Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 267

Tema: Hrvatska - prijatelj djece

  1. #101
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Pikula, ova rečenica koju je Cubana quotala je ono što je i meni ubolo oko.
    Jedino što se iz nje može zaključiti je da su oni koji rade po cijele dane glupi i ostavljaju svoju djecu jer su materijalisti.

  2. #102
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Zašto stalno miješate lončiće?
    Pa nijije isto bit ona žena koja radi ko crnac da bi pružila nešto svojoj djeci i ona koja se ne trudi naći posao, pa kuka kako joj je teško!
    Nemojte bit toliko negativne!

  3. #103
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Naravno da nije isto.
    Evo, moja susjeda kuka jer nema posao. Ali ga ni ne traži jer nema kud s troje djece. Ne može dobiti vrtić jer je nezaposlena. Nezaposlena je jer nema kud s djecom, a ako i nađe posao on neće biti tako dobro plaćen da može platiti nekoga da čuva troje djece. A dobro bi im došlo da ona radi.
    Začarani krug na hrvatski način.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Da se vratimo na temu...trudna sam otišla iz Hrvatske jer mi nisu htjeli trudnoj produžiti ugovor, u btw jednoj od najvećih internacionalih firmi na svijetu. U Austriji sam imala pravo na porodiljni, mogla sam odabrati godinu i pol, dvije ili tri godine. Dječji doplatak ima svako dijete s austrijskim državljanstvom do 24-te godine (ako studira). Radno mjesto te čeka 2 godine. Nakon toga se možeš do sedme godine života vratiti na pola radnog vremena ili si sam odrediš satnicu.

    Vrtić nije beplatan kao što je netko napisao. Ako nemaš nikakvih prihoda-plaćaš oko 130 EUR mjesečno i rade većinom od pola 9 do pola 5. Maksimalni iznos vrtića je oko 370 EUR mjesečno.

    Za vrijeme porodiljnog su svi zdravstveno osigurani, inače svatko plaća zdravstveno, nema besplatnog zdravstvenog osiguranja...

  5. #105

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da nije isto.
    Evo, moja susjeda kuka jer nema posao. Ali ga ni ne traži jer nema kud s troje djece. Ne može dobiti vrtić jer je nezaposlena. Nezaposlena je jer nema kud s djecom, a ako i nađe posao on neće biti tako dobro plaćen da može platiti nekoga da čuva troje djece. A dobro bi im došlo da ona radi.
    Začarani krug na hrvatski način.
    X velik kao kuća.

    Ps-a još nešto, o uvjetima poroda u austrijskim bolnicama, o smještaju u bolnici i usporedbi s hrvatskim bolnicama, doktorima i ostalom bolje da ne govorim. Austrija je u odnosu prema rodiljama, porodu, smještaju miljama udaljena od Hrvatske.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 20.08.2011. at 22:00

  6. #106
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na objašnjenu, kužim da padam s Marsa.

    U svakom slučaju, te žene su za mene heroji.
    i za mene, apsolutno, usprkos raznim tumačenjima

  7. #107
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da nije isto.
    Evo, moja susjeda kuka jer nema posao. Ali ga ni ne traži jer nema kud s troje djece. Ne može dobiti vrtić jer je nezaposlena. Nezaposlena je jer nema kud s djecom, a ako i nađe posao on neće biti tako dobro plaćen da može platiti nekoga da čuva troje djece. A dobro bi im došlo da ona radi.
    Začarani krug na hrvatski način.
    I sad, na ovom primjeru, da li bi dotična gđa trebala prihvatiti posao pod svaku cijenu, da joj djecu čuva bilo tko od susjeda ili daljnjih rođaka,da ih ostavi prastrini na selu, samo da joj ne bi netko spočitavao da je ljenčina jer ne radi. Da li bi se ona ako joj kad poplaća vrtiće, kad i ako ga dobije, i ko zna koje još troškove zahtjeva njezin odlazak na posao, nemaju svi poslovi kute i uniforme koje dobiješ s radnim mjestom, ostane 200 kn trebala dizat svako jutro u 6 da putuje na posao ostavljat djecu po dežurstvima itd. Ja znam neke koji su odlučili da im je bitnije imati bilo kakav posao pa čak i ako su financijski na nuli, a znam i one koje lako popljuju (kao recimo ovdje), a koje su rekle da to nema smisla dok imaju malu djecu i da će ona tih 200 kn uštedit na sebi i mužu kako god zna i umije. Svi imaju svoje pravo na odluke i svatko zna što i kako i zašto, ja samo mislim da i ove "ljenčine" iz priče imaju pravo na svoju listu prioriteta koju također krvavo odrađuju samo što nemaju sinidikat.

  8. #108
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Potpuno razumijem što hoćeš reć ovim zadnjim postom, ali ne znam tko je ovdje prozvao žene koje se odluče ostati doma jer rade za kikiriki kad poplaćaju sva čuvanja djece, tko je njih nazvao ljenčinama, bilo s navodnicima bilo bez. Ali je činjenica da si i to treba moći priuštiti kao izbor, iako nije nimalo lako osim ako si debelo potkožen.

    A opet, ima i onih koje rade da im ostane tih 200 kuna, i to ne zbog tih 200 kuna (mislim da se s toliko malo tko može spasiti) nego zato jer čuvaju posao, nemaju novca da sami uplaćuju doprinose, nadaju se povišici, upisu djece u jeftiniji vrtić ili vrtić uopće naspram čuvalice i slično, a i neće djeca zauvijek u vrtić.

    Sve je to dio problema "infrastrukture" koja kod nas nedostaje pa se krpa svakako i to se počelo podrazumijevati. I tema o radu na pola radnog vremena je dio ove problematike. Ne moramo izmišljati toplu vodu, samo prekopirati od onih koji su pametniji, npr. Austrijanaca.

  9. #109
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    I sad, na ovom primjeru, da li bi dotična gđa trebala prihvatiti posao pod svaku cijenu, da joj djecu čuva bilo tko od susjeda ili daljnjih rođaka,da ih ostavi prastrini na selu, samo da joj ne bi netko spočitavao da je ljenčina jer ne radi. Da li bi se ona ako joj kad poplaća vrtiće, kad i ako ga dobije, i ko zna koje još troškove zahtjeva njezin odlazak na posao, nemaju svi poslovi kute i uniforme koje dobiješ s radnim mjestom, ostane 200 kn trebala dizat svako jutro u 6 da putuje na posao ostavljat djecu po dežurstvima itd.
    Ne bi i neće, a sve zato što muž rinta od jutra do mraka na baušteli da prehrani njih petero. Njoj je s njezinom stručnom spremom isplativije biti doma.
    Tako da tu nema pametnih. Ili nemaš izbora pa moraš ili ne možeš raditi. Ili si sretan pa možeš birati. Ajd tu možeš pametnije i manje pametno izabrati.

  10. #110
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Zubic vila prvotno napisa Vidi poruku
    Ne moramo izmišljati toplu vodu, samo prekopirati od onih koji su pametniji, npr. Austrijanaca.
    Za početak bi mogli kopirati njihove radne navike, ulaganje u proizvodnju i sl... pa bi za jedno 100 godina možda mogli dobiti naziv ovog topica.

    Budimo realni, koliko god ima ljudi koji traže posao, isto toliko ih ima i koji ga ne traže jer im je komotnije živjeti od socijalne pomoći. Poslovni partner MD-a je gradio neki infrastrukturni objekt na području od posebne državne skrbi i trebao je na određeno vrijeme (mjesec-dva) 15-tak fizikalaca za bauštelu. Po zakonu, jer je to ppds, morao je prvo ponuditi posao "lokalcima". Nitko se nije javio. Jer, em primaju pomoć, em već nešto rade na crno.
    I dok god mi svi budemo izdvajali između ostalog i za takve, nema sreće u ovoj državi. Dok god je važnije da se "osiguraju sredstva" za pelješki most (taman pred izbore, pazi slučajnosti!) nego za pokretanje proizvodnje, nema sreće.

  11. #111
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Naravno, Mojca, štošta bi trebali prekopirati, jedno bez drugog ne ide, netko treba i platiti razne socijalne beneficije. A kod nas su one zapravo i prevelike u odnosu na vrijednost koja se stvara. A to je tek porazno.

    Ali neće se uvesti red prije izbora, sad će se trošiti i ono što će nam unuci vraćati, i kako god okreneš opet će nagrabusiti neka nazovi srednja klasa, mi koji ne želimo i ne trebamo ničiju pomoć, nego normalne uvjete za stvaranje obitelji, a gdje god dođeš lupiš u zid, oderu ti još malo kože ili gledaš kakvi se sve financiraju iz naših poreza (vidi temu o zg vrtićima). Sve se u našoj državi naplati jednoj te istoj grupi ljudi- onima koji pošteno žive od svog rada. Pa je zato takvih sve manje i manje. Čovječe, pa mi oporezujemo rad sa svim doprinosima i porezima na i iz plaće maltene 100%, a nemamo recimo porez na imovinu. Uvozimo voće, a domaći svoje bacaju jer ne mogu prodati. Bolje da ne razmišljam više, odoh se igrati s djetetom.

  12. #112
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mene isto muči dilema s čuvanjem djece. Plaća mi je prosjećna za kraj gdje živim - znači vrlo mala.
    Prvo dijete mi čuva moja mama. Kad (i ako) ću imati drugo, nema šanse da ga čuva mama, jer je več sad za sve to zajedno prestara i prebolesna, trebam drugi način čuvanja.
    Ako platim vrtić za oboje (kod nas je vrtić sve bliže 900 kn) i ako tome dodam da trebaju i nešto malo više odjeće za vrtić, pa pridodam izostajanje s posla radi bolesti djece, meni od plaće ne ostaje ništa.
    Drugo pitanje je da li bismo vrtić uopće dobili.
    Ako platim čuvalicu, to je tek nemoguća misija.
    Kad sam tražila čuvalicu za prvog, cifra je bila 500 kn manja od moje cijele plaće.

    Ne znam što ću i kako. "Najisplativije" bi mi bilo ostati s drugim na mirovanju radnog odnosa do 3. godine. Tako bi prvi več bio prilično veči, a drugi onda s 3 godine išao u vrtić.
    Takvom odlukom bih i ja bila najsretnija, ali to podrazumijeva priličnu ušteđevinu spremnu za te 2 godine, a to je prilično nemoguća misija.

  13. #113
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Upravo tako, Zubić Vila...
    Žao mi je da nisam tip koji pamti brojke, ali relativno nedavno iznesen je podatak o ukupnom broju zaposlenih i ukupnom broju zaposlenih koje stvarno zarađuju, stvaraju kapital (proizvodnja i trgovina). Bio je u strašnom ne srazmjeru u odnosu na broj zaposlenih koji ne zarađuju (državna uprava, zdravstvo, školstvo i sl). Zvoni mi da je ovih što zarađuju bilo tek 700.000, možda griješim, ali odnos je bio poražavajući.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 21.08.2011. at 09:48

  14. #114
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    I ovi koji ne zarađuju bi mogli zarađivati. Samo treba ukinuti besplatno školstvo, zdravstvo dovesti na razinu američkog... pa da vidiš kako bi se novac okretao.

  15. #115
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ali to bi opet išlo državi, jer imamo malo privatnih bolnica i malo privatnih škola... i opet išlo iz džepa one spomenute grupice.

    Treba povećati proizvodnju! To je jedini način.
    Primjer: općina Peščenica je u Jugoslaviji bila najbogatija općina, zbog silnih tvornica koje su tu bile smještene. Od svih giganata (poput, TPK, Pvomajske, Elektrokontakta) ostali su tek Gredelj i Oki koji koliko-toliko dobro rade, ostali su propali ili životare.
    To je samo industrijska zona Zagreba, gdje je ostatak Hrvstake... gdje su silne male tvornice koje su privatizirane, pa nestale.
    I do kad će država sanirati gubitaše? Neki dan splitski škver porinuo brod za Francuze, hvale se s njim i između ostalog kažu "proizveden je bez gubitaka". Wow, koje postignuće! Mamicu vam vašu korumpiranu, to je vaš posao da proizvodite bez gubitaka!
    Kad je država sanirala neku malu poštenu firmu koju su neplatiše zavaljali? Nikad nije i neće. A takvih ima more.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 21.08.2011. at 10:09

  16. #116
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ali i ta spomenuta grupica koja zarađuje prodaje nekome svoje usluge, vjerojatno baš onima "nezarađivačima". Ne može se tu povući crta i reći ovi zarađuju, a ovi su paraziti.
    Ovo ostalo potpisujem.

  17. #117
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pa dio državne uprave su definitivno nepotrebni paraziti. Grubo, znam ali istinito.
    Čemu sve one silne općine za par tisuća ljudi? I to mahom penzionera i ekipe na socijali.

    I da... trgovina je nažalost jedino na čemu se može na koliko toliko jednostavan način zaraditi (što je opet preljevanje iz šupljeg u prazno)... jer je već samo pokretanje proizvodnje nestimulirajuće i obeshrabrujuće. Umjesto da država nekome tko pokreće proizvodnju oprosti porez prvu godinu, drugu propiše smanjeni, stimulira na bilo koji način (kao što je to praksa vani)... već prije nego počneš raditi, te zatrpa davanjima za dozvole, pristojbe i sl,... prođe te volja. A o tome koliko moraš potplatiti parazite iz prvog pasusa da bi dobio te dozvole, radije ne bih.

  18. #118
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Istina, u mom selu zivi stalno oko 800 ljudi. A u opcini preko 10 zaposlenih. Ja bih sutra ukinula tu opcinu.

  19. #119
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Zato mi se i čini neprimjerno u isti koš trpati bezbrojne državne službenike te školstvo i zdravstvo.

  20. #120
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne može se naravno, ali državnu upravu treba optimizirati. To čak i naša Jaca priznaje.... ali naravno neće to učiniti, uvijek su neki izbori blizu.

  21. #121
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne može se naravno, ali državnu upravu treba optimizirati. To čak i naša Jaca priznaje.... ali naravno neće to učiniti, uvijek su neki izbori blizu.
    Slažem se i s ovim i s tvojim prethodnim postom.
    Međutim, htjela bih ukazati na to da nema optimiziranja ičega bez povećanja proizvodnje. Odnosno, što bi se desilo kad bi se zaista netko odlučio na kresanje broja službenika? Tko bi zaposlio te ljude? Dakle, opet bismo zatvorili krug s ekipom koja bi ovisila mahom o socijalnim davanjima, tj. potpori za nezaposlene, eventualno bi se zaposlila na crno, opet država gubi jer se njihovim zapošljavanjem ne slijeva ništa u proračun, a taj isti otpušteni službenik s početka priče ionako životari na rubu egzistencije, i s tom naknadom s burze i s eventualnim primanjima na crno.
    Dakle, ono što sam htjela reći je-trebao bi nam neki ekonomski mag koji bi uspio popraviti stvari a s pravilno posloženim prioritetima-rast proizvodnje koji implicira i nova radna mjesta, pa onda smanjenje državnog (i posebno lokalnog) aparata.

  22. #122
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Lokalni aparat ti svejedno radi ono sto je radio i prije nego se zaposlio u opcini.

  23. #123
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kod nas u malom mjestu je postojalo cca 10 tvornica koje su zapošljavale ogroman broj ljudi, ostale su 2 veče i sad se šlepa koja minijaturna.
    O susjednom mjestu da ne govorim, gdje su bile tvornice tekstila i obuće - sve je propalo.
    Grad i općina isto tako imaju "milijon" zaposlenih. Škola i policija tu nikako ne može u isti koš. Skresan je broj ljudi i kod jednih i drugih.

  24. #124
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Svimbalo, hvala na logičkom povezianju dvaju postova, to se podrazumijeva.
    Anemona, super primjeri.

    Prošlu godinu sam igrom slučaja upoznala ženu koja radi na policiji, neki sitni "činovnik". Nju i njenu sestru. Morala sam s nima provesti sat vremena, a one se dugo nisu vidjele. I pita ju sestra (penzionerka od 48 godina): kak ti je na poslu? A ova odgovara: nikad bolje! Nemam posla, cijeli dan vezem.
    A ja totalni tilt!!! Prošle godine sam radila po 12 sati na dan u firmi i još nosila posao doma. I hranila tu parazitušu!

    A koliko takvih ima...! Da se u organima državne uprave radi tempom kojim se radi kod privatnika ili u korporaciji, svi bi sami dali otkaz jer bi rekli da je to nehumano. U takvim srednama, većinom radi jedan ili dvojica iz tima, ostali "vezu".

  25. #125
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Za početak bi mogli kopirati njihove radne navike...
    Budimo realni, koliko god ima ljudi koji traže posao, isto toliko ih ima i koji ga ne traže jer im je komotnije živjeti od socijalne pomoći. .
    da, problem je u radnicima. koji ništa ne rade. u državnim službenicima. koji isto ništa ne rade. neefikasni su, stalno su na bolovanjima, imaju previsoke plaće. čudo jedno kako su efikasni čim se zaposle negdje vani.

    ko da je izašlo iz pera visoko pozicioniranog direktora MMF-a.

    nametanje takvih mišljenja, a nameću se, nije ništa drugo nego priprema za kresanje radničkih prava. tvrde poslodavci da su previsoka. i da su zato oni neefikasni. poslodavci, koji mahom čine sve da obezvrijeđuju ljudski rad, prvo i osnovno, da ne isplaćuju plaće. da isplaćuju plaće koje radniku ne omogućavaju dostojan život.
    ne svi, naravno. a oni drugi - oni su istinski heroji u ovom vremenu.

    jelsu krizu izazvali radnici? bilo ovdje, bilo u svijetu? i sad se moraju miriti s bolnim rezovima? :bljuv: jer žive predobro? i to dolazi iz usta koga? korumpirane političke elite? tu treba napraviti bolne rezove! tu, i tajkunskoj eliti. a ne radnicima.
    potaknuti proizvodnju (tu se slažem), a kako? omogućiti jeftini kapital. jake nacionalne banke. ako je jedna banka ispala da ju vodi kriminalac, to ne znači da nismo sposobni imati svoje banke.

  26. #126
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    da, a taj jedan pada s nogu , ostali doslovno vezu, a recite zašto??
    zato jer je svejedno!
    jer obrazovani radni stručnjaci u ministarstvu imaju premale plaće, jer znaju da će nečiji rođak sutra uzet njihovo mjesto...jer ...gledaju to svaki dan.
    nego, ja sam uvjerena da Hrvatska nije prijatelj privrede, proizvodnje, rada, posla, zainteresiranih za raditi, mladih obrazovanih, vrijednih, POŠTENIH...ovih onih...a tek onda djece
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 21.08.2011. at 12:07

  27. #127
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kako olako predlažete smanjenje općina, jedinica lokalne samouprave. da li je to problem? možda negdje nije u potpunosti opravdano, ali to je drugorazredno pitanje. prvorazredno pitanje jest decentralizacija, spuštanje razine odlučivanja, što je decentralizacija na višoj razini, to je vlast bliža narodu. postojanje općina može itekako podignuti standard mjesta, nove škole, vrtići, lokalne ceste, kanalizacije...ima itekako posla za većinu njih. a bilo bi još i više da se još više spusti razina odlučivanja. naročito za one koje se same financiraju, koliko god bile male.

    sigurno ima mjesta za preispitivanje hrvatskog teritorijalnog ustroja, ali ne na ovaj način - ajmo ukinut općinu viškovo, il ajmo ukinut međimursku županiju - niš ne rade.

  28. #128
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Govorim o primjeru kojeg ja vidim. Privatna firma, srednje velika. Plaće male.
    Konkretan primjer: radnik ima plaću ispod 2000 kn.
    Pa se plaća još smanjila, pa se gleda da se radnika kazni novčano, ako se dogodi i najmanja greška.
    Apsolutno nikakav izvanredan rad (prekovremeni), ili kakvo bolje postignuće, ili veliko zalaganje nekog radnika na nekom projektu se ne nagrađuje ma niti s hvala, a kamoli s cca 300 kn nagrade.
    Radnici su apsolutno bez motivacije, s vremenom svaki gleda kako da napravi čim manje, kako da izbjegne rad,...
    Problema je sve više, sve više reklamacija,... i eto ti začarani krug.

    Ne treba ljudima dati plaću do neba, treba im vratiti dostojanstvo, da se ponovno osjećaju kao ljudi, da vidiš da te netko cijeni, a ne da se na radnika gleda kao glavni trošak firme, nego na osobu koja svojim radom stvara prihod.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 21.08.2011. at 13:26

  29. #129
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    cvijeto, nemam sad vremena obrazlagati, ali nisi u pravu.

  30. #130
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeto, nemam sad vremena obrazlagati, ali nisi u pravu.
    ja imam. čekam tvoje obrazloženje, al itekako sam u pravu.

    ovakav ustroj je tuđmanova ideja, istina, motivi su bili razni.

    ali, većina tih općina je zaživjela. i njihove kapacitete treba jačati, a ne slabiti. jačat, i financijski, i u stručnim kadrovima i u ovlastima. pa tako za veće poslove, gdje je potreban veći kapacitet, poticati suradnju između više općina (primjer su komunalna društva). neke i ukinuti.

    mislite da bi bilo bolje da se sav prihod slijeva u državni proračun? i onda se raspodjeljuje po kakvim kriterijima? jedna mala dalmatinska općina ima proračun od 5-6 milijuna kuna. ako je k tomu i turistička, vjerojatno je da ne dobiva pomoć iz državnog proračuna nego se financira - sama.

    hrvatska mora ići za daljnjom decentralizacijom, da više prihoda ostvarenih na lokalnoj razini i ostaje na lokalnoj razini, da se poslovi što više decentraliziraju (za sad je od javnih usluga decentralizirano u potpunosti jedino vatrogastvo), da se poveća nadležnost i odgovornost i regionalnih i lokalnih vlasti. a ne smanji. dakle, sigurno je da ima mjesta za bolji ustroj, za povećanje efikasnosti, za racionalizaciju troškova, za spajanje manjih općina. no, ne radi se o broju zaposlenih kao presudnom, vrlo važnom faktoru.


    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ne treba ljudima dati plaću do neba, treba im vratiti dostojanstvo, da se ponovno osjećaju kao ljudi, da vidiš da te netko cijeni, a ne da se na radnika gleda kao glavni trošak firme, nego na osobu koja svojim radom stvara prihod.
    anemona, upravo tako. primam te u svoju stranku

    čim se spomene kriza u državi, evo i tu na forumu, svi bi nešto kresali, uglavnom radna mjesta, plaće. i prva pomisao je kako neki tamo negdje drugdje ne rade, odnosno radnici su krivi za sve. a dežurni krivci su radnici u državnoj/lokalnoj upravi i samoupravi. paraziti.
    po meni, skroz naopako postavljeno.

  31. #131
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Decentralizacija da, definitivno... ali ne s tako usitnjenim organima vlasti ko što su sad.

    Pa sad imamo 429 općina! Alo ljudi, na 4 i pol miliona ljudi! Dakle, prosječno svakih 10.000 ljudi ima svoju glavešinu? Ma di to ima?
    http://hr.wikipedia.org/wiki/Popis_o...na_u_Hrvatskoj
    Kad pogledam ovaj popis i sjetim se naselja u kojima nema ničeg, a općine su, muka mi dođe... Jeste bili kad u Ružiću? Ili Rovišću? Ili Cisti Provo ili Dugom Ratu? Ili u Kižu? Kršanu? Ili u Hercegovcu ?(Ovo je nasumični izbor mjesta u kojima sam bila). Pa čime taj općinski glavešina gospodari? Vlada? Ili što već radi.

    Mi smo hitno trebali jedan formali dopis iz općine Krašić. Nazvali smo glavešininu tajnicu koja nam je objasnila da taj dopis ne možemo dobiti odmah, jer on glavešina ne može donijet odluku sam (a formalna je do boli), već se mora okupiti općinsko vijeće, što se radi jednom mjesečno. Pod njim 3199 ljudi prema popisu iz 2001., zbilja ne razumijem čemu.

  32. #132
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Mene bi iskreno zanimalo zacrtavanje što je to zemlja prijatelj djece? Što to znači?

  33. #133
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi i neće, a sve zato što muž rinta od jutra do mraka na baušteli da prehrani njih petero. Njoj je s njezinom stručnom spremom isplativije biti doma.
    Tako da tu nema pametnih. Ili nemaš izbora pa moraš ili ne možeš raditi. Ili si sretan pa možeš birati. Ajd tu možeš pametnije i manje pametno izabrati.
    Pa evo samo to sam i ja htjela reći, ništa više

  34. #134
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Cvijeto, ta moja mala dalmatinska opcina, treba vise za place opcinara nego sto uopce moze zaraditi svim svojim aktivnostima koje su u masu slucajeva totalno promašene. Oni proizvode gubitke i presipavaju ih iz supljeg u prazno. Ne bih u detalje da me netko ne zatuce.
    Decentralizacija je ok dok ima smisla. U trenutku kad opcina postane mjesto zaposljavanja sire familije nacelnika opcine svi tvoji argumenti padaju u vodu. Nema nikakvog, ali bas nikakvog smisla da to postoji u tom obliku.

  35. #135
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Sigurno da ne treba ukinuti sve općine na način da ih od sutra nema- ali treba smanjiti njihov broj.
    Sigurno da treba smanjiti broj zaposlenika u državnoj upravi, ali ne tako da svugdje odrežeš 10% ili 20% (kako se stvari rade kod nas - odletiti će oni bez zaleđa, a ne po kriteriju sposobnosti). Ima odjela koje treba srezati i 50% ili čak ukinuti, ima i onih gdje svi rade ko na traci (ima, ima), ali najviše je onih gdje nekolicina radi i zna raditi, a na njih ide još par koji su tamo preko toliko debele veze da im se nitko ne usudi ništa reći, a u smislu posla ne bi ni osjetili da ih nema. Najviše se slažem s Cvijetom u tome da stvar ide od vrha, da riba smrdi od glave. Da bolne rezove prvo treba napraviti tamo gdje su oni koji su za sve ovo krivi. Ja ne znam tko će to napraviti, ali mislim da se zna tko sigurno neće.

  36. #136
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ma treba u državne ustavno uvesti evaluacije kao u korporacijama i da vidiš...

  37. #137
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    ma treba u državne ustavno uvesti evaluacije kao u korporacijama i da vidiš...
    X!

  38. #138
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    I onda bi tamo ostao samo krš i lom

  39. #139
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A sad je kao super. Sve funkcionira...

  40. #140
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Može biti i puno gore.....

  41. #141
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Pa mora se odnekud početi, ne može se samo tako držati status quo

  42. #142
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    @Mojca, moš mislit, ali daj pogodi TKO bi koga kontrolirao i KAKVI bi na kraju ostali.
    Posljednje uređivanje od Davor : 22.08.2011. at 17:45

  43. #143
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    o čemu vi pričate, ovo je Hrvatska
    dobili bi otkaz oni što nemaju rođu i prijane
    a to su oni što su nešto i radili
    pa bi se uzimali kojekakvi plaćeni konzultanti da ih nadomjeste
    a "oni" bi ostali i dalje na istim mjestima-na janjetini.

  44. #144
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    da u tome je tragedija i onda se žalimo što su nam stranci sve preuzeli.

  45. #145
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Kad se mi stalno na nešto žalimo!
    I stalno kukamo, umjesto da se primimo posla!

  46. #146
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hm da, s navikama koje sad vladaju.
    Ali, kad bi nadređeni dobili smjernice za ocjenjivanje kakve dobivaju manageri u korporacijama, pa kad bi dobili određeni buđet za neku nagradu, povišicu... štogod... pa kad se sve to diglo od razine forme, profunkcioniralo bi. Pa kad bi referenti dobili mjesečne ciljeve koje moraju ostvariti, pa kad bi se to nadgledalo s više razina, vanjskih i unutarnjih itd. Pa ako nisi ostvario ciljeve se postavlja pitanje tvoje kvalitete, ne samo kroz nagradu, već i kroz pitanje "što ti tu radiš?".
    Provela sam puuno godina u korporaciji, nije ni kad nas to ispočetka funkcioniralo, šefovi su dijelili šakom i kapom, ali s vremenom se sve to jako formaliziralo. Da vidiš kako se svi sad borimo da ostvarimo jako visoke ciljeve.

  47. #147
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    I opet će se ta naša smrdljiva riba čistiti od repa, a glavu nitko neće ni taknuti.

  48. #148
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pa baš to nisam rekla. Jer kako najniža razina ima svoje ciljeve, tako ima i ona malo viša, i još viša... i najviša. Teoretski, a u praksi nikome to nije u interesu u ovoj truleži od države, pa je besmisleno uopće gubiti vrijeme na priču o tome.

  49. #149
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Hm da, s navikama koje sad vladaju.
    Ali, kad bi nadređeni dobili smjernice za ocjenjivanje kakve dobivaju manageri u korporacijama, pa kad bi dobili određeni buđet za neku nagradu, povišicu... štogod... pa kad se sve to diglo od razine forme, profunkcioniralo bi. Pa kad bi referenti dobili mjesečne ciljeve koje moraju ostvariti, pa kad bi se to nadgledalo s više razina, vanjskih i unutarnjih itd. Pa ako nisi ostvario ciljeve se postavlja pitanje tvoje kvalitete, ne samo kroz nagradu, već i kroz pitanje "što ti tu radiš?".
    Provela sam puuno godina u korporaciji, nije ni kad nas to ispočetka funkcioniralo, šefovi su dijelili šakom i kapom, ali s vremenom se sve to jako formaliziralo. Da vidiš kako se svi sad borimo da ostvarimo jako visoke ciljeve.
    Ja točno mogu zamislit kako bi to izgledalo. Konzultanti koji bi to radili prvo bi završili u ludnici, a onda bi se i oni pretvorili u mice ubice.

  50. #150
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj Manuela. prvotno napisa Vidi poruku
    Kad se mi stalno na nešto žalimo!
    I stalno kukamo, umjesto da se primimo posla!
    Manuela ajde ti molim te mene prosvjetli s čim bih se ja točno mogla baviti i gdje bih mogla raditi
    jer evo 18 mjeseci kopam rukama nogama i svim mogućim da nađem posao
    vss
    rado ću te poslušati

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •