sama uzeti (poslazi joj zalogajcice na mjesta gdje se krece po stanu/kuci), ali pusti ju neka ih sama primijeti. Nemoj za njom trcati sa zlicom i nemoj biti jadna (znam,tesko je to, ali ne pomaze).

    Koliko je visoka i teska, kakva joj je krvna slika i je li cesto bolesna?

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Sad vidim da je Nelin post iz 2011. Mozda je curica i pocela jesti??

  31. #81
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Ajme to su bili teški dani, mjeseci i godine. Ona je cijelo vrijeme bila zdrava i sada je, samo joj hrana nikada nije predstavljala nista bitno u životu. Imala je 10,5 kg od prvog pa skoro do trećeg rodjendana..... :D
    Sada takodjer jer prilična nejelica ali smo se naučili nositi sa time i puno je lakše, sada ima jedva 18 kg i 115 cm, tanka je i sitna, nije premrsava, prava mišićava manekenka zapravo.....ali teška karakterom pogotovo oko.jela i još par Stvarčica....

  32. #82
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Evo i ja se pridružujem. Već par puta plačem od muke jer više ne znam što da radim. Moje dijete od skoro 18 mj očito uopće ne zanima hrana. Svako hranjenje mi je koma i muka mi čim se sjetim obroka.

    Jučer nije ručao, danas ni doručak ni ručak, a večeru je jedva i uz plač. Ne pomažu ni crtići, ni igračke. Jede se samo u hranilici, ne idemo za njim po kući.
    Sam neće jesti nikako. Prstima još malo nekad, i to uglavnom kruh i meso kad mu narežemo. Žlicom ništa, nula bodova. Možda je tako 2 puta mrljao po jogurtu, inače ništa.

    Mršav je, ima možda 10300 g, i dugačak je oko 87 cm, tako da je stvarno dugačak i mršav.

    Nema kod njega omiljene hrane. Nudimo mu doslovce sve, i ništa mu nije napeto. Nema fore da ga pustim da ogladni, onda je samo živčan, ali i dalje ne želi jesti.

    Moja mama ga čuva, ona to riješi time da mu da mlijeko. Ali ja to više ne želim, niti ne znam jel to ok. Pa ima godinu i pol, do kad ćemo piti bočicu umjesto jesti ručak?

    A da ne pričam da "normalnu" hranu baš ne ljubi, tj.ono što i i jedemo i u obliku u kojem mi jedemo. Dođe mi da ga dam u jaslice samo da se nauči jesti, stvarno više ne znam

  33. #83

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Vrci,znam koliko ti to tesko pada. Ja sam u trenucima isto bila pre jadna. Mogu ipak reci da ide pomalo na bolje s vremenom.
    Preporucam ti knjigu "hura,idemo jesti", ona se dotice opcenito kulture jedenja,ali ima i dijelova di pise kako se ponasati prema nejelicama.
    Ja sam bila razmisljala o uvodjenju neceg sto otvara apetit (riblje ulje ili slicno),ali posto moja curka zapravo uopce ne izgleda mrsavo,nisam na kraju. Ona sad ima 20 mj i negdje oko 10,7kg.
    Visoka oko 86 cm otprilike.

    Moras se probati opustiti. Nakon sto se uvjeris da je krv u redu,a i opcenito zdravlje,onda jednostavno pusti dijete.
    Zamisli da u danasnjem izobilju hrane ne moze pregladniti.. A i ova kilaza koju si navela i nije tako losa.. Nadam se da sam te bar malo utjesila.


  34. #84
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Uf danas opet nista skoro nije jeo. Vidjela sam da je zamrzio hranilicu, izbacila sam ju. Sad ce dobiti stolac za stol uz nas.

    Opet sam danas pukla i rasplakala se, stvarno ne mogu da me ne dira.

    Imamo za mj dana cijepljenje i sistematski,trazit cu da idemo vaditi krv pa da vidim jel sve ok.

    Zdrav je,samo jednom bio prehladen. Motoricki je super,samo sto bas ne prica.

    Danas sam ga nosila i cim sam ga priblizila stednjaku i uzela zlicu, plakao je.
    Znam i svjesna sam da ima i strah i stres od moje reakcije,al nikako da se i ja do kraja skuliram. Kad me strah za njega,da je gladan...

  35. #85
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    No krasno, sad je popalio jaffa keks,i to jede... a juhicu, poslije pecivo,nije htio.

  36. #86
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Vrci, a jesi probala komadice hrane staviti na tanjur na njemu dostupno mjesto?
    Pa nek se sam posluzi...

    Moja ima 19 mjeseci i kojih 9700 gr (kucna vaga pa nije bas precizno)
    Jede sve, ali u malim kolicinama
    I ako, recimo, na stol stavimo salatu (a imamo ju svaki dan), nece jesti nista osim krastavaca i paradajza
    Pa trenutno vodimo borbu s tim...

  37. #87
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Jesam, i nekad hoće, nekad neće (pa baca na pod). Recimo jučer sam mu stavila malo mlinaca, patku i paradajz. Probao je mlinac, patku, paradajz i dalje nastavio samo po paradajzu Onda je još pojeo i meso kad sam ga ja hranila.

    I on u dane kad hoće jesti jede skoro sve. Al ima puno dana kad neće i neće baš. Evo danas je ujutro pojeo nešto sitno čokolina (da,znam, šećer, junk, šrot i slično...). Ručak nije htio, dobio bočicu. Poslije je dobio jogurt, pojeo par žlica. Večeru nije htio, kasnije je pojeo malo peciva. I bočica za spavanje.
    Dok je jučer doručkovao kruh i šunku. Pa je jeo bananu (pola banana, sam se hranio). Ručak juha, pa patka i paradajz. Nakon buđenja je dobio puding. Večera...e da, uzeo si je puter štangicu. I popodne je pojeo pola jabuke (sam se hraneći).

    Mene iz takta izbace te promjene, nikad ne znam što mu je u glavici i hoće li jesti ili ne. Isto nisu to velike količine, ali je sve raznoliko.

    Za kojih mjesec dana ćemo na cijepljenje, mislim si kod naručivanja na sistematski pitati dr da nam da uputnicu za vađenje krvi da provjerimo željezo i ostalo, da li je sve ok.

  38. #88
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    Eh, ne znam da li pripadamo u ovu temu ili ne... Moja N. ima godinu dana i 9600 kg - kućna vaga, tek u 9. mjesecu imamo sistematski pa ću znati točno. Do nedavno je sve jela, mislim sve primjereno njenoj dobi, a unazad nekog vremena je počela zezati. Obožava sve vrste voća, stvarno sve hoće jesti i u dosta velikim količinama. Voće najčešće jede za doručak i ponekad za večeru u kombinaciji sa nekim žitaricama ili grizom. Voli i palentu. Od mliječnog jede samo svježi sir, doji još uvijek pa me to ne brine previše.

    Ono što me brine je to što ne želi ništa jesti za ručak - neće meso, bilo koju vrstu mesa, neće ribu, krumpir kako kada, neće rižu, ječam, tjesteninu, jaja, od povrća prolazi samo paradajz i to ponekad. Ne želi više da ju ja hranim pa većinom jede sama prstima. Žlicu ne voli pa samim time ne jede ni ništa što je kuhano na juhu. Svaki ručak je postao borba jer samo okreće glavu i nema šanse da pojede nešto.

    Šta vi radite kada tako ne žele nešto jesti? Ponudite nešto drugo ili ih pustite gladne? Znam da joj dam neko voće za ručak da bi ga pojela, ali opet mi nema smisla da za 3 obroka jede voće niti to želim.

  39. #89
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nudim uvijek (i oduvijek) nekoliko razlicitih stvari, ali ne u smislu da skuham juhu od paradajza, pilecu juhu, pecenu patku, neku ribu, bolonjez i varivo od mahuna, vec da na tanjuru postoji neko meso (ili riba), neko povrce i eventualno neki dodatni prilog tipa krumpira, tjestenine, batata, sto vec, plus voce i casa vode. Ako imamo desert i u planu mi je da to bude nekad dio nekog obroka, stavim i to pred njega. Jede sto zeli. Sto ne pojede, pospremim ili bacim, ovisno o stanju u kojem se nalazi nakon 'obrade'. Tako se hrani od samog pocetka (samo se povecavao izbor namirnica kako je rastao i kako je projeo - nije jeo prakticki nista osim sise do negdje 10 mjeseci). Sad ima 2 godine i 8 mjeseci.

    Gotovo uvijek pojede barem nesto. Svejedno mi je jede li rukama, nogama, lopatom. Obicno jede priborom za jelo ili rukama. Odavno je shvatio da se juha jako tesko jede prstima pa je jede zlicom. Povremeno ne pojede nista. Ponekad pojede sve. Nikad ne nudim alternativu, s obzirom da u startu ima dovoljno izbora. Ne izbjegavam pripremanje jela za koja znam da 'ne voli' jer ih sva zapravo s vremenom proba i/ili pojede (pa odluci da ne voli nesto drugo, sto je do tad jeo non stop). Mislim da je jedino jelo koje stvarno, ama bas stvarno ne zeli pojesti, pire krumpir. Ali i to se nadje na tanjuru kad mi dodje da ga skuham.

    Ako je za dorucak pojeo jogurt i zitarice s vocem, za rucak tjesteninu bez mesa i povrca, za veceru cu se truditi da dobije neki asortiman proteina i vlakana. Ali ako mi se ne da ili mi nije zgodno, onda necu. Najbolji savjet pedijatra koji smo dobili oko prehrane je da se dijeta toddlera gleda na tjednoj, a ne dnevnoj bazi. Ako u tjedan dana pojedu sve sto 'treba', super jedu. Ni mi ne jedemo sve po peesu u jednom danu, vec onako kako nam dodje.

    I da, bitno je pokazivati sto manje nervoze. Nece jesti? A nece. Ako su inace zdravi, sve pet. Doci ce kad ogladne.

  40. #90
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Vec 3.dan prakticki ne jede. Danas 150ml mlijeka i pola montea.
    Moj mama ga cuva i danas se i ona rasplakala od muke. Jer to mi stvarno nije normalno

  41. #91
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ponudene mu ujutro zobene. I pecivo. I popodne rizoto. I kasnije tjestenina. Nista

  42. #92
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Jesi li probala smoothie? Mi ih doručkujemo i to mu je od rođenja bilo sveprisutno pa nema odbojan stav. Kada ništa neće da jede taj dan navečer mu napravim smoothie od rižinog mlijeka (kravlje nitko u kući ne konzumira pa zato), banane i kakaa (može i žličica meda i bademi). Ili badema, vode, banane i kakaa. To je za njega čokoladna poslastica ili miksana banana, kakao, med i maslac od kikirikija - to je puding. Za drugi ni ne zna. Nema šećera, ima kalorija, zdravo je, u njegovoj percepciji čokoladno.

  43. #93
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Vrci mozda si negdje pisala pa nisam vidjela- jeste li kontrolirali hemoglobin?

  44. #94
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Bili smo kod doktora da mi barem da uputnicu za krv. Pogledala ga je,mozda je malo crveno grlo. Al joj cudno sto nema temp,a cijeli tjedan ne jede. Ostalo ok, kaze nije blijed, zivahan je.
    Sutra vadimo krv i urin. Kaze mozda su zubi (petice),probajte paracetamol

    Dodemo doma, on povraca. Probam,vruc je. Temp 38,5.

    Znaci moguce da je nesto i s grlom. Zanimaju me bas nalazi kakvi budu

  45. #95
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Nejedači općenito vole kad ih nešto muči još manje jesti. Za 7 dana gripe moj je skinuo 2 kile koje smo 1,5 god. uzgajali. Vibre da ozdravi što prije.

  46. #96
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Moj je danas imao 10200 na vaganju kod dr. A doma je prije mjesec dana mozda imao 10400

  47. #97

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Vrci, moj najstariji je znao imati te "samo mlijeko" faze, trajale bi nekada i po 10ak dana, samo je malo kruha tu i tamo dolazilo u obzir, ništa drugo. I mlađi nekada dođe u tu fazu, ali to traje puno kraće i rjeđe nego s prvim.Ne mogu ti ništa pametno reći, strpljivo sam čekala da prođe, a redovito sam nudila drugu hranu, pa ako hoće hoće. Nema smisla živcirati se jer i tako i tako neće jesti, samo možeš pogoršati situaciju. Ako nalazi budu ok, strpi se malo.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Nemoj se uplasiti ako ti zeljezo bude sada malo nize (obicno zna kod viroza ispasti manje nego zapravo je).
    Moja kad je bolesna isto ne jede nista. I kad idu zubici. Nadoknadit ce koliko mu treba kasnije.

  49. #99
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Nalazi su ok. Jucer i prekjucer prakticki nije htio ni mlijeko. Evo danas je malo poceo jesti.

    Jako stavlja prste u usta, dr kaze da su mozda i zubici krivi. Al jedino mu mogu ici petice, za njih mi nekako jos rano (18mj)

  50. #100

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Opet malo podizem temu. Bas sam se sjetila kako sam prije ovdje trazila utjehu.
    Moja gdjica je sada 2god i 8mj i mogu reci da puno bolje jede. Zapravo sam vecinom zadovoljna ( ali ujedno i svjesna da moje zadovoljstvo nije bitno, nego da ona jede koliko joj treba).
    Zadnjih 10ak dana slabije jede, ali valjda zato jer smo na moru-kod nas je obrnuto-na moru se manje jede..haha

    Mogu reci da je zadnjih 8-9 mjeseci solidno jela skoro sve-variva, ribu, meso, tjesteninu, voce.. Povrce kao prilog bas i ne, osim u varivu.
    Al zato dosta voca.

    Malo pomalo smo (ja pogotovo, moj muz je flegma) maknuli fokus s hranjenja i to se pokazalo ok.

    Kako je kod vas?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •