Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 267

Tema: Hrvatska - prijatelj djece

  1. #1
    ivana_4 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    103

    Početno Hrvatska - prijatelj djece

    Smatrate li da je Lijepa naša prijatelj djece?

    Naime, prije par mjeseci, (možda i više) gledala sam u jednoj tv emisiji kako su djeca postala luksuz! Kako je u Hrvatskoj sve manja stopa nataliteta, a to upravo iz razloga što ljudi jednostavno ne mogu financijski podnijeti velik broj djece, bez obzira koliko to htjeli...

    Pa su za primjer uzeli susjednu nam Sloveniju, gdje svaka rodilja svih 12 mjeseci dobiva punu plaću, a porez na dječju opremu i potrepštine je 8,5 posto, vrtić za drugo dijete - besplatan!
    Te su uzeli za primjer jednu slovenku i upitali je što je njima presudno u stvaranju obitelji, a ona je rekla da slovence ne brine financijska situacija, nego koliko će to dijete utjecati na njihov društveni život.

    Strašno... Po meni je žalosno da država umjesto da podržava roditelje i potiče natalitet ona kao da guši stvaranje najvećeg Božjeg dara!

  2. #2
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    O da, i ja bih po porodiljni u Sloveniju

  3. #3
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Smatram da se naša država srozala jako nisko, ne samo po ovom pitanju nego u svemu. Naravno da nije prijatelj djece. Znam da je u nekim naprednijim državama porodiljni kraći i uređeno je drugačije, rekla bih čak i gore ali naši zakoni su takvi da npr dozvoljavaju firmama da imaju svoje zakone, tako da se često dešava da zaposlena žena ostane čak i bez prava na porodljnu naknadu, onih prvih 6 mj u prosjeku plaće. Meni se to dogodilo. Osim toga, ja sa svojim četvrtim djetetom želim ostati 3 godine kući i ostat ću ali s onih 1600 kn koje ću dobivati mogu svoju i bebinu guzicu obrisati. Da ne pričam o cijenama opreme, odjeće i drugih stvari za djecu...


    Kod nas je uobičajena stvar i da te ginekolog gleda ko neuku ciganku ako imaš više od dvoje djece ..Ma fuj, baš mi je krivi dan i ova tema sjela taman

  4. #4
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Ja mislim da je nama u Hrvatskoj itekako dobro samo što ćemo toga biti svjesni tek kada neke stvari izgubimo. Ne znam za sve zemlje naše Europe, ali znam da u dosta njih porodiljni traje samo po 3 mjeseca, a nakon toga možeš ili nastaviti raditi ili otkaz. Vrtić je recimo u Italiji ako se ne varam po 400-500eura, u Švicarskoj također nije jeftin (sada se ne sjećam koliko točno, ali predpostavljam oko 500franaka). O zdravstvu da i ne pričam. Kod nas je sve uvijek dostupno i ajmo reći "besplatno", dakle ne moraš na licu mjesta iskeširati. Uspoređivala sam recimo švicarski model i naš model i zaključila da njima nije apsolutno ništa bolje nego nama. Osim što u njihovim bolnicama imaš ljepše krevete, možda je osoblje generalno pristupačnije u ponašanju (kod nas postoje pojedinci liječnici koji su jako drski). Kod nas je problem s tim dugačkim listama čekanja rekla bih najveći problem, ali zdravstvo nam je još odlično kako je nekima vani. Kad ti se dijete razboli sve ti je pokriveno, ne moraš lipe dati, uglavnom uvijek imaju pravo prvenstva itd.
    Slovenija je morala napraviti pronatalitetnu politiku pa su zato uveli te mjere, ali nemojmo se zavaravati pa gledati samo one kojima je bolje. Pogledajte i druge zemlje pa će te zaključiti da nije sve kod nas tako crno. Još nam je i super kako bi zapravo moglo biti. Ima još puno stvari u kojima smo bolji od ostatka Europe, no otom-potom. Treba gledati što se može popraviti i daleko od toga da je sve savršeno, naprotiv, ali Hrvatska je u dosta stvari ipak prijatelj djece.

  5. #5
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ono u cemu su te drzave s losijom pronatalitetnom politikom bolje od nas je cinjenica da se moze koliko toliko zivjeti od jedne place. Pa ja ne bih u takvoj trzavi u sred zime u 6 h ujutro trudna s hematomom koji krvari vukla dva jaslicara do vrtica i jurila na javni prijevoz jer si bo ne mogu priustiti, vec bih dala otkaz i ponovo trazila posao kad bi mi to pasalo sa satnicom koja mi odgovara.
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 13.08.2011. at 15:26

  6. #6
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je uobičajena stvar i da te ginekolog gleda ko neuku ciganku ako imaš više od dvoje djece ..Ma fuj, baš mi je krivi dan i ova tema sjela taman
    Oooo da. Ja sam se jedva oduprla ginekologici neki dan koja je navrla s mirenom na mene, mirena, pa mirena - kao što čekam kad sam već rodila dvoje djece Naravno mirena je po njoj odlična za sve samo što ne lječi kratkovidnost. Kad sam joj rekla da imam uredan ciklus, da ne korisitm kontracepciju samo prirodno planiranje i da želim još djece počela mi držati predavanje o tome kako je to nesigurno i kako postoje situacije u kojima se ne smije dogoditi trudnoća. Halo? Sjedne strane pravno i financijski divlji zapad, a s druge ovi koji žive od farmaceutske industrije. Mlađim curama dijele tablete ko halvu, a gospođama s dvoje djece brže bolje mirenu, da ne slučajno koja imala ciklus bez njihove provizije.

  7. #7
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    mi smo nacija koja uvijek gleda sve negativno, čim je nekom bolje več smo jalni, zašto oni mogu a mi ne, a nismo ni svjesni kako nam je zapravo dobro!
    pogledajte malo bolje svijet oko sebe, kako ljudi žive......, nije svima bajno i sjajno, koliko dijece umire jer im majke nemaju što dati za jest, ..... hvala bogu mi nismo u takvoj situaciji, zato budimo sretni s onim što imamo!

  8. #8
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Istina je da u mnogim evropskim zemljama porodiljni traje 3 mjeseca i da je to kod nas super. MM ima sestričnu u Švicarskoj koja je nakon porodiljnog dala otkaz i ostala doma s djecom. Bitna razlika je ta da se kod njih itekako može živjeti s jednom plaćom (recimo svake godine dođu 2 tjedna na ljetovanje, voze noviji model BMW itd.). Ja recimo imam visoku stručnu spremu pa zarađujem barem 3-4 x manje od njenog muža (koji je u rangu s našom SSS). A to je puno puno važnije od porodiljnog od godine dana. Uostalom, tko ti ovdje garantira da će te posao i čekati kad se vratiš, osim ako radiš u državnoj službi? A i sva više žena se vraća na posao nakon 6 mjeseci zbog mizerne naknade.
    Ima ih kojima je puno puno gore nego meni pa se trudim ne žalit....

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    71

    Početno

    slažem se sa svim što ste napisale, samo moram dodat da se meni čini da mi hrvati nismo baš prijatelji djece, bar u mom okruženju puno se kalkulira, da ti dijete ne naruši komod, slobodu, karijeru... mlađe generacije puno više razmišljaju o partijima nego o obitelji

  10. #10
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,729

    Početno

    da se kod nas moze zivjeti s jednom prosjecnom placom, bili bi savrseni. no realno se ne moze, odnosno zivot je prezivljavanje.
    da li to iko od nas zeli, milsim da ne.
    zakonski gledano prilicno je idilicno.

  11. #11
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Niko više nije prijatelj djece jer velike obitelji nigdje više nisu "in" a prosjek od 2 djece po obitelji svejedno nije pro-natalitetan.

  12. #12
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Mislim da tome nisu države krive nego stil života pojedinaca

  13. #13
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    nema to veze sa stilom. Pa ja poznajem masu parova koji ne idu na treće dijete isključivo radi financija a voljeli bi. Države koje žele povećati natalitet naprave nešto po tom pitanju, treba potaknuti mlade ljude da se odlučuju za djecu a ne ogoliti ih do kraja, pustiti da se koprcaju s jadnim plaćama s kojima nemaju ni za jesti, kreditima koji ima pojedu sve što zarade, praviti zakone koji ne idu na korist građanima...

  14. #14
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    meni je otvorila oči knjiga "prvo djeca" autorice pelelope leach (ispričavam se ako ime nije točno napisano, ne mogu provjeriti) koja govori o načinima na koje se "naše zapadno društvo" odnosi prema djeci. mislim da smo mi tu negdje, možda ne u istom loncu, ali blizu.

  15. #15
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Tako i ja poznajem masu parova koji bi kao htjeli dijete, a teško im je odreći se partijanja, izlazaka, putovanja, vikenda s prijateljima, ljetovanja, zimovanja... Zavisi u kakvom se društvu krećeš. Većina onih oko mene imaju dobre plaće, a taj stil života im je glavni razlog zašto nemaju djece ili imaju jedno do dvoje. A tu ima utjecaj i propaganda američkih filmova, gdje više djece ima samo sirotinja i imigranti.

    Slažem se da ima i onih koji zbog financija oklijevaju, ali ne može se pad nataliteta gledati tako isključivo i kriviti samo državu i male plaće.

  16. #16
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Mislim da treba problem sagledati malo šire. Pri tome mislim na stanište kao ključni element preživljavanja bilo kakve vrste. Neupućeni nabrajaju ovaj ili onaj problem kada naglo padne populacija neke vrste, ali u otprilike 100% slučajeva radi se o staništu. Na primjer, ribari, SVI se žale na ronioce da im ubijaju ribe (a prosječni klinjo s tunjom s obale nalovi više ribe) i pri tome ne vide da koća izore dno i pri tome iščezne - stanište.
    Prenese li se situacija na ovu u nas, ispada da stanište, kao takvo, imaju samo parovi koji su nešto naslijedili. Ostali uz ove uvjete mogu eventualno posrnuti u kreditno ropstvo i nevjerojatne probleme. Posao (uz opću minimalac-uravnilovku) nije nikakav jamac dobrog života. Socijalna pomoć? Pih!
    Ukratko, kod nas djecu ima onaj tko si ih može priuštiti, a to dolazi s količinom teritorija.

    Kontraprimjer: Izrael. Stanište? Nema problema. Posao? Nema problema. Školovanje? Nema problema. Socijalna sigurnost? Nema problema. Rezultat? Pored velikog prosječnog broja vlastite djece masu obitelji, uz svoju, usvoje pokoje dijete. Unatoč konstantnom ratnom stanju cijela zemlja više sliči na vrtić nego na bojno polje.
    Posljednje uređivanje od Davor : 14.08.2011. at 16:58

  17. #17
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Hrvatska je u globalu neprijatelj svojih građana pa shodno tome i djece.

  18. #18
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Kontraprimjer: Izrael. Stanište? Nema problema. Posao? Nema problema. Školovanje? Nema problema. Socijalna sigurnost? Nema problema. Rezultat? Pored velikog prosječnog broja vlastite djece masu obitelji, uz svoju, usvoje pokoje dijete. Unatoč konstantnom ratnom stanju cijela zemlja više sliči na vrtić nego na bojno polje.
    Skuze mua, pardon my french, ali i s druge strane bojnog polja je jednako tako zemlja dječji vrtić, s tim da za stanište, posao, škola i socijalna sigurnost, dapače čak ni dopremanje humanitarne pomoći nema neke garancije. Imaju šveđani novaca pa jedva jedno i po dijete. Nije demografija (samo) do love ima puno i u vrijednosnom sustavu ili svjetonazoru. I u Izraelu i u Palestini su vrlo decidirani oko istog.

  19. #19
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Izraelcima i Palestincima je to kao dio borbe. Tko bude imao više djece pobjeđuje Ozbiljno, Izraelci vode jaku propagandu oko rasta nataliteta...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    301

    Početno

    Mislim da ti država ne osigurava ništa počevši posao(i sama bih imala treće-a znam da me posao ne bi čekao-a s troje i 40 ne bih tako skoro našla novi),zdravstvo(više se oslanjam na privatno-jer svi znamo kakav tretman dobijamo regularno),vrtić(ja imala sreće ali ne i frendovi koji oboje rade a za drugo 2 g.zaredom ne mogu dobiti mjesto),porodiljni(jest god.dana ali koliko?)....činjenica da nismo društvo keje je prijatelj djece a da ima gore..uvijek ima gore....

  21. #21
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da tome nisu države krive nego stil života pojedinaca

    slažem se, stil života se promjenilo, više se razmišlja o karijeri, slobodi bez obaveza, vezanja.... tko želi imati djecu imat če bez razlike na financijsku stranu, gdje ih je troje, četvrto sigurno neče biti gladno i boso, nije li tako?
    kako je nekad naša baka mogla othraniti njih osam, devet, deset, , jel onda hrvatska bila prijatelj djece?

  22. #22
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Manuela, mislim da ljudi danas ipak malo više promišljaju o posljedicama imanja djece, nego što je to bilo u doba naših baka.

    I da, lijepo je imati puno djece... ali je i neodgovorno odlučiti se imati još jedno, a jedva ima i za prethodnu djecu... a fraza "u doba naših baka"? Znaš li uopće kako se živjelo u doba naših baka, kako su se djeca othranjivala? Baka MD-a ih je rodila 8 ili 9, rintala ko životinja da bi ih prehranila, bili su goli i bosi, više gladni nego siti... žena je jednom završila u zatvoru (za vrijeme Austije) jer mog svekra zimi po dubokom snijegu nije mogla poslati u školu jer nije imao što obuti. Jadan čovjek i dan danas priča kakva je to bila bijeda.
    Danas prosječni ljudi koji se odluče na toliki broj djece nažalost ne prolaze ništa bolje... , istina, lakše obuku tu djecu zahvaljujući masovnoj proizvodnji... i to je sve!

  23. #23
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Manuela. prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se, stil života se promjenilo, više se razmišlja o karijeri, slobodi bez obaveza, vezanja.... tko želi imati djecu imat če bez razlike na financijsku stranu, gdje ih je troje, četvrto sigurno neče biti gladno i boso, nije li tako?
    ja se baš i ne bih složila s ovim. po toj logici ajmo izroditi desetero, isto je jedno ili deset :/
    sve je lako dok su djeca mala, iako se ponekad tako ne čini, kako djeca rastu srazmjerno i troškovi rastu, od skupljih knjiga, ljepše odjeće koja obično i više košta, izlazaka, aktivnosti...
    svojoj djeci i sebi želim i neku kvalitetu života, a ne roditi desetero ili petero svejedno, strpati ih u jednu sobu, dati im svaki dan puru za ručak, kukat po novinama da se skupi koji dinar pa nek se snalaze.

  24. #24
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Manuela. prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se, stil života se promjenilo, više se razmišlja o karijeri, slobodi bez obaveza, vezanja.... tko želi imati djecu imat če bez razlike na financijsku stranu, gdje ih je troje, četvrto sigurno neče biti gladno i boso, nije li tako?
    kako je nekad naša baka mogla othraniti njih osam, devet, deset, , jel onda hrvatska bila prijatelj djece?
    kod nas ih je troje, a cetvrtog nece biti, ako uvjeti ostanu ovakvi kakvi jesu, jer bi bilo gladno i boso.

    Ja imam veliku zelju za jos site i obuvene djece. Vidjet cemo

  25. #25
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Manuela. prvotno napisa Vidi poruku
    .... tko želi imati djecu imat če bez razlike na financijsku stranu, gdje ih je troje, četvrto sigurno neče biti gladno i boso, nije li tako?
    Nije tako.

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,385

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Skuze mua, pardon my french, ali i s druge strane bojnog polja je jednako tako zemlja dječji vrtić, s tim da za stanište, posao, škola i socijalna sigurnost, dapače čak ni dopremanje humanitarne pomoći nema neke garancije. Imaju šveđani novaca pa jedva jedno i po dijete. Nije demografija (samo) do love ima puno i u vrijednosnom sustavu ili svjetonazoru. I u Izraelu i u Palestini su vrlo decidirani oko istog.
    Ne razumijem francuski, ali ovaj dio na hrvatskom apsolutno potpisujem. Odluka o broju djece je puno više od pronatalitetne politike jedne države.

  27. #27
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Odluka o broju djece je puno više od pronatalitetne politike jedne države.
    Slažem se... a prmjer imamo i puno bliže, zahvaljujući tome, Kosovo je danas država. Još 80-ti su Srbi tamo izgubili "genetski rat". (A čak nije bilo ni poticaja za svu tu silnu djecu. Samo ideologija.)
    Posljednje uređivanje od Mojca : 15.08.2011. at 11:43

  28. #28
    ivana_4 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    103

    Početno

    Citiraj Manuela. prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se, stil života se promjenilo, više se razmišlja o karijeri, slobodi bez obaveza, vezanja.... tko želi imati djecu imat če bez razlike na financijsku stranu, gdje ih je troje, četvrto sigurno neče biti gladno i boso, nije li tako? kako je nekad naša baka mogla othraniti njih osam, devet, deset, , jel onda hrvatska bila prijatelj djece?
    Ne slažem se s ovom izjavom... Naše bake i djedovi su imali zemlju, kokoši, krave, koze i svakodnevno su obrađivali zemlju, pravili ulje i vino i prodavali, baka je išla na pijacu prodavati povrće i na taj način su preživljavali. Isto tako se ja sjećam kad sam bila mala i kad su mama i tata ''trčali'' za mnom da jedem, da su često znali reći (a koji su iz obitelji sa puno djece), ''uf, a da je meni bilo dati''. A također sigurno naši roditelji nisu imali igrački koliko naša djeca danas imaju, pa nismo ni mi, a kamoli naši roditelji... igrali su se s kamenjem, improviziranim lutkama, loptama itd... sigurno nije bilo toliko stvari koje mame lovu, kao danas.. A htjeli, ne htjeli kad te djeca onako tužno pogledaju i kažu ''al svi to imaju'', pa aj ti nemoj to kupiti... Naravno, nisam za neka pretjerivanja što se tiče kupovanja markirane odjeće i obuće i svih mogućih i nemogućih igrački, ali nažalost činjenica je da je sa današnjim cijenama (koje su užasno porasle zadnjih godina) većina nas spaja kraj s krajem i rasteže plaću ko žvaku od prvog do prvog... Ja osobno bi sigurno imala troje, četvero djece i to ću nastojati ostvariti, ako mi to mogućnosti dozvole... ali samo financijske mogućnosti, nikoje druge... smatram da bi bilo sebično da stvaram toliko djece radi svog gušta, a da im ne mogu omogućiti najosnovnije...

  29. #29
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Samo ću reći da u Švicarskoj obično se majčinstvo stavlja ispred svega, pa tako majka kada djeca malo poodrastu i sa 38. godina dobija posao u struci, iopet može da bira da radi jedna dan u sedmici, iliti koji sat dnevno, i slično. Ja sada, sa 35. ounih ako prestanem raditi, može me struka zaboraviti za godinu dvije. Već me i odsustvo porodiljniog od godinu dana umalo nije koštalo posla, a završilo je "samo"okrutnim svakodnevnim mobingom. Doduše, ovako je u Bosni

  30. #30
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nije samo u Bosni... ja nisam sigurna da li će me radno mjesto čakati kad beba navrši godinu dana...

  31. #31
    ivana_4 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    103

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Nije samo u Bosni... ja nisam sigurna da li će me radno mjesto čakati kad beba navrši godinu dana...
    Mene nije čekalo...

  32. #32
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Manuela. prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se, stil života se promjenilo, više se razmišlja o karijeri, slobodi bez obaveza, vezanja.... tko želi imati djecu imat če bez razlike na financijsku stranu, gdje ih je troje, četvrto sigurno neče biti gladno i boso, nije li tako?
    kako je nekad naša baka mogla othraniti njih osam, devet, deset, , jel onda hrvatska bila prijatelj djece?
    A koliko ih ti imaš, troje ili četvero? Ja ih imam troje i četvrto će stići za tri mjeseca. S našim plaćama ne možemo živjeti, krpamo se sa poslovima više vrsta sa strane. Muž mi radi ko crnac da bi nam svima omogućio normalan život. Ja se ne želim dovesti u situaciju da mi dijete ne ide na ekskurziju jer nemamo novaca ili da nosi patike od susjeda i rođaka jer nemamo za nove. Naša odluka je da imamo toliko djece i lijepo nam je ali moj rizik je puuno veći od onog roditelja jednog djeteta.

  33. #33
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    ali moj rizik je puuno veći od onog roditelja jednog djeteta.
    Definitivno. I sigurno nije nimalo lako. Ali ste donijeli odluku o povećanju broja obitelji i odgovorno pristupate tome... onaj pristup iz Manuelinog primjera mi je više, hm, kako da kažem, da da ne budem gruba... paušalan.
    Ja umirem od straha hoćemo li moći jednom (a vjerovatno i jedinom) djetetu koje je na putu, pružiti sve što treba... čak ne brinem toliko za sad, koliko za 10 ili 15 godina.

  34. #34
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se... a prmjer imamo i puno bliže, zahvaljujući tome, Kosovo je danas država. Još 80-ti su Srbi tamo izgubili "genetski rat". (A čak nije bilo ni poticaja za svu tu silnu djecu. Samo ideologija.)
    Srbi su izgubili Kosovo kad su izgubili bitku na Kosovom polju i ostavili tri samostana i Dušanov grob kao dokaz da je sve to njihovo. Pravo na neki teritorij možeš izgubiti kao i pravo na roditeljstvo ako gadno zlorabiš svoj položaj. Pogledaj koliko je albanaca Ranković pospremio u masovne grobnice pa će ti biti jasnije da na takvom groblju može ostati živjeti samo onaj kojem je to dom. Srbaj e 74 godine bilo 10% na Kosovu i to su uz zabačena sela i manastire bili vlastodršci kao britnaci u Indiji, a ne susjedi i sugrađani, takvih je možda bilo 1 promil.

  35. #35
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    A koliko ih ti imaš, troje ili četvero? Ja ih imam troje i četvrto će stići za tri mjeseca. S našim plaćama ne možemo živjeti, krpamo se sa poslovima više vrsta sa strane. Muž mi radi ko crnac da bi nam svima omogućio normalan život. Ja se ne želim dovesti u situaciju da mi dijete ne ide na ekskurziju jer nemamo novaca ili da nosi patike od susjeda i rođaka jer nemamo za nove. Naša odluka je da imamo toliko djece i lijepo nam je ali moj rizik je puuno veći od onog roditelja jednog djeteta.
    Slažem se da nije lako, dapače to je junaštvo bilo i ostalo dići obitelj na noge! Bez obzira na financijski status, samo odgojit brojnu djecu pa taman da živiš na gorfovskoj renti to je posao mislim da je glavna razlika ta što se taj posao ne cijeni. Sve je vrijednije i tečajevi i tenisice. Moji nose rabljeno i jako se vesele kutijama koje dobivamo kao i onima koje šaljemo dalje. Dok djeca brzo rastu to cirkuliranje robe je meni zdravorazumsko, dapače dio naše robe dolazi i odlazi u prilično dobrostojeće obitelji neke i iz inozemstva i to meni nije nimalo bed. Starčeki koji su odrasli u tim teškim uvjetima danas su ti pogrbljeni, vedri ljudi kojim a nije ništa teško i koji sa 80 godina imaju više vitalnosti od mojih 30godišnjih prijateljica! Iskreno često su i zabavnije društvo. Manje kukaju od moje generacije.

  36. #36
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Oooo da. Ja sam se jedva oduprla ginekologici neki dan koja je navrla s mirenom na mene, mirena, pa mirena - kao što čekam kad sam već rodila dvoje djece Naravno mirena je po njoj odlična za sve samo što ne lječi kratkovidnost. Kad sam joj rekla da imam uredan ciklus, da ne korisitm kontracepciju samo prirodno planiranje i da želim još djece počela mi držati predavanje o tome kako je to nesigurno i kako postoje situacije u kojima se ne smije dogoditi trudnoća. Halo? Sjedne strane pravno i financijski divlji zapad, a s druge ovi koji žive od farmaceutske industrije. Mlađim curama dijele tablete ko halvu, a gospođama s dvoje djece brže bolje mirenu, da ne slučajno koja imala ciklus bez njihove provizije.
    Užas!
    I mene je moja nutkala nečim i zbunjeno gledala kad sam ju odbila.
    Inače, slažem se s Doroteom. Naravno, voljela bih da nam je situacija puno bolja, ali mislim da svim silama moramo čuvati javno zdravstvo jer kad to ode k jarcu, gotovi smo!

  37. #37
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ma istina, na žalost, radilo se o privatnoj ordinaciji, znači mogu ne doći sljedeći put, ali ipak...

  38. #38
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Jeste vidjeli ovo na stranici jedne privatne klinike: Ukoliko se radi o Vašoj drugoj ili bilo kojoj sljedećoj trudnoći, razmislite o mogućnosti sterilizacije u slučaju dovršenja Vašeg poroda hitnim carskim rezom. Sterilizacija označuje u ovom kontekstu trajno podvezivanje jajovoda, dakle prekid njihovog kontinuiteta. Bilo bi dobro u takvom slučaju podijeliti Vaša razmišljanja s liječnikom koji će vršiti carski rez. Osobito se sterilizacija preporučuje kod žena koje već imaju djecu, a same su teže bolesne (diabetes mellitus, oboljenja srca, bubrega i jetre). Ne zaboravite da je sterilizacija zahvat s trajnim učinkom.

    U šoku sam!

  39. #39
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Što te šokiralo?

  40. #40
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Ovo boldano! Kao da svi žele samo filmske obitelji s dvoje djece... Ako ste ispunili kvotu, razmislite o sterilizaciji.

  41. #41
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Aaa. Da, kužim. Mislila sam da misliš općenito na info o sterilizaciji.

  42. #42
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Zašto te je šokiralo? Mene je više šokirala činjenica da ja sa svojih 32 godine i četvero djece, neću imati pravo na sterilizaciju. da su zakoni toliko glupi i bezvezni da ne postoji način da mi netko podveže jajnike. A ne želim više djece nakon ovog

  43. #43
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Zato što se ovo inače nalazi u rubrici koja donosi info o porodu, i zato što ne žele svi stati na dvoje djece. A neki možda žele stati i nakon prvog. Jednostavno mi je glupo donositi ovakve pretpostavke i to na rubrici o porodu.

    Kako nemaš pravo na sterilizaciju? Ne kužim? Što ne možeš poći kod doktora koji se tim bavi i reći da to želiš?

  44. #44
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Mora imati više od 35 god

  45. #45
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja isto ne kužim što te šokiralo, bez problema bih se sterizirala da imam bilo kakvu priliku, ali ne da mi se samo zbog toga pod nož.

  46. #46
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Ok, vaš život, vaš izbor... Meni je van svake pameti tako se rugati prirodi.

  47. #47
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, vaš život, vaš izbor... Meni je van svake pameti tako se rugati prirodi.
    ?
    Pa cjelokupna medicina je onda ruganje prirodi

  48. #48
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Mislim da je tema Hrvatska - prijatelj djece, ne vidim kako je sterilizacija prijatelj djece i kakve veze ima s rastom nataliteta.

  49. #49
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Oooo da. Ja sam se jedva oduprla ginekologici neki dan koja je navrla s mirenom na mene, mirena, pa mirena - kao što čekam kad sam već rodila dvoje djece Naravno mirena je po njoj odlična za sve samo što ne lječi kratkovidnost. Kad sam joj rekla da imam uredan ciklus, da ne korisitm kontracepciju samo prirodno planiranje i da želim još djece počela mi držati predavanje o tome kako je to nesigurno i kako postoje situacije u kojima se ne smije dogoditi trudnoća. Halo? Sjedne strane pravno i financijski divlji zapad, a s druge ovi koji žive od farmaceutske industrije. Mlađim curama dijele tablete ko halvu, a gospođama s dvoje djece brže bolje mirenu, da ne slučajno koja imala ciklus bez njihove provizije.

    Moj gine mi je prvo ponudio i da me steriliziraju (drugi carski) i podvežu, i ugrade u mene svo železo iz ordinacije, i da mi daju pilujle, kad sam rekla da neću ništa prvo me pitao a kako se čuvamo, i kad je čuo da ne pikiram baš najplodnije dane baš svakog ciklusa, ali nemam ništa protiv djece totalno je odahnuo i rekao kako je to divno, da je to jedino vrijedno, a i da neka imamo što više djece, i da sam u dobrom reproduktivnom zdravlju, da su mi djeca super zdrava i neka samo ostanem trudna, može i još dva puta, iako sam već imala već dva carska, on će paziti na mene i sve će biti dobro...

    Kao da je imao obavezni govor za gospođe s dvoje djece, koji ako ne izgovori buju ga odveli u bajbuk.

  50. #50
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je tema Hrvatska - prijatelj djece, ne vidim kako je sterilizacija prijatelj djece i kakve veze ima s rastom nataliteta.
    Ti si uvela sterilizaciju u igru, a ja mislim da planiranje obitelji ima itekakve veze s temom. Jer ako si ne možeš priuštiti više djece, onda je jedino ozbiljno planirati i paziti.

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •