Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: Vinogradarske breskve

  1. #1
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno Vinogradarske breskve

    Ove godine su zbilja rodile. Imam ih...tonu. Sto s njima? Osim dijeliti okolo?:D

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mi radimo pekmez.

  3. #3
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    i ja. Pogotovo od one žute sorte. U stvari , od bijele nisam niti radila, a od žute je odličan

  4. #4
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Nisam nikad radila, ali prošle godine mi je frendica poklonila pekmez koji njena mama radi od tih vinogradarskih breskvi i to je jedan od najboljih pekmeza koji sam probala u životu. Baš je imao posebnu aromu pa pretpostavljam da je baš do te sorte breskvi jer mi nije bio kao običan od breskve.

  5. #5
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa Vidi poruku
    Ove godine su zbilja rodile. Imam ih...tonu. Sto s njima? Osim dijeliti okolo?:D

  6. #6
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    upravo mi je palo na pamet - moram ih oguliti prije kuhanja, zar ne? (drzim fige da nije nuzno lol)
    Posljednje uređivanje od Storma : 19.08.2011. at 11:44

  7. #7
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    ja ne gulim.

    Iako mi je jedna žena (penzinerka ) na placu rekla da ih guli kako se nebi kvarile. No ja kuham malu količinu ( u pekaču) i ne kvari mi se džem jer ga brzo pojedemo.

  8. #8
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    bilo bi dobro, jer bi mogla koža, kao kod marelica, pasti na dno, zagorjeti i dati gorčinu pekmezu
    al možda neće

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mi ne gulimo ništa. Možeš ispasirati pekmez kad je gotov, ako ti se gade kožice.

  10. #10
    oriel avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    grad gdje spavaju anđeli
    Postovi
    237

    Početno

    Ja ih dio prepolovim, očistim i smrznem pa imam kroz zimu za knedle, muffine i sl.
    I možda kompot, mi ga baš ne volimo, ali ko voli...

  11. #11
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    ni moji nisu bas ljubitelji (kompota, ni breskvi). nis, bit ce pekmez. javim kako je ispao.

  12. #12
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    ja ga radim u pekaču - odvrtim program tri puta (jedan program za džem je sat vremena)- nakon toga ne možeš niti skužiti da bresva nisu guljene. Meni je džem od vinogradarki (onih žutih) jedan od najboljih, ako ne i najbolji. Pazi sa šećerom - breskve su dosta slatke

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    580

    Početno

    Osim već nabrojanih pekmeza, kompota, smrzavanja svježih (samo očišćenih), ne zaboravi na kolače s breskvama.Ja sam pravila i pite s prhkim tijestom i savijače (štrudle) s korama (jufkama) i s lisnatim tijestom. A mogu se i u razne kreme dodati i u sladolede. Sve što i inače praviš s voćem. Samo očisti od koštice, a za guljenje po volji - ako ti po strukturi ne smeta kožica, ostavi ju. A ako su dovoljno zrele, onda će se kožica sama guliti čim zarežeš breskvu, skoro u jednom potezu.Ako imaš nekakav sokovnik, ubaci i njih u kombinaciju za pravljenje svježih sokova - dodaš im koju jabuku i mrkvu i limun (i već što imaš i što ti se sviđa od kombinacija), a možeš i samo njih. Sok je super, samo to je svježe i treba se brzo popiti jer se inače počne kvariti. Moji obožavaju takve sokove, a ovo ljeto su bili uglavnom od bresaka, raznih vrsta.A možeš i u frape - mlijeko, breskve i po volji malo šećera i sve to u blender i eto ti neki međuobrok.

  14. #14
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    ja sve pekmeze radim tako da voće operem,očistim od koštica stavim u protvan pospem šećerpm i pečem u rolu na 160 stupnjeva 3-4 sata...nema prskanja,3-4 puta promiješam i gotovo..za to vrijeme si radim nekaj drugo...kožica se skroz raspadne...ma preporodila sam se od kad tak radim..
    to sam našla na coolinarici...super je ..probajte!!!

  15. #15
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    sirup za razrjeđivanje.
    od koštica liker.

    ne znam napamet recepte, napišem kad dođem doma, ali i jedno i drugo je fantastično

  16. #16
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    liker od kostica?
    bas me zanima

  17. #17
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    stavila pec u protnu, bez secera jer su jako slatke. MM gunda, ko ce to pojest:D

  18. #18
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa Vidi poruku
    stavila pec u protnu, bez secera jer su jako slatke. MM gunda, ko ce to pojest:D
    nism ih secerila jer su jako slatke, skuhale se, nije lose.

  19. #19
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Biskvit u velikom plehu i gore samo naslagane breskve, super jednostavno i brzo, a fino. Ako više volite pite, one su isto odlične. Meni osobno na kolačima smeta kožica, tako bi ju uvijek gulili.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Ima i kod mene vinogradarskih breskvi (ne previše ove godine) i do sad sam napravila samo klasični kombinirani džem (pola šljiva bistrica, pola bresaka, sve s kožicama) i super je. Bit će još bresaka kasnijih, za još jednu rundu džema bez drugog voća.

    Budući da volim eksperimentirati, našla na internetu ovo, pa se namjeravam poigrati: http://www.coolinarika.com/recept/br...a-peach-melba/

  21. #21
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    A da, zaboravila sam dodati, breskve su prefine u kompotu, jednostavno se priprema, a odličan je desert za hladnije dane.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa Vidi poruku
    nism ih secerila jer su jako slatke, skuhale se, nije lose.
    Ovo mi zvuči nevjerojatno (oprostite mi ) , da staviš peći breskve u rol i da nastane pekmez ? Bez vode, samo breskve ? Jel se osjeti kožica ? Čula sam od jedne gospođe da se mogu svježe breskve pofuriti vrućom vodom i da se onda kožica lakše odljepi ako se želi peći bez kožice, jel netko možda tako radio ?

  23. #23
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    može li mi neko napisati recept za pekmez iz pekača?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Čula sam od jedne gospođe da se mogu svježe breskve pofuriti vrućom vodom i da se onda kožica lakše odljepi ako se želi peći bez kožice, jel netko možda tako radio ?

    Ja to radim, zapravo slično. Zakipim vodu, ubacim breskve i nakon 1-2 minute sve izlijem na veliko cjedilo. Kožica se jako lako skida.

  25. #25
    ivica_k avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    1,835

    Početno

    Citiraj anatom prvotno napisa Vidi poruku
    može li mi neko napisati recept za pekmez iz pekača?
    u knjižici od moulinexa stoji - 580 g voća, 360 g šećera i sok jednog limuna

    od marelica mi je bio odličan s toliko šećera, ali od plavih šljiva presladak, pa sam slijedeći put smanjila na 250 g i dodala još i muškatnog oraščića

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj roman972 prvotno napisa Vidi poruku
    Čula sam od jedne gospođe da se mogu svježe breskve pofuriti vrućom vodom i da se onda kožica lakše odljepi ako se želi peći bez kožice, jel netko možda tako radio ?

    Ja to radim, zapravo slično. Zakipim vodu, ubacim breskve i nakon 1-2 minute sve izlijem na veliko cjedilo. Kožica se jako lako skida.
    Da, znam za to ali mi je šteta, jer kožica je u džemovima definitivno najbolji dio. Izdvojim samo one koje su oštećene ili jako crne.

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa Vidi poruku
    liker od kostica?
    bas me zanima
    babyboys, podijeli recept s nama, pleeease!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da, znam za to ali mi je šteta, jer kožica je u džemovima definitivno najbolji dio. Izdvojim samo one koje su oštećene ili jako crne.
    Slažem se, ja to radim kad mi trebaju za kolač ili kompot.

  29. #29
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Citiraj CAPPY prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi zvuči nevjerojatno (oprostite mi ) , da staviš peći breskve u rol i da nastane pekmez ? Bez vode, samo breskve ? Jel se osjeti kožica ? Čula sam od jedne gospođe da se mogu svježe breskve pofuriti vrućom vodom i da se onda kožica lakše odljepi ako se želi peći bez kožice, jel netko možda tako radio ?
    nisam ni probala hladno. javim.

  30. #30
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj kiara79 prvotno napisa Vidi poruku
    ja sve pekmeze radim tako da voće operem,očistim od koštica stavim u protvan pospem šećerpm i pečem u rolu na 160 stupnjeva 3-4 sata...nema prskanja,3-4 puta promiješam i gotovo..za to vrijeme si radim nekaj drugo...kožica se skroz raspadne...ma preporodila sam se od kad tak radim..
    to sam našla na coolinarici...super je ..probajte!!!
    Pečem ih već 45 min. Hoće li to ići brže ako upalim ventilator?
    Stavila sam u duboku crnu tepsiju koja dođe s pećnicom. Samo sam posula šećer odozgo. Treba li više šećera ili je to dovoljno?
    Mora li se baš miješati? Mogu li samo naviti sat i isključiti za 2-3 h? Ne mogu više.....
    Nadam se da ima budnih.....

  31. #31
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    evo da ti ja wannabe-pekmez-pekacica pruzim podrsku. napisala je kiara da tu i tamo ipak promijesa. ugasi sve i nastavi naspavana sutra

  32. #32
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    i do sad sam napravila samo klasični kombinirani džem (pola šljiva bistrica, pola bresaka, sve s kožicama) i super je.
    To sam ja lani radila, predivan je džem. Za preporučiti.
    Jedino, nisam znala da je klasika... mislila da sam smislila nešto novo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •