Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Odobrena predimplantacijska dijagnostika u Njemačkoj

  1. #1
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno Odobrena predimplantacijska dijagnostika u Njemačkoj

    Danas je u njemačkom parlamentu odlučeno da se odobrava predimplantacijska dijagnostika, odnosno testiranje na nasljedne genetske bolesti

    Za one koji su manje pratili donošenje našeg kontroverznog Zakona o medicinskoj oplodnji prije dvije godine, Njemačka ima jedan od restriktivnijih zakona u Evropi, na koji su se Golem i Milinović pozivali kada im je odgovaralo, ne uzimajući ga u cijelost jer bi nam bio predobar, nego samo najkonzervativnije dijelove. Medicinski turizam u njima susjedne zemlje poput Belgije, Češke i Austrije je puno rašireniji nego kod nas, naravno zbog bolje financijske situacije. Odobravanje ovog zakona potakla je presuda u korist liječnika koji je jednom paru napravio PID (PGD) i sam sebe prijavio. S time, da kod tog para na žalost niti jedan embrio nije bio genetski ispravan.

    Etičko povjerenstvo u Švicarskoj nastoji u Švicarskoj pokrenuti istu raspravu.

    S obzirom na to da je naš Zakon još uvijek na Ustavnom sudu, možda će trend liberalizacije dijelova zakona u zemljama na koje se Golem i Milinović svesrdno pozivaju pomoći i našem sudstvu u odluci.

    Linkova na temu PID-a i Njemačkoj ima puno, evo par iz uglednijih novina, jedino što su na njemačkom:

    Die Zeit

    Pa malo kritike u Die Zeit

    Die Welt


    Sueddeutsche Zeitung

    Legal Tribune Spiegel Online


    Wissenschaft Online

    Frankfurter Allgemeine


    Evo i nešto na engleskom Deutsche Welle (meni ne baš predrage novine, al na engleskom je

  2. #2
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Greška u naslovu, pliz administratorice implantirajte mi p

  3. #3
    ježić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,862

    Početno

    Super! Odlične vijesti! Ovo nam može ići samo u korist.
    Ja sam na žalost slaba s njemačkim, ali pročitala sam na engleskom. Ima i malo drugačija verzija na hrvatskom (isto iz Deutsche Welle) za one koji se ni na engleskom baš ne snalaze:
    http://www.dw-world.de/dw/article/0,...o-all-1479-rdf

  4. #4
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Lijepe vijesti za nijemce! Al što to nama znači, kad kod nas nitko niti nema uvjete raditi PGD!
    Koliko ja iz našeg zakona čitam, PGD s nigdje izrijekom ne zabranjuje, i vjerujem, kada bi bilo uvijeta da se obavi u RH, da bi se moglo izboriti za ovaj postupak čak i po ovom Zakonu. Ovako, obzirom da nitko ni ne radi tako nešto, niti će za to imati opremu sljedećih par stoljeća, napadanje Zakona argumentima vezanim uz PGD je malo iluzorno, a s pravnog stajališta, čini mi se i uzaludno. Naime, jedna od bitnih značajki sudske presude je ta je ona provediva. Tako se mora i postaviti tužbeni zahtjev, inače će ga sud odbaciti.
    Na žalost, to bi kod nas bilo kao tražiti od suda da utvrdi moje pravo da kupim nekretninu na mjesecu - teoretski ne postoji zakonska zapreka, ali takvo utvrđenje svejedno nije provedivo.
    Pozdrav od praške pgd pacjentice!

  5. #5
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Ja ne vjerujem da predimplantacijska dijagnoza (PID) nije provediva u Hrvatskoj. Provediva je, ali se ne radi, u tome je stvar. Nije to bogznakako komplicirana tehnika, jednom kad se naruce prave genetske probe.

    Njemacki zakon o zastiti embrija nije uopce spominjao predimplantacijsku dijagnozu. Svi koji su ga procitali, podrazumijevali su da se misli da je u duhu zakona zabraniti PID. Trebalo je da jedan hrabri njemacki lijecnik ustane protiv kolektivne politicke gluposti, prijavi sam sebe na sud zbog provodjenja predimplantacijske dijagnoze, i gura taj sudski proces po kojem je mogao zavrsiti u zatvoru. Eto, to treba hrvatskoj - HRABRI LIJECNIK koji ce reci jasno i glasno "to sto ste napravili hrvatskim zenama je nehumano". Ali to jedan Simunic nema hrabrosti reci. I dok lijecnici u Hrvatskoj ne kazu "ovaj zakon ne valja" - dotle ce taj zakon i ostati.

  6. #6
    beilana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    2,030

    Početno

    mi smo na savjetovanju pitali tetu jel se to kod nas može, i da, može, ali ako ima velikih šansa za nekom genetskom bolesti, al kaže da takvi parovi koji imaju velike predispozicije da ima dijete bude bolesno, u pravilu ni nejdu u postupak, ne da ima je zabranjeno, nego ne žele

  7. #7
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    beilana, je l to na pravnom savjetovalištu?
    Ja u to ne vjerujem da parovi ne žele! Analogno Njemačkoj, očekivala bih par desetaka godišnje (tamo je par stotina parova, a nas je cca 20 puta manje), ali nisam nikada čula da se kod nas radi. Znam za jedan par s foruma kojem je savjetovano da probaju u Mariboru s PGD. Na žalost tamo nije išlo baš idealno sa stimulacijom, tako da je prekinut postupak i oni, koliko znam, pokušavaju kod nas, jer nemaju toliko novaca da ponavljaju postupke vani, ali PGD im se ne nudi, a ozbiljan su kandidat.

    Suludo je pokušati oploditi 3 js i onda raditi PGD. Ovaj liječnik kojeg spominjemo pino i ja je u tom slučaju, ako se dobro sjećam, raspolagao s 11 embrija. Znači da je žena imala barem 15 js ispunktiranih. Logičnije mi je da se zbog čuvenog ograničenja od 3 js ne radi PGD.

    patuljchica, tvoja trudnoća zbilja nadahnjuje Koliko ste ono vi imali embrija? Isto puno, zar ne? I samo jedan dobar.

  8. #8
    beilana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    2,030

    Početno

    da, na pravnom savjetovanju. i vjerojatno ak si dovoljno uporan i imaš nešt novaca za djelit trebalo bi to biti moguče, iako je nama teta rekla da se to kod nas radi

  9. #9
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Mi smo imali 25 jajnih stanica, 18 zametaka, 3. dan na njih 12 "najobećavajućih" rađen je PGD, 10 ih je nosilo našu translokaciju, a jedan je imao jednu od "standardnih" kromosomskih malformacija (nije nam rečeno koju - rađen je standardni biokemijski probir koji se inače radi u 12 tjednu trudnoće). Samoj jedan kromosomski zdravi i morfološki savršen embrij vraćen je mami. Željela bi samo naglasiti da se u našem slučaju ne radi o pitanju prenošenja genetski nasljednih bolesti na bebu, već da se muževa balansirana translokacija kod zametka pretvara u nebalansiranu, pa takav zametak nije sposoban za život i prestaje se pravilno razvijati u ranoj fazi trudnoće.
    Ova priča da parovi koji imaju veliku mogućnost da im dijete bude bolesno ne idu u postupak je glupost. Niko ti to ne savjetuje na taj način! Nama su šanse bile toliko male da nam genetičar uopće nije znao reći koji su omjeri - rečeno nam je samo - imate šanse za zdravo dijete - pokušavajte i dalje. Mi (poglavito ja) više nismo imali ni fizičke ni emotivne snage "pokušavati na slijepo" pa smo se odlučili za Prag. Tako su nam i više MPO-ovaca u HR savjetovali.
    I da, stoji da nitko u HR ne radi PGD/PID, ali mislim da su to zahjtevi tržišta - oprema je užasno skupa, stručnog osoblja nema (PGD obavljaju genetičari a ne MPO doktori niti embriolozi), a pacijenata sa ovakvim problemom je ipak relativno malo. Inače, izrada proba (ili sonda kako ih zovu u Češkoj) za našu translokaciju koštala je 640 €, a kombinacija je bezbroj, pa nije baš da je problem rješen ako nabaviš kvalitetne probe - treba uvijek imati ove "standardne", ali svai par je svoja priča...
    Svakome tko ikako može financijski to izgurati, a ima med. indikacija za PGD/PID, od srca savjetujem da se prestane boriti s vjetrenjačama u domovini i spakira kofere za Prag!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    13

    Početno

    Draga Patuljchice, pliz se javi. Izgubili smo dijete u četvrtom mjeseu nakon šest dana- genetika. Čitam o Pragu, pa me milijun stvari zanima.... veliki pozdrav

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •