Pokazuje rezultate 1 do 44 od 44

Tema: Komplikacije u trudnoći nakon 35.

  1. #1
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno Komplikacije u trudnoći nakon 35.

    Jel zna netko prave brojke i rizike tih kasnijih trudnoća? Koliko je stvarno tu više problema sa dječjim zdravljem?

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Teško ti je reći na takav način "prave brojke i rizike". Što te konkretno zanima - rizici za što? Rizici su veći postotak kromosomskih anomalija ako je starost i žene i muža veća, plus rizici tijekom trudnoće, ali svi rizici se uvijek moraju individualizirat - konkretan par i njihova medicinska priča, jer može ti uvijek biti na mlađu dob teže, i na stariju dob lakše.

    Opet, nije sve iza 35-te isto, razlika je i 37.-ma, i 39.-ta, a pogotovo preko 40-te.

    S dječjim zdravljem, osim ako ne mislimo na trisomije koje se mogu gledati preko prenatalne dijagnostike, od invazivne (RACZ) do blage (UZV anomaly scan), ako je par tome sklon, nema nekih rizika, osim onih koji nastaju kao posljedica prijevremenog poroda, koje se vjerojatno dižu što je žena starija, ali i u blizanačkim trudnoćama kod mlađih žena ili ako postoji neka dg. zbog koje prijeti prijevremeni porod. Onda su ti problemi raznorazni, jako često psihomotorni.

    Ako ničeg toga nema (žena normalno iznese trudnoću), nema nikakvih specijalnih problema samo zbog dobi (osim povećanog rizika za trisomije), više utječe neka anamneza para - tipa ima li u obitelji alergija itd.

    E evo i Rodinog teksta na tu temu:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=1662
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.06.2011. at 16:13

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I mislim da je različito ako je žena prvorotka u 35.-toj (teže), a lakše ako je to 2. ili 3. dijete. To ne znam zašto, a kamoli da bi tu znala neke postotke.

  4. #4
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    ja sam P. rodila sa 36 (istina da je tata nešto mlađi )
    prvorotka
    bez ikakvih komplikacija (barem koliko za sad znamo) osim smanjenjog dobivanja na težini

    na što točno misliš?

  5. #5
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    U mom primjeru 0% rizika i za dijete i za mamu( i tatu) u trudnoći u četrdesetoj.

    Ali, zato 100% rizik za život djeteta u trudnoći u dvadesetoj.


    Statistika je samo broj.

  6. #6
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Znam da te zanima statistika, ali evo jednog osobnog primjera. Mene je mama rodila s 42g, to joj je bila druga trudnoća. Prije trudnoće je obavila sve moguće i nemoguće preglede, ne samo ginekološki nego i ostalo i rekli su joj da je potpuno zdrava.
    Imala je urednu trudnoću i evo mene žive i zdrave.
    Danas je sve više kasnijih trudnoća, evo i sama sam prvo rodila s 31g, a voljela bih imati još dvoje što znači da ću onda rađati i poslije 35-te a vjerojatno i kasnije i ne zamaram se puno tim statistikama iako sam svijesna da određeni rizici postoje.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Statistika je jedno, slučajevi koje ja poznam sasvim drugo. Npr. prva trudnoća u 25, oba roditelja mlada i zdrava, teško bolesno dijete. S druge strane, trudnica u 43. godini, treće dijete, puno lakša trudnoća nego prve dvije u dvadesetima, uredna do kraja, lijepi i lagani porod, savršeno zdrava beba. Istina da je statistički rizik veći kako godine odmiču, ali istina je i da nema garancije nizašto, bez obzira na dob.

  8. #8
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    mene je mama rodila sa 40 sestru sa 42.
    obje normalne i zdrave...

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    cure, dajte još malo pozitive
    znam da nema garancije, ali eto, lijepo je čuti ta dobra iskustva
    ove mi se godine smiješi 40. rođendan, a tri mjeseca nakon toga trebao bi i treći porod (još je jako rana trudnoća, strah me i pisati o tome).
    do sada sam u trudnoćama uvijek bila zabrinuta hoće li biti sve u redu s bebom, o sebi nisam ni razmišljala, sada sam u panici i strahu i za sebe (te godine, te deljina, hoću li ja to moći, što će moji maleni ako mi se nešto desi...)

  10. #10
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Sa mnom u rodilištu bila ženska koja je rodila sa 44, sve super, trudnoću iznjela ko curica, i beba jest bila nešto sitnija, ali nikakvih problema nije bilo.

  11. #11
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Riječanka, razmišljaj pozitivno. Evo, ja sam isti slučaj, a rodila sam lako kao da i nisam. Što je to 40! Ma to su mlade godine!

  12. #12
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ja ću biti prvorotka sa 38. osjećam se ko da mi je 18.

    zašto ifi, ali si starija od 35?

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Riječanka, razmišljaj pozitivno. Evo, ja sam isti slučaj, a rodila sam lako kao da i nisam. Što je to 40! Ma to su mlade godine!
    Ma da, i pokušavam tako razmišljati, ali opet, eto me na temi gdje u biti (barem po njenom naslovu) i ne bih trebala biti (sva sreća da je, barem za sada, vrlo ohrabrujuća atmosfera).

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    riječanka, eto ti mene, rodila treće sa skoro 43 godine. Imala sam jedno sitno krvarenje u 12. tjednu trudnoće koje se smirilo za par dana s utrićima i mirovanje. Radila sam amnio samo zbog godina i nalaz je bio uredan. Ta mi je trudnoća bila najteža, ali samo iz razloga što sam radila do 7. mjeseca, što sam doma zbrinjavala muža i dva klinca a kičma u komi, nisam mogla šetati niti spavati ... to je onaj dio koji je bio posljedica mojih godina.

    Sam porod je bio najbolniji ali najkraći. Prilično sam iskrvarila (što je češće u višerotki zbog smanjenog tonusa maternice) i sad osjećam da mi treba puno više da se oporavim.

    Bebač je od njih troje najveći (3560 i 52cm), najbolje cica i prekoprekasan je. NIti ne pomišljam da će moje godine imati neki loš utjecaj na njegovo zdravlje.

    Moj ti je savjet - uživaj, opusti se (pogotovo kad se s 12. tj. potvrdi da je sve u redu), posveti dječici jer ćeš poslije imati manje vremena, odmaraj, dobro jedi i puno spavaj. Bit će sve OK.

  15. #15
    cowgirl avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    275

    Početno

    Kako je ina33 već navela, osim trisomija, svi su drugi rizici više povezani sa općim zdravljem i genetskim predispozicijama para nego s dobi majke.
    Moja prva (i za sada jedina) trudnoća je rezultirala savršeno zdravim i naprednim djetetom. Rodila sam 2 mjeseca prije 37. rođendana.
    I nadam se da će nam uskoro doći braco ili seka, taman s četrdesetima .

    Šansa za blizanačku trudnoću je veća nakon 35, ne znam da li je to - ili + .

  16. #16
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    cowgirl,

    iznad 35 veća vjerojatnost blizanačke trudnoće?
    A ja imam 37....

    A ja nikako da odem na pregled....
    Na kraju će biti kako je stariji sin rekao:
    "a što ako bude dvoje? Ili troje?"

  17. #17
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku

    zašto ifi, ali si starija od 35?
    ponavljam pitanje.
    i stvarno mrzim topice u kojima autor postavi pitanje u prvom postu i onda ignorira topic. zašto se ovaj otvarao? nije baš da je ifi nestala sa foruma otkad ga je otvorila, eno je, redovno piše na drugim temama...
    ovo mi zvuči ko ona šimunićeva propaganda - rađajte do 35. inače...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Prvo dijete sa 36 i pol, drugo za svoj 39 rođendan.
    Obje trudnoće odlične, druga malo teža utoliko što je malo djete bilo pored mene, porodi odlični, drugi porod brz, bez ikakvih tegoba nakon poroda ....
    Želim i nadam se trećem, možda dogodine, kada budem imala 42 ... ili tko zna kad.

    Uslut, uvijek uz smijeh svima kažem da sam stala brojati svoje godine baš kod 36. Nakon toga nisam stigla misliti na sebe, a kamoli brojati.
    Tako da jednom kada nastavim sa tim, nastavit ću gdje sam stala.
    Bit će lijepo imati 37 za deset godina


    Citiraj cowgirl prvotno napisa Vidi poruku
    Šansa za blizanačku trudnoću je veća nakon 35, ne znam da li je to - ili + .
    Ovo me raduje ... i plaši .... i raduje

  19. #19
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    ponavljam pitanje.
    i stvarno mrzim topice u kojima autor postavi pitanje u prvom postu i onda ignorira topic. zašto se ovaj otvarao? nije baš da je ifi nestala sa foruma otkad ga je otvorila, eno je, redovno piše na drugim temama...
    ovo mi zvuči ko ona šimunićeva propaganda - rađajte do 35. inače...

    Ove godine punim 35 i prestravljena sam.
    Intenzivno kontam o tome da li da rađam još koje, što sve to nosi, strah me je i rodit i ne rodit, pa samo velikim očima čitam što se pišu.

    Nije me frka samo tog rađanja i to, nego kontam da mi je tužno rađati djecu čije unuke neću vidjeti, ili ih neću moći čuvati. Ili neću biti živa da sudjelujem u njihovim velikim trenutcima... pa si kontam da su mi ovo zadnji trzaji. ČIm prije - tim bolje...

    A onda se opet bojim da li će beba biti okej, i ja.

    Zanemarite mene... statistika mi pomaže da se opustim, a osobna iskustva još i više

  20. #20
    cowgirl avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    275

    Početno

    Ovo za blizanačku je za dvojajčane blizance.
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=1662

    Tekst je s Rode.

  21. #21
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ma, kao što je rekla moja pokojna prijateljica: koja mi je korist što od moje vrste raka oboljeva 3% žena, kad sam ja jedna od tih u 3%?

    jednostavno, mislim da treba ići za svojim snovima i željama. statistika je nekad na našoj strani a nekad protiv nas.

    nikada je ne možemo predvidjeti.nisam mogla zamisliti da ću prvu djecu roditi sa 38. moja majka mi je zvučala ko stara rodilja a rodila me je sa 26.

    i nikad nisam bila sretnija nego sada. i lipše se osjećala. do sada mi je trudnoća bila predivna, bez ijedne muke, povraćanja, izgledam bolje nego što sam mogla zamisliti, osjećam se prekrasno. nadam se da će se to nastaviti i dalje.

    uopće se ne doživljavam starom trudnicom. a ovaj rizik blizanaca je nešto što priželjkujem cijeli život, ali doslovno otkad znam za sebe, tako da je meni rizik ispao ostvarenje snova.

    a ako budem dugovječna na materinu stranu, doživit ću i unuke, iako se već zezam (a muž se grozi lol) da ćemo djecu poticati na udaju u ranim 20.-im da bi im bebe vidila) jer nema ničeg lipšeg od one crkvene želje: dabogda vidjeli djecu djece svoje.

    a s druge strane, moj svekar je rano postao roditelj, ali jako rano i umro, tako da nema garancije ostvarenju te želje, na žalost.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    156

    Početno

    Mene je moja mama rodila sa 28 i dugo dugo sam mislila i zamjerala joj što me tako "kasno" rodila. Ja sam svoje jedino dijete rodila u četrdesetoj, a prije toga sam prošla trudnoću koja je morala završiti induciranim porodom. Kroz obje trudnoće sam prošla sa hipertireozom, od 29. tjedna sam se otvarala i prijetio mi je prijevremeni porod. Ali... da sad imam 35 ne bi čekala niti trenutka. Da želim dijete te me godine ne bi priječile. Sada sa 43 nemam više snage za to proći. U prevelikom sam strahu...

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    pituljice, hvala na tvom iskustvu i pozitivi,
    i ja se nadam da ću se nakon 12. tjedna opustiti i jedva čekam da prođe ova neizvjesnost rane trudnoće (nisu mi sve bile uspješne ni kad sam bila puno mlađa, pa je i strah koji osjećam sasvim razumljiv, još si ne mogu priuštiti luksuz ufuravanja u trudnoću)
    ovo za statistiku je točno, ali nekako nam je svima lakše kad nam ti podaci odgovaraju, a mrski su nam (i znamo da je to samo točan zbroj netočnih podataka) kad ne potvrđuju ono što želimo i čemu se nadamo.
    svu hrabrost i sreću svima nama, i mlađima i starijima od 35., treba nam bez obzira na godine...

  24. #24
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Moje dvije prijateljice su bile prvorotke s pune 42 i 44 g. (ovu drugu su u rađaoni zvali 40+4 ). Savrsene trudnoce, brzi i laki prirodni porodi, savrsena djeca. Naprijed, Ifi! Iscekujemo topice :strika: ...

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Meni je jedinu komplikaciju u trudnoći s 40 godina činio moj ginekolog sa svojim statistikama. I svojim komentarima prilikom UZV - sad ćemo vidjeti je li Down...(ne dijete sa sindromom Down, nego "Down"). (Sad još tome pribrojite trudničke hormone, plačljivost...)
    Veće mi je komplikacije činio liječnik, nego miom prisuan uz bebu u maternici.
    Da nije bilo tog negativnog utjecaja, uopće ne bih mislila o tih nekoliko posto mogućnosti da nešto nije O.K.
    Ali sam na ovom forumu dobila puno utjehe, nade i smirenja...zato mi je Roda pri srcu...
    Dijete je super, sve O.K. a MM i ja imali smo zajedno 90 godina kad se rodio.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    ovo mi zvuči ko ona šimunićeva propaganda - rađajte do 35. inače...
    Nemoj me zezat!!! Misliš na ginekologa V.Š.?
    Pa i on je postao otac u starijoj životnoj dobi...

  27. #27
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ifi ti se previše brineš, mislim nemoj zamjeriti, al ne možemo baš sve isplanirati u životu do u detalj
    tko to garantira nekoj mami koja je rodila sa 25, dakle s deset godina manje nego si ti sad da će ona doživjeti svoje unuke? znam da zvuči katastrofa, ali zbog toga nije manje istinito.
    ili da ako i doživi da ima unuke, hoće li biti u stanju baviti se njima, ne znam, može oboliti od npr. neke strašne bolesti i biti nesposobna brinuti i o sebi, a kamoli pomoći drugima.
    primjeri su ekstremni, ali poanta je da niko nema garanciju na ništa u životu, pa stoga ako imaš poriv, želju i volju za djetetom samo naprijed!

  28. #28
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Ove godine punim 35 i prestravljena sam.
    Mogu ti samo reći ajme meni, poslat zagrljaj i reći - još si u naponu snage . Oko 40-te se to ipak mijenja i komplicira. Imaš, teoretski, neke stupnjeve kako ženina plodnost pada - jedna je 35, 37, 39, a nakon 40-te je sve bitno teže.

    Dakle - 35 je još relativno rano, ali ako misliš još rađat, nemoj još par godina dumat jer će ti to možda značit da više nećeš moć' rađat. Po meni, odokativno, bez da ti sad šuškam sa statistikama, i s obzirom da nisi imalal problema sa začećem, nemoj čekat više od 37.-me.

    Pretpostavljam da te, zapravo, muči amnio. Ali, to ti je isto statisika - de fakto se više beba s krom. anomalijama rađa kod žena mlađe dobi, jer je (barem dosad, ali trend se mijenja) većina starijih žena prihvaćala amnio i ostalo. Za to pitaj ginića, on će ti imat te statistike koliko se granica povećava sa svakom ženinom godinom.

    Sretno !
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.06.2011. at 10:05

  29. #29
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I po meni, to ti je jedini bitan rizik, nije ti se sad nešto drugo u reproduktivnim organima zato jer si napunila 35-tu toliko promijenilo u smislu da ćeš sad morat ležat, prijetit će prijevremeni porod itd. ako je bilo prije sve OK, da imaš 40, ajde de možda bi se moglo razgovarat na tu temu.

    I rizik je taj da ćeš odgađanjem začeća ulazit možebitno u područje sekundarne neplodnosti, sve ovisi o tvojoj ovarijskoj rezervi.

    A bolesti djeteta - do na povećan rizik zbog kromosomskih anomalija - ja druge ne vidim jer sumnjam da si u 35-toj toliko fizički propala da bi sad bilo upitno iznošenje trudnoće.

  30. #30
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, ako želiš moje iskustvo - ja sam rodila u 39.-toj i inače cijelo vrijeme brijala kako će me sigurno, s ozbirom na dugotrajnu IVF priču, neko "poleć'" od ginekologa. A osjećala sam se izvrsno, u drugom tromjesečju u gojzericama bižala po creskim stazama od divljih svinja, muž se čudio kako sam poletna, radila najnormalnije do pred termin itd. Iz moje perspektive ti si "malo dete", ja sam mislila da pitaš onako teoretski.. za trudnoće preko 40-te, a ti ustravljena u 35.-toj... Veliki zagrljaj ti šaljem i ono... to nisu godine za probleme u trudnoći, ali jesu kad neke već malo teže zatrudnjuju, zato - ako želiš 3. dijete, nemoj se predugo mislit.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.06.2011. at 10:14

  31. #31
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

  32. #32
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ifi ti se previše brineš, mislim nemoj zamjeriti, al ne možemo baš sve isplanirati u životu do u detalj
    tko to garantira nekoj mami koja je rodila sa 25, dakle s deset godina manje nego si ti sad da će ona doživjeti svoje unuke? znam da zvuči katastrofa, ali zbog toga nije manje istinito.
    ili da ako i doživi da ima unuke, hoće li biti u stanju baviti se njima, ne znam, može oboliti od npr. neke strašne bolesti i biti nesposobna brinuti i o sebi, a kamoli pomoći drugima.
    primjeri su ekstremni, ali poanta je da niko nema garanciju na ništa u životu, pa stoga ako imaš poriv, želju i volju za djetetom samo naprijed!
    Je, ja sam ti malo plan-frik...
    ... al ja sam ti ovako breza-tip, krhka i visoka, niš koristi, na selu bi me otpisali, nitko me ne bi ženio i to, pa se brinem hoću li moći, imati snage i to... plus - mene fakat brine mogućnost da rodim dijete s posebnim potrebama... jer već imam jedno (darovito doduše, ali i to je posao...)... i fakat se moram uzdat u pomoć s Neba ako bi se to dogodilo... pa se premišljam...

  33. #33
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    E, ako želiš moje iskustvo - ja sam rodila u 39.-toj i inače cijelo vrijeme brijala kako će me sigurno, s ozbirom na dugotrajnu IVF priču, neko "poleć'" od ginekologa. A osjećala sam se izvrsno, u drugom tromjesečju u gojzericama bižala po creskim stazama od divljih svinja, muž se čudio kako sam poletna, radila najnormalnije do pred termin itd. Iz moje perspektive ti si "malo dete", ja sam mislila da pitaš onako teoretski.. za trudnoće preko 40-te, a ti ustravljena u 35.-toj... Veliki zagrljaj ti šaljem i ono... to nisu godine za probleme u trudnoći, ali jesu kad neke već malo teže zatrudnjuju, zato - ako želiš 3. dijete, nemoj se predugo mislit.

    Ovo je divno! To ti je prvo s kojim si hodala po Cresu? I ja bih, al se bojim da ću hodat samo po kiflu i do vrtića

  34. #34
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu ti samo reći ajme meni, poslat zagrljaj i reći - još si u naponu snage .

    Dakle - 35 je još relativno rano,

    Ovo ću si isprintat i objesit iznad kreveta!

    Tnx!

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Je, ja sam ti malo plan-frik...
    ... al ja sam ti ovako breza-tip, krhka i visoka, niš koristi, na selu bi me otpisali, nitko me ne bi ženio i to, pa se brinem hoću li moći, imati snage i to... plus - mene fakat brine mogućnost da rodim dijete s posebnim potrebama... jer već imam jedno (darovito doduše, ali i to je posao...)... i fakat se moram uzdat u pomoć s Neba ako bi se to dogodilo... pa se premišljam...
    ajde, molim te, ti se oko svega premišljaš, oko zavjesa, pločica, čišćenja, rođendana, svega...nije to ništa novoga, dakle, s jedne strane jest malo pomaknuto, a s druge i utješno, glede ovoga što pitaš, jer
    kako sve to ipak odguliš i odradiš (unatoč silnom promišljanju i premišljanju) i sasvim normalno (?) i uspješno furaš kroz život i sebe i djecu, tako bi i to treće izgurala.
    Je da bi tu nas "malo" gnjavila po forumu, ali šta sad, ljudi se prihvate ko rod rođeni.

    Po pitanju godina, ti si pupoljak rosni za to, ja sam treće rodila, kad ono, džiza, s 36 ili 37?, 37 valjda.
    Od početka sam kategorički odbila svako svrstavanje u skupinu "starijih" ili "kritičnih", mogla sam do pred sam porod ići vinograd okopavati (da imam vinograd), a oni bi mene u "starije", pih!.

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je divno! To ti je prvo s kojim si hodala po Cresu? I ja bih, al se bojim da ću hodat samo po kiflu i do vrtića
    Da, prvo i vjerojatno jedino, naravno da bih sad bila više ograničena, čak da je i med. sve OK - na hodanje do vrtića i ostalo... A možda i ne bi, tko zna, ipak nije još baš školarac, pa da smo "lancima vezani" za neki striktni raspored, a znam da homeschoolala ne bih, ali da imam starije školsko dijete, bio bi mi manji radijus kretanja .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.06.2011. at 16:53

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A ako je iko jeremija i "Breza" - sori, onda sam to ja . A problema - nikakvih. "Posebne potrebe" - to ovisi što definiraš kao takvo - moja mala je bila vježbačica, sad je s bronhoproblemima, ali meni su to normalni problemi, i vidim da doslovno dolaze u svim dobnim skupinama, i da idu sa "suvremenim životom", uvjetno rečeno. A i dijete je težeg karaktera - ono, ima nas par što se okupljaju na tim topicima - neće ovo, neće ono itd. Ali, to nema veze s mojom dobi, nego je - datost - ima na tim topicima "tvrdoglavo dijete" puno žena, sve neke bitno mlađe od mene .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.06.2011. at 16:56

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    ... al ja sam ti ovako breza-tip, krhka i visoka, niš koristi, na selu bi me otpisali, nitko me ne bi ženio i to...

    i mene su otpisali, nisam mogla bacat bale trave na traktor
    pa su me poslali na fakultet

  39. #39
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    a bogami niste više od mene jeremija, a i nije da se hvalim al mi vele da sam vita- jela tip!
    ifi, srednje mi je ime "sto bolesti" i trudnoća mi je bila rizična, i niszam daleko od tebe po godinama. zapravo, i sama razmišljam da li je vrijeme da rađam još ako mislim, i znam da jest, iako su neke realne mogućnosti trenutno ne presjajne. a onda pomislim da mi valjda nikad neće biti presjajne, i da će mi vrijeme proći.

    zato često svraćam na teme mama koje imaju više djece, i zapravo poskrivećki maštam da i ja jednom budem jedna od njih. nekako mi unutarnji glas govori da nikad ne bi žalila ni što nisam više napredovala u karijeri, ni što nisam imala više love, al bi mi moglo stvarno biti žao što nisam imala više djece

    zato draga, ako imaš unutarnju želju, ma prepusti se , sigurna sam da ne bi požalila i da bi ti to sve odradila i izorganizirala besprijekorno

  40. #40
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Godine zaista nisu bitne kako se u stručnoj literaturi govori, primjera za to je previše (i sami dr. u Vinogradskoj su mi priznali to).
    Prvo dijete sam rodila s 22 g. (jaaako komplicirana trudnoća, krvarenje, mirovanje, blizanačka trudnoća, jedan blizanac umro, povraćanje, nesvjest, ma užaaaasss), drugo dijete sam rodila sa 35.5, a treće sa 37. Moram li napomenuti da sam u ove dvije trudnoće izgledala bolje nego ikad, prštila energijom, da je sve bilo o.k. i u najnajnajboljem redu, da sam dan prije poroda (oba puta) išla u dućan po špeceraj i prala prozore doma, vozila na dan poroda...?! I da, ono najvažnije - s curama je sve za 10, obje žive, zdrave, lijepe i pametne! Da mi prvo dijete nije tak veliko (punih 16 g.) ja bih se zaletila po još jedno do 40 g. sigurno!

  41. #41
    minji otrok avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    u snovima
    Postovi
    191

    Početno

    Evo, Ifi, za tvoju statistiku:
    moja baba je moga oca rodila sa skoro 41 g., a moga strica sa pune 43 g.
    Ako želiš još djece, nemoj se obeshrabrivati statistikom, pogotovo o životnom vijeku - on je bitno produžen. Pa svaki dan u novinama neka reportaža o stogodišnjacima Možda ćeš i ti doživjeti sedamdeseti rođendan svoje djece
    Slušaj svoje srce, i napravi onako kako osjećaš da je ispravno.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    split
    Postovi
    37

    Početno

    Za dobre i divne "stvari" nikad nije kasno ako postoje mogućnosti....Trudnoća je predivna točnije predivno je donijeti svoje željeno i voljeno malo biće na svijet.Istina je da nije normalno biti prvorotkinja u 40-ima jer da jeste onda ne bi postojale one sa 20,25 ili 30 ali granice su se debelo pomjerile.Ja sam prije dvije godine rodila curicu,prva trudnoća 38 godina.Sada trebam rodit dječaka i to baš za svoj 40 -ti rođendan (07.11)
    iako ću roditi ranije radi carskog.Prva trudnoća je bila i više nego savršena,završila je hororom...sada se osjećam užasno,vjerujem da će se završiti savršeno....I sve je u glavi i srcu....godine nemaju veze....

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    to nisu godine za probleme u trudnoći, ali jesu kad neke već malo teže zatrudnjuju, zato - ako želiš 3. dijete, nemoj se predugo mislit.
    x
    to je moje iskustvo,
    sa 27 i 30 zatrudnila ko od šale, a počevši od 34. evo već godinu i pol nejde.
    i znam dosta sličnih primjera oko sebe...
    naravno da sam se ja strašno čudila kako nisam opet zatrudnila od prve, jer sam
    mislila da se plodnost podrazumjeva, naročito nakon 2 t
    naravno, možda to s tobom nebi bilo slučaj,
    mene u ovoj situaciji više mući što je teže hendlati dijete kad si stariji, ali opet evo
    kažu cure da smo s 35 još u cvijetu mladosti

  44. #44
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    trece i cetvrto rodila s 35 i 37. trudnoce sve jedna laksa i ljepsa od druge (u stvari trebalo bi rec - od prve, jer prva mi je bila "najteza", ostale sve ljepse i ljepse). djeca zdrava, ja prezivjela i one najnapornije prve tri (evo skoro i cetiri) ove najmladje...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •