Pokazuje rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Sadnja začinskog bilja

  1. #1
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno Sadnja začinskog bilja

    Nasuli smo ispred kuće jednu gredicu zemlje i tu bih posadila začinsko bilje. Nemam baš iskustva sa sadnjom, pa bi zamolila iskusnije da mi pomognu. Dakle, zanima me treba li neko bilje posebno ići uz neko ili je svejedno. Sadnog prostora imam dužine dva metra i širine pola metra. Što i koliko biljkica da tu naguram? Sadim sjeme ili sadnice? Koliko često zalijevam? itd.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Čuj, na ovo pitanje nemaš jednostavan i kratak odgovor...

    Budući da si uz more, odluči se što ćeš saditi da ti budu trajnice (na kraj gredice ili uz rub, nekako): na primjer lovor, ružmarin, lavanda, smilje

    Malo mi je bedasto savjetovati da kupiš sadnice, to bi bilo kao da nosiš drva u šumu. Nađi neko mlado stabalce/grm lovora u divljini pa presadi. Ružmarin isto, ali njega možeš kupiti za petnaestak kuna, već lijepi grm, pa ti je to lakše. Imaš najmanje 2 vrste - onaj koji raste u zrak i onaj koji puže po zemlji (lijep je za obrube gredice).

    Od jednogodišnjih biljaka svakako bosiljak (crveni i zeleni). Najjednostavnije ti je kupiti gotove sadnice: bosiljak, metvica, timijan i slično. To je zgodno jer odmah vidiš da nečega ima, a ovo što se sije treba dulje vremena da nikne. Ako siješ bosiljak, posij ga najprije u teglu iliti pitar, pa kad nikne prorijedi i presadi.

    Ako siješ sjeme, direktno u zemlju frkni kopar, peršin i celer. Na vrećicama pišu upute.

    Za susjedstvo začinskih biljaka ti baš ne znam, ali možda ovdje nešto nađeš (iako je to uglavnom za povrće): http://www.sjemenarna.hr/tl_files/ka...brosura-HR.pdf

    Nepisano pravilo je što paše u tanjuru zajedno, paše i u vrtu (npr. rajčica i bosiljak, mahune i češnjak itd.)

  3. #3
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ja ne bih izbjegla Kadulju, my favorit
    Bosiok, Majčina dušica, Metvica, Origano, Ružmarin bi po meni bili obavezni a onda dalje kombiniraš kako voliš. Nema prevelike mudrosti, možeš i iz sjemena saditi ali jednostavnije ti je presadnice ako nemaš iskustva. Ja tek ove godine sijem svoje do sad sam uvijek sadila ili kupljene ili bi se "izgrebala" kod familje ili prijatelja. To ti se samo širi ko mutavo, posebno metvica pa je moraš i kontrolirat. Malo zemlju pognoji ili dodaj glistinca, možeš radit i male humke da si povečaš površinu sadnje.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •