Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 205

Tema: KOLESTAZA - ima li netko iskustva

  1. #151

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    297

    Početno

    Ne znam jesam li vec slala ovaj link, ali ima stranica o kolestazi na netu sa dosta informacija. Imaju i grupu na Yahoo-u, preporucam.
    http://itchymoms.com/

    Zanima me ima li kod nas kakve sanse ako opet dobijem kolestazu da me ne hospitaliziraju, nego da hodam na UZV i vadjenja krvi u bolnicu?

  2. #152

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    8

    Početno

    mare ja sam iz mostara ugl kao što sam već napisala u 36 tj. sam primljena u bolnicu s potvrđenom dijagnozoma, nakon što sam nazvala svog ginekologa koji se izderao na mene kad sam rekla da možda imam kolestazu kao kakva kolestaza šta ću ja postavljt dijagnoze jesam normalna bla bla tako da sam na svoju ruku išla na hitnu i tražila da mi vade jetrene probe. u bolnici su 3 puta dnevno pratili bebu na ctgu i redovno radili pretrage. ringerom i glukozom su mi jako brzo smanjili enzime i dotjerali ih na normalu. rodila u 40 tj. carskim (radi drugih razloga ne kolestaze), sve u savršenom redu. doktori hm ok nisu previše se zabadali u moj slučaj jer je u bolnici radio moj ginekolog koji se posle pokazao jako dobrim, često me pratio uzv, naređivao redovan ctg, terapiju, pretrage. ja zadovoljna al ne bi na drugo dok ne smisle neku terapiju radi koje neću morat bit 24/7 u bolnici. pusa svima

  3. #153

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    9

    Početno

    Vauuuu ... čuj iz Mostara, molim te tko ti je vodio trudnoću?
    Moja privatna adresa je marijana.d.d@gmail.com ako možeš javi se, pa da popijemo kavu !

  4. #154

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    SB
    Postovi
    147

    Početno

    Ja sam imala kolestazu u sve 3 trudnoće,užas!!!!Liječnici nisu imali pojma u to vrijeme o tome,nego su me strpali u bolnicu,gdje sam bila zadnjih mjesec do poroda-carski rez. U 3.trudnoći,kolestazu sam dobila u 20.tjednu,prilično rano!Odlučila sam uzeti stvar u svoje ruke...otišla sam u biljnu ljekarnu,gdje mi je gospođa dala nekakve čajeve,dijetu i preporučila tablete URSOFALK. Pila sam čajeve,kuhala dijetalnu klopu i pila te tablete. Za 2 tjedna......kolestaze više nije bilo!Moj dr.nije mogao vjerovati.Alkalna fosfataza,prije terapije,bila je preko 1000,a za 2 tjedna skoro na normali. Tako sam nastavila cijelu trudnoću,zapravo zadnja 3 tjedna sam si dala malo oduška i prekinula dijetu....ništa se nije dogodilo,alkal.fosf.je ostala OK. Evo,ako nekome može pomoći ovo što sam napisala,bilo bi mi jako drago. U svakom slučaju URSOFALK su skupe tablete,ali ih u jednoj kutiji imate dovoljno za 2 trudnoće!

  5. #155

  6. #156

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    2

    Početno

    da se i ja prikljucim. nakon sto sam procitala sve sto ste napisale na temu KOLESTAZA otisla sam kod ginekologa i rekla mu da sumljam da i ja to imam. napravio mi je pretrage krvi i bila sam u pravu. posto sam u 39tj trudnoce ne bih trebalo biti opasno. dao mi je da pijem De-ursil kapsule 3 dana i da opet dodjem na pretrage. ukoliko kapsule ne pomognu i ne snize se enzimi ja idem na izazvani porod. ako ne uspije idem na carski. meni danas je taj 3. dan kako pijem kapsule i sutra cemo vidjeti sta ce biti samnom. mene jos svrbi, ali nadam se najboljem.

  7. #157

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    2

    Početno

    vrijednosti su spale. kod kuce sam do srijede. onda opet testiranje krvi.

  8. #158

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    38

    Početno

    Bok svima,

    I ja sam imala kolestazu. Dobila sam u 37tj trudnoce, te sam porodjena carskim u 38tj jer su protoci bili losi, CTG je bio los odnosno mali je jako ubrzano disao kao posljedica moje bolesti. A na carski sam morala jer nije bio dobro okrenut. Meni su jetreni bili ok sve do poslije poroda, kada su vrijednosti bile daleko visoke od normalnog, a svrbez mi je prosao tek mj dana nakon poroda. Dakle, kod mene nije otislo odmah nakon poroda. Kod mene nije odmah niti dijagnozirana kolestaza iako je sumnjano jer je krvni nalaz bio ok, no kako se moje stanje pogorsavalo, bilo je vidljivo da je to ipak kolestaza. Moj ginekolog je rekao da mogu dobiti kolestazu i u iducoj trudnoci no da isto tako ne moram. Dosta sam citala o tome te iako strucnjaci znaju relativno malo o toj bolesti, sansa da se dobije kolestaza kako pisu je od 60-80% u narednim trudnocama. Nakon poroda sam zadrzana u bolnici 8 dana, a moj mali je bio premjesten na Rebro na intenzivnu zbog manjka kisika u krvi. Bio je u inkubatoru, a kasnije na promatranju, tako 2tj i nakon toga je sve bilo u redu. On je sada skoro 6mj i napreduje dobro, cak mi se cini da je bolji i jaci od prosjeka.
    Kako meni svrbez nije odmah nestajao, meni su davali injekcije (synopen, i jos nesto), i pila sam dosta lijekova, izdajala sam se da ne izgubim mlijeko a kada sam dosla doma, pomogla mi je samo jedna krema - EUTEN. Od nje bi mi svrbez odmah prestao, i tako sam mazala stalno kad bih osjetila svrbez po dlanovima i tabanima. Krema je skupa, cca 450kn u Zagrebu, ali meni je pomogla i jos je imam. Iako u upustvima pise da se ne preporuca trudnicama za koristenje a opet krema je pogodna za bebe, to mi nije bas jasno. No, sastojci mi nisu sumnjivi i mislim da mi se opet desi isto, da bih u trudnoci koristila. Bolje to nego kortikosteroide u svakom slucaju. Meni je kolestaza pocela na trbuhu, prosirila se na ekstrmitete pa zatim na cijelo tijelo osim lica. Jako je svrbilo, poglavito nocu, isto ne znam zasto. I drago mi je da sam to trpila samo 10tak dana, da je bilo duze ne znam sto bih sa sobom. Imala sam i plikove i to ogromne za sakama i na stopalima, sto rijetko koja trudnica sa kolestazom ima, ali eto mene je i to zahvatilo. Nakon svega ipak moram reci da sam imala srece sa svime, jer imam i zdravo dijete i nemam niti jednog oziljka iako sam se cesala kao ludjakinja.... )) Neki dan me zove prijateljica od kolegice s posla. Ona je dobila kolestazu u drugoj trudnoci u 40tj, i ima probleme sa svrbezom nakon poroda, isto sam joj preporucila euten. Buduce mame koje to sada prozivljavate, samo se strpite, pokusajte izdrzati koliko mozete, no obavezno paziti na sebe i dijete!!!

  9. #159

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    8

    Početno

    Citiraj BeBaMoJa prvotno napisa Vidi poruku
    Bok svima,

    I ja sam imala kolestazu.
    jesi sigurna da se radi o kolestazi?da nije pupp? http://www.whattoexpect.com/pregnanc...kin-rashy.aspx

    za kolestazu je karakterističo povećanje jetrenih proba i odsutnost osipa i plikova!

  10. #160

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    297

    Početno

    istraživanje o kolestazi. Kratka anketa

    http://www.surveymonkey.com/s/96KCBRT

    Thank you for taking the time to read and answer a few questions about your experience of Cholestasis in pregnancy. This survey should take no more then a couple of minutes and will be of great use in a student project contributing to the research of obstetric cholestasis currently being undertaken by Professor Catherine Williamson's team at Imperial College London.
    http://www.ocsupport.org/research_groups.html



  11. #161

    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Postovi
    2

    Početno pomoć?

    Citiraj marina.babic prvotno napisa Vidi poruku
    eh i ja sam se nadala da se neće ponovit.
    al srećom, pojavilo se 6 tjedana kasnije nego u prvoj trudnoći, i u puno blažem obliku nego prvi put. pogotovo što se tiče svrbeža. danas su mi vadili krv pa čekam nalaze. malo sam nervozna jer sam mislila da će ih vaditi u ponedjeljak, al šta je tu je, čekamo pa ćemo vidjet. doktori se isto nadaju da ide na bolje. kažu da se ursofalk pije 20 dana. baš me zanima kakvi su sad nalazi i kakvi će bit kad popijem terapiju do kraja. ja ipak želim vjerovati da to zaista pomaže.
    Molim te Marina da se javiš meni nA PP.Ono šta mi treba(s obzirom da sam trudna s trećom bebom i potencijalnom kolestazom)jeste koliko miligrama ursofalka si primala?
    Nabavila sam tablete,i čak mi je sugerirano već početi piti,mada sam 20.tjedan(a u prvoj jse javila u 30.tj ,u drugoj u 34.tj).

  12. #162

    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Postovi
    2

    Početno

    Mgdalena,molim te da se javiš na zorica.ljubic@gmail.com.Ono šta mi treba je kako si pila ursofalk,koliko mg!
    Tablete sam kupila(za svaki slučaj,posjetila sam homeopaticu,sad sam u 20-om tjednu,treća trudnoća i kolestaza se očekuje jer od početka jetrene probe pomalo divljaju-od homeopatskih pripravaka su malo smirene).
    Moj dr,je rekao da ću morati u bolnicu,što nije problem.Problem je što me pumpaju infizujama,kofol promatraju pa se onda sve zakomplicira.Ovako slušam sebe i pokušavam si pomoći.

    pozdrav

  13. #163

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    2

    Početno

    pozdrav svima!
    evo mi smo 35+3 tjedana, nosim curicu!
    prije koja 3 tjedna dijagnosticirana mi je kolestaza. u početku su vrijednosti bile jako malo povišene, pa su porasle ALT na 88 a AST na 130, pa prošli tjedan pale ALT na 60 a AST na 103. ostale su mi normalne osim alkalne fosfataze koja je isto povišena, ali mi je doktorica rekla da je inače alkalna u trudnoći povišena.
    sutra idem ponovo na vađenje krvi, a 2 puta tjedno idem na ctg koji je uredan. rekla mi je doktorica ako se sad vrijednosti povise da idem u bolnicu i ovisno o tome kolko će rasti tak će reagirati ( mislila je da ili bude inducirani porod ili ćemo čekat da još rastu), i da moram bit onda pod nadzorom!
    e sad, razmišljam si da joj velim, ako će biti povišene transaminaze da mi svejedno induciraju porod, jer mi nije jasno čemu čekati da se nedaj boze nekaj desi...strah me baš i stalno se nadam da će mozda pasti ko i prošli tjedan...

    a kaj se tiče svrbezi, prek dana je još i dobro

  14. #164

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    2

    Početno

    evo imam nove nalaze! ast i alt su još malčo pali, ali mi je alkalna fosfataza porasla, sad ne znam dal je to loše, jer je ona inače kao povišena u trudnoći...
    ima ko kakva nova iskustva?

  15. #165
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    danas tek naišla na ovaj topic
    već par tjedana imam užasan svrbež trbuha (osobito noću) i desne noge
    sutra idem kod u petrovu pa ću pitati
    žao mi je što to neki dan nisam spomenula svojoj ginekologici (bila je gužva, pa nekako nisam uspjela)

  16. #166
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    danas tek naišla na ovaj topic
    već par tjedana imam užasan svrbež trbuha (osobito noću) i desne noge
    sutra idem kod u petrovu pa ću pitati
    žao mi je što to neki dan nisam spomenula svojoj ginekologici (bila je gužva, pa nekako nisam uspjela)
    btw. nisam imala mira pa danas popodne obavila privatno par pretraga da otklonim sumnju u kolestazu i unatoč simptomima koji su identični gore opisanim, moji nalazi su svi ok

  17. #167

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svima
    Da podijelim svoje iskustva sa ovom groznom bolesti. U prvoj trudnoći nisam ni bila svjesna da bolujem od ove bolesti, to je diagnosticirano tek u drugoj. Prvi put sam mislila da svrabež koji imam je alergija na nešto ( inače sam alergičar), tek u drugoj sam to spomenula i dobila diagnozu i objašnjenje zašto sam rodila ranije i prvi put. Jedan od problema ove bolesti je i taj što može potaknuti prijevremeni porod. Isto se dogodilo i u drugoj trudnoći, te sam zbog dijagnoze zaglavila u bolnici do poroda. Od početka mjeseca trudnoće ležanje u bolnici CTG 5 puta dnevno, pratili se pokreti djece u stomaku. Kako sam se bližila 37 tjednu, simptomi sve gori ( svrabež, umor, depresija, manjak apetite-sve to je sastavni dio ove bolesti ako ju imate u punom zamahu kao ja) tako je boravak na CTG-u bio sve duži. Kako su u pitanju bili blizanci doktor koji je vodio trudnoći htio je dočekati 38 tjean ali nismo uspijeli, rodila sam u 36 tjednu. Naravno sve to je donijelo nove probleme jedan od blizanaca je imao respiratorni distres koji je čest kod djece koja su rođena ranije zbog ove bolesti. Ipak nakon svih komplikacija blizanci su dobro, malo kasne u razvoju, ali doktorica očekuje da će sa godinama sve stići.
    Stavit ću link od organizacije koja je posvećena ovoj bolesti da se možete dodatno informirati o ovoj opasnoj bolesti, posebice se rastužim kad odem na rubriku koja je posvećena bebama koje nisu preživjele ovu bolest.
    http://www.icpcare.org/index.html

  18. #168
    Snovolovka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    267

    Početno

    Pozdrav,
    Zanima me može li biti u pitanju kolestaza a da nema svrbeža?
    U 29tt sam radila KKS i bili su mi povišeni ALT i AST za 2-3 puta. Uradili su mi nalaze na hepatitise i sve je negativno.
    Danas sam ponovila samo jetrene enzime (sad sam 31+1) i ALT mi je 395 (ref.vrij. 12-48) a AST 208 (8-38), a ALP i GGT su u granicama normale...znači ALT i AST Ajoš veći nego što su bili.
    Tlak mi je stalno nizak, ne otičem, nemam mučnine i vrtoglavice, pa sam skontala da nije HELPP.

    Baš sam zabrinuta i ne znam što bi ovo moglo biti, a na kontroli sam tek za 7 dana

    Ima li netko kakvu ideju? Ili utjehu ?

  19. #169
    Snovolovka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    267

    Početno

    Evo ako nekog zanima, a bude u sličnoj situaciji kao ja, kod mene hvala Bogu nije u pitanju ništa strašno. Danas sam bila na UZV abdomena i s jetrom je sve u redu. Rekao mi je čika dr da su mi enzimi povišeni zbog lijekova koje pijem i trudnoće, i da ne moram brinuti. Preporučio mi je da pijem puno vode i surutke...kaže da ona liječi jetru!
    Jeste pravo ružna, al ja začepim nos i eksiram

  20. #170
    Snovolovka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    267

    Početno

    Drage trudnice,

    Jučer sam pričala sa sestrom koja radi u trudničkoj ambulanti i dotakli smo se kolestaze kroz priču. Ona mi reče da je u trudnoći imala strašan svrab i tad nije znala za kolestazu (prije 20-tak god), ali joj je jedna stara dr rekla da pokuša sa praškom za pljuskavice kojim se mažu djeca. Kaže da joj je pomoglo pravo i da je svrab prestao, pa eto da podijelim s vama koje "patite" od ove neugodne trudničke bolesti...vrijedi probati, možda i nekoj od vas pomogne!

  21. #171
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Uf, ne volim se ni sjetiti tog svrbeža, iz kože sam htjela iskočiti.

  22. #172
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ja imam par konkretnih pitanja prije nego li kod mene nastane prava drama.

    Prije dva tjedna počelo me lagano svrbjeti cijelo tijelo.
    Sad je to već malo jači svrab, sa pojavom osipa koji je u obliku kvržica koje su boje kože, možda malo žutije nijanse.
    Najviše na nogama i rukama, manje na trbuhu i leđima. Tabani i dlanovi me uopće ne svrbe i nema nikavih promjena na njima.

    Da li to može biti kolestaza? Sada sam u 17 tjednu, nosim blizance, ovo mije četvrta trudnoća i nikada nisam imala sličnih problema.

    KOje bi točno pretrage krvi trebala napraviti, ionako idem slijedeći tjedan u privatni laboratorij raditi OGTT, pa mogu odmah i ovo, radi sigurnosti. Onda bih sa nalazom otišla kod doktora.
    Bila sam jučer kod doktorice opće prakse, preporučila mi je 3% urea losiona za tijelo, malo mi je bolje...ali i dalje svrbi...

  23. #173
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Trebaš raditi jetrene probe (alt, ast), bilirubin. Ne znam da li još nešto. Ja bi se savjetovala s liječnikom, jer kolestaza je prilično opasna za bebe, a tebi je još i blizanačka t.
    I idi na pretrage što prije!

  24. #174
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Evo da i ovdje napišem...
    Jutros bila kod ginekologa, sumnja ili na PUPPP ili KOLESTAZU.
    Uputnica za vađenje krvi i dermatologa.
    Dermatologa obavila sada popodne, nije dala dijagnozu, ali je prepisala Beloderm kremu 40% (u apoteci na preporuku uzela blažu 20%, ipak su to kortikosteroidi i to samo za slučaj da ne mogu izdržati) te da obilno mažem belobazom, te neki tekući puder za područje nogu (tamo je najizraženije).
    Žena u apoteci pak je imala slični slučaj, preporučila mi je samo obilno vlaženje kože uljem/losionom ili pak belobazom.
    Vidjet ćemo sutra nakon nalaza, idem ujutro vaditi krv u priv. laboratorij jer su me naručili tek za 15.10. a ja ne mogu tako dugo čekati....
    Ima li još savjeta? Omega 3, vitamin K, bilo što??

  25. #175
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Ja imam puppp i ništa mi ne pomaže. Ni aderma krema, posebni sapuni. Malo mi pomognu hladni mokri ručnici, ali to je kratkotrajno olakšanje.
    Vidi je li kolestaza, pa ćeš prema tome dalje

  26. #176
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Nalaz uredan.
    ALT 7 (ref 10-36)
    AST 16 (ref 8-30)
    ALP 47 (ref 54-119) čak i niži
    bilirubin 14 (ref 3-20)

    u cijelom nalazu još je i protrombinsko vrijeme PV-INR nisko 1.03 (ref 2-3.5) i pokraj njega piše preporuka za praćenje.

    I što sad?
    Moj dr. ne radi do srijede. Može li mi netko reći je li to onda PUPPP ili kolestaza, i što da radim, čime da si pripomognem?

  27. #177
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Andreja, da ti je kolestaza, ALT, ALP I AST bi ti bili barem oko stotke Tako da je vjerojatno nešto drugo...

  28. #178
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    Nalaz uredan.
    ALT 7 (ref 10-36)
    AST 16 (ref 8-30)
    ALP 47 (ref 54-119) čak i niži
    bilirubin 14 (ref 3-20)

    u cijelom nalazu još je i protrombinsko vrijeme PV-INR nisko 1.03 (ref 2-3.5) i pokraj njega piše preporuka za praćenje.

    I što sad?
    Moj dr. ne radi do srijede. Može li mi netko reći je li to onda PUPPP ili kolestaza, i što da radim, čime da si pripomognem?
    E to je super. Bar nemas kolestazu. Sad se mozes preseliti na temu "Svrab u trudnoci"
    Najvjerojatnije je nekakva urtikarija. Za urtikariju ce ti najvjerojatnije pomoci antihistaminici i kortikosteroidna krema. Ali nemoj nista uzimati dok ne vidis lijecnika. Koliko si trudna?

  29. #179
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Trudna sam 17 tjedana, četvrta trudnoća, nosim blizance.
    OK, selim na drugu temu....

  30. #180

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1

    Početno kolestaza-help!

    Citiraj boškarin prvotno napisa Vidi poruku
    Da se i ja pridružim mamama s tim problemima.Počeli su oko 35. tjedna,ja sam imala i žute fleke po dlanovima,užasan svrab po nogama,i nekakve pjege(noge). ALT,AST, GGT su podivljali vrijednosti su bile 987,776,340. A da ne spominjem hematome i planirani carski rez radi moje dioptrije i retinopatije(po preporuci oftalmologa).Tako da sam došla u bolnicu i dr. je rekla da se to zove pruritus ili tako nekako.A uz to su i otkucaji srca mome N bili preko 200.Srećom izdržali smo do 38 tj. te se on rodio u 8.45,prije vizite,sa 38+3 dana prije 4 godine.Moj bratić koji je gin.rekao mi je da je to dosta opasno, i da se može i ne mora ponoviti.A kakve sam sreće, znači, hoće.Planiram još djece i to skoro,a opet -kako ću sad kad imam N ako mi se nešto ne daj Bože dogodi? Stalno sam tijekom prošle T bila (4 puta) hospitalizirana,valjda neću i ovaj.[/i]
    Pozdrav od mene iz bolnice Sv.duh gdje upravo lezim zbog kolestaze.hospitalizirali su me prije 4dana,sad sam 33+5, a jetrene probe su mi bile ALT I ASP oko 300 svaki, da bi u 24h porasle na oko 400 a dan kasnije oko 450. Zanima me kakve su,po vasem iskustvu,sanse da mi te vrijednosti prestanu rasti,obzirom da ne daju nikakvu terapiju (osim dijete)? Boskarin, mozes li se sjetiti kako si izdrzala do 38.tj.s tako visokim probama,ima li neki nacin da si sama pomognem... Hvala unaprijed za svaki info/savjet!

  31. #181

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    38

    Početno

    Pozdrav svima!
    Htjela bih i ja podjeliti svoju pricu o kolestazi. Imala sam predivnu trudnocu, bez mucnina, prevelikog debljanja i sl., no u 37. tjednu sam dobila kolestazu. Uglavnom, meni se prvo pojavilo crvenilo na stomaku i onda je krenuo svrbez, pa kad me ginekolog pregledao, poslao me na analizu jetrenih proba jer je odmah sumnjao na kolestazu. Nalazi su bili uredni, pa je on zakljucio da se radi o trudnickom svrbezu, i posto je beban bio ok, te smo pred kraj trudnoce, trebala sam se jos samo malo strpiti. I cinilo se da ide na bolje. No, nakon 3 dana od tog pregleda i vadjenja nalaza, meni se crvenilo i svrbez poceo siriti po sakama i stopalima te ostatku tijela osim na licu. Na sakama i na stopalima sam imala toliko velike plikove da je to bilo za plakanje. Isla sam cak ka 3 dermatologa u Zgb (svima privatno) i niti jedan nije potvdio kolestazu. Nesto mi nije dalo mira pa sam samoinicijativno opet otisla vaditi krv i trazila te iste nalaze, cula sam se s ginekologinjom i ona mi je rekla da ako mi se stanje pogorsalo, da ja dodjem u kliniku tu vecer te da ce me profesor pregledati. Opet nalazi uredni, no bebici nije dobro, CTG prosjek 170, a islo je i do 190. Imala sam hitan carski tu vecer, sin je prebacen na intenzivnu na Rebru I tamo je boravio 2tj jer mu je nedostajalo kisika u krvi no nakon toga smo oboje bili u savrsenom redu. Naime, meni je trebalo 2tj da se rijesim kolestaze jer to se meni nije odmah povuklo s porodom. Dobivala sam kortikosteroide jedno 10 dana. Zbog toga sam se izdajala i bacala mlijeko. Iako nisam sretnica jer sam dobila kolestazu, opet se smatram sretnom jer se to ipak desilo pred sam kraj trudnoce, nemam oziljaka po tijelu od plikova, od silnog cesanja i sto je najvaznije, sin mi je ziv i zdrav. Kad sam citala o kolestazi, te kad sam shvatila da ju nije lako detektirati, a da je mnogi ne znaju prepoznati te cesto majke ostane bez svojih beba, srce mi se steskalo. Imala sam srece u nesreci I dobre ginekologe… Meni je jako pomogla krema EUTEN od BIOELIKSIRA iz Srbije za taj svrbez. Kod nas ima kupiti samo u nekim ljekarnama (popis postoji na netu) no kosta nekih 470kn (mozda sad I vise).
    Opet sam trudna, 6.tj. i znate sto – mislila sam da cu se bojati kolestaze opet, no ne bojim se toga; samo neka mi dijete bude dobro, a ja cu to pregrmiti nekako. Naime, pocela sam krvariti prije 8 dana, pa se bojim spontanog…no to je jedna sasvim druga tema….

  32. #182

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    38

    Početno

    Citiraj coffeecoffee prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav od mene iz bolnice Sv.duh gdje upravo lezim zbog kolestaze.hospitalizirali su me prije 4dana,sad sam 33+5, a jetrene probe su mi bile ALT I ASP oko 300 svaki, da bi u 24h porasle na oko 400 a dan kasnije oko 450. Zanima me kakve su,po vasem iskustvu,sanse da mi te vrijednosti prestanu rasti,obzirom da ne daju nikakvu terapiju (osim dijete)? Boskarin, mozes li se sjetiti kako si izdrzala do 38.tj.s tako visokim probama,ima li neki nacin da si sama pomognem... Hvala unaprijed za svaki info/savjet!
    Probaj EUTEN kremu od Bioeliksira.

  33. #183
    stelafran avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Sv. Ivan Zelina
    Postovi
    19

    Početno

    Evo da se i ja nadovezem na ovu temu. o obe trudnoce sam imala kolestazu natalost i u kombinaciji sa dijabetesom . u prvoj trudnoci moja ginekologica nije imala pojma o tome i koliko god sam joj govorila da taj svrbez nije normalan ona nije vjerovala. uglavnom kad sam dosla u petrovu zbog secera i kad su mi izvadili krv istog trena su me ostavili u bolnici u 33 tj. jetrene su bile oko 500/600 uzas. uglavnom dijete je rodeno u 37 tj induciranim porodom apgar 10/10 ali kasnije ustanovljeno urodene anomalije ( koje su najvjerovatnjije uzrok kolestaze) druga trudnoca od pocetka pod povecalom dobivala dexametazon dijete rodeno u 37 tj. na carki 4200 tezak. zdrav. e sad u trecoj me nemoze niko preveslat.

  34. #184

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    8

    Početno

    Beba moja mislim da se kod tebe nije radilo o kolestazi! jetreni enzimi su ti bili uredni,a kod kolestaze nema osipa,osim rana koje nastanu prilikom svrbeža! mislim da se radilo o pupp-u.

    stelafran
    zanima me kad se pojavio svrbež u 2.trudnoći?
    coffecoffeja sam dobijala nekakvu infuziju (tekućinu) koja mi je pomagala,neki rastvor ne sjećam se više umjesto tekućine koju nisam mogla unositi u toliko velikim količinama.čitam da curke uzimaju ursofalk.
    Posljednje uređivanje od adomnan : 03.12.2013. at 08:54

  35. #185
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    stelafran - koje to urođene anomalije može uzrokovati kolestaza?

  36. #186

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav svima,
    evo da i ja podijelim našu priču sa kolestazom. Nemojte me držati točno za pojedini tjedan i točan termin, pogotovo prije nego je dijagnosticirana kolestaza. Inače ne volim gledati simptome po internetu jer za svaki simptom možete pronaći da je potencijalno nekakva smrtonosna bolest u pitanju, ali ovo je stvarno rijetka trudnička bolest i mislim da je svako iskustvo potrebno podijeliti.

    Oko cca 22-og tjedna supruga dobila lagani svrbež kojeg je uspjela ignorirati jer smo pročitali da je svrbež normalna stvar jer se koža širi. To isto joj je rekla i ginekologinja, te nismo imali razloga za paniku.
    Taj svrbež se počeo pojačavati, naročito predvečer (najviše stopala, a postupno i cijelo tijelo). Počeli smo isprobavati razne kreme i razne načine ublažavanja svrbeža, ali bez nekih velikih uspjeha (nama je dosta pomoglo držanje nogu u lavoru s hladnom vodom). Na slijedećem ginekološkom pregledu je taj svrbež već bio dosta jak i već su počele besane noći. Ginekologinja je tada dala uputnicu za vađenje krvi. Nalaz je vratio povišene jetrene enzime, koje je ginekologinja podcrtala kao problem (niti jednom nije spomenula kolestazu). Dala nam je uputnicu za dermatologiju. Dermatolog je pregledao suprugu, kopao joj po ranama, i ustvrdio da ima svrab (šuga). Čudilo ga je što mene ništa ne svrbi, iako je svrab zarazan (parazit koji se uvlači pod kožu). Prepisao nam je mazanje s Peru balsamom (i ja sam se morao mazati). U tom trenutku smo mislili da je to "pokupila" preko neke isprobane odjeće u trgovačkim centrima.
    Nakon što je bezuspješno prošao taj tretman s Peru balsamom, ponovno smo bili kod ginekologinje. Supruga je sada već imala noge prekrivene ranama od češanja (rana do rane), a ginekologinja je pogledala te rane i onako preko stola rekla "ah da, to je od češanja" i opet nije spomenula da je moguće da ima kolestazu. Dala je uputnicu za bolnicu tj za mišljenje iz bolnice. U bolnici su joj dali uputnicu za ponovno vađenje krvi. Jetreni enzimi su opet bili povišeni (nažalost ne znam kolike su to vrijednosti jer su svi nalazi kod supruge u bolnici). Čim je doktorica u bolnici vidjela nalaze i rane od češanja, odmah je rekla da je to kolestaza i da bi ju hospitalizirala.
    U osječku bolnicu je zaprimljena sa 30+4, te su radili razne pretrage (vađenje krvi, uzv svih organa...) i na kraju potvrdili kolestazu.
    Na prvoj viziti kod prijema u bolnicu, doktorica joj je rekla da svakim danom kupujemo vrijeme i da bude svjesna da će morati ranije prekinuti trudnoću.
    U bolnici su joj dali 3 injekcije dexamethasona i Ursofalk tablete (prvotno je doktorica rekla da pije po 1 svakih 8h, a kada su joj donijeli tablete rekli su da pije 1 svakih 12h, da bi nakon 3 dana terapije ipak podigli na 1 tabletu svakih 8h). Nakon 4 dana u bolnici, ponovno su vadili krv i primijetili da su unatoč terapiji enzimi skočili skoro za duplo. Jučer ujutro su imali konzilij i odlučili da će uskoro ići na carski rez. Udvostručili su dozu Ursofalka i opet joj jutros vadili krv.
    Danas je 31+2. Jutros su enzimi bili malo niži nego jučer, tako da je carski odgođen za ponedjeljak. Dobila je duplu dozu Dexamethasona i infuziju.

    Tijekom boravka u bolnici svakodnevno ide na 3 ctg-a i čini se da je s bebom sve ok.

    Budući da su jetreni enzimi jutros malo niži nego jučer, mi se nadamo da će ipak odustati od carskog reza u ponedjeljak i da će ipak beba skupiti još dodatnih dana prije poroda.

    P.S.

    Ne mogu vam govoriti o tome kakav je to osjećaj kako trudnicu nepodnošljivo svrbi, ali mogu vam reći nešto iz drugog kuta. Budući očevi, čijim suprugama je dijagnosticirana kolestaza, budite jako strpljivi. Imajte jako puno razumijevanja za suprugu. Pomognite joj onako kako najviše i jedino možete, a to je da budete uz nju. Pripremite se za besane noći. Ona će prolaziti kroz "pakao" s tim svrbežom, a vi joj ne možete nikako pomoći. Budite svjesni da nema lijeka za tu bolest i da ona najčešće nestane odmah nakon poroda. Osjećat ćete se bespomoćno jer ne možete pomoći svojoj ženi, ali pokušajte to tako i prihvatiti. Nemojte joj još i vi otežavati stvari.

  37. #187
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Tata_u_akciji,
    lijepo sročeno i iskreno od jednog budućeg tate, a prije svega supruga.
    Nadam se da će sve proći u najboljem redu i da ćete se uspijeti izboriti za još koji tjedan....

    Kod mene nije bila riječ o kolestazi i hvala Bogu prošlo je, ali znam kroz što prolazi tvoja žena, a još i dodatni pritisak i strah od ranijeg poroda.
    U vas smo...

  38. #188
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Uputili su me zbog svraba i flekastog osipa na vađenje krvi, no kako mi je ginica na godišnjem, moram u opće, koje uputnice da tražim? Krv i jetrene probe? Jel se tako zove?

  39. #189
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Da, jertrene probe su najbitnije, ali i krvnu sliku.

  40. #190

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2

    Početno

    Nismo se uspjeli izboriti za koji dan, a ne za koji tjedan, ali svejedno hvala na podršci.

    Carski je trebao biti u ponedjeljak, ali su jetreni enzimi u nedjelju bili jako povišeni unatoč dvostrukoj dozi ursofalka, te je supruga morala hitno na carski rez. Sva sreća pa su ju odmah u nedjelju poslali na carski jer kaže mi da su joj doktori rekli da je voda već počela zeleniti i da je pitanje što bi bilo s bebom da su čekali još 24h (ne znam da li je to povezano s kolestazom ili ne).

    Što se tiče kolestaze, kaže mi supruga da ne dobiva nikakvu terapiju nakon poroda. Doktori joj u viziti govore da su jetreni enzimi u opadanju i ona sama kaže je svrbež gotovo nestao.

    To je naše iskustvo vezano uz samu kolestazu, a sada kreće naše iskustvo s nedonošćenetom, ali to je ipak neka nova tema koja nije toliko povezana s kolestazom.

  41. #191
    boškarin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    385

    Početno

    A ja tek sad vidjela... Naravno da se ponovilo i drugi put A ovaj sam put promijenila dr. pa je ona odmah reagirala i poslala me u bolnicu. Isto su mi jetrene probe polako divljale najprije na 44,60, 58 a onda : preko 800 !
    Počelo je oko 28 tt i izdržala sam do 33 i onda se rodila cura. Dr. je rekao da su mu sumnjivi moji nalazi i tražio je u arhivi povijest bolesti od prve t. Proučavao i na kraju je zaključio da će me poslati u Ri jer će tamo biti bolji uvjeti(neonatologija).
    Ipak sam imala sreće jer cura je iako nedonošče zvrk koji je sustigla i prestigla svoje vršnjake odavno.
    Posljedica nema. Inkubator-24 sata, dalje ne.
    Ah, da!
    Išla sam na amnio tek kasnije u Ri jer ranije nisam htjela.Potpisala sam da neću. Pl.voda je bila smeđa. Dr je uzeo uzorak tamo gdje sam imala hematom(i to oba puta, tako da sam se pretplatila na sobu br 6 i krevet do prozora na odjelu PT)
    A da ne budem off kolestaza mi je dijag.jedino po ALT,AST, GGT svrab nije uopće bio jak. I osip je bio više kao akne po ramenima i to je to.
    Posljednje uređivanje od boškarin : 06.01.2014. at 17:08

  42. #192
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    Ima li koja da je izbjegla kolestazu u narednim trudnoćama? Svugdje čitam da će se najvjerovatnije ponoviti, a moj gin me uvjerava da ne mora?!

  43. #193
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    nina70 ja osobno nemam iskustva sa kolestazom ali šogorica je imala u obje trudnoće. S tim da se u drugoj javilo ranije i prije je hospitalizirana.

  44. #194
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Meni se u drugoj javilo kasnije, i moram priznati da sam tajila da me svrbi, jer nisam htjela da me hospitaliziraju a doma mi ostane samo malo dijete... Ali kad sam došla na pregled u 39. tjednu s nalazima, odmah su me iz ambulante poslali u rađaonu. Tako da sam se sama dovezla na porod

  45. #195
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Angie75 super kaj si se sama dovezla na porod. Ali eto, mojoj šogorici je počelo oko 22.tt, s tim da je pazila na prehranu i sve.
    Maleni je rođen u 35. tt jer nije smio biti duže u buši. I njoj je malo dijete ostalo doma. Slučajeva ima svakakvih, ovaj tvoj je očito bio nešto blaži.
    Jer znam da njoj nebi palo napamet skrivati da ju svrbi, tj.nije ni mogla, jer je svrbjelo do krvi.

  46. #196
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ma znam, nije da preporučujem tajiti. Jednostavno, osjećala sam se dobro i nisam htjela ležati u bolnici kao prvi put. Možda čak nisam ni znala dovoljno o tom stanju, jer dotad nisam čula da je neka trudnoća loše završila zbog kolestaze.
    Očito sam imala sreće

  47. #197
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    Ma najmanji je problem to što svrbi, nego je opasno za bebu. Nekima se pojavi pred kraj trudnoće pa nije strašno.
    I ja sam pitala dr da li prehranom mogu utjecati pa je rekao da ne baš tj. da moram sve jesti i ne biti na djeti. Na djetu nisam ni pomišljala, ali mislim da ipak treba jesti više kuhano, manje masno. Ne jedem čevape i kobasice, ali pečenje tu i tamo da.
    Svrbež se riješi s Ursofalkom ali ni ja ne bih u bolnicu. Najgore mi je što da ne inzistiram nitko mi ne bi pratio krv i alt, ast, ggt (sad mi je oko 100 i to njima nije sumnjivo)

    Bilo bi mi lakše kad bi se javio netko tko ju je u drugoj trudnoći izbjegao. Čak i ovo da se javila kasnije mi je novost, mislila sam da u svakoj trudnoći dolazi sve ranije.

  48. #198

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    38

    Početno

    Ja sam prosla kolestazu u prvoj trudnoci. Dobila sam je u 37. tjednu trudnoce, nalazi krvi ok (enzimi su tek bili poviseni 2 dana nakon poroda). 3 dermatologa mi nisu znali prepoznati kolestazu jer su nalazi krvi bili ok, no na kraju me moja ginekologinja poslala svom sefu koji me samo pogledao i rekao - dijete drago ti imas kolestazu bez obzira sto su tebi nalazi ok. CTG je pokazivao pojacan rad srca malog (islo je cak do 190) i sincic mi je bio krivo okrenut, pa je induciran bio iskljucen i morala sam na carski tu noc. Dijete mi je drugi dan poslan na Rebro, dobivao je kisik jedno 10tak dana, apgar je bio 6. No, nakon toga nikakvih problema. Meni se svrbez povukao tek 10-14 dana nakon poroda. Ne sjecam se tocno, ali znam da nije odmah nakon poroda i niti jedna krema nije pomagala bas nesto dok nisam otkrila euten. Taj tjedan uopce nisam mogla spavati. Zao mi je zena koje dobiju kolestazu ranije, na pocetku 3eg tromjesjecja jer svrbez je nesnosljiv, barem ovaj koji sam ja imala. Sad sam opet trudna, 17 3/7 i iskreno strah me da je opet ne dobijem. Ginekolog koji mi je ustanovio kolestazu i porodio mi je rekao da mi se ne mora vratiti u drugoj trudnoci no procitala sam u vise medicinskih clanaka da je postotak ponovljene kolestaze u drugoj trudnoci 60-80% sto meni nije nimalo zanemarivo. Kraj drugog tromjesjecja mi je pocetkom 7mj i iskreno se nadam da se nece ponoviti, no barem sad znam sto je to, i kako se nositi s time. Jedino sad sam u inozemstvu i ovdje je sve malo drugacije oko bolnica, porodiljnog i sl. tako da ce mi i to biti novo iskustvo.

  49. #199
    SugarPlum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    37

    Početno

    Pozdrav. Vidim da na ovj temi odavno nema nikog, ipak se nadam da ce se naci neko da mi da savjet ili odgovor. Interesuje me da li je moguce dobiti kolestazu u ranoj trudnoci? Da li neko ima takvo iskustvo? Ja sam u 10. sedmici trudnoce i vec neko vrijeme imam uzasan svrab na listovima i naprijed ispod koljena, dobila sam i sitan crveni osip. Nemam svrab nigdje drugo niti na tabanima niti dlanovima. Sve cekam slijedeci termin kod ginekologa pa da ga pitam i za to a tek sutra radim nalaze krvi pa cu usput uraditi i jetrene enzime. Ako ima neko iskustva sa kolestazom u ranoj trudnoci, molim da se javi sa svojim iskustvom i svaki savjet je dobrodosao. Hvala

  50. #200
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Možda i nije kolestaza... Pričekaj nalaze krvi, a za početak si dobro namaži kožu (možda je samo suha) nekom kremom, npr. Becutanom.

Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •