Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 150

Tema: Nekretnine na tržištu- biste li kupili?

  1. #1
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno Nekretnine na tržištu- biste li kupili?

    Razvila se diskusija na temu "Koliko ćete još dugo imati vikendicu" pa inspirirana time otvaram ovu temu.

    Kad biste imali mogućnost, biste li kupili nekretnine koje se nude kod nas na tržištu?

    Kad sam tražila stan, trajalo je godinu dana i više (prije krize). U centru grada sam se nagledala svega, vlažnih tamnih razvaljenih prostora, koji nisu imali potencijal ni za uređenje. Zgrade koma, haustori ajme meni... Uglavnom užas!

    Kako se prijete tim porezima išla ja pogledati oglase da vidim nekretnine na moru primjerice, da vidim cijene, što se nudi, kriza je, kakve su uopće cijene, kako je uređen prostor.
    I ima što vidjeti:

    Vinil zavjese na tušu, vodokotlić onaj vanjski a kak ti uređen apartman, neke ružne pločice, kuhinje rashodovane od 5 familija i uvalili u apartman.

    Nikad to ne bih kupila! Jesam ja prezahtjevan gledatelj (kupac nisam, al i da jesam) ?

    Gledala sam u Španjolskoj nekretnine koje su oglašene uslijed krize. A tamo, e da mi je lofe

  2. #2
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ja bi kupila, ali nikako ne bi gledala stanje kuhinje, pločica...
    Gledala bi temelje, način gradnje, instalacije, vlažnost, i najvažnije - uredne papire. To je recimo rijetkost ovde kod mede.
    Nekako podrazumijevam da bi interijer preuredila po svom guštu.

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi kupila, ali nikako ne bi gledala stanje kuhinje, pločica...
    Gledala bi temelje, način gradnje, instalacije, vlažnost, i najvažnije - uredne papire. To je recimo rijetkost ovde kod mede.
    Nekako podrazumijevam da bi interijer preuredila po svom guštu.
    X

    Mada na moru bih išla na dvije solucije (naravno kad bi bilo novaca):
    - ili stara kamena kuća na usamljenoj poziciji
    - ili luksuzno uređen apartman u novogradnji

  4. #4
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Uz nove poreze koji će stupiti na snagu s 01.01. na svaku nekretninu će se itekako plaćati porez. Pogotovo tko ima u vlasništvu više od jedne, pa još na atraktivnoj lokaciji...
    http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/p...-a-tko-ne.html

    Ali, kad imaš nekretnine, znači da imaš i čime plaćati porez. Pa bilo to i 2.500 eura godišnje, sitnica

  5. #5
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Ok, ljudi koji ne mogu platiti porez će možda odlučiti prodati nekretninu, ali jesu li te nekretnine na tržištu konkurentne? Npr. osobno nema šanse da bih kupila apartman na moru i onda ga išla temeljito renovirati. Nešto malo slobodnih dana nisam spremna potrošiti na majstore, jurnjavu i biranje pločica i to izvan mjesta stanovanja! Pa gdje bih boravila za to vrijeme?
    Stara kamena kuća, super, ali treba vrijeme i dodatna sredstva za renoviranje. Nije to nekretnina kupi i ljetuj.
    Potpisujem Trampolinu ali takvu nekretninu je teško naći.
    Dakle, zaključiti se može da je kvaliteta rijetkost (pravno uredno podrazumjevam da je must have).

    Brine me da će se odjednom na tržištu naći gomila nekretnina koje nitko neće htjeti kupiti, niti imati u vlasništvu, pa da će se dodatno sve zakočiti.

  6. #6
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Mama_još_malo ja se posve slažem. To što se zove apartmanom, pa čak i kućom na Jadranu je vrlo širok pojam i stvarno se pitam kako će to izgledati. Nekad se to dalo kupiti - kakvo je da je, stoji, odljetuješ, zatvoriš, i nije te briga. Ali sada kada takvo nešto troši, vjerujem da se ljudi neće tako lako odlučivati na kupnju, a tko se i odluči vjerujem da će tražiti nešto što može i rentati ili nešto... nemam pojma.

    Osobno bih kupila ili kuću iz snova, sebi, ili nešto što ima financijski potencijal, kao ulaganje. Teško da bih tražila dva u jedan :/

  7. #7
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Mene u stvari zanima što je s iznajmljivačima na crno, koji će im porez biti isplatljivije plaćati?

    Osobno bi najrađe neku vikendicu u Lici, pa kol'ko košta da košta

  8. #8
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ajme
    Tek sam sad postala svjesna da ovo sve
    Vinil zavjese na tušu, vodokotlić onaj vanjski a kak ti uređen apartman, neke ružne pločice, kuhinje rashodovane od 5 familija i uvalili u apartman.
    imamo u stanu. Podstanari smo

  9. #9
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Ma znam ja da ne može svaki vodokotlić biti ugradbeni, ali ako su već uređivali apartman, pa mogli su ga uvalit u zid i staviti vrata na tuš.

    I ako je već sve tome tako, onda ne može biti cijena 1900 eur/m2 jer je selo na moru. Kriza je ili nije? Ne znam kome se isplati nabiti cijenu apartmana pa čekati da se ne prodaje, osobito kad krenu nameti.
    Kako je rekla moja prijateljica, pa čovječe nemaju ni U-bahn a hoće 1900 eura.

  10. #10
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da imam novaca, kupila bi još koju kuću poput ove koju smo već kupili; stara kamena kuća u selu nakraj svijeta, bez ikakvih renoviranja nakon građenja, u netaknutoj prirodi, unutar Žumberačkog parka prirode, s puno okućnice, starih sorta voćaka i oraha... i pogledom u daljinu.
    I onda bi ih sve kvalitetno, a autentično renovirala, uredila okoliš i iznajmljivala.
    Ali... para nemam... pa mogu samo sanjati da ovoj postojećoj krov neće propasti i da nećemo imati velikih financijskih iznenađenja dok ne prođe ovo g...no od krize.

    I unatoč porezima, mislim da je kupovina nekretnine kad su cijene niske, uvijek dobar potez. Svoj stan sam kupila prije skoka cijena i bio je 1100 eur po m2, kad su cijene bile najviše mogla sam ga prodati za 2500 eur po m2. Sad bi dobila 1600 eur po m2. Ne znam na kojem drugom poslu bi se moglo toliko puno zaraditi uz toliko malo truda. Naravno, uz uvjet da imaš keš.

  11. #11
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    i staviti vrata na tuš.
    Je... pa da se kotačići raspadnu i onda ne znaju što snjima pa ih nude po forumu.

  12. #12
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Mi smo jos uvijek podstanari, ali uskoro planiramo nesto rijesiti po tom pitanju.

    Al nikako se ne mogu pomiriti s cinjenicom da moramo dati barem 150 tis eura za stancic od pedeset i nesto kvadrata. Za te pare mozemo kupiti finu kucu u nekom manje napuhanom gradu.

    Ne znam, uzas, sad se bas razmisljam di cemo biti dogodine...

  13. #13
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Ali kad živiš izvan grada S2000, treba računati s troškovima benzina, auta, vremenom koje se gubi na putovanja (treba to kalkulirati u organizaciju života). Kuća je rupa bez dna, pa režije, nije isto stan ili kuća...

  14. #14
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Je... pa da se kotačići raspadnu i onda ne znaju što snjima pa ih nude po forumu.
    Jel me netko tražio

    Je, kabine sucks.

    Nakon pet godina kućevlasništva ja sam prigrlila kiss pristup - keep it simple and stupid. Čim treba tehnologija, rješenje, posebno sredstvo za čišćenje, čim ima rezervne dijelove i ovlaštenog servisera, tri materijala na okupu da se ispunajva svoju funkciju i ako ti treba ovlašteni serviser - izbjegni ako ikako možeš. Zavjesa je po svim tim kriterijima zakon, ali ona koja ide u vešmašinu i djeluje kao tekstil, ne ona plastična. Preporod

  15. #15
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo jos uvijek podstanari, ali uskoro planiramo nesto rijesiti po tom pitanju.

    Al nikako se ne mogu pomiriti s cinjenicom da moramo dati barem 150 tis eura za stancic od pedeset i nesto kvadrata. Za te pare mozemo kupiti finu kucu u nekom manje napuhanom gradu.

    Ne znam, uzas, sad se bas razmisljam di cemo biti dogodine...

    Za te novce sad možeš kupiti i kuću, i to u Zagrebu. Možda ne na Trgu i na Tuškancu, ali ovdje kod mene, po Vrapču i Kustošiji ljudi prodaju čisto solidne kuće za takve nekakve novce....Je da je i to trošak vremena i novca u odnosu na npr. kuću u Knežiji, Trnju, na Krugama ili Malešnici... ali vlastiti prostor i vrt isto nešto znače i vrijedi za njih možda i potrpiti malo putovanja. Pogledaj

  16. #16
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kad smo kupovali kucu, istinabog ovdje preko bare, jedino sto me zanimalo je nacin gradnje i sto manje 'uredjenosti' iznutra. Bilo je tesko naci, ali ipak smo pronasli (tj. kuca je pronasla nas). Nema sansi da placam bilo kome bilo kakav znacajan novac za plocice/namjestaj/sto god sto nisam odabrala ja.

  17. #17
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi kupila, ali nikako ne bi gledala stanje kuhinje, pločica...
    Gledala bi temelje, način gradnje, instalacije, vlažnost, i najvažnije - uredne papire. To je recimo rijetkost ovde kod mede.
    Nekako podrazumijevam da bi interijer preuredila po svom guštu.
    slazem se

    uopce me ne zanima necije tude uredenje, obicno je to nesto sto mi se ne svida, a sto moram dodatno platiti.
    ali se slazem da je kvalitetne nekretnine rijetko naci

    ja bi svasta kupila, u stvari i trazim nesto za kupnju jer imamo neke novce i jos neke ocekujemo u skoroj buducnosti, samo se ne mogu odluciti jer je meni svasta zanimljivo (gorski kotar, okolica zagreba, karlovac i unutrasnjost istre, al ta zadnja opcija ce vjerojatno otpasti jer mm bas i nije zainteresiran, a cijene su uzasno visoke u odnosu na kvalitetu)

    o porezu sam cula svakakve informacije, vecinom oprecne, i nadam se jos uvijek da ga nece uvesti.

  18. #18
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Za te novce sad možeš kupiti i kuću, i to u Zagrebu. Možda ne na Trgu i na Tuškancu, ali ovdje kod mene, po Vrapču i Kustošiji ljudi prodaju čisto solidne kuće za takve nekakve novce....Je da je i to trošak vremena i novca u odnosu na npr. kuću u Knežiji, Trnju, na Krugama ili Malešnici... ali vlastiti prostor i vrt isto nešto znače i vrijedi za njih možda i potrpiti malo putovanja. Pogledaj
    mislim da je S2000 u Splitu, jedino tamo se za 50 kvadrata treba iskesirat toliki novac

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    a kaj S2000 nije u Db?

  20. #20
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    S2000, dođi u Zagorje, tamo kupiš čuda.

  21. #21
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    U Splitu bi se za te pare dalo i naci veci stan.
    Mi smo u Dubrovniku, to je tako precjenjen grad. Osim ljepote, grad ne nudi apsolutno nista. Osim ako imas apartmane, onda si car

    MM (excel freak) je zakljucio da nam se ne isplati uzimati uzimati stan izvan grada, upravo zbog tih extra troskova. On je vise puta dnevno na relaciji kuca-posao, a i ne zelim gubiti vrijeme u putu previse, a da zapnemo u guzvi, nemamo nikog tko bi otisao po dijete u vrtic.

    Vise puta smo razmisljali o odlasku u drugu grad, ali tu imamo ok poslove.

    Da jedno od nas dobije otkaz, odmah bi put pod noge. Al ako kupimo stan, nece vise lako biti nomad....

  22. #22
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da je S2000 u Splitu, jedino tamo se za 50 kvadrata treba iskesirat toliki novac
    U Splitu je 3000 kvadrat po recimo, širem centru, do Firula otprilike. Ovo dalje, ako nije baš uz more, drži uglavnom cijenu od 2000. Za manje od toga ide se u Solin, Kaštela..

    Uglavnom, ako stupi taj zakon na snagu, pa se ljudi masovno odluče na prodaju neisplativih nekretnina, njima bi cijene trebale pasti. Ali ja i dalje ne vidim tko će toliko nekretnina kupiti, uz toliko nezaposlenih, smanjenih plaća, ukinutih regresa i putnih troškova, i povećanih rata kredita.

  23. #23
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Stan plaćam do smrti, tako da ništa kupit neću.
    ali da imam novaca, kupila bi isključivo ulaganje, nešto što može biti apartmani/hotel/pansion.
    Vikendice me ne privlače, budući da su putovanja sve jeftinija, a posjedovanje nekretnine sve skuplje.

  24. #24
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    U Splitu su cijene stanova bolesne. I ne samo u Splitu, nije normalno na čitavom potezu od Omiša do Trogira.

  25. #25
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Za te novce sad možeš kupiti i kuću, i to u Zagrebu. Možda ne na Trgu i na Tuškancu, ali ovdje kod mene, po Vrapču i Kustošiji ljudi prodaju čisto solidne kuće za takve nekakve novce....Je da je i to trošak vremena i novca u odnosu na npr. kuću u Knežiji, Trnju, na Krugama ili Malešnici... ali vlastiti prostor i vrt isto nešto znače i vrijedi za njih možda i potrpiti malo putovanja. Pogledaj
    Ja sam dugo tako razmišljala, kupila sam stan daleko jer mi je tada sve drugo bilo skupo (vidi pod nick) i sad patim radi toga.
    Svaki dan mi je iskompliciran radi putovanja na posao, vozanja djece na aktivnosti, biranja uopće ikakve aktivnosti za sebe, neblizine knjižnice, dućana, ničega.
    Skupo me dođe taj mir.

  26. #26
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Uglavnom, ako stupi taj zakon na snagu, pa se ljudi masovno odluče na prodaju neisplativih nekretnina, njima bi cijene trebale pasti. Ali ja i dalje ne vidim tko će toliko nekretnina kupiti, uz toliko nezaposlenih, smanjenih plaća, ukinutih regresa i putnih troškova, i povećanih rata kredita.
    a valjda stranci :D

    ili ce sjedat ovrhe ljudima kad im se nakupi par godina neplacenog poreza, pa ce opet neki kupovat dobre nekretnine za kikiriki, i to zna se tko.

    ove losije ce ionak ostat neprodane, njih ni drzava nece htjet

    i tak, glavno da su poticali gradnju nakaradnih betonskih krletki po suludim lokacijama, najcesce obiteljskim kvartovovima s kucama, i nagrdili okolis, opteretili infrastrukturu, zaduzili ljude do smrti...sad jos koriste priliku da uvale kome mogu u sistemu apn-a (za to kao ima novaca), ma to je sve takva lakrdija da mi zlo dode. i to sve da bi popunili rupe u proracunu. glavna grana nase privrede, turizam i sve uz to povezano. to je neodrzivo.

  27. #27
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    a valjda stranci :D

    ili ce sjedat ovrhe ljudima kad im se nakupi par godina neplacenog poreza, pa ce opet neki kupovat dobre nekretnine za kikiriki, i to zna se tko.

    ove losije ce ionak ostat neprodane, njih ni drzava nece htjet

    i tak, glavno da su poticali gradnju nakaradnih betonskih krletki po suludim lokacijama, najcesce obiteljskim kvartovovima s kucama, i nagrdili okolis, opteretili infrastrukturu, zaduzili ljude do smrti...sad jos koriste priliku da uvale kome mogu u sistemu apn-a (za to kao ima novaca), ma to je sve takva lakrdija da mi zlo dode. i to sve da bi popunili rupe u proracunu. glavna grana nase privrede, turizam i sve uz to povezano. to je neodrzivo.
    mislim da uopće nema dileme o održivosti
    dobro je pogledati put država koje su nekako nama slične a korak ispred nas: Grčka, Španjolska, Italija, Portugal...

  28. #28
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne znam za Grču i Italiju, ali u Španjolskoj i Portugalu su cijene pale, pale... Englezi si kupe kuću u Portugalu kakvu si na otoku ni u snu ne bi mogli priuštiti.

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Stan plaćam do smrti, tako da ništa kupit neću.
    ali da imam novaca, kupila bi isključivo ulaganje, nešto što može biti apartmani/hotel/pansion.
    Vikendice me ne privlače, budući da su putovanja sve jeftinija, a posjedovanje nekretnine sve skuplje.
    Slično ovako, ali da imam novce, kupila bih neki mali stan za rentanje u mjestu gdje živim. Stanovi/apartmani na moru traže brigu - moraš tamo odlaziti ili tamo biti, inače nema smisla. Vikendicu imam, 30 km od Zagreba i to je maksimalna udaljennost koja se koliko toliko isplati.

    Privlači me i ideja da kupim neku nekretninu na moru, ali ne za rentanje, nego za mirovinu, kad budem imala vremena tamo biti bar 4 mjeseca godišnje. Idealno bi mi bilo imati mali stan s balkonom u gradu na obali ili nešto BLIZU nekog grada na obali. Ove godine bili smo u okolici Nina i to mi je bilo super - Nin na 2 km, Zadar na 12 km. ALI to se ne isplati držati ako tamo mislimo boraviti 2 tjedna godišnje, koliko možemo skucati sada.

    Objektivno, i apartmane bi se isplatilo imati tek kad čovjek ima vremena posvetiti se tome. Sve ostalo je skuplja pita od tepsije.

  30. #30
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Kupovala ne bih, ni da imam puno vise para, jer mi ne treba, a iznajmljivacki biznis me ne zanima... al ne bih ni prodavala.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    330

    Početno

    Sad više ne bih ništa kupila. Kupili smo prošle godine kuću u Samoboru, ali samo zato što smo uspjeli prodati stan u Zagrebu. Nakon toga sam prodala i 1-soban stan u Zg koji sam naslijedila i donedavno rentala, rješavam se svega što bi me u budućnosti moglo previše financijski opterećivati. Ako nam i sadašnja kuća jednog dana postane preveliki teret, prodat ćemo i to i kupiti nešto drugo, jeftinije, a ostatak namijeniti za djetetovo školovanje. Za rentanje više nemam živaca. Jedino da sam bogata k'o Krez, e onda bih kupila ili izgradila neku vilu i iznajmljivala, ali taj moj status bi podrazumijevao i da imam nekoga tko se brine o nekretnini, a ne da ja svako malo moram tamo da promijenim posteljinu i slično.

  32. #32
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Tangerina, cijene po Splitu jesu takve gledajući Mali oglasnik, ali kad kreneš u priču oko kupovine možeš proći puno, puno povoljnije. Moj dojam je da se malo toga kupuje i da su prodavatelji stanova spremni pregovarati.

    Ne znam, u mojoj balkanskoj glavi uvijek je dobro imati nekretninu ili zemljište, zlu ne trebalo.
    A o poansionu/hotelu maštam već neko vrijeme.

  33. #33
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme
    Tek sam sad postala svjesna da ovo sve

    imamo u stanu. Podstanari smo
    Ja to imam u kući. Svojoj. Tj. bančinoj, još 15 godina. I upravo jer plaćam banci nemam love za renovirati kupaonicu. I ne kužim zašto su sad odjednom vinil tuš zavjese dno dna, moje su čiste, veselog uzorka i služe svrsi.

    A da imam para, kupila bih nešto na moru da mogu doći kad hoću, otići kad hoću, da ne moram misliti kakva me smještajna iznenađenja očekuju, da ne moram svaki put istraživati gdje su bankomati, trgovine, dežurni liječnici/ljekarne, da ne moram misliti tko me nadgleda i što mi zamjera... To bih napravila, jer mi je od uzbuđenja koja donose nova mjesta važnija stabilnost i privatnost.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Mi imamo apartman na Krku od nekih 68 kvadrata, kupili smo novi prije 5 godina. Zaljubili se u njega na prvi pogled zbog kvalitetne izrade, položaja uz šumu... bla bla... Ali, zbog obiteljske situacije boravimo tamo svega 20-tak dana u komadu i to jednom godišnje, u sezoni...
    Sad pak dolazi i taj porez, pa nema puno smisla plaćati za nešto što nisi u mogućnosti koristititi.
    Odlučili smo ga prodati i kupiti nešto manje, ali na žalost situacija na tržištu je takva da ima jako malo potražnje za većim apartmanima. Ljudi dolaze i gledaju, agencije rade svoj posao, ali svima je preveliki.
    Ponuda manjih apartmana (oko 40 kvadrata) je solidna i našli smo dosta oglasa koji nam se sviđaju, ali najprije treba prodati ovaj.
    Ako ne uspijemo, morati ćemo ga iznajmljivati zbog poreza, a toliko smo sve čuvali i pazili da nam to teško pada.
    Uglavnom, čini mi se da je lakše povoljnije kupiti nešto na kontinentu, nego na moru, tamo se cijene još uvijek "drže" jer svi valda čekaju kako će se razvijati situacija nakon što krene porez.

  35. #35
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Naravno da bi kupila da imam, gdje češ bolje nego se okoristiti na tuđem jadu i besparici.

    Sigurno nitko neće prodati ispod cijene ako ne treba, dakle, prodaju oni koji moraju - a ako nam nametnu neki nebulozni porez, i mi ćemo morati. Sada mi je došao porez 1500kn i to me ovaj mjesec uz sve ono što moramo kupiti za školu, dodatno pokopalo.

  36. #36
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Meni nije jasno kako vas može "pokapati" porez na vikendice, pa to je luksuz i to kakav i uopće nije tema ove teme
    Mislim, kao da ja kažem da idem na skijanje u Francusku i da me to baš ove godine pokopalo. Nije, nego imam para za skijanje?

    edit. A možda ja imam pogrešno viđenje stvari, da me se ne shvati krivo, jelte
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 20.08.2012. at 12:21

  37. #37
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Mi smo čekali i čekali da padnu cijene i kupili napokon zemlju za vočnjak. Ne pitajte tu treba ulagati dosta,ali nam je blizu kuće i bilo je jeftino k tome je i mješovitoj zoni pa dolazi u obzir i kradnja nekretnine. Neka stoji za klince... Dotle bum brala šljive i breskve!
    Posljednje uređivanje od superx : 20.08.2012. at 12:24

  38. #38
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    krumpiric, po mom mišljenju imaš točno viđenje stvari.

    Ako imaš, onda imaš. I za kuću i za porez. Čisti kapitalizam, nema više socijalizma. Ali, to smo i htjeli, zar ne?

    Ili prijaviti punoljetno dijete na drugi stan ili kuću...Snalažljivosti našem narodu nikad nije manjkalo...

  39. #39
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Gledam oglase, kuća na šibenskoj rivijeri, bez fasade, s tapisonom na podu, 450 000 eur?! Ima, kaže, prekrasan pogled na more i šibensku tvrđavu?!!
    Ne znam, možda se ja ne kužim, ali bi mi trebao još jedan život za kupnju takve kuće, jer bi mi trebalo još 200 000 iste valute da je uredim. I onda je to više od pola milijuna. To ne može biti za odmor, a za stonavanje, npr. nisam sigurna da mlada obitelj takvo što može...
    Za koga je to? Stranci mogu otići i za pol milje kupiti u Portugalu house da odmah legne na ležaljku i gleda u more. Ne da misli ko će nabacit fasadu.

    A što se tiče korištenja tuđeg jada i besparice, pa nije kupac kriv što netko ne može platit porez. Ne moš i ofce i nofce

  40. #40
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj marijanada prvotno napisa Vidi poruku
    Mi imamo apartman na Krku od nekih 68 kvadrata, kupili smo novi prije 5 godina. Zaljubili se u njega na prvi pogled zbog kvalitetne izrade, položaja uz šumu... bla bla... Ali, zbog obiteljske situacije boravimo tamo svega 20-tak dana u komadu i to jednom godišnje, u sezoni...
    Sad pak dolazi i taj porez, pa nema puno smisla plaćati za nešto što nisi u mogućnosti koristititi.
    Odlučili smo ga prodati i kupiti nešto manje, ali na žalost situacija na tržištu je takva da ima jako malo potražnje za većim apartmanima. Ljudi dolaze i gledaju, agencije rade svoj posao, ali svima je preveliki.
    Ponuda manjih apartmana (oko 40 kvadrata) je solidna i našli smo dosta oglasa koji nam se sviđaju, ali najprije treba prodati ovaj.
    Ako ne uspijemo, morati ćemo ga iznajmljivati zbog poreza, a toliko smo sve čuvali i pazili da nam to teško pada.
    Uglavnom, čini mi se da je lakše povoljnije kupiti nešto na kontinentu, nego na moru, tamo se cijene još uvijek "drže" jer svi valda čekaju kako će se razvijati situacija nakon što krene porez.
    Vama je šteta da to ne iznajmljujete, moja prijateljica iznajmljuje Slovencima kroz cijelu godinu s tim da mjesec dana u ljeti oni napuste apartman i očito im odgovara takav deal jer već godinama tako rade.

  41. #41
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    krumpiric, po mom mišljenju imaš točno viđenje stvari.

    Ako imaš, onda imaš. I za kuću i za porez. Čisti kapitalizam, nema više socijalizma. Ali, to smo i htjeli, zar ne?

    Ili prijaviti punoljetno dijete na drugi stan ili kuću...Snalažljivosti našem narodu nikad nije manjkalo...
    Nadam se da se šalite...inače bi posumnjala u vašu inteligenciju.

  42. #42
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ne, ne šalim(o) se
    nemam problema sa tvojom sumnjom u moju inteligenciju, naprotiv.

    ja se ne usudim napisati ovdje: Ljudi, kupila sam knjige i torbu za školu, to me satralo pored putovanja koje sam uplatila (što je istina), jer je moje putovanje luksuz koji definitivno nije osnovna potreba tipa: stan, škola, vrtić...
    Jednako kako je i imanje viška nekretnina, automobila i inog luksuz

    Da, ne saživljavam se sa trulim kapitalizmom koji antirobinhudovski oduzima srednjem sloju, da bi dao onom iznad.
    I nikako ne mislim da treba smanjivati radnička prava i sve te beneficije koje su ljudi imali i imaju.
    Ali da sustav-uzmi samo njemu, nemoj meni-nema logike-nema.

    Ko ima za auto od stopedeset konja, mora imat i za utankat ga. Inače auto od stopedeset konja-treba zamijenit autom od 90.
    SAd što je norma, kakve su cijene i što treba imati u normalnom svijetu viši sloj, što srednji, što niži, što je pravedno i pošteno-to je kod nas pod velikim upitnikom.

    Meni je to logično, a za svađu na temu nisam baš raspoložena.

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj superx prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo čekali i čekali da padnu cijene i kupili napokon zemlju za vočnjak. Ne pitajte tu treba ulagati dosta,ali nam je blizu kuće i bilo je jeftino k tome je i mješovitoj zoni pa dolazi u obzir i kradnja nekretnine. Neka stoji za klince... Dotle bum brala šljive i breskve!

    Baš tak... I mi smo kupili vikendicu ne za luksuz nego za zanimaciju kad budemo imali vremena i za zabavu djeci, da ne skupljaju pesje brabonjke pred zgradom. I nikad nismo požalili. Beremo šljive i breskve već sad (zapravo već 9 godina) i uživamo. Istina je da treba ulagati dosta, ali kroz dulji period to sve dođe na svoje. Ubrala sam 20 kg šljiva bistrica prošli tjedan (živio crni pekmez i džem, čak me sin nagovorio da probam napraviti sok od šljiva, to prije nisam radila).

    Kad smo kupili taj grunt, baš se potrefila prilika i tada smo iskeširali do daske... Volim reći da smo razbili i dječje kasice, iako to nije baš istina, ali to je jedina gotovina koja je ostala pošteđena. Danas-sutra, ako nas bude volja, možemo se tamo i preseliti (imamo svu infrastrukturu, a nije toga bilo kad smo kupili). Uređujemo bez pritiska, kako nam se hoće, kako stižemo i kako imamo para. Preskočili smo ljetovanje te godine kad je obavljena kupoprodaja i to je sve.

    Prednosti: imamo nekretninu koja sad najmanje duplo vrijedi nego smo je platili, čak i kad uračunam sve troškove (uvođenje vode, drenaža, septička...uređenje dviju terasa, uređivanje okoliša iako tu još ima posla).
    Imamo svoje voće (gnojimo, ali ne špricamo), imamo mjesto gdje možemo otići kad nas je volja, imamo tam roštilj i peć za kotlovinu, a kuća je spremište svih mogućih viškova iz zagrebačkog stana - raj na zemlji. Mogao bi se napraviti i vrt, ali ne stignem zalijevati pa radije imam samo travu i ruže.

    Nedostaci: trošak goriva, povremeno OBAVEZNO treba ići tamo kad se obrezuju voćke ili kad je sezona berbe, imam trošak lokalnog čovjeka koji kosi travu, dovozi gnoj i slično, jednom su nam provalili i to je zapravo sve.

    Kaj se poreza tiče, to vam je ko i plaća - velik je problem odrediti neku cifru koja bi bila fer... Moram muža pitati koliko nas košta godišnje, ali čini mi se da je bilo 10 kn po m2 korisne površine.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 20.08.2012. at 13:06

  44. #44
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    krumpiric, nisam sigurna da je to baš tako
    neki su kuće gradili u vrijeme kad je bilo više para i mogućnosti
    tipa, osamdesetih

    trideset godina kasnije, ti ljudi su na bijednim mirovinama i ne održavaju čak ni te vikendice, a kamoli da je to luksuz
    ali im žao prodati jer su u to utukli sve što su imali, i vremenom i novcem i energijom
    i nemaju za porez

  45. #45
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ispada da ja želim da im se uzme
    naravno da ne, ne jer sam dobra, nego jer će nova pravednost bit nepravednija od stare
    nego, moraš priznati da je sada vikendica za njih prevelik luksuz, da žive iznad svojih mogućnosti.
    Svijet koji želimo biti to ne dozvoljava, jelda?


    ( s druge strane, tu je i onaj problem, stiže generacija koja nema nikakve mogućnosti toga tipa, bez obzira na sposobnosti )

  46. #46
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    i mi imamo svoju vikendicu s pogledom na rijeku i bome, evo nas cijelo ljeto smo tu. i presretni smo da nismo u uzavrelom zagrebu gdje ispred naše kuće nema ni travke. posla u vrtu ima ko u priči, mm rinta od ranog jutra, ali ubiremo i plodove tog rada (ja se lafo bavim intelektualnim radom a visim ovdje na forumu). kako se radi o trošnoj kućici trebalo je puno (i treba i dalje) ulagati. derlica je presretna, igra se, kupa se, kako u bazenu, tako u obližnjoj rijeci.


    koliko para toliko muzike. zato ne idemo na zimovanja (skijanje), a ako ljetujemo na moru, to uvijek bude u istom (besplatnom) aranžmanu.

  47. #47
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    u pravu si
    i kako god da okreneš, ne valja

    ipak, ima i onih jako sposobnih
    koji sve to mogu
    nova pravednost, ma kako nama nepravedna bila, opet će njima ići na ruku

    pojeo vuk magare, kao i za skoro sve

  48. #48
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    odgovarala na krumpi

  49. #49
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    krumpiric, nisam sigurna da je to baš tako
    neki su kuće gradili u vrijeme kad je bilo više para i mogućnosti
    tipa, osamdesetih

    trideset godina kasnije, ti ljudi su na bijednim mirovinama i ne održavaju čak ni te vikendice, a kamoli da je to luksuz
    ali im žao prodati jer su u to utukli sve što su imali, i vremenom i novcem i energijom
    i nemaju za porez
    X

    Upravo tako.


    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    ispada da ja želim da im se uzme
    naravno da ne, ne jer sam dobra, nego jer će nova pravednost bit nepravednija od stare
    nego, moraš priznati da je sada vikendica za njih prevelik luksuz, da žive iznad svojih mogućnosti.
    Svijet koji želimo biti to ne dozvoljava, jelda?

    Kako živim iznad svojih mogućnosti, nije mi jasno - imamo vikendicu koja je pod hipotekom (za uređenje stamenog prostora u ZG), na nju plaćamo porez. Ne mogu je prodati jer ne bi ni kredit mogla vratiti, koliko sad vrijedi na tržištu. Ali na nju plaćam porez od svoje plaće. Nju su 70tih izgradili (ali ne i 100% dovršili) naši roditelji. Jedini luksuz mi je da imam kamo otići na GO. Staviti tako nešto u istu kategoriju sa ljetovanjem u Francuskoj mi je stvarno neusporedivo.

    Gdje je tu neki luksuzan život? Ne kužim, molim da mi se pojasni? I tebi se lako može riješiti viška luksuza (putovanje, jednostavno nemoj ići), a kako da je prodam nekretninu - hoćeš je kupiti?

    Koliko firme propadaju jer nemaju prihoda, a to što imaju imovinu (dućane, tvorničke hale) im ništa ne znači. Ono što nije utrživo je mrtvi kapital.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 20.08.2012. at 13:55

  50. #50
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    meni je jedini razlog zašto bi mogao biti dobar taj porez (iako sam skroz protiv njega) taj da ga naplate od naših iseljenika i njiihove djece koja žive svugdje po Svijetu. I tako bi se možda ipak neke stvari sredile- obvako na jednoj poljoprivrednoj parceli ima 20 i više nasljednika, a tako je i na mnogmi kućama i štalama po otocima.

    No to onda opet neće biti nekretnine na koje se plaća taj porez i baš me zanima tko će tražiti te ljude po bijelom Svijetu. Koliko je samo kod nas tih nesređenih vlasničkih odnosa.

    Da ne velim da po centru Zagreba ima kuća koje su totalno zapuštene- ne znam radi li se o jednom vlasniku ili ih opet ima par desetaka (npr kuća u Staroj Vlaškoj). ne čitam previšđe Linićeve intervjue pa ne znam jel se dotakao pukih "nasljednika"

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •