Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Više jajnih stanica pred ovulaciju - moguća blizanačka trudnoća?

  1. #1
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno Više jajnih stanica pred ovulaciju - moguća blizanačka trudnoća?

    Danas sam bila na ginekološkom pregledu obzirom da me već 2-3 mjeseca gnjavi neka upala koju bi rado riješila prije nego krenemo raditi na drugoj bebi. Na današnjem pregledu sam ostala lagano u šoku kad mi je ginekologica rekla da je pregled odličan i da vidi više jajnih stanica (i ja sam ih vidjela 3) te da nam se vrlo lako mogu "dogoditi" blizanci . Inače danas mi je 10.dan od menstruacije i za par dana će ovulacija.
    A ovo u vezi blizanačke trudnoće mi je već palo na pamet prije par mjeseci kad sam mužu spomenula da sam blizu 40-te te da raste mogućnost za blizance i da me toga dosta strah. Što ako umjesto druge bebe, bude druga i treća beba? A onda opet mislim, možda mi je ova upala zapravo super došla da baš ovaj mjesec ne krenemo raditi na bebi, jer su šanse za blizance uz 3 jajašca zbilja velike. Sve si mislim da je možda ovakva ovulacija povezana s opuštenošću na godišnjem odmoru, ma ne znam ni sama što da mislim. Ima li netko možda slično iskustvo s pregleda? Je li trudnoća nakon toga bila obična ili blizanačka? Inače u obitelji nema nitko ni s moje ni s muževe strane blizance.
    Sad sam u totalnoj panici i šoku i ne znam uopće što da radim , nisam spremna na mogućnost da imamo troje djece, jer nemamo uvjete (mali stan, mali auto...itd), a opet željela sam drugu bebu...

  2. #2
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj Nia_Zg prvotno napisa Vidi poruku
    da vidi više jajnih stanica (i ja sam ih vidjela 3)
    Pretpostavljam da je mislila na folikule, ne na jajne stanice? Folikuli mogu biti i prazni.

  3. #3
    crna ovca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    567

    Početno

    Pa ako ne želite više od jednog djeteta, posavjetuj se sa ginićem, pa napravite folikulometriju i kada ima samo jedan dominantan folikul bacite na posao.
    Tako bih ja napravila. Mislim da je u današnje vrijeme sve moguće. E da, a moguće je i da kada nasupi ovulacija ostale jajne stanice propadnu, meni se to jednom dogodilo, imala sam dva folikula, ali jedan je bio možda 1-2 mm manji. moguće je da će se i to dogoditi.
    Posljednje uređivanje od crna ovca : 19.07.2011. at 08:03

  4. #4
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da je mislila na folikule, ne na jajne stanice? Folikuli mogu biti i prazni.
    Rekla je jajašca
    Znam da mogu biti i prazni, ali mene brine što ako nisu? Vrlo vjerojatno ne dozrijevaju svi u isto vrijeme, bili su i razlika u veličini, ali eto, brine me što ako se potrefi
    Baš sam se ukomirala i trebat će mi vremena da se sredim u glavi...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    baš se ovo dogodilo mojoj frendici : ona ima 39godina, htjeli su treće i dobili četvrto gratis uz objašnjenje od ginekologa da žene u tim godinama izbacuju malo više jajnih stanica; u obitelji uopće nemaju blizanaca, tako da su bili u "blagom" šoku prvih par tjedana ; za tvoju utjehu mislim da se to rijetko događa ( mislim ne baš puno puta godišnje ), ja sam bila prošli mjesec na pregledu i bilo je samo 1 jajašce, a imam 39 ; čitala sam i to da su neka istraživanja dokazala da se uzimanjem folne kiseline ( koju preporučuju prije i u toku trudnoće) povezuje sa proizvodnjom više jajnih stanica

  6. #6
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da je mislila na folikule, ne na jajne stanice? Folikuli mogu biti i prazni.
    Cure ponavljam ni jedan doktor ne moze ni na kakvom uvz-u vidjeti jajne stanice nego Folikule. U folikulima rastu jajne stanice. Oni oko Ovulacije budu veliki oko 20 mm ( a js je puuuuno manja i ne moze ju se vidjeti na uvz-u).. često se dogodi da 10 dc bude po dva tri vodeća folikula koji do ovulacije se lagano selektiraju i obično ostane jedan dva vodeća.. i opet kazem kao i netko prije mene veliki folikul ne znači da je unutra jajna stanica.

    Dokaz su cure s potomognute kod kojih se dogodi po 10 folikula i onda se punkcijom dobije samo par jajnih stanica..
    ( i meni se togađalo, imam 7 MPO postupaka iza sebe, pa znam što pričam)

    Nažalost mene je iskustvo poučilo da se socijalni ginekolozi često prave pametni i veliki stručnjaci a na kraju ispada da nemaju pojma i da cure koje prođu hrpu postpaka potpomognute puno bolje poznaju ženin ciklus, terapije, folikule i dr. nego oni sami..

  7. #7
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    krivo sam citirala , ovo se odnosilo na post od Nia_zg

  8. #8
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Citiraj Šiškica prvotno napisa Vidi poruku
    Cure ponavljam ni jedan doktor ne moze ni na kakvom uvz-u vidjeti jajne stanice nego Folikule. U folikulima rastu jajne stanice. Oni oko Ovulacije budu veliki oko 20 mm ( a js je puuuuno manja i ne moze ju se vidjeti na uvz-u).. često se dogodi da 10 dc bude po dva tri vodeća folikula koji do ovulacije se lagano selektiraju i obično ostane jedan dva vodeća.. i opet kazem kao i netko prije mene veliki folikul ne znači da je unutra jajna stanica.

    Dokaz su cure s potomognute kod kojih se dogodi po 10 folikula i onda se punkcijom dobije samo par jajnih stanica..
    ( i meni se togađalo, imam 7 MPO postupaka iza sebe, pa znam što pričam)

    Nažalost mene je iskustvo poučilo da se socijalni ginekolozi često prave pametni i veliki stručnjaci a na kraju ispada da nemaju pojma i da cure koje prođu hrpu postpaka potpomognute puno bolje poznaju ženin ciklus, terapije, folikule i dr. nego oni sami..
    X

  9. #9
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Na mom zadnjem UZV sam imala puno folikula (neznam koliko jer mi onda nije bilo apsolutno bitno - teško bi bilo vjerovati da ću ostati prirodno trudna), ali je samo jedan vodeći bio na 5.dc 15mm, a pitanje je je li bila jajna stanica unutra ili je bio prazan. U jednom prirodnjaku smo punktirali čak 2 vodeća i oba su bila prazna. Tako da je to relativno rijetko ali događa se svašta pa i blizanačka trudnoća. (Koji bi mi to blagoslov bio...!)

  10. #10
    crna ovca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    567

    Početno

    Sad ste me ful zainteresirale! Znaci ne mozes ni znati proizvodis li jajne stanice, osim ako ne odes na punkciju???

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    da li je u nestimuliranom ciklusu uobičajeno da se pojavi više folikula ?

    ( meni je dr rekla da mi je ciklus u drugoj fazi tj. da mi je jučer prošla O ( da li to znači da je folikul već izbacio js ako ona vidi drugu fazu ? ) morat ću ponoviti anatomiju )

  12. #12
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    ja potpisujem svoje MPO cure, prošla stimulacija 9 folikula od toga samo 2 jajane stanice (sve drugo prazno), 2 nestimulirana više folikula niti jedna jajna stanice, samo se punkcijom može utvrditi da li jajnih stanica ima nikakvim uzv

  13. #13
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj crna ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Sad ste me ful zainteresirale! Znaci ne mozes ni znati proizvodis li jajne stanice, osim ako ne odes na punkciju???
    Da, i meni se više puta desilo da imam po 3 folikula i to pod terapijom klomifena i ja sam mislila ispočetka da onda moraju biti i 3 j.s. al tek sam poslije skužila da folikuli mogu biti i prazni...

  14. #14
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj mandy prvotno napisa Vidi poruku
    da li je u nestimuliranom ciklusu uobičajeno da se pojavi više folikula ?

    ( meni je dr rekla da mi je ciklus u drugoj fazi tj. da mi je jučer prošla O ( da li to znači da je folikul već izbacio js ako ona vidi drugu fazu ? ) morat ću ponoviti anatomiju )
    Ponekad se zna desiti da oba jajnika ovuliraju u istom mjesecu ali rijetko ako se desi t. to su onda blizanačke trudnoće ali dvojajčani blizanci (kojih je u prirodnim trudnoćama vrlo malo, a trojki mislim da još manje ako je uopće moguće?) Moguće je vidjeti žuto tijelo to znači da je folikul izbacio j.s.

  15. #15
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Citiraj mandy prvotno napisa Vidi poruku
    da li je u nestimuliranom ciklusu uobičajeno da se pojavi više folikula ?

    ( meni je dr rekla da mi je ciklus u drugoj fazi tj. da mi je jučer prošla O ( da li to znači da je folikul već izbacio js ako ona vidi drugu fazu ? ) morat ću ponoviti anatomiju )
    Ako se ne varam, a mislim da ne, kad folikul pukne, na UZV se to vidi i vidi se da se js oslobodila iz folikula. To na folikulometriji kažu da je "js pobjegla" i tad rade inseminaciju (naravno ne kod svih)
    Citiram našu dragu rvukovi2
    Ako vam je dr. ikad pokazao jajnike na uzv u prvom dijelu ciklusa-znači prije ovulacije onda ste mogle vidjeti da jajnici izgledaju ko ementaler-dakle puni su malih folikula koji se prpremaju za sazrijevanje.
    Najčešće samo jedan folikul sazrije u jednom ciklusu, a u njemu i jajna stanica.
    DEakle sama jajna stanica se ne prikazuje na uzv-nego mjehurić-folikul u kojem on sazrijeva.
    Isto tako se može dogoditi da se jedna stanica oplodi i naknadno podijeli, pa opet imaš blizance i to jednojajčane
    Moj savjet, ne brini toliko nego se opusti. Šanse su relativno male za twinse, ali ne i nemoguće! Sretno!

  16. #16
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Sorry, da, ne vidi se js već žuto tijelo.
    Mali Mimi

  17. #17
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    pa evo i moj primjer,neke cure s potpomognute i znaju za to..imala 9 folikula i niti jednu jajnu stanicu!!

    draga Nia,mala je mogućnost da je baš u sva 3 folikula jajna stanica,pogotovo u prirodnom ciklusu,uostalom mogu biti i blizanci ako se oplodi samo jedna jajna stanica i ona se podijeli!

  18. #18
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    sneki uopće nisam čitala što si napisala,pa ponovila ko tuka za tobom!!

  19. #19
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    ma znam ja da mi isto mislimo!

  20. #20
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Odlično, hvala cure sad ste me malo smirile.

    Ma brinulo me to, jer smo prvo dijete dobili odmah iz prvog pokušaja "rada na bebici" pa mi nije baš bilo svejedno vidjeti 3 folikula, pa još kad mi je ginekologica ovo spomenula za moguće blizance baš me uznemirilo.
    I da, počela sam prije 2 mjeseca piti folnu, čisto kao pripremu za "rad na bebi".

  21. #21
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Meni se čini da su šanse za dvojajčane blizance (jedan dvojajčani a jedan curica ) kolike i da se trudnoća u opće ne dogodi, čisto laički, ničim naučno potkrijepljeno. Mislim da apsolutno nemaš razloga za brigu. Sigurno su se slične situacije već dešavale bez tvog znanja. Što bi se reklo, blaženo neznaje

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    1,675

    Početno

    Ja ću samo potpisati sve cure sa potpomognute, i reći tebi Nia-zg da si prava sretnica što se moraš brinuti hoćeš li roditi blizance, a ne kao mi sa MPO stažom koje se godinama brinemo hoćemo li uopće ikada roditi barem jednu bebu !

  23. #23
    nana0501 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    virovitica
    Postovi
    1,013

    Početno

    ja sam ovaj mj imala stimulaciju klomifenom dok smo na pauzi zbog godišnjih i na obadva jajnika mi je zuto tijelo poslije o vidjela dr i imala sam na svakom jajniku po 1 vodeci folikul pa ja se nadam da je barem u jednom bila js (no necemo se ljutiti ni ako su bile 2)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •