Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 387

Tema: Stan skoro otplaćen ili sloboda kuće i ponovo kredit????

  1. #1
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno Stan skoro otplaćen ili sloboda kuće i ponovo kredit????

    Upomoć, gradsko sam dijete, oduvijek u stanu i iako mi se čini zgodna ideja da imam dvorište tu negdje završava moj interes za kuću.
    Ali mimo toga još veća dilema je da li živjeti u 60m2 stana u kvartu gdje nam je sve na ruku i s kreditom koji izlazi za 3 g. i konačno prodisati i živjeti boljim standardom ili zbog MM ove ogromne želje da ponovo živi u kući i većeg gušta djece zbog vlastitog dvorišta ponovo krenuti ispočetka???

    Molim mišljenja, ali pogotovo slična iskustva i jeste požalili ili ste zadovoljni?
    Naravno da ima još puno parametara (da počnem ne bi se ni ja u njima snašla), ali nakon što me MM godinama piiili i nakon što sam vidjela jednu povoljnu kuću koja nije jako daleko (ali treba ju iznutra pošteno preurediti za što bi trebalo dići povelik kredit) glavni mi je da li opet stavljati tu omču oko vrata ili za nekih 5000 eura do kraja srediti stan i nadati se boljim vremenima i mogućnosti da se dočepamo nečeg većeg, ako ikad...

  2. #2
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    A sad- s jedne strane ja ne bih nikad više ulazila u kredite...ali svatko zna svoje-šta i kako može, tako da je to subjektivno. Cijeli sam život živjela u stanu, a kad sam se preselila u kuću, preporodila sam se i stan me više neće vidjeti! To je isto subjektivno i ja ne mogu znati kako ćeš ti reagirati. Meni osobno godi više prostora i veća privatnost, a svoje dvorište obožavam!

  3. #3
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    nikad nisam živjela u kući, ali živim "u" kreditu

    i sanjam kad ga neće biti, ali dugo će mi taj san potrajati

  4. #4
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Meni obratno! Cijeli život u stanu, kad smo se preselili u kuću na početku idila, ali s vremenom shvatiš koliko je to posla u kući i oko nje. Sanjaš da ćeš saditi cvijeće, imati povrtnjak itd, a na kraju od posla ne stigneš ni držat uredno. Posebno vanjski prostor. A još smo MM bili bez djece. To je jako puno posla, odvagni imaš li uz posao i djeci vremena posvetiti se kući.

    Mi smo se sad vratili u stan, koji je neopisivo lakše održavati.

  5. #5
    genius avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ravnica
    Postovi
    685

    Početno

    slazem se s Rivendell da kad imas kuču imas stalno posla oko nje i stalno / cijeli zivot ulaganje i obnavljanje,ali kuča je kuča... ja sam odrasla u velikojj kuči s velikim dvoristem,a kad sam se udala dosla sam zivjeti kod MR u malom dvoristu oni u ogromnoj kuči,a mi u posebnoj dv.zgradici koja ima 60 m2.i nikako se nemogu naviknuti stalno mi treba,fali prostora. dok nismo imali klince bilo je ok,ali sada kada klinci rastu trebaju sobe ,prostora,boravak nam je da se jedva okrenemo -kad nam stignu prijatelji s djecom pa se igraju istresaju igračke nama pod noge i stol,,,koma stalno gazim po igračkama. a sad jos kad krene zima pa zimske jakne ,čizme,skafanderi i jos ves za susenje naguram u boravak ,ajme majko......
    jos uvijek su s nama u sobi,starija kreče u skolu nagodinu i nemam pojma kako da je odvojim da ima malo mira od mlađe.

    znači svoj glas definitivno dajem za kučicu s dvoristem.
    nadam se da kad nama izađe kredit za 3god.da ču i ja imati svoju kučicu i dvoriste...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    MM i ja jedva čekamo da prođu tih 5 godina koliko još imamo za otplatiti kredit, da dignemo drugi za kuću. Ista je priča kao sa genius - sami smo, a već se gužvamo. Kad djeca budu mala neće još biti problema, ali čim porastu neće više biti komocije.
    Po meni je pametna opcija da digneš kredit za kuću, s hipotekom na stan koji si otplatila, daš taj stan u najam i zaradiš si dio rate kredita za kuću. Preostali dio plaćaš iz vaših redovnih primanja. I živiš komotnije.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Jooj i ja bi kucicu
    I sto je najgore imamo ju al u nekom drugom dijelu svijeta (citaj Slavonija) gdje posla NEMA:..

  8. #8
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni je pametna opcija da digneš kredit za kuću, s hipotekom na stan koji si otplatila, daš taj stan u najam i zaradiš si dio rate kredita za kuću. Preostali dio plaćaš iz vaših redovnih primanja. I živiš komotnije.
    Mudro zboriš!

  9. #9
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni je pametna opcija da digneš kredit za kuću, s hipotekom na stan koji si otplatila, daš taj stan u najam i zaradiš si dio rate kredita za kuću. Preostali dio plaćaš iz vaših redovnih primanja. I živiš komotnije.
    Ideja nije loša,ali brojke često govore nešto drugo.
    Za takvu shemu treba imati ili poprilično keša,ili naći ultra jeftinu kuću u kojoj ne treba ništa renovirati.
    Pod ultra jeftino se podrazumijeva da kuća košta manje nego što banka procijeni vrijednost vašeg stana.

  10. #10
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Ukratko, ni ja nisam za kuću ne samo zbog dodatnih troškova nego i zbog održavanja, ali ovo ne bi bilo tako strašno, a dvorište je simbolično-travnjak 7x8 m.
    Nema šanse da ne prodajemo stan jer on bi nam otpr. pokrio cijenu te kuće(koja trenutno ima useljivog prostora skoro pa manje nego stan, ali ima novu fasadu i krov pa vani duže ne treba ulagati), ali treba još sigurno 25000 eura pa prema gore da se solidno sredi.
    Ima podrumski stan s kojim ne mogu ništa jer nisam oduševljena niti najmanje idejom o postanarima, a ne želim niti da djeca niti da ja spavam u podrumu jer nije nam sila, imamo lijepi stan na 3. katu pa bih ja nešto bolje, a ne lošije.
    Samo prizemlje koje je manje više useljivo je kao i stan 60m2 , ali puno manje funkcionalan raspored i trebalo bi minimalno sve prefarbati, promijeniti neke prozore i kupsona tuto kompleto.
    A da dobijemo sobu za cure trebalo bi preurediti tavan koji je pravi tavan, ono drvene grede pod krovom i vrlo nizak zid od cigle.
    Moglo bi sve super izgledati, ali velik je to zalogaj i financijski i vremenski i organizacijski.
    Nemam pojma zašto sam se toliko zalaufala u tu priču, al čini mi se da je to sad ili nikad. To dvorište bi mi puno vrijedilo ssad dok su djeca mala , a i bliži se 40g pa ne bih baš ulazila u kredite do penzije
    Samo sam malo htjela čuti mišljenja i dalje nabacujte
    tnx

  11. #11
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ja sam se iz stana u gradu preselila u kucu van grada.
    za taj manevar smo stedili MM i ja godinama, prodali smo jedan stan i sad zivimo s malim kreditom na ne tako dugacak rok otplate (za sad totalno neosjetljiv u nasoj familiji). kuca je bila nova, kupljena nismo je mi gradili.
    ja sam osoba koja obozava stan. kuca mi je OK, ali nije san mojih snova. vrt nam uopce nije veliki niti zahtjeva neke radnje, OK, kosnju trave koja traje u mom slucaju max 30 min, mogu naci u tjedan dana.
    ali..... klincima je super. oni su se preporodili, samim tim i ja s njima. jer imam vise vremena za nekek stvari (recimo samo spremanje kuce je lakse kad su klinci vani, a ne moljakaju te da ih izvedes u parkic). balerina ima svoje tegle sa cvijecem. i moram priznati da joj je jedna s onim mini ruzicama bas slatka. to je njeno. ona zaljeva te biljke.
    ono sto je problem je meni u glavi a to je da su kuce uvijek hladne. sto naravno nije istina cak i u nasoj kuci, ali eto ja moram hodati u papucama (sto iskreno mrzim)

    ovo sto je predlozila sumskovoce zbilja samo romanticno zvuci. za to morate imati fakat dobru ustedjevinu. mi smo sparali godinama, prodali smo stan da se ne vezemo na veliki kredit koi bi bio bitna stavka u nasim zivotima. ali da nismo prodali stan sve bi to bilo osjetno teze i neugodnije. morali bi iznajmiti stan, a da li bi iznajmljivanje pokrilo ratu kredita nisam bas sigurna.
    ono sto je sigurno ja ne bi ulazila u takav aranzman. vec bi ako vec moram preseliti radi zivotnog prostora, a moram uzeti kredit na xy godina sve napravila da ga ne osjetim. u tom slucaju bi prodala stan i kupila slicnog cjenovnog razreda drugi samo s povecanim brojem kvadrata koji meni treba. recimo u vasem slucaju sa cca 60 na 75-80 m2.

  12. #12
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Ne idite, otplatite stan, sačekajte godinu dvije, ne idu baš neka pohvalna vremena, pa onda razmislite ponovo. Živjela u stanu u gradu, sad živim u kući van grada, i kuća izgleda komplet uređena, ali nije, svake godine je ulaganje u nju, i to tako ide do k god budemo živi. Bašta i svoj mir su super s druge strane. Ali malo se strpite, ja sad štedim za stan, koji ću teko moći kupiti za nekih 5 godina. Da djeci obezbjedim kada budu studirali.

  13. #13
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Mislim da će pobjedii racionalnost da ne pretumbavamo sve u ova krizna vremena, al bojim se da se kasnije nećemo imati volje mijenjati stil života. Ipak je ovdje sve pri ruci, doduše i ova potencijalna kuća je zaista blizu i u povezanom kvartu ( što je mene dosta mučilo u ideji kuće), ali kuća mi se pogotovo sad čini napeta. Ja sam još doma curke su male, a kad krene škola itd. mislim da ću ih opet morat vodati okolo , a da ih baš neće zadovoljavati igranje u njihovom dvorištu?

    Što po tom pitanju kažu mame starije djece??

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    imi si nekaj gruntamo, ali kad bi otišli tam ( 2.5km od nas) klinjo bi ili moral promjenit školu ( vidim da baš i nemaju njemački razred tam) ili putovat sim.. tak da smo u dilemi, ali s druge strane imali bi svoj vrt i koji kvaaaaaaaaaaaadrat više

  15. #15
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    [QUOTE=EvaMONA;1942499 Ja sam još doma curke su male, a kad krene škola itd. mislim da ću ih opet morat vodati okolo , a da ih baš neće zadovoljavati igranje u njihovom dvorištu?

    Što po tom pitanju kažu mame starije djece??[/QUOTE]

    Moja kći otkako dođe iz boravka pa sve do večere u kuću ulazi samo na wc. Navlači mačke, slaže im kućice, radi mravinjak i staništa za kojekakve bube, sadi cvijeće... i tako već više od tri godine i nije joj dosadilo. A ljeti na travu mogu prostrti deku pa si klinci iznesu kojekakve igračke van, mogu napuniti mali bazenčić pa se brčkaju ili špricaju vodenim pištoljima. Ako zimi ima snijega onda rade snjegoviće i dvorce...Što se njih tiče, kuća nam je bila pun pogodak. A mi smo htjeli kupiti stan u blizini roditelja, k tome sam i ja odrasla u stanu, uz centralno, a ono vrijeme što smo mm i ja živjeli u kući prije nego smo opet otišli u stan mi je obilježila borba s vlagom, gljivicama, grijanjem... Dakle nisam imala baš previše razloga da navijam za kupovinu kuće.
    No, ispalo je da smo pronašli kućicu po cijeni po kojoj bismo platili stan slične kvadrature, a još smo dobili i komad dvorišta pride. I imali smo sreću što nije bilo potrebno previše preuređivati i što je na kraju ispalo da je solidno građena (i nema gljivica ). U dvorištu imamo krušku, smokvu, grožđe, maline, cherry rajčice... da djeca mogu zobati grožđe ravno s brajde - neprocjenjivo. A navrati nam i jež pa rastjera mačke i pojede im hranu... A kad je lijepo vrijeme roštiljamo, tko god nam dođe sjedi vani i gušta za stolom pod jorgovanom. Sve proslave rođendana, prvu pričest, odradili smo vani...
    Ja priznajem da je glavni razlog mog zadovoljstva (osim da mi se djeca mogu igrati vani a ja ne moram čubiti kraj njih nego ih gledam s prozora) prvenstveno taj što u ovih tri godine nismo ništa kardinalno popravljali, nismo otkrili nikakav građevinski propust ili fušeraj, što se kuća zimi brzo može ugrijati, a ljeti je ugodno svježe (osim u potkrovlju). Da nam se dogodilo da je npr. centralno grijanje riknulo mjesec dana nakon kupovine, ili da nam krov prokišnjava, ili da se pokazalo da su nam krovni prozori truli, ili bilo što za što bismo ne znam otkud morali izmisliti veću svotu novaca i rasturiti pol kuće da to popravimo, mislim da bih i te kako plakala za suhim, toplim stanom u nekoj novogradnji.

  16. #16
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Audrey, a kako funkcionirate što se tiče lokacije?
    Mi smo sad kod MSU-a i sve nam je na koju god stranu krenemo dosta blizu, da ne kažem starci i moja sestra naselje do nas.
    Malo me i to muči, koliko je izvedivo funkcionirati bez 2 auta ako dvoje rade na 2 različite strane? Mislim jasno mi je da veliki br. ljudi živi cijeli život negdje daleko pa nemaju niti jedan auto, ali ja nekako gledam da na stil/sandard života ostanu slični, a i bolji s time što bi napravili tako veliku promjenu. If you know what I mean...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    spajalica i rosa su u pravu - kod mog prijedloga sam izostavila pretpostavku da ili imate neki komad zemlje nakojem graditi kuću, ušteđevinu ili da ta kuća bude iste ili manje vrijednosti nego stan kojeg ste otplatili. Nije ista situacija u različitim krajevima, kod nas su najamnine za stanove zimi visoke, a ljeti skoro svi unajmljuju turistima - pa se da i zaraditi na tome.
    A za veću djecu mislim da bi im bilo zabavno i u kući i u stanu, a vozikanje uokolo ti ne bi mogla izbjeći. Možda dva auta nisu potrebna ako je dobra linija gradskog prijevoza.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Živim u kući, ali bih htjela stan
    Kuća :
    +
    - veća privatnost i sloboda odlučivanja (mogu vikati, lupati, paliti usisivač u ponoć, a da se ne mislim smeta li to susjedima iznad ili ispod mene)
    - veća mogućnost kretanja (dvorište)
    - komocija (nema čekanja liftova, bezbrojnih stepenica i sl. koja otežavaju baratanje dječjim kolicima i dr.)
    -
    - non stop ulaganja
    - više posla oko održavanja kuće i vrta

    Sad sve minuse pretvori u pluseve za stan i obratno
    Da, više je pluseva za kuću, ali mi se čini da su minusi jači od pluseva jer zahtijevaju više financijskog ulaganja i više vremena. Ako radiš i odgajaš djecu, kuća je prilično velik zalogaj (barem je meni). Da ne govorim razlikama života s kreditom ili bez. Ja bih na tvom mjestu ostala u stanu barem dok ne otplatim kredit, i onda lagano šparala za kuću i čekala bolja vremena. Ako se predomislite, uvijek možete ušteđevinu iskoristiti za nešto drugo. I još nešto što je meni uvijek na pameti : djeca danas često odlaze od roditelja i odlučuju se za samostalan život. Kad ostanete vas dvoje sami, bit će vam lakše i ugodnije u manjem prostoru. Ja imam veliku kuću i vrt koja je sad odlična za klince, ali što će mi toliko prostora kad mm i ja ostanemo sami (a pretpostavljam da će biti tako) ? Tako da ja razmišljam o ostavljanju kuće djetetu, a šparanju za mali stančić za stare dane. Eto, razmisli i odluči.

  19. #19
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Sumskovoce, jedan od glavnih razloga velike neodlučnosti je što će stan uskoro (u odnosu na ljude koji imaju kredite na 25g) biti otplaćen, ali to uskoro je 2014. Tako da ako bi stan uspjeli prodati za koju 1000 eura više nego što košta ta kuća, s razlikom bi morali podmiriti ostatak kredita za stan.
    Puno svima hvala na iskustvima i nformacijama, tako je puno lakše uvidjeti sve - i + eve.

  20. #20
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    EvaMONA, lokacija?! Savršena.
    Moji i mm-a roditelji su u Novom Zagrebu, pa kad smo bili u potrazi za stanom gledali smo isključivo Novi Zagreb. I radi toga da njima budemo bliže, i da imamo blizu školu, vrtić, pedijatra, da nam nije daleko od posla...
    Kućicu smo našli u Trnju, osim u tjedni šoping svugdje (škola, posao, grad, doktor...) idemo pješice ili par stanica tramvajem. Dobro, do staraca baš ne mogu pješice (zapravo bih i mogla, bila bi to lijepa šetnja preko mosta i uz Bundek, samo bi malo dulje trajala) ali barem sam autom do njih za manje od 10 minuta. Što se razvažanja djece po aktivnostima tiče, za sad idu na one koje su im u školi, i to u vrijeme boravka ili neposredno nakon njega, ili barem u kvartu (a idu na njemački, TKD, kći ide na ritmiku, pjeva u crkvenom zboru...). Ma nama se više stvari poklopilo - dobra lokacija, prihvatljiva cijena, kvart u kojem smo već prije živjeli (u kući s gljivicama - stalno ih spominjem ali to mi je noćna mora) pa nam je otprije poznat, škola i vrtić s dosta dodatnih aktivnosti, i zato smo se odlučili na kupnju kuće iako o tome prije nismo uopće razmišljali, a neke dobre stvari su se tek kasnije pokazale, kao što su bolje stanje kuće nego što smo se usudili nadati, korektni i ljubazni susjedi (zasad).
    Moja poznanica je kupila kuću s prekrasnom okućnicom, kuća je valjda četiri puta veća od moje a okućnica jedno 10 puta, platila jedva nešto više nego ja svoju, ali na periferiji, i bez dva auta ne bi mogli funkcionirati, autobus im u špici ide svakih pola sata, van špice svakih 50 minuta - sat, a još do stanice ima deset minuta hodati. I ima dva školarca, svaki sa svojim aktivnostima, starija kćer je počela izlaziti, znači ona i njm su stalno za volanom. Ali to što za otići po kruh mora sjesti u auto njoj osobno je mala cijena za ono što je željela i dobila - veliki životni prostor, tišina, susjedi su joj dovoljno blizu kad joj treba netko za kavu a dovoljno daleko da joj ne vire u život, niti ona njima...

  21. #21
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Živjela sam u stanu do pred 12 godina. Sad sam u kući obitelji MD-a, koja je građena 1957., održavana je i sve to ok, ali je izgubila korak s vremenom. Odkad sam doselila, više manje stalno imamo majstore.
    -1999. s minumum love ulazimo u renoviranje jednosobnog stana u prizemlju gdje ćemo mi živjeti, promjena instalacija (sva struja na jednom osiguraču), štemanje, vreće sa šutom, krpanje zidova, farbanje. Mijenjanje pločica u kupaoni, biramo najjeftinije pločice koje su nam prihvatljive ali nisu mrak. Nakon tjedana i tjedana prašine useljavamo. Presretni. Uskoro shvaćamo da je sve to pretijesno, sanjamo o preuređenju tavana, misao se kiseli godinama...
    -2002. kupaona kod svekra i svekrve traži hitnu preinaku, kada se mijenja u tuš kabinu. Opet pločice, opet vodoinstalateri, opet vreće sa šutom. Naravno, zbog odvoda zadiru u našu kupaonu u prizemju, pa imamo njesra i tamo. Gotovo u roku par tjedana, upoznajemo najboljeg i najsporijeg keramičara na svijetu. Pa ajmo onda i parkete lakirati i zidove farbati kad je već krš u stanu.
    -2004. dižemo kredit i uređujemo tavan. Sad smo iskusni imamo lovu od kredita i ne moramo gledati baš na svaku kunu, pričamo s 10-tak arhitekata, svi imaju neke sumanute ideje kako to urediti, čak je i asfalt na podu bio prijedlog! Na koncu angažiramo arhitekticu koja nacrta što mi želimo, čekamo građevinsku dozvolu skoro 2 godine, jer nismo nikome htjeli dati ni kune u džep. Konačno imamo papir, angažiramo odličnu ekipu, bacamo stare stvari, neke nisu za baciti pa unajmljujemo garažu da ih imamo kud privremeno smjestiti, mijenjamo krov, dižemo krovište s jedne strane, povlačimo vodu, struju i plin na tavan (sad mi zbog odljeva zadiremo u mali wc od njegovi staraca), pa se suši neka glazura, pa se parket suši tjednima, pa keramičar radi tjednima, pa stave po 2 krovna prozora u svaku prostoriju, pa ja plačem da je to premalo, pa na brzinu kupuj po još dva (dragi i to još nije oprostio), pa prilagođavamo dio stubišta, pa knaufer (pedantan do boli) u nedogled postavlja knauf. Useljavamo nakon 4-5 mjeseci, (moglo je i brže).
    -2005. stan u prizemlju treba "presložiti", napraviti ono što nismo financijski stigli prvi put, rušimo wc i špajzu, od njih i dijela predsoblja gradimo garderobu, skidamo ružne pločice iz kupaone, izbacijemo kadu, ubacijemo wc i tuš, mijenjamo pločice, farbamo zidove i unutarnju stolariju, lakiramo parkete, mijenjamo stare prozore iz 1957 u pvc. Opet šute ko u priči.
    U dvorištu imamo neku nadstešnicu, tražimo građevisnku dozvolu, rušimo ruglo od valovitih ploča i gradimo šupu... opet isti masjtori!
    -2009. uređujemo stubište, ne mogu više gledati kulir i lamperiju ko u lovačkom domu. Želim lijepe pločice! A kad već to radimo treba promijeniti i ulazna vrata, a onda moramo i dvorišna, pa bi onda mogli i u stanu kod svekra promijeniti prozore, pa onda moramo i zidove, pa ajmo onda i pod u kuhinji, pa kad već imamo radove, ajmo i sat za struju (ne sjećam se što smo činili s njim), pa ajmo dodat još malo rasvjete, pa moramo urediti zidove na kojima je bila lamperija. Uglavnom opet šuta, opet keramičar, mrzi me zbog pločica, format 60x120, 30x120, i sl., opet prašina (koju do sad nisam ni spomenula )... pa Božić i Nova godina, pa pauza s radovima... pa u zadnji tren skužimo da bi tavanski stan trebalo farbati, pa ajmo to rađe sad nego za godinu dana, uglavnom trajalo je opet u nedogled. Mislim neka 4 mjeseca.
    -2011. čekamo bebu. Nemamo sobu za nju. Nema veze, dobiti će našu sobu kad odlučimo da je vrijeme da spava sama. Mi ćemo spavati u boravku na kauču. Uopće nema problema, ne želim vidjeti ni M od majstora.
    -budućnost. Ali.. ni to nije sve. Stan od svekra je na struji iz 1957. To ćemo morati jednom promijeniti, možda i malo porušiti besmislen raspored...

    Bauhaus, Ikea, Baumax, razne mješaonice boja, tu smo doma... Velux, Knauf, cement, instalacije, sve znamo, možemo otvoriti firmu za završne radove u graditeljstvu.

    U svo to vrijeme i prednje i stražnje dvorište je ostalo netaknuto. Osim što smo neke čemprese prema susjedu posadili. I što svake godine ubacimo ljetnice. Je kupili smo drvenu garnituru da se ponekad odmorimo.

    Dakle... kuća je rupa, ma što rupa, rupetina bez dna. Ako želite da bude kao spada. Evo, mi sad čekamo malo hladije dane, da MD skine prozore na tavanu (drveni su, da se uklapaju s Veluxom na drugoj strani prostorije) pa da ih pofarba...

    Dakle, ako kupujete kuću stariju od 20 godina, računajte na slične nevolje... uf, malo se ova priča nehotice oduljila, vjerujem da ste se umorili čitajući, onda možete zamisliti kako je tek sve to proći. Dakle, dva put je za promisliti.

  22. #22
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    ja sam odrasla u kući u slavoniji, mm u kući u zg.
    sad smo u stanu na zg periferiji gdje nema nikakve kvartovske infrastrukture, ali smo prokleti optimisti koji vjeruju da će i to doći na svoje vrlo brzo.

    i sanjamo kućicu, sa neprevelikim dvorištem, negdje bliže civilizaciji.

    svjesni smo svih minusa i svih pluseva koje to nosi, ali- mi smo prokleti optimisti.

    ovo što mojca piše - može i ne mora biti tako. ja sa ružnim pločicama mogu živjeti. ili mogu nove poljepiti preko nih. ma stavila bi i tepihe da ne gledam ružni parket. i mogu spavati u boravku ako to znači da mi svako dijete ima svoju sobu.i psa. i mačku. i komad trave za nogomet. i ljuljačku. i mm zidani rošitilj i peku. i ja svoj jorgovan....
    sve što sada nemam.

    kada je želja dovoljno jaka, ništa nije preteško.

    kako smo sada zakopani u chf kredit, nastavljamo sanjati. ali mi smo prokleti optimisti.

  23. #23
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    jao Mojca, ubi me do kraja. Ajd onako ugrubo, može i na pp čisto radi reda veličine koliko bi cca trebalo da se osposobi tavan.
    A pod tim mislim -sve obložiš knaufom, do dna kosine, dobru izolaciju, Ytonogov bijeli pod, krovni prozori dosta skupi Velux,(ovo sam složila iz tvojih natuknica) i stepenice s donjeg nivoa iz hodnika i samo sve jedan veliki prostor za početak i bez kupaone jer ionako ih mi kupamo i još se mazimo nakon toga i nadam se tako još neko vrijeme. Uopće nemam ideju jel to 5-10 tis. eura ili 20???
    Audrey - to je stvarno super lokacija (jel ima kaj kod vas u susjedstvu,;dogovorit ćemo proviziju
    Ova kuća o kojoj pišem je u Botincu što sve više postaje dobro povezan kvart, Al možda sam se samo nabrijala na preuređenje i nešto novo i drugačije.

  24. #24
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma može i ovak. Sam tavan, zajedno s građevinskom, promjenom krovišta, svim instalacijama dovučenim iz donjih etaža, bio je 35.000. E sad, uzmeš li u obzir da je to 70m2, onda je to jeftino, 500 eur po m2.
    S druge strane, moj dragi je štreber i uvijek bira najkvalitetnije materijale. Tako da to vjerovatno može biti i manje. Koliko nam je važno da su svi radovi kvalitetno napravljeni, toliko za namještaj možemo zažmiriti, pa tako imamo Ikein stol i 4 stolca za 100 eur i sl. Namještaj uvijek možeš promijeniti, ali cijevi u zidovima ne možeš. I uvijek bi stavila Velux prozor više nego kupila skupi kauč. U kuću stalno treba ulagati. Plus što ima više radova oko održavanja nego stan.
    Naravno, može se proći i puno jeftinije, ali ne znam kakva je kvaliteta. E da, mi nismo baš ništa radili sami, osim što sam ja pofrabala zidove u prizemlju jednom. Ako čovjek radi sam, ako zna, puno uštedi.

    Lani su naši frendovi kupili stari stan, trebalo ga je renovirati, mi smo ih savjetovali, našli im majstore, puno toga su napravili sami, uštedili su sigurno 15.000 - 20.000 kn.

    Moj savjet je da neđeš dobrog građevinara, odvedeš ga tamo i tražiš da ti napravi ponudu. Da ti stručno oko vidi u kakvom je to sve stanju... npr. da procijeni mogu li grede izdržati, jer jedno je izdržati stari crijep, a drugo krovište s izolacijom, knauf i sve što ide.
    Obirom na kvart, slutim da je to stara kuća... tu uvijek ima iznenađenja ko u priči. Svako iznenađenje, novo ratno polje. Mi smo ih u kući koju je gradio deda MD-a koji je isti takav štreber imali puno. Npr, stari drveni prozori kad se vade, često razvale i pol zida jer se nekad prakticiralo zabiti neke žice ili tako nešto duboko u zid. I takve sitne radosti koje samo cuclaju kune.

  25. #25
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    da to sam ti baš htjela odgovoriti jer sam prije vidjela da si pitala. Novi krov je napravljen prije 2 g i izvana to meni ok izgleda, al unutra pojma nemam kaj to može izdržati. mislim da ći otići s nekim tko barem nešto zna o tome.
    To mi se čini jako puno, pogotovo što mislim da bi nama dosta napravili fendovi, što besplatno, što s popustom tako da mi je teško pozvati neku firmu da mi napravi procjenu kad dosta cijene ruku ne bismo platili.
    Da li je zaista potreban arhitekt ili to može neki iskusni građevinac skužiti???

  26. #26
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    ako ćeš mijenjati raspored prostorija, bilo bi dobro uzeti arhitekta. a samo za pogledati kuću, povedi nekog građevinca s iskustvom u kojeg imaš povjerenja. tako smo mi kada smo mislili uzeti kuću. mm ima frenda koji ima građevinsku firmu i on je čitavu kuću pregledao od krova do podruma i rekao gdje i što treba raditi i koliko bi nas koštalo.

  27. #27
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Arhitekt ili građevinac?
    Sve ovisi koliko imaš mašte i koliko sama/sami možete redefinirati prostor.
    Nama su arhitekti izmišljali sve i svašta, od panela koji se dižu i spuštaju pa na dalje... a mi smo samo htjeli stan. Na kraju smo našli jednu koja je nactala što smo mi htjeli, smao zato jer smo trebali građevinsku, a projekt je nužan za nju. Da to nije bilo potrebno, građevinska mislim, sve bi dogovorila s građevincem. Oni su realniji, arhitekti rišu.

    Kad dobiješ ponudu, onda obično postoji specifikacija materijala i radova, pa prema tome možeš procijeniti.

    Krov prije dvije godine? Samo crijep ili i konstrukcija?

  28. #28
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    mislim samo crijep, al nisam sigurna.
    sad tek vidim da pojma nemam

  29. #29
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Mi smo u startu manji MM-ov stan prodali, uzeli kredit i krenuli s gradnjom kuće u manjem mjestu blizu grada. Da nije ove ludosti od divljanja franka nikad ne bismo požalili. Imamo stvarno ogroman komfor i dosta mjesta i unutra i vani. Glasam za kuću uz prethodni detaljan pregled i ponudu nekog stručnog kome vjerujete.

  30. #30
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 18.08.2011. at 16:22

  31. #31
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Rijetko tko je čuo za to da POS nudi i kredite za kuće. Rekonstrukciju ili izgradnju. Pa koga zanima, linkovi su gore!

  32. #32
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Rijetko tko je čuo za to da POS nudi i kredite za kuće. Rekonstrukciju ili izgradnju. Pa koga zanima, linkovi su gore!
    Hvala! Još jedna dobra i korisna info!

  33. #33
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ja nikad nebi išla u kredit za nešto što mi nije neophodno ili to jako ne želim

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Ja stvarno ne znam o kakvim vi silnim ulaganjima u kuću govorite... Uopće ne vidim velike razlike između održavanja kuće i stana... I na zgradi kao i na kući se treba popraviti fasada, krov, u zgradi je još i lift i što ja znam već ... Trebaš promijeniti prozore nakon 30-40 (naši su u dijelu kuće stari 40 godina otkada je kuća sagrađena, i nadam se skorašnjem mijenjanju); kupaonica dotraje isto i u stanu i u kući pa sve moraš srušiti, isto tako i parketi, zidovi itd.

    Vrt - ako sadiš paradajz i mahune onda imaš posla, ali to bi imala i da živiš u stanu s gruntom na selu ...
    Naš vrt (cca 50m kvadratnih, možda malo više - nemam pojma) pristojno je uređen, ima travu, nekoliko voćaka, ruže... pelargonije su u teglama (imala bih i u stanu). Dakle, nikakvo posebno održavanje ne zahtijeva (ovih dana kada je vruće malo se zalijeva trava, ali joj nema pomoći; no narast će nova...)

    A da ne pričam o novogradnji i stanovima - knauf sa stropa se odvaja, truse se spojevi prozora i zidova, pločice na balkonu su se odlijepile, pukao dio pregradnog zida prema susjednom balkonu, parketi kao da je vojska po njima rondala ... i to sve nakon 5 godina (stan se koristi svega dva-tri mjeseca godišnje). Ovakve "gluposti" koje iziskuju radove, i nemali trošak, nama u kući se nisu dogodile niti nakon 40 godina otkada je kuća sagrađena... a kuća je sagrađena u verziji sam-svoj majstor.

    I da napomenem nigdje se vlaga do sada nije pokazala što ne mogu reći za neke stanove u kojima mi živi šira obitelj - e a tu baš i nema prevelike pomoći jer ne možeš sam platiti fasadu na neboderu (još k tome susjedi nemaju novaca niti za pričuvu, a kamoli za dodatan trošak obnove fasade na 12-katnom neboderu )...

  35. #35
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ja pak mislim da su ulaganja u kuću možda samo mrvicu veća, ali što ne isključuje stan. I u stan su, ako to želiš, ulaganja velika
    i također nikad kraja...za takve ljude.
    Ja bi ,anju kuću sa manjim dvorištem, istina je da je veliko dvorište i teže za održavati, ako i sve ostalo.
    Čim imaš nešto više i više se zaprlja, zameće, potrga itd...

    Ali da su neke prevelike razlike u radu i održavanju između stana i kuće, ne, nisu baš tako velike.
    Meni je i jedno i drugo rupa bez dna.
    A prednost kuće je i ta da imaš taj komadić trave, zemlje, cvjetića gdje odeš i radom po tome odmoriš živce,
    nema mi boljega od košnje trave, radu na zemlji i u prirodi za odmor moje psihe, uma i tijela. Tako punim baterije....

  36. #36
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja pak mislim da su ulaganja u kuću možda samo mrvicu veća, ali što ne isključuje stan. I u stan su, ako to želiš, ulaganja velika
    i također nikad kraja...za takve ljude.
    Ja bi ,anju kuću sa manjim dvorištem, istina je da je veliko dvorište i teže za održavati, ako i sve ostalo.
    Čim imaš nešto više i više se zaprlja, zameće, potrga itd...

    Ali da su neke prevelike razlike u radu i održavanju između stana i kuće, ne, nisu baš tako velike.
    Meni je i jedno i drugo rupa bez dna.
    A prednost kuće je i ta da imaš taj komadić trave, zemlje, cvjetića gdje odeš i radom po tome odmoriš živce,
    nema mi boljega od košnje trave, radu na zemlji i u prirodi za odmor moje psihe, uma i tijela. Tako punim baterije....
    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    ja nikad nebi išla u kredit za nešto što mi nije neophodno ili to jako ne želim
    xx

  37. #37
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Živjela velik dio života u stanu, sad smo u kući i odabrala bi kuću. Ne mora biti velika, meni bi 100m2 bilo i previše, bitnije mi je dvorište, ne bi htjeli ništa osim trave i koje voćke, možda malo cvijeća..

  38. #38
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    odrasla u kući, živjela u stanu 11 godina i sad smo se prije 2 mjeseca odselili u kuću van grada

    NEOPISIVA razlika u kvaliteti socijalnog života (non stop se družimo s nekim), bivanja na otvorenom po cijele dane

    Nama na ruku ide i činjenica da je md svojevrstan handyman pa zna manje-više sve napravit/popravit. On se najviše "napatio" odlaskom u kuću jer je trebalo postaviti ograde na balkon, stubište, postavit pipe, plafonjere, wc-e, pokosit travu, napunit/ispraznit bazen
    Imamo i dva psa koji sad guštaju kao nikad. Znam susjede imenom i prezimenom, popijemo rakijicu ili kavicu

    Cijele dane hodamo bosi, igramo se na ulici pred kućom, hodamo u badićima, meni baš neprocjenjivo
    a nismo još ni počeli guštati u vrtu, cvijeću, zimi, panorami, snijegu..

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    Uh stan opet samo kad bi bas morala,ne znam kako vi al mi smo jako puno novaca ustedeli samo na rezije kad smo presli iz stana u kucu,i jako mi je smetalo to sto se u sopstvenom stanu osjecas kao u zatvoru,te nema glasne muzike,te nema lupanja,uvijek nekom nesta smeta,hodam po stanu ko po iglama da se nebi ko bunio,i onda smo kupili kucicu u blizini grada i preporodili se,to je stvarno raj,kuca na dva sprata i malo dvoriste je sasvim dovoljno za uzivanje u svakom pogledu,svaki mjesec odvojimo novac ako se treba sta raditi a to je jako rijetko(nova kuca)i presretni smo,tako da sam ja uvijek za kucu ukoliko se moze uklopit u budzet.
    Ne bih dala svoj mir i dvoriste ni za kakav stan..

  40. #40
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Vrijeska, sve ovisi o zateknutom stanju.
    Mi smo u kuću puno uložili, jer u 50 godina osim farbanja, lakiranja parketa, promjene krovišta i centralnog nije ništa bilo ulagano. Bila je čista i uredna, mogli smo kul prefarbati zidove i mir. Takvih kuća po Zagrebu ima koliko hoćeš. Ali nas to nije zadovoljilo, ne zato jer smo izbirljivi, već zato je se stvari moraju modernizirati... ne zbog hira, već zbog sigurnosti. Nekad su žice od struje bile izolirane nekim platnom, to platno je vremenom dotrajalo, ostaje gola žica... rizik od požra je jako velik. Standardi u vodoinstalacijama su se promijenili, od olovnih cijevi, preko barkrenih došli smo do plastike...

    Pred 7-8 godina sam kupila stan u maloj zgradi, građen je 60-tih, čist, održavan i uredan po standardima iz 60-tih (kamini, malo instalacija za struju i sl) imali smo iste unutarnje zahvate kao i na kući (promejna instalacija, krpanje zidova, pločice, centralno, novi zatvori). I istina, unutarnje uređenje samog stana je isto, ali mirne duše mogu reći da u slučaju uređenja kuće tu nije kraj.
    U stanu imaš pričuvu pa se iz pričuve plaćaju razni tekući, mahom manji troškovi (uređenje stubišta, ulaznih vrata, portafoni, mi čak i čistaćicu plaćamo iz pričuve). Za veće zahvate (krovište ili fasada) se diže kredit, ako u pručuvi nema para, pa se podijeli na sve stanare.

    U kući toga nema, plaćaš sam cijelo krovište, cijelu fasadu, uvijek je trošak veći nego kod stana. (Kuća u kojoj živim je tlocrtno 8x10 m ima tri stana, sva tri naša. Stan je u zgradi koja je 15x15 m i ima 17 stanova, pa računaj kako se dijele troškovi.) Nadalje, kuća ima i vrt, vrt ima ogradu (većinom), ograda treba održavanje, pa netravnati dijelovi vrta trebaju adekvatno popločenje (ili betoniranje), pa ako imaš parkirno mjesto unutar dvorišta moraš imati i vrata za vozilo.
    Pa imaš stubište, hodnik, eventualno podrume... sve su to prostori koje treba adekvatno održavati. Pa imaš priključke za struju, plin, vodu, kanalizaciju, sve su to dodatne stavke o kojima trebaš brinuti... u zgradi te brige nema, sve je zajedničko.
    Pa u kući imaš odgovornost za čistiti snijeg svaki dan, ne samo kad dođe red na tebe. Nek neko slomi nogu na pločniku pred tvojim vratima, ti odgovaraš. Pa nek se stablo iz tvog dvorišta sruši na pločnik ili na parkirani auto, ti odgovaraš.
    Milion i jedna sitnica... ako si odgovoran gospodar. Ako nisi (a često naši sugrađani to nisu), može proći i puno jednostavnije.

  41. #41
    Minda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    U blizini
    Postovi
    283

    Početno

    odlična tema -mi u sličnoj dilemi kao autorica posta pa s guštom čitamo iskustva iskusnijih

  42. #42
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    EvaMONA, gdje si danas?

    Čitala sam ovu temu više puta, i još uvijek nemam odgovore na svoja pitanja... Mislim, necu ih vjerojatno ni imati... Ako/dok ne kupimo kuću...

    Stan nam postaje premali, dugo, stvarno dugo, gledamo nekretnine... Ja odrasla u stanu, želim stan, MM odrastao u kući, želi kuću... Ja nasla mjesto na kojem "ćemo prespavati i jesti", on trazi mjesto "koje ce mu ispuniti životne snove".

    Ja nasla super stan, 100 kvadrata, na dobroj lokaciji, s nekim ulaganjima dosao bi nas oko 120 tis.€

    On nasao par "glupih kuća", lokacija ista, kvadrata 200 do 300, cijena isto oko 120 tis.€, ali ulaganja "do kraja života" sigurno još 40-50 tis.€. Ovisi o kuci, ali vecina ih treba bar nesto ili sve od sljedeceg - stolariju, plocice, kupaonicu, instalacije, fasadu, krov...

    Ovisi koliko si "razmažen", u njima se moze i odmah zivjeti, pa to "malo po malo uredjivati", ili dici veci kredit pa odmah sve srediti.
    Imaju i garaze, šupe, okućnice, vrt, bla bla bla...

    On toliko želi kuću i priča o njoj da sam već oguglala na ulaganja, potrebne ili potencijalne radove i majstore, bilo par mjeseci ili "do kraja života", jednostavno sam odlučila da me to neće uzrujavati ako se odlučimo za kuću... Ali... Ali...

    Nešto ne kužim, i pitam se Lastane jesam li normalna .

    Dakle, krene MM, a vrlo cesto i prijatelji kad smo u drustvu, pa vele: "ali to je tvoje, svoj si na svome, mozes sto hoces, imas prostora koliko hoces, slobodan si, bla bla bla..."

    A ja ih gledam i mislim si "ajte se vi svi lijepo uselite u 200 kvadrata, ja bum si kupila garsonjeru od 20 i bila tamo sama"...

    Uzasava me pomisao na odrzavanje 200-300 kvadrata, pa jos neka okucnica, ili nedajboze vrt i cvjecnjak... U zivotu mi nije prezivjela ni jedna tegla cvijeca. Ne zelim imati puževe u pivi . Ja jedva odrzavam trenutnih 45 kvadrata jer stalno "bježim van"... Volim biti s djecom puno po vani... I koliko god imala "svoj komad dvorista ili vrta" meni to nije isto kao biti u Maksimiru (koji netko drugi održava )... I prvih 105 pomisli na vlastiti vrt i dvorište mi je "košenje, održavanje, zalijevanje, bube, puževi... Posao, posao, posao... " I onda neka 106. pomisao je "mir i opuštanje".

    Ne volim stvari i posjedovanje, želim šetat i planinarit, nikad nisam ništa kupila u Ikei u kojoj sam bila 3 ili 4 puta, jer me svaka od tih stvari asocira samo na brisanje prasine, na nista drugo... Npr. idemo kupiti djetetu stol, ja izdrzim sat vremena u prvom ducanu, vidim sto ima, dam MM-u upute sto da gleda od funkcionalnih stvari i kazem da ode sam kupiti... I tako zadnjih 5 god. Sve sto je trebalo od kucnih stvari ili je on htio urediti (npr. polica ili okvir za slike) ide on kupiti sam, mene uopce ne dira sto ce kupiti i gdje staviti. Dokle god brise prasinu s toga (a brise ju moš si mislit )... Morali smo npr. sanirati terasu u stanu - pločice je izabrao i kupio on sam, naravno.

    Pa sam mu vec i rekla, ako kupimo neku od tih kuca, ti ides po plocice i slicno, jednostavno mi se ne da iducih x godina u zivotu potrositi na to. Njemu je to ok, al gleda me ko da nisam normalna. Ono, kako te "imanje i uredjivanje vlastite kuce ne moze usreciti"?

    Pa se ja isto pitam kako? Sto to ima u tome tako super? Zasto je super imati "svoje i brinuti o tome"?

    Nemam pojma sto cemo na kraju odluciti, kupiti "moj stan" ili "njegovu kucu". Mislim, ako se odlucimo i za kucu, necu sigurno do kraja zivota zbog toga kukat i plakat, al nekako bas sumnjam da ce mi nesto posebno u toj kuci ili oko nje znaciti. Ono, subotom ujutro se i dalje vidim u Maksimiru, a ne "u svom dvoristu". Ili? Je l ima netko tko je bio ovakav ko ja pa se predomislio?

  43. #43
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ukratko zapravo... I ova tema u naslovu ima "sloboda kuće"... Pa se pitam u čemu se zapravo sastoji ta sloboda i zasto se ona ne bi mogla naci negdje drugdje ako nemas svoju kuću?

  44. #44
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam sto posto u tvom timu, odnosno u timu stan.

    Prva stvar na koju me asociraju kuće je nedovršenost. Kao, ove godine ćemo fasadu, a drugo ljeto ogradu na balkonu, a stepenice će biti betonske još deset godina. To je zato što je situacija takva sa većinom kuća u kojima sam imala prilike posjećivati ljude.

    Sve i da nije tako, to što ljude privlači, znač puno prostora, vrt, trava, okućnica, mene asocira na puno pospremanja i puno posla koji me apsolutno ne zanima i ne privlači.

    MM isto ima tako neke ideje, kao njemu se sviđa dvorište, vrt, a ja mu kažem - pa nisi u stanju pobrisati prašinu sa tri biljke koje imamo u stanu.
    Mislim, ne znam odakle nam vrijeme za uređivanje nekakvog dvorišta.

    Moji starci su napravili kuću na moru, 'moj' apartman je na katu, i ja nekad po cijelo ljeto ne siđem u dvorište osim kad nekud idem -. eto koliko me to zanima.

  45. #45
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Nemoj kupovati kucu koja treba adaptciju ako nemas volje i zivaca za to.
    Previse je to energije i posla za nekoga tko ne vidi prednosti.
    Kupovine kuce je kao imanje ( jos jednog) djeteta. Pozeljno bi bilo da su oba partnera ukljucena.

  46. #46
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ja razumijem muza...isto sam cijeli zivot u kuci, ne mogu se zamisliti u stanu
    Nema tog parka koji mi moze zamijeniti odlazak van na dvoriste. Malac ide unutra-van kako hoce, igracke vani, uziva se igrati na dvoristu.
    Nista mi nije tlaka,kuca je prije 10 god obnovljena i sad smo mirni.
    Plus nemam susjede ispod i iznad sebe i ne moram paziti jel malac lupa il vice

    To je sve ocito stvar navike. Mm je iz stana,on se uopce ne sjeti da u vocnjaku imamo tresnje pa da jede,il jagode u vrtu da si ubere. Kad ga podsjetim kaze "a ima?" [emoji38]

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Meni idilično zvuči kuća ali novo sređena no onda se sjetim da ni balkon u stanu ne koristim pa se vratim u stvarnost.

  48. #48
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kupovine kuce je kao imanje ( jos jednog) djeteta. Pozeljno bi bilo da su oba partnera ukljucena.
    A shit! Bas sam se nadala da cu mu moci reci "kupi si tu kucu, samo ja necu u nicem sudjelovati, nemoj me gnjaviti i uredi sto, kad i kako hoces"
    Nece ići, ha? Šteta .

  49. #49
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Inace,ne moraju sve kuce imati veliku okucnicu s travom za kosnju i sl. Mislim da u danasnje doba barem ima izbora

    Ili se varam?

  50. #50
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Bubilo, ja sam dijete stana i osoba koja zivi u kuci, ali mi to nije nesto.
    mi smo se usleli u montaznu ili ti ga kartonsku kucu. novu koja je imala sve sredjeno. obozavam prostor koji je ogroman, jer ja volim prostor.
    vrt rijetko u njega izlazim. ima samo travu koju bi evo danas trebalo pokositi, a tek sad dosli doma.
    do mene zivi Nera, dijelimo kucu (dvojini objekt), kod nje u vrtu nema sto nema. ona to obozava.
    MM i kcer vole jesti u vrtu meni je to bezveze, ili mi je ujutro hladno ili mi je za rucak vruce.
    evo ovaj tjedan ja nisam ni izasla u vrt.
    u vrtu nemam ni tegle s biljem. Imaju muz i kci.
    E da moj uvjet zivota u kuci je bio da nemamo kucu na osami, mi zivimo u naselju s jako puno kuca. to mi je nekako lakse. ovo drugo mi je malo strasno.

Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •