Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: presnac

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno presnac

    Presnac je lokalni specijalitet primorsko-goranske županije. E sad, koliko sela, toliko i recepata, a varijacije sežu od slanog sa sirom i pancetom pa sve do slatkog sa skutom. E, ja bih taj slani. Jednom sam ga jela i ne mogu ga zaboraviti . Znam da ide sir, kapula, panceta, sve skupa u tijestu (pretpostavljam dizanom). ima li sluuuučajno netko tko zna?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    tj. našla sam jedan recept na netu
    http://www.kuvar.de/2597/doma%C4%87i-slani-presnac.html
    ali ja bih ako ima netko tko je to doista pravio...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    e pa ja sam pravila. sljedeći put ću staviti više sira, pancete i kapule. inače je baš fino.

  4. #4
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    orginalni bribirski:
    70 dag sira (domaci sir ili "feta" - u tom slucaju ne solimo vise)
    70 -100 dag pancete
    1 kg mladog luka
    20-25 jaja
    svjezi kvas
    1 kg brasna
    172 margarina ili ulja
    sol

  5. #5
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    20-25 jaja
    :shock:
    Prvo me recept zaintrigirao, onda sam vidjela broj jaja, onda sam pomislila pa možda je krivo napisano i možda ide 2-2.5 jaja, onda sam skužila da nije baš vjerojatno da ide 0.5 jaja, onda...onda... Jel stvarno ide 25 jaja?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Ljetujem u Bribiru i nije bilo boljeg nego kad nas je susjeda dočekala presnacom. Na žalost, bila je već stara i umrla je i ja sad već dugo nisam čula za presnac. Idući tjedan idem na g.o., baš ću se raspitati....

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa
    20-25 jaja
    :shock:
    Prvo me recept zaintrigirao, onda sam vidjela broj jaja, onda sam pomislila pa možda je krivo napisano i možda ide 2-2.5 jaja, onda sam skužila da nije baš vjerojatno da ide 0.5 jaja, onda...onda... Jel stvarno ide 25 jaja?
    A ovo?

    Citiraj flower prvotno napisa
    172 margarina ili ulja

  8. #8
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ide toliko jaja - to je meni kao neka velika fritaja (kajgana) nesto gusca...

    a nije 172 vec 1/2 margarina

    prvo se sve sitno nasjecka, zatim se ispirja na maslacu luk i panceta, pa se ohladi.
    sva se jaja stucu, doda im se brasno, luk i slanina i na kraju sir...sve se izlije u pleh(nabrasnjen) i pece oko sat vremena

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    ja ti vjerujem, ali ipak se ne usudim staviti 25 jaja u nešto. ovaj moj recept od 9 jaja mi je nekako gornja granica.
    nego, imam jedno pitanje: malo mi je suh kad se ispeče. doduše, u receptu piše ovako: kad se ispeče izvadi se iz tepsije i stavi u najlon-vrećicu ili nešto drugo i hermetički zatvori, a reže i jede tek sutradan. sad, da li to vama zvuči kao da se još vruć/topal zatvori u najlon ili ohlađen? ne mogu zamisliti da vruće tijesto zatvorim u najlon, mislim da bi se sve pretvorilu u neku kiselu juhu.
    no, opet, možda baš to pridonosi sočnosti i mekoći? flower, kako ti radiš?

  10. #10
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Rado bih probala ovaj recept ali se grozim pečenja na ovim temperaturama
    Meni se čini prevelika masa , ne znam u čemu bih to ispekla, pa to bih nahranila 10 gladnih , ali probat ćemo to sve umanjiti samo dok malo zahladi.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    da, meni je od 30 dag brašna bilo dosta za onaj veliki pleh od pećnice. kalimero, u usporedbi s pečenjem hrpe palačinka, nešto tutnuti u pećnicu mi se čini elegantnim rješenjem...

  12. #12
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ma kakve palaćinke ? Samo povrće nešto na brzake,može i tjestenina i sl. Desert voće, sladoled, kolači koji se ne peku. Nikom neće škoditi ako skine koji kilogram

  13. #13
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ovaj se moze odmah jesti. probajte s pola smjese…moze se peci u plehu (onom ravnom iz pecnice) ili kao torta. stvarno je fino. netko jos dodaje I zelenjavu. priznajem da ga ja ne pecem, samo jedem

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    Citiraj Bomballurina prvotno napisa
    Ljetujem u Bribiru i nije bilo boljeg nego kad nas je susjeda dočekala presnacom. Na žalost, bila je već stara i umrla je i ja sad već dugo nisam čula za presnac. Idući tjedan idem na g.o., baš ću se raspitati....
    Bomballurina, čekam detaljni izvještaj.
    flower, sutra isprobavam pola tvog recepta

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    flower, tvoj recept je isproban i oduševljeni smo! šaljem ti

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •