Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 54 od 54

Tema: trebam recept za fini ajvar......

  1. #51
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Što točno daje ajvaru "kremoznost"? Patliđani ili nešto drugo?

  2. #52
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Dugotrajno miješanje i postepeno dodavanje ulja


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Što točno daje ajvaru "kremoznost"? Patliđani ili nešto drugo?
    Ja volim kad je više patlidžana, ali iz iskustva - nama se najviše sviđa kad je ajvar napravljen od pečenog povrća (ne kuham u octu ništa). Taj se skuha relativno brzo i bude kremast, ali ima prethodno više posla.

    Daklem, evo mog recepta. Ne kažem da je najbolji, ali nama paše. Pišem iz glave (nadam se da neću ništa bitno zaboraviti):
    5 kg paprike rog (to mi je dosta za 2 velika pleha od pećnice)
    2.5 - 3 kg patlidžana (koliko stane u 1 veliki pleh)
    4 - 5 režnjeva češnjaka
    2.5 dl ulja
    1 feferon cijeli
    sol - 0,25 dl (mjerim čašicom za rakiju - to je cca 2 jušne žlice, ne prevelike)
    ocat - samo jedna jušna žlica (ne volimo kiselo, a ovaj ajvar od pečenog povrća manje je sklon kvarenju nego kuhani). Po potrebi se može dodati još malo pred kraj kuhanja, ali to vrijedi za sve začine.

    Paprike prepolovim i očistim od sjemenki dok su još sirove, pa ih poredam u pleh od pećnice obložen pek-papirom i ispečem na visokoj temperaturi, tako da mjestimično potamne. Nakon toga pokrijem (drugim plehom) i pustim da se upare - tako ih je lakše guliti.
    Patlidžanima odrežem peteljku i prepolovim bez guljenja, pa isto tako ispečem na štajaznam 220 stupnjeva i ventilatoru. Kad su mekani, izdubim samo mekani unutarnji dio, a kožu bacim.

    Pečene i oguljene paprike i patlidžane ubacim u rostfrei rajnglu (5 litara) u koju na dno stavim mrvicu ulja. KRATKO izradim štapnim mikserom, tako da ostane struktura (da se ne pretvori u marmeladu, nego da budu vidljivi komadići). U smjesu ubacim feferon cijeli, koji poslije izvadim. Kuham neko vrijeme (štajaznam, 1 sat) uz miješanje i postupno dodavanje ulja, a onda ubacim sve začine, a feferon izvadim. Kuham dalje dok ne postigne odgovarajuću gustoću (cca još 1 sat). Izađe oko 2 litre - to ti je 3 velike staklenke (7 dl) ali ja obično ajvar stavljam u manje staklenke (3.5 ili 2 dl). Može ih se kratko zapeći u pećnici da uhvate koricu, ali meni se to ne da - ja odmah to kao pekmez stavljam u tople staklenke i zatvaram poklopcima, pa ostavim da se hladi pokriveno dan-dva. Vakuumirat će se samo tijekom hlađenja.

    Meni je ovakav ajvar finiji nego kad je unutra paprika s kožom, ali to je stvar ukusa.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.09.2020. at 08:16

  4. #54
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    E tako sam ja radila prosle godine samo nisam gulila papriku, ja to radim u velikim količinama i uopce niie bio los, brzo se pojelo. I ne kiselim nista.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •