Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: Koliku alimentaciju tražiti iliti koliko košta dijete :)?

  1. #1
    anilokin avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    128

    Početno Koliku alimentaciju tražiti iliti koliko košta dijete :)?

    Pozdrav svima

    Razvodim se nakon 3 godine braka, imamo dvoipolgodišnju djevojčicu i trebam savjet.
    Razlozi zbog kojih je puknulo nisu bitni, osim da je bilo na moju inicijativu (a on me prisilio na to svojim postupcima)...
    Pročitala sam sve što je bilo na temu sporazumnog raskida braka i nadam se da ćemo to tako moći riješiti. Znam da kada se predaje zahtjev moramo navesti što smo dogovorili vezano za skrbništvo, viđanja i alimentaciju.
    Što se tiče skrbništva tu nema problema, malena ostaje samnom (za mene nema druge opcije, a njemu to tako odgovara). Što se tiče viđanja djeteta s tatom nadam se da će to biti svaki ili svaki drugi dan, još se moram raspitati da li se na zahtjevu to mora točno defrinirati ili može pisati po dogovoru.
    Jedini problem je, naravno, alimentacija (kojeg li iznenađenja . On misli da dijete ništa ne košta osim hrane i šokirao se kada sam mu spomenula 17% prosječne plaće

    Ono što mene muči je da ne znam koliko tražiti. Moja primanja su 5900 kn, njegova oko 7500. Da li bi to trebalo utjecati na visinu alimentacije? Da li da i troškove vrtića računam u visinu alimentacije?

    Da li možete procjeniti koliko potrošite na dijete mjesečno (mislim na djecu predškolske dobi)?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj anilokin prvotno napisa Vidi poruku

    Da li možete procjeniti koliko potrošite na dijete mjesečno (mislim na djecu predškolske dobi)?
    lol :D
    mislim da je neka fer cifra, ako si roditelji to mogu priuštiti, cca 1500 kn mjesečno. to pokriva troskove vrtica, dio racuna struje, vode, hrane i neke dodatne mjesecne troskove tipa nesto robe, koji slatkiš itd.
    ispod toga iznosa se isto moze, ali sa 1500 kn mislim da se ljepo zivi

  3. #3
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Ti najbolje znaš koliko "košta" tvoje dijete, a troškove bi trebali snositi po pola.
    Obično se roditelju koji ne živi s djetetom kroz alimentaciju odreže i nešto više od pola jer se smatra da treba snositi više financijski jer se manje naradi oko djeteta. Dobra i poštena alimentacija je dosta relativan pojam, jer ovisi i o tome koliko drugi roditelj mimo alimentacije doprinosi, pa i koliko je onaj koji ju troši racionalan. Čudi me da otac tvog djeteta misli da je hrana jedini trošak na dijete (u tim godinama, ja bi rekla da je to najmanji trošak, a imam dijete od 2 godine koje dobro papa) i da je 17% prosječne plaće puno. Rekla bih da bi minimum u vašem slučaju bio oko 1000-1200 kn, a ako misliš da neće malenoj ništa sa strane kupovati i ako zauzme takav stav, onda bolje da se dogovorite na 1500. Ako imaš zdravo dijete bez posebnih potreba (doduše ne znam koliko ti ode na vrtić) i pristojnu plaću, mislim da će ti biti više nego ok sa tim doprinosom od strane oca.
    Utvrđivanje alimentacije u postotku od plaće je škakljiva stvar, i po meni dosta nepravedna i rizična, ponekad prema jednoj, ponekad prema drugoj strani. Mislim da je bolje da se dogovorite na nekom korektnom iznosu i da pokušate održati komunikaciju u kojem će postojati razumijevanje o potrebama djeteta. Tada neće biti problema ni da mimo alimentacije jednog dana podijelite troškove oko kupovine udžbenika, plaćanja maturalca i slično.

  4. #4
    Banned
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    23

    Početno

    "Dijete ne košta ništa, a osjećaj je neprocjenjiv!"

    Mislim da bi se tako nekako trebala definirati vrijednost "koštanja" u idealnom društvu i jednako tako trebala "podijelit" alimentacija, jednostavno i korektno - na račun osobne svijesti i savjesti. Koliko uložiš, toliko ćeš zahvalnosti i poštovanja sutra dobiti od djeteta. Tako je u svemu, pa i u cjelovitim obiteljima.

    Al u djetetov život ne ulažeš samo novac, ulažeš strpljenje, pažnju, brdo emocija, brižnost, ulijevaš mu sigurnost i poklanjaš neizmjernu ljubav... učiš ga, odgajaš, usađuješ životne vrednote, provodiš vrijeme s njime, povlađuješ njegovim interesima, zajedno se smiješ i plačeš, čuvaš tajne, ostvaruješ bliskost, zadobijaš povjerenje... hm, a koliko to košta?! i je li uistinu na jezičcu vage, doista toliko vrijednije od toga - pranje i peglanje?! Možda bi na to pitanje ipak odgovor trebali dobiti od naše djece (!?)

    Nažalost bez obzira na njihovo mišljenje, naši sudovi su nemilosrdni i znaju "najbolje", pa su odlučili da dijete "košta", isto tako su odlučili da roditelji s kojim živi pridonose "pranjem i peglanjem", a oni drugi samo golim financijskim izdatkom... naravno i opet sudski procjenjenim, fiksnim i egzaktnim, pa i ne baš ni malim. Time su savršeno dali moć manipulatorima za ubijanjem idile onog pravog roditeljstva, omogućujući ostvarenje stalnih sukoba među ljudima koji bi trebali držati čvrstu liniju besprijekorno suradljivih roditeljskih partnera. A na kraju u stvari imamo samo dvoje ljudi na vječnoj ratnoj nozi i prepucavanju da li je uplatio više ili manje, dovoljno ili nedovoljno!

    A zar ne bi recimo i tate s veseljem poželjeli s djecom poći u shoping i pokloniti im neki pamtljiv kompletić, skijaško odijelo, fora kapu ili turbo tene... nešto jednostavno baš po svom ukusu, zbog čega će se dijete osjećati i njihovim bićem, ne samo maminim. Ali tete sa suda su rekle - A NE, molimo isključivo fiksni iznos uplatiti na račun majke, a vi oče se možete zadovoljit s majčinim ukusom, kao i dijete. Ako želite sudjelovati u "ukusu", e to će vas gospodo dodatno koštati, pa promislite još jednom da li baš želite! Hm, lijepa podjela roditeljstva i od malih nogu usađivanje djeci stereotipa koji spol je predodređen za sponzora.

    Neki nažalost ljubav i toplinu kompenziraju novcem, jer drugačije neznaju, takvih mi nije žao, neka obavljaju svoju dužnost... međutim puno gore od toga je kad se roditelja koji želi puno više prisutnosti roditeljstva prisiljava da novcem kompenzira ljubav i pažnju djetetu, a koja mu je uskraćena viđanjem i svakodnevnijom prisutnošću u njegovom životu. Malo tko o tome promišlja, kad je financijska računica alimentacije u pitanju, zato i smatram jednostavno da dijete NE KOŠTA, ono samo traži brižne, savjesne roditelje i nudi neprocjenjivo životno iskustvo! Vrijeme je da naučimo to valorizirati i cijeniti i u skladu sa time se ponašati...

  5. #5
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Tila, jako lijep post. Nikad to nisam tako sagledavala, jer jednostavno nisam trebala.

    Ali, ima ih koji trebaju, a isto im na pamet ne padne.

  6. #6
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj Tila prvotno napisa Vidi poruku
    A zar ne bi recimo i tate s veseljem poželjeli s djecom poći u shoping i pokloniti im neki pamtljiv kompletić, skijaško odijelo, fora kapu ili turbo tene... nešto jednostavno baš po svom ukusu, zbog čega će se dijete osjećati i njihovim bićem, ne samo maminim.
    Jako lijepo napisano, Tila. Ali očevi o kojima pišeš, prava su rijetkost. Na žalost...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Tila, slazem se i ja sa tobom., ali to nije bilo pitanje iz posta.
    Mislim da autorica nije trazila prediku o tome kako treba voljeti svoje dijete i ne misliti o novcu ( tako barem ja vidim poruku iz tvog posta ) vec ju zanima praktični dio iz života i postavila je dobro pitanje.
    Sve sto si ti napisala je ljepo i na mjestu, ali reci ti dali znas koliko ti novca potrosis mjesecno na dijete?
    dali si ikada to racunala i dali si to trebala racunati? Ja tocno znam koliko moje dijete kosta u kunama. Na zalost, to znam zato jer moram znati koliko tocno novca moram zaraditi svaki mjesec da bi mogla platiti vrtic i hranu koju ce ono pojesti ( za sebe racunam odvojeno jer jedem na samo na poslu ) i tocno znam koliko novca mogu potrositi na slatkise a koliko svaki mjesec na robu ( čarape, donji veš i slično ).
    Tako da je ovo vazna tema i nije mjesto da se prica o ljubavi. Svi mi ovdje volimo svoju djecu i zato smo tu i da.. bilo bi ljepo kada bi nakon rastave braka sve funkcioniralo kako bi trebalo i kada se nebi brojale kune i utroseni iznosi, međutim iz prakse znam da to nije tako i zato kod dogovaranja alimentacije treba voditi racuna o tome da uglavnom nece sve biti baš tako kako bi trebalo biti.
    Ako kasnije bude sve kako treba, nece biti problema niti oko toga da se roditelji dogovore i da ako otac odvede dijete u shoping taj mjesec ne uplati nista na racun.. moja majka nije dobila kune alimentacije za moju sestru, a moj otac je za svoju djecu kupovao uvijek sve, placao iz svog novcanika i jos slao njihovoj majci novac i nikada nije bilo nikakvih problema ni na jednoj ni na drugoj strani., ali opet oni su taj primjer gdje su ljudi bili "normalni" i nitko nije bjezao od svoje obaveze nego je dao oniliko koliko je mogao. Cini mi se da su to bila neka druga vremena...

  8. #8
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Tila, jako pametan post, ali nisam sigurna da pokretačica teme ima takvog oca tj. roditeljskog partnera s druge strane, sudeći po tome da se iznenadio da dijete nešto košta osim hrane. Mnoge bi majke ostale doista samohrane, a mnoga djeca uživala puno manji standard da nema zločestih teta sa suda koje odrežu alimentaciju.
    S druge strane, poveća alimentacija će često onemogućiti tog drugog roditelja da mimo toga sa užitkom odvede dijete u shopping, i doista si u pravu kad spominješ nepravdu prema onima koji plaćaju alimentaciju i to da se briga onog roditelja koji s djetetom živi ne bi trebala nadoknađivati alimentacijom (možda bi i ovaj drugi volio da dijete s njim živi, a ovako još treba plaćati i brigu koju nema priliku sam dati koliko bi želio). Igrom slučaja, znam uglavnom takve primjere, gdje očevi plaćaju finu alimentaciju i provode puno vremena s djetetom i svašta im još kupe, plaćaju dodatne aktivnosti, a od njihovih bivših žena nikad čuti da je dosta i da su zadovoljne. Štoviše, većina ih se prepoznaje u pridjevu "samohrana". Ne bih rekla da su ti očevi rijetkost, možda manjina, ali ne baš rijetkost.

  9. #9
    Banned
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    23

    Početno

    U mojoj profesionalnoj okolini odgovorni muški roditelji nisu rijetkost, viđam ih, doživljavam, razgovaram s njima i doista vrlo racionalno i iskreno osjećam njihovu životnu nepravdu. Smatram da se stvorio jedan nepravedni linč i u društvu sasvim nestojeći stereotip prema muškom roditeljstvu.

    Tate jednako kao i mame žele sudjelovati u odgoju djeteta, jednako dijete njima dolazi na boravak i noćenje, jednako jede kod njih (treba hrana), prespava (treba čista posteljina), treba se otuširati (treba kozmetika i voda), pogledati crtić (struja), kad su vani u parku pojedu neki fast food, popiju sokić i sl., isključivo tate nepisanim pravilom dolaze po djecu i vraćaju ih nazad (gorivo), dakle sve su to vrlo egzaktni fiksni troškovi, koje njihova alimentacija NE POKRIVA, niti im se ičime priznaje da time redovito doprinose djetetu.

    Uz to ono što pri tom tate puno češće i opuštenije čine s djecom od mama, to je intenzivnije posvećivanje interesima djeteta kada je ono kod njih, a čisto iz logičnog poriva pošto im dijete svakodnevno nedostaje. Poklanjanje roditeljskog interesa djeci je toliko neprocjenjiv osjećaj osobnog ispunjenja, njima vrijedniji i nadomjesniji u užitku od mnogih financijski izrazivijih troškova.

    Ako konkretiziramo stvari, prema statistikama sveukupnih troškova života za dijete predškolske dobi kao u ovom slučaju, procjenjena je prosječna potreba od 1200-1500kn. Taj iznos se uglavnom u pravilu dodjeljuje u cijelosti tatama na teret, kako smo uostalom vidjeli i u nekim konkretnim savjetima na ovu temu - mame navodno doprinose brigom za dijete.

    Ok, ajmo sad objasniti brigu. Dakle dijete je po nekom redovitom i najčešćem obrascu CZSS-a 2 dana tjedno kod tate i 2 cjelovita vikenda od pet-ned. Ako to pretočimo u vremenske omjere brige oko djeteta, to je onda točno 60% dana kod mame, odnosno 40% dana kod tate. Nije li to u stvari zapravo upravo taj pravi omjer BRIGE za dijete, koji bi se apsolutno trebao valorizirati i priznavati i tatama? Ako tate plaćaju sveukupni iznos potreba za dijete od 1500kn, mame bi trebale 1000kn vratiti tatama za njihovu participaciju u brizi, ili ćemo to mudro zataškat i zažmirit im priznat? Može se naravno taj iznos i dodat djetetu u "blagajnu", pa će se mjesečno "koštanje" predškolskog djeteta objektivno popest na 2500kn, pa pošto tata na dijete potroši još barem nekih 800kn dok je dijete u onih 40% vremena kod njega to je realno 3.300kn. KRASNO! Eh sudovi sudovi, malo bi si Hrvatskih obitelji moglo priuštit djecu onakvim kriterijima, kako ih vi rastavljenim tatama financijski opalite pod OBAVEZNO!

    Mala digresija Zubić Vili, ja zaista ne sudim kakav je anilokin roditeljski partner, niti se opasujem predrasudama ili čitam insinuacije između redova da li je on dobar ili loš, odgovoran ili ne. Štoviše ne bi to trebao niti biti predmet rasprave, niti je pošteno s takvom tezom implicirat mu onda povećane financijske troškove, zar ne?!

    Zaista znam da tate jednako kao i mame žele djetetu kupiti neku stvar i osjetiti se da je to i njihov izbor i da se na jednakom principu ravnopravnosti u roditeljstvu uvažava time i njihov doprinos u odlučivanju. Zašto su tu činjenicu i taj segment sudovi tako grubo narušili svojim katastrofalnim interpretacijama obiteljskog zakona, uistinu ne znam, ali je upravo ovo prilika da se možda pošalje signal nelogičnosti pa da se svi zajedno zapitamo nije li to uistinu ružno i krajnje nepošteno.

    Još jedan čisti statistički kuriozitet, jest taj da su ženski roditeljski skrbnici u debelom postotku konfliktniji prema roditeljskom partneru i daleko skloniji iskorištavati niske udarce manipulativnosti djecom, nego što se to događa kod roditeljskog odnosa kad je dijete dodijeljeno tatama na skrb. Zašto su tate kao roditeljski skrbnici toliko prisebniji i civiliziraniji u ophođenju prema mama, doista bi se svi skupa trebali itekako zapitati i možda nešto naučiti iz te gole statistike?!

  10. #10
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Tila,

    meni je jako iritantno citati tvoje postove u kojima generaliziras i govoris o tome da su vecina rastavljenih oceva iskoristavani od strane majki.

    Ne kazem da se to ne dogadja, no u rastavama braka nazalost puno problema isplivava na jednoj i na drugoj strani, svaka rastava je prica za sebe.

    Necu reci da je vecina ovakva ili onakva, ali ovi slucajevi o kojima ti pises - u svakom slucaju nisu vecina, barem ne u mom okruzenju.

    Poznajem rastavljene i majke i oceve (danas to uostalom nije rijetkost), i svaka situacija je specificna na svoj nacin. Ima nemajki, ima neoceva, a vrlo cesto ni bliski prijatelji ne poznaju pravo stanje stvari jer slusaju samo jednu stranu medalje.

  11. #11
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Tila, mislim da si potpuno u pravu, ako izuzmemo očeve koji se tako uopće nemaju pravo nazvati. Pišeš stvari koje malo tko želi ovdje čuti i priznati i vjeruj mi da ako će te netko prvi podržati u tom razmišljanju - to sam ja koja ovakve slične stvari viđam i pričam ljudima oko sebe i rijetko naiđem na razumijevanje. Doista je istina da je stvorena stigma i da se u startu rastavljene roditelje etiketira kao mama- heroina, požrtvovna, jadna, a tata- jebivjetar, neodgovoran, ne voli dijete kao majka. No, opet moramo paziti da ne odemo u generaliziranje jer smo onda nužno u krivu.

    No, moj si savjet anilokin krivo protumačila.

    Žena je pokrenula temu iz praktičnih razloga, ne bi li se savjetovala koliku alimentaciju tražiti i predložiti pri sporazumnom raskidu braka i napisala neke parametre i okolnosti; da bismo joj išta korisno savjetovali moramo to uzeti u obzir pa tako i činjenicu da otac njenog djeteta po onome što je napisala zasad nije baš svjestan da dijete nešto posebno i košta, to ne znači da ga osuđujemo i definitivno prosuđujemo. S obzirom da propisani minimum alimentacije nije nešto puno ispod 1000 kn, mislim da ničime što sam savjetovala nisam išla u smjeru da bi ona toga čovjeka trebala oguliti i uzeti mu što više love, evo quotam:

    Rekla bih da bi minimum u vašem slučaju bio oko 1000-1200 kn, a ako misliš da neće malenoj ništa sa strane kupovati i ako zauzme takav stav, onda bolje da se dogovorite na 1500.
    Nažalost, Tila, postoje i oni koji uplate alimentaciju, ali ih mimo toga ne zanima da li dijete treba knjige za školu i koliko one koštaju, je li otišlo na more i sl. A curica će rasti kao i njene potrebe.

  12. #12
    Banned
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    23

    Početno

    Draga Teta Eta,
    to što je netko loš roditelj ne mora zbog toga obilježiti i unesrećiti nepravdom sve one dobre roditelje, koji zbog tog uvriježenog stereotipa nepravedno pate. Taj "stereotip" je čak institucionalno ugniježđen od institucija socijalne skrbi do sudova, da nam se i zakoni interpretiraju u takvoj predrasudnoj klimi, što je za jedno demokratsko civilizirano društvo, prava katastrofa.

    Podsjećam da ovdje govorimo o konkretnim stvarima, ne generaliziramo. Ovdje su izneseni konkretni omjeri brige i cijene "koštanja", o kojima malo tko realno razmišlja i uopće valorizira, ne bavimo se generaliziranjem istoga, niti paušalizmom kako to sudovi redovito tumače pod "obaveze" i "prava".

    Iritacija najčešće potječe iz neslaganja onoga što čitate sa vašim vlastitim uvjerenjima i na to imate potpuno pravo, ali mi je žao da su vam uvjerenja tako strogo podijeljenja i obojana na crno i bijelo, i da ste generalno svrstali muške roditelje čvrsto u ladicu u kojoj po vama "jedino mogu spadati"! Moram priznati da je i meni vrlo iritantno slušati apriori uvriježene komentare da su muški roditelji "neodgovorni jebivjetri", kako je Zubić vila jako lijepo primjetila tu stigmatiziranu nepravdu i iritantnu etiketu, pa o tome ponekad dam svoje mišljenje, ne bi li se stvorila prijeko potrebna ravnoteža pristupa spolovima i objektivno sagledavanje, bez unaprijed etiketiranih predrasuda.

    Uvjeravam vas da u sagledavanju vrijednosti i kvalitete roditeljstva, niti jedan spol ne zaslužuje unaprijed debelu prednost, nego čvrsto isključivo pravo na punu ravnopravnost. Onog trena kad napravimo taj klik u glavi i shvatimo da nikoga nema potrebe unaprijed favorizirati, onda će i ovakvi tekstovi gdje se iznosi kako su muški roditelji sudskim interpretacijama obiteljskog zakona uistinu zakinuti pravednošću i ravnopravnošću, biti čitani bez ikakvih iritacija.

  13. #13
    adria avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    165

    Početno

    Tila ne vjerujem da ce se mnogi složiti s tobom ali ja se slažem...samo da kazem odmah na početku da sam ja majka kod koje dijete živi pa bi po defaultu trebala ispasti heroina i lavica koja gine za svoje mladunče,a to nisam.moje dijete nije samo moje,nego i negovog oca bez obzira sto ne zivimo vise zajedno...danasnji pravni sustav nazalost dozvoljava majkama da manipuliraju djecom mada ne kazem da to svaka majka čini..
    određivanjem dana u tjednu kad ce otac vidjeti dijete i uračunavanjem moje brige kako majke u nekakvu konačnu cifru aliimentacije omogucuje meni da ako to želim ne dozvolim djetetu da vidi oca u one druge dane kad mu to sudski nije dozvoljeno ,a isto tako onemogućuje ocu da neki svoj novac potroši na dijete kako on to zeli kupujuci mu sto on zeli....mislim da onemogućuje jer u današnje vrijeme kad je teško zadržati posao teško je i izdvojiti još nekakav dodatni novac za dijete osim alimentacije..ali da ne filozofiram previse ovako smo ja i moj bivši to riješili,a sve se da dogovoriti kad ima dobre volje s obje strane
    nekad je placao alimentaciju u vrijednosti od 1000 kuna sto je onda kad mu je ta alimentacija određena bilo puno vise od prosjeka..
    on je sam predlozio taj iznos i uvijek ga je korektno uplacivao...umeđuvremenu je dobio dvoje djece,recesija pokucala na vrata pa smo je dogovorili da iznos smanji na 750 kuna koje danas placa...
    moj sin ima 16 godina i ja znam koja je doljnja granica alimentacije za dijete tog uzrasta ali isto tako znam da novac ne može stvorit i meni uplatiti više nego sto ima..
    mogla sam izabrati i svađu,optuživanja,navlačenja ali meni je draže da mi dijete raste u koliko toliko skladnom okruženju...jer na kraju krajeva nekad dok je imao je davao puno više od minimuma koji je država odredila..(2002 smo se rastali)
    dogovaramo se...
    isto tako se dogovaramo oko provođenja vremena kod oca..
    presudom je dobio 2 puta mjesečno da ga viđa i po dogovoru samnom...dakle ja sam mu komotno mogla uskratiti dijete i mogao ga je viđati jako malo i gotovo nikako...
    ali on ga viđa kad god želi..ne onako kako piše u presudi nego onako kako se mi dogovorimo..
    rezultat je smireno i sretno dijete pa i vama savjetujem da to pokušate!
    znam da nije uvijek moguć ovakav dogovor...često nažalost oba roditelji lječe svoje frustracije prepucavajući se preko djece...
    nebitno dali je otac ili je to majka..neki očevi ne žele uložiti ni vrijeme ni trud ni novac i svjesna sam da je majci koja ima takvog bivšeg iritantno pročitati ovo sto sam napisala.jer ona bi se dogovorila al nema s kim...ali isto tako trebamo biti svjesni da ima jako puno očeva koji žele provoditi vrijeme,ulagati trud al ne postoji ni jedan zakon koji ga na to obavezuje niti mu to omogućuje u potpunosti...obavezan je samo davati novac...zalosno je to!
    dakle,pokušaj se dogovoriti s njim da da neku razumnu cifru a s obzirom na njegovu plaću mislim da je oko 1200-1400 kuna neki realan iznos..
    zelim ti svu sreću

  14. #14
    Banned
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    23

    Početno

    Adria, jako trezveno razmišljanje i izuzetno korektan odnos prema tati, koji benefit donosi najviše vašem djetetu. Nikakav novac djetetu ne može nadomjestiti roditeljski sklad, psihički mir i kvalitetan kontakt i s drugim roditeljem. No malo mi se čini da je prijedlog od 1200-1400kn za predškolsko dijete u današnje vrijeme recesije i krize, drastično smanjenih plaća i brojnih otkaza, zapravo poprilično veliko opterećenje za samo jednog roditelja, jer to su gotovo ukupni troškovi koje jedno dijete treba za uredan i pristojan život.

    Istina, sudovi propisuju neke zakonske minimume, ali to su sasvim nerealni paušali koji se objektivno mogu odnositi na roditelje koji plaćaju samo alimentaciju i vrlo rijetko ili sporadično provode vrijeme s djecom. Sudovi ne vode računa o tome u presudama koliko roditelj provodi vremena s djetetom, i koliko u to vrijeme neminovno participira i brigom i financijskim izdatkom. Dakle razlika u financijskom opterećenju bi se svakako trebala postaviti između nemarnih roditelja i onih vrlo odgovornih i privrženih u svojim roditeljskim ulogama. Nažalost sudovi to takvim ne valoriziraju, pa ostavljaju na raspolaganju onim konfliktnijim majkama, koje imaju potrebu trenirati inat i osvetoljubivost, itekakav prostor za otvorenu manipulaciju i ucjenu.

    Postavljam vrlo konkretno pitanje da li onda zaista prosječno predškolsko dijete uistinu "košta" 3300kn mjesečno (1500kn tata + 1000kn mama + 800kn tata)?! Čime proizlazi da dvoje djece potrebuju iznos od bar 6000kn, pa onda sasvim opravdano pitam koja bi si hrvatska obitelj, čak sa uredno zaposlena oba roditelja, danas uopće mogla priuštiti dvoje djece?! A onda pitam koliko uopće ima danas hrvatskih obitelji sa uredno zaposlena oba roditelja? Pa onda opet pitanje koliko obitelji ima zajednički kućni budget veći od 8000kn... jako puno nažalost faktora u ovoj osiromašenoj zemlji, zato sam mišljenja da alimentacija ne treba biti faktor velikih očekivanja i opterećivanja, niti tako težak kamen vječnog spoticanja, koji u debelu sjenu baca sve ostale ljepote i vrijednosti roditeljstva.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    tila je trol i mislim da je musko (da li nam se to tata opet prisuljao??)

  16. #16
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    tila je trol i mislim da je musko (da li nam se to tata opet prisuljao??)
    baš čekam da to netko kaže

  17. #17
    gospon fulir avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Draga anilokin
    Ne želim ulaziti u razlog prekida tvog braka niti u tvoje osjećaje jesu li povrijeđeni ili nisu. Svaka rastava zahtjeva čistu glavu i zdrav razum jer ako se to desilo onda treba izvuć najbolje zbog djeteta a ne zbog svog interesa. Vidim da oboje imate i više nego dobre prihode pa da ste ostali u braku bi svom djetetu mogli priuštiti i više nego jedna prosječna obitelj u RH. Smatram da radi interesa djeteta trebate ostati u dobrim odnosima kao što se tiče susreta i druženja tako i alimentacije, dogovorom možete riješiti svaki problem koji se nađe na putu.
    Najbolje je da stavite na papir realne troškove za dijete od vrtića pa do robe i nekakvih dodatnih aktivnosti. Ta neka realna cifra iznosi xxxx kuna i to podijelite na 60-40 omjer jer ti se ipak brineš za to dijete ali ne trebaš smetnuti s uma da otac ima još dodatnih troškova na dijete kad je s njim. Odgoj djece je zajednička briga oba roditelja i od vas ovisi hoćete li napraviti čovjeka ili ne jer najlakše je napraviti djecu ali od njih napraviti ljude je puno teže. Oboje trebate imati na umu da niste vi ovisni o djetetu već da je dijete ovisno o vama.

  18. #18
    Banned
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    23

    Početno

    Citiraj adria prvotno napisa Vidi poruku
    Tila ne vjerujem da ce se mnogi složiti s tobom ali ja se slažem...
    Adria imala si izgleda potpuno pravo, čim netko izrazi jedno drugačije objektivnije mišljenje i sagledavanje, odmah krenu direktna obezvrijeđivanja i niski udarci. Zaista žalosno da se stvari ne rješavaju civiliziranim dijalogom i argumentiranjem, nego sirovim vrijeđanjem - prava šteta za zajednicu. Smatram da svatko ima pravo javno iznijeti svoje mišljenje i složiti se ili ne složiti s tuđim, pristojno obrazložiti svoj stav i time doprinijeti polemici, ali doista ne razumijem osobe koje svoje neslaganje riješavaju vrijeđanjem?! Kakvi su to porivi i obrasci ponašanja?!

  19. #19
    Banned
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    23

    Početno

    Moram priznati da je moje do sad izraženo mišljenje bilo temeljeno na nekim prosječnim okolnostima i prosječnim plaćama cca 4000kn, ali mi je ovaj komentar gospon Fulira da se radi o zavidno dobrim primanjima, obratio pažnju da se uoči kako se radi o sasvim konkretnim iznosima. U tom slučaju čini mi se da opterećenje od 17% cca 1200kn (kako je i adria to naznačila) ne bi tati trebalo biti preveliko opterećenje, a ukoliko nema još koje dijete na skrbi vjerujem da ni sudska odluka ne bi bila ništa niža. Obzirom da i anilokin ima dobra primanja mislim da dijete definitvno neće oskudjevati potrepštinama.

    Topli savjet anilokin, ako vam zbog dobre plaće baš i ne treba cijeli tatin doprinos od 1200kn za dijete na ruke, pokušajte s tatom dogovorit zgodan kompromis, da uplaćuje vama na račun 800kn, a ostatak od 400kn stavlja djetetu na štednju, recimo trajnim nalogom. To je jedna vrlo korisna nota koja će tati dati višestruku sigurnost da zaista razmišljate trezveno i štedno, da uistinu za dijete uzimate samo nužnu količinu financija i da ćete ostatkom potreba i sami odgovorno doprinositi. Time ćete ujedno uklonit svaku mogućnost da vas optuži za bahatluk ili neracionalnost, vaš će roditeljski odnos biti lišen svih negativnih konotacija i zategnutosti, a što je najvažnije štedni račun djeteta će svejedno fino rasti iz mjeseca u mjesec.

  20. #20
    adria avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    165

    Početno

    pratim forum redovito ali rijetko pišem pa moram priznati da su i mene postovi Tile podsjetili na Tatu al s obzirom da nemam nepobitan dokaz da je to on nije na meni da iznosim tu sumnju pogotovo sto ona nema bas nikakve veze s temom ovog topika.osim toga bio on Tata ili Tila zaista je iznjeo neke istine s kojima se ja u potpunosti slažem!
    ono sto ja vidim u problematici rastavljenih roditelja je prečesto generaliizirane sto je njegdje gore vec spomenula zubić vila...
    majka je heroina koja se bori za svoje dijete,a otac je nemaran i nije ga briga..
    po toj šemi je i iskrojen zakon pa se išlo na to da se očeve prisili da plačaju alimentaciju a sasvim su se zanemarila ostala njegova prava
    i dužnosti prema djetetu...kako da je novac jedina stvar koja je dugoročno vrijedna i koju otac moze dati djetetu..
    zbog toga danas ima jako puno tužne i povrjeđene djece rastavljenih roditelja...
    Tila sto se tiče cifre koju sam napisala ne mislim da si to moze priuštit svaki tata,ali ovaj dotični tata mislim da može jer su mu primanja više nego dobra...nema drugu obitelj,ni druge djece pa moze priuštiti ako to zeli svojoj jedinici.
    nebi se složila da dvoipogodišnje dijete "košta" mjesečno samo 1200 kn jer imam jednu takvu smizlu doma pa znam objektivno koliko na nju trošimo...
    dijete u toj dobi jako brzo raste tako da se jako često mora kupovati i obuća i odjeća...vrtić je mu mom gradu od 500-720 kuna,dijete nešto mora i pojesti a svi znamo koliko košta zivot u Hrvatskoj i kako je lako potrošiti 1200 kn...
    naravno da se treba uzeti u obzir i novac koji tata troši kad je dijete kod njega a to ovisi o tome koliko ce vremena kod njega zaista i provoditi...
    pod tim ne mislim na druzenja od par sati negdje vani...
    u ovu cifru bi po meni dakle ulazila i odjeca i obuca koju otac zeli kupiti djetetu...mislim da to uopce nije puno!
    da otac ma placu 3000 kuna onda bi taj iznos smatrala pretjeranim!

  21. #21
    adria avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    165

    Početno

    Tila vidim sad da si promjenila neka svoja misljenja i mislim da je ovo s dugoročnom štednjom sasvim zgodan prijedlog ...
    a anilokin zelim uspješna pregovaranja i sretno dijete bez obzira na skori razvod braka

  22. #22
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Tate jednako kao i mame žele sudjelovati u odgoju djeteta, jednako dijete njima dolazi na boravak i noćenje, jednako jede kod njih (treba hrana), prespava (treba čista posteljina), treba se otuširati (treba kozmetika i voda), pogledati crtić (struja), kad su vani u parku pojedu neki fast food, popiju sokić i sl., isključivo tate nepisanim pravilom dolaze po djecu i vraćaju ih nazad (gorivo), dakle sve su to vrlo egzaktni fiksni troškovi, koje njihova alimentacija NE POKRIVA, niti im se ičime priznaje da time redovito doprinose djetetu.
    Ovakva je situacija kod mene i muža, mališan je vremenski isto kod mene kao i kod tate.
    Sud je odredio alimentaciju od 1000kn, ali ja mu kažem da mi da samo 500kn da imam za vrtić (pošto sada nije radio vrtić mjesec dana nisam ga ni to pitala) jer nekako gledam da nije fer da ga tražim i toliko novaca kada je mali također stalno kod njega. Razlog tome je što ni ja ni moj bivši ne želimo da itko čuva Davida osim nas dvoje, tako da svaki put kada ja idem raditi mali ide kod njega (rad u smjenama) i smatram da je sa moje strane korektno da ga ne tražim puni iznos alimentacije.
    Posljednje uređivanje od Ana :-) : 26.08.2011. at 21:09

  23. #23
    Banned
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    23

    Početno

    Možeš li nam objasniti kako ste dobili od suda podjednaku podjelu vremena s djetetom? Po mom mišljenju to što vi imate objektivno je najidealnije riješena situacija za dijete, u svim segmentima? Dijete ima ravnopravni kontakt sa oba roditelja, jednaku posvećenost i mame i tate u odgoju, igri, edukaciji, stjecanju navika, potpuno ravnopravnu podjelu financijskog ulaganja. Mada nije jasno kako je u vašem slučaju tata dobio zakonsko plaćanje alimentacije, ako ravnopravno sudjelujete u podjeli vremena, brige i boravka s djetetom?

    Inače ta ravnopravnost apsolutne podjele skrbi za dijete u omjeru 50%:50%, u europskim zemljama nije nikakva rijetkost, dapače je vrlo popularno i hvaljeno rješenje, pa je neshvatljiva inertnost našeg sustava u kojem je tako nešto gotovo nemoguće sudski ostvarit, ukoliko se dvoje roditelja isključivo sporazumno ne dogovore.

  24. #24
    mala lunja avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    6

    Početno

    Ja kada sam se rastajala Lunjin tata je imao otprilike plaću oko 7 000 kn a ja oko 4 500.
    Na papir sam stavila sve troškove - vrtić, hranu, odjeću, obuću, aktivnosti na koje je išla..
    Uglavnom te 2007 godine određena mu je alimentacija od 2300 kn.
    Netko će reći mnogo.
    Tata se nije previše bunio jer novac je stvarno korišten za Lunju.
    Kada je Lunjin tata po drugi put postao otac podnio je tužbu za smanjenje alimentacije što sam i očekivala.
    Stavio je iznos od 900 kn koji je spreman davati i nije od toga odustajao.
    Naravno da su mu na sudu rekli da ne može taj iznos i da je definitivno premali.
    To je bilo relativno nedavno.
    Tata nije odustajao, prvo ročište, drugo ročište, ma muka mi je bila.
    Nije mogao vjerovati da se moja skrb isto novčano vrednjuje. To su nam bili najmučniji dani u rastavi..
    U jednom trenu sam rekla na sudu da odrede koliko žele i ne da mi se natezati.
    Izašla sam van i otišla.
    Odredili su 1700 kn - znaći za dijete od 6 godina.
    Samo mi znamo dio priće kako me nasamario neposredno prije rastave i ja glupa digla kredit za auto (kod njega je ostao) koji i dan danas debelo otplaćujem..1000 kn mjesečno...
    Tako da istina je - svatko ima svoju životnu priću, Lunjin tata iskreno uleti kada zagusti - evo i sada je za knjige ali moram ga podsjetiti da ja već debeli niz godina otplaćujem nešto meni imaginarno..
    Auto je glasio na njega na žalost, meni je kao utjeha ostao stan koji smo tek kupili na kredit (isto ja nositelj - sva sreća on mi nije bio ni jamac) i da naravno da je kredit u švicarcima i da mi je dosegao iznos cijele plaće..
    Kada su novci u pitanju svi smo osjetljivi.
    Ja se nekada osjećam kao prava magarica

  25. #25
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Nismo od suda dobili takvu podjelu vremena, to je neki "naš" dogovor mada smo mi rekli sutkinji da ćemo mi tako "postupati" sa djetetom i ona se sa time složila ali smo ipak naveli dane kada otac može vidjeti dijete u slučaju da se je i on posvađamo ili više ne možemo funkcionirati na takav način kao roditelji. Što se tiče iznosa alimentacije (kako mi ne daje svaki mjesec onoliko koliko je sud odlučio) i tu je sutkinja rekla da je bitno da i tu budemo čisti pa da jednom godišnje ja podpišem izjavu da je otac podmirio sve "obveze" za tu godinu.


    Za sada to funkcionira super, ali ja sam bila otvorila jednu temu na temelju toga tj. da li se dijete u takvoj situaciji osjeća kao ping-pong loptica tj. da li zna gdje zapravo pripada...to mene više nekako brine..

  26. #26
    Banned
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    23

    Početno

    Citiraj Ana :-) prvotno napisa Vidi poruku
    ali ja sam bila otvorila jednu temu na temelju toga tj. da li se dijete u takvoj situaciji osjeća kao ping-pong loptica tj. da li zna gdje zapravo pripada
    Draga Ana,
    da li misliš da je zaista potrebno dijete ograničiti uvjetom da negdje pripada?! Zar nije sasvim logično da dijete "pripada" i mami i tati i da bi se i nakon raskida braka i zajednice djetetu trebalo omogućiti živjeti u takvom uvjerenju i duhu?! Pogotovo kod starije djece koja već imaju svjesnu svakodnevnu naviku i potrebu na oba roditelja, može vrlo stresno biti odjednom se ograničiti samo na jednog. To je veliki intimni gubitak u njihovim dušicama i izaziva sigurno brojne otpore i osjećaje neispunjenja.

    Ako je to sasvim regularno pravilo europskih sudova i zakona, njihovih pedagoških i socijalnih ustanova, koje su sigurno kudikamo profesionalnije, znanstveno potkrepljenije istraživanjima i interesno založenije prema djetetu, nego naše, onda vjerujem da je to i sa psihološke i emotivne strane sasvim u redu i za našu djecu.

    Ne vidim ništa loše da je tjedan dana dijete kod majke, pa tjedan kod tate, da kod jednog i drugog ima svoj kutak, sobicu, krevet, radni stol, svoj krug malih prijatelja, da se jedan i drugi roditelj brinu o njemu s jednako puno ljubavi i pažnje i da oba roditelja dijete osjećaju punim plućima svoje skrbi, interesa i poklonjene brižnosti. Dijete time prima jednaku sigurnost od oba roditelja ravnopravno se oslanjajući na oba i to sigurne ne može biti loše rješenje.

    Doduše, uvjerenja sam da tako nešto može funkcionirati jedino kod jednako privrženih roditelja djeci i jednako osvještenih prema obavezi roditeljstva. Ali kad takav otac iskreno izrazi tu želju i istinsku potrebu, za podjelom skrbništva, ne bi definitivno trebao naići na otpor institucija i nerazumijevanje, smještanje u stereotipnu ladicu i odbijanje, kako je to nažalost slučaj našeg pravosuđa i pristrane institucijalne klime.

    Ana, nadam se da ćete bez puno problema odgajati vašu djevojčicu i da joj sigurno ljubavi i pažnje neće nedostajati, od dvoje tako posvećenih roditelja.

  27. #27
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Tila hvala ti puno

  28. #28
    anilokin avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    128

    Početno

    Prije svega, isprike što sam otvorila temu a nisam komentirala niti jedan post, ali zaista zadnjih dana nemam vremena otvoriti laptop doma, a pogotovo se uključivati u rasprave o tome kako dijete ne ''košta'' (hvala tati na održanoj lekciji kako treba voljeti svoju djecu, ali to nije bilo moje pitanje). Nadala sam se da će naslov biti duhovit...

    Što se tiče alimentacije i mog razvoda, nisam ništa još pokrenula. Ne zato što sam se predomislila, nego zato što me strah da ne pokvarim trenutnu situaciju. Za sada sve odlično funkcionira - komunikacija je dobra, nema napetosti, ružnih riječi i svađa; zajedno popijemo kavu kada on dođe po malenu, čak smo jednom na ručak otišli (s njom i zbog nje, naravno). Što god treba za nju (a trebale su nove cipelice, trenirka i sl.) otišao je kupiti i mislim da nam tako oboma odgovara (njemu je sigurno bolji osjećaj kada kupi neke konkretne stvari nego da meni da gotovinu, a meni više odgovara da on pokriva neke veće, nesvakodnevne troškove). Zadovoljna sam i kako dogovaramo vrijeme koje provede s njom - uglavnom je svaki dan s tatom dok sam ja na poslu.

    I promijenio je priču da dijete ne košta ništa osim hrane

    Iako se sada dobro snalazimo u novonastaloj situaciji, papiri će se morati riješiti kad tad i nešto ćemo morati staviti na papir. Odlučila sam tražiti 800 - 1000, s tim da očekujem da će on financijski uskočiti za sve neočekivane ili veće troškove, u polovici iznosa. (Ništa mu još nisam rekla, o toj temi nismo razgovarali)

    Tata je dao odličnu ideju da se dio tog iznosa uplaćuje na dječju štednju, pa mislim da ćemo se tako i dogovoriti...

  29. #29
    anilokin avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    128

    Početno

    Zaboravila sam spomenuti trošak vrtića... 700 kn!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Možda će moj post biti malo van ovih krasnih i razumnih koji prethode, ali mislim da se kod određivanja alimentacije treba imati na umu i ovakav mogući ishod. Dakle, rastali smo se prije 4 godine i tad sam vjerovala da se ja nakon strašne drame braka ne želim opterećivati dramom oko alimentacije i da će otac valjda biti otac te da će za svog sina tada šestogodišnjaka davati dovoljno novaca za normalan život. I tako je na njegov prijedlog sudski određena alimentacija od 700 kuna, manja od zakonom propisane, ali ja sam svojevoljno pristala. Dijete je provodilo circa 30-40 posto vremena kod oca, ali onda je krenula škola. Bilo nam je izuzetno nepraktično da se maleni tako seljaka a i otac je dugospavalica pa bi mali stalno kasnio u školu. Sve je više vremena provodio samnom s timda nisam nikad branila kontakt. U međuvremenu sam se ja ponovno udala i otišla na porodiljni i dalje pokrivala sve troškove a otac je uplaćivao manje od tih 700 kuna, oko 400 ali to je ovisilo od mjeseca do mjeseca. Triputa sam ga molila više i dobila više budući mi bila stiska s novcima. Prije godinu dana sam se odlučila preselit s čim on nije bio suglasan pa je i podnio zahtjev za promjenom odluke o tome s kojim će roditeljem dijete živjeti i nakon psihološkog vještačenja i groznog parničenja odluka suda je bila da sam ja podobniji roditelj. Alimentaciju ja nisam željela sudski potraživati u nadi da ću se nakon što se otac pomiri s odlukom suda moći s njime o tome dogovoriti. Trenutna je situacija ta da je otac samoinicijativno zaključio da je 700 kn premalo te da će mi uplaćivati 1200( njegova plaća je oko 6500 kn). Tu svotu mi i uplaćuje, ali ljetos akad je dijete bilo s njim dva mjeseca, što je mnogo više od sudski predviđena tri tjedna, je samoinicijativno uplatio pola iznosa. Novce koje on uplaćuje ljeti cijeli iznos, a zimi barem četvritnu, ja stavljam malenom na stambenu štednju što otac zna. Ja plaćam knjige, aktivnosti, obuću, uloške za cipele, poklone za rođendane, izlete, hranu u školi, putovanja do tate, pričesti, otac kupi tenisice u HM i bicikl za rođendan. Možda nisam fer, ali ja se osjećam izigrano. I to jaaako. Ja mislim da je 1200 granično malo novaca za toliko dijete, i da otac može više, ali ne želi. Financijski ja i moj novi muž možemo, hvala Bogu, platiti sve potrebno, ali boli me da je otac bez problema plaćao odvjetnicu da se povlačimo po sudu a ne može uplatiti alimentaciju u skladu s potrebama djeteta. Ne namjeravam se suditi jer mi to ne treba u životu, ali da se mogu vrattiti unatrag sigurno ne bih pristala na manje od zakonom propisanog.

  31. #31
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    casa nisi jedina. U 11,5 god valjda bih mogla izbrojati koliko sam puta dobila alimentaciju (bilo je nekih razdoblja od po par mjeseci - kak mu dođe i koliko mu dođe da da), no ništa već godinama. Nikad je nisam sudski tražila, jer sam uvijek pretpostavljala da svatko zna da se od zraka ne živi. Luda mlada, kaj ćeš.

    Tata u ovih 11,5 god dijete vidio u 99% slučajeva nakon mojih poziva i molbi. Ove godine - jedan put! I to kad je mali zvao. Drugi put ga ja zvala, ali bio je u gužvi (radi pet dana u tjednu, od-do, normalno radno vrijeme, nema suprugu ni nekih obaveza osim izlazaka s dečkima), nije se više javljao. Mali ga želi vidjeti, ali mu je bed zvati ga, a rekao je i da ga ja ne molim (ali budem ovih dana, ipak mi je bitnije dijete).

    Unatoč svemu, o tati nikad nisam ružne riječi rekla, kad bih ga zvala, prilagođavala bi susrete njemu i prema vremenu i lokaciji susreta.

    Vjerujem da postoje dobri, odgovorni i brižni očevi, ali iz blizine znam još dva slučaja - oba slična mojem, tek varijacije na temu.

    Dijete je itekakav financijski izdatak, otkad radim uvijek sam itekoliko više odvajala za dijete nego za sebe (od kvalitetnije i raznolikije hrane, do kvalitetne obuće i normalno češćeg mijenjanja odjeće (ja nosim istu robu&cipele godinama)), a s godinama treba sve više i više.

    Da se vraćam unatrag, nisam sigurna bi li postupila drugačije u vezi alimentacije i traženje iste (prokleta narav), ali bi rado da - da (jer onda bi ponekad vikend provela s djetetom doma, a ne redovito na poslu).

  32. #32
    adria avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    165

    Početno

    Minimalni novčani iznosi potrebni za mjesečno uzdržavanje djeteta koje je dužan platiti roditelj koji ne živi s djetetom, a određuju se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto-plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj, koja je za 2010. godinu iznosila 5.343,00 kn, prema Priopćenju Državnog zavoda za statistiku, broj: 9.1.1/12. od 28. veljače 2011. godine, iznose:

    – za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće 908,31 kn,...
    dakle,ja svakako nebi isla na nikakav dogovor ispod ovog zakonskog minimuma...samim tim sto vrtić košta 700 kn..ako ce tata sudjelovati i u ostalim izdacima po meni je to onda solidan iznos za dvogodišnje dijete...
    ripkord-alimentacija je zakonsko pravo tvog djeteta i ja da sam na tvom mjestu bi tražila istu,pa tako i sve zaostatke svih ovih godina koje dotični nije plačao..
    ja sam uvijek za dogovor i vec sam izlozila svoj slučaj...ali ovakvu nemarnost nebi tolerirala...
    ostavi ti svoj ponos sa strane jer on nema veze s zakonskim pravom tvog djeteta na alimentaciju
    sto se tiče ljubavi i brige nažalost je činjenica da se nikog ne može natjerati da voli...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da to nije pitanje ponosa, nego jednostavno želje da u svom životu ne trošim vrijeme na neproduktivne stvari koje mi donose negativnu energiju. I na kraju krajeva, mi smo bili na sudu nakon što otac nije uplaćivao alimentaciju (jer je on podnio zahtjev za promjenom odluke o tome s kojim će roditeljem dijete živjeti) i na sudu je bilo jasno rečeno i pokazano iz bankovnih izvada da otac nije poštovao ni tu manju od zakonom propisane alimentacije i nikom ništa. Ono, idemo dalje je bio stav sudkinje. I tako je otac imao prilike i vremena zvati svjedoke, koji bi trebali posvjedočiti njegovu privrženost djetetu a mene ocrniti..a to što nije uplaćivao punu alimentaciju, to nije bitno. I da sud ja odlučim povlačiti se po sudu ne bi mi donijelo niakve koristi.. Nominalno bi mi bila određena veća alimentacija od 700 kn a on bi mi opet uplaćivao koliko i kad želi i to je to. Samo bih ja imala osjećaj da kad ga nazovem da mu spomenem da za pričest treba dati 300 kuna za cvijeće i fortografa, da treb kupiti nekakve hlače i da bi bilo lijepo da maleni ima sako, i da bi trebalo i nove cipele kupiti, ne prosim. Ovako ja prosim i kupujem. I trebala bih biti zahvalna što on uplaućuje više od sudki određenog u zadnju godinu dana minus ta dva ljetna mjeseca.I zato bih toplo svima savjetovala da se u procesu razvoda ne odriču nikakvih prava, jer ne znaš što ti život nosi. I ako danas možeš sama, za godinu dvije možda više nećeš moći.

  34. #34
    Mama Martina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb-Malešnica
    Postovi
    198

    Početno

    Koji bi bio iznos alimentacije za dvoje djece (6,5 god. i 3 godine)? Primanja njihovog tate su oko 6000 kn.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    60

    Početno

    ne bih se slozila...nisu to bila druga vremena vec mislim da smo se mi ljudi promijenili. da da...mi smo se promijenili i ponekad se uopšte ne ponosim time sto sam zena, jer vjerujte ima nas svakakvih. Zene zele biti samostalne, ili barem razvijaju svijest o tome, a u principu ovisne su o svemu, pa i o toj alimentaciji. to je istina jer dijete kosta i to mi najbolje znamo koliko, ali ne mozemo bivse mozuve kriviti za svo zlo na ovome svijetu. tu grijesimo i ponasamo se prema njima kao prema psima. barem vecina se tako ponasa samo to ne bi priznala nikada. ima oceva svakavih ali ima i zena, ali odoh ja sad na drugu temu a htjela sam reci sljedece - samo se razgovorom i razumijevanjem druge strane moze postici uspjeh, jer ne vrti se cijeli svijet samo oko nas - vjerujte mi tako je i nemojte praviti istu gresku koju sam ja napravila. pokusajte razgovorm da rijesite novcane probleme jer nijedan otac ne bjezi od placanja, pa cak i vise nego sto zakonski treba samo shvatimo da nekad ne mogu i da kad mogu daju. mi uvijek mislimo suprotno, a da bih dokazala evo primjera - je li vam se ikada desilo da ostanete bez posla i ko je za to bio kriv, pa vi u konacnici, a svoj bijes i agoniju zato sto ste bez love podnosili su i bivsi muzevi, a nisu trebali. svi smo mi ljudi i grijesimo, ali nemojte vi. pokusajte se dogovoriti oko visine alimentacije, pa zaboga i oni su ljudi i da se sa njima pricati, pa cete kvalitetnije odgajati i pruzati svome djetetu sve sto treba, jer onda necete dobijati samo alimentaciju vec puno vise. Budite pametni i oprostite ako sam mozda malo pretjerala - imala sam samo najbolje namjere

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    254

    Početno

    MA sve je to lijepo , krasno, ali ... dijete živi sa mnom i dobijam 1500 kn. To je za moje dijete obzirom na sve da sad ne duljim ali JA mu sve kupujem I JA se brinem oko svega a on ga uzme samo da bi se s njim zabavljao jer je to uglavnom vikendom . NEMA te cijene da mi plati sve moje muke i brige s djetetom, vjerujte. Dakle puno je više roditelja koji en žive s djetetom koji ne daju ni pšta trebaju a kamoli preko toga i zato se sud tako postavlja. Nije fer uvijek, naravno da ne ali tako je u većini slućajeva. Da moj bivši odvede dijete i kuopi mu koji put nešto bilo bi super, ovako samo kritizira moje tutice od 150 kn je nije ona od 300 i ja se osjećam ko budala... nije zaslužio da budem fer zato sam ga i tužila i znam da će sud biti manje milosrdan prema njemu nego ja jer sam se htjela dogovoriti ali on nije imao sluha za to. I naravno da smatra sebe kao brižan isuper tata šta vjerujem da u očćima drugih i - JE! JA mislim da to nije dovoljno , ne samo u materijanom smislu nego u podršci koju trebam...tako da, ipak je najteže nama majkama koje same odgajamo djecu jer to viđanje subotom na nedjelju ja ne smatram baš ključnim odgojem, DA se razumijemo ja mu dopuštam da vidi dijete kad želi i da vam kažem nije se baš pretrgao od odvođenja malog na treninge, psihologu, liječniku, nastavniku itd al ikad je igra u pitanju on je prvi. JA ne stignem od obveza !!!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    254

    Početno

    I da napomenem, nisam od onih ogorčenih žena, ostavio me bla.bla. Bio je loš muž i ja sam njega ostavila, imam svog momka koji mi više pomaže oko malog nego vlastiti otac, ali ... sreća i bog da ja dobro zarađujem i mogu djetetu priuštiti sve šta mislim da mu treba i da je dobro za njega inače ... bila bi jadna . To je ono najgore, kad ti ZNAŠ da onaj drugi može dati od sebe više ali jednostavno ne želi jer smatra da je sve šta napravi ionako super idovoljno. I on nije ni najgori ni najbolji tata, kad vidim oko sebe prosječan je - a to je za moje zahtjevno dijete -JAKO MALO!

  38. #38
    saska7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    1,122

    Početno

    Citiraj Ripcord prvotno napisa Vidi poruku
    casa nisi jedina. U 11,5 god valjda bih mogla izbrojati koliko sam puta dobila alimentaciju (bilo je nekih razdoblja od po par mjeseci - kak mu dođe i koliko mu dođe da da), no ništa već godinama. Nikad je nisam sudski tražila, jer sam uvijek pretpostavljala da svatko zna da se od zraka ne živi. Luda mlada, kaj ćeš.

    Tata u ovih 11,5 god dijete vidio u 99% slučajeva nakon mojih poziva i molbi. Ove godine - jedan put! I to kad je mali zvao. Drugi put ga ja zvala, ali bio je u gužvi (radi pet dana u tjednu, od-do, normalno radno vrijeme, nema suprugu ni nekih obaveza osim izlazaka s dečkima), nije se više javljao. Mali ga želi vidjeti, ali mu je bed zvati ga, a rekao je i da ga ja ne molim (ali budem ovih dana, ipak mi je bitnije dijete).

    Unatoč svemu, o tati nikad nisam ružne riječi rekla, kad bih ga zvala, prilagođavala bi susrete njemu i prema vremenu i lokaciji susreta.

    Vjerujem da postoje dobri, odgovorni i brižni očevi, ali iz blizine znam još dva slučaja - oba slična mojem, tek varijacije na temu.

    Dijete je itekakav financijski izdatak, otkad radim uvijek sam itekoliko više odvajala za dijete nego za sebe (od kvalitetnije i raznolikije hrane, do kvalitetne obuće i normalno češćeg mijenjanja odjeće (ja nosim istu robu&cipele godinama)), a s godinama treba sve više i više.

    Da se vraćam unatrag, nisam sigurna bi li postupila drugačije u vezi alimentacije i traženje iste (prokleta narav), ali bi rado da - da (jer onda bi ponekad vikend provela s djetetom doma, a ne redovito na poslu).
    i ja sam mislila da se necu petljati sudski sa alimentacijom jer bm ima uvid u to koliko zivot kosta i zna da uplacujem djeci osiguranje (to je moja odluka pa nikad za to nisam trazila od njega nista) i placam sve ostale troskove skole vrtica boravka vanjskih aktivnosti i svih njihovih potreba, al kad sam ja zbog recesije (dakle nimalo svojom krivicom) morala mijenjati posao i sa 7000kn pala na minimalac, a on je bas u tih prvih najgorih 6mj zakljucio da ne moze dati ni lp za klince i tako 10mj...e onda sam zbog djece, a ne svojeg 7 para cizmi ili skijanja odlucila rjesiti to sudksim putem...i rjeseno je unutar 3mj. 1000kn po djetetu. i sad mu se to skida ovrhom sa place plus do polovice place napalcuje se dug onoga sto nije platio...
    u cijeloj toj prici, trenutno me najvise pogadja cinjenica da sam doticnom JA kriva sto mu je banka skinula minus, sto mora otplacivati tu vrstu kredita (jer da ima placu cijelu ne bi mu micali minus) al nikad se nije pitao tko je otplatio sve kartice (jer su na moje ime buduci da on nije bo kreditno sposoban) tko otplacuje nenamjenski kredit (dignut za auto koji sam morala cak i prodati jer je preveliki trosak) i tko je svo to vrijeme dok on ne moze cesto s objasnjenjem "jer ima svoj zivot" ni biti s klincima koliko je dogovoreno niti ista od toga placati...
    lova mi je bolna tema jos uvijek. nisam prebolila lazi u braku pogotovo na tu temu.
    ono sto mi je bilo vazno je da ne pljujem po bm pogotovo pred djecom, al i oni odrastaju i vide kako je. u ove2,5g sin je skuzio da "tata opet nema novaca..tata je opet zafrknuo dogovor...tata opet ne moze doci" jer vise nista ne obecajem, nista ne najavljujem i ne dam ni lp bm-u nego ako se potuzi da nema novaca za bivanje s njima npr za vikend odemo kupiti hranu za djecu (vazno mi je da budu s njim pa toliko ulozim) ili jednostavno ne mogu biti kod njega. oboje smo roditelji i kao takvi odgovorni za klince. ne mogu ga ntajerati na nista, al kao skrbnik moram birnuti za klince i mislim da je rjesavanje novcanog pitanja briga za klince.
    Posljednje uređivanje od saska7 : 13.01.2012. at 11:25

  39. #39
    saska7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    1,122

    Početno

    malo mi je post zbrda zdola, al poanta je na kraju

    jos uvijek se znam naljutiti nakratko na njegove izjave vezane uz novce, al me brzo prodje...nema smisla trositi se na to svakodnevno. posljedice svojih odluka snosim ja, al ne mislim snositi i njegove.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Bok svima, molim za savjet i pomoć.
    Razvodim se nakon 5 godina braka, imamo jedno zajedničko dijete-sina.
    Otac traži tužbom da viđa dijete 4 puta tjedno i svaki drugi vikend od petka do nedjelje- što bi ispalo da u 14 dana ja kao majka i skrbnik djeteta imam pravo provoditi samo 3 popodneva sa svojim djetetom , a otac preostalih 11 dana. Nisam pristala na to, niti neću, ali on prijeti i vrijeđa ako nije po njegovom.
    Usto rekao je da ne misli davati ni lipe više od 1000,00 kn mjesečno a dijete nam ove godine kreće u školu.
    Naravno i na to se protivim jer "dotični gospodin" u 5 godina braka uvijek i prvenstveno sebe uvijek stavljao na prvo mjesto i sve prilagođavao sebi (počevši od djetetovih potreba do životnih stvari).
    Meni je dosta takvog načina života i da život stalno podređujem njemu i da se svi , ali ama baš svi moramo prilagođavati njemu.
    Da li je uredu da moj uvjet bude da dijete može viđati 2 tjedno i svaki drugi vikend i da nam plaća bar 1300,00 kuna mjesečno.
    Hvala na pomoći.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Postovi
    262

    Početno

    Citiraj mala lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Ja kada sam se rastajala Lunjin tata je imao otprilike plaću oko 7 000 kn a ja oko 4 500.
    Na papir sam stavila sve troškove - vrtić, hranu, odjeću, obuću, aktivnosti na koje je išla..
    Uglavnom te 2007 godine određena mu je alimentacija od 2300 kn.
    Netko će reći mnogo.
    Tata se nije previše bunio jer novac je stvarno korišten za Lunju.
    Kada je Lunjin tata po drugi put postao otac podnio je tužbu za smanjenje alimentacije što sam i očekivala.
    Stavio je iznos od 900 kn koji je spreman davati i nije od toga odustajao.
    Naravno da su mu na sudu rekli da ne može taj iznos i da je definitivno premali.
    To je bilo relativno nedavno.
    Tata nije odustajao, prvo ročište, drugo ročište, ma muka mi je bila.
    Nije mogao vjerovati da se moja skrb isto novčano vrednjuje. To su nam bili najmučniji dani u rastavi..
    U jednom trenu sam rekla na sudu da odrede koliko žele i ne da mi se natezati.
    Izašla sam van i otišla.
    Odredili su 1700 kn - znaći za dijete od 6 godina.
    Samo mi znamo dio priće kako me nasamario neposredno prije rastave i ja glupa digla kredit za auto (kod njega je ostao) koji i dan danas debelo otplaćujem..1000 kn mjesečno...
    Tako da istina je - svatko ima svoju životnu priću, Lunjin tata iskreno uleti kada zagusti - evo i sada je za knjige ali moram ga podsjetiti da ja već debeli niz godina otplaćujem nešto meni imaginarno..
    Auto je glasio na njega na žalost, meni je kao utjeha ostao stan koji smo tek kupili na kredit (isto ja nositelj - sva sreća on mi nije bio ni jamac) i da naravno da je kredit u švicarcima i da mi je dosegao iznos cijele plaće..
    Kada su novci u pitanju svi smo osjetljivi.
    Ja se nekada osjećam kao prava magarica

    Rastavljen sam pa tražim odgovore na iznos alimentacije koji bi trebao plaćati za djete od 9 godina. ali ovi vaši iznosi, to je ili izmišljeno ili ti je muž magarac. uglavnom vjerojatno izmišljeno. na plaću od 7500kn da plaća 2300kn? znači on nesmije imati drugo djete prema tome? kakve su to gluposti?

    meni je plaća pala s 7500 sad na 7000. za djete plaćam 1100kn, vodim na more i ponekad kupim nešto.

    kakve su to gluposti npr od 1700kn. pa morate razumijeti da i vaši bivši moraju nastaviti život poslije. da za djete oni ne plaćaju baš sve, nego dio. istina veći ali daj ovo su laži.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Postovi
    262

    Početno

    Citiraj ninetta prvotno napisa Vidi poruku
    Bok svima, molim za savjet i pomoć.
    Razvodim se nakon 5 godina braka, imamo jedno zajedničko dijete-sina.
    Otac traži tužbom da viđa dijete 4 puta tjedno i svaki drugi vikend od petka do nedjelje- što bi ispalo da u 14 dana ja kao majka i skrbnik djeteta imam pravo provoditi samo 3 popodneva sa svojim djetetom , a otac preostalih 11 dana. Nisam pristala na to, niti neću, ali on prijeti i vrijeđa ako nije po njegovom.
    Usto rekao je da ne misli davati ni lipe više od 1000,00 kn mjesečno a dijete nam ove godine kreće u školu.
    Naravno i na to se protivim jer "dotični gospodin" u 5 godina braka uvijek i prvenstveno sebe uvijek stavljao na prvo mjesto i sve prilagođavao sebi (počevši od djetetovih potreba do životnih stvari).
    Meni je dosta takvog načina života i da život stalno podređujem njemu i da se svi , ali ama baš svi moramo prilagođavati njemu.
    Da li je uredu da moj uvjet bude da dijete može viđati 2 tjedno i svaki drugi vikend i da nam plaća bar 1300,00 kuna mjesečno.
    Hvala na pomoći.
    osim ako nema plaću cca 12000kn na više, onda plaća 1100kn.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Postovi
    262

    Početno

    ovdje se ne smije komentirati? da se čuje i muška strana

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •