Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Glazura - crna i bijela čokolada?

  1. #1
    Rozi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    tu negdje u Zgb
    Postovi
    240

    Početno Glazura - crna i bijela čokolada?

    Kako naslov kaže pitanje je kako radite glazure za torte: posebno me zanima od bijele čokolade, ali može nešto provjereno dobro i za crne?

    Plan mi je napraviti tortu Minni Mouse za moju curku i prvi rođendan, pa tortu-lice želim preliti bijelom čokoladom i onda gore crtati oči i usta. Nisam još topila bijelu za preljev, a s njome je ionako teže raditi nego s crnom, pa pliz iskustva

    Crne bi trebale biti uši (to će biti dvije male tortice iznad glave) i to naravno treba biti lijepo glazirano, ravno i crno sa svih strana, a nisam već dugo preljevala crnu čokoladu skroz okolo torte.

    Hvala, hvala

  2. #2
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    a da probaš ticino?

    nekak mi se čini da crna glazura nebu dovoljno crna a bijela dovoljno bijela da ti to ispadne tak kak si si zamislila.....

    neznam, samo razmišljam na glas.....

    nek se jave curke sa više iskustva.....

    i stavi slikicu kad bude gotovo

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    I ja ne znam kako ćeš to sa glazurom...
    Ali inače i crnu i belu glazuru radim uvek sa slatkom pavlakom (vrhnjem). Ja to radim odokativno, kad topim čokoladu dodam malo slatke pavlake (one za šlag, ali neumućene) jer se lakše maže, ne puca i lepo se sjaji.

  4. #4
    Rozi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    tu negdje u Zgb
    Postovi
    240

    Početno

    nikada nisam radila ticino, a kad tamo na temi vidim 101 nastavak 'ticino hitno' zaboli me glavi od pomisli što bi mi se moglo dogoditi s glazurom moram priznati da sam razmišljala o ticinu, ali stvarno mi se ne da eksperimentirati u zadnji čas.

    opcija mi je čak i ona bijela glazura s bjelanjkom i šećerom u prahu, što zna biti na kuglofima.

    tamno smeđe uši mislim da će biti ok, samo da mi se čokolada lijepo razlije.

    vissnja - to ti ne ispadne onda kao ganache krema, lijepo se razlije po kolaču/torti ili moraš mazati po torti?

  5. #5
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ovako ja radim preljev(čokoladna masna ocaklina):2 žlice mlijeka, 2 žlice šećera i 7 dkg naribane čokolade za kuhanje.
    Miješam na laganoj vatri dok se sve dobro ne otopi. Maknem s vatre i dodam 5 dkg maslaca i miješam dok se opet sve otopi. Odmah treba preliti preko kolača.
    Ima za kupiti i bijele čokolade za ocaklinu (tj.preljev), paketić izgleda kao jedna debela štanga.

  6. #6
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Beti3, ne puca?
    treba mi za sutra provjerena i dobra čokoladna glazura za tortu
    da ne puca, a da bude čvrsta kad se ohladi da na nju mogu naljepiti ukras od ticina

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Evo našla sam sliku. Ima takva crna, smeđa i bijela kuvertura, da se izražavamo kao kuhari. Uspijeva bez muke.
    http://www.google.hr/imgres?q=bijela...0&tx=41&ty=109

  8. #8
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    beti3, ne mogu sad ić kupovati tu kuverturu, kupila sam već 600 gr čokse za kuhanje

    radila bi ovu tvoju glazuru
    neću tortu baciti kroz prozor?

  9. #9
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    beti3, ne mogu sad ić kupovati tu kuverturu, kupila sam već 600 gr čokse za kuhanje

    radila bi ovu tvoju glazuru
    neću tortu baciti kroz prozor?
    Sigurno ju nećeš baciti kroz prozor.Isprobana je puno, puno puta.

  10. #10
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Nikad me nije iznevjerila najjednostavnija glazura (crna čokolada, nisam probala s bijelom):

    lagano se rastopi 100 gr čokolade s 4 žlice ulja. I to je sva mudrost.

  11. #11
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Ja pak nikada ne stavljam šečer, osim ako ne radim jednu posebnu slasticu sa uprženim šećerom.
    Stavljam odokativno za tortu od 26 cm, oko 150g što tamnija čokolade i maslaca po potrebi, radim najčešće u mikrovalnoj i dodajem maslac do one mjere do koje želim da bude rijeđe.
    To je slastičarska glazura kako se radi po ps-u, samo oni otapaju na pari ali meni je učinak isti.

  12. #12
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Bijela čokolada se ponaša sasvim drugačije od crne kad se topi. Lijepi se u nekakvu gustu masu, umjesto da se rastopi i razrijedi.
    Ja radim ocaklinu od crne otprilike ovako kao Beti. Tako sam radila i s bijelom, ali ta se sasvim drugačije ponaša. Uspjela bih je namazati na kolač, ali daleko je to od finog prelijevanja. Ako netko ima iskustva baš s bijelom, i mene zanima. vissnja, ta tvoja se dobro ponaša?
    I još, maslac je važno stvarno dobro umiješati, inače se znaju vidjeti tragovi rastopljenog pa opet stvrdnutog maslaca. Bolje je po meni da se ocaklina malo prohladi prije dodavanja masla.

  13. #13
    Rozi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    tu negdje u Zgb
    Postovi
    240

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Bijela čokolada se ponaša sasvim drugačije od crne kad se topi. Lijepi se u nekakvu gustu masu, umjesto da se rastopi i razrijedi.
    baš zato me muči bijela, topila sam je već za kreme, pa treba biti jako pažljiv, ali nisam još preljevala.

    znam za ovu Schwartau kuverturu što Beti3 spominje, to će možda biti sigurnije od obične bijele čokolade.

  14. #14
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja sam baš s tom radila.
    Sad mi se čini da su možda na njoj i neke upute kako postupati, ali sam ih ja ignorirala.

  15. #15
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    beti, se mora ribati?
    meni se ne da, tko će naribati 200 gr čokse za kuhanje

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj Rozi prvotno napisa Vidi poruku
    vissnja - to ti ne ispadne onda kao ganache krema, lijepo se razlije po kolaču/torti ili moraš mazati po torti?
    Ne ispadne kao ganache, jer stavim jako malo slatke pavlake. Ali je moram razmazati, nije baš da se razliva.

  17. #17
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    najbolja čokoladna glazurakoju sam probala je
    10 dkg čokolade
    3žlice vode
    8dkg maslaca/margarin
    čoksa i voda se ugriju da se čoksa otopi a ne zakipi i u to se umiješa maslac,treba ga jako dobro umiješati da se skroz rastopi i dobijete glatku masu..prije nego prelijem kolač stavim u glazuru 2-3 kapi ulja...
    reže se lijepo apsolutno ništa ne puca,a par kapi ulja daje glazuri prekrasan sjaj..obožavam ovu glazuru!

  18. #18
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    beti, se mora ribati?
    meni se ne da, tko će naribati 200 gr čokse za kuhanje
    Ja stavim u multipraktik. Skače i lupa, ali bude ok.

  19. #19
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    beti, se mora ribati?
    meni se ne da, tko će naribati 200 gr čokse za kuhanje
    Ma, dosta je pokidati, sve se rastopi ionako.

  20. #20
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ja tamnu glazuru pravim tako da istovremeno otapam na pari
    100 g čokolade za kuhanje
    100 g putra ili margarina
    Glazura ima sjaj ne puca pri rezanju

    Sa bijelom čokoladom i kuverturom sam radila ali nisam zadovoljna, nije to to.

  21. #21
    migulica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Stenjevec
    Postovi
    1,130

    Početno

    Bijelu čokoladu topiti ISKLJUČIVO u toloj vodi. Mrvu viša temperatura ju pretvara u kamen....svakako treba dodati nekoliko kapi suncokretovog ulja za sjaj....
    ja sam radila tako da sam u otopljenu bijelu čokoladu dodavala sasvim mekani i izrađeni putar, te nad blago toplom vodom miješala dok se sastojsi nisu spojili....zeznuto je,a li ide....

  22. #22
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Hvala migulice, zaista si puna znanja i ideja.

  23. #23
    Rozi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    tu negdje u Zgb
    Postovi
    240

    Početno

    da javim dojmove nakon glazura: crnu sam radila po ovim omjerima što je napisala kiara79 i bila je dobra (super se razlila i nije pucala), ali je čokolada malo 'posivila' ili kako da to već nazovem, kao da je margarin poflekavio po torti. mislim da sam negdje čitala neki trik kako to izbjeći, ali naravno ne znam uopće gdje ni kako.

    bijeli dio - ipak sam kupila schwartau kuverturu i pažljivo je otopila iznad pare/samo tople vode, nije bilo problema oko toga. no, nema šanse da se preljeva kao crna, morala sam je mazati po torti. meni zato nije na koncu poslužila za početnu ideju, o skoro 30 kuna ne želim ni razmišljati

    ps. moja minnie mouse torta je na kraju uspjela, iako je to daaaleko od nekog slastičarskog savršenstva, pa čak i nekih amaterskih kuharica koje to bolje naprave. ali, ja super zadovoljna, a i svi ostali, pa je to najvažnije i definitivno moram početi vježbati ticino

  24. #24
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Drago mi je da su se svi razveselili Minnie!
    Ja radim glazuru isključivo u mirkovalnoj na defrost, to je idealna temp za blago otapanje. U staklenu zdjelicu što stinije nasjeckam čoksu , pokapam uljem i pokrijem tanjurićem. Mješam u toploj zdelici sa štaub šećerom dok nije glatko i sjajno. Super uspijeva i bijela i crna, samo bijeloj treba kraće i manje šećera i malo više mješanja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •