Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Kupine

  1. #1
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,306

    Početno Kupine

    Uskoro ćemo ih imati u vrtu, za početak su to male količine ali za koji dan će ih biti na kile.

    Što radite s njima? Kompot, džem, marmelade, kolače?

    Dajte koji recept isprobani molim...

  2. #2
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    a kupinovo vino?

  3. #3
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Evo jedan recept za moJu mermeladu, stvarno bude pregenijalna, u nas je ona kraljica mermelada, a meni je pored nje još kupine najdraže sirove jest sa nekom laganom kremom od mascarponea ili nešto tako.

    Marmelada od kupina i jabuka


    900 grama kupina
    3 veće očišćene i nasjeckane jabuke
    3-4 žlice smeđeg cukara
    žličica sjemenki kardamoma
    1 dcl vode
    sok od 3 limuna
    Nasjeckane jabuke kuhati u 1 dcl vode 15 minuta, tada ubaciti kupine, sok od limuna i dobro promiješati. Sjemenke Kardamoma staviti u gazu, vezati (vezati za ručku lonca) te ubaciti u voće, i kuhati dok se kupine skroz ne omekšaju, otprilike 35-40 minuta, pri kraju ukuhati cukar, kuhati još 5 minuta pa izgasiti. Gazu sa sjemenkama baciti a voće usitniti u finu marmeladu sa štapnim mikserom. Uliti u sterilizirane i još tople staklenke, poklopiti i pasterizirati. Držati na tamnom hladnijem mjestu do 6 mjeseci.
    Savjet: ukoliko se marmelada ulije u malene staklenke dovoljno je poklopiti celofanom i poklopcem, okrenuti da stoji naopako jedno sat vremena, pa tada pohraniti u frižider.

  4. #4
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    neki dan radila džem..ajme,preprefini ispao...

    1 kg kupina
    60 dkg šećera
    malo limunske kiseline

    kupine lagano zgnječiti,dodati šećer i kuhati oko 40 mi.pred kraj dodati limunsku,
    spremiti u vruće staklenke i odmah zatvoriti..

  5. #5
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Spremam ih u škrinju za zimu pa koristim prema potrebi, a ako ne uspijem potrošiti (jedne godine sam ih imala 5 kg u škrinji) onda napravim džem.

    Koristila sam ih za cheesecake kao preljev, a fine su mi i u kolačima, npr. za ''Ženske mušice'' umjesto ribizla (na dopola pečeno prhko tijesto poslažu se kupine, premažu snijegom od bjelanjaka sa šećerom i peku dok snijeg lagano ne porumeni).

  6. #6
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mi radimo marmeladu i dio spremamo u škrinju.
    Kad krenu pomalo, možeš ih pomalo smrzavati, pa kuhati pekmez kad imaš dovoljno.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    580

    Početno

    KOLAČ OD BOBIČASTOG VOĆA I GRIZAU 1L vode kuhaš 1 kg bobičastog voća (višnje, kupine, maline, borovnice, crni ribiz ili nešto slično ili kombinaciju svih navedenih). U tu vodu dodaš 15 žlica griza (pšenični) i 15 dag šećera. Kuhati dok se sve ne ugusti (5-10minuta). Ako je voće svježe odmah ga stavljaš u vodu, a ako je iz kompota onda prvo suhaš vodu, griz i šećer, pa kasnije dodaš voće. Dio vode možeš zamijeniti sokom koje je voće pustilo ili sokom od kompota.Tu smjesu izliješ u dublju tepsiju koja je prethodno isplahnuta hladnom vodom (ne brisati) i ako treba malo ravnomjerno rasporediš.Skuhaš dva pudinga prema uputi na vrećici (u originalu ide vanilija, ali nama je super s čokoladom) i preliješ preko gornje smjese.Pustiš da se ohladi i gore nabacaš šlag po volji. Nama je bolje sa šlagom nego bez njega i to stavim Hole 0,5L.Brzo, fino i osvježavajuće.

    Pita od borovnica (to je tu s foruma, meni je genijalna s kupinama, a i s breskvama)

    23 dkg brašna (pola oštrog, pola glatkog)
    10 dkg maslaca (ili margarina ili kiselog vrhnja)
    2 dkg smeđeg šećera
    1 jaje
    1/2 žlice vode

    Nadjev:
    1/2 kg borovnica (pakiranje smrznutih od 450 g je sasvim ok, a naravno, može i svježe)
    10 dkg šećera - demerara
    2 jaja
    2 dcl slatkog vrhnja
    2 žlice glatkog brašna

    Od gore navedenih sastojaka zamijesiti prhko tijesto: izmrviti brašno s maslacem, dodati šećer, jaje i vodu i zamijesiti u kuglu. Staviti u frižider na 1 sat. (može se i odmah utisnuti u kalup, bez hlađenja)
    Razvaljati u okrugli pleh za pitu, obložiti kalup da višak tijesta ne prelazi preko rubova (treba ga razvaljati par centimetara više od promjera kalupa). Vratiti u frižider.
    Nadjev: izmiksati šećer, jaja, slatko vrhnje i brašno i preliti preko borovnica koje smo stavili po tijestu u kalupu.

    Peći 40-tak minuta na 200 stupnjeva (može i kraće, ovisno o pećnici).

    Dodaci tipa vanilin šećer i ostale mirodije nemojte stavljati.









    Posljednje uređivanje od Švrćo : 26.07.2011. at 10:53

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    580

    Početno

    Kupine možeš super smrznuti, samo ih lagano opereš (ako nisu jako blatne ne moraš ni to), ocijediš i staviš u neke kutijice (npr. od sladoleda) i zamrzneš. Kad ih kasnije vadiš, budu kao kuglice, možeš onda uzeti jednu po jednu, doziraš po potrebi.

  9. #9
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Kad smrzavate bobičasto voće, najlakše je da ih stavite u tanku tepsiju u jednom sloju i zamrznete.
    Kad se zamrznu tada ih prebacite u posude ili vrećice. Ostanu čitave i nisu zgnjecane.

  10. #10
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,306

    Početno

    Hvala svima!

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    73

    Početno

    Podižem temu jer me interesira ova marmelada od jabuka i kupina od RozaGroze.Jel moram staviti kardamom il mogu bez njega?Ne znam dal ću ga uspjet negdje nabaviti.Koliko se zgusne ova marmelada?Nije da bi htjela da je ne znam kak gusto, al opet neću da bude ko sok.Jel marmeladi gustoća ovisi o jabuci?

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    pošalji bebača u vrt da smaže i pozovi nas.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Ja radim pekmez od kupina tako da na kg kupina stavim 20 dkg šećera. Kuham i polako skidam pjenu. Kad nema više pjene, kuham do gustoće koju volimo (bude baš onako lako mazivo, a opet ne prerijetko). Pred kraj kuhanja stavim malo soka od limuna, još kratko prokuham i sipam u staklenke. Zatvorim i naopako okrenute zamotam u deku da se polako hladi.

    A onda od navali narode!

  14. #14
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Napravila Švrćin recept za kolač sa grizom. Varijacija na temu: dno tepsije obložila jednim redom petit keksa, zatim izlila pola smjese sa kupinama, pa opet red keksa, pa opet smjesa. na nju stavila 2 pudinga burbon vanilije pidinga, a na vrh 2 šlag hita. Svi ostali oduševljeni. Pojelo za 24 sata. Lagano za pojesti i napravit.

  15. #15
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    stigle kupine...
    jel vi te pekmeze pasirate ili ne? imam neke 2 kg, ne znam jel da napravim sok ili pekmez...

  16. #16
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    Citiraj tua prvotno napisa Vidi poruku
    stigle kupine...
    jel vi te pekmeze pasirate ili ne? imam neke 2 kg, ne znam jel da napravim sok ili pekmez...
    prošle godine nisam pasirala osjetile su se one sitne koštice,inače pekmez je preprefin,ali te koštice idu na živce..
    ove god. sam pasirala i super je..
    ako vam ne smetaju koštice nemoj pasirati.

  17. #17
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    a gle, iskreno, i meni ide na zivce kad mi se kostice zapiknu medu zube, ali ne da mi se uz ovo dvoje podivljalih iz postpisa jos i pasirati. dobro je i ovako, sigurno ima i u kosticama nesto ful zdravo
    daj mi za drugu godinu reci s kakvom aparaturom to radis? gaza, cjedilo, nesto trece?

  18. #18
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    prvo sam ih zgnječila i onda kroz rijetku gazu,tolko da zadrži koštice.

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    najbolji transport kupina otvoren ili u zatvorenim kutijama, ideo sutra u berbu

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Berba gotova dio je bio u zatvorenim posudama, a dio u otvorenom u stajglecu, više od pola pretočena u pekmez

  21. #21
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,306

    Početno

    Jeste probali mozda kakav sok raditi od kupina?

  22. #22
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moja pokojna teta je radila sok od domacih kupina, ali nikome nije bio bas fin, jer je okuson nekako previse vukao na okus lijekova. Ak me kuzis. Pa Je onda radila zelee i dzemove.

  23. #23
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ja radim isto džem. Tamo gdje ih berem su jako suhe oa ne znam kolilo bih uopće soka dobila

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Prije koju godinu radila sam super sok. Rekla mi teta koja je prodavala kupine. Ali smam naravno zaboravila recept.
    Nije nesto super zdrav jer ide puno secera, ali je okus bio dobar . Mislim da je isao tako da se mjerica kupina prokuhala cc 15 minuta do raspadanja u vodi. Nakon toga se smiksalo sve to stapnim mikserom i cjedilo kroz metalno cjedilo. I onda u sok ukuhao secer ( dosta). Za omjere se vise ne sjecam, ali dobio se ukusan sirup . Ne znam , mozda pola kile kupina, litra vode, kila secera i mozda mrvicu limunske kiseline. Pretrazi net, mozda ima.

  25. #25
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,306

    Početno

    Nasla sam neke hvala! Moram skupiti kolicinu prvo

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •