Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 205

Tema: KOLESTAZA - ima li netko iskustva

  1. #1

    Početno KOLESTAZA - ima li netko iskustva

    cure, bok! u 20. sam tjednu i prema dijagnozi dr.-a imam kolestazu.

    nasla sam svu mogucu literaturu i sve to ali u biti mi se cini da je to nesto cemu nema pomoci, vec se mogu samo nadati da ce sve ispasti u redu? vec sam 4 tjedna na dijeti - ne jedem nista masno da ne bi dodatno opteretila jetru i za sad to funkcionira. jetreni nalazi i bilirubin puno su bolji nego prije dijete. navodno se kod mene to sve skupa javilo jako rano pa je to neki bed.

    da li je netko imao tu kolestazu- jeste li morale biti u bolnici i koliko dugo? da li ste vec rodile - jel sve bilo okay? jeste dobivale kakve lijekove? kolike su vam bile najgore vrijednosti jetrenih enzima

    mene za sad ne svrbi nista osim trbuha ali to moze i ne mora biti od kolestaze.

    bit cu zahvalna za svaku informaciju.

    hvala,hvala,hvala.

  2. #2
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Evo moje priče: svrab je počeo u 35-om tjednu i to prvo po nogama. Prvo sam mislila da je neki osip pa sam se mazala, pudrala i ostalo ali postajalo je sve gore. Nisam mogla ni spavati. Stavljala sam hladne obloge da si malo olakšam. I onda sam slučajno od magistre u ljekarni čula da bi to moglo biti od pritiska djeteta na jetru. Pošto sam sa 36 tjedana bila naručena u bolnicu (dijabetičarka sam) odlučila sam pričekati. Prvi dan su mi odmah napravili jetrene probe i rekli za kolestazu te da mi nece dati nista zbog rizika za plod. Nakon par dana ipak su mi davali dva puta dnevno injekcije da mogu izdržati jer čak ni uz Normabel nisam mogla zaspati. Rodila sam na carski sa 37+1 i sve je nestalo iste sekunde.

  3. #3

    Početno

    hvala ti, Mbee. fakat ne znam nikog ko je to imao - cak niti cuo za to. znaci, tebi je to pocelo u 35. tjednu - valjda je to zato kod mene bed jer je to vec sada. i carski, kazes.

    ma glavno da ti je proslo sve okay i da ste ti i beba dobro. drzi mi fige da i kod mene bude tako!

    sretno!

  4. #4
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Vjerojatno su razlozi drugačiji. Kod mene je nastalo isključivo zbog velike bebe koja pritišće jetru pa je bilirubin u krvi povišen a valjda može biti povišen i iz drugih razloga. Susosjećam s tobom jer znam koliko me mučio taj užasni svrab. Ranije sam rodila zbog šećera a kolestaza ih je samo ubrzala par dana da me ne kljukaju lijekovima bez veze a beba je bila dovoljno velika.

    Sretno!

  5. #5
    desiree

    Početno kolestaza?

    I meni su danas rekli da moguće imam kolestazu.sutra idem na jetrene probe.12 tjedan trudnoće i svrab po nogama.kako je tebi to prošlo bebica2104?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    321

    Početno

    evo i meni se to dogodilo ......nitko mi nije rekao da imam kolestazu, ali simptomi su isti.....dlanovi, tabani, a i ostali dio kože me svrbi za poludit (ali doslovno).......jetrene probe su mi malo povišene, stavili su me na dijetu i ukinuli utrogestan....ili mi bebe pritišću jetru ili je alergijska reakcija na utrogestan (zadnja 3 tjedna sam ga pila).....moram se strpiti još 3 tjedna (sad sam punih 25) i onda ću dobiti dexametazon injekcije koje bi mi mogle pomoći....ako mi doc da sad onda možda neće odraditi svoju primarnu funkciju u 28 tj.(sazrijevanje bebinih pluća)......nadam se da će prestati samo od sebe, a ako ne, molim boga da ne poludim od svraba jer ovo je stvarno strašno...

  7. #7
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Drž' se! Znam kako je to grozno. Meni su zadnja dva dana davali dexametazon svakih 12 sati (inače ide svaka 24 sata ali nije toliko dugo djelovao) pa odlučili da ranije idem na carski jer to baš nije dobro za bebu. Meni su malo pomagali hladni oblozi ali sam u najgorim trenucima pila Normabele da bar nešto odspavam. Kad rodiš sve nestane u sekundi

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    321

    Početno

    MBee .....hvala na podršci...jasno mi je da s porodom prođe, al ja tek ulazim u 26 tjedan :shock: .....iako su trojke i rodit će se ranije, svejedno je to još jaaaako puuuno vremena za trpit to....ja sam na izgled "normalna" ali samo zato jer se jaaako trudim da to ne diram, al me svrbi luđački, pogotovo noću....

  9. #9
    Goge avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    na morskome plavom žalu...
    Postovi
    347

    Početno

    I ja sam imala kolestazu, ali na samom kraju trudnoće. Probaj se namazat aloa gelom prije spavanja, malo će ti ipak olakšat. Šaljem ti vibrrrice

  10. #10

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    321

    Početno

    Goge, hvala na idei ....razmišljala sam s čim bi se mogla namazat ali mi uopće nije palo napamet, iako taj gel imam doma...

  11. #11
    mama maria

    Početno

    I ja sam imal iskustva sa kolestazom!E,to ne želim ni najgorem neprijatelju,taj svrbež to je nešto neopisivo nepodnošlijvo!Drugim riječima za poludit.Sad kad se samo sijetim toga sve me počinje svrbjeti(šala).Ali najbolje je što poslije poroda nestaje...Sve trudnice sa kolestazom-držite mi se,sve će to jednom proći,a kad ćete vidjeti kraj sebe svog malog anđela,sve ćete zaboraviti.I ne trošite živce na pitanje što i kako će biti,jer u većini slučajeva sve je ok!!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Prečko, Zagreb
    Postovi
    8

    Početno

    Pozdrav svima,
    Hvala bogu na rodama i forumu jer mi je lakše kad vidim da nisam jedina sa ovim problemom.
    Također mi je dijagnosticirana kolestaza u 24-om tjednu trudnoće, jetreni enzimi i bilirubin su bili prilično povišeni pa su me zadržali 10-ak dana u bolnici, nakon čega su vrijednosti počele padati pa su me pustili doma. Usto sam na strogoj žučnoj dijeti jer sam prije 4 godine operirala žuć, pa je valjda jetra odreagrirala kako je. Ima li netko slično iskustvo jer sam sad pomalo paranoična, stalno razmišljam da li me svrbi trbuh ili dlanovi i slično a o bolovima koje sam imala da i ne govorim, da nije bilo spazmexa ne znam što bih napravila od muke. Sad me lovi paranoja i od pomisli od novog odlaska u bolnicu. Zanima me da li je dijeta dovoljna ili su vam dali neke lijekove- naravno ja bi radije to izbjegla ali nikad se ne zna. Sljedeći tjedan me čekaju nove pretrage krvi, hm malo mi je frka. Hvala puno svima.
    Val.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    81

    Početno

    Evo, i ja sam jedna od onih koja je imala kolestazu u prvoj trudnoći. Otkrivena mi je oko 34. tjedna, obzirom da su mi nalazi jetrenih proba bili i dalje jako loši završila sam kraj trudnoće u bolnici. Porod su namjeravali dovršiti indukcijom, ali moja beba je u 38. tj. odlučila da hitno želi upoznati svoje roditelje( otkucaji srca su joj bili preko 200), tako da je hitnim carskim rezom došla moja prva princeza na svijet. Obzirom da uvijek postoje velike šanse da i u slijedećoj trudnoći dobiješ ponovo kolestazu, malo sam se više informirala tako da sam krenula na jetrenu djetu koja mi je puno pomogla tako da u drugoj trudnoći nisam imala kolestazu. Eto i www.itchymoms.com možda ti i ovo može pomoći. Držim fige da bude sve uredu

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Prečko, Zagreb
    Postovi
    8

    Početno

    Leica, :D hvala ti puno na info, ovaj link je fantastičan, popunio mi je rupe, jer naši doktori obožavaju držati nas u neizvjesnosti i dati minimalne upute gdje i kako dalje.
    Meni je ovo druga trudnoća, prva je završila skoro isto kao i tvoja i rođen je Tin, živ i zdrav danas živahni trogodišnjak, s tim da sam radila cijelu trudnoću i da nije trbuh rastao ne bih niti znala da sam trudna. Tako da me sve ovo zateklo; dokaz da je svaka trudnoća drukčija. Hvala još jednom, javim se kak je sve prošlo

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    81

    Početno

    Valica, super, baš mi je drago da ti je bar malo pomoglo, meni zaista je, izbacila sam iz prehrane svu prženu,pohanu hranu, jela sam isključivo kuhano, eventualno sam se tu i tamo počastila sa nećim "dinstanim" na maslinovom ulju, pila sam ogromne količine vode( sigurno preko dvije litre),doktor me čak zezao da ću sigurno poslije poroda prvo na čevape.......malo se zeznuo jer inaće ne jedem meso.
    Eh, da sam to barem znala u prvoj trudnoći, no nema veze,
    Želim ti puno ~~~~~~~~~~~
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da sve super prođe.
    :D

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nije toliko stvar u pritisku bebe, nego hormoni nekako stisnu žučne vodove ili se čak radi o kamencima :? ne znam točno.
    Zna se pojaviti i kad se uzimaju pilule.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Prečko, Zagreb
    Postovi
    8

    Početno

    Pozdrav svima, danas je moj dan lol lol Danas sam pokupila nalaze krvi i sve je super, vrijednosti su u normali GGT je još malo povišen ali jakooo malo s obzirom kako je bilo - očigledno prehrana i punooo tekućine pomaže. Jedino što meni malo teže pada ovaj režim jer obožavam roštilj i tako neke oblizeke tipa janjetina (slavonska krv ) Ali to je mala žrtva s obzirom koji je 'ulog' u igri. Leica hvala na podršci, pusa svima

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    da li se, uz svrab, pojavljuju još neki simptomi kod kolestaze?

  19. #19
    Goge avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    na morskome plavom žalu...
    Postovi
    347

    Početno

    Ne. Pretraga krvi pokazuje povišene jetrene probe (AST i ALT).

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Prečko, Zagreb
    Postovi
    8

    Početno

    Evo me napokon samo da utješim mame kojima je dijagnosticirana kolestaza u trudnoći. Ja sam izgurala trudnoću skoro do kraja, uz sva odricanja, ležanja u bolnici i sve ostalo rodila sam zdravu curicu nekoliko tjedana ranije. Pred kraj jetrene probe su podivljale, onaj GGT je bio preko 400 i sve ostalo ali je malena rođena carskim rezom i sve je prošlo OK zahvaljujući super doktorima u Vinogradskoj. Nakon poroda sve se polako vratilo u normalu, malena super napreduje i sve u svemu sretan kraj jedne priče.
    Savjet mamama, ako primjetite da vas trbuh svrbi više nego normalno ili tabani i dlanovi (kak je barem meni bilo) pitajte dr. i testirajte jetrene enzime. Sretno i lijep pozdrav svima!

  21. #21
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Valica, drago mi je cut da je netko imao pozitivno iskustvo sa ovim problemom. Ja sam u 14 tj. i prekosutra idem vaditi krv za provjerit radi li se i kod mene o kolestazi. Uzasno sam prestrasena jer mi svi govore da to nije dobro u tako ranoj trudnoci.....da mi bebica moze imati trajna ostecenja....ma uzas. Mene povremeno svrbe ledja, stomak ne iako mi je koza na njemu na mjestima topla i crvena. Kao komplikacije svi spominju privremeni porod ali sto je sa nama koji smo daleko od toga ???

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    Bok svima,
    evo i ja se javljam sa svojim iskustvom iz prve trudnoće. Meni je kolestaza dijagnosticirana u 23. tjednu trudnoće i bilo mi je užasno. Šetali su me od jedne bolnice do druge jer nisu znali što bi samnom, uplašili su me za sva vremena. I ja sam tada čitala na netu sve što se moglo naći, ali zapisa ima vrlo malo, i doktori slabo znaju što bi s takvim trudnicama. Ja sam sad u 5. tjednu druge trudnoće i već me hvata panika od novih šokova.
    No ono što želim reći svima koji se s tim suočavaju, rodila sam prvo dijete nešto ranije (u 35. tjednu), al mali se razvija bez ikakvih problema, pametan je, zdrav i jako veselo dijete. U svakom slučaju, ako vas hospitaliziraju, ne dajte da vas plaše kojekakvim lošim prognozama. Tražite da vam daju infuziju (meni su davali 2-3 boce glukoze dnevno) što je snizilo jetrene enzime gotovo do normale. S tim da napominjem da sam ja bila itekako neobičan slučaj budući da nikad nisu vidjeli da netko ima baš toliko povišene probe (AST i ALT su bili preko 1000, a normala je oko 35!)
    Cure, sretno svima, nemojte se puno uzrujavati, a svrab prođe isti tren kad dijete izađe

  23. #23
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Marina, nadam se da da je u ovoj trudnoci neces dobiti ponovo ! Ja ju na kraju svega ipak nemam, krvne pretrage su mi sve u redu ali sam se cekajuci rezultet i raspitivajuci o svemu tome dobro isprepadala i dozivila ogromni stres. Svrbez mi je prestao i jos neznam sto je bio uzrok, vjerovatno nekakva alergija.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    Bebeto, i ja se nadam da neće biti kao u prvoj trudnoći. Ako ju već dobijem, da bar neće biti toliko stresno. Mislim, sad bar znam o čemu se radi, samo mi teško pada pomisao na bolnicu jer sam tamo provela dva mjeseca i ne bi više. Pogotovo što ne znam kako bi to utjecalo na Lukića, jer je jako vezan za mene, mama je mama
    Neki kažu da ne mora značiti da će se ponovno pojaviti, većina smatra da je drugi put još gore. Na netu sam našla podatak da se radi o genetskom poremećaju jetre pri čemu jetra ne može podnijeti toliku količinu estrogena. Sve u svemu, ostaje mi nada da ću se ovaj put manje živcirati. Bitno da je beba u redu.
    Uglavnom, ono što želim poručiti svima koji to dobiju je da nikad nisam čula za slučaj da je nekome loše završilo i to nam treba biti utjeha.
    A drago mi je što se ispostavilo da ti to nemaš. Uživaj dalje i samo bez straha

  25. #25
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ja sam je imala u obje trudnoće, pojavila mi se oko 35. tjedna. Oba poroda su mi bila inducirana zbog nje, prvi točno na dan termina, drugi 6 dana ranije, ali su protekla u redu, svrbež nakon poroda prvi put nestao odmah, drugi put trajao još dva tri dana (i jetrene probe se spustile na normalu tek nakon mjesec dana). Djeca zdrava i bez ikakvih posljedica.
    Želim i treće dijete, ali strah me da će se kolestaza opet ponoviti, a hospitalizaciju uz dvoje djece doma svakako želim izbjeći...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    Angie75, jesi li i koliko bila u bonici?
    Mislim da mi je svrbež zapravo bio najnepodnošljiviji, ako zanemarim činjenicu da su doktori i mene i bebeu već bili pokopali.
    Dobro, kad se to javi u 35. tjednu to je već pri kraju pa se da izdržati. Meni se pojavilo u 23. tjednu, zapravo i ranije, ali sam tek tada napravila testove i završila u bolnici. Ja sam s 35. tjedana rodila i to zbog sasvim desetog razloga. Negdje sam se zarazila bakterijom koja je uzrokovala porod. Al nije imalo nikakve veze s kolestazom. Što se tiče jetrenih proba meni su se vratile skroz u normalu tek nakon godinu dana, ali mi je svrab nestao odmah.
    Ti bi i treće dijete? hrabro
    Daj mi reci jel s drugim bilo velikih promjena?

  27. #27
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Prvi put sam bila hospitalizirana od 38 tjedna do termina, drugi put sam to nekako izbjegla jer sam kasno prijavila svrbež doktoru (a samoinicijativno sam malo držala žučnu dijetu, pa je i bio nešto slabiji), pa kad su s 39+1 vidjeli nalaze, odmah su mi inducirali porod, al bez prethodne hospitalizacije (iz ambulante su me poslali direktno u rađaonu, nisam ni stvari imala sa sobom). to zovu rekolestaza. Mislim da nema šanse da se ne ponovi i treći put!
    A djeca su mi super, na njih se to ništa nije odrazilo, na sreću! A i dr mi je rekao da nikad nije doživio da se nešto iskomplicira, ali u literaturi ima slučajeva, pa se moraju držati protokola...

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    9

    Početno Pozdrav svima

    šokirana sam kakao sam čita la ovo sve navedeno na temu "kolestaza" . Prije 5 godina sam rodila dječaka prijevremenim porodom u 34 i pol tjednu trudnoće. Dječka je super i nema nikakavih posljedica. Imala sam sve kao i vi, svrbež po dlanovima, stopalima, po cijelom tijelu. Imala sam povišene enzime ALT, AST i GGT. Iz Mostara sam. šokirana sam da tim naših specijalista nikada nije rekao ni slično a ne dao dijagnozu. Nakon poroda nestao je svrabež, enzimi su pali , i sve je bilo ok. Mojem prijevremenom porodu prepisali su upalu mokračnih kanala koju sam navodno imala. Nakon 7 mjeseci ostala sam trudna ponovo, nespremna. Trudnoća je krenula , kao i prva, prvih šest mjeseci sve ok i onda počinje, svrabež, enzimi rastu, tada me je doktor, jedini koji je točno rekao, legao u bolnicu, stavio me na dijetu, i primala sam infuziju i pila prekomjernu količini tekućine kako bi se enzimi smanjivali. I Ustini enzimi se se smanjivali, svrabež se smanjivala, međutim moj dječak se smirio. Te je doktor u 30 tjednu uradio sekciju i dobila sam dječaka koji je živo 8 dana i umro, rajnog dječaka....
    Prošle su 4 i pol godine , ja nisam ostala trudna jer me je strah, jer ne znam šta mi je, ovdje u mosatru kažu da sam ok, da nemam nikakvih porblema, a nisam dovoljno jaka da krenem dalje. Za rajnog malog obdukcija je rađena da se vidi što se desilo, je rje dječak bio super, apgar je bio 10/10, u inkubatoru je bio samo 2 dana i itd. nalaz je pokazao da moji nalazi u trudnoći nisu imali utjecaj na rajnog malog.
    Odlučila sam da potražim pomoć, sada sam spremna za treću trudnoću.
    Ali kome s eobratiti, odakle ste Vi? Imate li neku preporuku za ljekara?

    U svakom slučaju, nisam sama, pa mi je malo lakše!

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    Mislim da su naši doktori i specijalisti ipak premalo educirani o ovoj pojavi. Koliko sam čitala na netu u SAD-u postoje specijalizirani testovi koji otkrivajaju postojanje kolestaze (Serum Bile Acid Test (SBA) i za istu postoje lijekovi (Ursodeoxycholic Acid - UDCA (Actigall, Urso)
    Meni su u bolnici, dok sam ležala na gastroenterologiji spominali taj lijek ali su bili u strahu to mi dati zbog trudnoće.
    Kako čujem da je svim trudnicama koje su imale kolestazu u prvoj trudnoći isto ponovljeno i kasnije, već sam postala nervozna, a tek sam u 5.-om tjednu.
    Ipak, sve se to da preživjet i izgurat samo da je kasnije sve u redu s bebom.
    Mare47, ne mogu ni zamislit koliko ti je bilo teško, ali mislim da smrt tvoje bebe zaista nije bila povezana s kolestazom. Ne znam što je obdukcija pokazala. Nadam se da ćeš jednom ipak skupiti hrabrosti za drugo.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    evo kako nemam mira, tražim sve moguće podatke koji bi nam mogli biti od pomoći. Čitala sam o Ursofalku koji bi trebao pomoći, ali piše da su testovi održani samo na trudnim mišicama i zečicama te da još nisu testirali lijek na trudnicama. Zaključak je da bi se ovaj lijek u trudnoći trebao koristiti samo ako je neophodan, s obzirom da nije testiran. Ali prema svim ostalim specifikacijama, lijek je prilično blag i nema nekih nuspojava, tako da se nadam da ne bi smio utjecati niti na bebu...

    Help ljudi. Zna li tko kakvog doktora, gastroenterologa po mogućnosti koji bi nam mogao ovo malo bolje pojasniti??

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    Evo, sad opet ja. Imam viška vremena na poslu

    Našla sam forum na kojem trudnica pita doktora jel smije koristiti Ursofalk u trudnoći i evo odgovora:

    http://www.abchepatitis.hr/forum/ind...pic,450.0.html
    Istrazivanja na zivotinjama (misevi) NISU dokazali da postoji stetno djelovanje na plod. U tim istrazivanjima koristene su i VISE doze nego se uobicajeno koriste u ljudi. Istrazivanja na ljudima u tim situacijama ne mogu biti kontrolirana, vec se zaključcii donose na osnovu analiza unatrag (tzv retrospektivne analize). Ono sto se moze reci, je da se Ursofalk moze s relativnom sigurnosti davati i trudnicama. U zadnjem trimestru trudnoce, u kojem ste i Vi, mogucnost stetnog djelovanja je najmanja. Naravno, svi lijekovi se moraju davati za indikaciju koju postavlja lijecnik. Vi vrlo vjerojatno imate tzv kolestazu u trudnoci, koja i nije tako rijetka pojava, i ispravno se lijecite Ursofalkom. Moji zaključci su na osnovu podataka koje navodite.
    Inace, da znate, Ursofalk je ursodeoksikolna kiselina koju SVI imamo u organizmu, no ovim lijekom dobivate tu kiselinu u vecoj koncentraciji.
    :D
    Drage moje dame, možda ipak ima nade da nas sve manje svrbi i da se bolje osjećamo ako skupimo sva naša iskustva i istraživanja pa pomognemo jedne drugima

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    9

    Početno Kolestaza

    Pozdrav.
    Drago mi je da ima mjesto gdje se razmjenjuju ovakva iskustva. Da li ste Vi do sada otkrili razlog zbog čega se pojaviljuje "kolestaza" u trudnoći?
    Da li je potrebno obratiti se nekom internisti, da li bi oni trebali znati nešto više o tome? Da li je ona opasna za nas, majke?
    Shvatam da je to bolest, ali koliko je opasna za trudnice?
    Molim vaša iskustva, i ukoliko imate preporuku za nekog liječnika molim da kažete, jer ovdje u Mostaru, svi su nažalost "siromašni" sa iskustvom.
    lp.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    Bok,

    da, kolestaza je opasna i za majku i za dijete. U suprotnom ne bi bilo potrebe za hospitalizacijom.
    Obzirom da ja upravo krećem na pretrage i pronalaženje dobrog internista, javit ću ti rezultate. Nažalost, trudna sam tek 6 tjedana i već imam povišene jetrene enzime tako da me čeka dug i težak put do poroda. Nadam se da će sve biti u redu, ali sam trenutno beskrajno tužna i nije mi jasno zašto se to događa.

  34. #34
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Meni su različiti liječnici različito tumačili pojavu kolestaze, tako da mislim da ni oni nisu baš sigurni ni što je to točno ni zašto do nje dolazi. Neki su mi rekli da je to zbog pritiska na jetru, neki zbog pritiska na žučne kanale, a neki su mi čak rekli da je to nešto poput alergijske reakcije jetre na trudnoću, odnosno, na "strano" tijelo u tijelu žene. Ja sam sto posto sigurna da kod mene nije bilo pritiska na jetru, jer nosim stvarno izuzetno nisko, trbuh mi je sav zapravo ispod pupka, a jetra je ipak dosta iznad toga... Šef rodilišta na SD u Zg mi je rekao da nikad nije doživio da je trudnoća s kolestazom loše završila, ali da se u literaturi spominju i mrtvorođenčad, tako da moraju biti oprezni.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    što se tiče povećane mogućnosti rođenja mrtvorođenčeta, baš sam čitala da su istraživanja pokazala da je kod zdravih trudnica postotak smrtnosti bebe 1% dok je u žena s kolestazom taj postotak oko 1,5%, dakle gotovo zanemarivo viši. Još nema dokaza da je kolestaza uzrok smrti djeteta, ali razumijem povećan oprez s obzirom da se komplikacije nažalost mogu dogoditi i zdravim trudnicama.
    Moji jetreni enzimi su se povukli. Čim sam saznala da su povišeni krenula sam na strogu dijetu, pijem jako puno vode i već za 3 dana su nalazi bili puno bolji. Ne znam kako će se to dalje razvijati jer sam tek ušla u 9. tjedan al nadam se da će ovo pomoći.
    Ipak, lakše je kad znamo da nismo same i da sve uglavnom imamo pozitivno iskustvo na kraju

  36. #36
    boškarin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    385

    Početno

    Da se i ja pridružim mamama s tim problemima.Počeli su oko 35. tjedna,ja sam imala i žute fleke po dlanovima,užasan svrab po nogama,i nekakve pjege(noge). ALT,AST, GGT su podivljali vrijednosti su bile 987,776,340. A da ne spominjem hematome i planirani carski rez radi moje dioptrije i retinopatije(po preporuci oftalmologa).Tako da sam došla u bolnicu i dr. je rekla da se to zove pruritus ili tako nekako.A uz to su i otkucaji srca mome N bili preko 200.Srećom izdržali smo do 38 tj. te se on rodio u 8.45,prije vizite,sa 38+3 dana prije 4 godine.Moj bratić koji je gin.rekao mi je da je to dosta opasno, i da se može i ne mora ponoviti.A kakve sam sreće, znači, hoće.Planiram još djece i to skoro,a opet -kako ću sad kad imam N ako mi se nešto ne daj Bože dogodi? Stalno sam tijekom prošle T bila (4 puta) hospitalizirana,valjda neću i ovaj.[/i]

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    60

    Početno ..

    pozdrav tetama..
    dal ste osipane sitnim prištićima kao da su vas kumarci izjeli..ja jesam..
    pijem dabroston..sad dal je to reakcija na njega..neznam.. nezna nit moj ginić,dao mi kalcij da pijem i to je to pa da vidim.. kozice nisu jer sam ih imala..
    neki čudan osip i svrbi za poludit..a inače nisam sklona alergijama.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    203

    Početno

    Evo da se i ja javim, prije par dana sam otvorila topic ali pod drugim nazivom.
    Moja situacija je sljedeca - imam svrab, neopisiv i neizdrziv, najvise po nogama i rukama, uopce ne po trbuhu i trupu. U 21.-om tjednu sam trudnoce.
    Dr me odmah poslala da napravim jetrene, ali su uredne.
    Pitala me odmah da li su mi koza ili bjeloocnice zute, sto nisu.
    Dakle samo svrab, nema osipa, nema crvenila, plikova ili sl., koza mi izgleda najnormalnije, ali ludjacki svrbi. Svrab pogorsava bilo kakav doticaj s vodom, dakle, tusiranja su mi nocna mora.
    Mene zanima sljedece, cura koje ste imale ili imate kolestazu -
    Da li su vam jetrene odmah pri pojavi svraba bile povisene ili ima neki redosljed pojave simptoma.
    Ne bih se htjela uljuljati da je sve ok a da mi jetreni podivljuju za neko vrijeme. Da li ste osjecale neke bolove u predjelu zuci?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    9

    Početno Pozdrav

    Pozdrav svim ostalim na forumu.

    Ja sam se ranije javljala i opisivala moje probleme. U mom slučaju nakon svrabeža jetrene probe su već bile povišene, iznad granica normale. I iz tjedna u tjedan one su se povećavale. Max moji jetrenih probe je bio ALT 260, AST 270 i GGT 120-150.

    Pitanje za Marinu, kako ti je sada trudnoća. Koliko si već trudna i kakvi su ti nalazi?

    Ja sam posjetila doktora u Mostaru, gastroenterologa , odlučila sam da povadim nalaze sada i da vidim što će nalazi pokazati. On mi je dao uputnice na masu tih nalaza. Obavijestit ću vas što i kako se dešava sa nalazima. Voljela bi da to saniram, pa ako Bog bude dao da ponovo ostanem trudna.

    Pozdrav!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    Mara47, nisam baš najbolje. Ušla sam u 16. tjedan, zadnji nalazi od jetrenih enzima su opet bili povišeni iako ne puno. Malo me nervira jer moja ginekologica uporno zanemaruje kad joj spominjem probleme s kolestazom i ne šalje me na pretrage pa uputnicu zavađenje krvi tražim od doktorice opće prakse. Prije dva-tri dana me opet počelo sve svrbiti (do sada nije, unatoč povišenim enzimima), tako da bih trebala opet iskontrolirati jetrene enzime da vidim da vrijednosti nisu opasno poskočile.
    Beba je dobro, za sad se dobro razvija i s te strane nema problema, hvala Bogu.
    I ja sam prije planiranja druge trudnoće prošla razne pretrage i sve je bilo u redu, al čim ostaneš trudna, tijelo se mijenja i ne možeš biti sigurna da će teći sve po planu,nažalost.
    Ja se iskreno ne bojim same kolestaze ali se bojim neupućenosti doktora koji bi me najradije ostavili u bolnici i ne radili ništa. Htjela bih isprobati ursofalk, al mislim da ga bezrecepta ne mogu dobiti.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    evo cure drage, još malo stručnih članaka na temu kolestaze.Ovo je preuzeto s adrese http://www.bioline.org.br/request?me05005

    INTRAHEPATIČKA KOLESTAZA U TRUDNOĆI
    Intrahepatička kolestaza u trudnoć poremećaj je funkcije jetre, praćen generaliziranim svrbežom kože, a u manje od polovice slučajeva i žuticom. Javlja se najviše u drugoj polovici trudnoće. Poremećaj je povezan s većom učestalosti prijevremenog porođaja, fetalnog distresa,
    intrauterine smrti i povećanom sklonosti krvarenjima u III. i IV. porođajno doba. Zbog tih se razloga trudnoća komplicirana kolestazom smatra visokorizičnom. Učestalost je tog poremećaja 1–2 na 1000 trudnoća, češćee se javlja u višeplodnim trudnoćama te u trudnica s
    prethodnim funkcionalnim poremećajima jetre. Uzroci kolestaze u trudnoći jesu poremećaj metabolizma žučnih tvari i bilirubina te zastoj u protoku žuči unutar jetre zbog specifičnih hormonskih promjena
    tijekom trudnoće, uz vjerojatno postojanje genetske predispozicije.
    Fetus je ugrožen toksičnim djelovanjem nekih frakcija niskomolekularnih žučnih kiselina (osobito holne i dezoksiholne) koje prolaze placentarnu membranu, na njegove vitalne organe. Svrbež kao najčešći simptom karakteristično je generaliziran i pojačava se noću. U težim oblicima ovog poremećaja znaju se javiti i žutica, tamnija mokraća, svjetlija stolica, mučnina i nelagoda pod desnim rebranim lukom.
    Svaka pojava generaliziranog svrbeža kože u trudnoći zahtijeva dodatnu dijagnostiku koja podrazumijeva obvezno određivanje žučnih kiselina u serumu te testova jetrene funkcije.
    Liječenjem se pokušava sniziti koncentracija žučnih kiselina u serumu majke i tako popraviti kliničku i biokemijsku sliku. No sigurnije je rješenje indukcija porođaja čim se ustanovi zadovoljavajuća zrelost fetalnih
    pluća. Danas se najučinkovitijom terapijom smatra peroralna
    primjena ursodezoksiholne kiseline uz primjenu
    vitamina K koji se u crijevu smanjeno resorbira, te kortikosteroida
    (Dexamethason) koji normaliziraju biokemijske
    parametre jetrene funkcije, smanjuju svrbež te povoljno djeluju na ubrzano sazrijevanje fetalnih pluća.
    Nadzor stanja fetusa i trudnice s intrahepatičkom
    kolestazom podrazumijeva kontrolu laboratorijskih vrijednosti
    žučnih kiselina i testova jetrene funkcije svaka dva do tri dana, uza standardne metode fetalnog nadzora (amnioskopija, kardiotokografija, ultrazvučne i dopplerske pretrage).
    M. Prodan, A. Brn~i}-Fischer, A. Finderle, O. Petrovi} KLINIČKI ZNAČAJ I NADZOR VISOKORIZIČNIH TRUDNOĆA Medicina 2005;42(41): 37-48
    45

  42. #42

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Draga Marina, promijeni ginekologa!!! Ne mogu vjerovati da se tako odnosi prema ovom poremecaju. Ja sam svojoj samo spomenula da imam jak svrbez po nogama i dlanovima i odmah sam radila jetrene probe i isla na inducirani porod - sve isti dan.

  43. #43
    zola

    Početno kolestaza

    Vezano za kolestazu,zanima me tko je od vas kolestazica primao ursofalk i da li je pomogao?
    U obje trudnoće sam ju imala,bebe su bile dobro.Za ursofalk sam znala prije druge trudnoće,ali sam bolje podnijela nego prvi put pa nisam htjela dodatno opteretiti organizam.
    Ako ima neko iz Mostara,molim na pp.

  44. #44
    zola

    Početno kolestaza

    Usput,ALT,AST će smanjiti surutka-provjereno,čaj od maslačkovog korijena čisti jetru-provjereno i smanjuje svrabež-bljutav je i treba ga dosta piti.Ruke možete mazato locacortenom-u malim količinana ništa nije štetno,trošite male doze apaurina-bar ga ja loše podnosim-dobro je i radi tlaka koji se obično digne zbog češanja,nervoze,nespavanja.

  45. #45
    zola

    Početno kolestaza

    Usput,ALT,AST će smanjiti surutka-provjereno,čaj od maslačkovog korijena čisti jetru-provjereno i smanjuje svrabež-bljutav je i treba ga dosta piti.Ruke možete mazato locacortenom-u malim količinana ništa nije štetno,trošite male doze apaurina-bar ga ja loše podnosim-dobro je i radi tlaka koji se obično digne zbog češanja,nervoze,nespavanja.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    9

    Početno Kolestaza

    Kako sam navela gore u porukama, ja sam iz Mostara, Zola ako želiš komunikaciju moja mail adresa marijana4767@yahoo.com ukoliko želiš nešto intimnije pitati!
    Marina Babić ne javlja se već duži period , od 10-og mjeseca, javi se da vidimo jesi dobro.
    Zola , koje si godište?

    Lp. Marijana

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    36

    Početno

    Drage moje,
    prije svega svima sve najbolje!!!
    nisam se javljaja dugo jer više nisam imala ni živaca za istraživanje ovog fenomena.
    al eto, javljala sam se od 5.-og tjedna pa da vam javim da sam ušla i u 29. tjedan još uvijek bez hospitalizacije.
    do sad sam stalno imala nekih problemčića, al uspješno smo to nas dvije svladavale.
    što se tiče kolestaze, jetrene probe nisam kontrolirala od 9. tjedna jer nisam ni osjećala potrebu za tim. nije bilo svraba.
    no, eto, prije dva-tri dana se sve opet zakompliciralo, dlanovi i stopala me svrbe za poludit, tako da ću sutra zvat doktoricu da mi da uputnicu za vađenje krvi. već osjećam da će nalazi biti loši i brine me samo to što se bojim da ću morat u bolnicu. ne bi to bilo toliko strašno sad kad znam o čemu se radi da nemam doma malog klinca koji je toliko vezan za mene. iako ga već polako pripremam na to da ću možda morati u bolnicu, muka mi je jer ne znam koliko će me tamo držati.
    u svakom slučaju, javit ću se s vijestima čim dobijem nalaze.
    nadam se da ste vi ostale sve dobro i zdravo!

  48. #48
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    zelim ti sretno!

    ja sam dobila kolestazu, s nepodnosljivim zvrabom dlanovi/stopala, i to zadnja 2 tjedna. svrab je najgori po noci, strasno...

    buduci da sam ja bila blizu termia i nisam htjela da me hospitaliziraju, nisam niti isla ni na kakve probe i testove, ali imam prijateljicu koja ima tendenciju kolestazama, i sad za zadnju trudnocu su joj babice preporucile da jede par dana samo lubenice ili dinje. doduse ona je dobila i nekakve tabletice od babica, ali to ne znam kakve, ali mislim da je nekakva homeopatija, babice su sa lokalne antropozofske klinike.

    mozda da probas s dinjama?

  49. #49
    dundo avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    435

    Početno

    pozdrav svima. Meni se počeo javljati nekakav svrbež po listovima i iznad lijevog dlana. Nije nepodnošljiv kako govorite ali je tu. I koža na nogama me peče ako se počešem. Također me svrbi i oko- ne znam da li je to možda povezano. Ugl. sada sam malo čitala postove pa sam se zabrinula. sada sam 30+4 a sljedeći pregled imam tek za 2 tjedna. razmišljala sam možda malo pripaziti što jedem pa pričekati pregled. Naravno ukoliko se taj svrab ne pogorša. S obzirom da ne svrbi jako ne bih htjela dizati paniku niti završiti u bolnici.
    Još jedno pitanje. Da li te jetrene probe mogu napraviti i privatno čisto da sebe smirim a da zaobiđem dva dana sjedenja po čekaonicama samo da bih dobila uputnicu?

  50. #50
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    za kolestazu je tipicnan svrbez po dlanovima i stopalima, koji eskalira nocu, to ne mozes propustiti.

    inace po onome sto ti opisujes cini mi se da se radi o normalnim hormonskim promjenama koje izazivaju suhocu koze (dodaj jos i zimu) tokom trudnoce, tako da ne vjerujem da ti trebaju jetrene probe.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •