Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: bosiljak, kadulja, ružmarin...na prozoru

  1. #1
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno bosiljak, kadulja, ružmarin...na prozoru

    Eto, kao što naslov kaže, zanima me kako i kada saditi začine unutar stana i hoće li uspjevati na prozoru?

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Hoće. Misliš li ih sijati ili saditi presadnice? Ili kupiti već izraslu biljku i samo je njegovati?

    Najjednostavnije je s biljkom koja već raste, ako si početnik. Neka imaju svijetla, ali direktno sunce kroz staklo im neće odgovarati. Zalijevati kad gornji sloj zemlje više nije mokar.

    U zavisnosti od količine ubranog će biti i njihov rok trajanja. No, kako lončić sa sadnicama u npr. Lidlu košta 9,90 isplativo je.

  3. #3
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Ajme ja kupila te začinske biljke iz Konzuma isto za na prozor i počele mi se sušiti, onda sam ih presadila u veću teglu na bolkon i tako su se raširile baš su mi sad super, valjda im je ipak više odgovaralo vani iako su na udaru sunca cijeli dan a zalijem ih navečer i to ne baš svaki dan

  4. #4
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    znači kupim biljku koja je već narasla i samo ju stavim da raste i zalijevam?

  5. #5
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj mayato prvotno napisa Vidi poruku
    znači kupim biljku koja je već narasla i samo ju stavim da raste i zalijevam?
    Da, i tu i tamo malo popričaš s njom...

    Ps. ja sa svojima redovno razgovaram. Da vidiš kako dobro slušaju bez upadanja u riječ!

  6. #6
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme ja kupila te začinske biljke iz Konzuma isto za na prozor i počele mi se sušiti, onda sam ih presadila u veću teglu na bolkon i tako su se raširile baš su mi sad super, valjda im je ipak više odgovaralo vani iako su na udaru sunca cijeli dan a zalijem ih navečer i to ne baš svaki dan
    a zimi?

  7. #7
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, i tu i tamo malo popričaš s njom...

    Ps. ja sa svojima redovno razgovaram. Da vidiš kako dobro slušaju bez upadanja u riječ!
    ...super...i meni treba netko samo da sluša i šuti

  8. #8
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Meni sve biljke rikavaju osim jednog zamioculcasa koji buja.
    Te začinske sam isto više puta znala kupiti, ali čim bi došle u stan počele bi se sušiti, i zimi i ljeti i na suncu i u sjeni ?!
    Već sam prihvatila da sam antitalent. Ili te moje biljke teško podnose što nemam vremena za ćakulu s njima.

  9. #9
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    moje se planiraju preseliti sa prozora na šank, ovdje im je ipak prevruće.
    i isto vodimo roazgovore ugodne.

  10. #10
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Kupila par puta u Lidlu i sl biljke i izdrže mjesec dana (dosta tpga trošim, 2 puta mi se osušile, neznam razlog).
    Zadnje 2 godine kupim sjemenke pa posijem (na balkonu) i naraste ko ludo (ove godine sadila u proljeće, prošle negdje u 10om mjesecu)...jedino je peršin osjetljiv, njega i kiša kao da zgnječi, sad je uz sam zid pa ću vidjet hoće li mu što smetati.

  11. #11
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    a zimi?
    Ne znam što će biti po zimi, ali živim na moru pa računam da bi trebale preživjeti. Ja sam ih prije isto jednom kupila i bacila jer su se sve posušile jedino mi ovako izgleda uspjevaju kad su vani, evo već sam ubrala mentu i pijem čaj od nje. Toliko se razgranala da sam je morala prorijedit a ubrzo će mi biti za još jednu turui.

  12. #12
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    po ljeti im može smetati direktno sunce
    zimi ako je ispod prozora radijator
    najbolje na balkonu ali ne na prejakom suncu, ako nemate balkona, postavite ih na prozor na koji ne udara jako sunce, bilo bi najbolje da hvataju sunce ujutro ili pred zalazak
    ako to nije moguće, neka budu do prozora tako da hvataju disperzivno svjetlo, ne direktno

    i nakon što ih kupite, premjestite ih u veći lonac za cvijeće, one sadnice koje kupite u trgovini rastu iz malog grumena humusa natrpanog umj. gnojivima - tako da one naglo izrastu ali onda nemaju mjesta za širenje korjena
    biljke koje ćete konzumirati bilo bi dobro posaditi u zemlju koja nije tretirana umjetnim gnojivima i kemikalijama, dakle ne kupovnu zemlju iz vreće nego iskopajte malo kad ste na izletu u šumi
    i svakako zalijevati dovoljno često, biljke u loncima se prije osuše

  13. #13
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Ja isto imam bolja iskustva sa sjemenom, odnosno s biljkama koje sam sam posijela. Bilje iz supermarketa mi redovito propadne, sve do ove godine kad sam odlučila da ga više neću držati na prozoru nego vani. Sad imam jedan bosiljak koji raste ko lud od početka petog mjeseca, a prije mu je rok trajanja bio tjedan dana. Zalijevam svaki dan, ali pustim da se voda iscijedi iz lonca, da nema na onom tanjuriću.

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Bosiljak mi se cijeli posušio. Baš sam razočarana.

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    kupovni?

    ja sam pred nekih tjedan i sitno zasijala bosiljak, vidim danas da je nekaj zniklo, ak bude viška rado ću ti dat koji

  16. #16
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ma da. Bio je lijep bujan, cura rekla da će se proširiti po cijeloj tegli. Vraga. I njega su napale lisne uši, posušil se i krepal.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Kolko tegli imaš?

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Dvanest manjih okruglih i dvije pravokutne srednje veličine.

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    jesi li probala špricati s koprivom?

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nisam. A mislim da ću sada ovako. Speći ću zemlju. Tako radi moja mama, kupiti sjeme pa pokušati još jednom.
    Je li moguće da vrapci donesu jajašca tih nametnika na perju?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 21.03.2016. at 12:11

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    ne znam

  22. #22

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    i meni se sve posušilo ali mislim da je do premalo zalijevanja
    bum probala ponovo kupiti gotove ...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Meni te kupovne traju ravno mjesec dana kako god da ih okrenem i tretiram. Nesto dulje traju posijane. Pa onda imam ciklus. Sijem mjesecno jednom i stalno imam. A vrecica sjemena tako traje mjesecima...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •