Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 116

Tema: Biste li radile 4 sata da možete

  1. #1
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno Biste li radile 4 sata da možete

    Helou! Otvaram temu jer me zanimaju vaši stavovi o pola radnog vremena. Jedan od razloga je što sam se prije mjesec i pol vratila na posao nakon porodiljnog, i mm, ja i 14-mjesečno dijete nismo doma ni skupa od ponedjeljka do petka od 8.00h do 18.30h. I to mi je strašno bezveze i stalno si mislim kako bi da mogu stvarno radila pola radnog vremena.

    Drugi je razlog što bi baš o tome pisala rad na postdiplomskom. Koliko znam, naš zakon (o porodiljnim i rodiljnim naknadama) dopušta pola radnog vremena ako se ranije vratiš s porodiljnog na posao, pa do isteka tog prava (npr. počneš raditi 4 sata kad beba ima 8 mjeseci, i radiš 4 sata do njenog 16. mjeseca starosti).

    Zakon o radu predviđa mogućnost punog i nepunog radnog vremena, tu odlučuje poslodavac da li će organizirati posao i radno vrijeme u nepunom (4 sata) i da li će radniku ponuditi ugovor o radu na 4 sata. Dakle, poslodavac može i ne mora to odobriti.

    I još možeš biti doma na neplaćenom do 3. godine - tzv. mirovanje radnog odnosa.
    (Ne pričam o pravima za 3. dijete, blizance, njegu djeteta...)

    E sad, je l netko pitao svog poslodavca ikad za takvo nešto i probao?
    Kad bi htjele tako raditi, koliko godina bi tako radile (stalno, do neke djetetove starosti...)
    Što bi vam tu bio najveći problem da se odlučite na to, pod uvjetom da poslodavac pristane? Manja plaća, organizacija posla u duplo manje vremena, strah od "prekovremenog" na ta 4 sata, manje uplaćivanje doprinosa u mirovinsko, kako na vas gledaju kolege jer "radite duplo manje" i odlazite ranije s posla, strah da ćete izgubiti postignutu poziciju, ili da nećete uopće moći napredovati... što bi vas još mučilo?

    Znam da je u Velikoj Britaniji i skandinavskim zemljama uobičajena praksa part-time jobs, i meni osobno bi bilo super da jednog dana bude i kod nas. Bolje rečeno, da već je i kod nas.

  2. #2
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    odmah bih pristala

    najveći problem bi bila lova :/

    i to što bih jako teško od poslodavca dobila tu mogućnost :/

  3. #3
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    bi, bez razmišljanja.

  4. #4
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    bi, bez razmišljanja.
    X

  5. #5
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    odmah bih pristala

    najveći problem bi bila lova :/

    i to što bih jako teško od poslodavca dobila tu mogućnost :/
    e ovako i ja.....
    da mogu...
    a nemogu
    ionako imam premalu plaću.... da radim 4 sata to nebi bilo ni 2000 kn plaće a samo vrtić će nas (sad kad dođe druga beba) doć 1400 kn
    a moj poslodavac ah, mrak bi joj pao na oči.... vjerujem da bi odmah dobila knjižicu

  6. #6
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Bih, a najveci problem bi bilo to sto pola place ne bi bilo dovoljno. Ionako se rezerve istope sa tankom porodiljnom naknadom drugih 6 mj.
    Ali da nisam podstanar i da imam dovoljno para, rado bi radila samo 4 sata dnevno- barem do djetetove trece godine.

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja bih odmah pristala, problem bi bili naravno novci, ali mislim da bi se snašli.
    Kad sam se prvi put zaposlila radila sam 4 sata (takve su bile potrebe poslodavca), nekih cca 6 mjeseci.
    Jedini problem je bio što sam zbog prirode posla morala raditi baš od 10.30 do 14.30, a uz dijete bi bilo idealno radno vrijeme (barem meni) od cca 8.30 do 12.30, to je taman da dijete otpratim u školu ili vrtić i dođem doma na vrijeme da skuham ručak. Milina.

  8. #8
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Ja radim na pola radnog vremena, silom prilika. Super je to što sam dosta vremena s djetetom, loše naravno financije. Da si nema tog financijskog aspekta, ovo bi mi super odgovaralo. Ovako tražim posao s punim radnim vremenom.

  9. #9
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ja radim kao freelancer od kad imam dijete, stvarno ne bih mogla zamisliti život drugačije. Ako vam nije frka sa lovom odmah bih prihvatila na tvom mjestu, i za tebe i za bebu i za cijelu obitelj to vrijeme extra doma je neprocjenjivo.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Ne bih radila ni jedan jedini sat, da ne moram zbog novca.

    Čekala bih da mi banana padne sa stabla. Mene posao uopće ne oplemenjuje, samo sam histerična od njega.

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bez problema, ali bojim se da nece biti moguce.

    Za sad je radni plan biti na porodiljnom (neplacenom, naravno) prvih sest mjeseci. Onda traziti jos barem sest na pola radnog vremena.

  12. #12
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja bi najradije da mm i ja mozemo priustiti da radimo po 6 sati dnevno
    5 i po do sest sati mi se taman cini mjera za covjeka

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ja bi najradije da mm i ja mozemo priustiti da radimo po 6 sati dnevno
    5 i po do sest sati mi se taman cini mjera za covjeka
    X
    Pet, ja bih rekla, dosta pet za svakoga, i svi bi bili zaposleni, i ne bi bilo viška bogatstva jer gdje je jedna noga, dulja druga je obavezno kraća...

    Odgovorit ću sve pokretačici na pp ako joj treba za postdiplomski,
    ja radim trenutno, na, nazovi, pola radnog vremena (za 3. dijete), ali neću ovdje pisati kakve mi je sve probleme poslodavac priredio zbog toga i kako uopće ne uspijevam to pravo iskoristiti onako kako je zakonodavac to predvidio.
    Jedino što se u tome svemu dosljedno poštuje jest isplata pola plaće, što ispadne živa mizerija, radim prakički za otplatu svog dijela kredita. No, muž ima OK plaću pa to nekako ide.

    Načelno, apsolutno sam za skraćeno r. vr. roditelja, i to dulje vrijeme, ne samo za predškolce, puno je kućanskih obveza, a djeci roditelji jako fale kad se svi zajedno viđaju 3 sata u danu i vikendom. To vrijeme je nenadoknadivo, nikad se vratiti neće.

    (neću sad o svojim brijama da ovaj kapitalizam pojede sve, i čovjeka i obitelj i da mi opet radimo i gubimo sate ko idioti da bi se neke fiktivne pare prevrtale tamo po nekim burzama i bankama, stvarale se umjetne krize...bolje da ne duljim)

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Kapric prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih radila ni jedan jedini sat, da ne moram zbog novca.

    Čekala bih da mi banana padne sa stabla. Mene posao uopće ne oplemenjuje, samo sam histerična od njega.
    razumijem te,

    meni je posao bio drag dok sam bila mlada i ambiciozna, no od tada se jako, jako puno toga promijenilo u mojoj branši (i u mom životu), ambicije su laganini splasnule i pretvorile se u nešto slično preziru prema nekim vrstama posla (tužno, ali eto)

    čuj, ja bih malo posudila tvoj potpis, baš sam pomišljala na takvo nešto kratko, ali se nisam sama dosjetila

  15. #15
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ja bi najradije da mm i ja mozemo priustiti da radimo po 6 sati dnevno
    5 i po do sest sati mi se taman cini mjera za covjeka
    Koristila sam stanku za dojenje i radila kao što si navela i mogu reći da mi je takvo radno vrijeme bilo idealno.

  16. #16
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ja bi najradije da mm i ja mozemo priustiti da radimo po 6 sati dnevno
    5 i po do sest sati mi se taman cini mjera za covjeka
    bas tako

  17. #17
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Kapric prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih radila ni jedan jedini sat, da ne moram zbog novca.
    Čekala bih da mi banana padne sa stabla. Mene posao uopće ne oplemenjuje, samo sam histerična od njega.
    Korporacijski, neljudski posao koji sad imam me čini nesretnom. Uopče ne mogu zamisliti da ću se jednog dana morati vratiti tamo. Ozbiljno razmišljam o korištenju 2 godine neplaćenog. Da li bi me posao čekao i nakon toga ne znam... sumnjam.

    No, rado bi svije hobije pretvoria u posao, makar i manje plaćen od ovoga. Eh.

  18. #18
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Naravno da bi, već sam o tome i razmišljala, ali si zbog novaca to nažalost ne možemo priuštiti!

  19. #19
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Kapric prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih radila ni jedan jedini sat, da ne moram zbog novca.

    Čekala bih da mi banana padne sa stabla. Mene posao uopće ne oplemenjuje, samo sam histerična od njega.
    Jao ovo potpusijem svi čime mogu potpisati! A pogotovo sada kada imam i školarca prvašića, vrtičarku i jasličarku...A početkom 10. mjeseca se vraćam raditi....Ako mi ne daju željeni premještaj bit će kaos!

  20. #20
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    radije bi da radim tri dana u nedelji, nego skraćeno radno vrijeme svaki dan
    ali nije moguće ni jedno ni drugo, sa zimom mi se "smiješi" povratak na puno radno vrijeme, svaki dan :uh:
    Posljednje uređivanje od vještičica : 10.07.2011. at 10:15

  21. #21
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa Vidi poruku
    radije bi da radim tri dana u nedelji, nego skraćeno radno vrijeme svaki dan
    ali nije moguće ni jedno ni drugo, sa zimom mi se "smiješi" povratak na puno radno vrijeme, svaki dan :uh:
    Ovako ja radim, zapravo ove godine su to bila 2 dana u tjednu. I zbilja je super, osim, kao što rekoh, financijski.

  22. #22
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    iskreno, ja ne bih
    radila 4 sata na dan.
    to bi mi bio užasan presing, da sve stignem do podne i pol. od recimo osam i pol. računaj jutarnju kavu i razgovor s kolegama do negdje 9, ne mogu bit bez jest do podne i pol, znači još nekih pol sata pauze...a ne volim jest pred kompjuterom nekakav sendvič.
    i tako, ja sam prilično razmažena, sve u svemu
    imam tu sreću da radim posao koji volim, s dobrim uvjetima rada, dovoljno godišnjeg odmora, što mi je najbitnije od najbitnijeg . posao je većinom takav da si sama organiziram vrijeme, kako bih vam opisala, nekad mi prođe dva sata samo u smišljanju nekakve koncepcije rada kojeg moram napraviti, pa onda istraživanja po netu, razgovori i tako, pa nekakvi sastanci...
    pasalo bi mi fleksibilno radno vrijeme npr, jer nije svaki dan takav.
    zamišljam da npr imam svoju firmu, s ovim poslom koji sad radim, recimo tri dana bih mogla potegnut pa onda dva dana slobodna. jedino, kako to već ide, vjerojatno bih uzela još posla (u dobroj varijanti mog poduzetništva), ne možeš odbit klijenta, pa bih i ta dva dana potezala
    možda sat vremena manje, ajd, ali 4 satno radno vrijeme ne mogu zamisliti. preveliku bi mi to konfuziju stvaralo.

  23. #23
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    dijete nismo doma ni skupa od ponedjeljka do petka od 8.00h do 18.30h
    da, ovo bi mi bilo previše. ima dana kad radim i prekovremeno, do 6-7, i ti dani su mi stvarno iscrpljujući i onda se gubi smisao.
    npr slijedeći tjedan moram prije godišnjeg sve pozavršavati što imam, i raditi ću sigurno dugo.
    al onda me čeka mjesec dana uživancije pa mi je lakše

  24. #24
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Definitivno bih. Ali mislim da moj poslodavac ne bi.
    Iskreno, već mi je sad muka kad se sjetim povratka na posao nakon godine dana, a još nisam ni rodila drugo dijete.
    Da mi je netko rekao dok sam studirala da ću ovako razmišljat, rekla bi nema šanse!
    Ma sve to ovisi i kakav posao imaš. Jedno je kad radiš od ponedjeljka do petka od 7 do 15, svaki vikend slobodan, svaki praznik slobodan bilo ljeto il zima, a drugo kad radiš u smjenama, i subotama i neradnim danima pa ljeti i nedjeljama....Uglavnom, kako sada stvari stoje, mislim da bih se odrekla pola plaće na par godina.

  25. #25
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Koristila sam stanku za dojenje i radila kao što si navela i mogu reći da mi je takvo radno vrijeme bilo idealno.
    Ako se koristi stanka za dojenje, jel plača ostaje ista ili?? Ja radim 6 sati dnevno, a s pauzom bi bilo 4, to zvuči tako dobro... Koliko dugo se pauza za dojenje može koristiti?

  26. #26
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Lotta prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se koristi stanka za dojenje, jel plača ostaje ista ili?? Ja radim 6 sati dnevno, a s pauzom bi bilo 4, to zvuči tako dobro... Koliko dugo se pauza za dojenje može koristiti?
    moze se koristiti do navrsene godine dana djeteta
    placa ne ostaje ista (najcesce) jer se ta dva sata koje koristis kao stanku za dojenje placaju proporcionalno visini porodiljne naknade (koja je za drugih 6m jako niska), a ne prema tvojoj placi.
    znaci dva sata pauze za dojenje drzava ce ti isplacivati kao 1/4 porodiljne naknade

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    dijete nismo doma ni skupa od ponedjeljka do petka od 8.00h do 18.30h
    ovo je stvarno previše ( pa nismo još u EU )
    - kad bih mogla financijski i kad bi se moj poslodavac složio ( što sigurno neće jer svi uvijek padaju u šok kad netko zatrudni i uvijek je problem naći zamjenu ) sigurno bih odabrala 4h rada; iako volim svoj posao, studirala sam da mi bude bolje i dalje se educiram koliko god mogu, uvjeti rada općenito postaju sve nepodnošljiviji , želje i zahtjevi poslodavaca sežu do nebeskih visina i nema im kraja , mislim da smo na dnu kapitalističkog društva , gdje je na maksimumu iscrpljivanje radne snage , a na minimumu prava istih tih ljudi; u tim uvjetima jako je teško istovremeno zadovoljiti želju za obitelji i obaveze na poslu, dan bi trebao trajati 40 h, a mi biti nepresušan izvor energije i ideja... 4-6 radnih sati bi bilo krasno , a uz to slobodan svaki vikend

  28. #28
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Radila sam na 4 sata do druge godine djeteta (doduše odobren mi je SRV pa sam primala punu plaću) i mogu reći da bih vrlo rado da je takav modus uobičajen u nas kao u npr Austriji.
    Meni se takvo rješenje pokazalo idealnim. Naravno, poslodavac nikako ne može prihvatiti da pola radnog vremena znači i samo pola obavljenog posla (ali ne prihvaća niti da puno radno vrijeme znači obavljanje posla za 1 radno mjesto a ne za 1, 5 ili 2 ), No, dosta se toga ipak dade napraviti u 4 sata pa smo (uz malo kompromisa s obje strane) ipak svi bili zadovoljni.
    Ono što mi je bilo izuzetno bitno što kući nisam dolazila premorena a pred nama je bio gotovo cijeli dan i dovoljno vremena i za vježbanje i za igranje a i za sve ostalo.
    A kad sam s njene dvije počela raditi puno radno vrijeme i to mi se činilo prerano...
    Jedini nedostatak rada na 4 sata u mom slučaju je vezan za količinu vremena provedenu na putu s posla i na posao - bilo bi efikasnije raditi 2 ili 3 dana po 8 sati.
    U svakom slučaju, radila bih na 4 sata i za pola plaće.

  29. #29
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Trenutno sam na porodiljnom, a kad krenem raditi bi ce to pola radnog vremena. Vec sam to prakticirala i savrseno je. Ali dobro funkcionira samo u ovakvoj kombinaciji s porodiljnim. Jer mi jos nisamo dovoljno evoluirali da poslodavac i za pol radnog vremena uplacuje staz i mirovinsko u cijelosti... Jer kod nas za pol radnog vremena dobijes pol staza i pol mirovinskog i pol svega.... Nije dovoljno sto ce ti mirovina zbog male place biti mizerna, nego te dernu gdje stignu...

  30. #30
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja bih da radno vrijeme bude 6 sati (općenito, svima) i da bude normalno plaćeno.
    Ne bih radila pola radnog vremena za pola plaće.

  31. #31
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    moze se koristiti do navrsene godine dana djeteta
    placa ne ostaje ista (najcesce) jer se ta dva sata koje koristis kao stanku za dojenje placaju proporcionalno visini porodiljne naknade (koja je za drugih 6m jako niska), a ne prema tvojoj placi.
    znaci dva sata pauze za dojenje drzava ce ti isplacivati kao 1/4 porodiljne naknade
    Ja sam mislila da se može ta pauza koristiti i kad se vratimo na posao s djetetovih godinu dana! Ništa onda, znala sam da zvuči predobro

  32. #32
    anita_m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    moj dom
    Postovi
    395

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih da radno vrijeme bude 6 sati (općenito, svima) i da bude normalno plaćeno.
    Ne bih radila pola radnog vremena za pola plaće.
    i ja bi tako

  33. #33
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ja bi radila utorak, srijedu i cetvrtak po 8 sati onda bi imala raniji vikend od petka, a ne bi ni bolovala od radnog ponedjeljka

    Dreams

  34. #34
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi radila utorak, srijedu i cetvrtak po 8 sati onda bi imala raniji vikend od petka, a ne bi ni bolovala od radnog ponedjeljka

    Dreams
    e, to bi bio zivot

    ma, ja sam razmisljala ovog proljeca krenuti u 9satno radno vrijeme od ponedjeljka do cetvrtka, pa da petkom radim 4 sata,
    mislim, mogu sebi tako organizirati radno vrijeme bez problema
    ali, trebalo bi moci u petak prestati raditi pa sam odustala

  35. #35
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    e, to bi bio zivot

    ma, ja sam razmisljala ovog proljeca krenuti u 9satno radno vrijeme od ponedjeljka do cetvrtka, pa da petkom radim 4 sata,
    mislim, mogu sebi tako organizirati radno vrijeme bez problema
    ali, trebalo bi moci u petak prestati raditi pa sam odustala
    Radila sam tako u jednoj firmi i mogu reć da mi je baš bilo super.. Taj sat više nekako preživiš, a vikend ipak bude malo duži
    Ali tada nisam imala djecu i imala sam do posla 15 min.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Meni je redovno radno vrijeme 6,40 do 13,40
    ili od 13,40 do 20,00 , ali samo jedan dan u tjednu slobodan.
    Uskladila sam da radim u smjeni kad mi je mlađe dijete u školi , kad je on doma i ja sam doma.
    Tako da , o pola ni ne razmišljam , niti je to moguće na mom radnom mjestu.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    131

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih da radno vrijeme bude 6 sati (općenito, svima) i da bude normalno plaćeno.
    Ne bih radila pola radnog vremena za pola plaće.
    I ja bih tako!

  38. #38
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    O, vi se raspisale, , a mene nema...
    Upravo sam, u 01.45 završila prezentaciju za klijenta koja mora biti gotova sutra, a ne idem sutra na posao jer Bebisimo već 3. dan kuri oko 39-39,5.
    Uvod u to kako bi izgledalo da još i 4 sata radim.
    Pišem vam kad se naspavam!

  39. #39
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ja nebi kraće radno vrijeme-nužno-ali bi fleksibilnije, pogotovo za stvari koje mogu obavit od doma, navečer, i sl.
    npr. radila bi 15h slobodno na ružni kišni dan i neradila ništa na predivan proljetni dan

  40. #40
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Bi

  41. #41
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Ja već 6. mjesec koristim pravo da za treće dijete radim na pola radnog vremena do njene navršne druge godine. Odlučila sam se da iskoristim to pravo onog trenutka kada sam primjetila da mom poslodavcu, koje sam btw, dala sebe komplet punih 7 godina, strašno tepko palo to što sam odlučila ostati "punih" 8 mjeseci na porodiljnom, iako je CEO žena, te sam im svakako ostavila mogućnost da me zovu ako im zatreva pomoć. Nakon poroda sam ostala godinu, i kad sam već pala u nemilost rekoh da iskoristim i ovu drugu opciju. E sad, što se tiče novca, meni pola što ne radim plaća socijalno, i to pola moje plate(10%umanjene) a naravno pola plate zaradim. Moram biti iskrena da vrlo rijetko ja odem u 12 kući, uglavnom ostajem do kraja radnog vremena, ali ponekad kada osjetim ostanem ujutro duže ili odem oko 2 sata. Mogućnost da izgubim poziciju je najočiglednija od svih zala koje su me snašla, čak sam imala pravi mobing(horizontalni) od strane kolega koje su me mijenjale za vrijeme mog odsustva. Ali ja sam podvukla crtu: strah je čovjekov najveći neprijatelj, i vrlo često moraš pokazati zube, da te vukovi ne bi raščupali.
    Vidjet ću glede moje poslovne budućnosti šta mi donosi februar 2012.(tada mi ističe to pravo). ali imati mogućnost da se probudiš uz svoje najmilije, ili da ih kada upekne odvedeš na jezero u 3 sata utorkom je nešto neprocjenjivo. Doduše, ja sam bez kredita, tako da moja djlimično finansijska nezavisnot je ovdje bitan faktor.
    Uglavnom, moj stav je da smo mi krive što svoja prava ne krostimo, jer poznam par žena koje su uradile isto što i ja, u velikim preduzećima, i nisu dobile otkaz. Ipak, poslodavac na kraju cijeni vrijedne i sposobne ljude.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Ja radim za austrijsku firmu i kod nas je normalno raditi 4 sata dnevno, ili 6 sati dnevno - posebno za trudnice i novopečene majke. Upravo sam u fazi kad sam na porodiljnom i radim 4 sata na dan - jer sam OK i radim od kuće, pred kompom. Nakon poroda sam mislila počet radit 4 sata na dan kad bebe navrše 8 mjeseci (poklopit će se s najvećo gužvom u firmi) pa me zanima, kad bi se nekom dalo mi objasniti, kako idu stvari sa našim Zakonom. Nena Jabuka - ti si nudila neki pp pa ako ponuda još vrijedi...
    Jer MM i ja čekamo blizance, pa bi bilo sjajno onu malenu naknadu s HZZO-a podebljati polovicom plaće i biti maksimalno prisutna u odgoju djece, bez da brinem previše oko financija.

  43. #43
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ja bih.
    I razmišljam o nekoj kombinaciji, ukoliko bude moguće dogovoriti sa poslodavcem, nakon 1. godine.
    Bilo bi super, prvašić, jedno djete u vrtiću, jedno u jaslicama i 4 sata ili kombinacija 2 dana u jednom tjednu, 3 u drugom....
    Ah, snovi....
    Tko zna, kakva će biti situacija i financijska i u firmi.

    Nakon što sam rodila Mateja, počela sam nakon 6 mjeseci raditi na 4 sata, ali to je bila takva pro forma, radila bih od kuće, prma potrebi i nij ebilo nikakvih pravila, ali se znalo desiti ada baš kada meni ne odgovara da sam morala nešto odraditi.
    Zato bih sada malo bolje postavila pravila igre ukoliko budemo nešto dogovarali.

    Financije su jedini razlog zašto bi radila barem 4 sata, ako ne i puno vrijeme, iako bih najradije ostala doma sa mojim dječacima i bebom...

  44. #44
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    iskreno, ja ne bih
    radila 4 sata na dan.
    to bi mi bio užasan presing, da sve stignem do podne i pol. od recimo osam i pol. računaj jutarnju kavu i razgovor s kolegama do negdje 9
    imam tu sreću da radim posao koji volim, s dobrim uvjetima rada, dovoljno godišnjeg odmora, što mi je najbitnije od najbitnijeg .
    možda sat vremena manje, ajd, ali 4 satno radno vrijeme ne mogu zamisliti. preveliku bi mi to konfuziju stvaralo.
    Iskasapila sam post u dijelovima koje svimbam.

    Ali i ovo
    npr. radila bi 15h slobodno na ružni kišni dan i neradila ništa na predivan proljetni dan

  45. #45
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Iskasapila sam post u dijelovima koje svimbam.
    ne moraš do podne i pol ništa pojesti?

  46. #46
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Kao što rekoh, u dijelovima koje svimbam (pojela sam malo prije dvije integralne Domaćice, to ne brojim )

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi radila utorak, srijedu i cetvrtak po 8 sati onda bi imala raniji vikend od petka, a ne bi ni bolovala od radnog ponedjeljka

    Dreams
    Ovo nije samo san, ovo je realnost, u mojoj firmi su tako žene radile na pola radnog vremena, sve bi stigle napraviti na poslu, a naravno , i doma.
    To je bilo za vrijeme starog poslovodstva.

    Ja sam to isto očekivala od novog, nigdje nije zacrtano da se mora dolaziti svaki dan, gubiti vrijeme na putovanje i odraditi 4 sata.
    Ne rade svi na šalteru ili blagajni, puno je poslova koji se uopće na takav, "prepolovljeni" način, ne mogu organizirati niti kvalitetno odraditi.

    Zato se to organizira kao rad po danima, dva pa tri dana u tjednu. I to super funkcionira.

    Meni se dogodilo, zbog nefleksibilnog poslodavca (najblaža riječ koju sam uspjela naći

    da u ta 4 h ne uspijem sve pripremiti ni obaviti, neke se vrste posla jednostavno ne uspiju "sabiti" u 4 sata dnevno, imam hrpu prekovremenih koje mi nitko neće platiti.

    Dakle, ili ću odustati od takvog načina rada ili ćemo završiti na sudu. Mislim da je ovo drugo vjerojatnije.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Meni je pregenijalno kako u Norveskoj mozes odluciti koliko posto zelis raditi: npr. ja cu raditi 70 % (proporcionalno dobijes placu)
    napravis najbolje za sebe i svoje malene
    Ja sam se vratila nakon 11 mjeseci, o stanci nije bilo govora kao ni o nekakvim ustupcima, prije o otkazu!

  49. #49
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    Ja sam pitala, ali prijedlog nije prošao. Iako, mislim da nije bilo pravog razloga da me odbiju-više ta neka ustaljena praksa koja kaže ili 8 sati ili niš. Pogotovo mi je privlačna ova varijanta sa kombiniranjem slobodnih i radnih dana po potrebi jer doslovno ići na posao svaki dan za 4 sata rada mi baš ne djeluje kao neko savršeno rješenje.

  50. #50
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ola! Kad sam otvarala ovu temu i napisala "...biste li radile da možete" zapravo sam mislila "da možete - da vam nitko ne brani, tj. da je to regulirano zakonom da npr. majka do 3., 7. ... (18. ) godine može raditi nepuno radno vijeme i da se poslodavac tome ne može protiviti (kao što se ne može protiviti neplaćenom do 3. godine).

    Znam da su financije svima velik problem i da možemo sigurno nas puno ne bi (uopće / previše) radilo da si to možemo priuštiti.
    Koliko to je pola nečije plaće? Nekome je to 1.400 kn, nekome 4.000 kn.
    S 4.000 kn (i još jednom prosječnom plaćom) bi se i uz kredite dalo živjeti. No mislim da oni koji imaju tako visoku polovicu plaće dobar dio njih vjerojatno ima pozicije, opise poslova, odgovornosti, bla bla bla koje ne bi nikako mogli odraditi u 4 sata jer vjerojatno ni sada ne rade samo 8 sati.

    Pisala sam na drugim temema koliko love imam, pa mogu i ovdje . Ja zarađujem 7000 kn, mm 6000, kredit za stan 3000 kn. Da ja dobijem 3500, ostalo bi nam 6500 i s time bismo zbilja mogli (a bio mi bi i Bandićev vrtić jeftiniji ).

    Ali kao što je Cubana napisala, ne bih radila pola radnog vremena za pola plaće. Zato što znam da ne bih radila samo 4 sata, nego kako često spominjete puno više, i zbilja ti na kraju ispadne da je "pola" samo "pola plaće". Radim na projektima u timu, i ovisimo jedni o drugima, i zbilja bude zeznuto kad netko nešto ne napravi, onda uglavnom nešto stoji dok se ne reorganizira... a klijenti čekaju, a rokovi prolaze, užas!!
    I svaki put kad Miško pokupi virozu u jaslicama i ostanem dan-dva doma, radim po noći jer to sutra mora biti na mailu. Naravno da se neće svijet srušiti ako ja to ne napravim, i netko će drugi... ali lakše mi je odraditi nešto do 2 ujutro, nego provesti sat vremena na mobitelu da netko drugi to dovrši, jer tih sat vremena s bolesnim djetetom ujutro nikako nemam. I u toj situaciji znam da bi trebalo stvarno jako jako puno volje i fleksibilnosti poslodavaca da posloži stvari u firmi da to može funkcionirati. 2010. ga je "strefilo" 6 trudnica bez baka servisa pa možda nešto i napravi. Kolegica i ja malo-malo otvaramo neke od tih tema, a i on je već skužio kako smo na bolovanjima, gasimo komp u 16.59, nema sastanaka u 16.40 i slično...

    Zašto bi mi još bio problem 4 sata? Pa isto to što ste pisale, zbog puta... i sad trošim oko 2,5 sata dnevno na put, kupljenje iz jaslica koje nam nisu jako usput... pa bi mi isto bilo bolje raditi fleksibilno, od doma i sl. Zapravo sam si već smislila da bih radila 20 sati tjedno kad bih ih mogla odraditi kad mi najbolje paše. No, tu je taj posao koji toliko ovisi o klijentima i drugim kolegama i fazama rada, i zbilja bi netko u firmi trebao imati volje misliti na to što mi može dati da odradim "u bilo kojih 20 sati", a "ne sad odmah, do sutra ujutro". Jer sada to tako funkicionira, svi su tu od 9 do 17, a kad god treba tko god treba će ostati do kad god treba. Samo se sad pojavila jedna moćna gomilica koja više ne može, niti ne želi "do kad god treba".

    Onda isto... frendica koja se vratila s porodiljnog nakon 7. mjeseci radi sada 4 sata, isto kaže da rijetko baš ode nakon 4 sata, ali da joj je veći problem što joj kolegice baš nisu "presretne" što ona radi "samo pola posla" i to otvoreno pokazuju.

    Opet sam se raspisala... (možda da ja otvorim svoj blog umjesto što pišem po forumu).
    Uglavnom, nisam se mislila baš samo jadati ovdje, nego malo raspravljati... što nas sve sprečava da radimo 4 sata (a nije to da ne bismo mogli živjeti s pola plaće).

    Bilo bi super kad bi se uputio neki zakon u proceduru, ko hoće da može... pa nek si razmišljaju kako će organizirati posao. Kako mogu Norvežani?
    A onda se samo sjetim onog "Šuti, i budi sretan da uopće radiš". A onda se sjetim da država "štiti materinstvo", da država kao ima "pronatalitetnu politiku"... itd.

    Hvala na komentarima, skupila sam puno primjera za seminar, ali pišite vi samo još

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •