Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 113

Tema: Adrenalinska injekcija u vrtiću: kako?

  1. #51
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja imam dijete sa srcanom greskom ( kompleksnom) na terapiji antikoagulansima i NIKAD nije trebalo poseban tretman .
    Cisto sumnjam da bi kardiolog dozvolio boravak u kolektivu ako bi dijete bilo u tako losem stanju da ga se treba osluskivati i mjeriti udisaje na dnevnoj bazi.
    Tako da je to pretpostavljam tumacenje roditelja ili odgajateljice.
    ali moram primjetiti da bi se tako osluskivanje moglo primjeniti na dnevnoj bazi na svu djecu koja imaju astmu ili cesto ozbiljne laringitise. Jasno , ne stalno nego samo u slucaju neke sumnje.

    i da nas vrtic NEMA uopce medicinsku sestru , niti je moje dijete ikad bilo " posebno" za brigu bez obzira na svoju kronicnu bolest i terapije. Uvijek je sudjelovalo u svim aktivnostima i izletima.
    Posljednje uređivanje od sirius : 27.08.2015. at 22:23

  2. #52
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I jos nesto...
    meni je logicno i pozeljno da ja kao pojedinac znam neke osnove prve pomoci i postupanja za skupine ljudi sa kojima radim. Kazem " meni" jer se ja tako bolje osjecam kad nesto znam, a iskreno se nadam da nikad necu morati to upotrijebiti.
    Nema nacina da se pojedinci koji rade u raznim kolektivima zastite od mogucnosti da jednom moraju reagirati.
    To bi znacilo da onda svaka osoba ima svog asistenta za hitne slucajeve.
    Da, ima roditelja koji ponekad pretjeruju.
    Da, ima roditelja koji ponekad umanjuju stvari.
    Da , ima prosvjetnih radnika koji reagiraju primjereno .
    i onih koji stalno traze razne izgovore jer nije u njihovom opisu posla.

    Cak i u idealnom slucaju, da postoji medicinski djelatnik vecina situacija zahtjeva trenutno djelovanje i donosenje odluka.
    Dok medicinski djelatnik dode " prosla baba sa kolacima" u stvarno kriznim situacijama.

  3. #53
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Cak i u idealnom slucaju, da postoji medicinski djelatnik vecina situacija zahtjeva trenutno djelovanje i donosenje odluka.
    Dok medicinski djelatnik dode " prosla baba sa kolacima" u stvarno kriznim situacijama.
    Potpis.

    I jos jednom, sto se alergicara tice, vjerojatno su puno vece sanse da svako dijete u kolektivu tri puta ode na sivanje glave nego sto ce alergicaru trebati EpiPen.

  4. #54
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    I jos nesto...
    meni je logicno i pozeljno da ja kao pojedinac znam neke osnove prve pomoci i postupanja za skupine ljudi sa kojima radim. Kazem " meni" jer se ja tako bolje osjecam kad nesto znam, a iskreno se nadam da nikad necu morati to upotrijebiti.
    Nema nacina da se pojedinci koji rade u raznim kolektivima zastite od mogucnosti da jednom moraju reagirati.
    To bi znacilo da onda svaka osoba ima svog asistenta za hitne slucajeve.
    Da, ima roditelja koji ponekad pretjeruju.
    Da, ima roditelja koji ponekad umanjuju stvari.
    Da , ima prosvjetnih radnika koji reagiraju primjereno .
    i onih koji stalno traze razne izgovore jer nije u njihovom opisu posla.

    Cak i u idealnom slucaju, da postoji medicinski djelatnik vecina situacija zahtjeva trenutno djelovanje i donosenje odluka.
    Dok medicinski djelatnik dode " prosla baba sa kolacima" u stvarno kriznim situacijama.
    Potpis na i potpis na Kaae - o tome se radi, a ne o tome da se očekuje od djelatnika vrtića da budu med. djelatnici, a taj jedna slučaj disanja itd. to ne mogu komentirati, ali mi je logično da osoba koja se brine o djeci zna koje bolesti imaju, kako prepoznati hitno stanje (za mali, mali, mali slučaj da se ono pojavi, jer da je dijete tako bolesno da mu treba njega ili da je uistinu stalno ugroženo 24/7, ne bi niti dobilo potvrdu da može u vrtić). T

    ako da, iz svoje perspektive, sklonija sam misliti da je mama zapravo govorila koji su znaci panike, ono isto što svako od nas pita dr-a - kad je hitno i što tada, a da je teta to čula "ajme, pa kako ću mu ja slušati disanje uz njih milijun".

    Hitna stanja se prepoznaju, a od ljudi koji znaju da imaju neku bolest (oni, njihova djeca itd.) logično je da će reći osobama iz okoline za onaj mali slučaj da se dogodi neka panika - za taj mali slučaj ljudi nose sa sobom lijekove, upućuju tete itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.08.2015. at 12:54

  5. #55
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku

    ako da, iz svoje perspektive, sklonija sam misliti da je mama zapravo govorila koji su znaci panike, ono isto što svako od nas pita dr-a - kad je hitno i što tada, a da je teta to čula "ajme, pa kako ću mu ja slušati disanje uz njih milijun".
    Ne, nije bio taj slučaj, osluškivanje disanja nije bilo tetino tumačenje majčinih riječi i izvrtanje tih riječi, već konkretna medicinska uputa, potkrijepljena zdravstvenim "papirima"...istina, taj slučaj je bio davno, a i neznam točnu dijagnozu tako da mi je teško ovdje precizno govoriti, a i neznam kako se djeca s takvom dijagnozom zbrinjavaju u vrtiću danas, da li bi bili primljeni, ne bi..da li uz asistenta...neznam..

  6. #56
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    [QUOTE=ina33;2799372]Potpis na i potpis na Kaae - o tome se radi, a ne o tome da se očekuje od djelatnika vrtića da budu med. djelatnici, a taj jedna slučaj disanja itd. to ne mogu komentirati, ali mi je logično da osoba koja se brine o djeci zna koje bolesti imaju, kako prepoznati hitno stanje (za mali, mali, mali slučaj da se ono pojavi, jer da je dijete tako bolesno da mu treba njega ili da je uistinu stalno ugroženo 24/7, ne bi niti dobilo potvrdu da može u vrtić). T

    /QUOTE]

    Meni je isto to logično...da odgajatelj zna prepoznati hitno stanje...no nije mi logično da hitno stanje mora znati sanirati - što će naravno učiniti, neće ostaviti dijete ugroženo, učinit će sve što može - ali to u takvom slučaju čini amater, a to je ono što nije logično..
    Ja se samo pokušavam vidjeti u koži spomenute zamjenske ljetne tete - kojoj dolazi mama i dijete s injekcijom - koju nikad nije davala, jer je možda na zamjenu došla taj dan ili dan prije...a zdravstvena voditeljica na godišnjem...pa nek pita nikog.. i kažem da to nije baš profesionalno i da naša djeca zaslužuju bolje...

    Sada se povlačim s teme svoj sam stav rekla i argumentirala..

    Žalosno je i iznenađujuće da se na ovoj temi na rodinom forumu ne zalažete za najbolji inters djeteta, već za amaterizam i čarobni štapić (neće baš...mala je mogućnost - al hop, evo vam injekcija)..eto

  7. #57

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Epipen jest namijenjen prvenstveno "amaterima", tj. medicinskim laicima

    Praktičan je i jednostavan za korištenje upravo zato da ga može primijeniti svatko tko je u blizini.

  8. #58
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, nije bio taj slučaj, osluškivanje disanja nije bilo tetino tumačenje majčinih riječi i izvrtanje tih riječi, već konkretna medicinska uputa, potkrijepljena zdravstvenim "papirima"...istina, taj slučaj je bio davno, a i neznam točnu dijagnozu tako da mi je teško ovdje precizno govoriti, a i neznam kako se djeca s takvom dijagnozom zbrinjavaju u vrtiću danas, da li bi bili primljeni, ne bi..da li uz asistenta...neznam..
    Anin , medicina napreduje. U tome je poanta. Sto je prije bilo ogranicavajuce i nezamislivo danas se zivi sa tim normalnim zivotom uz manji dodatni oprez.
    Uvijek se zalazem za manji broj djece na jednu tetu. Sto je realno i prakticno, i to spada pod najbolju skrb.
    Ali ne smatram da svaki vrtic i skola treba imati medicinsku sestru. Ok, mozda bi bilo prakticno, ali i u tom slucaju bi tete , uciteljice i profesori morali biti upuceni i educirani jer dok bi medicinska sestra dosla proslo bi previse vremena.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se samo pokušavam vidjeti u koži spomenute zamjenske ljetne tete - kojoj dolazi mama i dijete s injekcijom - koju nikad nije davala, jer je možda na zamjenu došla taj dan ili dan prije...a zdravstvena voditeljica na godišnjem...pa nek pita nikog.. i kažem da to nije baš profesionalno i da naša djeca zaslužuju bolje...

    Žalosno je i iznenađujuće da se na ovoj temi na rodinom forumu ne zalažete za najbolji inters djeteta, već za amaterizam i čarobni štapić (neće baš...mala je mogućnost - al hop, evo vam injekcija)..eto
    Evo ja sebe ne mogu videti u koži te tete, jesam svakakva, ali još me pamet služi dovoljno da detetu među gomilom druge dece NIKAD ne bih dala u ruke nešto što se zove injekcija i ne saosećam sa "mukom" te tete nimalo, najbolje bi bilo da ne radi uopšte ako nije u stanju ni takvu situaciju da razreši na neki normalan način.
    (Ono, ja podrazumevam da osoba normalne inteligencije sa fakultetskom diplomom zna značenje reči "injekcija" i zna da se oštri predmeti sa iglom na vrhu obično ne daju u ruke jednom od grupe petogodišnje dece? Da li je moguće da sam precenila prosečno znanje vrtićke tete?)

    Žena je dovela u potencijalnu opasnost zdravlje sve dece iz grupe i šta dobije od koleginice, umesto onoga što zaslužuje - podršku, naravno!
    Ja nikad neću razumeti taj vid kolegijalnosti, ono, saosećaj sa koleginicom i brani je ne znam kakva da je, pa neka je na štetu svih drugih, makar i dece.

    Jedino što nije profesionalno u celoj ovoj priči je ponašanje te tete, i jednako je neprofesionalno skretati priču sa toga i prebacivati loptu na medicinske radnike.

    Ono što bi zaista bilo na dobrobit dece bila bi serija psiho-testova kojima bi se na neki ozbiljan način proverila psihička sposobnost teta da obavljaju taj posao. Jer ta zamenska teta nikad neće biti dobar, čak ni prosečan radnik, pa makar uz nju sedela ne jedna, nego tri medicinske sestre.
    I od srca joj želim, u ime dobrobiti sve buduće dece, da nikad ne dospe dalje od zamenske tete. Možda je njeno ponašanje rezultat nekog njenog mentalnog hendikepa, a ne nebrižljivosti, ali čak i u tom slučaju puno više mi je žao dece prepuštene njoj nego nje same.

  10. #60
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ja sebe ne mogu videti u koži te tete, jesam svakakva, ali još me pamet služi dovoljno da detetu među gomilom druge dece NIKAD ne bih dala u ruke nešto što se zove injekcija i ne saosećam sa "mukom" te tete nimalo, najbolje bi bilo da ne radi uopšte ako nije u stanju ni takvu situaciju da razreši na neki normalan način.
    (Ono, ja podrazumevam da osoba normalne inteligencije sa fakultetskom diplomom zna značenje reči "injekcija" i zna da se oštri predmeti sa iglom na vrhu obično ne daju u ruke jednom od grupe petogodišnje dece? Da li je moguće da sam precenila prosečno znanje vrtićke tete?)

    Žena je dovela u potencijalnu opasnost zdravlje sve dece iz grupe i šta dobije od koleginice, umesto onoga što zaslužuje - podršku, naravno!
    Ja nikad neću razumeti taj vid kolegijalnosti, ono, saosećaj sa koleginicom i brani je ne znam kakva da je, pa neka je na štetu svih drugih, makar i dece.


    Pulinka, sada nađi i citiraj točno gdje sam ja napisala da je ok da teta daje djetetu injekciju u ruke??? Kada to nađeš i ovdje predočiš u vidu citata, ja ću otić negdje rješit mentalini test da se malo provjerim
    a ako to ipak ne pronađeš jer takvo što ovdje nisam napisala, kažem da te sram bilo ovako bezočno napadati me s lažima!

    Ovo je forum na kojemu, bar kako sam ja to shvatila, svi zajedno pokušavamo poboljšati razvoj naše djece...te razgovaramo o najboljem interesu djeteta.
    Ja jesam izjavila da kad bih ja bila teta na zamjeni i kad bi mi netko donio injekciju koju prvi put vidim, a nema medicinske sestre koju mogu ispitati o korištenju iste, i kada bih nakon toga bila u situaciji da istu primijenim - osjećala bih da to nije najsretnije rješenje...jer meni dati injekciju, ili tebi,,,ili pravnici, trgovkinji, kuharici ili bankarici je potpuno isto - niti jedna od nas nije obučena za takvo što. Rekla sam da je to neprofesionalno i iza toga stojim..

    Ako moje upise nisi pročitala detaljno, najljepše te molim da mi u buduće ne stavljaš "u usta"- tipkovnicu nešto što nisam rekla, tipa da dijete treba imat injekciju u rukama)... a ako pak moje upise jesi pročitala, ali ih nisi dobro razumjela ili si u njima vidjela nešto čega nema, tu ti ne mogu pomoći, ali i dalje imam pravo tražiti da mi se ne pripisuju izmišljotine...


    Znaš onu "odgovaran si samo za ono što ćeš reći, a ne i za ono kako će to drugi razumjeti"..

  11. #61
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Normalno da se teta na zamjeni loše osjeća ako na dan kad dođe u grupu prvi puta vidi takvu injekciju - ali to i jest srž ovog problema, činjenica da teta prvi puta čuje/vidi da postoji dijete sa takvom potrebom u vrtiću, a to je propust vrtića, odnosno ljudi koji ga vode. Meni je generalno nevjerojatna činjenica da svi djelatnici nekog vrtića ili škole nisu upoznati sa posebnim potrebama djece sa posebnim potrebama koja idu u taj vrtić/školu (a definitivno nisu). Teoretski svaka odgajateljica koja radi u nekom vrtiću ili dolazi u njega na zamjenu može bilo koji dan uletiti u grupu djeteta koje će možda trebati adrenalinsku injekciju, i stvarno je nedopustivo da sve odgajateljice nisu informirane da takvo dijete postoji, koje je to dijete, i kako mu treba pomoći. Isto vrijedi za bilo koju posebnu potrebu koju djeca imaju. Pa nije da u vrtiću/školi radi 1000 ljudi, i da ima 200 djece koja imaju nekakvu posebnu potrebu, pa da bi to opće znanje bilo nemoguće.

  12. #62
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Normalno da se teta na zamjeni loše osjeća ako na dan kad dođe u grupu prvi puta vidi takvu injekciju - ali to i jest srž ovog problema, činjenica da teta prvi puta čuje/vidi da postoji dijete sa takvom potrebom u vrtiću, a to je propust vrtića, odnosno ljudi koji ga vode. Meni je generalno nevjerojatna činjenica da svi djelatnici nekog vrtića ili škole nisu upoznati sa posebnim potrebama djece sa posebnim potrebama koja idu u taj vrtić/školu (a definitivno nisu). Teoretski svaka odgajateljica koja radi u nekom vrtiću ili dolazi u njega na zamjenu može bilo koji dan uletiti u grupu djeteta koje će možda trebati adrenalinsku injekciju, i stvarno je nedopustivo da sve odgajateljice nisu informirane da takvo dijete postoji, koje je to dijete, i kako mu treba pomoći. Isto vrijedi za bilo koju posebnu potrebu koju djeca imaju. Pa nije da u vrtiću/školi radi 1000 ljudi, i da ima 200 djece koja imaju nekakvu posebnu potrebu, pa da bi to opće znanje bilo nemoguće.
    Slazem se. To je zapravo jedna vrlo tuzna tema.
    Zdravstveni dio jos nekako i radi ( to je prilicno opipljivo), a druge dodatne potrebe su jos uvijek teski SF.

  13. #63
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Da ne kazem da vrlo cesto u skoli slusam :" mi ih imamo 30, ne mozemo se samo na jednog koncentrirati."
    Pokriva puno tema i podrucja.
    Inace, sa mladom u nasem vrticu imam zaista pozitivna iskustva, ali generalno to je stav vrtica ( edukacija i integracija).

  14. #64
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    za
    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne kazem da vrlo cesto u skoli slusam :" mi ih imamo 30, ne mozemo se samo na jednog koncentrirati."
    Pokriva puno tema i podrucja.
    Inace, sa mladom u nasem vrticu imam zaista pozitivna iskustva, ali generalno to je stav vrtica ( edukacija i integracija).


    Ja ću za početak ovog posta reći (da me ne bi opet netko krivo "pročitao") da ja JESAM, 100% ZA inregraciju SVE djece u vrtiće i u škole, jer je to najbolja sredina za njihov razvoj a ne isključivanje i sl... Stava sam i da sva djeca (i ona bez pp) trebaju imati mjesto u vrtićima bez obzira rade li im roditelji ili ne.

    Jednako tako, smatram da se ta integracija treba izvesti tako da ona ne bude samo na papiru (koji sve trpi) i u stilu "brigo moja prijeđi na drugoga", vać da ta djeca imaju najbolje uvjete koji su im potrebni..

    Osobno, zgrožena sam natpisom na ulazu u grad "grad Zagreb prijatelj djece" dok istodobno, u praksi, nije baš najvažnija gradska tema dobrobit djece... Taj natpis, kao i besplatni udžbenici, kao i "upišimo svu djecu u vrtiće, nema ne upisanih" parola, su samo populistički potezi političara, dok ih zapravo nije briga za uvjete života te djece...

    Mnogi se ovdje neće složiti sada sa mnom, no ako integriramo dijete s pp u vrtiće i škole, trebamo im omogućiti asistente. Ja ne vidim što je krivo u rečenici "Mi ih imamo 30 ne možemo se samo na jednog koncentrirati!", jer to zbilja i jest tako...što je više djece, u vrtiću i školi se pažnja odrasle osobe usmjerene na dijete smanjuje proporcionalno broju djece u skupini. Matematika. Da, ja mogu i hoću posvetiti više pažnje djetetu s pp, to je neminovno, ali moramo biti svjesni da za će za toliko posebne pažnje koju posvetim tom djetetu, biti uskraćena druga djeca...opet, matematika..Sve drugo što netko na tu temu kaže je zapravo čarobni štapić, odricanje od odgovornosti i prebacivanje te odgovornosti na vilenjake.
    Samo ljubav se može dijetliti na puno dijelova da se ne smanjuje... Sve drugo nažalost ne... Upiši 30 djece u vrtićku skupinu ili razred, pa tvrdi da mogu dobiti resursa (ljudskih, materijalnih kakvih god) jednako kao kad ih je 15, jest sf.. Jednako kao kad bi rekli da imamo jednu tortu pa ćemo s njom nahranit, bilo 10, bilo 30 ljudi - ako ih je 30. šnite će biti manje...istina, i onda se može reći da su jeli tortu svi...pa sad...


    Roditelj sam školske djece... U svakom razredu, baš svakom, postoje djeca koja imaju to neko rješenje o individualiziranom pristupu...oni nemaju asistenta...Što kaže sam taj naziv "individualizirani pristup", ajmo, tumač izraza, riječi...nisam guglala, al rekla bih da je individua, pojedinac, jedan...pristup prilagođen samo njemu uz poželjan rad jedan na jedan...I onda ga stave u razred gdje je rad grupni...Kako da to nazovem?

    Smatram da je svakom djetetu potreban pristup koji će uvažit dijete...Smatram da dobri nastavnici tako i rade..
    Također smatram da nije u redu da nastavnik treba u grupi od 30 posvećivat individualnu pažnju jednome, jer je to na uštrb ostalih..Razapnite me!

    Integracija mora biti kvalitetna, to bi bila jedina prava inegracija,,sve drugo su parole..


    Raspisah se...ovo je off....ili nije

  15. #65
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Anin , ta individualna paznja se cesto svodi na prave sitnice.
    Ja ne mislim da djeca sa posebnim potrebama trebaju individualizirani pristup, nego mislimda SVA djeca trebaju individualizirani pristup ako zelimo izvuci njihov maksimum.
    Isto tako postoje razne DODTNE ( a ne posebne ) potrebe ( vise volim taj izraz) i NE treba svako dijete asistenta.
    Svakom djetetu bi bilo bolje u manjoj grupi, sa motiviranim i educiranim pedagogom.
    A ne da svi rade po starinski, pa se trpaju razredi sa asistentima.
    Jasno , zasta NE trebaju sva djeca asistenta.
    ja ih imam dvojesa dodatnim potrebama i za sada niti jedan od njih nema potrebe koje zahtjevaju asistenta.
    Ali imaju potrebu da se ponekad prilagode metode rada, ali to ne iziskuje nikakav ekstra dodatni napor za pedagoga .
    Mozda zahtjeva 30 minuta mjesecno da razmisli o tom pojedinom djetetu, posebno dok ne prepozna najbolji nacin rada.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.08.2015. at 12:43

  16. #66
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    E, da , i strucna sluzba.
    dostupna strucna sluzba koja educira i koja je uvijek na raspolaganju za pitanja vise je nego dobra stvar.
    samo iz vlastitog iskustva i druga strana ( tete , uciteljice, profesori...) moraju zeljeti znati nauciti ono sto su culi.

  17. #67
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Trebalo bi, o kako bi trebalo - ali koliko čitam nema novaca niti za asistente za djecu koja zaista ne mogu sama u školu.
    Naravno, to je sramotno i ne bi smjelo tako biti, ali djeca moraju u škole i vrtiće, ne mogu čekati dok se svijet promijeni.

    No, kao što sirius reče, definitivno svako dijete sa IP u školi ne treba asistenta, dapače u brojnim slučajevima bi to bilo loše i kontraproduktivno, a u brojnim besmisleno.

  18. #68
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ali imaju potrebu da se ponekad prilagode metode rada, ali to ne iziskuje nikakav ekstra dodatni napor za pedagoga .
    Mozda zahtjeva 30 minuta mjesecno da razmisli o tom pojedinom djetetu, posebno dok ne prepozna najbolji nacin rada.

    Sirius, ja ti sad ovdje tvrdim da ja imam prilagođene metode rada za baš svako dijete. Jednostavno zato jer su svi različiti, a ja ih upoznam pa prilagodim, i znam kako treba s kojim... Ako je samo to u pitanju to treba radit svaki odgajatelj, učitelj, nastavnik, pedagog... i to bez ikakvog posebnog "papirnatog" rješenja...sasvim je logično da će tražit i pronać i primjenjivat najbolji način rada...

  19. #69
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, ja ti sad ovdje tvrdim da ja imam prilagođene metode rada za baš svako dijete. Jednostavno zato jer su svi različiti, a ja ih upoznam pa prilagodim, i znam kako treba s kojim... Ako je samo to u pitanju to treba radit svaki odgajatelj, učitelj, nastavnik, pedagog... i to bez ikakvog posebnog "papirnatog" rješenja...sasvim je logično da će tražit i pronać i primjenjivat najbolji način rada...
    Pa super. Odlicno za tebe i "tvoju" djecu.
    a to da ce svi traziti pomoc i primjenjivati nacin, bome -nece.
    ako se nema volje, papir su samo mrtva slova na papiru.

  20. #70
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mislim da, kad je vec tema originalno o adrenalinskim injekcijama, da alergicari, sto se injekcije tice, najstvarnije nemaju dodatnu potrebu, a ni posebnu. Trebaju samo nekoga, do odredjene godine zivota, tko ce uzeti tu injekciju i injektirati je u bedro. Stvarno je napravljena onako kako Danka kaze, da je bilo tko moze ubrizgati. Nikome ne treba medicinska naobrazba za to, ni teti u vrticu, ni strojovodni, nikome.

    U nasem vrticu, koji nema vecih problema s financiranjem (neprofitna je organizacija pa je malo sirotiji od nekih drugih), a jos manje s upravom, jedno od 100 djece prima dodatnu pomoc. Djevojcici dolazi terapeut jednom tjedno i ciljano u kolektivu odradjuje terapiju koja je potrebna (senzorni poremecaji). Sva ostala djeca, ako imaju dodatnih/posebnih potreba, ne zahtijevaju asistente. Ono sto je svakako razlicito jest cinjenica da tu nema jedne tete na 30 djece, vec svaka teta ima velik broj tzv. teacher aids, studenata.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Anin, ja sam tebi već jednom direktno postavila pitanje o tvojoj proceni postupka vrtićke tete na zameni, evo ovde:

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Sa druge strane, pitala bi anin šta je njeno mišljenje ne o stručnosti, nego o zdravom razumu osobe koja je dala petogodišnjem detetu u ruke nešto što sama ne zna da koristi, a zove se injekcija?
    Evo ja bi se usudila da kažem da osoba nema trunku zdravog razuma u sebi, i da joj ne bih dala da čuva ni nakovanj, a ne (jedno) dete.
    Pošto si nastavila da pišeš na temi, pretpostavila sam da si pročitala odgovore pre svojih (tako ja obično radim, ne znači naravno da mora tako) i da će moje pitanje očigledno ostati bez odgovora.

    Ništa strašno, previdela si ga, smatraš ga nebitnim, iritira te, smatraš ga provokacijom, kako god, naravno da nisi dužna meni da odgovaraš.

    Ali, ti se nigde na temi nisi izjasnila negativno o postupku tete, naprotiv, osetila si potrebu da vrlo opširno pišeš o potrebi postojanja bolje medicinske brige za decu u vrtiću, ali ni reči o samom postupku prepuštanja injekcije na brigu detetu.

    Meni je taj trend "neosuđivanja kolega" i "žmurenja na greške" u bilo kojoj profesiji katastrofalan, u nekima više nego u drugima.

    Jer, ako na pogrešku ne reagujemo na neki način, šta smo onda drugo nego saučesnici u njoj?

    Ja sam maksimalno drsko napala na ličnost te tete i celu profesiju baš u nadi da ću od tebe dobiti bilo kakav određen odgovor na temu davanja injekcije detetu na čuvanje, i ne mogu da verujem koliko sam morala da provociram da bih dobila makar i ovako uvijen odgovor od tebe.

    To nereagovanje na tuđe krupne greške je jako, jako loša usluga profesiji, a još gora deci i njihovoj dobrobiti.

    Jer, da, svakom se može desiti da pogreši, da je izuzetno umoran, bolestan, zbunjen, pogrešno je razumeo šta je Epi-pen i gde treba da stoji, možda je to fantastična teta i to joj je jedina brljotina u dugogodišnjoj karijeri- ali, i dalje se mora otvoreno reći da je to bila velika i potencijalno vrlo opasna greška.

    Kao i kod vaspitanja dece-ne treba osuditi dete i reći mu da je loše-ali se mora nekako reagovati na njegovo opasno ponašanje, ne može se takva vrsta ponašanja ignorisati.

    I u ovoj situaciji nikad nećemo saznati gde je bio kratak spoj: postoji šansa pola-pola, da je zakazala vrtićka organizacija u informisanju te tete - jednako kao i šansa da su vrtićka uprava i druge tete uradile svoj posao sasvim korektno, ali da je zamenska teta potpuno pogrešno protumačila uputstva, ubeđena da ne greši (ili naprotiv, da joj ništa nije bilo jasno ali ju je bilo stid da prizna?)

    I ako ćemo već otvoreno i opširno pisati o problemima neefikasne vrtićke uprave i stručne službe i nedovoljne zdravstvene zaštite u vrtićima - što su sve legitimne teme o dobrobiti dece, onda moramo biti dovoljno pošteni da otvoreno i opširno pišemo i o drugoj mogućoj strani problema, a to je faktor "ljudska greška".

  22. #72
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Anin, ja sam tebi već jednom direktno postavila pitanje o tvojoj proceni postupka vrtićke tete na zameni, evo ovde:



    Pošto si nastavila da pišeš na temi, pretpostavila sam da si pročitala odgovore pre svojih (tako ja obično radim, ne znači naravno da mora tako) i da će moje pitanje očigledno ostati bez odgovora.

    Ništa strašno, previdela si ga, smatraš ga nebitnim, iritira te, smatraš ga provokacijom, kako god, naravno da nisi dužna meni da odgovaraš.

    Ali, ti se nigde na temi nisi izjasnila negativno o postupku tete, naprotiv, osetila si potrebu da vrlo opširno pišeš o potrebi postojanja bolje medicinske brige za decu u vrtiću, ali ni reči o samom postupku prepuštanja injekcije na brigu detetu.

    Meni je taj trend "neosuđivanja kolega" i "žmurenja na greške" u bilo kojoj profesiji katastrofalan, u nekima više nego u drugima.

    Jer, ako na pogrešku ne reagujemo na neki način, šta smo onda drugo nego saučesnici u njoj?

    Ja sam maksimalno drsko napala na ličnost te tete i celu profesiju baš u nadi da ću od tebe dobiti bilo kakav određen odgovor na temu davanja injekcije detetu na čuvanje, i ne mogu da verujem koliko sam morala da provociram da bih dobila makar i ovako uvijen odgovor od tebe.

    To nereagovanje na tuđe krupne greške je jako, jako loša usluga profesiji, a još gora deci i njihovoj dobrobiti.

    Jer, da, svakom se može desiti da pogreši, da je izuzetno umoran, bolestan, zbunjen, pogrešno je razumeo šta je Epi-pen i gde treba da stoji, možda je to fantastična teta i to joj je jedina brljotina u dugogodišnjoj karijeri- ali, i dalje se mora otvoreno reći da je to bila velika i potencijalno vrlo opasna greška.

    Kao i kod vaspitanja dece-ne treba osuditi dete i reći mu da je loše-ali se mora nekako reagovati na njegovo opasno ponašanje, ne može se takva vrsta ponašanja ignorisati.

    I u ovoj situaciji nikad nećemo saznati gde je bio kratak spoj: postoji šansa pola-pola, da je zakazala vrtićka organizacija u informisanju te tete - jednako kao i šansa da su vrtićka uprava i druge tete uradile svoj posao sasvim korektno, ali da je zamenska teta potpuno pogrešno protumačila uputstva, ubeđena da ne greši (ili naprotiv, da joj ništa nije bilo jasno ali ju je bilo stid da prizna?)

    I ako ćemo već otvoreno i opširno pisati o problemima neefikasne vrtićke uprave i stručne službe i nedovoljne zdravstvene zaštite u vrtićima - što su sve legitimne teme o dobrobiti dece, onda moramo biti dovoljno pošteni da otvoreno i opširno pišemo i o drugoj mogućoj strani problema, a to je faktor "ljudska greška".


    I kao zaključak stoji...da NISI nigdje našla moj upis kojim na bilo koji način podržavam "tu tetu" a ipak si me, bez ikakvog dokaza, napala riječima da je podržavam i da sam u trendu "neoduđivanja kolega" i "žmurenja na greške" i to si me tako napala u 2 posta..

    E Pulinka, nakon što sam tražila da mi nađeš i citiraš moj upis kojim ja to ponašanje tete na bilo koji način podržavam i odobravam...nakon što to nisi našla...mogla si se barem ispričati za napad...no nisi, nego si i dalje nastavila, a to samo govori o tebi..pa slobodno dalje nastavi, nemam ti više ništa za reći.

    Ja razumijem žar forumske rasprave...ali uvijek molim argumentirano...ako nekog napadaš, onda barem dokaži svoju tvrdnju, nađi upis, citiraj..
    Ako to ne možeš, ženo, ne napadaj...to nije konstruktivna rasprava

    I što ti upoće od mene želiš meni od početka teme nije jasno...da kažem da u svakom žitu ima kukolja...da u svakoj struci ima dobrih i loših...da malo otkrivam toplu vodu

  23. #73

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    I kao zaključak stoji...da NISI nigdje našla moj upis kojim na bilo koji način podržavam "tu tetu" a ipak si me, bez ikakvog dokaza, napala riječima da je podržavam i da sam u trendu "neoduđivanja kolega" i "žmurenja na greške" i to si me tako napala u 2 posta..


    I što ti upoće od mene želiš meni od početka teme nije jasno...da kažem da u svakom žitu ima kukolja...da u svakoj struci ima dobrih i loših...da malo otkrivam toplu vodu

    U trendu neosuđivanja kolega i žmurenja na greške definitivno i nesumnjivo JESI, jer sve do pretposlednjeg posta nijednom nisi dala svoje mišljenje o koleginici, tako da je taj deo moje rečenice argumentovan i istinit i nemam ni potrebu ni želju da se izvinim za prosto iznošenje činjenice.
    Podršku joj nisi dala nijednom konkretnom rečenicom koju bih mogla da citiram, ali nisi ni kritiku, a šta je drugo nepostojanje kritike nego prećutno odobravanje opasnog ponašanja? Ergo, nisam te napala bez osnova, naprotiv, stoga ni po tom pitanju ne mislim da se izvinjavam.
    Eventualno mogu da ti se izvinim što mi se ne sviđa tvoj nedostatak reakcije na tetu koja je ugrozila decu. Eto, izvini, ne sviđa mi se tvoj postupak, žao mi je.

    Jednako i ja mogu reći da meni nije jasna tvoja namera od početka teme -da kažeš da bi bilo bolje da vrtići funkcionišu drugačije?
    I to je podjednako otkrivanje tople vode, koliko i moje pisanje.
    I jednako je nekonstruktivno, jer je finansijski deo nemoguće ostvariti, a komunikacija među vrtićkim osobljem je svakako nešto što zavisi od samog pojedinca, što je već neko napisao.

  24. #74
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Podršku joj nisi dala nijednom konkretnom rečenicom koju bih mogla da citiram,

    Napokon...Hvala

  25. #75
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku

    I jednako je nekonstruktivno, jer je finansijski deo nemoguće ostvariti, a komunikacija među vrtićkim osobljem je svakako nešto što zavisi od samog pojedinca, što je već neko napisao.

    Bingo!! Financije!!
    Da, nažalost su financije presudne i zato se događa da uvjeti nisu nabolji (grupe su pretrpane)...roditelji moraju radit, djeca moraju u vrtić, grupe se pune preko svake mjere, političari to nazivaju svojim uspjehom...roditeljima je ipak prvo i najvažnije (jer je egzistencijalno bitno) da su djeca upisana... I to je naša stvarnost..Izbora nemamo a nekako nam je kao roditeljima lakše vjerovat da je to sve tako ok...

    A mi na rodinom forumu pokušavamo pričati o kvaliteti...ma uf

  26. #76

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    Napokon...Hvala
    Molim . Jel sad moj red da se ja uvredim što mi nijednom nisi odgovorila na direktno pitanje ?

    Vidi, cilj mog pisanja je bio baš da ukažem da nije uvek sve (samo) u objektivnim okolnostima. Često jeste, ali ova situacija?

    Ne verujem da je teti bilo ko dao instrukcije da detetu da Epi-pen u ruke, jer bi onda majka zatekla svoje dete tako sa svakom zamenskom tetom, a nije.
    Znači, Epi-pen dati detetu u ruke je bila tetina interpretacija informacije.

    OK, buka je u vrtiću velika, teško je nekad komunicirati, lako je pogrešno razumeti, i ostale subjektivne i objekitvne okolnosti, ali nije to bila nikakva hitna situacija, teta je mogla i potražiti i pročitati uputstvo u bilo kom momentu, mogla je nazvati bilo koju koleginicu da proveri uputstva još jednom itd, itd.
    Ali njoj nije nimalo bilo nelogično dati detetu lek u ruke, dobro, nije razumela da je to injekcija koja bode, ali valjda joj je moralo biti jasno da je to neka vrsta leka.
    A nijedan lek se deci ne daje u ruke ma koliko bezazleno izgledao, zar ne?
    Još gore, ako nije shvatila čak ni da je Epi-pen lek, kako je smela dati detetu nešto što sama ne zna šta je, opet, ma kako bezazleno izgledalo?
    I ta teta bi došla do istog rešenja i da je dece bilo troje, a ne trideset.
    Dobro, možda bi u manje natrpanoj grupi i sa med. sestrom lakše pozvala nekog da joj objasni još jednom gde treba Epi-pen da stoji, ali ostaje činjenica da je njen sistem zaključivanja i delovanja, kada je primorana da odlučuje samostalno, bio u toj situaciji krajnje neprimeren, i da je odgovornost za grešku koju je napravila, u najvećoj meri njena, a ne vrtićke uprave ili zdravstvene radnice koja je na godišnjem.

    Prosto ne možeš okriviti finansije što je teti OK dati detetu lek u ruke da ga čuva...

  27. #77
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    U ovom spominjanom slucaju propust je napravila strucna sluzba koja nije objasnila situaciju SVIM tetama u vrticu.
    Da je teta bila informirana i educirana tada bi ona bila odgovorna zato sto ne slusa strucnu sluzbu.
    U slucaju da vrtic nema strucnu sluzbu, tada bi se odgajatelji i ravnateljica morali informirati na drugi nacin.
    Da sam ja teta i da se nadem u takvoj sitaciji zahtjevala bih informacije, ali ocito se teta nasla u nezgodnoj situaciji. Bez znanja sto da radi i bez mogucnosti da dode do informacije.

  28. #78
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Vrtic ima strucnu sluzbu i u vrticu je zaposleno 50-tak odgajateljica.

    Kad smo prije 1,5g bili na razgovoru sa zdravstvenom djelatnicom odnijeli smo svu kopiranu medicinsku dokumentaciju, upute lijecnika i i injekciju. Zdravstvena djelatnica je uzela injekciju i obučila tete.
    Rekla nam je da ce uvijek tete koje budu u grupi biti upoznate sa situacijom i obucene.
    Rekla je da ce se na svim sastancima pricati o tome a i nasa teta mi je rekla da se prica na zajednickim sastancima.
    Uvjerena kako je tako ujutro bih predala zamjenskim tetama injekciju u ruku i nitki me nista nije pitao osim jedne. Alarm mi je poceo zvoniti kad bih dosla po J. u vrtic i trazila injekciju a tete bi me blijedo gledale i pitale a gdje to stoji, a stoji u kutiji na zidu pored stola i velikim slovima pise ime i prezime djeteta.
    Sto i tko je zakazao me znam ali vjerujem da ce se propust sada ispraviti.

    Znam da u njenoj grupi na panou od toga dana stoji protokol. Ne znam jeli taj protokol bio u ovoj ljetnoj grupi ali u petak kad sam dosla po J. usla sam u grupu uzeti injekciju i u grupi na panou sada stoji papir i velikim slovima pise sto poduzeti a ispod je taj protokol od prije.

    Htjela bih se osvrnuti na dio koji je Anin napisala.
    Nama kao roditeljima je vrtic rekao da preuzima na sebe tu odgovornost da ce ukoliko bude potrebno netko dati injekciju. Isto tako da ce se prilagoditi prehrana kako do toga nikada nebi doslo. Da mi je bilo receno drugacije ocito je da bih morala razmisliti o ispisivanju djeteta iz vrtica.
    Nitko vrtic na to nije natjerao.
    Dapace, receno mi je iako tek sada da ne mora svaka teta na sebe preuzeti tu odgovornost. Znaci ona koja to izricito ne zeli ni ne mora, vrtic to od nje kako mi je receno ne moze zahtjevati.
    Cak mi je to i uredu ako se u vrticu onda tocno zna protokol sto i kako ako moje dijete cuva teta koja injekciju ne zeli primjeniti. Iako sto se same primjene tice, moglo bi ju primjeniti dijete od 7 godina. Injekcija je takva i napravljena da ju primjenjuju laici a ne profesionalci, a za par godina moje dijete ce morati znati samo primjeniti injekciju.
    Tako da mi iskreno nije jasno na sto mislis kad govoris da nije profesionalno to nametnuti tetama a kako sam i rekla nitko im to ni nije mametnuo vec su mogle same odabrati dali zele ili ne.
    Zar nebi bilo gore imati u grupi dijete za koje znas da moze umrijeti ako pojede krivu namirnicu a da nemas injekciju koja mu spasava zivot?

    Ovaj dio o davanju injekcije djetetu u ruke ne bih ni komentirala jer to ne mogu shvatiti, ne znam sto se dogodilo i mislim da se nakon razgovora sa zdravstvenom nece vise nikada ponoviti.

    Ja bih rado da moje dijete nema alergiju prvenstveno zbog nje same ali isto tako i zato da ne bude opterecenje nekome kao sto je npr. tetama ali tako je i to treba prihvatiti.

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Nemojse opterećivati svimabi nam bilo lakše da nema alergija
    Od sutra moj seli u područni vrtić, jučer slučajno nabasali na serviserku u tom podrućnom dijelu, veli da svi tam znaju za nvega, ujutro idem i zdrastvenojpotpisat neke papire a i za dogovor kak dalje, i što s hranom koja ideod kuće.
    Nadam se da će bitok, ne bi da mu se desi neke stvari koje su mu se desavale na početku vrtića a i kod klinke kad je išla u vrtić

  30. #80

  31. #81
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Mene je tvoj clanak sjetio na recenici iz predavanja na tecaju reanimacije :" sto je pokoje slomljeno rebro ako ti je alternativa da ostanes mrtav?"

  32. #82
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Hm, da, meni se čini da je to poprilično rijetko i da nastaje nepravilnom primjenom.
    Što se tiče imobilizacije noge djeteta, nisam baš sigurna da u tenutku kad nastupe simptomi anafilaksije imaš vremena imobilizirati nogu, a i u uputama ne piše da se imobilizira noga već da dijete ne smije stajati nego sjediti ili ležati.
    Mi si doma svako malo pročitamo upute i ponovimo znanje, a i njene matične tete u grupi su mi rekle da isto to rade.

  33. #83
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    kad se najkasnije smije davati injekcija ili neko drugo sredstvo, što ako se možebitne reakcije otkriju kasnije recimo dan-dva

  34. #84
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kad se najkasnije smije davati injekcija ili neko drugo sredstvo, što ako se možebitne reakcije otkriju kasnije recimo dan-dva
    Mislim da se injekcija može dati uvijek bez obzira na vrijeme kad je nastupila reakcija ako primijetiš simptome anafilaksije. Nedavno sam baš čitala da vrlo, vrlo rijetko ali ipak moguće anafilaksija može nastupiti i s većim vremenskim odmakom pa čak i dan-dva.

  35. #85
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    To me zanimalo sumnjam na nešto što je možda moglo izazvati bronha opstrukciju, provjerit ću to svakako reakcija možda nastupila kroz 12 i više sati ali mogući vrhunac dostigla nakon puna 2 dana

  36. #86
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne kuzim bas najbolje pitanje, moram priznati.

    Injekcija se daje, prema obuci koju sam morala proci prije nego su mi dali set u ruke, kad se jave znakovi alergijske reakcije. Ono sto nas uce je "more than skin, EpiPen goes in", sto u prijevodu znaci da, ako dodje do urtikarije i povracanja, potreban je EpiPen. Ako je rijec o urtikariji i kaslju, opet EpiPen. Itd. Ako nismo sigurni da je povracanje od virusa ili trovanja hranom, EpiPen. Posljedice nepotrebnog EpiPena su puno manje od posljedica koje moze izazvati anafilakticki sok, tako da se savjetuje injekcija.

    U cijeloj toj prici uopce nije bitno znamo li kad je zadnji put bio u dodiru s alergenom. Uvijek postoji mogucnost da je, recimo, alergen bio u hrani u kojoj ga nismo ocekivali.

  37. #87
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kuzim bas najbolje pitanje, moram priznati.

    Injekcija se daje, prema obuci koju sam morala proci prije nego su mi dali set u ruke, kad se jave znakovi alergijske reakcije. Ono sto nas uce je "more than skin, EpiPen goes in", sto u prijevodu znaci da, ako dodje do urtikarije i povracanja, potreban je EpiPen. Ako je rijec o urtikariji i kaslju, opet EpiPen. Itd. Ako nismo sigurni da je povracanje od virusa ili trovanja hranom, EpiPen. Posljedice nepotrebnog EpiPena su puno manje od posljedica koje moze izazvati anafilakticki sok, tako da se savjetuje injekcija.

    U cijeloj toj prici uopce nije bitno znamo li kad je zadnji put bio u dodiru s alergenom. Uvijek postoji mogucnost da je, recimo, alergen bio u hrani u kojoj ga nismo ocekivali.
    Koliko sam ja shvatila jelena je pitala zapravo može li reakcija za koju bi bio potreban Epipen biti većeg vremenskog odmaka.
    Hrpa članaka koju sam ja pročitala kaže da takva reakcija nastupa od 5min do 2 sata, međutim nedavno sam čitala istraživanja koja kažu da reakcija u rijetkim slučajevima može biti i nakon 2 dana.
    Svakako nebitno, ako u bilo kojem trenutku posumnjamo i ako je kao što kaae kaže više nego samo koža primjenjujemo Epipen bez obzira na vremenski odmak. Manja šteta od adrenalina nego od možebitnog anafilaktičkog šoka.
    Naša alergologica je čak rekla ako bi se ponovila urtikarija kao prvi put kad je pojela napolitanke od lješnjaka i imala urtikariju po cijelom tijelu da ne čekamo nego da primjenimo Epipen jer su u pitanju minute do najgore reakcije. Ona kaže da svaka sljedeća reakcija može biti gora.

  38. #88
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Jelena, jesi li mislila baš na epipen ili injekciju solumedrola?

    Ako misliš na ovo drugo kao pomoć pri opstrukciji, onda nije bitno kad je dijete bilo u dodiru s alergenom, nego kad su dišni putevi u spazmu, pa se može dati onda kad treba da dijete prodiše.

  39. #89
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Pitala sam općenito, mitovski je skuzila bit, injekciju nemamo, ali je mali imao jako tešku opstrukciju koja se bolnički liječi tj. Odlazili smo tam na inhalacije, inače opstrukcija se javila više od dva dana poslije dodira s alergen om s kojim je bio u kontaktu, doktori su rekli da ipak taj alergen ne bi tak nekaj mogao napraviti s takvom reakcijom napose s takvim vremenskim odmakom. Istina da je on mix.alergija kojem sve smeta pa možda mu i smeta i ovo jugo usred skoro zime, kak mu je pred 3 godine smetali prvi znaci zime usred jeseni. Mali je stabilno sad i trenutno je na kućnom liječenju uz bolničke kontrole. Inače doktorica na hitnoj na koju smo išli preko preporuke od pedijatra nije na prvu bila za kljukanje s sodumedrolu, pulmicolom ili nečim višim nego probala srediti stvar sa ventolinom

  40. #90
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    I da mali nije imao nikakvih ni kožnih ni probavnih ni drugih smetnji, osim bronha opstrukcije kasnijeg tipa ako bi se ta priča mogla vezati na taj alergen, dobio je antihistamin u roku keks predostrožnosti radi

  41. #91
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    jelena.o baš mi je žao da ste imali tako tešku reakciju.
    Istina je da ovakvo vrijeme nikako ne ide na ruku alergičarima i astmašima. Imam 2 kući...MM ima dosta izražene smetnje na redovnoj terapiji a J. za sada blage ali definitivno se vidi da utječe na njih.

  42. #92
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Jedna cura iz razreda mog velikog, imala prošli tjedan anafilaktički šok vjerovatno uslijed nutele, koje je prije bezbroj puta konzumirala, veli da je došla na hitnu u zadnji čas, za sad je dobila injekciju koju mora stalno imati uz sebe mjesec dana dok ne prođe sva testiranja , a pred koji danpročitam https://www.index.hr/vijesti/clanak/...e/2025737.aspx

  43. #93
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Stalno u zadnje vrijeme iskaču takvi članci.
    Nedavno je bilo kako je djevojčica od cca 12g mislim u USA umrla jer je došla kod prijateljice i pojela keks s kikirikijem koji je bio u identičnoj ambalaži kao i onaj bez kikirikija te je mislila da je to taj keks koji je 'siguran', a ambalaža ista samo je malim slovima na ovoj pisalo peanut butter, pa su pokrenuli kampanju da proizvođači različitom bojom pakiranja uočljivije označe da isti keks ima npr. kikiriki a drugi nema.

    Mi smo se doma malo opustili što se lješnjaka tiče u smislu da ne čitamo namirnice za koje nam je očito da ne bi trebale sadržavati ali zato nas naša J. drži na oprezu jer zahtjeva da za istu namirnicu koju konzumira uvijek ponovno pročitamo jer kaže da nikad ne znamo možda se nešto promijenilo.
    Mislim da je često vrlo loše označeno, moraš okrenuti proizvod naopako da nađeš sastojke i onda znaju biti vrlo sitnim slovima napisani.

  44. #94
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ja sam u Jeleninom postu pročitala da je nju zabrinulo to što injekcije adrenalina koje je djevojčici dao otac, nisu pomogle i ona je preminula.

  45. #95
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Mitovski mala ti ima pravo,ne treba se opustiti
    Evo primjera iz razreda mojeg klinca,dečko ne jede orašasto,od smokija dobi napadaje ako je u istoj prostoriji
    Jedan dan pred kraj prvog razreda je bila frka i po malog je došao hitno otac,da bi se za par dana ispostavilo da je na grudi bilo vjerovatno mali mljevenih oraha,mali je završio na hitnoj.
    Cura o kojoj sam pričala ima 17 godina,do sad nije imala smetnje s hranom a skoro isto osla ća.bas mi je veliki Reko da su joj rekli da je došla u zadnji čas.

  46. #96
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moram priznati da ne znam cemu sudjenje zbog sezama, osim sto je, eto, sreca sto obitelj ima puno novca.

    Sezam (na moju zalost) nije jedan od "top" alergena i, barem ovdje u SAD-u, nije zakonski uvjetovano da se obiljezava kao alergen na pakiranjima. Naravno, mora biti naveden na popisu sastojaka, ako ga hrana sadrzi. Takodjer, tu kod mene nije zakonski uvjetovano da proizvodjaci navode proizvodi li se nesto na zajednickoj opremi ili u zajednickoj zgradi/prostoriji s "top" alergenima. Neki pisu, neki ne. Ne znam kakve su regulacije npr. u EU, ali u praksi mi je svakodnevni zivot bio nocna mora (zadnji put smo bili za zimske praznike 2016/2017) s obzirom da izbjegavamo osam alergena (sad ih je sedam!!).

    Sto se sezama tice, hebi ga, pekarski proizvodi su, u vecini slucajeva, big no-no. Grozna je svaka vijest o svakoj smrti uzrokovanoj alergijama, ali nitko nece nikamo dogurati ako se ocekuje od proizvodjaca, kuhara, konobara, osoblja u prodavaonicama... da direktno zastite goste i konzumente. Hebi ga, tvoja je odgovornost, na kraju krajeva, pogotovo kad narucujes restoransku hranu ili bilo sto, a da ne dolazi u zavarenoj vrecici s certifikatom proizvodjaca. :/

  47. #97
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Moram priznati da ne znam cemu sudjenje zbog sezama, osim sto je, eto, sreca sto obitelj ima puno novca.

    Sezam (na moju zalost) nije jedan od "top" alergena i, barem ovdje u SAD-u, nije zakonski uvjetovano da se obiljezava kao alergen na pakiranjima. Naravno, mora biti naveden na popisu sastojaka, ako ga hrana sadrzi. Takodjer, tu kod mene nije zakonski uvjetovano da proizvodjaci navode proizvodi li se nesto na zajednickoj opremi ili u zajednickoj zgradi/prostoriji s "top" alergenima. Neki pisu, neki ne. Ne znam kakve su regulacije npr. u EU, ali u praksi mi je svakodnevni zivot bio nocna mora (zadnji put smo bili za zimske praznike 2016/2017) s obzirom da izbjegavamo osam alergena (sad ih je sedam!!).

    Sto se sezama tice, hebi ga, pekarski proizvodi su, u vecini slucajeva, big no-no. Grozna je svaka vijest o svakoj smrti uzrokovanoj alergijama, ali nitko nece nikamo dogurati ako se ocekuje od proizvodjaca, kuhara, konobara, osoblja u prodavaonicama... da direktno zastite goste i konzumente. Hebi ga, tvoja je odgovornost, na kraju krajeva, pogotovo kad narucujes restoransku hranu ili bilo sto, a da ne dolazi u zavarenoj vrecici s certifikatom proizvodjaca. :/
    Djelomično se slažem, ali svakako bi trebalo podići svijest, pogotovo radnika koji rade s hranom direktno. Nije da tih alergena ima na stotine koji te mogu ubiti. Stalno se susrećem u restoranu npr. da mi kažu nema vam lješnjaka, onda ja pitam a ima li čokolade, pa mi kažu nema, ima nutelle...uglavnom u našem slučaju ljudi misle da lješnjaka ima samo u čokoladi s lješnjacima, a mislim da bi oni koji rade direktno s hranom i poslužuju ju trebali biti upućeni i da bi svakako ti opasni alergeni trebali biti vidljivo deklarirani.

    Ovo s oznakom da li se proizvodi u zajedničkoj prostoriji meni se čini da i nema smisla jer koliko sam skužila skoro pa na svemu to pišu da bi se ogradili bez obzira jel tako ili nije, pa ja po tome ne bih J. dala da jede rižu.

    Šta ja znam, mislim da kad se toliko trude proizvođači da se označi nešto organsko, vegansko, gluten free, ovo-ono free, a onda bi stvarno bilo u redu da se vidljivo označe alergeni koji mogu nekoga ubiti u par minuta.

  48. #98
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    hoće li onda i krumpir označavati?


    ja se ne trudim brojati koliko alergena moram paziti, jer ih ima masa i samo jedan kod klinke je skinut od njenih 7 godina, klincu koji ima dva-tri put više alergena tek su se sad malko prvi put pojavile manje vrijednosti.

  49. #99
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Pa krumpir je označen u sastojcima, ne znam da od krumpira možeš dobiti anafilaktički šok?

  50. #100
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    možeš realno dobit od svega kaj ti smeta

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •